DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DancinfjToelast 5o. 1911 Honderd dertigste Jaargang 192E Abonnomentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. JBewijsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar ploatsrulmte. Brieven franco tf.Y. Boek- en Handelsdr. Y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 83. DageHiJksch owerzichf BiaifewlaBid Binnenland DH nummer besfaat ait 3 blades. D1W§»A» Diredeur: O. H. KRAK. Y&F Hoofdredadeur T|. N. ADEMA. de poolsch-litausche spanning. „Wilna is en blijft Poolsch". De rede van Pilsoedski. Een demonstrate van mililaire macht door Polen. Er schijnt maar geen eind te kunnen ko- tnen a an de kwestie tusschen Polen en Li tauen. Steeds weer dreigen nieuwe uitbarstin- rai, die tot nog toe gelukkig steeds op niets uitliepen. Totclat eindelijk de bom barst. En ^Het zevende congres van de legioensolda- ten, dat te Wilna is gehouden, was er alweer ten' bewijs van. De plechtigheid begon met een mis en de inzegening van het vaandel der afdeeling Wilna van de legioensoldaten. Toen nam de president van den algemeenen bond van legioensoldaten, de heer Pie- strzynski, het woord en sprak een gloedvolle en opzienbarende rede uit, waarin hij o a. zeide: „Wilna is, was en zal altijd Poolsch zijn. Met Wilna zijn de legioensoldaten vast ver- bonden door het bloed hunner kameraden." De maarschalk, Pilsoedski, die daarna- t woord voerde, gaf uiting van zijn gehecht- heid aan Wilna, waar hij zijn jeugd door hracbt en school ging; hij koesterde er een zelfde liefde voor als die, welke de moeder met het kind verbonden houdt en die, welke bestaat tusschen chef en soldaat. Daarna schetste hij den tijd, doorleefd te midden der legioensoldaten, waarbij hij tenige episoden en persoonlijke herinnerin- gen ten beste gaf, welke de grootste geest- drift onder zijn toehoorders wekten. Hij herinnerde er aan, hoe tijdens zijn ver- blijf in de gevangenis te Maagdenburg, toen de dood hem elk oogenblik kon opeischen, de herinnering aan zijn geboortelar.d, aan Wil na, het symbool van Polen's beschaving en vroegere grootheid, hem dierbaar was, Wilna, de stad der groote Poolsche dichters! Eenige jaren na zijn verblijf te Maagden burg had Pilsoedski zijn soldaten opgeroepen voor de verovering van Wilna, dat Poolsch moest zijn. „Ik herinner mij", zoo zeide hij, „hoe gij mijn oproep hebt beantwoord op het oogenblik dat ons grondgebied van alle zij- den door den vijand werd bedreigd. Gij zijt naar Wilna vertrokken, bij u zelf zeggend: „onze bevelhebber heeft Wilna lief, wij zullen bet hem geven." Maar gij dacht toen niet aan het belarig, dat Wilna voor ons heeft. De herinnering aan de graven van hen, die sn^uvelden, teneinde dit geschenk het vader- land te kunnen bieden, is mij dierbaar!" Bus waren de woorden, die Pilsoedski tot zijn aanhangers meende te mceten zeggen. De rede werd natuurlijk met veel bijval ont vangen. En als slot werd een resolutie aange- nomen, waarin de legionairen onvoorwaarde- lijk trouw aan maarschalk Pilsoedski beloof- den. Daarin werd o.m. gezegd: „Evena!s wij tijdens den wereldoorlog den weg voor de on- afhankelijkheid van Polen hebben gebaand, zijn wij ook thans bereid het land te verdedi- gen." Het geheele congres spreekt over-duidelijk de meening over Wilna uit en Litauen kan er het zijne van denken. De Litausche jour nalisten, die de vergadering bijwoonden, zul len zeer zeker vele kolommen schriyven over dit, zeer