llkmaarschi; Cimant. Het getieifflzinnige Genootschap. FEUILLETON. Vr|jda^ 24 Augustus. Ho 200 1928 Hondsrd dertigsle Jaargang. POLITIEMAATREGELEN bij de MOTORWEDSTRIJDEN. Op Zondag 26 Augustus 1928, wordt zoo- wel bij den aanvang als bij den afloop het rijverkeer in een richting geleid en wel door de Nieuwpoortslaan in de richting Heiloo en langs den Kennemerstraatweg in de richting AJlnnaar. Vanaf 12 uur namiddag zi]n de Nieuw- poortssteeeg en de Langelaan aan de straat- wegzijde voor bet rijverkeer gesloten. Alle voertuigenverkeer gaat over de Nieuwpoorts laan, ingang Vierstaten. Voor het Sportpark zijn drie ingangen; ge- rekend vanaf den Hout zijn de eerste en de iweede ingang bestemd voor het loopende pu- bliek, terwijl de derde ingang bestemd is voor auto's, andere voertuigen, motorrijwielen en jietsen, welke op het terrein worden gestald. Op de Zandersloot waar een ingang is voor het loopende publiek, worden geen rij- wielen toegelaten en mogen aldaar ook niet aan de hand worden' vervoerd. Op het middenterrein wordt niemand toe gelaten, die niet voorzien is van een daarvoor eeldige kaart, welke strikt persoonlijk is. Voertuigen mogen niet langer dan noodig is voor het in- en uitlaten van pasagiers, zich in de Nieuwpoortslaan ophouden. Voor stationneerende rijtuigen en auto's is gelegenheid bij de Vier Staten. Vruchten- en ijswagens enz. worden bi] de ,Vier Staten niet toegelaten. Voetgangers die rich naar het terrein begeven en daarvan te- rugkeeren, worden verzocht den rechterkant van den weg te houden. Het einde der motorraces wordt door bel linden bekend gemaakt. Na afloop kan het publiek door alle uit- gangen welke op het terrein aanwezig zijn, vertrekken. Bij het uitgaan moeten de voertuigen en de rijwielen wachten, tot het loopende pu bliek verfrokken is en is het rijverkeer uitslui- end in een richting via Neuwpoortslaan langelaan naar den Kennemerstraatweg. Publiek hetwelk zich op het terrein bevindt en na afloop met auto's of andere voertuigen wenscht te vertrekken, moet aan den derden ingang instappen. Radio-hoekje Zaterdag 25 Augustus, fiilversum, 1071 M. 12.302.Lunch- muziek door het Trio Courtel. 2.—4.— Aan sluiting van het Theater Tuschinsky te Am sterdam. Concert door het theater-orkest on der hiding van Max Tak. Optreden van so- jisten. „The ramblers", dans-orkest onder [leiding van Theo Uden Masman. 4. 5.30 Aansluiting van het Kurhaus te Schevenin- gen. Dansmuziek door Jack Raymond s or- chetre en Casanova et ses Argentines. 6.— 7.45 Concert door het Omroep-orkest onder leiding van Nico Treep. Paul Pul, bariton. sEgb. Veen aan den viteugel Tot slot een operette-programma. 89de V. A. R. A.-zomer-avcndprogram- ma. Feestel. bijeenkomst 'voor de jeugdige le- den van den Alg- Ned. Bond van Meubelma- kers en Behangers, in het N.V. Huis te Utrecht. Het V. A. R. A.-kwartet, E. Borah, viool. M. Polak, viool. Joh. Vogtschmidt, cello. A. Krelage Jr., piano. Het Dubb. man- penkwartet „Excel'sior", Weesp. Dir. G. M. Berendsen. Toespraak van C. Woudenberg, voorzitter van den Bond. In de studio voor- drachten door Willem van Capellen. 10.30 11.45 V. A. R. A. Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest onder leiding van Hugo de Groot. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 12.30—1.30 Lunoh- inuziek door het Trio „Winkels." 5.307.— Gramofoonmuziek. 7.458.15 Spr Dr. A. C. Hoffman uit Gouda: De heksenwaag te budewater. 