IS Binneniand L. Frankenberg Alkmaar. Fietsfochten PUROL Tigcischriffeu Rechtszakeei Kunst r Tan'dentournool Heeren Officieuse uits 1 eg: 1. Zwitser land 1718.62K; 2. Tsjecho-Slowakye 1712.25; 3. Jougo-Slavie 1648.50; 4. Frank- lijk 1620.75; 5 Finland 1609.25; 6. Italie 1595.62)47. Amerika 1519 12)4; 8. N e- lerland 1365.12H9. Luxemburg 1361.50; 10. Hongarije 1344.75 en 11. En gland met 1205 punten. BOKSEN. Halve beslissingen. Vlieggewicht. Vrijdagmiddag. Hierin ope- iien Armand Apell (Frankrijk) en Baddie Lebanon (Zuid-Afrika) den middag. Apell wint de partij. Hoog stond het boksen Hiet. Cavagnoli (Italie) en Kocksis (Hongarije) irormen de tweede partij. Kocksis want de roncfe. In de derde is hij even neer, maar Wint terecht de beslissing. Van Klaveren wint weer. E>evine (Amerika), Van Klaveren (H ol la n d). De Hollander wint met klein verschil de eerste ronde. Het is vreemd voor Jjem, de rechterhand van Devine voor te zien. Tweede ronde is nog niet voor onzen vegeta- rier, al is hij even door een korten linker neer geweest. Hij ziet elke kans en heeft in den aanvang een paar maal rond getroffen om Devine's dekking been. Ook de derde ronde van deze partij, de beste van heden tot nog toe, is met gering verschil voor Van Klaveren, die nog op't eind hard recht treft en de partij terecht wint. Peralta (Argentinie) en Biquet (Belgie). Peralta wint. Lichtmiddengewicht. In de eerste partij lkht-middengewicht spelen Calataud (Frank rijk) en Morgan (Nieuw Zeeland). Morgan ontvangt de juiste beslissing. Landini (Argentinie) en Smiliie (Canada). Winnaar Landini, onder gejuich en protest. Z waar-mid denge w ic hAvendano (Ar gentinie) en Mc. Carhindale (Zuid Afrika), boksen de eerste partij in't zwaar-middenge- wicht. Winnaar Avendano. Karel MUjon verliest. M 11 j o n (Holland) met Pistulla (Duitsch land) Zal Karel boksen of worstelen? Pistulla schiet links, dan linksrecht in 't gelaat op vollen afstand. Hij mist rechts, •waarop Miljon toespringt, maar niet veei doet. De tweede ronde is ruim voor Pistulla. Het .wonderiijke gebeurt, dat Miljon 't lijf aan 1-ijf zoekt en de Duitscher op afstand excel- leert, Miljon duwt inplaats van te stooten. De derde is voor Miljon en dit beinvloedt tulla tot winner wordt verklaard. bet publiek, dat heftig protesteert, als Pis- Tegen het einde heeft hij Pistulla, die moe schijnt, tegen de touwen. Hij velt hem daar met een korten rechterstoot op de maag. De Duitscher, tijdig overeind, hervat levendi- ger het gevecht en brengt een rechter op- stoot op de kaak toe als de bel gaat. Hij wint zooals gezegd. Bantamgewicht. Vrijdagavond Traynor (Ierland) en Tamagnini (Italie) ope- nen de twee halve beslissingen in bantam gewicht. In de eerste ronde wint Tamagnini de par tij, daar Traynor wegens vasthouden en stooten wordt gedisqualificeerd. Daley (Amerika) en Isaacs (Zuid-Afrika). Daley wint de partij. Een eerste onjuiste aan- kondiging veroorzaakt v-eel tumult. Lichtgewicht. Nielsen (Denemar- ken) en Orlandi (Italie). Weer bokser tegen vechter. Italie wint. Berggren, Zweden, krijgt den geweldigen Amerikaan Halaiho tegenover zich. Gefluit als Halaiho wint. Midden gewicht: Mallin (Engeland) en Hermaneh (Tsjecho-Slowakije). De En- gelschman klopt den Tsjech volgens de rege- len der kunst, maar Hermaneh ontvangt de beslissing. Toscani (Italie) en Steydert (Belgie). Le- vendig, van den Belg wel eens raw. Beslis sing voor Toscani. Zwaargewicht. Ramm (Zweden) en Sorsdal (Noorwegen). Ramm, een moedige jongen, wint de partij. Rodriguez Jurado, de korte breede Argen- tijn, en Michaelsen, Denemarken. Tegen den oersterken gorilla bokst de Deen moedig en goed. Maar de derde ronde is voor Jurado, die de beslissing ontvangt. Naar wij vernemen hebben tot nog toe zeven landen protest aangeteekend bij de F. I. B. A. tegen de gevallen beslissingen. Deze landen zijn: Z.