DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE LANDBOUWTENTOONSTEILING IN SEPTEMBER. No. 189 Honderd dertigste Jaargang ATbounementsprljs Tbij vooruithetaling per 3 inaanden f2.—ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar pXaatsruIinte. Brieyen franco N.Y. Book- en Handelsdr. y.h. Hems. Coster Zoon, Yoordam CO, Tel. Administr. No. 3. Uedactie No. 33. ZATERDAG 11 AUGUSTUS DageBijksch overzicht. BuitenBand BSnwenland Pit nummer bestaat nit 3 blades 1928 Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 1 ipe Af dec ling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij' van Landbouw viert dit jaar een merkwaardig jubileuro. In September zal het namelijk vijftig jaar geleden zijn, dat hier ter stede de eerste harer Sekende tentoonstellingen georganiseerd werd en sindsdien heeft men telkenjare zijn best ge- riaan een keurcollectie bijeen te brengen van allies wat onze streek aan vee en landbouw- producten kan voortbrengen. i Oorspronkelijk werden deze tentoonstellin gen tegen entree op het Doelenveld gehouden, maar sinds 1903, dus juist 2'5 jaar geleden alweer een jubileumworden de markten en de Korenbeurs gebruikt en wordt alles gratis yoor belangstellenden ter bezichtiging ge- steld. k Dat deze exposities reeds vijftig jaar war den gehouden, bewijst wel hoe populair ze zijn geworden. En het bewijst tevens, dat de Noord Hol landsche veehouder en landbouwer er een eer in stelt zijn dieren en veldproducten door zorgvuldig fokken en goede verzorging van zoo bijzondere kwaliteit te maken, dat hij ze gaarne aan de critiek van de beste deskundi- gen wil onderwerpen. Tentoonstellingen als deze verdienen dan ook aller steun en medewerking. Zij brengen de boeren met elkaar in con tact, zij versterken hun vereeenigingsleven. zij ontketenen een vreedzamen strijd waarin ieder zijn best doet de hoogste prijzen voor bij zonder goed werk te behalen. De mensch, die zijn vijftigsten verjaardag bereikt, weet dat de beste jaren achter hem liggen. Maar de landbouwtentoonsteliing, die zoo cud is geworden, heeft een bewijs van vitali- teit gegeven, dat er op wijzen kan, dat zij in de toekomst nog veel meer dan vroeger zal kunnen presteeren. Nu twee jaar geleden heeft de fokvereeni- ging te Stompetoren zich met haar herfstkeu- ring en fokdemonstratie van rundvee, scha- pen en varkens bij de AlkmaargcHe tentoon stelling aangesloten, verleden jaar werkten reeds vijf fokveevereenigingen uit den orntrek nee en dit jaar zullen het er niet minder dan acht zijn. Dat wijst er wel op, dat de jaarlijksche tentoonstelling van steeds grooter beteekenis wordt en er zou slechts reden zijn om zich daarover van harte te verheugen, als niet met een buitengewoon onaangenamen factor joest worden rekening gehouden. Het organiseeren van ttntoon&tellingeiv is kostbaar. Men moet uitgestrekte terreinen in orde maken, arbeidskrachten betalen, medailles, prijzen en premies beschikbaar stellen. Wie alleen den buitenkant der dingen ziet denkt daarover gewoonlijk heel oppervlakkig, piaar de organisatoren weten maar al te goed, niet alleen welk inspannend werk een derge lijke tentoonstelling vereischt, maar ook welke enorme kosten daarmede gepaard gaan. Dank zij de bekende verloting waren die kosten tot dusver geen bezwaar. De Alkmaarders, en trouwens alle tentoon- stellingsbezoekers, koopen elk jaar gaarne de guldensloten en er is altijd overgroote belang stelling als de prijzen getrokken worden en ieder de kans krijgt eigenaar van een kieinen