8.15 Concert. Mevr. Dido Zuid- berg. Jkvr. Strick van Linschoten, zang. Het IK. R. O -orkest onder leiding van M. van der Ends. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.20 -2.20 A. Brown's kwintet. 3.50 Orkestcon- cert. E. Richards, tenor. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Nieuwsiberichten. 7.15 Muziek. 7.20 Omroep-bespreking. 7.35 De liederen van Moussorgsky voor sopraan. 7.50 Lezing: Are you in your e1ement. 8.05 Ida Chrispi, liedjes. 8.20 Concert. Het mili- 'tair orkest en A. Lilley, sopraan. R. Chivers, bariton. 9.35 Mr. Thornton Wilder leest voor uit zijn stuk „Leviathan". 9.50 NieuwsberiCh- ten. 10.10 „Djinn and bitters", vroolijke sce nes van Seyler. Muziek van Milton en Pep per. 11.10—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Naar bet Engelsch van J. S, Fletcher 53) door Mej. A. T. Scraye kwam naderbij en zag er boos en geprikkeld uit. Hij schudde het hoofd, toen hij op korten afstand genaderd was. „Lady Scraye is vertrokken", zei hij. „Ik heb haar huishoudster gesproken. Zij heeft bier geen mannelijke bedienden. Zij is van morgen om zes uur weggegaan met haar ka- menier en weinig bagage. Niemand weet, waarheen zij gegaan is, en ook niet voor noe lang. De huishoudster weet niet eens, aaar welk van de stations zij gereden is." Jimmie gaf geen antwoord. Hij keerde zich naar het einde van den1 weg, waar de auto waehtte. „Komt mee!" zei hij kortaf. iddaar waarheen?" vroeg Scraye. "Naar mevrouw Wytkenshawe", antwoord- de Jimmie. Scraye keek hem scherp aan. >,Meen je dat?" vroeg hij. 2.10 Gramofoonmuzfek. 5.055.50 Dansmu ziek. 8.5011.20 Concert. Orkest onder lei ding van Hr. Renauld. Vocale en instrumen- tale solisten. Langenberg, 469 M. 12.30—1.10 Mecha- nische muziek. 1.252.50 Orkestconcert. 6.20—7.15 Concert. Dubbelkwartet „Beetho- ven". A. Ahrens, piano. 8.059.05 Hermann Lons-viering. F. Castelle, causerie. H. Munk, liedjes bij de luit. 9.10 Vroolijke avond. Daar- na tot 1.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 12.205.20 Lezingea 5.206.20 Orkest concert. 6.208.05 Lezingen. 8.35 „Der Humor liegt auf der Strasse", causerie. Daarna concert on twee piano's. 10.50 12.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 5.20 Orkestconcert. Operette's. 6.20 Orkestconcert. 8.20 Uurwerk, blaasballg en motor, mechanisLhe muziek. Daarna dansmuziek tot 11.20. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Orkestconcerh 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Concert voor cello en piano. 9.2010.35 Concert in het Kurhaus Ostende. Provincial tiieuvrs been1"' weggaande. „Ik ga er D« anderen volgden hem naar de auto, je met mee wilt gaan, moet je het SCHERMERHORN. De voorbereidingen voor de te houden FJoraliafeesten, welke dit jaar zullen plaats hebben op 4, 5, 6 en 7 September zijn reeds in voilen gang. Deze feesten, die voor Scher- merhom en Omstreken zijn geworden echte volksfeesten, beloven ook dit jaar belangrijk te worden. De verschiilende inzendingen voor de tentoonstelling moeten op 3 Sept. worden ingeleverd; deze zal worden ge- opend na de keuring op 4 Sept.,- 's avonds 8 uur. De inzenders van ledenplanten hebben recht op deelname in een gratis verloting, waarvoor een mooie prijs is aangekocht. Op 5 Sept. 's namiddags worden de kin- derspelen gehouden, waarvan 's avonds prijsuitdeeling en concert van de Muziekver- eeniging „Polyphonia". Op 6 Sept. 