DE LAN6E DEMORAAZ IfllHIHHim EamaSE3SHE3HBHHacj Radiograflsch Weerbericht. Binnenland Cbetreffen'de het Poolsche openbare leven, ;r poltieke pers belachelijk heeft gemaakt door de propaganda van domnie alarm-kre- ten, als een Poolsche optnarsch naar Kowno, de proclomatie door Pilsudski van zijn ko- ningsschap of de vorming van een federatie- ven Poolsch-Litauschen staat. De eenige ver- klaring voor deze politiek acht het blad, dat de Duitsche gezant te Warschan op't oogen blik niet op zijn post is, daar deze zijn re- geering spoedig over de nadeelige gevolgen ervan zou ingelicht hebben. Maarschalk Pilsudski is Dinsdagochtend van zijn bezoek aan Wilna te Warschau te- ruggekeerd. Beweerd is, dat hij toch nog met vacantie naar Roemenie zou gaan. Na de rede van den maarschalk «p het congres der legionairen heerscht in Polen politieke rust. 'De Robotnik, het orgaan der sociaal-demo- craten, schrijf, dat de legionairen. toen zij wijziging van de grondwet eischten, nog grooter aanhangers van Pilsudski waren aan Pilsudski zelf, die daarvan in het ge- heel niet heeft gerept. Te Kowno heeft de rede van Pilsudski na- tuurijk veel verbazing gewekt. Met voldoe- ning heeft men echter geconstateerd, dat men het congres der legionairen met overdreven angst tegemoet heeft gezien. CHINA. -? EEN SCHEEPSRAMP. Honderden dooden. ##e* 6Mneesche stoomschip „Hsinhsoe- ♦oeng", dat van Tsjoengking naar Itsjang on- derweg was, zou in de stroomversnellingen van de Jangste zijn vergaan. Er zouden vele honderden personen zijn verdronken. AMERIKA. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK. Minstens twaalf dooden. Minstens twaalf menschen zijn, ten ge- irolge van een ontploffing in een fabriek van lanitaire voorwerpen, omgekomen. Na de ontploffing ontstond brand, waar- door het nog niet mogelijk is het gebouw te naderen en de lijken weg te halen. HET VLIEGONGELUK TE HEERLEN. De correspondent van de Telg. te Heerlen tvas in de gelegenheid een kort onderhoud te hebben met den piloot Gesper, voordat :deze naar Maastricht is overgebracht. Hij twas zichtbaar oder den indruk van het gebeurde. Hij vertelde, dat toen hij merkte, dat de motor niet op het toerental kon komen en zijn vliegtuig in vaart verloor, hij getracht 'heeft een open stuk land te vinden om te da- len. Zooveel mogelijk probeerde hij de ma chine nog in de lucht te houden. Daar er op den berg (natuurtribune) eenige honderden menschen stonden, wilde hij zooveel mogelijk rechts houden. Toch kon hij niet verhinderen, dat de vleugels den berg raakten. Nog heeft hij getracht door zooveel mogelijk rechts uit zijn cockpit te buigen, den linkervleugel in de hoogte te krijgen. Helaas zonder resultaat. ijVerder vertelde hij nog, dat hij achttien maanden aan het Westelijk front gediend had als oorlogsvlieger. Nooit had hij een ongeluk gehad. Ook daarna, toen hij als par- 'ticulier vlieger in zijn onderhoud voorzag, •heeft hij wel is waar enkele ongelukken ge had, doch nooit zoo ernstig, dat er men- schenlevens bij te betreuren vielen. In verband met dit ongeval, deelde de com missaris van politie nog het volgende mede: Een der voorwaarden, waaraan voldaan moet .worden voordat vergunning tot het houden van een vliegdag wordt verleend, is dat het publiek tegen mogelijke ongevallen verzekerd wordt. De bezoekers van het vliegveld waren Zondag verzekerd tot 'n bedrag van 60000. Mede in verband met deze verzekering en ,ook ter vergemakkelijking van het onderzoek van de justitie, wordt ieder, die een wond heeft opgeloopen, hoe gering ook, aangera- den, zich bij