maar goed doorvoeden veestapel te worden. De verloting zorgde er voor, dat er geen tekorten waren. Finantieele moeilijkheden schenen er'nim- mer te zijn en in eenige zijner bezuiningings bevliegingen, waarin de subsidies verklemd werden en slechts naar behoeft werden gege ven, heeft de Raad het bedrag voor de jaar lijksche landbouwtentoonsteliing van 400 tot 200 teruggebracht k Tot verleden jaar deden zich in financieel opzicht geen moeilijkheden voor. Maar toen kwam er een koninklijke beslis- 6ing, die niemand verwacht had en die een lee- lij'ke spaak in het wiel heeft gestoken. Weliicht met het doel de ongeoorloofde loterijen, of althans de loterijen waarvan het nut niet ingezien werd, te weren, is er een be- sluit verschenen, waarbij bepaald werd, dat men yijftien procent van de opbrengst voor een liefdadig doel moet_afstaan. Met andere woorden 'dus: een loterij als de jaarlijksche landbouwverloting ontvangt voortaan vijftien procent minder dan vroeger. Men kan die niet missen, maar moet ze toch met een breed gebaar aan de een of andere vereeniging schenken en het is te begrijpen, oat dit niet van harte gaat. Dat is liefdadigheid van een zeer bijzonder soort, een opgedrongen liefdadigheid, waar- mee zoowel de schenker als de begiftigde ver- legen zitten. Verleden jaar heeft men dan ook getracht er op te vinden, maar dat is niet erg naar wensch verloopen en dit jaar zit er dus wer- kehjk niets anders op, dan gehoorzaam te wezen en de een of andere vereeniging te ver- blijden mt een royale gift, die men onmogelijk ^a' kunnen missen, wil men de teptoonstel- ajs gewoofllijk doen slagea. - Het is onbegrijpelijk, dat men bij1 deze loterij-voorschriften blijkbaar alles over een kam scheert, want vooral bij goede tentoon stellingen is het toch te begrijpen, dat men juist de loterij organiseert om de kosten te kunnen dekken en dat men de geheele op brengst uitstekend voor de expositie zelf zal kunnen gebruiken. Het eenige dat met dergelijke verbodsbepa- lingen bereikt wordt, is, dat men de tentoon stelling kleiner opzet ofwel, dat men zoo wei- nig geld aan prijzen besteedt, dat de loten moeilijker verkocht worden en het fundament waarop de expositie rust, daardoor bedenke- lijk verzwakt wordt. Men tapt deze tentoonstelling het finan- cieele bloed af en de voortdurende aderlatin- gen maken er bloedarme en kwijnende exposi ties van, waarvan geen kracht kan uitgaan En dat geeft natuurlijk zijn bedenkelijken terugslag in de bedrijven, waar voortaan de prikkel ontbreekt om het beste van het beste te kweeken. Eenige groote organjsaties op het geb-ied van veeteelt en paardenfokkerij in Zuid Hoi- land, domicilie kiezende ten kaptore van den secrertaris van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, Afd. Rotterdam, Schiedam en omstreken, hebben dezer dagen een adres ge- reed gemaakt, dat aan H.M. de Koningin zal words., gezonden en waarvoor aan alle afdee- lingen adhaesie gevraagd is. Adressanten wijzen er daarin op, dat zij uitsluitend beoogende de belangen van de ves ted t en de paardenfokkerij te bevorderen. Zij doen dit o a. door het houden van ten toonstellingen, maar ondervinden dan moei lijkheden van de voorwaarde, dat bij de te or ganiseeren loterijen slechts een deel via de opbrengst mag aangewend worden tot dek- king van de kosten der tentoonstellingen. Het resultaat aldus dit adres is, dat het publiek groat bezwaar heeft de loten te koopen, omdat de kansen om een prijs te krij- gen zeer beperkt zijn. Het