I &unfpri Band Q Bngezonsien siukken SCunst Boeken Tijdschriften Tooneel. L. Frankenberg Alkmaar, Rechtsaeaken Zeetijdingen fe voren was weggegaan. in aTTenjI werd iemand naar het station gezonden en aan den trein naar het Gooi, waar hij woonach- tig is, werd zijn naam afgeroepen. Het re sultant was uitnemend: de heer Van Pampus .werd gevonden en ging ijlings terug naar zijn zaak. Het was echter om kwart voor elf toen de ontknooping kwam. Toen kwam een heer naar beneden en liep regelrecht in de armen der politic. Dit was de persoon, die op de derde etage woonde en niets had kunnen vermoeden van de listen en lagen, die hem, als verdachten inbreker gelegd waren. Het bleek, dat hij bezig was te verhuizen, daar de heer Van Pampus zelf boven de zaak gaat wonen. Zoo kwam alles terecht en heeft de politic van het bureau Singel laten zien, dat er met haar niet te spotten valt. De af- sluiting was om zoo te zeggen hermetisch geweest en ais de vier „linke" jongens uit Scheveningen daar aan het opereeren waren geweest, gewis, zij zouden morgen reeds weer in de strafgevangenis aan de zeekust opgeborgen zijn. BIJNA TWEEHONDERD WONINGEN TE APELDOORN GEVEILD. De beide woningcomplexen van de wo- ningbouwvereeniging „Beter Wonen" te Apeldoom het eerste nabij den Oud-Beek- bergerweg in bod staande op f 581.700 en bet tweede aan den Asselschen weg gelegen en in bod staande op f 490.500, zijn in twee de veiling verkocht voor f 637.000 en f 618.500. Kooper was de bouwvereeniging »,De Goede Woning". ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN iREGEERING EN GEMEENTEBESTUUR OVER HET GELDERSCHE-VALLEI- PLAN. Uit Amsterdam werd aan de Telegraaf ge- meld: De kwestie van de verbetering van den scheepvaartweg van Amsterdam naar den sBoven-Rijn, welke reeds zoo lang hangende is, heeft thans een nieuw stadium bereikt, -waarbij de zoo zeer gewenschte spoedige oplossing dezer voor de hoofdstad zeer be- langrijke aangelegenheid mogelijk zal zijn. Naar wij vernemen moet de minister v'an iWaterstaat den laatsten tijd tot de conclusie gekomen zijn, dat deze oplossing moet ge- zocht worden in uitvoering van het Geldir- sche valleiplan,, welk kanaal zou loopen van IWageningen, langs Amersfoort, om langs de Eemmonding het gedeelte van de Zuider zee te bereiken, dat niet gedempt wordt, en dan verder over het ontworpen IJ-meer naar Amsterdam. Wij mogen dus nu veronderstellen, dat de minister in elk geval niet meer aan het plan- iVreeswijk denkt en de hoop uitspreken, dat dit veelbestreden project thans voorgoed van de baan is. Dit beteekent een stap in de goede rich- ting, om tot een oplossing te komen met de regeering, want van het standpunt van Am sterdam bezien, bestaan tegen het Geldcr- sche vallei-plan niet zulke groote bezwaren, als er waren tegen Vreeswijk. Evenwel blijven, als dit kanaal wordt ge- graven, nog de moeilijfcheden bestaan, <ve ike thans de scheepvaart tusschen Rotterdam en 'Amsterdam ondervindt in het Merwede-ka- naal, en waarmee wel rekening was gehou- den bij het plan via Wijk-bij-Duurstede, door Amsterdam voorgestaan. Maar hoofdzaak is, dat men nu op de ba sis van het Geldersche Vallei-plan tot een op- Tossing zou kunnen komen, zonder dat Am sterdam zich hiertegen zou verzetten. Hierover worden thans nog tusschen ge- meentebestuur en de regeering onderhande- •lingen gevoerd. Wordt overeenstemming be- 'reikt, dan mag verwacht worden, dat de mi nister binnenkort een wetsontwerp zal indie- nen. wat de eerste stap is op den weg naar een betere scheepvaartverbinding tusschen Amsterdam en den Boven-Rijn. HOOGLEERAAR TE LEIDEN BENOEMD. J Directeuren van Teyler's Stichting hebben fot bijzonder hoogleeraar in de natuurkunde