OAOdflfeOi Bioscopen Sport StasSsnieuws Boeg nebhen gehad, dan nog zou 5k' een ontvluchtingspoging hebbe ngewaagd, ver- teide Geudens. Eenige weken gelpden had een zijner ka- meraden op het ziekenzaaltje hem ge vraagd: „Bels, weet jij er geen raad op om hier weg te komen?" Hij had eens rondge- keken, den toestand nog eens scherp opge- nomen en toen geantwoord: ,,Als jullie mij een goede zaag geeft, dan komt de zaak in orde". Dat hadden de anderen in hun ooren geknoopt en kort na dit gesprek vond Geu dens op een avond op het tafeltje naast zijn krib een zaagje, „Hoe kom jullie er aan?" had hij ge vraagd. ,,Dat doet er niet toe, laat jij maar zien wat je kunt." Hij had toen het zaagje, waarbij zich geen z.g. spanboog om het za- gen te vergemakkelijken, bevond, verbor- gen en was den volgenden avond in het rommeluurtje van 910, wanneer de ge- vangenen den tijd aan zich hebben, zijn ar- beid, het doorzagen der stangen in 't raam, begonnen. De gevangenen hebben in dezen ,tijd de vrijheid om zich te scheren, wat op te knappen, terwijl er dan over het alge- meen luid wordt gepraat, grapjes verkocht en hier en daar zelfs gezongen. Juist het ge- roezemoes in het rommeluurtje* maakte, dat de geluiden door het gezaag veroorzaakt, eenigszins overstemd werden. Met veel energie was hij aan het werkje begonnen, zoo zelfs, dat toen hij voor het eerst de zaag in het ijzer zette, de kameraden had den geroepen: „He, he, moeten ze het soms op het Alexanderveld hooren, wat jij hier uitvoert?" Hij had het toen wat kalmer ge- i'daan en slechts nu en dan een streekje ge- iwaagd. Tevens zorgde de jus van hun mid- dagmaal en de zeep van hun waschgelegen- beid er voor, dat wat gemakkelijker en minder luidruchtig kon worden gearbeid. Later wist hij nog wat lijnolie, die de schil- der had vergeten mee te nemen, te ver- overen. I De kameraden op den uitkijk. De kameraden stonden tijdens het werk op den uitkijk en zoodra er een waker in aantocht was, werd bliksemsnel de krib, die tegen den muur was geschoven om bij het raam te kunnen komen, weer op haar plaats gezet. Dit spelletje hebben de mannen een paar weken kunnen volhouden. Eindelijk, op den bewusten stormachtigen nacht, toen de wind over de daken loeide en de regen neerkletterde, werden met een paar forsche duwen de stangen verbogen, waardoor de opening ontstond, die een manspersoon kon doorlaten. Deze arbeid is geheel alleen door Geudens verricht, daar hij wel de sterkste en handigste van het viertal was. Hij schat- ite, dat hij er in totaal acht uur aan gear beid had, verdeeld over een dag of veer- tien. Zoodra Geudens gereed was, werden de dekens zoo neergelegd, dat het leek als of zij zich in diepe rust bevonden. De klein- ste werd daarop het eerst door het raam- pje geduwd, terwijl Geudens zelf als de laatste man het ziekenzaaltje verliet. Buiten gekomen werden zij niet malsch door de natuur ontvangen. Het leek daar wel een wolkbreuk boven ons, vertelde de vluchteling. In eenige minuten waren ze al ien zoo doorweekt, dat hij zelf en nog een der anderen hun onderkleeren uittrokken. Het natte goed, dat op het lichaam plakte, konden zij niet langer verdragen. Zooals bekend, werden o.m. eenige sokken, een onderbroek en borstrok op het dak gevon- den. Het duurde wel een half uur, voor zij op den beganen grond buiten de gevangenis .waren aangeland, want het was zoo pikdon- ker, dat zij geen hand voor oogen konden zien. Geudens veronderstelde, dat het toen ongeveer 10 uur halfelf moet zijn ge- ,weest. Op het dak, een beetje beschut te gen een muurtje, hebben zij toen krijgsraad gehouden. Eipdelijk trokken zij maar de stou te schoenen aan en o.m. met aan elkander