den commissaris van politie op het hoofdbureau te melden. Er zijn n.l. tal rijke ernstig en minder ernstig gewonden, jvier namen nog niet bekend zijn. De commissaris van politie ontving ver- schillende dankbetuigingen van personen, ;die bij de vliegramp tegenwoordig waren en wellicht door zijn flink optreden gered zijn. De commissaris was n.l. een der eersten, die het vliegongeval zag aankomen. Hij riep het publiek toe te bukken en te gaan liggen, ter- wijl hij persoonlijk nog verschillende men schen naar beneden trok. Uit Den Haag wordt gemeld, dat de vraag of nog een nader ambtelijk onderzoek wordt Pesteld naar de oorzaak van het vliegon- ik naar de omstandigheden, waaronder dit heeft plaats gehad, nog niet is beslist. Bij dergelijke ongevallen wordt eerst een voorloopig onderzoek ingesteld, eventueel aangevuld door een nader commissie-onder- zoek. In het onderhavige geval wordt, in op- dracht van den minister van waterstaat, een yoorloopig onderzoek ingesteld door ir. Van de Maas van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart. Bovendien is de justitie met een onderzoek bezig. Wanneer de resultaten van onderzoek van ir. Van der Maas bekend zijn, eventueel aangevuld met de resultaten van't Justitieel onderzoek, zal de minister van wa terstaat kunnen beslissen of nog een nader onderzoek door een commissie noodzakelijk is te achten. y Het terrein wel geschikt. Bij het gister op het vliegterrein voort- gezette onderzoek, waarbij o. a. een gere- quireerd vliegtuig landingen uitvoerde, is komen vast te staan, dat het terrein voor het landen van kleine vliegtuigen geschikt was. Het deskundig onderzoek van den motor heeft evenwel uitgewezen, dat de ontsteking niet in orde was. Een der bougies vertoonde sterken koolaanslag. De piloot Gesper is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Deelneming van If. M. de Koningin. De loco-burgemeester van Heerlen heeft namens H. M. de Koningin een bezoek ge- bracht aan de gewonden van het vliegonge- yal, hetwelk Zondag j.l. te Heerlen heeft plaats gehad. BETER LAAT DAN NOOIT. Te Dordrecht zijn gisteren in ondertrouw opgenomen een bruigom, 83 jaren oud, en Hen bruidje van 69 jaren. MIDDACHTERALLEE GEILLUMINEERD. De Middachterallee zal Vrijdag en Zater- dag a.s. des avonds met duizenden lampions gei'llumineerd worden, in verband met het yreemdelingenbezoek. DeFILe VOOR H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Op 16 Augustus a.s. zal door de Infanterie uit Amersfoort (de dienstplichtigen uit de provincie Noord-Holland), worden gemar- cheerd van Amersfoort naar Soestdijk, al- waar voor H. M. de Koningin-Moeder zal worden gedefileerd. BRANDEN. Te Voerendaal is gisteravond tegen vijf uur brand uitgebroken in de houtzagerij van den heer Eurlings. De werkplaats is geheel, het woonhuis gedeeltelijk uitgebrand. Verze kering dekt de schade. DANSVERGUNNINGEN IN AM- STERDAMSCHE BUITENWIJKEN. Zooals men weet, heeft de burgemeester toegezegd, het aantal dansvergunningen, spe- ciaal in ae buitenbuurten, in beperkte mate uit te breiden. Naar wij vernemen, zegt de Telg., zijn niet minder dan 50 aanvragen voor een dansver- gunning in cafe's ingekomen, welke tlians nader onderzocht worden. BRUTALE OPENSLUITING. Zondagmiddag heeft in perceel Karel du Jardinstraat 22 te Amsterdam een brutale opensluiting plaats gehad. De valsche sleu- tel heeft hierbij een groote rol gespeeld. In de eerste plaats werd de voordeur opengeslo- ten, waardoor de dader in de hal van het benedenhuis kwam. De kamerdeur bleek niet op slot te zijn. Ten einde niet