aan de Rijksuniverstiteit te Leiden benoemd prof. dr. A. D. Fokker te Santpoort, eertijds gewoon hoogleeraar aan de Technische fioogeschool te Delft en sedert 8 April j.l. als opvolger van wijien prof. dr. Lorentz conservator van het Natuurkundig Labora- torium van Teyler's Stichting. DE ONTVLUCHTE INBREKERS. Uit 's-Gravenhage werd gister aan de /Telegraaf gemeld: Hoewel de politie haar onderzoek onver- moeid heeft voortgezet, is tot op heden nog niet het minste spoor van de ontvluchte mis- dadigers uit de Scheveningsche strafgevan genis gevonden. Op het oogenblik zijn de verhooren der bewakers nog in vollen gang. Dat men het onderzoek in deze richting leidt, vloeit on- rier meer voort uit de vermoedens, die men in gevangeniskringen koestert, dat nl. een of meer der bewakers in deze ontvluchting de hand heeft gehad. Definitieve bewijzen heeft men echter, voor zoover de verhooren gevor- derd zijn, nog niet kunnen vinden. De zaagproeven, die vertegenwoordigers van de firma Lips gisteren hebben genomen, ihebben uitgewezen, dat het materiaal voor het doorsnijden der ijzeren stangen zonder twijfel heeft bestaan uit een eenvoudig zaag- je, echter van bijzondere goede kwaliteit. Zulk een zaagje kan ook, daar het zeer buig- zaam is, gemakkelijk in de voering der klee- iding worden verborgen. Ook de z.g. span ner, die dient om het zagen te vergemakkelij- ken, kan zonder moeite tusschen de kleeren worden verborgen, daar zulk een instrument dikwijls opvouwbaar is. Daar het den gevangenen toegestaan is, bezoek te ontvangen, is het niet onwaar- schijnlijk, dat een der bezoekers hun zulk een werktuig ter hand heeft gesteld. Verder is gebleken, dat het zagen, wan- neer dit snel geschiedt, op vrij grooten af- stand in het gebouw hoorbaar is. Bij het ge- bruik van vet wordt wel het geluid eenigs- zins gedempt,, maar bet dreunen vermindert daardoor niet. Nu zijn er twee mogelijkhe- den, waardoor de arbeid der gevangenen aan de aandacht zou kunnen ontsnapt zijn. Tn de eerste plaats heeft het den geheelen nacht, waarin de ontvluchting plaats vond aevig geregend en tevens vrij hard gewaaid, waaxdoor't geluid van het zagen misschien VERKRUGBAAR BIJ ALLE ERKENDE RIJWIELHANDELAREN werd overstemd, terwijl bet in het andere geval niet is uitgesloten, dat de gevangenen de stang niet in een nacht hebben doorge- zaagd. De vertegenwoordiger van de firma Lips bewees dat het doorzagen van een stang binnen vijf minuten kan geschieden, zoodat het zeer wel mogelijk is, dat de vluchtelin- gen hun arbeid binnen een kwartier hebben verricht. Trouwens dit dienden ze wel bin nen dezen tijd klaar te spelen, daar juist elk kwartier de dienstdoende bewaker een blik in bet ziekenzaaltje moet werpen. De con- troleklokken, dit is thans komen vast te staan, zijn door de bewakers elk kwartier ,,'geprikt", wat echter geenszins zeggen wil, dat ook ieder kwartier het bewuste gordijn- tje door de bewakers is opgelicht. ten van het viertal gevat Gistermiddag ongeveer half zeven, aldus het Hbld., liet de landbouwer Van der Kleij, wonende aan den Leidschenstraatweg; tus schen „De Vink" en de zilverfabriek te Voorschoten, de politie waarschuwen, dat een onbekende, gcklecd in een bruine broek en kiel in den hcoiberg lag te slapen. Het is blijkbaar vooral de kleeding, die de aan dacht van Van der Kleij en de politie heeft getrokkvii. Onmiddellijk gingen de chef-veld- wachter Van der Meer en de veldwachter Hilgersen er op uit. De onbekend echter had blijkbaar gemerkt dat hij gesnapt was en was den Boschhuizenpolder ingevlucht. Door slooten en over weilanden bereikte hij de 8 M. breede Boschhuizerwetering, waar zijn vlucht werd onderbroken. Inmiddels had de politie