De Olyniplsche Spelen. Binnewlaaisl glngsterijn vast te stellen op 1 Dec. a.s. v6<5r 1 Mei 1929. Afwijzend beschikt werd op de subsidie aanvrage der Noord-Holl. vereenging „Het Witte Kruis" voor ontsmettings-inrichtingen Alkmaar, Hilversum en Haarlemmermeer. iToegestaan werd het verzoek van de com- missie voor Malaria-bestrijding om subsidie van 1 cent per inwoner per iaar. In behandeling kwam een schrijven van B. en W. van Berkhout over de vergoeding van het Bijzonder Onderwijs in verband me: de uitspraak van den Hoogen Raad inzake een vergoedings-geschil tusschen Avenhorn en Berkhout, waarbij eerstgenoemde in het ongelijk werd gesteld. Het betrof hier de vraag of men verplicht was n a a s t de ver goeding voor Bijzonder Onderwijs o o k n o g de gewone schoolgelden te betakn, zelfs al bedroeg de vergoeding reeds meer dan de te betalen schoolgelden. Een schrijven van den minister, reeds ge daan in 1924 bewees, dat de onbillijkheic om a.h.w. dubbel schoolgeld te heffen, reeds toentertijd door hem gezien werd, maar vol- gens bedoeld schrijven, door burgetneester Kooiman voorgelezen, zou het recht door middel van een civiel proces gezocht moeten worden Daar dat thans door Avenhorn ge- beurd is, en de uitspraak van den Hoogen Raad in het voordeel van Berkhout is uitge- yallen, besloot men thans maar aan den eisch tot betaling van de achterstallige gel- den, over 1923 tot en met 1926, groot 919 te voldoen, hoewel wethouder Wit zeer te- recht opmerkte, dat juist wanneer men steeds .bleef protesteeren, er de aandacht eerder op gevestigd zou worden. Daarna kwamen in behandeling de twee aanvragen tot het spannen van draden van ■Radio-distributie, n.l. door den heer K. de Boer, gedaan op 12 Juli j.l. en door de com- toinatie Gunder en Koning, gedaan op 14 ljuli 1928. Na een kleine inleiding van den voorzitter verkreeg de heer Wit het woord, die, hoewel absoluut geen sympathtie o:: anti-pathie voor de betrokken personen aan wezig is, toch zou adviseeren de aanvragen van de heeren Gunder en Koning te steunen. Immers beide aanvragers zijn respectievelijk administrateur en lijnwerker aan het G. E. B. In betere handen zou men het niet kunnen geven. Hij zou het bejammeren wanneer er etraks een „vreemde" in de palen van het net zat. Na de gehouden stemming bleek dat het meerendeel het met deze woorden eens was, want de uitslag was dat de combinatie Gunder en Koning 6 stemmen behaalde van de 7. Aldus gegund aan de heeren A. Gunder en 'Jac. Koning Medegedeeld werd het schrijven van Ged. Staten aangaande goedkeuring van het be- sluit van den raad tot aankoop van een ge- deelte van de strook voor den bouw van een nieuwe O. L. S. Aan de hand hiervan were het ingekomen stuk van den heer W. Boot e.a. voor kennisgeving aangenomen, n.l. dat de school meer Zuidwaarts werd geplaatst De voorzitter deelde mede dat thans, bij goedkeuring van het terrein, het land reeds gekocht was. Een langdurige discussie ontspon zich over het al dan niet vermelden aan het gem. bestuur van Obdam of het eventueel de ge houden besprekingen handhaaft of niet. Na stemming werd met 5 tegen 2 stemmen be- sloten tot het melding maken aan Obdam. De gemeente-rekening sloot met een uitgave van 21845 07 X tegen een ontvangst van f 33630,2014. Er is alzoo een batig slot van f 1785,13, kapitaaldienst f 9006,50 inkorn- sten, uitgaven 9000, saldo 6.50. Na eeni- p onbelangrijke punten en een nog onbe- fangrijker rondvraag, volgde sluiting. UITBARSTING VAN DEN /v LOKATINDABERG. Een officieel via Koepong Radio verzonden telegram van den resident, die zich aan boord van de „Merel" bevindt, meldt het