gezieu te wor den, heeft de inbreker de gordijnen neerge- laten en kon op deze wijze ongehinderd wer- ken. Een tweede valsche sleutel verschafte hem toegang tot de linnenkast, waaruit hij een bedrag van 955 benevens 5000 francs stal. Uit een ander kistje nam hij sieraden weg, o. a. enkele diamanten speldjes, enz. Voorts stal hij een zilveren heerenhorloge met ketting, hetwelk op de tafel lag en uit een buffetkastje een lepelkistie met zilveren lepels. De waarde der juweelen en van het zilver beloopen ongeveer 1650, zoodat de inbreker een goeden dag heeft gehad. De diefstal werd pas veel later, toen de bewoners thuiskwamen, ontdekt. DE TERUGKOMST VAN SJEF \'AN DONGEN. De terugkomst van Sjef van Dongen in de Maassta-d is op waardige wijze gevierd. ReedS geruimen tijd tevoren waren aan het Maasstation vele belangstellenden te zamen gekomen. Alvorens de begroeting kon plaats vinden, legde een leger fotografen en film- operateurs beslag op hem. „Zegt U eens wat, goede reis gehad?" vroeg een filmfotograaf, die een vergroote opname van dichtbij nam en vlot antwoordde Sjef „Bij de ijsberen beb ik het niet zoo benauwd gehad als op het oogenblik", welke mond- beweging weldra op de filmdoeken der aar- de gereproduceerd zal worden. Door een dubbe-le haag belangstellenden, die Sjef toejuichen, ging men naar de waoht- kamer en vervolgens begaf men zich naar de gereedstaande auto's, die het gezelschap naar het terrein der NederlandSpitsbergen Cie. aan de Willemskade brachten. Het vertrek had wederom plaats onder luide toejuichin- gen der samengestroomde menigte. Bij zijn binnenkomst werd Sjef van Don gen met 'handgeklap begroet. Italiaansche erkentelijkheid. De heer Dresselhuys drukte hem de hand en stelde hem voor aan den Italiaanschen consul. Deze sprak hem onmiddellijk in het Fransch toe en zeide, dat hij zeer verheugd was, hem de hand te kunnen drukken, en hem te danken voor alles, wat hij voor zijn San-d- genooten heeft gedaan. Sjef van Dongen, die perfect Fransch spreekt, dankte, daarop den consul voor zijn hartelijke ontvangst. Vervolgens wera het woord gevoerd door den heer A. H. baron Sweerts de Landas Wyborgh, die Sjef huldigde namens de Z.H. Maatschappij tot redding van sch-ipbreuke- lingen. Je hebt je leven gewaagd. Helaas is het je niet gelukt, aldus spr., de schipbreuke- lingen te redden, daar anderen je reeds wa ren voor geweest, maar op de daad zelf mag je trotsch zijn. De Maatschappij heeft daar- om besloten je toe te kennen de zilveren me- daille der Maatschappij benevens een oor- konde, waarin de daad is opgeteekend." On der luide instemming der aanwezigen speld- de Baon Sweerts de Landas Wyborgh daar op het eere-metaal op de borst van den jeug- digen held. Vervolgens trad de heer Dresselhuys naar voren. „Voor mij, beste Sjef, zoo begon hij, is de prettige taa'k weggelegd, om je heden na mens commissarissen der Nederland'-Spits- bergen Cie. niet alleen hartelijk welko-m te heeten bij je terugkeer in het vaderland na een 5-jarig onafgebroken verblijf in Spits bergen, maar ook, om je in het bijzijn van de hier te zamen gekomen autoriteiten dank te zeggen voor de prachtige wijze, waarop jij het prestige van onze Hollandsche Compag- nie, ik durf zeggen van onzen heelen Hol- landschen stam, hebt weten hoog te houden, daar ver in het Noorden. Spr. huldigde in welgekozen woorden de prestaties van den teruggekeerde. 