te Voorschoten de Leidsche recherche en de marechausseete Wassenaar gewaarschuwd, die binnen een heel korten tijd een gedeelte van de spoor- baan LeidenDen Haag en den Leidschen straatweg afzetten, zoodat de vluchteling ge- heel was ingesloten. De Voorschoter politiemannen wachtten daarna den vluchteling op in den polder en vonclen turn weggescholen in het riet van de Boschhuizerwetering. Op de eerste sommatie van den chef-veld- wachter gaf de man zich over. Hij bleek te zijn de 27-jarige Belg. Joh. Geundens, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen met drie andere gevangenen was ontsnapt. Met een particulieren auto heeft iemand uit Breda, die juist passeerde, eerst den Belg overgebracht naar het Arrestantenlokaal te Voorschoten, vanwaar hij met de inmiddels gerequireerde politie-auto uit Den Haag naar Scheveningen is teruggebracht. Toen Geudens gevangen werd genomen was hij total uitgeput. Sedert Woensdagmid- dag had hij niet gegeten. Naar hij mededeelde, was de ontvluchting reeds geruimen tijd te voren beraamd. en de tralies van het raam, waardoor de vlucht geschiedde, waren al eenige dagen te voren doorgezaagd, zonder dat de bewa kers iets hadden gemerkt. Langs vier aan elkaar geknoopte lakens hadden de gevange nen zich buiten den muur laten zakken, vol- gens Geundens een heel gevaarlijk karwei. Aanvankelijk was hij niet van plan ge weest te ontvluchten, maar hij wilae niet al- leen achter blijven en hoopte te zullen wor den geholpen door zijn kameraden, die van buiten-af kleeren en geld hadden gekregen. Geudens was echter door de duisternis al direct zijn kameraden kwijt geraakt (of ze hadden hem in den steek gelaten) en was op zijn eentje de duinen ingetrokken. Woensdag had hij beschutting voor den plasregen gezocht in de bosschen bij Was senaar en toen hij zich tegen donker op straat waagde, had hij aan den wegwijzer gezien, dat hij een verkeerde richting had ingeslagen; hij wilde n.l. naar Begie. Tegen 10 uur Woensdagavond was hij in den hooiberg gaan slapen. En daar had hem de landbouwer opgemerkt. DE STAKING BIJ DE KON. WEEFGETOUWFABRIEK. Behalve de 7 werkwillige klossenspoel- sters, die Woensdagmiddag op de Kon. Weefgetouwfabriek te Hengelo het werk weer hervat hebben, vangen Vrijdagmorgen de kruisklossenspoelsters en Vrijdagmiddag a.s. de pijpenspoelsters weer aan. DE STAKING BIJ „DE SCHELDE". De gister in den Haag gehouden confe rence inzake de staking bij „De Schelde" heeft geen resultaten bereikt. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Omstreeks kwart voor vier gistermiddag kwam een two-seater den Zwarten weg na bij Aalsmeer afrijden. De auto werd be- stuurd door den loondorscher K. Lauser uit Haarlemmermeer. Hij wilde den overweg, welke onbewaakt is, overstcken, doch be- merkte te laat den trein, die omstreeks 15 uur 25 vanuit de richting Uithoorn aldaar moet passeeren. De atilo werd gegrepen en tegen een seinpaal geshngerd. Het voorste gedeelte van den wagen werd vernield en L kwam er wonder boven wonder zotider eenig letsel vanaf. - LIJK AANGESPOELD. Gistermorgen is te Vlaardingen ter hoogte ■van de Eerste Nederlandsche kunstmestfa- briek alhier een lijk aangespoeld van een on bekende man van middelbaren leeftijd. Het signalement luidt als volgt: lengte ca. 1,80 M., zwart haar en gekleed in een manchester pak, zwarte schoenen en sokken en een Ame- rikaansch overhemd. In een der zakken werd een fabrieksloodje gevonden. KORTE BERICHTEN. Gebleken is, dat een bedrag van 14000 wordt vermist uit de kas van de S.I. Coopera te te Bandoeng. De Justitie stelt een onder zoek in. Uit Garoet werd1 gemeld!: Er is brand uitgebroken op de tbeefabriek „Tjidatar" (Preanger Regentschappen). De materieele schade is aanzienlijk, doch wordt door ver- zekering gedekt. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten wederom geweigerd de gemeentebegrooting 1928 goed te keuren daar de gemeente 8V2 pCt. pensioensstorting heft van de ambtena- ren. Deze laatsten hebben vanaf 1924 nim- mer iets behoeven te storten. (Buiten verantwoordeUjkheid van de Rf- dactie. De opname in deze rubriek bewjjst geenszins dat de 'edactie er mede instemt.) Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd opname van het vol- gende: Het bestuur der Stille Strandvereeniging wil even terugkomen op het schrijven van den heer S. Trijbetz, n.l. over dezen zin: Het ongeluk aan het vrije strand te Bergen aan Zee heeft voor de zooveelste keer bewezen, dat het daar niet pluis is. Nu wil het be stuur der vereeniging S. S. den heer Trij betz hierop wijzen, dat het ongeluk niet is gebeurd op dat gedeelte wat de vereeniging S. S. in pacht heeft, doch eenige honderden meters verder. Op het gedeelte waar de vereeniging S. S. haar scepter zwaait, is de laatste drie iaar, dank zij het toezicht en de reddingsmiddelen die daar aanwezig zijn, geen ongeluk ge beurd. De vorige week Zaterdag is voor het eerst in al dien tijd de reddingslijn uitgezet voor liet redden van een meisje, dat in nood ver keerde, maar dank zij het materiaal dat aan wezig was, werd gered. Ook is de lijn nog gehaald voor het redden van het slachtoffer van j.l. Maandag, doch de afstand was te groot, om daarmede op tijd te zijn. Wanneer onze vereeniging meer leden tel de, wat natuurlijk meer geld in de kas doet komen, dan waren de reddingsmiddelen nog veel beter in orde. Want wat de heer D., de schrijver van't ingezonden stukje van Dins dag, voorstelde, om de vijfhonderd meter een reddingslijn te plaatsen, ie totaal onbe- gonnen werk, om de doodeenvoudige reden, dat het publiek niet medewerkt. De gemeente Bergen heeft een reddingslijn geplaatst aan het Stille Strand te Bergen aan Zee. Wan neer de oppasser van onze vereeniging de lijn niet in bescherming had genomen, door hem onder zijn toezicht te zetten, dan zou er niet veel meer van over zijn gebleven. Het bestuur van onze vereeniging stelt't zeer op prijs, dat de heer Trijbetz en inzen- der D. er iets voor voelen om het reddings- materiaal ut te breiden. Daarom wekt ons bestuur een ieder op om lid te worden van onze vereeniging, opdat zij in staat gesteld worde om op afdoende wijze voor readings- materiaal te zorgen. Met dank voor de plaatsing, HET BESTUUR DER STILLE -STRANDVEREENIGING. Den Heer Redacteur der Alkmaarsche Courant, Alkmaar. Het bericht in uw blad van 23 dezer inzake een rooilijnkwestie aan de Kerkelaan te Hei- loo, vereischt nog eenige aanvulling. Toen het voorstel tot vaststelling van die rooilijn op 3.83 M. (verder is die 6 M.) in de raadsvergadering behandeld zou worden, is door den heer Willebrink en mij daartegen bij den Raad een protest ingediend. De wijze waarop die zaak in den Raad is behandeld is voor ons reden geweest om bij Ged. Staten in beroep te gaan. Dus niet door een der requestanten is daartegen bij Ged. Staten in verzet gekomen, doch zelfs ook nog door vier andere eigenaren van perceelen aan de Kerkelaan. Aangezien de bouw van 2 huizen op het bewuste stuk al tamelijk ver gevorderd is, is eens gei'nformeerd of dat Raadsbesluit al is goedgekeurd en nu blijkt, dat de goedkeu- ring nog niet is afgekomen. Met dank voor de plaatsing, Uw dw., BALK. IN DEN MUZIEKTUIN. Het dubbel mannenkwartet „Zang en Vriendschap" trof het gisteravond, toen het in den muziektuin een populair concert gaf, dat in overleg met den heer Timmerman, den exploitant van den turn, zonder entrde voor