Illnmht Cinrant. Bet geheimzinnige Genootschap. Doodt elke mug1! sproeii met FLIT Radio-hoekje FEUILLETON. Donderdag 16 Augustus. Ppovinciaal nieuws 198 1928 Honderd dertigste Jaargang. r Vrijdag 17 Augustus. 1 Hilversum, 1071 M. 12.30.2Lunch- Huziek door't Trio Courtel. 6.7.15 Diner- muziek door het A. V. R. O.-kwartet. 7.15— 7.45 Boekbespreking door Mr. R. Houwink. 15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheve- jiingen. Beetfaovenconcert door't Residentie- orkest onder leiding van Prof. G. Schnee- jvoigt. Mevr. Sigfr. Schneevoigt, piano. In de pauze pianomuziek door G. Pfeiffer. 10.30 41.30 Dansmuziek door Ted Staves and his hand van het Casino Scheveningen. Uuizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) 12.301 30 Lunchmuziek door het Trio Win- kels. K. R. O. 4.5.Gramofoonmuziek. hi. C. R. V. 5.6.15 Concert. Mej. C. M61- (enkamp, alt. G. van Ravenzwaay, harmo- niun) en piano. 6.156.45 Muziekbespreking door G. van Ravenzv/aay van nieuw versche- nen uitgaven. 7.7.30 K. R. O. Gramofoon muziek. 7.30 V. P. R. O. Benchten. 7.40 Mevr. S. van 't LindenhoutTak, viool. Mevr. H. Adema, cello. Cor Lemaire, piano. 7.50 Lezing door Dr. H. F. Proost: lets over Ibsen's Bouwmeester Solness. 8.15 Mevr. S. yan't Lindenhout, viool. Mevr. H. Adema, cello. C. Lemaire, piano. 8.30 „Bouwmeester Solness", tooneelspeli in 3 bedrijven van H. jbsen, door het Vereenigd Tooneel (Dir. Ver- |ade Verbeek), Amsterdam. Bouwmeester Solness, A. van Dalsum. Aline, zijn vrouw, L. Kooiman. Dokter Herdal, W. Hunsche. Imt Brovik, vroeger architect, thans assis- tent van Solness, Ed. Verkade. Ragner Bro- jik, zijn zoon, teekenaar, Komrr.er Klein. Kaja Fosli, zijn nichtje, boekhoudster, Dors gallant. Hilde Wrangel, Sara Heyblom. Het »uk speelt bij Bouwmeester Solness aan huis. liisschen de bedrijven muziek. Mevr. S. van 1 Lindenhout—Tak, viool. Mevr. H. Adema, jello. C. Lemaire, piano, i Davenlry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. J120 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonaten voor viool en piano. 12.50 Orgelconcert. 1.20 ^-2 20 Orkestconcert. 4.°0 Orkestconcert. 620 Lezing: Lets all pull together. 5.35 Kin- deruurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuws- berichten. 7.05 Orkestconcert. 7.20 B. B. C. inuziekcritiek. 7.35 Grieg's pianomuziek. 7 50 „The Mayor of Casterbridge", hoorspel van John. Drinkwater. 9.20 Werken van Alec Rowley, gespeeld door den componist. 9.35 Lezing: The lost rivers of London. 9.50 [Nieuwsberichten, 10.10 Concert. Hilda Bla ke, sopraan. Het Victor Olof Sextet. 11.05 Een verrassing. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12.50 110 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestcon- :tert. 8.5011.20 Concert. Kamermuziek. Mile. J. Manceau, zangeres. Hr. Cousinou, ranger. Orkest. Langenberg, 469 M. 12.301.10 Mecha- lische muziek. 1.252.50 Orkestconcert. 1.20—7.15 Militair-orkest concert. 8.35 Ge- rarieerd programma. K. KonigJoken, sou- fcrette. K. Joken, tenor. R. Griinwald, altci- ther. E. Kiihne, declamatie. W. Brauer, bege- leiding. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkest concert. 6.2010.10 Lezingen. 10.50—12.50 Dansmuziek van Stuttgart. Hamburg, 395 M. 4.35 Fluitconcert. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. 9.20 „Een Sommerabend up 'n Oldenburger Lann". •Muziek en zang. Daarna cabaret. Brusset, 509 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Trioeoncert. 