DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I Basife^iaBid No. lo? Dit nummer bestaat nit 3 bladen. Honderd dertigste Jaargang 1928 Jfloimomentsprijs bij vooruitbetaling per s maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertcnticpr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL AdmMstr. No. 3. Badactie No. 33. WOEASDAG Dagelijksch overzicht. DE BOUW VAN HET NIEUWE PANTSCHERSCHIP. Het door de regeering genomen besluit is een nederlaag voor de so- eialisten den democraten. Hoe men tracht de nederlaag te verbloemen. Een conflict vermeden. De Duitsche regeering heeft besloten, uit- toering te geven aan het besluit van den vo- rigen Rijksdag om tot den bouw van een nieuw pantserschip over te gaan! Dit besluit werd indertijd genomen onder jievig protest van sociaal-democraten, demo craten, economische partij en communisten Thans hebben we in Duitschland een nieuwe regeering, gevormd uit socialisten en demo craten, dus slechts bestaande uit de heftige tegenstanders van bovengenoemd besluit. En 'deze zelfd'e regeering heeft het niet door fcunnen zetten, dat op het door hen zoo sterk bestreden besluit zou worden teruggekomen. iDe socialistische en democratische ministers hebben moeten toegeven, niet, omdat ze min der sterk waren dan hun tegenstanders, maar omdat ze de samenwerking en het bestaan van de huidige combinatie niet in gevaar wil- den brengen. En men herinnert zich zeker nog maar al te goed, onder welke moeilijke omstandigheden het tegenwoordige ministerie gevormd is! Het neernt echter niet weg, dat de linksche partijen in dit geval een nederlaag hebben geleden, en dat het voor de regeeringspartij- en een bittere pil is, die zij deze keer moesten innemen. Een nederlaag, niet zoozeer om het feit zelf, als wel moreel. Want noch politieke noch militaire redenen kunnen er zijn voor den bouw van dit pantserschip, dat tegenover de macht, waarover Engeland en Frankrijk beschikken, van niet de minste waarde is en waarvoor het geld dus vrijwel volkomen zal zijn weggeworpen. Duitschland heeft krach- tens het vredesverdrag wel is waar de be- voegdheid om zes gepantserde schepen te be ritten van een maximum-inhoud van 10.000 ton. Maar bij de disoussien, waartoe het plan van het rijksweerdepartement om nu krach- tens deze bevoegdheid tot den bouw van een nieuw pantserschip van deze afmetingen over ic gaan, is er zeker zeer terecht op gewezen, dat het bij de besprekingen over het vraag- stuk der Internationale bewapeningsbeper- king de moreele positie van Duitschland als reeds „ontwapende" staat, ten zeerste moet schaden, als het nu zelf begint met nieuwen aanbouw. van een type van schepen, waar in het toch nitnmer, naar de vcorschriften van het vredesverdrag, met de andere groote mo gendheden zal kunnen mededingen en welks militaire waarde voor het land dus zeer twij ielachtig is. En nu kunnen de socialisten en democraten wel zeggen, dat het geld, noodig voor den nieuwbouw, betrokken zal worden uit de mili taire middelen zelf, dat op andere militaire zaken bezuinigd zal worden, zoodat de be grooting zelf niet veranderd, een feit is het, dat de regeering een nederlaag te pakken heeft. Tenslotte kunnen de linksche partijen, die zich tegen dezen aanbouw hebbdn verzet, het door het ministerie genomen besluit nog trachten goed te praten, door er op te wijzen, dat men hier stond voor een nu eenmaal door den vorigen Rijksdag genomen beslissitig, het zijn allemaal pogingen om het droevige fi- guur eenigszins te redden. Dit is echter zeker: deze eerste aanbouw is slechts een begin en men zal zeer zeker trachten, alle andere verouderde schepen door moderne te vervangen en het conflict, dat thans nog vermeden kon worden, zal dus ter ziiner tijd moeten uitbarsten. Directeur: O. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. DUITSCHLAND. TEGEN HET PANTSERSCHIP. De communisten wenschen bijeen- roeping van den Rijksdag. De communistische fractie van den Rijks dag heeft een voorstel ingediend om den Rijksdag onmiddellijk bijeen te roepen ter be- handeling van een communistische interpel- latie over den bouw van het nieuwe pantser schip. EEN ZONDER LI NGE GIFT AAN DE STAD BERLIJN. Te San Vicente de la Barquera in Spanje stierf dezer dagen een gewezen Spaansch offi- cier, die de laatste 20 jaar van zijn leven in eenzaamheid heeft doorgebracht en alleen om- ging met zijn knecht en zijn dieren, voorna melijk voor vogels had de man een groote voorliefde. Hij heeft een zonderling testament nagelaten. Hij vraagt te worden begraven op een zoogenaamd burgerkerkhof, daar waar alleen misdadigers, Joden en Letters rusten Het testament bevat voorts heel wat onvriende- Jijkheden aan het adres van enkele persoon- jijkheden, die den officier in zijn leven slechts hebben behandeld, en verwenschingen aan het adres van Engeland en Frankrijk. Voor Duitschland heeft hij vriendelijke woorden *ijn geheele vermogen, ongeveer 100.000 peseta's, laat hij na aan de stad Berlijn en wel voor liefdadige doeleinden. Bovendien laat hij 13 ons goud na als huwelijksgeschenk voor een deugdzame jonge Duitsche, die een bur- ;g®"huwelijk aangaat. De bloeduerwanten van den overledene stellen zich op het standpunt, dat de officier niet normaal was, toen hij het testament vervaardigde en eischen, dat het zal worden geannuleerd. De Spaansche bladen verwachten echter, dat de stad Berlijn voor haar rechten zal opkomen. ENGELAND. EEN INCIDENT IN DE PERZISCHE GOLF. De Daily Telegraph maakt melding van een incident tusschen Perzische autoriteiten en Arabische bewoners van de eilanden in de Perzische golf tegenover de zoogenaamde piratenkunst. Deze eilanden worden reeds vele jaren door Arabieren bewoond. Perzie wenscht er echter zijn macht over uit te strekken en onlangs hebben nu Perzische douane-autoriteiten bij het eiland Famb een boot met Arabische man- nen en vrouwen en een lading suiker in beslag genomen. De vrouwen worden gevangen ge- houden en zijn naar het eiland Adlinga ge- bracht. De Arabieren hebben onmiddellijk hun in rijheidstelling en schadevergoeding geeischt, maar de Perzische autoriteiten weigerden hieraan te voldoen. Daarop riepen de Arabie ren Engelsche hulp in en dit leidde tot een gedachtenwisseling tusschen de Indische re geering en Teheran. De regeering te Tehe ran wendde echter voor, niets van het inci dent af te weten en zei, dat zij zoo'n beuzel- achtige kwestie niet kon behandelen. Daarop werd den Engelschen gezant te Teheran op- gedragen de onmiddelijke invrijheidstelling van de Arabieren te eischen en bovendien waarborgen, dat zoo ieis niet meer zou voor- komen. De correspondent van het blad voegt er aan toe, dat het incident veelbeteekenend is als bewijs van de pogingen van Perzische zijde om in de golf onrust te verwekken en de eilanden, die op't oogenblik aan de Ara bieren behooren, in haar macht te krijgen. Het resultaat van den stap van den Engel schen gezant te Teheran wordt met belang- stelling verwacht, daar, zooals men weet, de betrekkingen tusschen Perzie en het Britsche rijk geenszins