gebonden lakens wisten zij na veel inspan- ning de duisternis was wel de grootste hinderpaal op de wijze, zooals reeds eer- der werd beschreven, buiten de gevangenis- muren te komen. Het kiezen van de te ne men route had de Belg maar aan de kame raden overgelaten; hij wist hier heg noch steg. Het bleek spoedig, dat zij zich aan de zijde van de Doornikschestraat bevonden. Zij bereikten weldra den electrischen spoorweg, dien zij een eindweegs volgden. iVooral in het duinterrein viel het loopen zeer zwaar en telkens struikelde een hun- ner. Door zijn „kameradeti' verlaten Zwijgen was natuurlijk de boodschap en too sukkelde het viertal doorweekt, ner- veus, vallend en struikelend, verder. Nu eens was de een voor, dan weer een der an deren. Op een oogenblik liep Geudens zelf eenigen tijd voorop. Juist wilde hij vragen hoe zij nu moesten gaan, toen hij tot zijn groote ontsteltenis en woede bemerkte, dat hij alleen stond. Zijn „kameraden", die hij in alles had geholpen, hadden hem trou- weloos verlaten. „Daar stond ik nu mijnheer, in een vreemd land. Dat was nou de dankbaarheid van de kameraden voor wie ik veertien dagen lang hard had gewerkt. Mij hebben ze de kastan- jes uit 't vuur laten halen", zeide Geudens tegen den commissaris. ,,Het was mijn be- doeling naar Rotterdam te loopen en wer- kelijk bij het ochtendgloren na een uren- lange vermoeiende wandeling, zag ik daar plotseling een stad voor me. Dat moest Rotterdam zijn. Hoe groot was mijn ont- goocheling, toen ik op' een wegwijzer be merkte, dat deze huizen niets anders♦kon den zijn dan Leiden. Ik had een heel verkeerde richting geloopen." Voor alle zekerheid had hij toen nog een voorbijgangef gevraagd hoe de stad daar heette. Leiden was het antwoord geweest. Waarschijnlijk heeft de voorbijganger in hem een arbeider, bijv. een grondwerker gezien. Het gevangenispakje lijkt vrij veel op de kleedij van een grondwerker. Ook heeft het iets weg van het werktenue der miliciens. Overdag heeft hij zich toen op het boerenland achter boschjes, in het riet en in koeienstalen schuil gehouden, terwijl hij er 's nachts weer op uittrok. Doodelijk vermoeid en hongerig hij leefde twee da gen op een paar sneden brood, welke hij uit Scheveningen had meegenomen had hij zich eindelijk in een hooiberg ter ruste ge- legd. Het slot van de geschiedenis is be kend. De boer ontdekte hem, kreeg arg- waan en waarschuwde de politie. Den afgeloopen nacht heeft Geudens op het hoofdbureau dc.orgebracht en geslapen BIJ VERSTOPPING, spijsverteringssto- ringen, maagbranden, congesties, algemeen gevoel van onwel zijn, neme men's ochtends op de nuchtere maag een glas natuurlijk „f ?ranz-Josef "-bitterwaier, Volgens de in ■klinieken voor inwendige ziekten opgedane ervaringen is het „Franz-Josef"-water een uiterst weldoend afvoermiddel. Overal verkrb. in een schoon drenkelingenpak, na eerst zijn honger gestild te hebben. Nu zit hij weer in Scheveningen en wacht op zijn kameraden", met wie hij nog wel een appeltje te schillen zal hebben. Met v. d. Brande zal hij nu alvast wel spoedig een hartig woordje spreken. De vraag is alleen maar of hij op de an- dere twee nog lang zal moeten wachten! Verhoor van den iweeden aange- houdene. Het verhoor van den tweeden gearres- teerden vluchteling M. v. d. Brande heeft al bitter weinig vrucht afgeworpen. De man wil weinig of niets loslaten en bewaart op de meeste vragen het stilzwijgen, Om even voor tien arriveerde hij in de residentie, waar hij aan de Haagsche recherche werd overgegeven. Per arrestantenwagen ver- voerde men v. d. Brande, die het uniform van stukrijder der veldartillerie droeg, rechtstreeks naar de Scheveningsche ge vangenis, waar