8.3510.35 Orkestconcert. ZUID- EN NOORD-SCHERMER. De Raad dezer gemeente vergaderde Maandagochtend om 10 uur. Aanwezig alle leden, behalve de beer Van der Laan, met kennisgeving. Voorzitter de heer C. de Groot, burge- meester. Ingekomen was o.a. een verzoek van het bestuur der Algemeene Noord-Hollandsche Pluimveevereeniging. De voorzitter stelde voor, hierop afwijzend te beschikken. Hij is yan oordeel, dat het particulier initiatief hier zichzelf moet helpen en dat het niet op den weg der gemeente ligt aan allerlei organisa- ties, hoe nuttig ook werkende, bijdragen uit de gemeentekas te geven. Indien het algemeen belang dit werkelijk zou vorderen, dan is het Rijk, volgens spr., daarvoor aangewezen. Meerdere leden be- luigen met deze zienswijze instemmimg. Ook aievrouw Slooten-Smit is wel van dit gevoe- kn, doch zou, waar er toch ook ingezetenen zijn, die een deel van hun inkomsten aan de Naar het Engelsch van J. S. Fletcher door Mej. A. T. 46) Op eens verrees het huis voor hem in de duisternis een vierkant, ouderwetsch ge- pleisterd huis, gelegen in een flinken tuin achter hooge mureri. Aan het eene einde van den muur, die huis en tuin aan den straatkant omgaf, was een deur waar bovenin een tralie- werk zich bevond; aan het andere einde gal een dubbele deur toegang tot een oprijlaan. En Jimmie, die al steelsgewijze rond gekeken en f^en teeken van menschelijk leven dichtbij gezien had, probeerde beide en vond ze geslo- ten en gegrendeld. Hij zag ook, dat bovenop ree" mutir scherPe stukjes glas gestoken wa- Maar nu hij zoover gekomen was, liet Jim- zich niet afschrikken. Hij ging naar de wigende villa ook alleenstaand en om- pven door een tuin en was zeer verheugd te zien, dat de muur niet alleen lager was, fflaak ook niet het barbaarsche glas had. En et nog een blik rondom zich, om' te zien, dat '1 niet opgemerkt werd, sprong hij over dien muur; was in een volgend oogenblik over een piuimveeteelt ontleenen, een bescheiden sub- sidie, van b.v. 5 willen toeleggen. Haar voorstel wordt evenwel verworpen met 5 tegen 1 stem, die van de voorstelster zelve. Alsnu stelde de voorzitter voor, over te gaan tot het benoemen eener commissie tot het nazien der gemeenterekening, die van B. en W. ingekomen, bij den Raad berust. De heer de Boer stelde voor alle raadsleden, behalve de wethouders, als eene zoodanige commissie te beschouwen. De voorzitter zei, dat dan van een commissie moeilijk sprake kan zijn, dan kan de Raad beter de behande- ling van de rekening in zijne gewone zitting aanvangen. Er is dan toch geen sprake van een voorbereidend onderzoek door een klein aantal personen. En waar dit onderzoek zich z. i. niet leent, om te worden ondernomen door een vrij groot aantal personen, ont- raadde spr de aanneming van het voorstel- De Boer. De heer Bosch was dit volkomen met den voorzitter eens, doch ziet er geen bezwaar in, toch volgens diens voorstel eens een proef te nemen. De heer Smit was er tegen. Met den voor zitter achtte deze spreker dit volstrekt niet wenschelijk voor een deugdelijk onderzoek. De heer De Be handhaafde zijn voorstel, hetwelk in stcn lg gebracht zijnde, werd aangenomen mci 4 tegen twee stemmen, die van de leden Molenaar en Smit. Overeengekomen werd, dat het onderzoek zal plaats hebben op Donderdag, 16 dezer, ten negen ure voormiddag. De voorzitter herhaalde, dat hij deze bij- eenkomst niet anders kan zien, dan als een verkapte .aadsvergadering, al zullen dan wellicht de wethouders, te oordeelen naar hun uitlatingen, niet aanwezig zijn. Spr. is bovendien van oordeel, dat de controle door den Raad in de eerste plaats