zeker anti-Litausch congres. En de hemming in Litauen jegens Polen zal er heusch niet op verketerd worden. Te Kowno toch heerschte al een diepe ontstemming over de keuze van Wilna als plaats van het con gres met zijn sterk militaire omlijsting, die de Litauers opvatten als een demonstratie om hun de overmacht van Polen te laten voelen. En deze ontstemming zal er wel niet beter op geworden zijn, nu de rede van Pilsoedski Pekend geworden is DUITSCHLAND. STRESEMANN VIJF JAAR MIN. VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Een gelukwensch waard. Gisteren was het vijf jaar geleden dat dr. Stresemann de portefeuille van buitenland- sche zaken aanvaardde. Hij moest destijds op 13 Augustus 1923 onder uiterst moeilijke om- standigheden de erfenis van het kabinet-Cuno aanvaarden, die hij als kanselier en vervol- gens als minister van buitenlandsche zaken van de groote coalitie met succes liquideerde. De rijkskanselier en de ambtenaren van het departement van buiteniandsche zaken heb ben den rijksminister van buitenlandsche zaken dr. Stresemann, in verband met diens vijfjarig ambts-jubileum gelukgewenscht. GEEN NIEUWE VOORRAAD PHOSGEEN. Hamburg kan gerust zijn. Een onderzoek, dat door de autoriteiten in Hamburg is ingesteld, heeft, naar het „Berl. Tagebl." mededeelt, in tegenstelling met de door de „Hamburger Volkszeitung" gebrach- te mededeeling, uitgewezen, dat zich op het terrein van de chanische fabriek, die door de gifgasramp bekend is geworden, geen nieuwe voorraad phosgeengas bevindt. TWEE MATROZEM VERDRONKEN. In den nacht van Zondag op Maandag is ffl de monding van de rivier Schwentine de motorboot „Alice" met 20 matrozen aan boord, die naar hun schip werden terugge- bracht, omgeslagen. Hoewel het bootje slechts plaats bood aan 12 personen, waren er tegen den wil van den eigenaar 20 aan boord ge- komen. Een paar van hen hadden op het dek van de kajuit plaats genomen. Daardoor kan- telde de boot en de inzittenden geraakten te water. Twee van de matrozen verdronken, de ENGELAND. DE MANOEUVRES IN RIJNLAND. Criliek op de deelneming van de Britsche cavalerie. Naar aanleiding van het bericht oyer deel neming van de Britsche cavalerie aan manoeuvres van het Fransche leger in het Rijnland schrijft de „Manchester Guardian in een hoofdartikel o.m. het volgende: Heeft men hier te doen met gebrek aan takt, of heeft deze gebeurtenis politieke beteekenis? _Wan neer de minister van Oorlog op eigen initia- tief heeft gehandeld, dient men hem te ver- staan te geven dat hij1 te ver is gegaan. Wan- neer de minister van Buitenlandsche Zaken er zijn goedkeuring aan heeft gehecht, moet hij tegenover het volk daarvoor zijn overwegin- gen bekend maken. Wat thans is gebeurd is op het oogenblik buitengewoon moeilijk te be- grijpen en wel om twee redenen: 1. omdat de bezetting van het Rijnland bij de samenkomst van den Raad van den Volkenbond zeker aan de orde komt, is het vooral gewenscht a-lles te vermijden, wat verbittering kan teweegbren- gen; 2. te Locarno heeft Engeland beloofd. Frankrijk tegen Duitschland te helpen, doch ook Duitschland tegen Frankrijk te bescher- men. Indien thans Britsche troepen deelnemen aan manoeuvres van een verdragsluitende partij, dient duidelijk te worden uitgesproken dat zij eveneens bereid is, aan manoeuvres der andere partij deel te nemen. Anders moet d samenwerking tusschen de Fransche en Brit sche troepen bij militaire oefeningen den in- druk wekken, dat Engeland