iedereen toegankelijk was bizonder goed. Mooi weer, veel belangstelling, 'n goede ver- tolking van bekende en geliefde nummers van het kwartet die door den heer Jonker zorgvuldig werden geleid. Mevr. RuijghKrens, wier stem zeer wel- luidend blijft, en met bloemen gehuldigd werd, had als gewoonlijk veel succes met haar voordracht van een viertal liederen die Jonker accompagneerde. De tweede solist van dezen avond was Gerrit Hekket die z'n piano-studie's bij den heer Jonker maakt. Zelfvertrouwend hij speelde uit het hoofd trad hij op met de Polonaise in A, (bekend om z'n voile, groo te grepen) van Chopin, en een Hongaarsche dans van Brahms. Hij vertolkte die nummers met aplomb 't begin breed van tempo en muzikaal. Wat hij deed strekt zijn leeraar tot eer. Hij werd namens het kwartet door den heer v. d. Goes gecomplimenteerd en be- dankt voor z'n steeds welwillende medewer- king, onder aanbieding van een boekwerk. Ook hii had over succes niet te klagen. IK. - mJt, iiFraffWiTi' msfetff Wie? Een moderne detective- roman door F. Wills Crofts. Uitge- vers-Maatschappij Kosmos te Am sterdam. In de eerie Weekend boeken (betere ont- spanningslectuur) neeant dit werkje een bij. ondere plaats in. Er zijn altijd menschen, die zich voor misdaden interesseeren en hoe vree- selijker de moord en hoe geheimzinniger de omstandigheden zijn waaronder hij plaats had, des te boeiender wordt het verhaal en des te grooter het verlangen om te weten wie de geheimzinnige moordenaar is geweest. Pit boek geeft volop mysterie en sensatie. Een oude boekhouder wordt vermoord als hij's avonds op het kantoor van zijn patroon de diamanten, waarin deze handelt, in de brandkast zal opbergen. De patroon is radeloos, want de diaman ten vertegenwoordigen een kapitaal en on middellijk worden de knapste detectives aan het werk gezet om den moordenaar te arre- steeren. Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan, want er zijn heel wat personen die als dader in aanmerking kunnen komen. Inspecteur French wordt in het bijzonder met deze zaak belast en hij volgt vele sporen die over ver- schillende landen loopen, maar telkens als men denkt, dat hij den dader gevonden heeft, blijkt, dat de gezochte niets met den moord te maken gehad heeft. Het toeval komt ook hier tenslotte te hulp en in het laatste hoofdstuk wordt de schurk ontdekt, die natuurlijk iemand blijkt te zijn tegen wien niemand ook maar de minste ver- denking heeft gekoesterd. Dit boekje leent zich bijzonder voor treln- lectuur, maar is ook een heel geschikt wei'kje om in een strandstoel, op een duintop of in een hangmat te worden gelezen. Tj- Panorama uitgave A. W. Sijthoff's Uit- geversmaatschappij te Leiden heeft op zijn frontpagina een mooie foto van op het strand liggende schepen waarboven een onweersbui opkomt. Het blad laat een rijdende woning zien die gemaakt is uit een enormen boom- stam en geeft karakteristieke afbeeldingen uit Ned. Indie. Bijzonder actueel is een geillu- streerd artikel over het bandietenwezen op Corsica. Bij foto's van frgaie kerkorgels wor den allerlei bijzonderheden verteld en verder zijn er actueele kieken van de gezonken Ita- liaansche onderzeeer, van de Olympiade voor doofstommen, van de tewaterlating van de „Bremen" enz. Lectuur op veleriei gebied maakt dit tijdschrift mede interessant. In het laatste nummer van Licht uitgave W. de Haan te Utrecht vindt men het slot van het in het vorig nummer geplaatste ar tikel over het geweten. Bij vele foto's wordt een beschrijving gegeven van de kerkelijke regering van Pius X van 19031914 en een geoloog beschrijft de namen der geologische formaties. Een goed gedocumenteerd artikel is aan Cristopher Columbus