moet zijn eene beoordeeling van het beleid van het dage- lijksch bestuur, welk beleid juist zoo duidelijk in de rekening kan worden gevolgd. Nog te veel, zeide spr., beschouwen vooral de plat- telandsraden dit als een administratief cijfer- onderzoek. En aan dit laatste onderzoek is minder behoefte, omdat zoowel B. en W. dit reeds doen als de rekening door den Ont- vanger is aangeboden, als Ged. Staten achter- af. Vooral ook deze laatste controle is een absolute waarborg, ook indien B. en W. daaraan, wat hier echter geenszins het ge- val is, minder aandacht mochten schenken. Vastgesteld wordt eene suppletoire be- grooting voor den dienst 1928, ten bedrage van 9.55—/ 1300 en 1290.45 (D.nr. 7.) Besloten werd op voorstel van den voor zitter, ook dezen winter vervolgonderwijs te doen geven aan beiden scholen, mits de, ten vorige tare vastgestelde aantallen leerlingen zich daartoe zullen aanmelden. Onder voor- behoud dat de cursussen zullen doorgaan, werden benoemd tot hoofden van het ver volgonderwijs, tijdelijk voor dezen cursus, de heeren P. Goudsblom en J. Vermeer en tot onderwijzeressen bij dat onderwijs de dames H. v. d. Goot en A. Veenenga. De voorzitter deelde mede, dat de kosten van den laatstgehouden cursus te Groct- Schermer f 217.63 hebben beloopen. Alsnu gaf de voorzitter een overzicht van den stand van zaken ten aanzien van de ver- vulling van de vacature van schoolhoofd te Groot-Schermer. Het behoeft geen betoog, zeide spr., dat ook B. en W. liever een vlotte afdoening dezer zaak hadden gezien. Echter -is dat niet mogelijk gebleken door de vrij knellende bepalingen, omtrent de keuze uit wachtgel- ders. Er zal wellicht nog eenig geduld moe- ten worden geoefend en waar het onderwijs onder leiding van den tegenwoordigen tijde- lijken titularis uitnemend is verzorgd, wen- schen B. en W. vooral geen overijlde stappen te doen, doch in voortdurend overleg met het Rijksschooltoezicht, rustig de verdere ont- wikkeling dezer zaak te bevorderen. De heer De Boer vroeg of er voortgang wordt gemaakt met de beharding van den aangekochten grond te Driehuizen. De voorzitter zeide, dat deze zaak al eer- der haar beslag zou hebben gehad, als er geen absoluut gebruik aan werkmenschen en een paard en wagen was geweest. Bovendien leverde het niet behard zijn geen bezwaar op zoolang het niet regenachtig werd. De grond is daar ter plaatse hard, hetgeen door den heer Molenaar wordt bevestigd. Mevrouw Slooten-Smit zou het nuttig vinden, indien op donkere avonden, als het volgens den kalender „lichte maan" is en mitsdien de lantaarn niet branden, de straat- verlichting toch wordt ontstoken. Zij stelde voor den lijnwerker daartoe opdracht te geven. De voorzitter zeide, dat dit voorstel zeker goed is, ware het niet, dat dan ook te Driehuizen de verlichting moet worden inge- schakeld. En waar het voor den lijnwerker nu wel een kleine moeite is, even de verlichting te Groot-Schermer in te schakelen en later weer uit te schakelen, valt het niet mede, daarvoor stevig latwerk geklommen en kwam terecht in den tuin van Halgate Lodge, Nog een oogen blik en hij was het grasveld langs geloopen en had zich achter struiken in de onmiddellijke nabijheid van het huis verborgen, waar achter de benedenramen licht brandde. Hij wilde bij een van die ramen naar binnen kijken, om te weten wie binnen was. Maar hij had ternau- wernood zijn plaats ingenomen of de voor- deur ging open, een beslist Amerikaansche stem zei ,,goeden nacht", en Curtis kwam naar buiten, liep het pad af, liet zichzelf