HhmaarschG CotranL Scbaakrabrtek. il ijByJUJl Damrnbrlek. TU RMAd Brleven nit Berlin. Het gehsimzinnige Genootschap. mm i i DE 14 COUR Fi v 4 FEU1LLETON. 1 Honderd dertigsfe Jaargang. Ko. 189 1928 Zaterda^ it Augustus. De vorige week herdacht ihet Duitsche volk Sen dag, waarop dertig jaren geleden de groote Otto von Bismarck voor het laatst de oogen sloot. Op het eenvoudige Friedrichsruhe, het kleine slot in het zoogenaamde Sach'senwald, zijn de jonge Duitschers bijeengekomen, die zich tot den Bismarckjeugdbond aangesloten hebben. En aan zijn graf, een even eenvoudig Mausoleum nabij het slot, hebben ze een yeld'godsdienstoefening" gehouden. Waarbij c m. de grijze veldmaarschalk Von Macken- ten in groot uniform als zwarte huzaar, en natuurlijk ook een prins van Pruisen aan- wezig was. Aan deze hulde aan de nagedaehtems van Bismarck deden alle Duitsche kranten mede, met uitzondering van de socialistische en de tommunisfische. Maar groote geestdrift vond men gelijk niet anders te verwadrten was, tooral in de conservatieve bladen. Voor alles mat in Duitschland rechts gezind is, beteekent pamelijk Bismarck, bij alle oprechte bewonde- ring die men ook daar natuurlijk voor den pooten staatsman heeft, een extra-reclame- trtikel. En het grappige van het geval is, dat ten en ander met de werkelijke geschiedenis jauwelij'ks in overeenstemming te brengen is Bismarck is door geen enkele partij1 zoo heftig tangevallen als juist door die, welke de .Kreuzzeitung" als hoofdorgaan beschouw- \t. En diezelfde Kreuzzeitung" geeft sedert laren als hoofdreclameplaat een teekening tan het gebouw van den Rijksdag uit, waar tchter Bismarck als geweldige schaduw meer San levensgroot omihoogrijst. Bismarck is de Held van alle kringen, die zijn blijven dwepen met militarisme, met standsverschillen, met mtzonderingsposities voor officieren, met zelf- terheerlijking van den Duitscher als Ger- inaan van het zuiverste ras, met anti-semitis- me, en meer van die onsympathieke dingen. En toch weet het tegenwoordig geslacht uit hronnen, die niet meer weg te redeneeren zijn, Sat Bismarck in het geheel niet de barsche jurassier was, gelijk faij1 op tientallen monu- mentale standbeelden nog altijd afgebeeld is. De fijne staatsman met het haast weeke ge- tnoed, de politicus, die gerust een verdrag van Eocarno zou onderteekend hebben en die in Zijn opportunisme waarschijnlijk nog verder jou gegaan zijn dan Wirth, Rathenau en Btresemann, als bij er eenig voordeel in ge- tien had1; de vinnige bestrijder van de inheri ting en de uitzonderingspositie der beroeps- cfficieren, de ware Bismarck beantwoordde eigenlijk in geen enkel opzicht aan het beeld, dat nog heden in vele Duitsche geschiedenis- boekjes der jeugd als heldenvoorbeeld getee- tend wordt. Maar men houdt in dit land nu eenmaal ran „helden" en meent, dat zijn weinige wer telijk groote staatslieden eerst dan vereerens waard'ig zijn, als men ze het heldenmanteltje jm de schouders gelegd heeft. Waarbij dan niet vergeten mag worden, dat als helden sledhts zij in aanmerfcing komen, die kunnen aantoonen, dat ze lid zijn van eenige conser vatieve partij. Neen, Bismarck was anders, was vooral reel grooter dan men hem in deze kringen ten bate van de partijkas wenscht te laten