gewijd, waama tenslotte Ir. A. Vosmaer een verhandeling over het kogellager houdt. Het zal de vele vrienden van dit populair wetenschappelijk weekblad ongetwijfeld ge noegen doen te vernemen, dat de uitgever be sloten heeft deze uitgave ook na de verschij- ning van het 104e nummer te laten voortbe staan. EEN NIEUWE OOMBINATI E. Van het Nleuwe Rotterdamsch Too neel en het Heyermans-Ensemble. Het Nieuwe Rotterdamsch Tooneel (direc- tie Frits Tartaud) en het Heyermans-Ensem ble (artistiek leider Willem van der Veer) heb ben rich tot een gezelschap vereenigd1 met het doel, een tooneelensemble te vormen, dat in de voomaamste plaatsen van ons land zal optreden. Het zal beginnen met een toumee, aanvan- gende in het begin van October te Rotterdam met „De medailles van een oude vrouw" van James M. Barrie, waarin mevrouw Alida Tartaud-Klein en Willem van der Veer de hoofdrollen zullen vervullen. In deze voorstel- ling zullen verder mevrouw Julia Cuypers, Marie van Westerhoven en Frits Tartouc optreden. Voor de overige rollen wordt nog met spelers onderhandeld. 448ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 23 Augustus. 3de klasse 4de lijst. Prijzen van 45, 103 246 287 406 639 1039 1194 1347 1866 2806 2839 3141 3440 3478 3743 4202 4737 5296 5607 5681 5945 5981 6081 6408 6564 7030 7319 7391 7533 7965 8062 8254 8277 8387 8617 8666 8913 8942 9242 9585 9813 9975 10240 10291 10536 10691 10718 10852 11026 11190 11308 11376 11457 11638 11917 11969 12032 12329 12600 12651 12866 13300 13351 13598 14302 14375 14392 14646 14659 14782 15210 15847 16045 16210 16239 16513 16573 16706 16743 16811 16991 17393 17443 17652 17834 17930 18110 18417 18792 18961 19661 19742 19770 19799 19809 19904 20015 20812 20986 GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op alle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 21, 22 en 23 Augustus 1928. Tabaksdeos, sleutels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 21, 22 en 23 Augustus 1928. Kinderschoentje, J. Brau- neek, Ridderstraat 3; parapluie, C. Tames, Ropjeskuil 3; tweewielig karretje, P. van Berkum, Verdr Oor-d 90; troffel, Ben Oud- hof, Molenbuurt 33; bosje sleutels P. BijI, Bergerweg 58; belastingpl. in etui, J. Groot, Gashouderstr. 13; paar dameskousen, J. v. d. Gracht, Boezemsingel 45; autoped, G. Has- sing, Drebbeistr. 30; nummerplaat N-8185, C. Wapstra, Oudorp; bril, W. Wester, Oost- wijk 22; handschoen, T. Kranenburg, Laat 51; portemonnaie H. J. v. d. Meer, Laat 169; belastingplaatje A. Winder, Zeglis 244; broche, Th. Stopp, Fnidsen 39; portemou- |f Mcseximaitcrg^eiiii ykoedvcuTvend'Vew^^ naie met inhoud, G Veen, Schelphoek 9; pakje haakwerk, Warenhuis, Langestr.; dop vulpenhouder, C. de Vries, Bleekerskade 99; kinderhandtaschje, A. J. Kool, K. v. 't Veer- straat 60. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chritiaan Huygens 23 Aug. v. Batavia ii Amsterdam. Batoe 23 Aug. te Soerabaya. Jan Pietersz. Coen, uitr., 23 Aug. te Genua. Karimoen, thuisr., 23 Aug. te Bordeaux. Moena, uitr., 23 Aug. te Belawan. Radja, 23 Aug. v. Amst. te Hamburg. Rondo, 23 Aug. v. Hamburg te Bremen. KON. NED. STOOMB.-MIJ. Fauna, 23 Aug. v. Amst. n. Hamburg. Hebe, 23 Aug. v. Amst. n. Danzig. Odysseus, 23 Aug. v. Amst. n. Rott. Theseus 23 Aug. v. Amst. n. Rott. Zeus 23 Aug. v. Amst. n. Rott. Adonis 22 Aug. v. Cadix n. Bonanza. Berenice 22 Aug. v. Catania n. Messina. Doros 23 Aug. v. Lissabon te Amst. Helder 22 Aug. v. Hamburg n. Amst. Ilos 22 Aug. v. Malta n. Venetie. Neptunus 22 Aug. v. Ceuta te Cadix. Nero 23 Aug. v. Bordeaux te Amst. Vulcanus 22 Aug. v. Napels n. Torrevieja, ROTTER DAM SCHE LLOYD. Insulinde, uitr., 22 Aug. v. Suez. Medan 23 Aug. v. Batavia n. Rott. Palembang 