volgende omtrent de ramp die het eilandje Paloe ten aoorden van Flores geteisterd heeft: In den nacht van 4 op 5 Augustus om- rtreeks middernacht begon de Rokatindaberg op het eiland Paloe, ten noorden van El,ores vuur te spuwen wat met een uitbarsting ge paard ging. Het gevolg was dat de zuid-wes telijke helft van Paloe met zes deepen ge- Jieel door het vuur vermeld werd. Het aantal menschen dat hierbij omgekomen is, wordt op duizend geschat en het aantal! personen, dat door vallende eruptie-steenen gewond werd, iglobaal op zeshonderd. De aard der wonden as echter licht. Waarschijnlijk als een gevolg van de aard- Ibeving, die met de eruptie gepaard ging, zegt een Aneta bericht, liep het zeewater aan Bile zijden van het eiland ongeveer vijf meter ©p. Volgens inlichtingen, die de hoofden ver- strekten, was de temperatuur van het water zeer warm. Van de menschen, die in zee ge- ivlucht zijn, is een aantal verdronken, maar bet is onbekend hoeveel. Het aantal overle- yenden op het eiland bedraagt ongeveer vijf- duizend zielen. De stemming on der hen is kalm. De door den resident meegevoerde le- yensmiddelen zijn met die welke aanwezig waren, voorloopig voldoende om in de levens- behoeften van de bevolking te voorzien. Ne- gen handelsprauwen, die van Celebes vertrok- 'ken waren1, moeten vergaan zijn. Het lot van de bemanning is onbekend. Een prauw is op Noord-West-Paloe gestrand; de opvarenden waren nog aan boord. De wai van Flores, recht ten zuiden van Paloe, moe: geteisterd zijn. De resident zal zich daarheen begeven om den toestand op te nemen. De Telg. voegt hieraan toe: Meldden wij enkele dagen ge'ecfen hevige herhaalde aardbevingen te Koeta Radja op [Sumatra's uiterste N. W.-eind van den vulka- nengordel, welke, over Sumatra en Java loo- pende, zich uitstrekt over de Kleine Soenaa- eilanden, thans bereiken ons uitvoerige mede- deelingen omtrent de eergisteren reeds door ons gepubliceerde telegrammen betreffende «en vulkanische uitbarsting op het eilandje Paloe ten Noorden van Midden Flores, dus in het gebied van den resident van Timor en Onderhoorigiieden, den heer P. F Karthaus, zeieler.de te Koepang op Timor. Het is de vulkaan Rokatinda, die verwoes- Mngen heeft aangericht als in jaren elders in den Archipel niet beleefd. Op het bergachtlge eiland Flores zelf freft men een vrij groot aantal vwlkanen aan, op sommige waarvan prachtige kratermeren. .Voor een deel looken deze Mog de be volking herinnerende aan't steeds drelgende gevaar. Zoo zijn o.a. van den Goenoeng Api Vuurberg alleen in de laatste eeuw vijf uitbarstingen bekend, terwijl van den tweetoppigen Lobetobi, een der meest bekende op de oostkust van Flores, wordt vermeld, dat hij in 1869 tot driemaal toe naburige akkers en tuinen met zijn steenen en asch heeft bedekt. Paloe behoort tot de onderafdeeling Maoe- mere Midden Flores welker bestuurs hoofd, een controleur Binnenlandsch Bestuur, zetelt in het gelijknamige plaatsje aan de baai van Geliting, waar ook een station der R. K. Missie is gevestigd. In de buurt worden veel tamarindeboomen geteeld, wier vrucht aan Makassaarsche (Celebes) handelaren wordt verkocht. In de nabijheid bevindt zich een Boegineesche volksplanting afkomstig van Celebes met pl.m. 200 zielen, die van handel en visohvangst bestaan. Sedert het begin der daadwerkelijke pacifi- catie in 1907 op Flores, is het eiland op merkwaardige wijze vooruitgegaan en heeft het zich gevormd tot een der meest belovende afdeelingen van het gewest Timor en Onder- hoorigheden. Paloe is een klein eilandje. De vernielde dorpen tagen dus aan den voet van den vul kaan. Vandaar het groot aantal verbrande dorpen en omgekomen bewoners. Naar aanleiding van dezen ramp, hebben wij een onderhoud gehad met den chef van den vulcanologischen dienst in Ned.