inspecteur v. d. Heuvel hem aan een verhoor onderwierp. Hier vertelde de man bij stukjes en beetjes, dat hij zich naar Dordrecht had begeven, om daar een kennis op te zoeken, van wien hij hulp dacht te kunnen verkrijgen. Toen hij zich echter aan het bewuste adres vervoegde, bleek, dat zijn kennis sedert eenigen tijd was verhuisd. Na tot deze ontdekking ge komen te zijn, besloot hij naar het bevol- kingsbureau te gaan, om te trachten daar te weten te komen, waar zijn kennis woonde. De ambtenaar, die hem hier te woord stond kreeg echter direct eenige argwaan. Hij dacht in dezen militair, die eenigszins ge- agiteerd stond te dralen en een zeer onze- kere houding aannam, een der vluchtelin- gen te herkennen. Daarom hield hij hem langer dan noodig was aan de praat en liet, zoodra hij van zijn zaak zeker was, de po litie waarschuwen, Een tweetal agenten, die spoedig op het kantoor verscheen, had den weinig moeite met hem. Hij gaf terstond toe v. d. Brande te heeten en een der vluch- telingen uit de Scheveningsche gevangenis te zijn. De politie in Den Haag werd met het geval in kennis gesteld en spoedig hier- na spoorde de man onder geleide van eeni ge politiemannen naar de residentie. Naar zijn zeggen heeft hij de militaire tenue er- gens gekocht. Van wien en waar dit ge- schiedde, wilde hij niet zeggen. Ook over zijn mede-voortvluchtigen wenschte hij zich niet uit te laten, Vermoed wordt, dat een medeplichtige hem buiten de gevangenis de uniform verstrekte en dat dit de reden is, waarom hij niet verder over de herkomst ervan wil spreken. ERNSTIGE AANRIJDING. Donderdagavond omstreeks halfelf reed te Arnhem de heer J. in een auto van Arnhem naar Velp. Ter hoogte van de Nordlaan, waar hij, naar eigen verklaring, met een snelheid van circa 35 K M. reed, moest hij voor een tegemoetkomenden auto de lichten dooven Vermoedelijk door de plotselinge verminde- ring der lichtsterkte, heeft de heer J. niet op- gemerkt, dat eenigszins terzijde van den weg twee personen stonden, die op de tram wacht- ten. Het gevolg was, dat beiden werden aan- gereden en meegesleurd. Toen de auto tot stilstand was gekomen, werden de slachtof- fers onder den wagen vandaan gehaald. Het bleken te zijn de 72-jarige blinde heer Van Tienen, organist uit Delft, tijdelijk verblijf houdende te Velp en zijn geleider, de 16-jari- ge Scheers uit Velp. De heer Van Tienen was zeer zwaar gewond en overleed korten tijd daarna. De jongeman S. had een ernstige hoofdwonde opgeloopen. Beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis overgebracht. De politie, die weldra ter plaatse was, heeft naar de Telg. meldt, den auto in beslag genomen en den heer J. een verhoor doen ondergaan EEN STUDIEREIS OP ZUIVELGEBIED, Van 17 tot 23 September zal te's Graven hage een 60-tal directeuren van keuringsdien- sten van levensmiddelen, chemici en zuiveh deskundigen uit verschillende landen een stu diereis door ons land maken. Het doel van deze studiereis is hoofdzakelijk om zich van de kaasbereiding en de kaascontrole, maar te vens ook van de zuivelbereiding in het alge meen, de botercontrdle en de maatregelen om te waarborgen dat alleen deugdelijke boter en kaas worden uitgevoerd, door eigen aan- schouwing op de hoogte te stellen. Ruim twintig jaar geleden is op initiatief van dr. Swavng, destijds inspecteur in Alge- meenen Dienst bij Landbouw een dergelijke excursie op touw gezet. En zoowel tot voile Wredenheid van de Duitsche deelnemers als tot groot nut voor onzen boter-export. Inmiddels is de kaasexport in ons land tot ontwikkeling gekomen, en geschiedt de uit- voer van boter en kaas met merken. Intusschen blijkt men omtrent de juiste waarde van die