-Afrika, Duitschland, Ver. Staten, Nederland, Ierland, Zweden en Canada. DE RUITERSPELEN. Samengestelde ruiterwedslrijd. De uiihoudingsproef. 't Was gistermorgen vroeg dag. Reeds om 5 uur werden de deelnemers aan den Sa mengestelden Ruiterwedstrijd voor den Uit- houdingsproef gestart. Dit geschiedde aan de rymanege op den Jonkerweg, waar vooraf ieder der deelne mers zich aan de weging moes.t onderwer- pen, want zoo schrijft het reglement voor een minimum gewicht van 75 K.G. wordt vereischt. Bij de uithoudingsproef zijn nog eenige vrij ernstige ongelukken gebeurd. Zoo is o.a. de Bulgaarsche Capt. K. Lekarsky bij een hindernis dermate g&vallen dat hij een liesr breuk heeft bekomen, die operatief ingrijpen ncodzakelijk maakte. Cdt. Binder (Honga rije) is eveneens gevallen en Lt Statecny heeft wel het parcours uitgereden, doch voel- de zich voor verdere deelname ongeschikt. De Belgische Lt. G. van Derton heeft in den steeple te veel van zijn paard gevergd, waardoor men zich genoodzaakt zag het paard door den dood van verder lij- den te verlossen. De eerste vijf van het eerste gedeelte van den zwaren dressuurproef waren: 1. Comdt. H. Lesange (Frankrijk), 2. Capt. J. Lundblad (Zweden), 3. Capt. H. Linken- oach (Duitschland), 4. Comdt. J. H. van ?eede (Holland), 5. Comdt. E. Freiherr von lotzbeck (Duitschland). Toen de uitslagen waren ontvangen van le uithoudingsproef, ving op de perstribune ■en algemeen gereken aan ter bepaling van 1e volgorde tot aan het springconcours, vaarbij bleek dat nog slechts 5 equipes in vanmerking kwamen voor het landen-klasse- nent. Deze zijn: Holland met een totaal van 4965.68 punten; Noorwegen met 4832.68 punten; Zweden met 4671.56 punten; 4. Duitschland 4603.04 punten, en Polen met 4347.42 punten. Zoo blijken dan toch nog heel wat deelne mers uitgeschakeld. Bovendien kan een plceg slechts boor het landenklassement in a'anmorking kemen, in- dien 3 ruiters nog van de partij zijn, Voor de persoonlijke ki<>ssificatie is de volgorde der 5 eerste deelnemers als volgt: 1. Pahud de Moranges (Holland) 1669.82 punten, 2. Lt. de Kruyff (Holland) 1667.26 punten, 3. Lt. R. Lippert (Duitschland) 1662.62 punten, 4. Cpt. Ch. Stoffel (Zwitser- land) 1645.78 punten; 5. Cmdt. B. Neumann (Duitschland) 1644.42 punten. De wedstrijd voor dressuurriiiters Gistermiddag half twee werd aangevan- gen met den wedstrijd voor dressuurproef. Hiervoor waren 35 deelnemers ingeschreven. Het was ook nu weer overvol van belang- stellenden. Er werden paarden voorgereden van hoogfijne kwaliteit en edele afkomst. Sommige combinaties van paard en ruiter vormden een zoo roekeloos geheel, dat het zelfs voor een leek een lust was het aan te zien. ROEIEN. Laatste dag. Het was gister de laatste en tevens de be- langrijkste dag van het Olympisch roeifeest te Sloten. Er is op dezen dag veel belangstel- ling van het publiek. Het is schitterend roeiweer. Aangevangen wordt met den wedstrijd om de derde plaats van de twee zonder stuurman. Daarvoor starten Italie en Amerika. Amerika weet zich in dit nummer de derde plaats te verzekeren, door met 1H lengte in 7 min 20 2/5 sec. te winnen. Vervolgens komt de race om de derde plaats in het nummer