gevolg is dat men weinig geld in handen krijgt voor het aankoo- pen van prijzen en premien voor de inzenders, en de fokkers van vee en paarden getroosten zich dan nunder moeite hun dieren voor der- geiijke tentoonstellingen geschikt te maken. Me? streeft dan niet meer naar veredeling van den veestapel en paarden, wat zijn in- vloed doet gel den op het belang dat Neder- land heeft om met het buitenland op dit ge- bitd te concurreeren. Adressanten verzoeken dan ook ten slotte, de vcorschriften zoo te veranderen, dat de geheele opbrengst dier verlotingen aan de tentoonstellingen op landbouwgebied ten goe de kan kemen. Natuurlijk zal ook de Afd. Alkmaar daar- aan gaarne adhaesie betuigen en in de zwakke hoop zelf nog iets te kunnen bereiken, zijn dezer dagen de voorzittei diert afdeeling en onze loco-bui genu ester naar D'en Haag ge trokken om. te trachten den minister van Justi- tie door hun tranen en smeekbeden te ver- murwen Misschien gelukt dat op den duur of wel iicht heeft't adres aan H. M. de Koningin het zoo gehoopte succes, maar wij vreezen, dat toch niet alles zoo vlug voor elkaar kan ko- men of bij dex verloting voor de tentoonstel ling welke op1 26 September hier teg stede wordt gehouden, zal nog een beduidend he- drag in een of ander kerkezakje gestort moe- ten 'worden. En dit is oorzaak, dat men dit jaar zich niet zooals gewoonlijk zal kunnen bedruipen Wil men ook de feestelijkheden en het vuur- werk laten doorgaan, dan zal de burgerij, door een extra offer moeten bewijzen, dat zij deze jaarlijksche gebeurtenis voldoende op prijs stelt. Het is altijd een treurig gezicht op een gou- den bruiloft te komen en te zien, dat het geld ontbreekt om een behoorlijk feest te kunnen vieren. En het is ook heel jammer, dat wij op het gouden feest van onze landbouwtentoonstel- lingen een beroep op de burgerij moeten doen, hiervoor een extra bijdrage te verleenen. Gelukkig hebben velen in, de laatste jaren ch r het beschikbaar stellen van prijzen en medailles reeds bewezen, dat zij zich voor dit goede werk interesseeren en nu de afdeeling in finantieele moeilijkheden is gekomen ,is het te hopen, dat ook de Raad de gemeentelijke subsidie weer op het vroegere bedrag zal willen brengen. Het is den heer Govers, den nestor van onzen Raad, wel toevertrouwd B. en W. eens een duidelijken wenk in die richting te geven Laat men niet voorbijzien, dat tentoonstel lingen als deze duizenden belangstellenden uit geheei Noord Holland naar onze gemeente irekken en dat onze middenstand daarvan de zeer groote voordeelen zal ondervinden. Velen, die reeds vroeger hun daadwerkelijke belangstelling voor deze tentoonstelling toon- den, zullen ook nu niet achter blijven. Maar er is meer noodig. En daarom doen wij hier een beroep op alien, die het groote nut van veredeling van vee, paarden en landbouwproducten inzien, om een bijdrage te willen teekenen op de lijsten, die hun weldra zullen worden aan- geboden en daardoor er aan mede te werken, dat.een tentoonstellimr. die haar o-anden iubi- leum viert, in haar ouden omvang en luister gehandhaafd kan blijven. In de geschiedenis van Alkmaar is d€ze ten toonstelling tot een traditie geworden en het zou zeker te betreuren zijn als ook deze tra ditie door al te strenge ministerieele bepalin- gen zou moeten verdwijnen. Met aller welwillende medewerking zal dit zeker voorkomen kunnen worden. DE BEZETTING VAN HET RIJNLAND. De kwestie op het Int. soc. congres te BrusseZ besproken; onaannemenlijk voor