voort- leven. Bismarck stond met beide beenen in het practische leven. Het is nog slechts weinige dagen geleden, dat in het Pruisische ministe- rie van buitenlandsche zaken een oude kast met archiefstukken plotseling ineenzakte en een deel der correspondentie van Bismarck met den grooten Socialist Ferdinand Lasalle Jood en rood, blootlegde. En daaruit bleek dat Bismarck degene geweest is (men heeft net hier steeds omgekeerd willen uitleggen) die Lasalle uitnoodigde tot tweegesprekken, waar- in de leider der Duitsche politick duidelijk het merken, dat hij met de socialisten wilde sa- menwerken om het liberalisme te bestrijden Dertig jaren na Bismarcks dood houden de Duitsche conservatieven nog vol, dat slechts tegen het socialisme en tegen de Joden ge- regeerd kan worden, Dan was de oude man uit het Sachsenwald hen toch zeker een halve eeuw vooruit! Wie lezen wil, hoe Bismarck werkelirk was, neme het uitstekende boek van Emil Ludwig ter hand, die ook 'n Jood is, en eigenlijk Cohn heet, maar die met zeldzaam talent zich in de grootste Duitsche historische figuur inge- werkt heeft en een portret teekende, waarvan men mag aannemen, dat het de werkelijkheic wel zeer nabij komt. Geen hddenfiguur in krassiers-uniform, maar een geslepen en geniaal diplomaat, die alle trues kende, die op zijn tijd ook zwak was, wien „niets mensche- Naar het Engelsch van J. S. Fletcher door Mej. A. T. 42) Eva schudde verwonderd het hoofd. „In ieder geval niet voldoende, om ttoord te waarborgen? Nu, ik meen, dat u voor de zaak van madame Charles naar Pa- rijs ging, den dag voorafgaande aan dit on- heil, waamaar wij nu een onderzoek instel- len? U was nog niet teruggekeerd, toen het gebeurde, geloof ik?" „lk was op de terugreis, toen ik er van hoorde," antwoordde Eva. „Ik las het bericht in „The Times." „En u zette dus uw reis niet voort. Wat deed u?" ,,Ik ging voorloopig," antwoordde Eva zorgvuldig een antwoord herhalend, dat Jimmie haar had voorgezegd, „bij een vrien- din, juffrouw Trickett,'in St. Margaret's Bay logeeren. Daar alles, wat ik in South Molton Street had, verbrand was, leek me dit het neste, wat ik doen kon." Juist. U was natuurlijk zeer verbaasd, deze slechte tijding omtrent madame Charles en haar huis te hooren?" >,Heel erg verbaasd ik vond het afschu- welijk!" Hps vreemd" pleegde te zijn. Een figuur, die bijna on-Pruisisch was, en die daarom des te meer de algemeene bewondering verdiende en nog verdient. Deze zelfde Emil Ludwig heeft in het^Ber liner Tageblatt" meegedeeld, dat we binnen- kort de uitgave van den „oertekst" der beroem de „Gedanken und Erinnerungen" verwach ten kunnen. Volgens het Duitsch auteursrecht is de uitgave van werken van Bismarck thans vrijgegeven. De firma Cotta kan nu geen pu- ■blicaties van andere zijde meer verhinderen, evenmin als de familie Bismarck. Deze „oer- tekst" belooft in hooge mate interessant te worden. Bismarck is daarin heel wat scherper en duidelijker geweest, vooral ook in zijn cri- tiek op den ex-Keizer, dan in het werk, dat ten slotte het publiek werd aangeboden. Nu in Amsterdam de Olympische Spelen zijn, en een groote groep Duitsche athleten en andere sportsmen zich met die van tientallen andere naties meten, is het begrij- pelijk, dat ook de Duitsche bladen weer