Skiff. Aan boei 1 start Holland (Gunther), aan boei 2 Engeland (Collet). Na een zeer snelle start van beiden, passeeren zij precies gelijk de 250 M. en ook op de 500 M. liggen beide ploegen nog gelijk. Dan trekt Collet langzamerhand weg om op de 750 M. een lengte voor te zijn, en dezen voorsprong langzamerhand te vergrooten tot twee leng- ten. Gunther begint op de 1250 M. te spur- ten, doch het is te laat. Collet loopt nog verder uit en w i n t met ruim vier lengten in 7 min. 19 4/5 sec. Tijd van Gunther 7 min. 31 3/5 sec. Met dezen uitslag ging de laat ste kans van Nederland op een plaats in het Olympisch roeitournooi verloren. Hierna volgde de race in de Finale 4 met stuurman. In deze race won Italie het Olympisch kampioenschap door in 6 min. 47 4/5 sec. met vele lengten voorsprong te winnen van Zwitserland, dat daardoor de tweede plaats in dit nummer bezet Finale twee zonder stuurman. Boei 1 Duitschland; boei 2 Engeland. De Duitschers wonnen dit nummer en daarmede het Olympisch kampioenschap, met bijna een lengte voorsprong in den tijd van 7 min. 6 2/5 sec. Engeland werd tweede; Derde in dit nummer was Amerika. Het volgend nummer is de finale skiff, waarvoor aan den start 'verschijnen Ameri ka (Mijers) en Australie (Pearce). Pearce (Australie) wint het Olympisch kampioenschap Skiff na een fraaien eindspurt met vier lengten in 7 min. 11 sec. Tijd van Amerika, dat tweede werd, 7 min. 20 4/5 sec. Derde in dit nummer was Engeland. Prins Hendrik arriveert. Tegen kwart voor drie arriveerde Prins Hendrik om de finales van de Olympische roeiwedstrijden bij te wonen. Daarna volgt de finale Twee met stuurman tusschen Frankrijk en Zwitserland. Zwitserland gaat als eerste door de finish en wint het Olympisch kampioenschap in dit nummer met 1 lengte voorsprong in 7 min 42 3/5 sec. De tweede prijs kreeg Frankrijk. Derde werd Belgie. Hierop volgt de finale vier zonder stuurman boei 1 Amerika; boei 2 Engeland. Engeland wint het Olympisch kampioen schap in dit nummer met een zeer kleine voorsprong in 6 min. 36 sec. Amerika wordt tweede. Derde was Italie. Als voorlaatste nummer van het roeifeest komt de finale dubble scull Canada (Wright en Quest) en Amerika (Cos- tello en Ilvaine). De Amerikanen winnen het Olympisch kampioenschap in dit nummer met zes leng ten in 6 min. 41 2/5 sec. tevens het record ver- beterende met 2 2/5 sec. Canada werd tweede. Derde was Oostenrijk. Het laatste nummer van het Olympisch roeifeest is de Finale acht waarvoor starten Amerika en Engeland. Amerika wint het Olympisch kampioen schap in dit nummer met ruim een halve lengte voorsprong in 6 min. 3 1/5 sec. Enge land wordt tweede; Canada was derde. OOK SLACHTOFFERS OP FLORES. De resident van Timor en Onderhoorighe- den seinde d.d. 9 Augstus nog het volgende omtrent de ramp op Paloweh: Ik ben hedenmorgen uit Paloweh vertrok- ken en heb den gezagvoerder van Maoeme- re, een missie-arts en een verpleger op het eiland achtergelaten. Op de kust van Flores zijn de kampongs Maoere, Maha en Maoe- sambi min of meer geteisterd. In Maoere zijn zeven huizen vernietigd en zes dooden De kampongs Maha en Maoesambi, in elkwaar- van twee nienschen gedood en eenige licht gewond zijn, hebben overigens weinig gele- aen. Ik heb den hulpgezaghebber van Endeh en een verpleger met verbandmiddelen op den wal van Flores achtergelaten. Nog zijn vijf handelsprauwen vernield, die bij Maoere diep op de kust geworpen werden. De opva- renden zijn gered. De Rokatinda bij Paloweh stoot nog steeds rookkolommen uit. RELLETJES