-Indie, dr. G. L. L. Kemmerling, die op het oogen- blik met verlof te Den Haag vertoefd. Dr. Kemmerling vertelde ons in Mei 1926 een dag op het eiland Paloe vertoefd te hebben voor geolcgisch onderzoek. Hij was er toen met andere ambtenaren. Het gebeurt heel zel- den, dat het eiland door Europeanen wordt bezocht, aangezien het slecht te bereiken is. Er komen den laatsten tijd misschien eens per jaar missionarissen en nu en dan bestuurs- ambtenaren. Het geheele eiland, zoo ging dr. Kemmerling voort, is van vulkanischen oor- sprong en voor het eerst is er door mij op ge- wezen, dat het eiland tot de actieve vulcanen behoort, omdat op verscheidene plaatsen sol- fatarenwerking (vulkanische gassen met stoom) was waar te nemen. Ik geloof wel, dat er in recent historische tijden uitbarstingen zijn voorgekomen, doch daar deze niet ver meld zijn, is er tot dusverre van uitbarstin gen feitelijk niets bekend en bevendien hebben wij van dit deel van den Archipel altijd bij zonder weinig af geweten. Zooals ik reeds opmerkte, aldus vervolgde dr. Kemmerling, komen er bijna geen Euro peanen op Paloe, zoodat zoo goed als zeker valt aan te nemen, dat bij deze ramp geen Europeanen zijn omgekomen. Het eiland heeft een vulkaan met den kra- ter aan de Zuidzijde. Het eiland is dicht be- volkt en telt ongeveer 32 kampongs, die op de hellingen van de vulkaan zijn gelegen. Hoofdzakelijk leeft de bevolking van visch- vangst, doch ook de landbouw wordt door haar beoefend. Daar zij zeer lang gei'soleerd is geweest, heeft zij haar inheemsche zeden en gebruiken het best bewaard. Het bezoek, dat nu en dan door missionarissen of be- stuursambtenaren aan Paloe wordt gebraeht, geschiedt door middel van prauwen van Flo res." Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat dr. Kemmerling op het oogen-blik bezig is met het schrijven van een werk over de vulkanen der Flores. In het „Bulletin Volcanologique" van het vorige jaar heeft dr. Kemmerling zijn ervarin- gen bij zijn bezoek aan het eiland Paloe mededegedeeld. Aan zijn verslag ontleenen wij de volgende bijzonderheden Paloe is een vulcaan, die oprijst uit de Flo- reszee ten Noorden van de onderafdeeling Endeh, maar administratief behoort tot de on derafdeeling Maoemere. Daar de zee hier zeer diep is was het mij onmogelijk voor anker te gaan. Ik heb dit merkwaardige eiland be zocht en kunnen constateeren, dat wij er in- derdaad te doen hebben met een vulcaan, die tot dusverre in het rookstadium verkeert. De top heeft den vorm van een koepel en is voor de eene helft kaal, voor de andere helft beboscht. Aan de Zuidzijde laat een gapende afgrond ons den bouw van den koepel zien. Hij bestaat uit barde lava, verstard in zuilen- vorm gelijk basaltzuilen. Een diep en breed ravijn strekt zich van daar uit tot aan zee, hier en daar stijgt rook op uit de spleten in den koepel. Levendige kleuren verraden het bestaan van afzettingen: zwavel enz. De Zuidzijde van het eiland is over het geheel sterler, wilder, boschrijker dan de Noordzijde, waar de bewoners hun dorpen hebben gebouwd en hun tuinen aangelegd. Bij het dorp Djawa-Loo bevinden zich fu- marolen en warme bronnen, die komen uit de wanden van een z.g. „blow hole." De bewoners zijn geenszins achter vergele- ken bij dit uit het binnenland van Flores. Overal, zelfs in de vrij ver van de kust ge legen dorpen zijn wij goed en zonder de min- ste vrees ontvangen. De tuinen schenen vrij goed bewerkt. Te oordeelen