uit de deur in den muur en ging heen. In de diepe stilte, hoorde Jimmie den klank van zijn voet- stappen op grooten afstand wegsterven. En terwijl dit geluid wegstierf, hoorde hij een an- der het gesuis van een auto. De auto stop- te aan de tuindeur; hij hoorde een man op den grond springen. Een bel klonk in het huis. De tuindeur sloeg; een man kwam vlug naar bin nen bij het opengaan en naderde even vlug langs het pad. En toen de huisdeur openging, om hem binnen te laten, viel het licht van de lamp in de hall vol op het gezicht het ver- raste en booze gezicht van den markies van Scraye. HOOFDSTUK XXIV. De brief uit Parijs. Het sluiten van de deur achter den nieuw aangekpinenen wekte Jhnmie uit een dpogm- telkens naar den Driehuizerweg te gaan. Ook meende spr., dat eenige zuinigheid met die verlichting aan te bevelen is, al geeft hij toe, dat de kosten, naar inkoopsprijs bere- kend, wel niet zoo hoog zullen zijn. De heer Smit kon zich zeer wel met het voorstel van mevrouw Slooten-Smit vereeni- gen. Besloten werd naar omstandigheden te handelen en den lijnwerker de vereischte op dracht te geven. De voorzitter zou dit gaarne doen, doch legde er nogmaals den nadruk op, dat het niet aangaat, ook maar een enkelen keer, wel Groot-Schermer en niet Driehuizen te ver- lichten. De heer Heinis juichte het toe, dat B. en W. den tuin van de onderwijzerswoning te Groot-Schermer hebben doen opknappen. Spr. vraagt of de woning van binnen ook niA eens een beurt moet hebben. De voor zitter was van oordeel, waar die woning in zeer zindelijken toestand is verlaten, dat schoonmaken, nu zij voorloopig onbewoond blijft, niet veel zin hecft. Niettemin is er wei- nig bezwaar tegen, als dit nuttig mocht blij- ken er eens aan te denken. De heer Molenaar zou gaarne eenig werk zien opgedragen aan een werklooze te Drie huizen. De voorzitter weet daar wel eenig werk, hetwelk hij den heer Molenaar ver- zocht onder diens toezicht aldaar door dien werklooze te doen verrichten, waartoe ge- noemd lid gaarne bereid is. De heer Molenaar wees er nog op, aat de waterafvoer van den oprit van de brug te Driehuizen moeilijkheden schept ten aanzien van de toegang tot de woning van een der ingezetenen. Hieraan zal aandacht worden gewijd. Hierna ontspon zich een breedvoerige dis- cussie over het feit, dat nog immer zoo tal- rijke ingezetenen niet voldaan hebben aan hunne verplichting tot aansluiting hunner perceelen aan de waterleiding. De heer De Boer verzekerde te weten, dat dit den aanleg van leidingen van wege het P. W. N. in de buitenwijken tegenhoudt. De voorzitter kon zich dit wel indenken, maar hoopte nog steeds, dat het meerendeel der ingezetenen hem, niet zal noodzaken, hen met den straf- rechter in aanraking te brengen. Spr. hoopte met ernstige waarschuwingen nog wel wat te bereiken. In het bijzonder hoopte de burge- meester, dat een door hem met name ge- noemd lid van het dagelijksch bestuur, dat ook nog in gebreke is, hem niet in de onaan- gename noodzakelijkheid zal brengen, pro- ces-verbaal tegen dezen, zijn medebestuurder in de gemeente, te doen opmaken. Spr. zag er de „wenschelijkheid" geenszins van in, aldus de gemeente Zuid- en Noord-Schermer tot de risee van den omtrek te maken. Het spreekt echter van zelf, ging spr. voort, dat de tijd niet verre meer kan zijn, dat alle na- latigen zullen moeten worden vervolgd. Laat ieder dit goed begrijpen. Hierna niets meer aan de orde zijnde; werd de vergadering door den voorzitter gesloten. BEVERWIJK. Blaembollenveiling. In de Anna