IN DE AMSTERDAMSCHE BINNENSTAD. Gisterochtend is opnieuw ten stadhuize een bespreking gehouden tusschen wethouder dr. Vos en den heer Douwes, als voorzitter van de crisiscommissie, met een deputatie van de, uit Overijsel teruggezonden werkloo- zen, naar aanleiding van den ingehouden steun. De andere werkloozen werden door twee politieruiters tegengehouden. De bespreking heeft geen verandering ge- bracht in het door B. en W. ingenomen standpunt. Over dit feit hebben de werkloozen naar de Telegr. meldt op niet tcelaatbare wijze hun misnoegen kenbaar gemaakt. Na de con ference met Wethouder Vos trokken zij naar de Kalverstraat. Onder hen bevonden zich vele vrouwen, van wie de meeste kinderen aan de hand hadden of op den arm droegen. Op het Muntplein gekomen begon men het den daar met eenige agenten aanwezigen inspecteur lastig te maken Vrouwen hielden den ordebewaarders hun kinderen voor, roe- pende: „Sla maar als je durft". Dat aan dit „verzoek" geen gevolg werd gegeven, sprak vanzelf. Tot nu toe hadden zich nog geen ernstige incidenten voorgedaan. Toen de troep echter op het Rembrandtplein arriveer de begonnen de werkloozen en hun vrouwen zoo provoceerend op te treden, dat alle be- schikbare agenten en rechereheurs van het posthuis Halvemaansteeg en het bureau Singel moesten aanrukken en eenige charges uitvoerden, waarbij met gummistokken ge- voelige klappen werden uitgedeeld. Een vrouw, die met steenen gooide, werd in ar rest gesteld. Op het zoo drukke plein liepen honderden nieuwsgierigen te hoop. Vele vrouwen van werkloozen hielden hun kinde ren in de hoogte en belemimerden zoodoende het optreden der politie op niet geringe wijze, MISBRUIK VAN VERTRO'UWEN GEMAAKT? De politie van het bureau Leidscheplein heeft termen gevonden om over te gaan tot de arresiatie van een commissionnair in tf- fecten, kantoor houdende aan de Prinsen- gracht. Er waren van clienten aangiften bin- nen gekomen, die het vermoeden deden rijzen, dat de commissionnair misbruik van vertrou- wen gemaakt had. Er is een tekort geconsta- teerd van een paar duizend gulden. Ook ont- breken effecten voor een bedrag van 1500. De gearresteerde is ter beschikking van de Justitie gesteld. MEER DAN 800.000 BEZOEKERS OR DE NIJTO. De Nenijto is Woensdag bezocht door niet minder dan 30.841 betalende bezoekers, waardoor het bezoekcijefer is gestegen tot 814.893, zoodat ook thans de 800.000 bezoe- ker is geboekt. Wanneer niet alle voorteeke>- nen bedriegen, dan kan de millioenste bezoe- ker nog deze maand worden verwacht. Aan belasting op openbare vermakelijkheden is tot op gisteren door de Nenijto een bedrag i van 96 000 betaald. TWEEDE CONGRES VAN DEN CHR. NAT. WERKMANSBOND. Het congres van den Chr, Nat Werkmans- bond, dat Woensdag 1.1. geopend is, werd Donderdag te Apeldoorn voortgezet met de behandeling der afdeelingsvoorstellen. Aan een uitvoerige beraadslaging werd onder- worpen het voorstel Rotterdam om zich tot de regeering te wenden met het verzoek, dat aan hen, die na het volbrengen van hun mi- litairen dienstplicht niet in hun vroegeren werkkring terug kunnen komen, in de eerste maand 2/3 en in de volgende maand 1/3 van het loon, hetwelk zij vdor hun in diensttre- ding verdienden, van het rijk zullen ontvan gen. De vergadering vereenigde zich met een voorstel van de afd. Rotterdam om te waken tegen onnoodige en ondoordachte emigrate Besloten werd wegen en middelen te zoe- ken, dat de „Voorzorg", het orgaan van den Chr. Nat. Werkmansbond, in het vervolg in alle cantines der