naar den mais- oogst moet de grond zeer vruchtbaar zijn. En wat het water betreft zeker, in den drogen moesson is drinkwater schaarsch en nuttigt men liever klapperwater dan van zeer verren afstand water te gaan halen. Maar dat men er nooit bronwater zou drin- ken is overdreven, want in den natten moesson gebruiken de bewoners dat even goed als die van Flores. Behalve Paloe heb ik ook de eilanden Poe- lan Besar en Poelaa Soekoer, gelegen be- noorden de onderafdeeling Maoemere, be zocht. De meeste zijn van vulcanischen oor- sprong, maar bij de groep Poelan Besar zijn eenige van koraal-kalkstructuur, zooals Pa- mana en Pamana-Kitjil, die tot 102 M. boven de zee verrijzen. Niet ver vandaar heeft men een echten atol, Hosong Boni, ontdekt, dat bij eb zichtbaar wordt. Het eiland Poelan Soekoer, dat geheel af- gelegen ligt in de Floreszee, is al bijster in- teressant. Men onderscheidt daar verscheide ne randen van otide kraters, waarvan de op- mei'kelijkste in't N.-O. ligt. Een massa ver bal de lava rijst daar tot 260 M. op en vormt de Noord'elijkste kaap van het eiland. Aange- leund tegen deze massa is een goed versterkte wai, die meer omvat van een middellijn van pl.m. 400 M. Het merkwaardigste is, dat dit water gelijk zoutgehalte is als het zeewater en niet als het water van kratermeren. Ik heb ook geer, gasbellen zien opstijgen noch sporen van fumaxolen of solfataren waargenomen. ZwavelwaterstoflucKt, die van tijd tot tijd werd geroken, was afkomstig van rottende vegeale resten, die in het meer waren terecht gekomen. Hoe dat zoute water te verklaren? Zijn hier spleten, waardoor het zeewater kan binnendringen? Daar de verharde lagen van den krater naar zee afhellen, geloof ik niet aan door- sijpelingen. Integendeel moet het water uit het meer langs de lagen van den krater naar zee wegloopen, zoodra zijn peil hooger is dan dat van deze. Blijft dus te veronderstellen dat de krater, gevormd beneden het niveau van de zee, bij een algemeerte niveauverhooging dit zoutmeer binnen zijn boorden heeft vastge- houden. Gelijk gezegd1 moet het niveau van het meer blijven op dezelfde hoogte als dat van de zee. De diepte van het meer kent men niet. NEDERLANDER BEROOFD. Dinsdagavond is de heer A. v. Spaan- donck uit Amsterdam in een autobus, die te Brussel tusschen de stations Nord en Midi rijdt, van zijn portefeuille beroofd. Deze be- vatte verschillende papieren: 8000 Belgische francs, 3000 Fransche francs en 110. De heer v. S. deed hiervan aangifte ij de politie. THOLENS ISOLEMENT TEN EINDE Men meldde gister uit Rotterdam aan de Telegr. Deze stralende negende Augustusdag is voor het gemoedelijke volk, dat het eiland Tholen bewoont, onvergetelijk geworden. Om halfelf n.l. deed onze trouwe reisgezel „Roode Tinus", wat van hem verwacht werd, n.l. de verbinding tot stand brengen van het schoo- ne Zeeuwsche eiland met den Brabantschen wai. Een gebeurtenis, waarop de vooruitstre vende Tholenaren nu al sedert een 40-tal ja ren hebben gewacht. Vandaag is dan eindelijk als resultaat van de werkzaamheden van ir. Kuiper, de firma Kloos Zonen te Kinder- dijk, vertegenwoordigd door de heeren De Visscher en voorts de heeren Bijker uit Haar lem en De Wit uit Rotterdam, de schakel tus schen Tholen en den vasten wai aangebracht. Een verbinding, die voor de eilandbewoners van groote economische en cultureele beteeke- nis is. Burgcmrester mr. v.dHoeven heeft er tijdens de plechtige ontvangst van de pers op gewezen, dat in zijn gemeente een tuinbouw- culiuur van beteekenis is, die nog aanzienlijk zal toenemen, nu over eenigen tijd, vermoede- lijk over zes weken, de nieuwe