Paulownapolder is de vorige week een stuk teelgrond ter grootte van 8 H.A. verkocht voor 48.000. Even voor de oorlog was de waarde hiervan 16.0000 en als wij nog een jaar of tien verder zijn is de waarde dezer grond zeer waarschijnlijk 80.000. Alles een gevolg van de bloembollenteelt, op't oogenblik gaat dit zaakje als van een leien dakje. Soorten waarvan men vroeger de staarteinden maar liet zitten en het lever- baan in de rommel voor 40—50 ct. per 100 wegging, brengt nu 34, ja zelfs tot 7.50 op. Gele crocussen, voor den oorlog veevoeder, thans geldende 2.50f 3 per 100. Ook de Darwinnen, waarvan men zich zoo bevreesd gemaakt heeft door de overproduc- tie, gaan voor loonende prijzen op de bol- lenveilingen weg. Het gaat in alle opzichten met het bloem- bollenvak goed. CASTKICUM. Mej. M. J. Tilleman alhier slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Duitsch L. O. KOEDIJK. Gevonden voorwerpen. Een nikkel horloge, te bevragen bij G. Klomp Nz. KENNEMERLAND. In de afgeloopen week is er nog een vrij groote aanvoer van fruit geweest, n.l. frambo- zen en bessen en de vrij hooge prijs heeft zich gehandhaafd; besse'n golden van 30 48 en frambozen van 60 tot 85 per 100 Kg. De groote aanvoer van boonen is in de af geloopen week niet gekomen en nu evenmin, hoewel er (we zitten in het hartje van de cam- pagne) wel aanvoer van beteekenis is. We vreezen dat de boonen zullen tegenval- len, daar het extra mooie gewas veel van luis toestand, die veroorzaakt was door een plot- selinge en groote verbazing. Dit was een ont- wikkeling der zaken, die hij nooit had kunnen voorzien! Hij was verbaasd maar niet on- gegrond verbaasd geweest, toen hij me vrouw Wytkenshawe in gezelschap zag van Curtis en van de dame, die hij geloofde, dat thans in het huis was, waaromneen hij nu sloop als een inbreker of dief. Maar dat beteekende niets in vergelijking met de verbazi. g die hij voe1de toen hij Scraye den tuin van Halgate Lodge zag bin- nenkomen. Toen hij er nader over dacht be- greep Jimmie, dat, wat zijn verbazing opwek- re niet alleen het feit van Scraye's aanwezig- heid was er konden veel redenen bestaan voor zijn tegenwoordigheid in dit stille huis in St John's Wood; het konden goede, afdoende redenen zijn gewone, alledaagsche rede nen. Neen wat Jimmie's groote verwonde- ring gaande maakte, was de uitdrukking op Scraye's gelaat terwijl hij over het pad naar de deur liep. Er Lrandde helder licht in dte hall; het schijnsel was geheel op Scraye's trekken gevallen, en daar had Jimmie duide lijk ergernis, boosheid en toorn gelezen. En terwijl hij1 achter de beschermende struiken stond, begon hii zich af te vragen, wat er in dat huis gebeurde, dat er zoo rustig en vreed- zaam als ieder arider landgoed uitzag. Hij was er zeker van dat het niet lets gewoons of alledaagsch was. Hii keerde zich om ip de schaduw der strui- en ziekte heeft te lijden, vooral de luizenplaag breidt zich steeds meer uit. Wat de prijzen be- treft deze zijn iets dalend, doch nog zeer I goed, we noteerden voor snijboonen f 20 tot 35, trosboonen 30 tot f 40, spercieboonen zonder draad 25 tot 30, id. met draad 20 tot 28 en difcke (dubbele) boonen 16 tot 25 per 100 kilogram. De aanvoer van doperwten en andere peul- vruchten bleef op peil en wordt voor binnen- land met graagte gekocht. Als gevolg van den vluggen handel bleef de prijs op peil en bewoog zich in stijgende lijn; de noteering was voor doperwten 13 tot 17, groentjes 10 tot 13, raspers 10 tot 17.50, capu- cijners 22 tot 33 en blis abbedance f 10 tot 