vele kolommen aan deze gebeurtenissen wijden. Ik heb er onlangs al eens op gewezen, dat de Duitsche persstemmen over ons land niet in alle opzichten vriendelijk zijn, Wat -ik de laatste dagen over de Spelen en de ontvangst in Nederland gelezen heb, geeft in het alge- meen geen reden tot ontstemming onzerzijds In groote bladen als het Berliner Tageblatt en andere organen in West-Duitschland las ik slechts waardeering voor de wijze, waarop ons volk de vreemde gasten en vooral ook de Duit schers ontvangt, en hier en daar wordt zelfs met voldoening vastgesteld, dat wij1 genoeg sportief gezind zijn om ondanks den slechten indruk, dien eenige Duitsche voetballers bij den wedstrijd tegen Uruguay gemaakt hebben, hun landgenooten niet minder hartelijk te be- groeten dan de vertegenwoordigers van alle* andere naties. Ja, men gaat hier in objectief denkende bladen nog verder en meent te kun nen waarnemen, dat bij de officieele opening in het Stadion de Duitsche groep een extra applaus kreeg en bij het kiezen van scheids- rechters aan Duitschland een eereplaats toe- gekend is. Daartegenover staan dan persstemmen van geheel anderen aard en wel bijna uitsluitend in de rechtsradicale pers. Men moet goed, deze uitingen niet al te tragisch op te nemen. Ik wil ze ditmaal niet eens woordelijk aanha- len, om geen kwaad bloed te zetten. De groote meerderheid van het Duitsche volk wenscht met ons Nederlanders in voile oprechtheid de meest hartelijke verstandhouding, en het lijkt mdj onheusch, dit streven tegen te werken door aan uiterst onwelwillende uitingen in een deel der Ehiitsche pers al te veel waarde te hechten. Maar het zou toch een verdienstelijk werk ge weest zijn, indien de Nederlandsch-Duitsche Vereeniging in den Haag en elders, en de Deutsch-Niederland'ische Gesellschafte in Duitschland eens in actie gekomen waren en de betrokken redacties eens tot wat meer ob- jectieve berichten bewogen hadden. Een deel van de Duitsche pers vloeit name- lijk over van hatelijkheden, waarbij nog altijd uitlatingen van een of ander obscuur Hol- landsch blaadje aangehaald worden, verteld wordt van de zeer anti-Duitsche stemming(?) van het Nederlandsche volk en bijvoorbeeld wordt vastgesteld, dat het Nederlandsch Olympisch Comite met opzet bij het vaststel- len van de volgorde van naar binnen mar- cheeren der nationale groepen van de offi cieele taal het Fransch is afgeweken, omdat in die taal Duitschland (Allemagne) volgens het alphabet als eerste zou zijn ver- schenen, terwijl het in de Nederlandsche taal pas als dertiende binnenkwam. Dit enkel voorbeeld moge voldoende zijn om de gezind- heid van deze groep van Duitschers te teeke- nen. Maar het dient herhaald te worden, dat he' hier om een kleine minderheid gaat. Ja; en verder leven we hier in den echten Komkommertijd Er gebeurt vrijwel niets van beteekenis in Duitschland. De parlementen zijn met vacan- tie, de ministers roeien of visschen of baden of klimmen tegen de bergen op. De groote zangersfeesten in Weenen brachten in de nieuws-berichten wat afwisseling en een van de groote Berlijnsche bladen verraste ons met een editie, die Zondagavond om zeven uur reeds te koop was, en waarin een foto was af- gedrukt, die weergaf hoe dienzelfden ochtend tegen elf uur de