brug voor het verkeer zal worden opengesteld, naar alle waarschijnlijkheid in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin. Dat de Tholenaren het gewicht van dezen dag begrepen, bewees de meer dan buitenge- wone belangstelling, die d'oor de bewoners je- gens alien, die hebben medegewerkt aan het tot stand komen van het bouwwerk, werd be- wezen. Een belangstelling, die aangroeide tot een ovatie, afgewisseld door de tonen van het Tholensche muziekkorps. Aan beide zijden van de Eendracht was het een gekrioel van nieuwsgierigen, die alien de blijde gebeurte nis met spanning afwachtten. Elke manoeu vre van „Roode Tinus" werd met spanning gevolgd, menige zucht werd geslaakt als de brug een onverwachte beweging in de rich- ting van den wai maakte. De stuurmanskunst van den leider van den sleep waarborgde ech ter een goeden finish op den pijler. Toen dit evenement zich had voltrokken, gingen de pers en de heeren Kuiper, De Vissdier, Bijker en De Wit, vergezeld van hun dames, naar het antieke raadhuis, waar mr. v. d. Hoeven het gezelschap met een hartelijk welkomst- woord allerprettigst ontving. Zijn rede werd beantwoord door een der journalisten, die te- ;vens hulde bracht aan de resp. echtge- nooten van architect, constructeur, monteur, uitvoerder en sleeper, die als stille medewerk- sters de hersenen barer echtgenooten in de moeilijke uren wisten koel te houden. Ten slotte zij nog vermeld een toepasselijk gedicht van mevrouw ir. Kuiper, dat de burgemeester in dank aanvaardde. Nog eenige weken dus en Tholens isolatie is voor goed opgeheven. DE BENZINEPRIJS. De Bataafsche Import Maatschappij, ver- koopkanioor van „KoninMijke-Shell -produc ten, deelt mede, dat de prijs van de „Autoli- ne-Shell" met ingang van heden, 9 dezer, be draagt 20.— per 100 liter. BE LASTINGVER LAGING TE ARNHEM? Het ontwerp-gemeentebegrooting voor 1929 is in de vergaderingen van B. en W. be- handeld en door dit college in zijn geheel goedgekeurd, zoodat het ontwerp met begelei- dende nota medio Augustus aan de Raadsle- den zal worden verzonden. In deze nieuwe Arnhemsche begrooting laat de financieele toestand der gemeente zich naar de Telegr. meldt gunstiger aanzien dan in de laatste jaren het geval was. Wi| vernemen dan ook, dat in de begrooting rekening wordt gehouden met een belasting- verlaging. B. en W. hebben namelijk het voor- nemen om voor te stellen het heffingspercen- tage van de gemeentelijke belasting naar het inkomen over het belastingjaar 192930 te verlagen van 4 tot 3%. Deze verlaging beteekent voor de gemeente een vermindering van inkomsten van onge veer 180.000's jaars. BESTELGOED UIT FRANKRIJK EN BELGIe. Tot dusverre moesten alle bestelgoederen uit Frankrijk en Belgie te Roosendaal vrijge- maakt worden, wat in de verzending nogal vertraging ten gevolge had. Van gisteren af worden nu deze bestelgoederen in een groote douanemand, door de Ned. Spoorwegen be- schikbaar gesteld, regelrecht naar de stations afgezonden, alwaar de goederen dan bij aan- komst vrijgemaakt worden. De bestelgoederen worden doc- dezen maatregel vlugger afgele- verd en de douane te Roosendaal wordt be- langrijk ontlast. EEN MEISJE REDT DRIE JONGENS. Dinsdagmiddag ontdekten, naar het Hbl. meldt, drie jongens van resp. zeven, acht en negen jaar op hun zwerftochten langs den Amstel een onbeheerd roeibootje aan den wal- lekant. Zij scheepten zich zonder meer in, met de bedoeling eens prettig uit spelevaren te gaan. Voor het zoover kwam lagen zij echter al met hun drieen in het water. Een zestien- jarig meisje, dat net langs liep, bedacht zich niet lang, maar sprong te water. Zij