13, alles per 100 pond. Eindelijk is er ook in de sla eenige handel gekomen, zeker omdat er bijna niets is en de aanvoer, welke bestond uit mooie partijen, braeht 3.50 tot f 5 per 100 stuks op. Bloemkool komt in grooter partijen los en de handel was levendig, ook wordt de kwali- teit beter en dit bevorderd de afname; we no teerden voor le soort 15 tot 22 en voor 2e soort 8 tot 12, per 100 stuks. De aanvoer van tomaten gaat in hetzelfde tempo voort, doch tot heden is het niet druk, daar het zonlooze weer het afrijpen tegen houdt. Wat de prijzen betreft deze blijven vrij goed, de noteering was voor A. 11, voor B. 9.50 en voor C 8, alles per 100 pond; echter is de doorsneeprijs^ gedurende de afge loopen week wel iets hooger geweest. De aanvoer van peen (wortelen) gaf reden tot tevredenheid, de kwaliteit was mooi, de prijs niet hoog, alleen 1 e soort bracht 9 tot 12 op, doch de grootste aanvoer ging voor 5 tot 8 van de hand en deze prijs is voor de zware bossen niet hoog. De aanvoer van komkommers bleef op peil en de prijs was vrij goed, le soort bracht 6.50 tot 9 op en 2e soort 3 tot 6, al les per 100 stuks, doch de handel in groene komkommers was lui en de prijs laag. De aanvoer van aardappelen bleef op peil, nog steeds is de kwaliteit goed en de prijs laag, voor zandaardappelen werd 5.50 tot 6 en voor klei-aardappelen 4 tot 5 per 100 Kg. besteedt. De vrij groote aanvoer van kool, bestaan- de uit roode en groene kool, gaf een leven- digen handel te zien, groene kool noteerde 7 en roode kool 10 tot f. 13 per 100 stuks. De vroege appelen en peren beginnen ook los te komen. Over het algemeen genomen is de kwaliteit middelmatig en de prijzen niet laag; voor gewilde soorten en le kwaliteit was de prijs vrij hoog. We noteerden voor Yelow Transport 33 tot 42, kruideniers- fieren f 23 tot 28, suikerperen 10 tot 13 en dirkjes peren 10 tot 12 per 100 K.G. De afwijkende kwaliteit vruchten en moesappelen bracht niet veel op, de notee ring was 3 tot 6.50 per 100 K.G. Andijvie begint los te komen en de kwali teit is schitterend mooi en ook de prijs was iets beter, echter niet hoog, de noteering was 2.tot 4.50 per 100 stuks. De overige aanvoer geeft geen reden tot afzonderlijke bespreking. STOMPETOREN. De kermis behoort hier weer tot het ver- leden en heeft ongetwijfeld aan jong en oud veel plezier verschaft, al was het aantal kra- men gering en ontbrak de draaimolen. Het weer liet gelukkig niets te wenschen over, zoodat alle feestelijkheden ongestoord konden plaats hebben. Zondagmiddag begon de pret al met ringsteken op fietsen, waar- aan 22 personen deelnamen; de le, 2e en 3e prijs, bestaande in contanten, werden respeo tievelijk behaald door S. Debetz, K. Brak en Jb. Flokstra. Maandagmiddag was bet feest voor de kinderen; het aantal deelnemers was groot, doch alles liep uitstekend van stapel Een woord van dank aan de commissie, die alles zoo goed had geregeld en leidde. is zeer zeker wel verdiend. Bij het balletjesloopen voor meisjes van 6- 9 jaar behaalde Gr. Mosselman den lsten prijs, Lijntje Grebe den 2en, Tr van der Wal den 3en Tr. Weder den 4en en A. Kolk den 5en. Meisjes van 10-13 jaar moesten den stoelendans uitvoeren; hierbij behaalde Rie Kooy den len prijs, Tr. Dekker den 2en, Gr. de Groot den 3en, Tr de Jong den 4en en Tr. Renooy den 5en. Jongens van 6-9 jaar moesten hun bedrevenheid toonen in zak- loopen; Jo Ens verstond deze kunst het best; daarop volgden K. Weeshoff, D. Ooms, D, de Boer en H. Dijkstra. Jongens van 10-13 j. moesten proeven van bekwaamheid