23 Aug. v. Rott. te Batavia. Sibajak,uitr., 23 Aug. te Southampton. Slamat, thuisr., 23 Aug. v. Colombo. Soekaboemi, uitr., 23 Aug. te Genua. Tapanoeli, thuisr., 23 Aug. v. Penang. Toba, 23 Aug. v. Rott. te Batavia. Bandoeng, thuisr., 22 Aug. v. Gibraltar. Djember, thuisr., 23 Aug. te Londen. School- en Studieboekeih •Vlugge levering. VICTORIA THEATER. Het kermisprogramma van het Victoria Theater belooft een buitengewoon komischf film te brengen, namelijk „Kwattasoldaten' met als onderdeel „Rookies". Aan eea ver- slag van het Hbl. over de opvoering in het Theater Tuschinski ontleenen wij het voigen- de: Terwijl1 de zaal ongeveer slap ligt, treitert de lange het recruutje, maar het recruutjs treitert terug Ze zijn aan elkaar gewaagd, en de onnoo- zele uidrukking op het gezicht van den ver- bouwereerden George K. Arthur, wedijverf in komische kracht met de grimmige woede van den langen sergeant (Karl Dane), die aan niets ter wereld zulk een hekel heeft all aan jongelingen met zachte velletjes, fluwee len handjes, en keurige maniertjes. Maar de jonge recruut is ook niet van gis teren en als wijien de gelaarsde kat zorgt hij er voor slim te zijn omdat hij niet sterk is. Het mooie meisje van het geval verkoopt ice-cream, kokakold en cigaretten aan de mi- litairen, die allemaal, van generaal af tot gemeen soldaat toe, voor haar door het vuur willen gaan, bij voorkeur door het witte vuur van de bleeke maan, het vuur, dat geen pija doet, en maar spaarzaam den weg verlicm dien de verliefden bewandelen. Hoe heeft het recruutje kans het ice-cream meisje te naderen wanneer allerlei groote sterke handen hem onvebiddelijk bij zijn lur- ven pakken, en hem het cafetje uitgooien, voof hij het licht van zijn leven genaderd is? Wel, hij koopt een oude trompet, en geeft het sig- naal: Brand! De bewonderaars van het meisje rennen hals over kop naar de tenten, en het recruutje heeft het terrein voor zich alleen. Maar 0! ais de verbitterde mannen terugkomen, met den langen sergeant voorop! Zijn gezicht is een studie, en hij steekt niet onder stoelen of banken wat hij doen zal als hij „dien smeer- kanis" te pakken krijgt. Deze dreigementen worden door de zaal met uitbundige vreugde begroet, en hoe fel< ler het recruutje en de lange tegenover el kaar staan, hoe hartelijker het publiek lacht. De sergeant laat het mannetje exerceeren tot hij er bij neervalt, en Scheldt hem uit voor alles waarvoor recruten in den loop der eeu- wen al zijn uitgescholden, en dat is niet zoo'fl klein beetje. Maar het recruutje zint doorloopend op wraak, en trekt bijna doorloopend aan het bekende langste eind. Als hij corveedienst krijgt in de keuken vangt hij een paar honderd mieren in effl jampotje, en spreekt de lieve diertjes harte- lijk toe alvorens hij ze loslaat in het flanelle- je van den sergeant, even voor de groote in- spectie, waarbij de lange met waren helden-i moed de kriebelende pooten van Salomo's lie- velingen trotseert. Met zulke moppen zit de film vol, en er komt nog wat luchtballonsensatie als des sert. Karl Dane en George K. Arthur zijn kos- telijk in de hoofdrollen; de kleine met zijn malle beenen en zijn slimmigheidjes schuifelt als een grappig addertje tusschen de tenten van het kamp door, en de lange, 0! de lange is in zijn woede, zijn grimmigheid en zijn bonhommie onweerstaanbaar. Karl Dane heeft nooit beter komedie gespeeld dan in ,Jjookies". MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Vervroegde uitspraak. Mies H., Alkmaar, gedetineerd, diefstal met inklimming, stukken in handen gesteld van den rechter-commissaris tot nader instruche. 1 I '55 JAAR BEPROEFD

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6