weer tot het oude stelsel terugkeert, waarvan men geloofde dat het door Locarno was terzijde gesteld. Het is zeer te betreuren, dat't parlement niet bijeen is en dat Chamberlain ziek is en door een mi nister wordt vervangen, wiens bekwaamheid tot oordeelen geen vertrouwen kan wekken Het geval draagt ertoe bij den indruk te ver- sterken, dat een verandering in de Engelsche buitenlandsche politiek is ingetreden en dat Engeland tot zijn oude methode der geheime politiek terugkeert. LUCHTMANOEUVRES BOVEN LONDEN. Een week lang elken nacht aanvallen boven Londen. Alle toebereidselen zijn gemaakt voor de groote luchtaanvallen op Londen, die deze ge heele week elken dag van 6 uur's avonds tot 9 uur's morgens zullen worden gedaan. Deze uren zijn gekozen, omdat veel van den tele- foondienst zal worden gevergd en dit overdag te veel zou storen. 250 vliegtuigen, waaronder groote bommenwerpers en snelle vechtmachi- nes, zullen aan den strijd deelnemen. Scheids- rechters gaan mede de lucht in om te oordee len over treffers in de luchtgevechten. Over dag zullen roc-de en des nachts witte lichten aanduiden, wanneer zoogenaamd een bom wordt geworpen. Gisteravond om 7 uur zweefde een detache- ment vechtmachines over Trafalgar Square; het gesnor der machines kon men mijlen ver hooren. EN AANVARING OP ZEE. Een Engelsch en een Japansch schip beschadigd. De „Otranto", een passagiersschip van de Orientlijn is zooals we reeds meldden op zes tig mijl onder de kust van Grimsby bij mist in aanvaring geweest met het Japansche stoomschip „Kitano Maroe". We geven hier het verhaal van een ooggetuige. De passagiers van de „Otranto" kwamen te Londen aan. Ofschoon vermoeid, waren zij toch opgewekt. Zij betreurden het meest het verlies van een vacantiedag. Een passa- gier, sir Lionel Eaple, permanent secretaris van het departement van Openbare Werken, deelde mede dat de passagiers aan tafel zaten voor het diner toen de aanvaring plaats had. Er werd een hevige schok gevoeld, zoodat het glaswerk en het porcelein over de tafels ge- smeten werd. Toen de passagiers door de pa trijspoort zagen, bemerkten zij een ander stoomschip langszij en een seconde daarop voelden zij een tweeden schok, die echter niet zoo hevig was als de eerste. Verscheidene personen renden naar boven en deden hun reddingsgordel om. Niemand der pasagiers kende den omvang van de aangerichte scha de, doch de meesten, ook de vrouwen, gedroe- gen zich met opmerkelijke kalmte. Toen de passag;ers boven kwamen zagen zij dat de boeg van het schip aan de rechterzijde was ingedrukt, doch gelukkig was de zee om dezen tijd erg kalm. Het schip bleef ongeveer een half uur lang op dezelfde plaats terwijl de omvang van de aangerichte schade werd opgenomen. Daarna keerde het langzaam naar Grimsby terug. BELGIe RELLETJES IN EEN BADPLAATS. Te De Panne Te De Panne, de kleine badplaats nabij de Fransche grens, welke, sedert den oorlog, een geweldige uitbreiding heeft genomen, hebben zich, naar men uit Brussel meldt, in den loop der laatste weken, herhaaldelijk relletjes tus schen Vlaamschgezinden en franskiljons voorgedaan. Voor eenige dagen besloot een muziekvereeniging uit Roeselaere, die op den Z^edijk had gespeeld, haar concert met den Vlaamschen Leeuw. Toen sommige badgasten om de Brabangonne riepen werd de Viaatn- sche Leeuw nogmaals gespeeld en zulks tot driemaal toe. Ten slotte werden eenige bad gasten handgemeen, maar de politic herstelde spoedig en zonder