afleggen in tonkruien; de uitslag was: le prijs W. Appelman, 2e pr. C. van Leyen 3e pi. K. Govers, 4e pr. Mat Klerk en 5e pr. P. Appel man. Hiermede waren de feestelijkheden voor de kinderen ten einde; nu waren de ouderen aan de beurt om te genieten. Maandagavond were in cafe Renses door de bekende tooneelver- eeniging Falkland van Heiloo een voorstel- ling gegeven van „De Meid" door Herm. Heijermans. De bovenzaal was geheel bezet, ken, en bekeek het gebouw achter hem. Er was een groote erker voor aan het huislich ten schenen door de blinder, en gordifnen. Een rij altijd groene struiken strekte zich uit van de plek waar Jimmie stond tot aan den hoek van het huis; andere struiken van dezelfde soort waren langs den muur en onder het raam geplant. Zij waren niet zeer hoog en maar schaars geplant, maar Jimmie was op dat oogenblik zeer geneigd iets te riskeeren. Hij overtuigde zich zoo goed hij kon, dat nie- mand op hem lette; toen, zich diep bukkend, kroop hij naar het raam, en zich zoo goed mo gelijk verbergend achter een boschje laurier struiken, gluurde hij de verlichte kamer in op een plek, die hij' reeds opgemehkt had, waar de jaloesie wat afweek van het raamkcrijn. Hij had verwacht Scraye te zien, en hii zag hem. Hij stond midden op het haardkleedje en sprak tot de man of meer verwelkte dame van den schouwburg. Hij droeg zijn met bont ge voerde overjas, hij hield zijn hoed in de hand. Hij sprak emstig, zelfs opgewonden; hij maakte gebaren met de hand, waarin hij den hoed had; er waren inderdaad teekenen, dat hij of driftig was of vol van rechtmatige ver- ontwaardiging. Wat de dame betrof, die zeer rechtop in een stoel tegenover haar bezoeker zat, zij was zichtbaar boos, geprikkeld en uit- dagend. Zij schudde het hoofd, zij wierp booze en ongeduldige blikken, als zij haar mond opendeed, was het blijkbaar voor niets anders dan om eenlettergrepjge klanken te uiten. En en zij, die de uitvoering bijwoonden, waren zeer voldaan over spel en voordracht. Falk land heeft haar goeder. naam op schitterende wijze gehandhaafd. De derde en laatste dag was echter de voornaamste, daar dan de jaarlijksche hard- draverij wordt gehouden. Het aantal inge- schreven paarden was 16; hiervan kwamen 3 echter niet op. Het bestuur der Schermer Harddraverij-vereeniging had tijdig zorg ge- dragen, dat de baan aanmerkelijk verbreed en van een flinke laag zand voorzien was, zoo dat zij aan alle eischen voldeed. De belangw stelling van bet publiek was ruim voldoende en algemeen was men het er over eens, day men op het land van den heer Kramer de fit- ten uitstekend kon volgen. Men was er be- schut tegen den wind en kon volop genieten van het heerlijke zomerweer. Als een bijzonderheid zij medegedeeld, dat de harddraverij den geheelen middag werd' opgeluisterd door radio-muziek van de firma De Wild te Alkmaaf, vertegenwoordiger de heer Sj. Zijlstra alhier, die alles keurig in orde had gemaakt. Het bestuur der vereeni- ging gaat dus wel met zijn tijd mee. De geheele harddraverij, maar vooral de ritten in het laatste gedeelte, werden met groote aandacht en belangstelling gevolgd; meermalen liep een rit anders af dan velen hadden verwacht. Het was reeds bij zevenen, eer de strijd was beslist, de le prijs 150) werd be haald door Silent Nancy, eigenaar Th. Smit te Alkmaar, berijder B. ten Hagen; de 2e pr. f 50) door Mignon, eig. K. Korver te Oter- leek, ber. J. Vergaay, de 3e pr. f 15) door Manathan, eig. C. Spaan te Koedijk, ber. D Klomp en de 4e pr. 2.50) door Guford, eig. K. Hart te