's nam. 1 uur zal de optocht zijn van de deelnemers aan het bloemencor- so Ook zullen dien middag verschiilende volksspelen worden gehouden, terwijl 's avonds prijsuitreiking zal zijn van plan- ten en wedstrijden. lets nieuws voor Schermerhorn is de Win- keletalagewedstrijd, waaraan wordt deelge- nomen door 32 winkeliers. Verschiilende winkeliers verbinden hieraan een wedstrijd bijv. de firma Wiibbe stelt een prachtige 2 persoons Leidscbe wollen deken beschikbaar voor het raden naar bet aantal dekens in de etalage aanwezig. Op de tentoonstelling zal weder aanwezig zijn de firma van Nelle met haar mooien theetuin. Mede is aldaar gelegenheid tot vis- schen, touwtrekken, ringgooien enz., kortom het geheel belooft weer een echt gezellig feest te worden. HEILOO. Te Haarlem slaagde voor de hoofdakte mej. M. T. Nelis, alhier. In het bericht verkoop bouwterrein enz. zijn enkele regels weggevallen. Het luidt als volgt: Zooals we gister meldden, heeft men een begin gemaakt met den verkoop van het „laatste" brokje bouwterrein in de buurt (kom der gemeente). Wel ligt hier en daar nog een strookje en ook is er nog wel bouw terrein aan den Holleweg, doch veel is er niet meer. Voor een 5-tal jaren kocht men nog grond aan den Heerenweg (bedoeld is voorheen Molenweg) voor 0.60 a 1 per vierk Me ter enz. Onze correspondent voegt hier aan toe: We meenen nog aan het bericht te moe ten toevoegen dat we met die prijsverhoo- ging bouwgrond niet de bedoeling hebben gehad om te beweren dat grondspeculanten het viervoudige aan dien grond „verdienen", dit zal wel minder zijn, daar de grond, enke le uitzonderimgen daargelaten, duur is ge- kocht. HEEMSKERK. Door onbekende oorzaak is Donderdag1- ochtend het cafe „Halfweg", gelegen aan den Rijksweg en bewoond door den beer Du Pau, geheel uitgebrand. De brandweer wist het aangrenzende woonhuis van Gebrs. B. te behouden. De schade wordt door verzekering gedekt. WIERINGEN. De directeur van het post- en telegraaf- kantoor te Hippolytushoef, de heer G. de Graaf, heeft als zoodanig om gezondheidsre- denen ontslag gevraagd. De melkcontroleur D. Lont alhier is benoemd tot analist bij de maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken. ZUID-SCHARWOUDE. Aangemoedigd door het sucoes der St. Ni- colaas-reclame, dat de winkeliers alhier het vorig jaar hebben bereikt, heeft men thans weder eene attractie op touw gezet, welke zal gehouden worden vanaf 25 Augustus en stapten na hem in. Scraye gaf het adres en toen zij wegreden keerde hij zich tot Jim mie. „Het komt mij voor", zei hij kalm, ,,dat dit is het gevaar opzoeken. Als mevrouw Wytkenshawe, zooals wij dat zeker geloo- ven, een lid van deze bende is, is het niet in het belang van juffrouw Walsden, als je je aan haar opdringt." „Ik ga naar mevrouw Wytkenshawe", ant- woordde Jimmie vastberaden, „en ik ga het huis van mevrouw Wytkenshawe binnen. Als je mij niet wilt voorstellen, zail ik wel midde- len vinden om binnen te komen en haar te spreken. Ik raad je, me voor te stellen." „Ik zal je voorstellen", zei Scraye, nog rustiger dan te voren. „Dat wil zeggen, als zij thuis is." „Dank je, antwoordde Jimmie lakoniek. „Dat zal het beste zijn. En intusschen zal het mij aangenaam zijn als je me een vraag wilt beantwoorden. Hoorde lady Scraye tot je gasten toen het kruis van den tsaar ge- stolen werd?" Scraye schrikte, en trok zich op zijn plaats terug. „Ja!" antwoordde hij. „Maar „Dat is genoeg", zei Jimmie. „Dat wilde ik alleen maar weten. Ik dacht juist, diat zij er mogelijk geweest was." Scraye staarde nog en