slaagde er in de drie jeugdige drenkelingen weer op het droge te brengen* Vervolgens werd aezen weMg voorspoedf- gen waterhelden in een boerderij gelegenheid geboden om zelf weer droog te worden en wat bij te komen van den schrik. Hulde aan de zestienjarige redster! STOOMTREILER LEK GESPRONGEN. De Dinsdagmorgen van IJmuiden ter vis- scherij vertrokken stoomtreiler Zeelandia IJm. 71 kreeg, naar de N.R.Ct. meldt., ter hoogte van Egmond een ongeval, dat goed is afge- loopen. Het slikdeksel is n.l. gesprongen, waardoor het schip lek werd. De machinist en de jongste stoker waren juist aan het asch- wippen en daar de stoom en het water met groot geweld door de madiinekamer spoten, snelden zij naar boven. Zij bleven echter onge- deerd. Het schip was lek en keerde naar IJmuiden terug. Voor de pieren moest men de hulp inroepen van de Patria IJm. 19 der zelf- de reederij, die de Zeelandia daarop behouden binnenbracht. COMMISSAR IS DER KONINGIN IN N.-BRABANT. Naar de Telegr. verneemt komt E. H. J. ba ron van Voorst tot Voorst, burgenjeester van Ubbergen, zeer .ernstig in aanmerking voor het vervulkn der door het overlijden van zijn vader, A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, ontstane vacature van commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Brabant. Baron van Voorst tot Voorst is 34 jaar oud. CARNAVAL ZONDER OPTOCHTEN TE DEN BOSCH. In de Dinsdagavond gehouden vergade- ring van den gemeenteraad, is het voorstel- Kuypers tot het houden van optochten tijdens de carnavalsdagen en het sluiten der cafe's gedurende die dagen om's nachts 2 uur, met 18 tegen 3 stemmen verworpen. EEN BUIT VAN 360 PAAR ZIJDEN KOUSEN. Inbrekers hebben, naar de Telg. meldt in Den Haag, een bezoek gebraeht aan twee naast elkaar gelegen winkels in de Veene- straat. Waarschijnlijk zijn zij het schoenen- magazijn „Centraal", aan de achterzijde bin- nengekomen, waama zij de geheele zaak grondig hebiben onderzocht. De kassa werd geforceerd. De buit van 21 was hun blijk- baar niet voldoende, zoodat zij naar het aan- grenzende huis, het pand van de firma Spruyt van Rietschoten zijn gegaan, hetgeen hun niet veel moeite kostte. Hier vonden zij meer van hun gading. Niet minder dan 360 paar zijden kousen, alle van de duurste soorten, werden uit de doozen gehaald en ingepakt in een groot kleedi, dat ook in den winkel aanwezig was. De waarde der kousen wordt geschat op 1600 a 1800 gulden. Langs dezelfden weg als zij gekomen waren zijn de inbrekers weer ver trokken, zonder een spoor achter te laten. De politie tast dan ook volkomen in het duister. JEUGDIGE SCHATGRAVERS TE ROTTERDAM. Reeds eenigen tijd is men te Rotterdam bezig met de werkzaamheden van de nieuwe brug over de Delftsche vaart. Daarvoor wordt het water uitgebaggerd en groote slijkmassa's worden op den wai uitgespreid. Door een toeval ontdekte een jongen in die uitgebaggerde slijk een lepel. Het gevolg is geweest, dat de vacantie-jeugd zich op de slijkmassa's heeft gestort en met ware schat- gravershartstocht aan het zoeken is gegaan. Er zijn nu al vele merkwaardige dingen ge- vonden als tinnen kannen, lepels, smeltkroe- zen, munten uit de 18e eeuw, sieraden enz. Verschillende der gevonden voorwerpen zijn aan het Museum van Oudheden aangeboden. Andere worden grif door liefhebbers van antiek opgekocht en intusschen graaft Rot- terdams jeugd moedig door in de hoop nog eens een groote schat te vinden. ZIJN KOOPWAAR DOOR DE RUITEN GESLINGERD. Een marskramer had te Zaandam den ge- heelen morgen tevergeefs getracht zijn arti- kelen aan den man te brengen; aan elke deur klonk het ontmoedigende „Vandaag