moeite de rust. Donderdag j.l. deed zich nog een gelijk- soortig relletjes voor. Vlaamsche badgasten ie bij de utvoering van de „Braban?onne" let hoofd hadden ontbloot, en weigerden letzelfde te doen voor de Marseillaise wer- jouwd en voor „flaminbddhes" gesdiolden. De Vla- mingen antwoordden toen met den Vlaam schen Leeuw en weer ontstond een vechtpartij ditmaal tusschen Vlaamsche en anti-Vlaam sche studenten, waarbij ook weer de politie moest ingrij pen, ;i ZUID-SLAVIe. DE BEGRAFENIS VAN RADITSJ. Duizenden belangstellenden. De begrafenis van Raditsj had plaats on der een geweldige belangstelling. Men schat het aantal aanwezigen op ruim 200.000. Om vijf uur was alles afgeloopen; er vie- en geen incidenten voor. De koning was ver- tegenwoordigd. Onder de talrijke bloemstuk- ren trok de krans van koning Alexander zeer de aandacht. Het verloop van de plechtigheid. De plechtigheid is over het geheel onge- stoord verloopen. Zij is een kradhtige demon stratie geworden voor de Kroaten, niet alleen door de ontzaggelijke belangstelling, maar ook door de belangrijke politieke redevoerin- gen, waarmee zij geopend werd. De plechtig heid duurde ongeveer acht uur. Meer dan 10.000 menschen, de toeschouwers niet mee- gerekend vormden den lijkstoet. Gedurende de laatste dagen waren deputaties van boeren uit alle nieuwe provincies van den Zuid-Sla- vischen staat aangekomen. Kroaten, Slove- nen, Dalmatiers, Bosnien. Herzegowiners, Wojwodinen, enz. Een groep boeren uit Zuid- Dalmatie is in een vierdaagschen marsch naar Agram komen loopen. Alleen de oud- Servische gebieden en Montenegro waren niet vertegenwoordigd, tengevolge van de weigering van de Kroaten. Op den ruimen hof van het boerenhuis van Raditsj werden ontelbare kransen neergelegd, waaronder zich een doomenkroon bevond, waaraan de revolverkogel bevestigd was, die Raditsj den 20en Juni in de Skoeptsjina ge- wond heeft. Deze kroon werd later door de berde, eveneens in de Skoeptsjina gewonde af- gevaardigden Pernar en Gvandja gedragen. Koning Alexander had een groote lauwer- krans gestuurd van zilver met gouden letters, waaraan een lint bevestigd was met de op- schriften „Stefan Raditsj" en „Alexan De krans werd! in den lijkstoet gedragen door vier onderofficieren van de garde. De koning werd vertegenwoordigd door den comman dant van het zesde Kroatisehe legercorps, ge- neraal Matitsj, begeleid door den divisie- generaal Sreckowitej. Te drie uur werd de kist uit het sterfhuis op het plein gebracht en door den aarts- bisschop van Agram, dr. Bauer, gezegend. Kroatisehe afgevaardigden droegen de kist, bloedverwanten volgden. Na de kerkelijke ceremonie hielden van het ballcon van het sterfhuis 10 leidende politici lijkredenen voor Raditsj, waarin zij, de een al hartstochtelij- ker dan de ander aanspoorden het politieke erfdeel van Raditsj te aanvaarden en zijn werk voort te zetten. Het was reeds lang na den middag toen de ontzaggelijke stoet zich in beweging zette. Een ontelbare menschenmenigte verdrong zich aan weerszijden van den geheelen weg tot aan het kerkhof. Tijdens het voorbijgaan van de boerenaf- gevaardigden ontstond op het Zriny-plein een incident, dat gelukkig zonder ernstige gevolgen bleef, echter wel duidelijk de hooge spanning van het publiek karakteriseerde Plotseling klonk nl. op eenigen afstanc schreeuwen, onmiddellijk gevolgd door groote opwinding onder het publiek. Men hoorde schoten en ontdekte een algemeen gedrang naar het