2400 per jaar om te studeeren. Het is mij een groot genoegen, a-ldus spr., om, nu je met verlof teruggekeerd bent, je te kunnen 'vertellen, -dat intusschen verschillen de van onze Rotterdamsche vrienden een plan hebben uitgewerkt, om je uit je vrijwillige ballingschap op Spitsbergen te verlossen. Wij vinden n.l., dat je wel is waar getoond hebt, moed, volharding en uithoudingsvermogen te bezitten, maar achter deze uitrusting niet voldoende om -de moeilijke expeditie, die de Engelschen „struggle for life" noemen, tot een goed einde te brengen. Je uitrusting dient te worden gecombineerd met theoretische kennis. Dienten-gevolge hebben onze vrienden gemeend goed te doen met het stichten van een studiefon-ds, groot genoeg, om je ged-uren- de drie achtereenvolgende jaren een uitkee- ring van 2400 per jaar te waarborgen (Applaus). Hieraoor gerugsteun-d zal je dan in staat zijn, om, inwonend bij je ouders, de studie van een vak naar je keuze te voltooien, om zood-oen-de, op zijn best uitgerust, den strijd met het leven te kunnen aanvaarden. Wij zijn er van overtuigd, dat je, gestaald door de harde, m..ar prachtige leerschool, die je in Spitbergen hebt -doorgemaakt, bezield met den geest, dien je in de laatste maanden getoond hebt, je zult weten op te v/erken tot een hoogte, waarop wij alien en wel in de eerste plaats je ouders, nog tortscher zullen - wezen, 'dan wij vandaag reeds zijn. Deze woorden warden door de aanwezigen weder met luid appla r. begroet. Nadat -de Italiaansche Consul nog eenige woorden tot Sjef van Dongen gesproken had, begaf hij zich in een zijkamer, waarin hij een relaas van zijn wedervaren aan de ver schillende verslaggevers moest doen. Gelukwenscken van't gemeente- bestuur. Tegen halftwaalf arriveerde het gemeente- bestuur, bestaande uit de heeren mr. A. de iong, loco-burgemeester, A. B. de Zeeuw en de Groot, wethouders. Mr. De Jong ver- klaarde, dat men de colllegevergadering van B. en W. had onderbroken, om Sjef van Don gen hier namens het gemeentebestuur te ko men verwelkomen. Gm zoo iets te doen, moet er wel een buitengewone gelegenheid zijn. Doch het buitengewone felt, door Sjef van Dongen verricht, rechtvaardigt dit. Ten slotte complimenteerde mr. De Jong ook de ouders van Sjef van Dongen en bracht hij den wensch uit, dat ook in de toe- komst Rotter-dam trots op zijn daden zal mo- gen wezen. Vervolgens werd de eerewijn rondgediend en daarna lief men Sjef in d!en kring zijner familie. Gisteravond zou hij naar Arnnem vertrekken, alwaar hij om acht uur werd ver- wacht. HET IS RAADZAAM OM PAPiEREN VAN WAARDE EN KOSTBAARHEDEN BRAND-EN INBRAAKVRIJ OP TE BERGEN. DE FIRMA TE ALKMAAR VERHUURT SAFELOKETTEN DIE AAN DEZE EISCHEN VOLDOEN De huldiging in Arnhem Gisteravond is Sjef van Dongen te Arn hem op grootsche wijze gehuldigd. Het is een huldiging geworden waaraan het groot- ste gedeelte der Arnhemsche bevolking heeft deelgenomen. Toen Sjef van Dongen met Sen trein van 9 uur 8 te Arnhem arriveerde, stonden duizenden te wachten. Op het per ron werd hij verwelkomd door het huldi- gingscomite, waarna hem een krans werd aangeboden door den voorzitter van het Na- tionaal Jongerenverbond. Buiten stond een groot aantal auto's en rijtuigen opgesteld, terwijl verder vele muziekcorpsen zich voor 't station hadden verzameld. Toen Sjef zich buiten het station vertoonde, werd hij met donderend gejuich ontvangen. De muziek speelde toen het Wilhelmus, waarna op- nieuw het gejuich losbarstte. Daarop steeg Sjef van Dongen in een auto; de stoet zette zich in beweging en trok door de stad naar het gebouw der Vereeniging, toegejuicht door de op de trottoirs zich verdringende menigte. In het gebouw der Vereeniging aan den Velperweg werd Sjef toegesproken