hartelijk zijn. ENGELAND. LUCHTMAOEUVRES BOVEN LONDEN. Hevige schijngevechten. De aan- vallende vliegtuigen dringen tot boven Londen door. De luchtmanoeuvres zijn begonnen. Zeventig bombardementsvliegtuigen deden een aanval op Londen. Er werden 72 vecht- vliegtuigen uitgezonden om de aanvallers te- gemoet te vliegen. Volgens een officieel com munique is er hevig gevochten, maar was ht nog niet mogelijk het aantal buiten ge- vecht gestelde machines te schatten. Deze zelfde bommenwerpers slaagden er in Londen te bereiken, waar hun evoluties door een geweldige menigte in de straten werden gadegeslagen. DE MANOEUVRES IN RIJNLAND. Oeen manoeuvres, maar oefe- rungen in klein verband. In officieele kringen bewaart te Londen men het stilzwijgen met betrekking tot de kwestie van de deelneming van het achtste regiment huzaren aan de manoeuvres van 't Fransche bezettingsleger in het Rijnland. In militaire en diplomatieke kringen wordt er echter op gewezen, dat de operaties nauwe- lijks den naam manoeuvres" mogen dragen, daar't in werkelijkheid slechts oefeningen in vrij klein verband betrof, welke tot de cavale- rie beperkt bleven. Het aanvaarden van de uitnoodiging aan de cavalerie is slechts een daad van hoffelijkheid geweest, voortvloeien- de uit de gevoelens van kameraadschap tus schen de bezettingstroepen van Frankrijk en Engeland. Een officieele verklaring acht men naar het schijnt, over deze kwestie niet noo dig, althans indien de Duitsche regeering ten deze niet officieel protesteert. EEN EXECUTIE. Een drievoudig doodvonnis voor een mcord. Gister werden in Engeland drie mannen opgehangen voor een en denzelfden moord De namen dezer mannen zijn Parcivala Tay lor, James Weaver en George Donevan. Zij werden door het Assizenhof van Sussex ver- oordeeld wegens moord op een zekeren Friend Smith, die in den nacht van 14 April werd aangevallen, in een automobiel naar de duinen gebracht en beroofd. Eerst den 18en Mei overleed hij aan zijn verwondingen. De rechterlijke raadlieden van de veroordeelden betoogden in hooger beroep dat niet was komen vast te staan, dat Taylor en Weaver den dag van den aanval in gezelschap van den verslagene waren geweest, terwijl vast- stond, dat Donovan met den moord niets uit- staande had- Na de afwijzing van het hooger beroep wendden de raadslieden zich tot den minister van binnenlandsce zaken met ver- zoek om uitstel van de uitvoering van het vonnis en een nieuw onberzoek in te stellen op grond van nieuwe gegevens. De minister heeft wel een nieuw politie-onderzoek gelast, doch kon in den uitslag daarvan geen aan- leiding vinden om te intervenieeren. Twee der veroordeelden zijn in de gevangenis van Wandsworth opgehangen, de derde in die van Pentonsville. EEN WEDREN IN PICCADILLY. „Boys will be boys(bij jongens hoo- ren jongenstreken) is de vergcelijkende uit- drukking waarmee een Engelschman wel eens een kwajongensstreek goedpraat. En dat wordt nu gezegd van Weightman-Smith, een Zuid-Afrikaansch athleet, die voor rechter kwam omdat hij een pet van een portier zou hebben gestojen ter waarde van 1 pond. De heer Weightman-Smith is 22 jaar en student te Cambridge. Hij is een for- midabel hardlooper en had meege'daan aan den wedstrijd op Stamford Bridge (Londen). Na afloop was Weightman Smith met twee Engelschen, twee Australiers en twee Zuid- Afrikanen gaan dineeren. Toen dat geschied was, begaven de jongelui zich naar het Crite rion Restaurant in Piccadilly Circus en wil- den naar binnen. Zij werden niet toegelaten, want