zangers langs de tribunes in Weenen marcheerden. Dat was natuurlijk al- leen mogelijk door den sedert eenige weken voor het publiek opengestelden „Bildfunk- dienst", die in staat stelt foto's, handteeke- ningen, brieven enz. langs telegrafischen weg te verzenden. Ook tusschen Londen en Berlijn bestaat sinds enkele dagen zulk een dienst, en het zal niet lang duren, dan hebben we dezelf- de mogelij'kheden langs draadloozen weg. Een Engelsche uitvinder was onlangs hier en heeft zijn nieuwste toestel gedemonstreerd, dat uiterst eenvoudig is, en dat voor weinig geld kan worden aangeschaft. Het wordt in- geschakeld aan gewone radiofoestellen; en kondigt een of ander zender nu draadlooze foto's aan, dan heeft men niets anders te doen dan een stuk papier in een bepaalde vloeistof te dompelen, het vochtige papier om een rol te leggen en af te wachten tot de zender zich automatisch inschakelt en na afloop weer uit- schakelt. Men heeft dan de foto duidelijk voor zich en kan ze in enkele seconden drogen. Er zal dus stellig binnen niet al te langen tijd een nieuwe periode komen ook voor de journa- listieke berichtgeving. Immers, de kranten zullen dan met eigen zenders hun bulletins draadloos aan Allen" kunnen doorgeven, en dank zij de korte golf zal't mogelijk zijn, dat de radioamateur in ZoetermeerZegwaard binnen enkele minuten gedrukt een mededee- ling van een Australisch blad voor zich heeft liggen. Men heeft nauwelijks den moed, om zich verdere consequenties in te denken ROLAND. Oplossing probleem 191. (R. L'Hermet.) 1. Pg5 Kg5 2. Df6 mat. 1.Pg4 2. Phf3 mat. 1. Ph3 2. Pgf3 mat. 1. Pf2 speelt2. Pf4 mat. Oplossing eindspel 234 (Berger). 1. Dd6f Kc8 2. Kc5 Pg8 3. Dc6f Kd8 Kd6 en wint. Na 2Pf5 3. Dc6f Kd8 4. Dd5 gaat evenals na nadere paardzetting een stuk ver- loren). Eindspel no. 235. Zwart: B. Bau. „U weet ijiet, dat zij vijanden had?" „Neen, dat weet ik zeker niet." „Had zij veel vrienden? Vrienden, die haar, bijvoorbeeld, kwamen bezoeken?" „Slechts een paar." „U kunt zeker wel een lijst maken van hun namen, ik, of de politie zal u vragen, een lijst te geven met de namen van de personen, die madame Cahrles kwamen bezoeken en een andere lijst van de klanten. Voor het oogen- blik wensch ik u slechts een paar vragen te doen, die van belang zijn. Weet u, of madame Charles veel contant geld had in het huis in de South Molton Street?" „Ik weet zeker, dat zij dit niet had," ant- wooidde Eva beslist. „Weet u iets omtrent haar geldzaken?" „Ik weet, dat rekeningen van haar klanten gewoonlijk tweemaal's jaars binnen kwamen, in het voorjaar en in het najaar, en dat zij in die tijden veel geld naar haar bank bracht. Wat haar uitgaven betreft, weet ik, dat zij aan het einde van iedere maand genoeg geld van de bank haalde voor de uitgaven der maand." „Heel goed. Nu komt nog een gewichtige vraag. Weet u, of madame Charles de ge- woonte had geld aan haar dames-klanten te kenen?" „Geld te leenen?" riep Eva uit. „Nu ja, tijdelijk. Heeft u er ooit van ge- hoord heeft zij ooit met u er over gespro- ken, dat zij aan een van haar klanten geld leende?" Eva schudde zeer beslist het hoofd. m .18! a b e d e f g h Wit: Nebermann. Wit speelt en wint! 