merken in het buitenland niet voldoende op de hoogte te zijn en deze onbe- kendheid doet schade aan onzen export. Vandaar, dat mede door den aandrang daartoe uit zuivelkringen uitgeoefend. dr. Swaving, thans waarnrmend Directeur-Ge- neraal van den Landbouw, weer een studie reis heeft georganiseerd. Nu zullen echter, behalve Duitschers, ook deskundigen uit an- dere landen worden uitgenoodigd. Het Rijk geeft een bijdrage in de kosten der reis, doch het overgr^ote deel daarvan wordt gedragen door verschillende controle-stati- ons, terwijl de zuivelorganisaties e.d. bijdra- gen door de ontvangst van het gezelschap op zich i: nemen. Uit het programma blijkt, dat Maandag 17 September, na de officieele ontvangst op het Ministerie van Binnenlandsche Zakenen Landbouw, een bezoek zal worden gebracht aan het boter- en kaascontrole-station Zuid- Holland. Dinsdag zijn Gouda's kaasentre pots aan de beurt. Ook zal dien dag de kaas- controlemerkenfabriek „Het Kaasmerk" te Leiden bezichtigd worden. Woensdag gaat het gezelschap naar Alk- maar en Hoorn. Donderdag zullen verschil lende boerderijen in de omgevihg van Leeu- warden in oogenschouw worden genomen. Vrij dag gaat men naar het Geldersch-Over- ijschelsch botercontrolestation te Deventer, terwijl Zaterdag Roermonds elerveiling op het programma staat. Een bezoek aan het Rijkslandbouwproef- station te Maastricht op Zondag 23 Septem ber zal deze excursie besluiten. KORTE BERICHTEN. Woensdagmiddag is te Gironingen de 57-jarige E. S., wonende aldaar, die zich per rijwiel naar zijn werk in het S-tadspark be- gaf, nabij de Klapbrug plotseling in het Hoornsche Diep gereden. Ofschoon de man spoedig op het droge werd gebracht, kon de dokter slechts den dood constateeren. De straffe wind, die in de streek van Tiel tusschen gistermorgen 11 en 1 uur heerschte. heeft veel schade aan het late fruit berokkend. Cinema Americain. Harold Lloyd in Een dag Sheriff. Het is natuurlijk, dat de directies der bioscooptheaters hun bijzondere zorg be- steden aan het programma, dat in de ker- misweek vertoond moet worden. Men wil dan de bezoekers een voorstelling aanbie- den, waarbij zij zich kostelijk amuseeren en genieten van muziek en filmspel. De Directie van de C. A. is ditmaal uit- stekend geslaagd. Wie toch zou beter in staat zijn de ontspanning zoekende filmlief- hebbers een allergenoeglijksten avond te bezorgen, dan Harold Lloyd, een der beste komische krachten van het witte doek? Zijn nieuwe Paramount-film: ,,Een dag Sheriff" is een aaneenschakeling van de beste komische filmtafreelen, die men zich denken kan en het publiek geniet van deze fijn gespeelde geschiedenis van den jong- sten Sheriffzoon. Harold wordt door zijn vader en twee broers, alle drie sterke kerels, als minder- waardig behandeld. Maar in geestigheid wint hij het van alle drie en hij weet voor- al de broers er op de meest dwaze manie- ren tusschen te nemen. De komst van Mary in het dorp, met een soort van kwakzal- verswagen, brengt eenige opschudding, vooral als Harold, bij afwezigheid van vader en broers, permissie tot optreden geeft. Zijn eerste ontmoeting met de lieftallige Mary is heel goed gevonden. Zijn klimmen in den boom bij 't afscheid een mooi bedachte scene. En dan het verzorgen door de beide broers van het meisje. Ten minste, zij mee- nen, dat zij Mary het beste eten en bloe- men brengen. Doch hoe groot is hun teleur- stelling en hun woede als zij merken dat zij Harold vertroetelen. Harolds vader komt, doordat het geld dat hij onder zijn bewaring had, wordt gestolen, in een zeer moeilijke positie. Zijn beide flin- ke zoons falen in hun pogingen om de die ven te vinden en de vader te redden. Maar