eenigen van het gezelschap niet Weightman Smith zelf waren erg dron- ken. Het gezelschap droop af, behalve Weightman-Smith, die den gegalonneerden Eortier de eveneens gegalonneerde pet van et hoofd rukte en er mee vandoor ging, met een schare „houdt den dief" schreeuwende menschen achter zich. „Wie liep het hardst?" informeerde gretig de blijkbaar sportief aangelegde griffier. Het slot van het lied was dat de hardloo- en tot ;epakt werd en liet hem pende Zuid-Afrikaan voorloopig opgeborgen Maandag „afkoelen". Toen werd hij voor den rechter gebracht, die hem een vriendelijk standje gaf en liet gaan. FRANKRIJK. DE DOOD VAN JEAN GALMOT. Een romantische figuur. Men heeft gelezen dat er naar aanleiding van den geheimzinnigen dood van het oud- Kamerlid voor Fransch Guyana, Jean Gal- mot, politieke relletjes te Cayenne zijn voor- gevallen. Er blijken inderdaad ernstige vermoedens te bestaan dat Galmot door politieke tegen standers op gewelddadige wijze om het leven is gekomen, n.l. door vergiftiging. Een zeer eigenaardige -figuur is er met Galmot heengegaan. Hij werd in 1879 in de Dordogne geboren, toog reeds op jeugdigen leeftijd naar Parijs met het vaste voomemen om fortuin te maken. Hij ging in de journa- listiek, begaf zich naar Guyana om daar de toestanden in de bagno te beschrijven, en bleef er, want hij verwierf er de concessie tot exploitatie van een terrein, waarin zich, naar hij meende, goud bevond. Doch spoedig werd hij er zich van bewust dat goud weliswaar veel waarde heeft, maar dat in Guyana hout, suiker, ihum en caoutchouc nog meer waard zijn. Hij stak op grootscheepsche wijze van wal stichtte ondernemingen over de geheele Fran sche archipel, vestigde entrepots in Frank rijk zelf, en over de zeeen voeren weldra zijn schepen met kostbare ladingen. Zijn fortuin nam vervaarlijk toe, en in 1919 achtte hij het oogenblik gekomen om in de politiek te gaan. Hij liet zich tot depute voor Guyana kiezen. Maar dat was ook te- vens het keerpunt in zijn leven. De rhum- prijzen daalden in 1920 eensklaps sterk, er werd een schandaal ontdekt, waarbij Galmot betrokken was; de Kamer besloot in Maart 1921 zijn immuniteit op te heffen. Aanstonds werd hij gearresteerd en in 1923 tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Uit was het met zijn glorie. Hij was een vergane grootheid, die echter voornemens was met dezelfde energie van voren af aan te be- ginnen. Zijn dood heeft dit echter verhinderd. Een avontuurlijke, romantische figuur, wiens leven, „een vreemde geschiedenis" is, zooals de titel luidt van den door hem zelf geschreven roman: „Une etrange histoire." EEN ONTSNAPTE SLANG. Een dorp in angst en beven. Eenige weken geleden ontsnapte uit een circus, dat te Chatteleroult in het departe- ment Vienne voorstellingen gaf, een boa constrictor. Alle nasporingen ten spijt van brandweerlieden, politie, burgers enz. bleef't dier onvindbaar. De bewoners waren doo- delijk verschrikt, en maar ma tig door de ver- zekering van den circus-eigenaar gerustge- steld, dat het dier pas gegeten had en zich dus voorloopig wel koest zou houden. De gebeurtenis was bijna vergeten, toen Zondag twee kinderen verschrikt naar huis kwamen loopen: zij hadden den slang ge- zien! Nu is het geheele dorp weer in onrust; kinderen worden thuis gehouden, kasten wor den met angst en beven opengemaakt en des avonds, wanneer alles zorgvuldig gesloten is, wordt eerst onder de bedden gekeken of de vluchteling zich daar niet heeft verstopt. Na een maand vasten zal het wel niet lang