militaire kazernes, alsook in alle militaire tehuizen en weeshuizen in ons land ter lezing aanwezig zal zijn. Besloten werd, dat het hoofdbestuur een onderzoek zal instellen naar den toestand van de landarbeiders. Overeenkomstig een op de vorige vergade ring genomen besluit, werd naar de Telegr. meldt het hoofdbestuur uitgebreid met twee leden resp. voor de provincies Noord-Bra- bant, Limburg, Groningen en Drente. Geko- zen werden ds. N. H1 Kuiperi van Ouden- bosch en de heer W. P. Kroes van Gronin- ;en. Na een woord van dank aan de afd. peldoorn sloot de voorzitter het congres. VELDFLESSCHEN, THERMOSFLESSCHEN RE IS-SNELKOKERS K AMPEERBEN OODIGDHEDEN GEEN GVEREENSTEMMING BEREIKT. Aangezien bij de onderhandelingen over de loonen geen overeenstemming is verkre- gen tusschen werkgevers en werknemers in de aardewerkindustrie te Gouda is door de werknemersorganisaties tegen aandag 20 dezer bij alle bedrijven een al- gemeene staking geproclameerd. JOSEPHINE BAKER NAAR HOLLAND. Na lange onderhandelingen zegt de Tele gr aaf is het den heer Dolph Rusly, directeur van het Holl. Revue en Operette Gez. gelukt om Josephine Baker voor Holland te enga- geeren. Zij zal vanaf Woensdag 15 Augus tus iederen avond optreden in de revue „Van Mond tot Mond" van Hans Nesna en Ferry in het Scala theater. Josephine Baker komt a.s. Dinsdag 14 Aug. om 4.42 Station H.S.M. in Den Haag aan, waar een commissie haar feestelijk zal •ontvangen en haar een tea zal aanbieden in het Scala theater. Dinsdagavond zal Josephine Baker de voorstelling der revue als gast bijwonen. ERNSTIGE AANVARING OP DE ZUIDERZEE. Gisternacht heeft nabij Oosterleek een ernstige aanvaring plaats gehad tusschen ooer uit croekershaven. Laatstgenoemd vaartuig zonk onmiddellijk. De Hunze kreeg een groot gat boven de waterlijn, doch wist de haven van Enkhuizen te bereiken. De bemanning van het gezonken schip werd gered. KORTE BERICHTEN. Door de Duitsche douane te Pannes- heide is aangehouden een auto, die een dub- belen bodem bleek te bezitten. In de tusschen- ruimte vond men achthonderd pond koffie. De chauffeur is in arrest gesteld. De minister van Arbeid heeft bij den Hooge Raad van Arbeid thans een voor-ont- werp van een nieuwe veiligheidswet aanhan- gig gemaakt. De Haarlemsche Draad- en Draadnage- lenfabriek wordt naar Antwerpen verplaatst. Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30 60, Tube 80 ct. het met stukgoederen geladen motorschip Hunze II, kapitein Beekman, komende van Amsterdam, en het met tulpenbollen gela den motorschip van de heeren Boon en De Tijdschrift „NU". „Het Volk" deelt mede dat A. M. de Jong uit de redaetie van het tijdschrift „Nu" is ge- treden, in hoofdzaak omdat hij niet over vol- doenden tijd beschikt, om zich geheel aan zijn redactioneele plichten te kunnen wijden. De leiding van „Nu" zal voorloopig uit- sluitend in handen zijn van Is. Juerido. VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 10 Augustus. DE PARTIJ AAN ZIJN BROEK GEKREGEN. De voortgezette behandeling van het zaak je tegen den ijscohandelaar uit de Bloem straat te Alkmaar, leverde hem, na verhoor van den agent de Vries, die had geconsta- teerd, dat de verdachte 2 a 3 ijswafeltjes ach- tereen had verkocht, geen voordeel op. De Kantonrechter achtte het verweer van den delinquent, dat hij slechts bezig was ge weest met de verpakking van zijn benoodigd- heden als niet ter zake doende en veroordeel- de hem tot 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. HET GEHEELE KANTONGERECHT OP SJOUW. In