Medemblik, ber. J. Vergaay. Op de bovenzaal van den heer Renses had de prijsuitreiking plaats door den voorzitter, den heer J. M. Bakker. Hij bracht een woord van hartelijken dank aan alien, die het moge lijk hadden gemaakt, deze harddraverij te houden, aan bet bestuur van De Schermeer voor het afstaan van den Oterleekerweg, aan de eigenaars der paarden en de pikeurs, aan de mede-bestuursleden en vooral aan den ijve- rigen secretaris, den heer F. J. Woerdeman, aan den heer J. Kramer voor zijn welwillend- heid, om het publiek op zijn land toe te la- ten, aan den heer Renses, die ook nu weer toonde, dat hij de vereeniging een goed hart toedraagt, en aan de firma De Wild voor de radio-muziek. Hij hoopte, dat dit in den smaak gevallen zou zijn. (Applaus). Hierna werd nog het woord gevoerd door den beer Th. Smit te Alkmaar, die het be stuur een compliment bracht voor de uitste- kende regeling, en door den heer Vergaay, die wees op de eensgezindheid in het bestuur: men ziet elk jaar hetzelfde kringetje zoo ge- zellig weer bij elkaar. Beiden spraken de beste wenschen uit voor den bloei van de Schermer Harddraverij-vereeniging. (Algemeen applaus). fx HEILOO. Door den heer G. Smits is aan B en W, verzocht om ook zijn standpunt omtrent de bekende kwestie-Opdam te mogen toelichten. De burgemeester zou dat verzoek aan de wethouders overbrengen. Van het al of niet bevredigen van deze conference zal het afhangen of hij een ver zoek aan den raad richt om in openbare vergadering zijn standpunt te mogen toe lichten, daar de schijn gewekt is of er in het artikel „Saboteert wethouder Opdam de bouwverordening?" doelbewuste leugens zijn verkondigd. In den uitslag aanbesteding van de heer Veldkamp wordt abusievelijk de heer R. Kuiper, Heiloo als laagste inschrijver ge- noemd voor schilderwerk. De heer Hoogervorst, Alkmaar, was de laagste inschrijver voor schilderwerk voor f 460. Men verzoekt ons te melden, dat de vak- lieden hebben ingeschreven met inbegrip van schilderwerk, zoodat de inschrijfsom met dat bed rag moet verhoogd worden. We meenen echter dat dit wel duidelijk uitkomt. NOORD-SCHARWOUDE. Door de societeit „Ons Genoegen" zijn als korpskolvers voor de wedstrijden van de Ned. Kolfbond aangewezen, de heeren D. Blom, P. Jes en J. Vlug. Binnenkort zal door een aantal leden plotseling eindigde het tooneelnadat Scraye blijkbaar een ultimatum of eisch gesteld had, waarop geen antwoord volgde, ging hij naar de deur en verdween. Het volgende oogenblik hoorde Jimmie de deur van de hall dicntslaan en door zijn scherm van laurierstruiken zag hij Scraye naar de deur in den muur gaan. Een oogenblik later reed hij weg in de auto, die hem gebracht had. Jimmie wierp weer een blik in de verlichte kamer. De dame, alleen gebleven, beet even op haar lippen en stampfe met haar voet op het tapijt. Toen stond zij op, nam een waaier, zakdoek en bouquet op en ging de kamer uit. Een oogenblik later kwam een dienstbode bin nen en draaide de lichten uit. En daarna sloop Jimmie behoedzaam den tuin uit langs den weg dien hij gekomen was, en naar zijn auto gaande, keerde hij naar zijn kamers terug. Kentover kwam voor den dag toen zijn heer binnen trad. „De dames zijn naar bed gegaan, mijn- heer", zei hij. „Er Tiggen brieven voor u op tafel". „Goed, Kentover", zei Jimmie. „Hoor eens er zal wel iemand in het bureau zijn. Ga naar beneden en haal het adresboek van Lou den wil ie?. Anders heb ik niet noodig." I Wordt V de gele bus met zwarten band -

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5