meer duren of het dier zal zijn aanwe- zigheid ergens kenbaar maken door zich op een prooi te werpen. BELGIe. DE NALATENSCHAP VAN LOEWENSTEIN. De Belgische bladen deelen nog enkele bij- zonderheden mede over de nalatenschap van den heer Loewenstein. Loewenstein bezat toen hij1 stierf 250.000 aandeelen der Internationale Holding Cy., waarvan de noteering op den dag van het overlijden van den grooten bankier 215 dol lars bedroeg. Loewenstein bezat toen een for tuin van elf millioen pond sterling. Doch de aandeelen zakten aanmerkelij-k na den dood van Loewenstein. Wat niet belet dat mevr Loewenstein nog het aanzienlijk bedrag van zes millioen pond sterling van hare man erft. Er bestaat evenwel een passief bedrag van een millioen pond sterling. Een bedrag van dertig orocent van de to- tale nalatenschap zal aan den Belgischen fiscus komen. Zoodat mevr. Loewenstein eigenlijk een bedrag erven zal van twee mil lioen pond sterling of 350 millioen frank. TWEE ITALIANEN GEARRESTEERD. Een van hen medeplichtig aan den aanslag op een fascistiscnen po- liiieman. Te Brussel werd dezer dagen een Italiaan gearresteerd op aanwijzing van een zijner landgenooten, zekeren del Vecchio en op ver- zoek van twee andere Italianen, Cestari Seno- fonte en Rizzo, die in dienst bleken te staan van de fascistische politie. De gearresteerde Italiaan werd beschuldigd van deelneming aan den jongsten aanslag op den koning van Italie te Milaan. Del Vecchio zou voor deze verklikking, naar de Le Peuple weet te mel- den, 3000 francs hebben ontvangen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is Senofonte, die te Luik den avond met del Vec chio had doorgebracht, kort nadat deze af- scheid had genomen, door twee mannen aan- evallen, die verscheidene revolverschoten op tern losten. Zwaar gewond werd Senofonte naar het ziekenhuis overgebracht. Del Vec chio is door de Luiksche politie gearresteerd op het oogenblik, dat hij in den trein stapte naar Brussel. Blijkbaar wordt hij verdacht van medeplichtigheid aan dezen politieken aanslag. Een der aanvallers zou eveneens be- kend zijn, DE SCHAT VAN DE „ELISABETH- VILLE". Niet 50 maar slechts ruim 3 mil lioen francs. Sedert eenige weken ligt nabij Belle-Isle, niet ver van de monding van de Loire, 'n Ita- liaansch schip, de Artiglio, voor anker boven de plaats, waar het in 1917 getorpedeerde Belgische Congoschip, de Elisabethville, zich op den bodem van de zee bevindt, en zijn dui kers bezig met sommige deelen der lading naar boven te halen. Dit werk heeft hoofdza- kelijk tot doel eenige kistjes met Congo-dia- manten terug te vinden omtrent de waarde waarvan allerlei fabelachtige geruchten de ronde doen. Sommigen spreken van een schat van 2'5, anderen zelfs van 50 millioen francs, maar dit blijkt alleszins overdreven te zijn. In de opgehaalde brandkast van den kapi- tein, v66r enkele dagen geopend, trof men geen diamanten, maar slechts een betrekke- lijk geringe som geld aan. Nu wordt elders, in de lading, naar de diamanten gezocht. Volgens een mededeeling door een der di- recteuren van de Forminiere, de Congoleesche diamantenmaatschappij, aan een redacteur van het Brusselsche Laatste Nieuws gedaan, bestond de zending diamanten, aan boord van de Elisabethville, slechts uit 12,000 karaat, alle kleine steentjes, een waarde vertegen- woordigend van 21,000 pond of, in Belgische munt, ongeveer 3,675,000 francs. De diaman ten waren verzekerd en de Forminiere is dan ook schadeloos gesteld voor het geleden ver- lies. Het is trouwens niet