door den voorzitter van het huldigingscomite, den heer De Vos van Steenwijk, en den loco- burgemeester van Arnem, den heer Bak- ker. Namens de burgerij werd hem een gouden horloge met inscriptie overhandigd; verder had Sjef nog een groot aantal ca- deaux in ontvangst te nemen. CONGRES VAN OUD-KATHOLIEKEN. De groote zaal van „Het Gebouw", waar de deelnemers aan het elf-de Internationaal congres der oud-katholieken bijeenkomen, was feestelijk versierd. Tot d-egenen, die van hun belangstelling blijk gaven, behoorde Utrechts burgemeester, -dr. Fockema An- dreae. Hij werd daarvoor hartelijk dank ge- zegd door den congresvoorzitter, prof. Be- rends uit Den Haag. Aanwezig waren verder de hooge geestelijken en prof. dr. Gaven uit New York namens de Episcopal Church of America; prof. -dr. Jositch, uit Belgrado na mens de Servische kerk; dr. Praskavai'dis van de Grieksche gemeente te Leipzig; bis- schop Dalham namens den aartsbisschop van Canterbury en pastor Allan van Lund- berg en Soderblom van Upsala. De voorzitter der permanente congrescom- missie, de heer E. F r e y, bracht in zijn in het Duitsch, Fransch en Engelsch uitgesproken openingsrede in herinnering de vorige con- gressen, welke in 1894 in Rotterdam en in 1907 te Den Haag gehouden werden. De leidende figuren van toen zijn ireest alien overleden. Vandaar dat spr. voorstelde de ontslapenen te herdenken, aan welk verzoek de congressisten staande voldeden. Het was den heer Frey verder een- genoegen te kunnen constateeren, hoe de jongere gene rate in de voetsporen van de voorgangers is getreden. Als bewijs, dat er beweging onder de oud-katholieken is, moge dienen, dat sinds het eerste congres het aantal deelnemers is verdrievoudigd. Een langdurig applaus weer- klonk toen de heer Frey zich met eenige tref- fende woorden tot den aartsbisschop mgr. F. Kenninck richtte en dezen namens de con gressisten een bloemstuk aanbood, uitge- vo-erd in de Zwitsersche nationale kleuren. Nadat de congresvoorzitter, de. heer Be- rends uit Den Haag, naar de Tel. mededeelt, nog een inleidend woord had gesproken, werd aan Prof. dr. A. Kiiry uit Bern gelegenheid gegeven tot het houden van een voor-dracht over de bisschoppelijke verklaring in 1-889. Deze verklaring, aldus spr., bepaalt voor- eerst, dat voor de oud-katholieke kerken de algemcene richtlijnen der oude ongedeelde lcerk maatgevend zijn. Zooals de christenen in het religieus en kerkelijk leven aan het verlos- singswerk Christi, dat op de historische ver- schijning van Jezus berust, zich gebonden voe'en, zoo voelen de leden der „Ro-m-freie" katholieke kerken zich als katholiek aan de leer der oude kerk gebonden. Zij vervalt daar- med-e niet in kleirtzielig vasthouden aan alles, wat oud is, maar zij blijft in verbinding met de katholieke kerk. Zij hoedt zich voor alle sectarisme. Verder weidde spr. uit over de uitwen-dige resulaten der verklaring, welke hij v-erblijdend noemde. Ten slotte spraken nog prof. Rinkel uit Amersfoort over de oud-katholieke kerk en de wereldconferentie van Lausanne. 