Duitschland; zal Duitschland. de kwestie officieel ten sprake brengen? Ook Le Troquer maakt bezwaren. Het Internationaal socialistisch congres heeft zich in haar vergadering te Brussel thans ook bezig gehouden met't Rijnland. Het was de Fransche afgevaardigde Paul Faure, die er aan herinnerae, dat de Fran sche Sotialistische Partij zich indertijd had verzet tegen de bezetting van het Ruhrgebied en thans de onruiming van het Rijnland eischte. De bezetting was niet langer go- rechtvaardigd, daar de schadevergoeding was gewaarborgd door het plan-Dawes en de vrede door het verdrag van Locarno. Het verlengen der bezetting tot 1935 zou een ernstige politieke fout beteekenen, waar- uit geen enkel voordeel wordt getrokken. Wij erkennen zelfs niet, aldus spr., zooals Strese- mann en Briand, dat de ontruiming een on- derwerp kan zijn van marchandeeren. Laten wij zeggen, dat de ontruiming, om zonder ongerustheid en zonder achterdocht door de Fransche -openbare meening te worden aan- vaard, moet worden verbonden met de ont- wapeningskwestie Wij verlangen controle op de algemeene ontwapening, waarvan de ontwapening van Duitschland de inleiding moet zijn. Wij zullen voortgaan de dringen- de noodzakelijkheid der ontwapening te be- toogen. Stauning wenschte het congres met deze verklaring geluk en sprak als zijn overtui- ging uit, dat zij van zeer gunstigen invloed zal zijn op de Fransch-Duitsehe toenade- ring. Een mooie belofte, maar. er zijn toch nog voetangels en klemmen bij de Franschen, ook bij de Fransche socialisten. „Wij verlan gen contole op de algemeene ontwapening, waarvan de ontwapening van Duitschland de inleiding moet zijn". Dat is het! De ont ruiming zal plaats hebben, maar Duitsch land moet eerst geheei ontwapenen, hetgeen dus zeggen wil, dat het Rijnland voorloopig nog bezet moet blijven. Ret heeft trouwens nog moeite genoeg ge- kost om de Fransche socialisten zoover te krijgen, want op hun congres bleek dat er in de partij omtrent deze kwestie nog ern stige verdeeldheid bestond en de gematigde socialisten van het genre van een Boncour en Renaudel van een aldus opgevatte ,,on- voorwaardelijke" ontruiming niet eens willen weten. Paul Boncour wenscht de ontruiming slechts als een middel om van Duitschland nieuwe „veiligheidswaarborgen" te verkrij- fen, ten behoeve van Polen en Frankrijk's ondgenooten in het Oosten van Europa in het algemeen. Toch schijnt het onderwerp „ontruiming Rijnland" meer en meer een vraagstuk te worden, dat de belangstelling trekt. Thans schijnt de Duitsche regeering voornemens te zijn het vraagstuk te Parijs officieel aan de orde te stellen Het Duitsche departement van buitenlandsche zaken zou reeds bij de verschillende regeeringen hebben aange- vraagd, of een dergelijke stap gunstig zou worden ontvangen. Daarbij zal men wel stranden op Frankrijk, dat van ontruiming eigenlijk nog niets moet hebben. Evenals Paul Boncour en Paul Faure heeft de oud- minister Le Troquer van Frankrijk verklaard, dat de ontruiming gewenscht was, maar hij had eveneens dezelfde bedenkingen als de beide andere heeren! Zoo zal de ontruiming nog wel eenige kee- ren een punt van behandeling uitmaken op diverse vergaderingen en eer de vreemde mi- litairen uit het Rijnland verdwenen zijn, zal er nog heel wat water door dienzelfden Rijn moeten stroomen! DUITSCHLAND. DE BOKKENSCHIETENDE „ASSESSOR-'. Het geval van den op jacht gaanden jeug- digen Assessor", die zijn kantonrechters- ambt liet waarnemen door een klerk, heeft nogal opzien