't Is niet gemakkelijk. Probleem no. 192. (Morphy.) mm p a b c d e f g Wit geeft mat in twee zetten. Eindspel 236. (Slot uit een tournooipartij te Buenos Aires 1925). Zwart: G. Boneo. A liai abedefgh Wit Coria (aan zet). Zwart heeft een overweldigende positie naar 't schijnt. Met Tab8 dreigt hij onmid- dellijk te zullen winnen. Zijn pionnen vormen een fraaie phalanx en hij heeft twee loopers tegen looper en paard. De witte centrumpion is zwak en pion b2 niet minder. Slechts een ding geeft te denken, de Zwarte K. is zeer gevoelig voor aanvallen tegen zijn ontbloote stelling en wit maakt hiervan een voortreffelijk gebruik. 1. Lc4 (Na 1Tb8 volgt 2. Ld5 Kh8 3. Db8 Db8 La2 Db2 Tb3 en de torens bak- ken zwart een leelijke poets. 1T2a7 2. Ld5 (Na cd5 volgt 3. Dd5f Kg7 4. Pe5 Le85 Dd8 Td8 6. Td8 Ld8 7. Pc4 en wit houdt verdedigbaar spel. Zwart hoopt echter meer te bereiken. Daar de witte D. aangeval- len blijft wil hij een zet uitwinnen.) 2Kg7 (Maar deze overweging is hier verkeerd, omdat de dame zich niet aan- gevalen voelt. 3. Lc6 Tb7 4. Lb7 (op 4c4 volgt nup 5. c6) 4. Lb7 (op 4e4 volgt nu 5. c6) 5 c6 Zwart kan nu niet Tb8 b7 spelen omdat na cb7 de vrijpion niet meer te houden is. 5. e4 6. c7 en wint. (Uit Lasker's Schaakboek). AAN DE DAMMERS! In onze vorige rubriek gaven wij ter oplos sing probleem 1028 (auteur E. J. v. Rijn). Stand. Zw. 6 sch. op: 1, 3, 15, 19, 20, 36 en dam op 45. W. 9 sch. op: 12, 28, 29, 33, 34, 37, 38, 42, 47. Oplossing. 1. 37—31 1. 36:27 2. 38—32 2. 27 38 3. 29—24 3. 45 48 4. 33 42 4. 48 8 5. 24: 2! Om het wereldkantpioenschap. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den Nederlandschen dambond definitief uit- genoodigd om deel te nemen aan den wed strijd om het wereldkampioenschap de heeren M. Fabre, S. Bizot, I. Weiss te Parijs; dr. A. Moiimrad te Ambert; M. Bonnard te Lyon, A. K. W. Damme, J. H. Vos te Amsterdam; W. C. J. Polman te 's-Gravenhage; N. de Haas te Brussel; B. Springer te Marseille, en Herm. de Jongh te Parijs. Bij dit aantal zal zich nog voegen de kampioen uit den loopen den wedstrijd om het nationaal kampioen- schap, zoodat het tournooi een bezetting van 12 spelers zal hebben. Wordt 'n uitnoodiging niet aanvaard, dan ligt het in de bedoeling de opengevallen plaats niet aan te vullen, om dat het bondsbestuur wenscht, dat aan dit tournooi uitsluitend de aliersterkste spelers uit de wereld zullen deel nemen. Het tournooi zal te Amsterdam gehouden worden van 20 October1 November met 24 en 29 October als rustdagen. De organisatie van den wedstrijd zal zoo zijn, dat eerst een ronde wordt gespeeld met alle deelnemers. Wanneer uit de resultaten dan blijkt, dat 4 spelers absoluut de sterksten zijn, zal niet een dubbele ronde met alle deel nemers worden gespeeld, maar zullen de 4 uitverkorenen onderling nog een dubbele ron de spelen. Hiermede beoogt de organiseeren- de bond een zoo zuiver mogelijken uitslag te bevorderen. De winstpunten uit de eerste ron de blijven gelden. Bovendien heeft dit systeem voor, dat direct de noodige emst van de spe lers gevraagd wordt. Valt een afscheiding niet duidelijk waar te nemen, dan zal er een dubbele ronde met alle deelnemers worden gemaakt. De partijen worden gespeeld met een tem po van 25 zetten per uur voor elken tegen- stander. Gespeeld wordt op de donkere vel- den. De speler, die de voorkeur