1 DE EERE-jCRV OVFR DP 7 OLYMP. SPELEN. De eere-jury van de Spe;en der IXe Olym- piade, samengesteld uit de heeren Graaf de Baiillet-Latour (Belgie), voorzitter; Baron Godefroy de Blonay (Zwitserland), Markies de Polignac (Frankrijk), Edstrom (Z wed en), Brigadier-Generaal Kentish (Engeland). Generaal Sherrill (Amerikaj en staats-secr. Dr. Lewald (Duitschland), leden van het In ternationaal Olympisch Oomite, heeft onmid dellijk na afloop van de sl'uitingsplechtigheid een bijeenko-mst belegd1. De aanwezige leden hebben eenstemmig verklaard dat dank zij den vasten wil van de deelnemers en officieele personen uit de Inter nationale sportfederaties en van de Nationale Olympische Comite's om het Olympisch ideaal hoog te houden, de geest tijdens de spelen uitstekend is geweest. Zij hebben o.a. vooral den nadruk willen leggen op den die- pen indruk dien -de sportieve geest van de duizenden toeschouwers op hen gemaakt heeft en zij zijn van meening dat de vol- maakte organ'isatie, die te danken is aan het Nederlandsch Olympisch Com-ite, evenails de faciliteiten die aan -deelnemers, autoriteiten en publiek verleend werden, voor een groot gedeelte oorzaak zijn van de uitstekende har- monie die op een bijna volmaakte wijze tij dens de Spelen geheerscht heeft. MOTOR-ONGEVAL OP DE WETERINGSCHANS. Ter hoogte van de kruising Vijzelstraat Weteringschans te Amsterdam is gisteravond te ongeveer 8 uur een ernstig ongeval ge- schied. Een man wilde daar de straat over- steken, juist op het oogenblik dat van de richting Frederiksplein een motorrijder na- derde. In zijn zenuwachtigheid deed de voet- ganger wat in de gegeven omstandigheden juist verkeerd was: in plaats van te blijven staan liep hij enkele schreden terug, met het gevolg dat hij door den motor werd aange- reden. Met een smak kwam de man op de straat terecht; spoedig was een auto van den G. G. en G. D. ter plaatse, die hem naar het Binnengasthuis vervoerde. Het bleek dat hij een ernstige gecompliceerde been- breuk had opgeloopen. De motor is door de politie in beslag genomen. Volgens ooggetui- gen treft den bestuurder geen schuld. EERSTE INTERNATIONAAL CONGRES VAN ANTIMIL1TAR1STISCHE VOORGANGERS. Na de gistermorgen te Amsterdam op bovengenoem-d Congres door professor fleering uitgesproken rede over „Oorlog en Christendom", had een discussie plaats. Ieder der sprekers kreeg drie minuten Van enkele zijden werd opgemerkt, dat men tusschen (oorlogs)geweld en het geweld in 'n opstan- dige beweging die binnensland zich keert te gen 't door het kapitalisme ontstane onrecht, toch onderschei-d moest maken. 't I.aatste kon soms wel een, althans voor een groot deel ge- rechtvaardigde noodzaak zijn. Prof. Heering kwam in zijn korte beantwoording hier tegen op. Dit onderscheid in het gebruik van geweld erkende hij niet. Waar de een onrecht aan de eene zijde ziet, ziet de ander het aan de ande- re zijde De hoofdzaak is en blijft, dat er, in het licht van het Evangelie maar een ge- bod in dezen geldt: geen geweld. Ten slotte stelde prof. Heering de volgende resolutie voor: Het Int. Congres van Antimilitaristische Voorgangers gehouden te Amsterdam van 1315 Aug. 1928, overwegende, 1. dat de moreele grondslagen van het Christendom, zooals zij geopenbaard worden in het Evangelie van Jezus Christus, in on- verzoenlijken tegenspraak zijn met den oor- !og; 2. dat den oorlog, in't bijzonder de moder- ne oorlogvoering, door zijn geheele wezen al le Christelijke waarden te schande maakt; 3. dat de Staat. die zich ten oorlog voorbe- reidt en zijn burgers tot het beoefenen van het oorlo-gshandwerk dwingt, het volk syste- matisch ontchristelijkt; roept alle Christelijke kerken met aandrang op het als hun heilige plicht te beschouwen: I. in principieel anti-militaristischen zin de zonde van den oorlog en van de oorlogs-voor- bereidselen te veroordeelen II. de principieele dienstweigeraar te be- schermen als iemand, die het zuiver Christe lijke standpunt inneemt; III. de volkeren te overtuigen, dat zij nati- onaal behooren te ontwapenen en inplaats van het zondige vraagstuk van den oorlog, in vertrouwen op God's hulp, het waagstuk van den vrede mo-eten ondernemen. 