deze zitting werd ook verder behandeld de reuze-procedure contra den vrachtrijder C. PL uit Bergen, die was opgekalkt te Alk maar door chef Wijnberg, omdat zijn vracht- wagen niet voorzien was van een wegspie- gel, tijdelijk niet aanwezig, aangezien de kar werd opgeschilderd door den kunstschild r Kees van Dongen uit Parijs. Deze, thans bui- tengewoon artistiek bewerkte vrachtwagen, getooid met het Alkmaarsch en Zanegeester wapen, was thans ook present om door den kantonrechter en zijn juridischen staf te wor den bezichtigd, ten einde: Zich te overtuigen van de waarheid der bewering van verdachte, dat hij in staat was geweest het rijvlak achter zich voldoende te overzien. Dit was thans ook het geval, doch de ver- balisant beweerde, dat het op 10 Augustus niet mogelijk was geweest uit hoofde van de in de kar zelf opgestapelde goederen, die het uitzicht belemmerden. Zoodat na het minitieuze onderzoek in loco, de vrachtrijder toch het kind van de rekening werd en zich veroordeeld zag tot 2 boete of 2 dagen hechtenis. EEN GEVAARLIJK AVONTUUR. De vrachtauto van de heeren v. d. P. en Zoon uit Haarlem bevond zich juist op de trambaan bij de spoorbrug te Schoorldam, toen het locaaltreintje AlkmaarSchagen kwam aantuffen. Een botsing was onver- mijdelijk en deze liep niet uit tot voordeel van het voertuig, dat pl.m. 600 schade be- kwam, doch gelukkig hadden geen persoon lijke ongelukken plaats. Met die f 600 schade was echter ook de autobezitter niet aan het eind van zijn misere en moest zijn zoon Dirk heden nog terecht staan wegens de last die aan het Schager trammetje was aangedaan. De f 15 schade aan dit rookerige transportmiddel toege- bracht, was eveneens reeds door den heer v. d. P. voldaan. De chauffeur Dirk, thans terechtstaande, beriep zich op zijn onbekendheid met de si- tuatie aldaar, welke verweer evenwel niet voldoende werd geacht, zoodat veroordeeling tot 12 boete of 6 dagen hechtenis volgde. ARBEIDERS, LET OP UW ZAAK! De veehoudersbediende R. de V. te Alk maar was in gebreke gebleven zich aan te melden voor een rentekaart. Vroeger werd daar niet zoo de hand aangehouden en was het altijd de werkgever, die de rol speelde van „Sijmen betaal!" Maar thans wordt ook de meest belanghebbende aan den tand ge- voeld, zooats bleek uit de verooraeeling van den naiatige tot niet minder dan 7 boete of 4 dagen brommen. (Wordt vervolgd). DIDOLER. Van het moderne openluchtavondspel, dat Dinsdagavond voor de V. V. V. te Bergen in het openluchttheater aldaar door de drie plaatselijke tooneelvereenigingen en T. O. P. te Alkmaar met Kommer Kleijn van de Stads- schouwburg te Amsterdam als Didoler ver- toond zal worden, vernemen wij nog het vol gende: Het symphonie-orkest onder leiding van Jac. Jansen te Bergen wordt versterkt met leden van de Kon. Marinekapel te den Holder. De belichting geschiedt met 3 lichttorens, ieder van 3 bij 7 M. en 6 M. hoog, door 16 zoek- lichten met half-watt-lampen van 1000 kaars Voorts wordt er voor de verlichting aange- bracht 130 lampen, ieder van 200 kaars. Het podium, 2 M. hoog, 25 bij! 18 breed, voorzien van verschillende trappen is reeds gereed ter- wijl een groote achtergrond als horizon is aangebracht. Van de firma Groeneveld Co. te Amsterdam die Ichnaton verzorgde, is d« beschikking verkregen over het gekleurdt glas bij Ichnaton gebruikt. Voorts zegde de firma Philips uit Eindho ven speciale lampen toe, terwijl met toestem- ming van minister Lambooy de manschappen van de genie te Utrecht onder leiding van ir. Geldeblom de