niets noodig, koopman" Na langen tijd zijn opkomenden wrevel over che teleurstelllngen te hebben bestredea, ontstak de man, toen hem eenmaal op zijil kloppen zelfs niet opengedaan werd, zoo zeer in woede, dat hij met geweldige kadi zijn koffer met handelsartikelen door de ruiten van de woonkamer slingerde. Dit had ten gevolge, dat de vogelkooi uit den hanger vie! en het theeblad met het geheele servies in duizend stukken over den vloer rinkelde. Na zijn woede op deze wijze gekoeld te heb ben, koos de marskramer het hazenpad, doch de politie wist hem te vatten, zoodat hij zich voor zijn ongewone daad voor den rechter zal hebben te verantwoorden. ASCHREGEN OP BALI. Uit W-eltevreden wordt door Aneta ge- meld: De resident van Bali, de heer L. J. Caron rapporteerde Maandag, dat over het geheele eiland Maandag een aschregen gevallen is. De Batoer is echter rustig. AUTOBUS TE WATER. Ten gevolge van het verkeerd nemen vav een bocht geraakte de chauffeur van S. van de firma Oskamp uit Maarssen te Breukelen met een groote autobus te water. De wagen kantelde geheel. Door gebruik te maken var het aanwezige noodluik wist men persooo lijke ongelukken echter te voorkomen. D materieele schade is groot. WETHOUDER VAN OPENBARE WERKEN TE HAARLEM. De S. D. A. P -raadsfractie te Haarlem heeft als opvolger van den in September af te treden wethouder van Openbare Werken, den heer M. A. Reinalda, aanbevolen den secretaris van den Nederlandschen Werkloos- heidsraad, mr. J. Gerritsz. In hoeverre het wethouderschap met het vervullen van laatst genoemde functie te vereenigen valt, zal nog nader onder de oogen worden gezien. KINDERDOODSLAG? Na verhoor door den rechtercommissaris te Tiel is in het Huis van Bewaring aldaar ingesloten, mej. D. van A. te Erichem, ver- dacht van doodsiag op haar kind. Het lijkje is ter gerechtelijke schouwing in beslag ge- nomen. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag heeft te Barneveld een 12-jarige jongen te Kootwijkerbroek, spelen de, het zeven-jarige dochtertje van den landbouwer H. van, Hierden met een buks in het hoofd geschoten. Het meisje was onmid dellijk dooa. De 12-jarige wielrijder H. A. Sch. pas- seerde gistermorgen aan de Kesselkade te Maastricht een vierwielig rijtuig. Door de gladheid van de straat glipte het rijwiel, waardoor de jongen kwam te vallen, met't gevolg, dat een der wielen van het rijtuig over zijn lichaam ging. Met een ernstige schedelbreuk en inwendige kneuzingen is hij in het ziekenhuis opgenomen. Men vreest voor zijn leven. Dinsdagmorgen geraakte het 8-jarig zoontje van den heer W., bij het baden in de rivier de Maas, in een baggergeul en verdween in de diepte. Ofschoon de drenke- ling spoedig op het droge was gebraeht en geneeskundige hulp aanwezig was, slaagde men er niet in de levensgeesten weer op te wekken. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak gister te Weert brand uit in de wo- ning van den heer J. H. te Laar onder de gemeente Weert. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. Huis en stallen brandden dan ook tot den grond toe af. Een groot gedeelte van d< meubelen en zoo goed als de geheele oogsi werd een prooi der vlammen. Huis en inboe del waren laag verzekerd. De Koninkiiike Familie wordt Maandag 13 Augustus op het Loo terugverwacht. De landbouwer Timmer Arends te Wesepe (gem. Olst) had Dinsdag het ongeluk van een wagen, beladen met rogge, te vallen. Hij kreeg daarbij zulke ernstige inwendige verwondingen, dat hij spoedig overleed. Te Amsterdam overleed op 83-jarigen kef tijd de vooral bij ouderen van dagen we! bekende bariton Jos. Willemsens. ZWEMMEN. Torenspringen. Het