de jongste zoon, die vooral onder invloed van Mary, geheel is veranderd, brengt het er beter af, al maakt de groote en sterke bruut op het verlaten schip, het hem lang niet gemakkelijk. De jonge Harold echter triomfcert en vaders onschuld komt aan 't licht. Hij is nu werkelijk de held, dien Mary altijd in hem gezien had. Harold Lloyd bpeelt de hoofdrol met veel talent. Zijn vlugheid en kracht wekken eveneens bewondering. Jobyna Ralston is de lieftallige Mary. Nu zij is werkelijk in staat van zwakkelingen helden te maken. Bijzonder goed zijn de an- dere typen getroffen. Het voorprogramma verdient eveneens alle aandacht. Een mooi Paramountjour- naal, een teekenfilm, een allerdwaaste tweeacter met Billy Dooley als hoofdper- soon komen eerst. En dan volgt nog voor de Alkmaarders een bijzondere opname n.l. Het bezoek van de Alkmaarsche kaasdra- gers aan de bierbrouwerij „De gekroonde Valk" te Amsterdam, Hoe de vele beken- den van onze markt daar te Amsterdam, vergezeld van het korps St. Louis, ontvan gen werden, hoe zij genoten van het echte bier, enz. dat alles laat de film duidelijk zien. Men zal schik in deze opname hebben. Het versterkte orkest zorgt voor een uitstekende muzikale begeleiding en dat daardoor de films nog beter tot hun recht komen, spreekt van zelf. Als geheel een uitnemend Kermispro- gramma, dat zeker groote belangstelling zal trekken. Alkmaarsch Bioscoop Theater. r In de kermisweek. Bet naar de Olympiade, Onze onvermoeide vaderlandsche artisten, Adrienne Solser, Cabaretire, Conferenciere en voornamelijk filmdiva, bedeeld met onver- gank,elijke jeugd, heeft weer gezorgd, dat "t A B.T. in de kermisweek staat in het teeken van de guile vroolijkheid. Actueel als altijd, heeft zij hier gebracht het jongste product van zuiver Nederlandsche filmkunst, waarin zij ook ditmaal weer met bewonderingswaar- dige vitaliteit de hoofdrol vervult niet al leen, maar ook weer persoonlijk haar film in troduceert en illustreert. Het is heden de wonderbare geschiedenis van tante Bet uit de Jordaan, die waardig gekeurd wordt om deze historische buurt te vertegenwoordigen op de Olympische spelen. Zij munt uit in gewichtsheffen, in Grieksch romeinsch worstelen, in boksen, hardloopen, tennissen en voetballen. Niemand die haar evenaart. Geen sterveling die tegen haar op kan. Maar niet alleen als athleet, als onoverwinbaar sportgirl, ook brengt zij overal waar zij verschijnt, de onvervalschH jordaansche gijn. Terwijl zij bovendien nog de gelegenheid aangrijpt om een welverdien- de critiek uit te oefenen op de tekortkomingen en laksheid van ons Hoogmogend landbe- stuur. In goed gekozen levende beelden laat ze zien de onverantwoordelijke onbewaakte over- wegen, het in armoede en ellende fen onder- gaande Maas- en Waalland, .de misdeelde oud O.I. militair, die gedwongen wordt tot loon zijner betoonde dapperheid den honger dood te sterven. Hulde wordt tevens gebracht aan de Hollandsche helden der zee. En de onvermoeide Adrienne Solser ver- ifoopt zelf haar progiamma's, zingt haar Ik-d ies, explieeert in sappig Jordaansch haar Olympische film en dwingt het publiek uit voile borst mee te zingen. Victoria-Theater. Kwatta-soldaten! Wat ze eigfnlijk met kwatta-soldaten tc maken neDDen, ae twee oe'r-komfsene Tfoora- rolspelers in bovengenoemde film, is me een raadsel gebleven. Of het zou'm moeten zitten in de popula- riteit, waarin ze echter de bekende soldaatjes der kwatta-reepen niet alleen evenaren, doch ver overtreffen. Wanneer de film geeindigd is en de beide „soldaten" den bezoekers een heelen avond van hartelijk lachen hebben bezorgd, zullen deze nog lang de komische gezicht-en van den sergeant en den