station. Hier waren gelukkig niet veel toeschouwers. Toch werden nog verschei- den vrouwen en kinderen onder den voet ge- loopen en gewond. Het incident werd echter spoedig door ingrij pen van de politie en de tegenwoordigheid van geest van den kapel- meester, die onmiddellijk het Kroatisehe volkslied inzette, bedwongen. Na nog een kleine strubbeling kon de stoet zonder ver- dere onderbreking het kerkhof bereiken, waar hij laat in den middag aankwam De algemeene meening is, dat de inciden ten d-cor provocateurs verwekt zijn. Raditsj is voorloopig tusschen de beide andere slachtoffers van den aanslag in de Skoeptsjina begraven. FRANKRIJK. DOCUMENTEN-DIEFSTAL. Hoofdschuldigen De Sailly en zijn typiste. Sinds eenige dagen houdt het parket der Seine zich in het grootste geheim bezig met een zaak van verouistering van documenten, die den Staat toebehoorden en waaraan zich een ambtenaar der Openbare Werken, Dc Sailly, zou hebben schuldig gemaakt. Het zijn papieren, die behooren aan de Commissie van Herstel en betrekking hebben op de uitvoering van het plan-Dawes. Het on derzoek heeft al een en ander aan het licht gebracht. Hcofdschuldige is De Sailly, oud-lid der Commissie van "Herstel, en zijn typiste. De diefsial werd ontdekt door den controleur- geueraal van finaucien, dje de verhooren in het eenigen tijd geleden plaats gehad hebben de zw« jjdelproces in zake de herstel-betalin- gen heeft bijgewoond en daarbij tot de ontdek- king kvam, dat verscheidene beklaagden en hun ts&'Ar Aden gebruik maakten van vertrou- weliji documenten der commissie van herstel. Na het aftreden van De Sailly wist deze door middel van een typiste nog de hand te leggen op nieuwe stukken, eveneens van vertrouwelij- ken aard De Sailly en de typiste hebben bekend een vertrouwelij'k schrijven van den minister-pre- sidnt Poincare aan den Franschen vertegen- woordiger in de Commissie van Herstel, en een brief van een der ministers aan Tardieu ontvreemd te hebben. Deze brieven zouden zij ter hand gesteld hebben aan den veehande- "aar Leve, die voortvluchtig is en zich in Nederland ophoudt. Een bij de typiste plaats gehad hebbende luiszoeking bracht een cheque voor den dag ter waarde van 50.000 franc, welke door De Sailly w; geteckend Zij verklaarde dit geld van dezen ontvangen te hebben. De Sailly beschikt over een groot vermo- gen. Als lid van de Commissie van Herstel vertoefde hij langen tijd te Berlijn. Hij ont- ving een iaarsalaris van 170.000 goudfrank. Na zijn aftreden als lid opende hij een bureau voor de leveranties in natura. Hij zou er dus belang bij hebben gehad de beschikkingen van de ministeries te kennen en de overeenkomsten met zijn clienten aldus op te stel'len, dat zij door de Commissie van Herstel moeten wor den goedgekeurd. EEN MONUMENT VOOR DEN BOUWER VAN DEN EIFFEL-TOREN. Te Parijs heeft zich een commissie ge- vormd, ten doel hebbende ter herinnering aan den ontwerper van den Eiffel-toren, den ingenieur Gustave Eiffel, een monument op te richten. Aan den voet van den Noorder pijler van den toren, op bet Champ-du-Mars, zal dit geplaatst worden. Ontwerp en uitvoering van het monument zijn opgedragen aan den beeldhouwer Bour- delle; architecten zijn Aug. Perret en Andre Granet. Gustave Eiffel is niet alleen de ontwerper van ijzerconstructies geweest, maar had ook op wetenschappelij'k gebied naam. ZWITSERLAND. BERG-ONGEVALLEN. Een toerist op den Pilatus verongelukt. Een jonge Duitscher, Kronmiiller, is