keek Jimmie met een verwarden blik aan. uWiI je zeggen ibegon hij. tot 3 September. Bij iederen deelnemenden winkelier prijkt een letter, het totaal dezer letters vormt twee zinnen op de attractie be- trekking hebbende. Zij die deze zinnen weten te vormen, hebben recht op 20 bonnen. De leden van den gemeenteraad zijn aange- zocht tegenwoorcfig te zijn bij de opening der enveloppen, waarin de puzzle is ingeslo- ten. De namen der goede oplossers worden in een groote ton gcdaan, waarin tevens al de bonnen zijn, voorzien van naam van hen die' voor 50 cent aan winkelwaren bij de winkeliers hebben gekocht. Ten overstaan van genoemden raad heeft de trekking plaats. De winkeliers hebben hunne etalages een bij- zonder aanzien gegeven, welke wordt on- derworpen aan het oordeel van eene daar voor benoemde keuringscotnmissie. Verder zal af en toe door de geheele Langedijk re clame op verschiilende wijze worden ge maakt. Wij vernemen uit goede bron, dat het Oranje-Comite alhier pogingen in het werk stelt om den dag van 31 Augustus op luis- terrijke wijze te herdenken. Op het terrein voor het raadhuis of in den muziektuin zal, indien men kan slagen, een muziekuitvoering worden gegeven. Gepoogd zal worden des morgens een op tocht te houden van de kinderen uit Zuid- scharwoude, die op de R. K. School te Noordscharwoude gaan, met de kinderen der openbare lagere school alhier. Het terrein van den heer de Boer is door den huurder daarvan, den heer Jonker welwillend be schikbaar gesteld om er diverse spelen door de jeugd te doen houden. Verder zal verzocht worden het sluitingsuur der cafe's wat later te doen plaats hebben. Het Oranje-Comite heeft de medewer- king van het feestcomite uit de winkeliers. Een en ander belooft dus een prettige dag te worden. Als corpsspelers bij den Nationalen wedstrijd van den Ned. Kolfbond te Oud- karspel, in September a.s. te houden, zijn door de vereeniging ,,Op Maat" alhier aan- gewezen de heeren A. Berkhout, W. Kostelijk en P. Molenaar. KENNEMERLAND. We zitten thans in het drukst van de boonen en dag in en uit worden er duizenden zakken aangevoerd en eveneens honderden kisten snijboonen. Men klaagt en met recht over de ziekte en luis en over geen normaal gewas, doch trots deze tegenslag komen er reuzen- kwamtums aan de veilingen. De prijzen der boonen zijn iets terug ge- loopen, doch ondanks dit tegenvallcrtje zijn de prijzen nog vrij hoog, di geldt bij voorkeur voor dikke boonen en snijboonen, terwijl de prijs van trosboonen zich in stijgende lijn beweegt, de noteering was voor snijboonen 15 tot 30, trosboonen 35 tot 40, sper- cieboonen zonder draad 18 tot 39, idem met draag 20 tot 28, dikke boonen 18 tot 25, alles per 100 kilogram. De aanvoer van peulvruchten begint af te zakken, de aanvoer bestond uit mooie kwali- teit en weinig prijsverschil, de noteering was: capucijners (bruine) 14 tot 16, id. (wit) 11 tot 14, doppers 10 tot 13 en raspers 16 tot 19, alles per 100 pond. De aanvoer van bloemkool was als de vo- rige week en bestond uit mooie kwaliteit en veel lste soort. De prijs was echter niet be- paald hoog, le soort noteerde 10 tot 14, en 2e soort 7 tot 8 per 100 stuks. Peen (wortelen) was een gewild handels- artikel en de prijzen waren vrij hoog, met een noteering van 10 tot 16 voor le soort en 6 tot 10 voor 2e soort, alles per 100' bos. De aanvoer van komkommers is niet be- paald groot ,althans niet grooter dan de vo- rige weken, echter is de handel stug en