en spot verwekt, zooals wel te verwachten was. De „Vorwarts" heeft „Der Richter auf Jagd" in beeld gebracht: links een keurig uitgedoschte jagersman, die op een reebok aanlegt; rechts de „zittende" klerk, die ge- snapt wordt door den president. Waaronder het blad de spottende opmerking plaatst: Wat doet het er tenslotte toe, waar deze rechter ziin bokken schiet?! ENGELAND. LORD ORFORD. De Engelsche bladen houden zich druk bezig met het geval-Orford. De 74-jarige lord Orford is ziek; hij gaat nu tot herstel van zijn gezondheid, althans om verbetering te zoeken, een groote reis ondernemen, heel naar Nieuw Zeeland. en denkt twee iaar weg te blijven. Hij is of liever was een schatrijk man en een groot grondbezitter. Om nu gedurende zijn reis geen last te heb ben van zakenbeslommeringen en admini- stratieve zorgen, heeft hij den ietwat onge- wonen stap gedaan, om reeds thans zijn for- tuin over te dragen aan den vermoedelijken erfgenaam, den 15-jarigen schooljongen R. H. M. Walpole. In de couranten wordt het geval druk besproken. De knaap is ook al ge- interviewd, maar bleek niet zoo heel veel Be lang te stellen in de groote gebeurtenis. Gelukkig maar, voor jongenheer Robert H M. Walpole. ZUID-SLAVIe. DE DOOD VAN RAD ITS J. De toestand in Agram. Uit de berichten over het overlijden van Stefan Raditsj blijkt wel duidelijk, dat zijn heengaan ten slotte toch nog zeer onver- wachis is geweest. Zijn toestand was's middags zoo goed ge weest, dat prof. Weckenbach toestemming had verleend tot het gebruik van wat vleesch en wijn. Zijn eetlust was uitstekend. Hij kon zelfs een half uurtje opzitten. Toen de profes sor om zes uur de villa verliet, verklaarde hij dat de toestand zeer goed was. In den loop van den dag had de plaatselijke commandant in opdracht van den koning den zieke een be- zoek gebracht om naar zijn gezondheidstoe- stand te informeeren. Om half acht werd de patient plotseling minder goed. De wachthebbende dokter gaf dadelijk een injectie. Maar de sterke ver- moeidheid ten gevolge van de onvoldoende hartwerking nam snel toe. Om kvvart voor negen was ailes afgeloopen. Met bliksemsnelheid verspreidde zich de doodsmare door de stad. Onmiddellijk werden alle cafe's enz. gesloten. De bevolking liep de straat op: om tien uur was het stampvol, maar niettemin heerschte er doodsche stilte onder de menigte. Slechts nu en dan hoorde men snikken of een smartelijke uitroepSlowa Stepanu Raditschu (eere zij Stefan Raditsj) Plotseling begonnen alle kerklokken te luiden. Het spoorwegpersoneel trok in optocht door de stad, die intusschen geheei zwartbevlagd was. Om half twaalf verschenen de eerste extra-edities der bladen. De Agramsche jeugd had de toegangen tot Raditsj's woning afge- zet. De stoten der betoogers hielden halt. Stille gebeden werden gemompeld en zwij gend! trok men weer af. De leiding der boeren- coalitie had het parool uitgegeven: Alleen rouwen en verder de rust bewaren." Nog dien zelfden nacht werden alle afdee- lingen van den boerencoalitie verwittigd van het overlijden van Raditsj, terwijl de noodige aanwijzigingen werden verstrekt voor de ver der aag te nemen houding. •A OOSTENRIJK. DE OVERWEGEN- Bij Bregenz is een auto met zes menschen door een trein aangereden. Vijf menschen werden gedood, de zesde ernstig gewond. Blijkens een nader bericht, geschiedde het ongeluk op de lijn Feldkirch-Buchs. De om- gekomenen zijn dr. Kohler en zijn vrouw, die het Alpenhotel Bacora dreven, en drie gasten van het hotel. De gewonde