waarschijnlijk, dat de opsporingen die thans geschieden, door de hooge kosten, welke eraan verbonden zijn, geheel zullen kunnen worden gedekt. HET VERDRAG MET KELLOGG EN DE VERVROEGD ONTRUIMING. De positie van Belgie In officieele kringen beweert men niets te kunnen zeggen omtrent het in de Engelsche pers verschenen bericht als zou Duitschland, bij de onderteekening van het Kellogspact te Parijs, op 27 dezer, de ontruiming van het Rijnland eischen. Officieus kan echter wel worden medegedeeld dat de Engelsche, Fran, sche en Belgische regeeringen een verzoek om spoedige ontruiming van het Rijnland verwachten, welk verzoek echter niet in den vorm van een eisch zou worden geformuleerc maar feitelijk niets anders zou zijn dan de herhaling van den ook na Locarno, door de Duitsche regeering, naar voren gebrachten wensch. Het kabinet Jaspar wil, voor wat Belgie be treft, de vervulling van dien wensch afhanke- lijk maken van de terugneming, door Duitsch land, der verscheidene milliarden marken wel ke nog steeds in de kelders der Nationale Bank te Brussel worden bewaard en blijkt (tot dusver echter zonder definitief succes) in dien zin te Parijs en te Londen stappen te heben gedaan. Van Duitsche zijde is nog geen voorstel gedaan aan de Belgische regee ring dat door deze laatste als tegenprestatie vah een vervroegde ontruiming zou kunnen worden beschouwd. Volgens het verdrag van Versailles wordt de tweede zone van het ook door Belige mede bezette gebied eerst 10 Ja- nuari 1930 ontruimd. De Belgische nieuwe mil. wet thans in behandeling treedt dan ook in 1930 in werking. Vreemd is hei echter, in dit verband, dat, hoewel het Bel gische bezettingsdetachement in ieder geval dus in 1930 ophoudt te bestaan, het regee- ringsvoorstel toch nog gewaagt van de wij ze waarop de bezettingstroepen zullen wor den gerecruteerd. De algemeene indruk is dat de quaestie der vervroegde ontruiming van het Rijnland, zelfs indien ze 27 dezer te Parijs niet wordt gesteld, toch in September, bij den Volken- bondsraad te Geneve, te berae zal komen. RUSLAND. HET LAND DER ZWARTE AARDE. Het gedeelte van Centraal-Rusland, dat be kend staat als het gebied der zwarte aarde om zijn groote vruchtbaarheid en om de ar- moede van zijn bevolking, is thans tot een ad 15 AUGUSTUS miuistratief gewest gemaakt. Op het eers eongres van de gewestelijke autoriteiten wen medegedeeld, dat het gebied een bevolking heeft van 11,675,000 zielen, waarvan 90jS pCt. in den landbouw werkzaam zijn. De be- volkingsdichtheid bedraagt er 58 zielen per, vierk. K.M., een zeer hoog bedrag vooc Rus- 'and. De bebouwde oppervlakte is gestegen tot 104 pCt van 1913, terwijl de veestapel 90 pCt. van die van 1913 bedraagt. Voor anderwijs en volksgezondheid wordt naar verhouding minder uitgegeven dan het gemiddelde in de bondsrepubliek. Er zijn scholen voor de helft van de kinderen. SLECHTE RESULTATEN DER GRAAN- CAMPAGNE. lnvoer van buiterdandsch graan noodzakelijk. Uit Moskou wordt aan het „Rerl. Tage» Matt" gemeld, dat het met de graancam* pagne in Sovjet-Rusland nog niet beter gaat In Juli leverden de boeren slechts 89.000 ton graan af tegen 360.000 ton in Juni. Van officieele Sovjet-Russische zijde wordt er op gewezen, dat dit hoofdzakelijk een gevolg is van de misoogstten in Zuid-Oekraijne en in Koeban. De correspondent van het „BerL Tag." voegt er echter aan toe, dat de boeren lun graan liever verkoopen aan particuliere iiandelaars, die 30 tot 40 pCt. meer betaleo dan de inkoopbureaux van de Sovjet-regee- ring. fficieel wordt