de prijzen laag, de noteering was voor groene lot 2 A en voor gele 2 tot 4 cent per stuk. De aanvoer van andijvie is niet groot, doch de handel traag en de prijzen laag, n.l. 0.20 tot f 0.50 per kist. De handel in spinazie en postelein was vrij goed, de prijzen bevredigend, de notee ring voor spinazie 0.80 tot 1.30, voor pos telein iets lager. Sla was ook nog al in trek, de noteering f 0.60 tot 1 per kist. De aanvoer en handel in aardappelen on- veranderd, prijzen laag en gelijk onze vorige noteeering. De vrij groote aanvoer van bosgroente gaf geen reden tot tevredenheid voor de aan- voerders, de prijzen of extra laag of onver- koopbaar, behalve rabarber welke nog 4 tot 8 per 100 bos opbracht. Aan de fruit- en vruchtenmarkt was een vrij groote aanvoer, vooral van vruchten. De prijzen van fruit waren hoog, de noteering van bessen 38 tot 55 en van frambozen 60 tot 80 per 100 kilogram. De handel in vruchten en druiven was goed, er werden voor lste soort hooge prij zen besteedt, althans voor peren en appelen; de noteering was: voor peren 12 tot 28, Jimmie schudde het hoofd. Die handeling was raadselachtig; zij druicte bevestiging noch ontkenning uit; het was het hoofd- schudden, dat iemand doet, die om meer dan een reden wanbopig is. „Ik wil niets zeggen", snauwde hij. Toen herstelde hij zich en sprak minder scherp. „Hoor eens!" zei hij. ,,Ik vraag je vergiffe- nis, als ik wat uit mijn humeur ben of het schijn te zijn Ik heb er reden voor. Maar je moet toestemmen, dat er alle grond is, om te gelooven je gelooft het zelf Scraye, dat weet je zelf! dat lady Scraye tot deze bende in hetrekking staat en je gelooft hetzelfde van mevrouw Wytkenshawe." „Nu?" zei Scraye. „Nu?" „Nu", ging Jimmie voort, „is het dan niet een beetje vreemd, dat die beide vrouwen in je huis waren, toen deze diefstal plaats had? Is het niet waarschijnlijk, oppervlakkig be- schouwd, dat als zij medeplichtigen in misda- den zijn, zij er beiden iets van geweten heb ben? Of, om het kort en duidelijk te zeggen, dat zij er beiden bij betrokken waren?" Scraye en Paeke kekeii elkander aatl. „Daar heb ik nooit over gedadit," zeiA Scraye na een oogehblik. „Dat is nooit bij me opgekomen." „Bij mij ook niet", stemde Packe in. „Ik zou er geen oogenblik aan gedacht hebben. Maar zie je, Jimmie, wij hebben pas daar juist dat omtrent lady Scraye gehoord." vEn ik heb het ode pas omtrent voor appeien j 20 tot f 40 en voor druiven 80 tot 103, alles per 100 kilogram. De aanvoer van tomaten was heel groot en zoo zachtjes aan wordt dit aan de veilingen een artikel van beteekenis. Wat echter de handel betreft deze was sterk terugloopend in het laatst der vorige week en de prijs her stelde zich nu wel eenigszins, doch bieef laag, de prijzen waren pl.m. (doorsneeprij- gen): voor A. 5.50—/ 6, B. 4.50 tot 5 en C. 2.503.50, alles per ICO pond. Aanvoer van kool als de vorige week, prij zen lager. De overige aanvoer geeft geen re den tot afzonderlijke vermelding. URSEM. Sinds het uitbreken van het mond- en klauwzeer in deze gemeente in het laatst van Maart j,l, is tot op heden het 52ste geval aangegeven. VERLOFREGELING. Ten behoeve van de dienstplichtigen, Inge- deeld bij de kaderopleiding van de 2de ploeg der lichting 1928, van bet 21e Regiment In- fanteri-e (de jongens uit de provincie Noord- Holland) is de n.v. verlofregeling getroffen: 2 dagen verlof op 26 en 27 Augustus 1928; 1 dag verlof met eerste reisgekgenheid op 23 September 1928; 2 dagen