is een dame uit Stuttgart, die een sleutelbeen gebroken heeft en er vermoedelijk het leven wel af zal bren gen. RUSLAND. PLAATS TEKORT IN DE GEVANGENIS. In verband met de overbevolking der ge- Vangenissen in sowjet-Rusland heeft het volkscommissariaat van justitie een revisie gelast, van alle in den laatsten tijd gewezen vonnissen, waarbij vrijheidsstraffen van minder dan 8 maanden zijn gegeven. De be- doeling is, een aantal dezer straffen te wij- zigen in dwangarbeid, waardoor de bevol king der gevangenissen eenigszins zou kun nen worden verminderd. DRONKAARD CHEF VAN DEN G EZO NDHEIDS D IE NST. Terrorisme ten opzichte van dokters en verpleegsters. De Moskousche „Izwestya" bevat weer eens een fraai verhaal omtrent de gedragingen van een zekeren Klimof, die, nadat hij in 1924 lid van de communistische partij was geworden, van fabrieksarbeider tot chef van den gezond- heidsdienst te Kasjir was gepromoveerd. In deze kwaliteit was hij' de oppermachtige heer in de ziekenhuizen van genoemde stad en hij liet de doktoren en verpleegsters ter dege voe- len, wat zijn dictatuur beteekende, die nog des te stuitende'r voor hen was, daar hun chef bij- na steeds in dronken toestand werd aangetrof- fen. „Klimowa rjedko kto widal trjezwym", schrijift de „Izwestya". (Klimof zag men zel- den nuchter). Niemand verwonderde zich er meer over, wanneer hij1 op revolutionnaire feestdagen Klimof het een of ander ziekenhuis zag bin- nentreden met een voorraad wodka bij zich en de assistenten en verpleegsters werden dan tot drinken gedwongen, waarbij hun fraaie chef het voorbeeld gaf. Had deze zooveel ster- kedrank gebruikt, dat Mj niet meer op zijn beenen kon staan, dan liet hij zich op het bed van een verpleegster neervallen, die dien nacht dan maar elders had te slapen, Herhaaldelijk vonden deze schandelijke too- neelen in de ziekenhuizen plaats, en tot laving van den dorst van den oppermachtigen ge- zondheidsdirecteur werden niet zelden de al- coholica uit de ziekenhuisapctheek gehaald. De veroleeusters ep o°k d<=> doktoren moostRi! dan meedrinken en wee hem, die zich tegen Klimof's wenschen durfde te verzetten. Over't algemeen haatte deze sinjeur reeds zonder meer alle doktoren, maar waagde bovendien een hunner het nog critiek te oefe- nen, dan volgde er een stortvloed van scheld- woorden en bedreigingen, waarbij de dronk- aard meer dan eens tot handtastelijkheden overging. Klimof's optreden tegenover de ver pleegsters en de vrouwelijke artsen was al even beestachtig, en haar werd duidelijk te verstaan gegeven, dat zij al zijn luimen had- den te accepteeren, wilden zij niet onmiddel lijk worden ontslagen. Verschillende ver pleegsters bedankten hiervoor en namen dan haar ontslag, welk voorbeeld door een aantal doktoren werd gevolgd. Eenige leden van het verplegend personeel, klaarblijkelijk beducht broodeloos te worden. onderwierpen zich aan alle grillen van haar chef en voor dezen stonden dan de beste baan- tjes open. Zulks lokte weer protesten uit van het overige ziekenhuispersoneel en dezen durf- den zelfs een vergadering te beleggen, waar in zij Klimof's doopceel lichtten. De dronk- aard had echter een vertrouwden spion, een zekeren Jankin, en aan het einde der vergade ring verscheen de gezondheidsdirecteur zelf in de zaal en dreigde in geval van herhaling alle deelneniers als contra-revolutionnairen voor de rechtbank te zullen brengen. Een tweede vergadering vond dan ook niet meer plaats, doch Klimof's steeds schandelij- ker optreden