geeft aan het spelen op de witte velden, heeft daartoe het recht en kan daartoe een bord naast het an dere plaatsen. (In Frankrijk is het gewoonte op de witte vakken te spelen). Iedere mede- dinger moet twee partijen per dag spelen. In geen geval mogen partijen worden afgebro- ken. De mededingers van hetzelfde land zul len elkaar in het begin der ronden eerst ont- moeten. De titel van wereldkampioen wordt toege- kend aan den deelnemer, die in dit tournooi het hoogste aantal punten heeft behaald. Bij gelijke aankomst van twee of meer deelne mers zal een herkamp plaats hebben van 3 partijen onderling. De titel van wereldkampioen zal geldig zijn tot aan het eerstvolgende tournooi, mits dit' het volgend jaar plaats heeft. Anders zal de wereldkampioen gehouden zijn in 1930 even- tueele uitdagingen van de nationale kampioe- nen aan te nemen, echter slechts een per jaar,! De tegenstander, die in den te houden wed strijd de tweede plaats inneemt, verzekert zijn land in 1930 voorrang. De jury van den wedstrijd zal bestaan uit 3 personen, waarvan 2 aan te wijzen door den bond van het land, waar de wedstrijd wordt gehouden, en een door een anderen bond. UIT DE PARTIJ. In een partij te Haarlem gespeeld door de heeren van Dartelen met wit en van Engelen met zwart, was na den 25en zet van zwart de volgende positie ontstaan. „Nooit!" antwoordde zij: De man van de wet had niets meer te vra gen; de coroner verdaagde de zittingen voor een week, en Eva ging van het getuigenbankje terug naar juffrouw Trickett en Jimmie Zij was nog hoogst verbaasd over de laatste vraag, die haar gedaan was. „Wat bedoelde hij toch?" vroeg zij. „Oh!" antwoordde Jimmie nadrukkelijk, „meer dan oppervlakkig leek. Nu, dat is voorbij en het was nogal niet heel erg. We zullen nu kalmte opzoeken en thee gaan drin- ken." Hij bracht zijn dames naar zijn eigen ka- mers, waar hij schikkingen getroffen had, dat zij1 dien nacht zouden logeeren. Hij wilde niets meer hooren over de zaak van Chales of die van Parijs. Hij gaf zich alle moeite haar bezig te houden, hij koos met alle zorg een diner voor haar uit, daama nam hij haar mede naar een schouwburg in de buurt, en bracht haar naar een loge. Toen dit gedaan was, verontschuldigde hij zich voor een uur. daarna beloofde hij terug te komen. Toen Jimmie buiten den schouwburg was haastte hij zich naar de kamers van Packe, hij was al laat voor de afspraak:, die hij gemaakt had. Packe's zitkmer binnen komende, vond hij er Scraye hij en Packe waren verdiept in de avondbladen, Jimmie raadde met juist- heid, dat zij het verslag van het onderzoek lazen. Plotseling kreeg nij een gedachte, het uit zijn zak halende, hield hij hun het stukje papier voor, dat hij in den kachel gevonden Zw. 14 sch. op: 3, 4, 6, 7, 8, 11, 13, 15,' 16, 18, 19, 23, 24, 25. W. 14 sch. op: 22, 27, 28, 30, 32,, 34, 35, 36, 38, 42, 43, 45, 48, 49. De partij verliep als volgt: 26. 34—29 26. 25 34 27. 29 40 27. 4— 9 28. 49—44 28. 23—29? M. i. is deze zet zwak. Hiermede geeft Zwart zijn voordeel vrijwel prijs. Zwart 2429 en daarna 812 en 1217 moet tot winst leiden! 29. 44—39 29. 8—12 30. 39—34 30. 18—23 31. 36—31 31. 12—17 Op 12—18 zou volgen Wit 22—17} 32—28 en 34 1. 32. 31—26 32. 15—20?? Fout! Zwart 712 was de zet! 33. 27—21! 33. 