verlof op 21 en 22 October 1928; 1 dag verlof met eerste reisgelegenheid op 25 November 1928; 4 dagen verlof van 23 tot en met 27 De cember 1928 met eerste reisgelegenheid; 1 dag verlof met eerste reisgelegenheid op 20 Januari 1929; en 2 dagen verlof op 17 en 18 Februari 1929. DEUTSCHE PL ANT AGES IN SUR1NAME. Naar de „Berliner Boerensencourier" ver- neemt, zal de definitieve oprichting der Duit- sche plantagemaatschappij voor Suriname in den vorm van een naamlooze vennootschap volgens Neder'anc'sch recht waarschijnlijk de voigende maand plaats hebben. Twee plannen zijn voorgesteld: Het eerste betreft den aanplant van Liberia-koffie op reeds voorbereid plantagc-terrein. Naar schat- ting zal voor hjt cultuur brengen van duizend H.A. Leberia koffie-plantages een bedrag van 200 000 roodig zijn Volgens een andere raming op kleiner schaal wordt voor het in cultuur brengen van 475 H.A. de som van 550.000 vereischt. Daarnaast loopt een project over den aan plant van Cassave dat even wel eerst ter hand kan worden genomen, zoodra de onderhande- lingen beeindigd zijn, die motnenfeel met be- langhebbenden uit de Vereenigde Staten over de kwestie der kapitaalsverstrekking worden gevoerd. De Amerikanen (groote lakfabrikan- ten) toonen voor het project belangstelling in verband met de groote hoeveelheden alco hol, die in de lakfabricage noodig zijn en uit de cassave kunnen worden gewonnen. Voor den cassave-aanplant zal eventueel een be drag van 3.750.000 noodig zijn. JOSeFINE BAKER TE AMSTFRDAM. Naar de Telg. verneemt, zal Josefine Baker I, 2 en 3 September a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam optreden. OFFICIEELE TREKKINGSLIJST VAN DE ST A ATS LOTE R1 J. De officieele trekkingslijst van de thans trekkende Staatsloterij wordt niet meer ge- drukt door de Landsdrukkerij1, doch door een particulier, de firma A. Brouwer te Rotter dam. De uitsluitende reden dat men daartoe is overgegaan is gelegen in het verkrijgen van een besparing. De genoemde firma betaalt thans een vast bedrag aan het rij'k om de offi cieele lijst te mogen drukken en uitgeven, ter wijl vroeger het rij'k een bedrag aan de Lands drukkerij' voor het drukken der lijst moest ver- goeden. Bovendien is thans onder aan de lijst een ruimte beschikbaar voor annonces, waar van de opbrengst het rijk ten goede zal komen. Door controle van de zijde der directie van de Staatsloterij wordt tegen het begaan van abuizen gewaakt. Hoe groot het bedrag der bezuiniging zal zijn, door den nieuwen maat- regel te verkrijgen, kon men aan de Telg. nog niet mededeelen. HOOGLEERAAR IN DE JAVAANSCHE TAAL EN LETTERKUNDE. Naar wij vernemen is reeds zeer spoedig de benoeming te verwachten van dr. C. C. Berg, leeraar aan de middelbare school te Solo, tot hoogleeraar in de Javaansche taalen letter- kunde aan de Leidsche universiteit als opvol- ger van prof. dr. G .A. J. Hazeu. WERELD-JEUGDCONGRES VOOR DEN VREDE. De zitting van Zaterdagmorgen ving aan met de voorlezing van tal van telegrammen en brieven van verhindering of met adhesiebetui- gingen. Vermelding verdienen daaronder de brief van de sovjetdelegatie, welks inhoud on- geveer neerkwam op hetgeen de sowjetver- tegenwoordiger den vorigen avond reeds ge- Scraye gehoord", antwoordde Jimmie, „maar het kwam dadelijk bij me op. En het geeft Diets, of we naar Wilton Crescent gaan, want daar zullen we ook hot vangen." „Waarom gaan we dan?" vroeg Packe. „Omdat ik er heen wil", antwoordde Jim