zoeklichten zullen bedienen. Het licht-scenario wordt iets bijzonders en zal zeker niet ten achter staan bij het avond- openluchtspel Ichnaton te Amsterdam en dat van „Mensch en Machine" van de Delftsche studenten te Delft. (De costumeering van dit groot massa-spel is aangenomen door het huis Davidson te 's-Gravenhage, terwijl de grimeering is opge- dragen aan den heer Michels te Amsterdam, die ook Ichnaton verzorgde. De firma Rampe bouwde volgens het ontwerp van Frans Huis- mans het decor en podium; de gemeente legdf voor het licht speciale voedingskabels, terwijl de heer Brugman de lichtinstallatie maakte. In Bergen wordt Dinsdagavond op het ge- hied van het avondopenluchtspel iets bijzon ders vertoond, en wie een kijkje op het terrein heeft kunnen nemen, maakt, wanneer hij de werkzaamheden, die daar verricht worden aanschouwt, onwillekeurig de opmerking, dat hier voor Hollywood waarschijnlijk een film- opname in elkander wordt gezet! Op uitnoodiging van de Avra zal ds. Spel- berg, die met den heer Huismans, Didoler (een symbolisch figuur van de naar inner- lijk evenwicht zoekende, mensch in alle tij- den), schreef, Zondagavond een korte uiteen- zetting van het stuk voor de Radio geven; Kommer Kleijn zal daarbij fragmenten decla- meeren, terwijl Jac Jansen eenige melodien van de door den heer Ernstman en leeraar aan het lyceuum van prof. Casimir te 's-Gra venhage zal laten komen. Zondagmorgen zal ds. Spelberg in het kerkje te Egmond aan den hoef zijn preek aan Didoler wijden. Om onze lezers in staat te stellen, het sym- bolische spel beter te kunnen volgen, geven wij hieronder de verklarende inhoud van het stuk Eerste bedrid. Op het voorplan van het podium, dat als geheel symbolisch opgevat dient te worden als het schouwtooneel des levens, ontwaakt in den duisteren morgen: Didoler, de dwaler, de zoe kende, de om het leven worstelende mensch van alle tijden. Het voorplan zelf( d.w.z. de trappen en de kleine platvorms aan de voorzijde van het eigenlijke podium) stelt in het eerste bedrijf het dorp voor, het eigenlijke podium de staa. Aan den straatweg, aan bet begin van het dorp beginnen twee straatmakers Maarten (links) en Valentine (rechts) hun eentonig werk. Op hun geklop wordt Didoler wakker en rijst overeind. Het licht op het podium wordt sterker, de groote schijf, symbool van de over- koepeling des hemels over de aarde, wordt zichbaar. Aldus ontwaakte de mensch aan den levensweg. Maarten wil zijn: de goede, het leven in positieve richting stuwende kracht; Valentine, de duistere, wijst in het leven de negatieve richting. Door Maarten en Valentine wordt Didoler verwezen naar het dorp, opdat hij daar werk zal vinden. Omhoog stijgende langs de trap- fen roept Didoler in uw verbeelding op de uizen van het dorp, de kerk, de tuinen, de bloemen. Maar in de dorpsstaat des levens waarin de dingen zich niet laten uitleven. vindt hij geen antwoord op zijn diepste levens- zoeken. De zaaiende boer en de steriotyp; dorpsvrouw, die zich van links naar rechts over het bovenpodium bewegen, verstijven ii hun beweging, als hij zich tot hen richt en reageeren niet op zijn vraag. Maar dan ontwaart Didoler plotseling aan het eind van het dorp: de stad, het beela van de zotte bewogenheia des levens. In stijgende extase doet hij u de huizen, de straten, de to- 1 It 'I.I K Onmiddellijk nadat hfl m*n docbter getrouwc wist de schooier vijf mllle van me leeneri v En heb Je al wat terug? - Ja, ai'a. dpebter, nad

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 8