torenspringen, waar voor gistermorgen een drietal ochtenduren werd besteed, mocht zich niet bijzonder in de belangstelling van het publiek verheugen, wat ook geen verwon- dering behoeft te baren als men bedenkt, da' men ook hiervan te veel kan krijgen. Er werd in twee series gesprongen, elk van tien deelnemers. die ieder vier verplichte sprongen en vier sprongen naar keuze hadden uit te voeren. De besten van elke serie komen in de finale, die Zaterdag gehouden wordt, terwijl 's middags nog een derde serie versprongen werd. Het werk van den Amerikaan Galitzen en van den Egyptenaar Simaika verwekte grooten bijval. De niet-officieele uitslagen van de eerste serie luiden: 1. Colbath (Amerika); 2. Knight (Enge- land); 3. Schumm (Duitschland.) Niet officieele uitslag tweede serie: 1. Simaika (Egypte); 2. Galitzen (Ameri ka) 3. Rehborn (Duitschland). De officieuse uitslag derde serie luidt: 1. Desjardins (Amerika); 2. Riebuhlager (Duitschland); 3. Philips (Canada). Tegen 12 uur werd de baan in orde ge braeht voor de series. 4 X 200 Meter estafette voor heeren. De nummers 1 en 2 van elke serie plaatsen zich in de finale. Amerika heeft met Sam son, Clapp, Weissmiiller en Jong een zeer sterke ploeg. Uitslag eerste serie: 1. Amerika 9 min. 38 4/5 sec. 2. Japan; 3. Zweden; 4. Argentinie. De tijd van Amerika is een nieuw Olnipisch record. Uitslag tweede serie: 1. Canada 9 min. 55 3/5 sec. 2. Engeland; 3. Frankrijk; 4. Nederland; 5. Belgie. De Nederlandsche ploeg, gehandicapt door het ontbreken van Van Silfhout, kwam uit met G. van Voorst, P. Bannanberg, J. Brink en H. van Essen. Uitslag derde serie: 1. Hongarije, 9 min. 46 3/5 sec.; 2. Duitschland; 3. Itallie; 4. Spanje. Twee disqualificaties. De Duitsc'he ploeg. die als tweede aan- komt en ook de Italiaansche ploeg als derde, worden gedisqualificeerd wegens te vroeg starten, zoodat Spanje op -"rij gelukkige wijze in de finale komt. 4 X 100 M. estafette voor dames. De nummers 1, 2 en 3 >»an elk der beide series worden in de finale geplaatst, welke 's middags verzwommen werd. N ederlan d komt uit met de dames E Smits, G. Baumeister, M. Vierdag en M. Braun. Uitslag eerste serie: 1. Amerika 4 min 55 3/5 sec.2. Nederland 5 min. 8 4/9 sec.3. Zuid Afrika en 4. Denemarken. De Nederlandsche zwemsters strij- den aanvankelijk met Zuid Afrika om de tweede plaats, doch reeds halverwege is het te zien, dat de Holland'sche ploeg als nr. 2 in de finale zal komen. Met ongeveer 10 Me ter voorsprong komt Zus Braun als tweede binnen. Uitslag tweede serie: 1. Engeland 5 min. 16 3/5 sec.; 2. Duitschland; 3. Frankrijk. In het uitverkocbte Zv.emstadion werd te half vier begonnen met de ft nab 100 Meter rugzwemnten voor heeren, die, zooals te verwachten was een drievou- dig succes voor Amerika opleverde. De ge- duchte Amerikaan Kojac bracht in deze finale zijn gisteren gevestigd w e r e 1 d r e- c or d thans op 1 min. 8 1/5 sec. Uitslag: 1. Kojac (Amerika) 1 min. 8 1/5 sec.; 2. Laufer (Amerika) 1 min. 10 sec.; 3. Wyatt (Amerika) 1 min. 12 sec.; 4. Iriye (Ja pan); 5. Kiippers (Duitschland); 6. Dies- ford (Engeland). Hierna komt de finale 200 M. scHoolstag voor dames De uitslag was: 1. Mej. Schrader (Duitsch land) 3 min. 12 3/5 sec.; 2. Mej. Baron (Nederland) 3 min. 15 1/5 sec.; 3- Mej. Miihe (Duitschland) 3 min 17 3/5 sec.4. Jacobsen (Denemarken)5. Hazelius (Zweden); 6. Hoffman (Amerika). Marie Baron bezorgdle ons land opnietro een succes door evenals zus Braun in haat nummer den tweeden prijs te winnen. Daarna volgt de 'wale 400 M. vrije slag heeren

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6