's Mid-dags verdeelde't Congrec z-ich in drie Commissies, die de vraagstukken „Oorlog en ras", „Oorlog en recht", en „Oorlog en eco nomic" behandelden. 's Avonds werd allereerst de resolutie Hee ring in discussie gebracht. Een amendement van dr. Hartmants werd aangenomen met groote meerderheid, luidende: „Het ambt van officieel veldprediker onvereenigbaar te ver- klaren met het Evangelie". De geheele resolutie wordt daarna met al- gemeene stemmen aangenomen. VOORLOOPIG RAPPORT VERSCHENEN. Verschenen is het voorloopig rapport van de Staatscommissie-Van Wijnbergen, inge steld bij Kon. Besluit van 7 Maart 1927. De commissie heeft haar werkzaamheden aangevangen met een onderzoek naar de thans geldende bepalin-gen op -het terrein van het aanvullend onderwijs. Vervolgens heeft zij nagegaan, welke be- zwaren er in het algemeen aan de tegen- woordige regelingen zijn verbonden. MOTORJACHT TE ZWOLLE GEHEEL VERBRAND. Gistermiddag is te Zwolle het luxe mo- torjacht „Jetty", toebehoorende aan den heer G. Spierdijk, uit Den Haag, in de Achter- gracht in brand geraakt. Men had juist een hoeveelheid van ruim 100 Liter benzine inge- laden, toen plotseling een groote vlam uit het vaartuigje opsteeg. Aanvankelijk werd getracht het vuur met zand te dooven, doch in verband met de aanwezigheid van benzine en door de benzinedampen slaagde men daarin niet en weldra stond het bootje ge heel in lichte laaie. De vlammen sloegen hoog op, zoodat het schouwspel in korten tijd veel nieuwsgierigen lokte. De brandweer was, evenals de politie, spoedig ter plaatse. Het vaartuigje brandde echter geheel uit. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats, daar de familie- S. zich tijdig in veiligheid kon brengen. Een lid der familie geraakte naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 Aug. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt.' Hoogste barocneterstand 764.6 te Vardo Laagste barometerstand 748.6 te Lerwick Verwachting (geldig tot den avond van lfi Augustus) Zwakke tot matige, zuid-westelijke tot westelijken wind, half tot zwaar bewolkt aanvankelijk nog regenbuien, iets koeler Sluitinffsiiur Kermis 19^ voor caie's, en*. Als SLUITINGSUUR voor de kermis- cafe's- en andere inrichtingen is vastgesteld: Van 25 Aug. 1928 tot en met 30 Aug. 1928 tot des nachts 1 uur en van 31 Aug. 1928 tot en met 2 September 1928 tot des nachts 2 uur. De COMMISSARIS VAN POLITIE der gemeente ALKMAAR maakt bekend, dat tijdens de kermis van 25 Augustus 1928 tot en met 2 September 1928, slechts voor een beperkt aantai straatorgels (uitsluitend boekorgels) of straatmuziekkorpsen, minstens bestaande uit VIER spelende muzikanten) vergunning zal worden verleend. Kunstenmakers, acrobaten, dierenvertoo- ningen, straatzangers, boeienkoningen, degenslikkers, enz., enz., worden BESLIST NIET op den openbaren weg TOEGELATEN. Verder wordt de aandacht gevestigd op de bepaling in de ARBEIDSWET, betrekkeliik JEUGDIGE PERSONEN, die luidt: „Een jeugdig persoon mag geen arbild verrichten, bestaande in gevaarlijke kunst- verrichtingen en in het deehiemen aan kunst. verrichtingen, voor zoover dit gevaar op- levert. (De wet verstaat onder jeugdige per sonen, zoowel jongens als meisjes beneden 18 jaar). evenwel te water, doch kon op het droge ge bracht worden. De Jetty" is gedeeltelijk ge- zonken en ligt met den kop boven water aan den Ottenbroekerdijk. VERLENGING VAN DE NENIJTO. Het verzoek van het bestuur van d< N'e- nijto 1928 om de