van de Pilatus gestort en werd gedood. Dit gebeurde tijdens een bergtocht, naar aanleiding hiervan, dat het acht jaar geleden was, dat de Pilatus voor het eerst tot aan den top werd bestegen. Bij het plitkken van edelweis omge- komen. De schildersleerling Fath uit Ragar is, bi llet plukken van edelweis, langs de berghel- ling tusschen Falknis en Licntenstein naar beneden gevallen en verpletterd. DENEMARKEN. DREIGENDE ALGEMEENE HAVEN- STAKING. Volgens een telegram van den correspon dent van de Chicago Tribune te Kopenhagen dreigt er in Denemarken een algemeene ha- venstaking. De Deensche exporteurs, die het ergste vreezen, zijn bezig een vrijwilligersleger te or- ganiseeren, om hun producten toch te kunnen laden, wanneer de staking werkelijk moch' uitbreken. Zondag werd volgens denzelfden bericht- gever bekend dat de Noorsche vakvereenigin gen, indien de staking uitbreekt hun Deensche collega's zullen steunen. C GRIEKENLAND. :?r RELLETJES TE SALONIKI. 7 Ter gelegenheid van spreekbeurten van monarchistische leiders. In Saloniki zijn Zondag de monarchistische leiders, Tsaldaris en Kondilis, als sprekers in een kiesvergadering opgetreden. Hun aanwe- zigheid in de stad gaf aanleiding tot inciden ten. Zoo werden in het hotel, waar Tsaldaris was afgestapt, vensters en deuren verbrijzeld. De Venezelisten bestormden het gebouw van twee monarchistische bladen, waarop de mo- narehisten het gebouw van een Venezelistisch orgaan bestormden en er de boel gedeeltelijk vemielden. Bij1 de relletjes werden twee men schen door messteken gewond. DE ONTVOERDE POLITICI. Melas, die gelijk gemeld nu door de bandie- ten ook vrijgelaten is, en die particulier secre taris is van Kafandaris, is te Janina aange komen in een deerniswekkenden toestand. Hij vertelde, door de bandieten op onmenschelijke wijze te zijn mishandeld. Men had hem aan een paal gebonden en vier dagen lang zonder voedsel gelaten. Kafandaris heeft onthullingen aangekon- digd, waaruit zal moeten blijken, dat de actie der bandieten door de regeering werd ge- steund. Intusschen deelen de autoriteiten mede, dat men tot de vervolging der roovers is overge- gaan. ARABIe. HET GRENSCONFLICT. Irak bereidt verdedigingsmaatre- gelen voor. Men verwacht deze week geen verwikkelin- gen als gevolg van den toestand aan de grens tusschen Irak en Nezjd. Wat er in de toe- 14 H OI Mi l M Gedurende de KERMIS Concert onder leiding van LEO HEILBRON comst zal gebeuren hangt hoofdzakelijk af van de houding der Britsche regeering. De bestaande onzekerheid is oorzaak van groote uitgaven voor het ministerie van Verdediging, dat in allerijl een troepenmacht van Arabi< sche taxichauffeurs heeft gerecruteerd tot he| bemannen van met machinegeweren bewapen- de motorlorries. Andere verdedigingsmaat-; regelen zijn in voorbereiding, doch de des- kundigen gelooven, dat automachinegeweer- colonnes, die veel beweeglijker zijn dan ka- meelcolonnes, bij eventueele moeilijkheden aan de grens van Irak een oplossing zullen brengen. HEBBEN DE O. S. EEN SURPLUS OPGELEVERD? Nu de Olympische Spelen achter den rug zijn, zullen binnen zeer afzi-enbaren tijd de- initieve cijfers betreffende de financieele re- sultaten dezer Spelen tegemoet kunnen wor den gezien. Uit den aara der zaak kan van nauwkeurige mededeelingen ten deze voor net oogenblik nog geen sprake zijn, daar de officials van het Comite 1928 nog druk met de becijfering van een en ander bezig zijn. Waarschijnlijk hebben de