16:18 34. 32:27! 34. 23:21 35. 34: 1 35. 20—25 36. 40—34 36. 9—14 37. 34—30 37. 25 34 38. 1 40 38. 21—27 39. 40—49 39. Zwart kon nu wel opgeven. 3— 9 40. 42—37 40. 27—31 41. 38—33 41. 31:42 42. 48 37 42. 24—30 43. 35 24 43. 19 30 44. 45—40 44 .13—28 45. 40—35 45. De nu volgende damzet voor Zwart i» toch verloren! 9—13 46. 35:24 46. 13—19 47. 24 22 47. 17 48 48. 49—16 48. 48:31 49. 26:37 49. 11—17 50. 16—11 50. 17—21 51. 11—16 51. 21—26 52. 16—32 52. 14—20 53. 32—38 53. 20—25 fOURNISSCUB. „Kent een van je beiden dit schrift?" vroeg Het volgend oogenblik wist Jimmie, dat het schrift herkend was: zijn onverwachte en plot- selingen vraag had een zeker antwoord ge- kregen. HOFFDSTUK XXII. De boodschap uit den schouwburg. De herkenning was van Scraye. Hij had het stukje papier uit Jimmie's hand genomen met klaarblijkelijken schrik en verbazing Jimmie, die hem scherp aankeek, zou hebben durven zweren, dat hij op het punt was te zeg- gen, dat hij de hand kende. Maar even plotse ling veranderde de uitdrukking in zijn oogen en op zijn lippen voor die van onverschillig- heid; het leek wel, alsof een masker plotseling over een gezicht getroklcen werd, om te ver- bergen, wat op dat oogenblik beter niet ge- toond werd. Het was alles in een ondeelbaar oogenblik gebeurd maar Jimmie wist, dat zijn eerste gevoel juist was. Hij was er zeker van, dat Scraye de hand herkend had, en plot seling besloten had, die herkenning voor zich zelf te houden. Dit tweede feit werkte mee, om Jimmie een besluit te doen nemen op een punt, dat hij tot dusver onbeslist had gelaten. Hij was het niet met zich zelf eens geweest, of hij deze twee vertellen zou van zijn laatste ontdekkingen, Scraye's handelwijze met betrekking tot hd stukje papier deed hem besluiten, om te spre- ken. Hij moest weten, waarom Scraye deed1 alsof hij de hand niet kende, en hij moest het op zijn eigen manier zien te weten te komen. Hij richtte zich tot Packe, die op zijn beurt het papier in zijn handen had genomen en het nieuwsgierig bekeek. „Ken je het, Packe?" vroeg hij. Packe schudde het hoofd en gaf het papier terug. „Neen", antwoordde hij, „ik zie alleen, dat het een hoekje van een blad briefpapier is, en dat het met die groote forsche letters beschre- ven is, zooals veel vrouwen tegenwoordig schrijven. Wat is er mee?" „Ik zie nog meer dan dat, zei Jimmie. „I!i zie een deel van een datum, en een deel van een adres." Packe nam het stukje papier weer op en be keek het vrij onverschillig. nham Ma nor'", zei hij. „Nu, me dunkt, dat dit op een massa buitenverblijven slaan kan. Laat me eens zien ik kan er verscheidene op noe- men. Ja, Aldenham Manor, Goodenham Ma nor, Wickenham Manor, Cherrenham Manor, dat zijn alle bestaande buitenverblijven, -enham is een zeer algemeene uitgang." Welke beteekenis hecht je aan dit stukje papier, Trickett?" vroeg Scraye, half onver schillig. Is het een sleutel voor iets?" (Wordt xervQlgd.i V//4"//////. VM/a WWa OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE*. ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULSNE, HET MIDDEL VAN DR. J. H VAN GRAFHORST, ARTS. TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER* ZIEKTE. Middelburgscheslr.Zl7, Schevemngen,

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5