thans toegegeven, dat de invoer van buitenlandsch graan noodzakelijk is om te voorzien in de behoefte van zaai- zaad en ter voorziening van verschillende streken met levensmiddelen. In de Russische havens is reeds 200.000 ton buitenlandsch graan aangevoerd. Indien de graancampagne niet voldoende graan oplevert om althans de behoeften van de groote steden te dekken, zal de regeering drastische maatregelen nemen tegenover de boeren. JOEGO-SLAVIe. x DE VERDRAGEN VAN NETTUNO GE- RATIFICEERD. De Servische Skoepsjitinp neemt het wetsontwerp aan met 158 stemmen. De Skoepsjtina heeft met 158 stemmen het wetsontwerp tot ratificatie van de verdragen van Nettuno met Italie aangenomen. Sjoemenkowitsj, de minister van buiten- landsche zaken ad interim, herhaalde dat het huidige ministerie streeft naar een ernstige en onverwijlde regeling van de vriendschap- pelijke betrekkingen met Italie. Hij gaf een averzicht van het tot stand komen der ver- dragen, die dertig speciale overeenkomsten in- houden, waaronder er zijn, die tot stand zijn gekomen onder het ministerie, waarin man nen zitting hadden, die thans tot de grootste tegenstanders ervan behooren, zooals Troem-- bitsj en Pribitsjewisj. De ratificatie vormt, een wettelijke en moreele plicht van den Zuidd Slavischen staat in zijn geheel, zonder onder- scheid van volk of nationaliteit. De bovenge- noemde partijleiders hebben ook deel uitge-.4 maakt van het ministerie, dat de Zuid-Slavi» sche afvaardiging te Nettuno gemachigd heeft de overeenkomsten te sluiten. Het ver- zet van die zijde is daarom alleen al onge- rechtvaardigd. De ratificatie der overeen- j komsten beteekent een weldaad voor staat en' volk. De toespraak van den minister werd door-- de coalitiepartijen luide toegejuicht, doch de Servische plattelanders, die tot de oppositie behooren, hadden het aan luide betuigingen van afkeuring niet laten ontbreken. Hun lei- der Jovan Joyanowitsj hield een heftige rede tegen de ratificatie en toen het op stemmen aankwam, verlieten zij als teeken van protest de zaal. Er bleven echter nog juist genoeg, afgevaardigden over (158 van de 313) om een geldige stemming mogelijk te maken. Met dit besluit van de Skoepsjtina ziet het kabinet Korosetsj een van de eerste punten van zijn programma verwezenlijkt. Het ka$ nu met kracht de hernieuwing van het Itali- aansch-Servisch vriendschapsverdrag ter hand nemen, waarvoor de termijn eigenlijk 28 Juli al verstreken was, maar dat nog steeds aan de orde is. SCANDINAVIe NOODWEER IN DENEMARKEN. Het noodweer, dat in den nacht van Zofl dag op Maandag in Denemarken gewoed heeft, heeft aanzienlijke materieele schade aangericht. Van alle kanten komen berichten binnen over branden in boerderijen en woon- huizen en schade aan telefoon- en licht- diagen. Alleen reeds in de omgeving werden 10 boederijen door den bliksem getroffen en in de asch gelegd. Er is veel vee omgekoi men. POLEN. DE BIJEENKOMST TE WILNA. De Kurjer Poranny schrijft in een artikel over het eongres der ligionnairen te Wilna, dat men geheel onbekend moet zijn met de Poolsche zaken en met de gewoonten van maarschalk Pilsudski, om te gelooven, dat deze Wilna zou uitkiezen als terrein voor mededeelingen betreffende de binnen- of bui- tenlandsche politiek. Het was dus een tragi- komisch verschijnsel, toen te Wilna zooveel buitenlandsche journalisten kwamen aan- zetten. Het blad meent, dat de Duische re- geerijig, die besgtiikt over tallooze iniichtin- ALIMAARSCIE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1