Spelen een sur plus opgeleverd. J VEHTPARTIJ IN EEN CAFe. Zondagnacht is te Rotterdam bij een vechtpartij in zijn cafe aan de Leeuwenlaan de oud-worstelaar Aug. de Clerck door den arm geschoten. Een bezoeker was zijn caf£ binnengekomen, dwars door de voorruit heen. De heer de Clerck had daarop den be zoeker, die op zoo wreede wijze zijn etablis- sement betrad, langs de voordeur weder verwijderd. De kameraden van den vreera- den bezoeker hadden daarop partij getrok- ken voor hun vriend, en een groote vecht partij ontstond, die de geheele Zandstraat in rep en roer zette. Toen de vechtenden later in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden werden, bleek, dat de heer De Clerck een schotwond dwars door den arm had bekomen. De poli tie heeft onmiddellijk een onderzoek inge steld, doch ondanks het herhaaldelijk verhoo ren van verschillende getuigen, was er nie mand, die had hooren schieten of gezien had, dat een revolver op den heer De Clerck werd gelost. Evenmin is men er in geslaagd een revolver te vinden. SCHADEPOST VOOR LANDBOUWERS IN MAAS EN WAAL? Het lid der Tweede Kamer, de heer Bul- ten, heeft den minister van waterstaat ge- vraagd of het hem bekend is, dat op het ein- de van Mei 1928 bijna honderd personen in het Land van Maas en Waal, met name in de plaatsen Druten, Deest, Afferden en Wins- sen, van den dijkstoel van het poleddistrict Maas en Waal een bevelschrift ontvingen tot opruiming van tal van boomen, vooral vruchtboomen, langs den voet van den dijle staande, en wel binnen 35 dagen. Vele van die boomen droegen reeds jonge vruchten. Het overgroote gedeelte der aan- geschrevenen zijn arbeiders en kleine land- bouwers, voor wie opruiming dezer boomen kapitaalverlies en waardevermindering der eigendommen beteekent, omdat geen schade- vergoeding wordt toegekend, waardoor reeds moeilijkheden over op deze eigendommen rustende hypotheken dreigen te ontstaan. Gevraagd wordt of de minister bereid is door zijn bemiddeling te trachten, dat deze maatregel niet doorgevoerd wordt, of, zoo die doorvoering noodzakelijk mocht blijken, al- thans te bewerken, dat aan de betrokkenen een behoorlijke schadevergoeding wordt toe gekend. AUTO MET ZES PERSONEN TE J. WATER. 1 Zondagochtend kwam een auto uit de richting Den Haag, bestuurd door den heer W. J. Bakker uit Sassenheim, waarin nog 5 jeugdige personen zaten, met groote snelheid door de bocht bij Endegeest en reed in voile vaart tegen den daar geplaatsten lantaarn- paal aan. De paal brak en de bijna geheel vernielde auto vloog met de zes inzittenden te water. Allen werden vrij ernstig verwond en ter plaatse verbonden. TWAALF a VIJFTIENHONDERD MAN WERKLOOS. Gistermorgen, aldus de Telg. is de aange-. kondigde uitsluiting aan de Kon. Weefgoede- renfabriek v/h C. T. Stork Co. te Henge- lo ingegaan, waardoor een van de grootste textielbedrijven in Twente is stilgelegd. Zoo als medegedeeld is deze uitsluiting een ge volg van de staking van een aantal spoelsters, wier tarieven veertien dagen geleden met 12 werden verlaagd. Bij het opengaan van de fabriekspoort he- denmorgen ging alleen personeel behoorende tot de expeditie-afdeelingen naar binnen. On geveer tweehonderd man uit de appreteerde- rij, de pakkamer, de vouwkamer en de tim- merkamer zullen nog enkele dagen aan de verzending der gereedliggende goederen wer ken, dan worden ook deze afdeelingen stilge AL&MAARSCHE COURANT. I

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1