mie. Hij wendde zich tot Scraye. „Ik denk", ging hi] voort, „dat, alls we die vrouw niet thuis vinden, je daar genoeg bekend bent, om te vragen, binnen te komen? Zou je niet kunnen zeggen, dat je een brief je voor haar wilt achterlaten?" „Dat zal ik doen." antwoordde Scraye, nog steeds kalm toestemmend. „Wil je binnen- gaan?" „Ik wil naar binnen", zei Jimmie. „Ik wil, zoo mogelijk, de kamer zien, waar zij haar brieven bewaart en schrijft." Mevrouw Wytkenshawe was uit. Mevrouw Wytkenshawe was weg, uit de stad. Zij had dien morgen zeer vroeg de stad verlaten. Maar de deftige knecht, die de deur opende, kende markies van Scraye inderdaad zeer goed en liet hem en zijn vriend in een kleine zitkamer en zette een stoel voor hem neer bij wat blijkbaar de schrijftafel van mevrouw Wytkenshawe was. En Scraye krabbelde een niets zeggend brief je, en J immie keek sohijn- baar doelloos rond. „Ik begrijp niet, wat je daar wilde zien", zei Scraye, vijf minuten later, toen zij rich weer bij Packe voegden. „Dat doet er niet toe", zei Jimmie, half- zegd had, alsmede aie van de Tolstoyaansch- vegetariers uit Moskou, welke een dringend beroep deed' op het congres om resoluut de deelname aan elken oorlog dus ook aan verdedigings- of burgeroorlogen te weige- ren, en protesteerde tegen de vermilitarisee- ring der jeugd door alle regeeringen. Ook was er een schrijven van een aantal Duitsche jeugdorganisaties in Amerika, waarin er op gewezen werd' hoe nuttig het verblijf in een vreemd land is, om de „anderen" werkelijk te leer en kennen. Vervolgens werd overgegaan tot de benoe ming van voorzitters en secretarissen der studiesecties. Ook voerden op dezen tweeden dag nog een aantal buitenlanders het woord, namelijk des morgens mr. Shanynal en des avonds de ver- tegenwoordiger van de nationalistische regee- ring van China. De eerste prak namens de gekleurde rassen, ook die uit Afrika, zijn groote blijdschap uit over deze gelegenheid, hen geboden om met de Westerlingen tot kameraadschappelijke samenwerking te ko men. Reeds vaak had hij dergelijke pogingen zien afstuiten op rassensupioriteitswaan; het verheugde hem daarom buitengemeen, deze hier niet aangetroffen te hebben. De eenvoudige, sobere \/oorden van dezen Oosterling maakten een diepen indruk op d« aanwezigen Men besefte iets van de beteeke nis van dit oogenblik, waarop Oost en West elkaar werkelijk gevonden hadden en het be- kende „East is East and West is West" van Kippling had opgehouden waar te zijn. De heer Chang sprak een kort woord na mens het millioenenvolk van China, dat naar zijn meening nog een groote rol zou spelen in het vredeswerk der jeugd. Conficius reeds heeft het ideaal van een eeuwigen vrede ge steld, en hij twijfelde niet, of ook de Chinee- sche jeugd zou, zoodra er orde was gebracht in de binnenlandsche aangelegenheden en door herziening der verdragen de bestaande ongelijk'heid was weggenomen, van ganscher harte deelnemen aan den vredesarbeid der jongeren. Bij de openings bijeenkomst van het Wereld Jeugd Vredescongres hebben uitvoe- rige besprekingen plaats gehad over het feit, dat een aantal gedelegeerden van Rusland, zoowel van communistische als niet-commu- nistische organisaties door de weigering door bepaalde regeering van paspoort- en visum- faciliteiten verhinderd was op het congres aanwezig te zijn. Door de Duitsche delegatie werd de voigende resolutie ingediend „Het congres protesteert met klem tegen het niet toestaan van visa