dreef ten slotte een der gemartel- den die er klaarblijkelijk zijn leven voor over had, tot het indienen van een klacht te Mos- kou, die (buiten de verwachting) in onderzoek werd genomen. Thans, na een meer dan tweejarige terreur van het beestmensch Klimof, is deze eindelijk ter beschikking van de justitie gesteld en zijn proces zal dezer dagen voor de Moskousche gouveraementsrechtbank een aanvang nemen POLEN. EEN MONSTERPROCES. Te Rzeszow heeft het faillisscment van een cooperatie van rijksambtenaren, welker leden persoonlijk aansprakelijk zijn, aanleiding ge geven tot een proces. waarin zij alien, 21,000 in getal, gedagvaard zijn. Zij zullen wel niet alien behoefte gevoelen om inderdaad te ver- schijnen, maar de rechtbank verwacht toch een zoo talrijke opkomst, dat zij haar zitting uit het gerechtsgebouw verplaatst heeft naar het exercitieveld, waar groote tribunes voor de gelegenheid zijn opgericht, ITALIe. DE GEZONKEN DUIKBOOT. Hoe de marconist de buitenwerela van den ondergang van schip en be manning kond deed. De Tribuna geeft het een en ader weer uit de gespreken, die tusschen den marconist van de verongelukte duikboot F 14 en dien van de duikboot F 15 gevoerd zij toen de F. 14 reeds was gezonken. Op den roep van de F 15 antwoordde de telegrafist van de F 14: „Wij hebben 6 doo- den te betreuren, het water is in het achter- stuk van de boot binnengedrongen, de boot ligt op den bodem, de stand van de duikboot is bijna verticaal". De F 14 seinde spoedig daarop, dat er giftige gassen aanwezig wa ren, door het contact van de accumulatoren met het zeewater ontstaan. Het zeewater was bij de pogingen van de duikers om de duikboot door middel van buizen van lucht te voorzien, binnengedrongen. De bemauning dc\ie mede; dat de luchttoevoer geen verademing brachtj en dat zij zich als gevolg van de gasontwik- keling in een emstigen toestand bevond. De marconist seinde verder aan de redders zich te haasten. Gedurende den nacht waren de duikers gedwongen, wegens den zwaren zeegang, om het werk te staken. Tegen 11 uur 5s avonds werden de signalen van den marconist der F, 14 voortdurend zwakker. De redders verna- men nog duidelijk de woorden „Wij zijn ver- loren!" Toen werden nog enkele punten en zwake strepen door den radio-telegrafist van de F 14 overgebracht en tenslotte volgde een diep stilzwijgen. Na de lichting van de boot en nadat deze geopend was, vond men den dooden marconist voor zijn toestel, op welks toetsen nog altijd zijn levenlooze hand rustte. Mussolini heeft gelast, dat gister, den dag van de begrafenis van de slachtoffers van de F 14, alle openbare gebouwen halfstok moeten vlaggen. TE ROTTERDAM VOORLOOPIG GEEN ZONDAGSLUITING. Ondanks de nieuwe verordening op de winkelsluiting op Zon- en feestdagen, zullen de winkeliers voorloopig hun zaak op dip dagen toch nog open kunnen houden, zonder dat zij een proces-verbaal behoeven te vree zen Ook het ventverbod zal voorloopig geen kracht hebben. Mr. H. A. J. Reumer, ambto naar bij het 0. M. van het kantongej^ht te Rotterdam, heeft n.l. in een schrijven aan den hoofdeommissaris medegedeeld, dat hij pro- cessen-verbaal, opgemaakt tegen overtreaers der nieuwe verordening op ae Zondagslui- ting, voortaan ter zijde zal leggen. Dit schrij ven is ter kennis gebracht van de comcnissa- rissen der afdeelingen en naar aanleiding daarvan is besloten geen processen-verbaa! meer op te maken. T ALKMAAISCHE COURANT. m f fiT'!

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1