tentconstelling tot 1 Octo ber te verlengen, is ingewilligd. HEVIGE VECHTPARTIJ TE ROTTERDAM. Gisternacht is in het logement van rlio- hanim d Aris, aan de Delistraat te Rotter dam, hevig gevochten. De 23-jarige Portu- gees Aa da Cruz kreeg ruize met den Ara- bischen stoker A. M. G. De twist liep zoo hoog, dat de Arabier het mes trok en den Portugees daarmee zeer ernstig aan den rechterslaap en in den buik verwondde. In hoogst zorgelijken toestand is de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. De Arabier is door de politie aangehouden en op het bureau Nassaukade in bewaring gesteld. JOSEPHINE BAKER TE 's-GRAVEN- HAGE. Josephine Baker, de revue-ster par excel lence, is gisternamidag in de Residentie aan- gekomen, waar haar een waarlijke entree joy- euse is ten deel gevallen. Preices kwart voor vijf kwam de Parijsche trein, die de gevierde danseres meebracht, binnen, waar een ont- vangst-coinite benevens tal van nieuwsgie rigen ter verwelkoming aanwezig waren Niet zocdra stond de trein stil, of men stool op den wagen af, waaruit reeds spoedig Jo sephine Baker te voorschijn kwam. De po- litiemaatregelen lieten nogal wat te wen- schen over, zoodat het moeite kostte de dan- seres te bereiken. Op het Stationsplein heerschte een gewel- dige drukte. Het was er zelfs zoo druk, dat het kleine aantal agenten, dat gerequireerd was om de orde te handhaven, zich niet vol doende kon doen gelden. Men duwde en drong van jewelste, zoodat Josephine Baker met moeite haar auto kon bereiken. Niet zoodra was de gevierde revueprinses buiten het station verschenen, of er schetterde een fanfare de zomerlucht in. De menigte jub-elde haar toe en kreeg in ruil voor de hul- de steeds maar glimlachjes. Met de hand wuifde zij de menschen toe. Er stond in de nabijheid van het theater een massa publiek dat haar toejuichte. Nau- welijks was zij binnen of zij kwam door de groote vestibule weer naar buiten. Allerwege klonken de hoera's en opnieuw deed de mu ziek zich hooren. Josephine Baker wuifde te rug en was zoo oogetogen, dat zij de bloemen uit haar ruiker.trok en deze het publiek toe- wierp. Tea in Scale In Scala werd haar en den overigen genoo- digden een tea aangeboden, waarbij namens het comite van ontvangst, de heer Pedro Clig- nett, in de Fransche taal een kort welkomst- woord tot de danseres richtte. Hartelijk dankte Josephine met een „trks gentil" voor de guile ontvangst. Josephine bleek opgetogen over de schitte- rende ontvangst die zij ten deel is gevallen Josephine Baker heeft gisteravond de voor- staling van de revue „Van Mond tot Mond'' in Scala bijgewoond. Ruim kwart voor nege- nen arriveerde zij per auto aan het theaterge- bouw waar talrijke nieuwsgierigen haar aan- komst gadesloegen. Toen zij met haar gezel schap in haar met tapijten en bloemen ver- sierde loge plaats nam, ging er een spontaan en daverend applaus op van het talrijke pu bliek, waarvoor zij links en rechts buigend dankte. Van het tooneel werd zij door den hr. Sluis (Rusly) in welgekozen woorden verwel komd, waarna de Amerikaansche en Neder- landsche volksliederen gespeeld werden. Op nieuw weerklonk handgeklap waarna de voor- stelling voortging. Josephine Baker amuseerde zich kostelijk Tijdens de pauze bracht Josephine Baker een bezoek aan de kleedkamers. Naar de Te- legraaf meldt zal Josephine gedurende 1' dagen te 's-Gravenhage optreden. KORTE BERICHTEN. De heer Th. Heukels, lid van Ow- Staten van Zuid-Holland, heeft zijn benoe- ming als lid van de Tweede Kamer aangeno men.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2