aan de gedelegeer den van de jeugd van de Sovjet Unie door de Nederlandsche en Duitsche regeeringen." Een tweede resolutie werd door de Holland- sche delegatie voorgesteld, welke als volgt luidt: „Het congres protesteert met klem tegen het niet toestaan van visa aan de gedelegeer den van de jeugd van de Sovjet Unie door de Nederlandsche en Duitsc'-e regeeringen, en tegen alle regeeringssystemen, welke moeilijk- heden in den weg leggen aan het samenkomen van jongeren, welke opkomen tegen den oor log." Na een uitvoerige discussie verkreeg de eerste resolutie ongeveer 50 stemmen, terwijl de tweede een meerderheid behaalde. Er was echter een aanzienlijke minderheid, welke zich van stemming onthield, omdat, indien er een resolutie zou worden aangenomen, deze alle drie de regeeringen, n.l. de Hollandsche, Duitsche en Russische, diende te vermelden, of in algemeene termen de weigering veroor- deelde van pas-faciliteiten aan degenen, welke voor den intemationalen vrede werkzaam zijn Zondagmorgen hadden na een korte wij« dingssamenkomst de eerste sectievergaderin- gen plaats, terwijl des middags het openlucht- spel „Balder" door een aantal jongeren werd opgevoerd. Het avond-programma voor Zondag ver- meldde een concert van Uona Durigo en een groot groot kampvuur. (Communique) HET WAS GEEN INBREKER. De Kalverstraat te Amsterdam werd naaf de Telegraaf meldt, Woensdagavond te on geveer kwart over negen in opschudding ge bracht door het vermoeden, dat inbrekers zich toegang hadden verschaft tot den juwe- lierswinkel van den heer Willem J. J. van Pampus, Kalverstraat 117. De symptomen waren inderdaad verdacht, het rolluik was niet gesloten en ten deele opgeschoven, ter wijl op de derde verdieping Ticht brandde. De politic werd gewaarschuwd en vanwege het bureau Singe! werden in allerijl maatre- gelen genomen. Een agent en een recher- cheur werden voor de deur geplaatst, ter wijl aan de Rokinzijde eenige politiebeamb- ten over een hek klommen en ook op de da- ken een onderzoek werd ingesteld. Onder bet publiek werd reeds gemompeW, dat de vier ontsnapten uit de strafgevangenis te Scheve- ningen een nieuw misdrijf uitvoerden. Het bleek, dat de beer Van Pampus even norsch. „Ik wilde iets zien en ik heb het ook gezien. „Nu", zei hij, toen zij bij de auto kwamen, „ik ga naar huis. Ik loop, ik moet nadenken." „En wat zal je doen?" vroeg Packe, on- rustig. „Tot middernacbt niets", antwoordde Jim mie. „Daarna, de poilitie. Als je van avond laat bij me wilt komen, doe het dan." Hij ging heen met een onverschillig knik- }e, en liep langzaam naar zijn hotel terug. Hij kookte inwendig over zijn gedwongen werkeloosheid, maar hij wist wel, dat hij op het oogenblik niets kon doen. Hij moest wach ten, totdat de vijand een hand toonde. Niets was in zijn kamers gebeurd. Kent- over had niets gehoord Jimmie dwong zich om op zijn gewonen tijd te eten, dwong zich om te rooken en te lezen. Om hailf twaalf kwamen Scraye en Packe binnen en keken hem vragend aan. „Niets", antwoordde Jimmie, grimmig en vastbesloten. „Ik wacht nog tot twaalf uur. Gaat zitten." Maar juist op dat oogenblik kwam Kent- over met een brief binnen. „Hij is daareven door een jongen in livrei afgegeven", zei hi]. „Er was geen antwoord noomg, zei hij, tnijnheer." Jimmie greep den brief van Kentover's blaadje en sprong op. Goede God!" riep hij uit. „Dit, dit is van mijn tante!" (Wor# \wwdgd) Ai A

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5