recruut in hun herinnering dragen en menig oogen- blikje in een lach schieten. E>eze rolprent staat in het teeken van den strijd. Doch niet den strijd van kanongebulder en slagveldwee, neen, de directie van het Vic toria-theater wist heel goed dat met de ker mis den bezoekers iets geboden moet worden, dat hen doet lachen, doet brullen van ple- zier. Het is maar eenmaal kermis in een jaar! De strijd, dien we hier te zien krijgen, is de vreedzame kamp tusschen twee rivalen, die elkaar op de tneest origineele en meest ko mische manier eens echt-lekker dwars zitten. Hartelijk is er gelachen als de sergeant met z'n dood-l-euke snuit voor het gezicht van den hoogst verbaasden jongeman met diens meisje er vandoor gaat. Wat de oorzaak is van een onafgebroken reeks plagerijen en pla- gerijtjes tusschen deze twee. Vooral als de jeugdige Meijer \fcroor- de-eld wordt om een maand in het recruten- kamp door te brengen, waar „de lange" sergeant is, vinden beiden ruimschoots gele genheid om elkaar diverse „hakken te zet- ten". Ook nu speelt in beider soldatenleven „hef meisje" een groote rol. Natuurlijk hebben beiden het voorzien op de bekoorlijke Betty, waardoor ze allebei geinspireerd worden oin elkaar zooveel mogelijk te troeven, en wat weer de reden is van menig lang gezicht, nu eens van den sergeant, dan weer van den recruut. Bijzonder actueel is de ballonvaart die door den sergeant en Betty wordt meege- maakt. Alleen is het te wenschen, dat de luchtvaarders van a.s. Vrijdag een minder benauwde reis zullen hebben dan de lange! De recruut haalt hier het bravourstukje uit, om, voorzien van parachutes, uit een vlieg- machine op den ballon en vervolgens met Betty in z'n armen voor de oogen van den verbaasden en ontstelden sergeant naar be- neden te springen! En zoo zouden we door kunnen gaan. Steeds weer dringen zich komische tafereel- tjs uit deze geslaagde zcven-acter naar vc ren. We willen evenwel eindigen met een ieder die eens een avond echt lachen en plezier hebben wil, aan te raden te gaan genieten van het origineele en komische spel van Karl Dane als sergeant en George I<. Arthur als recruut, die beiden uitmunten door hun kostelijke gelaatsmimiek, waardoor ze een paar cnvergetelijke typen zijn geworden. Een interessant Journaal, een leuke teeken film en een op de lachspieren werkende twee acter completeeren dit bij uitstek geschikte kermisprogramma. Tot slot kunnen we nog mededeelen, dat de heer Melchert Schuurman weer de muzi kale begeleiding voor z'n rekening heeft wat genoeg zegt. Wanneer gij eenig uitslag bij Uw kind waarneemt, laat dit dan direct den dokter zien. Wat vandaag nog een klein plekje is, kan zich morgen al uitgebreid hebben. De kans bestaat, dat het besmettelijk is voor an deren. Stuur daarom nooit een kind met uit- slag naar school, zonder den dokter om raad gevraagd te hebben. gezondhe/dsraad. VOLKSUNIVERSITEIT VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Gisteravond vergaderde de Raad van toe- zicht der Volksuniversiteit onder voorzitter- schap van den heer J. Westerhof. Goedge- keurd werd het verslag, van het bestuur over het seizoen 1927/1928, welk verslag op de gewone wijze zal worden gepubliceerd. De rekening over 1927/1928 en de begrooting voor 1928/1929 werden vastgesteld, evenals het programma voor het cerste defl van het komende seizoen. Cursussen zullen worden gegeven door ds. Joh. v. d. Sjoek, arts te Heemstede, over karakterkunde; Frans Vink, den Haag, over het leven en werken van Beet hoven, Dr. J. Hemelrijk, Bergen, over een na- der te bepalen onderwerp; R. P. Goetseh, Allkmaar, over de vredesbeweging in den loop der tijden, C. F. D. Kohnert, Alkmaar, over den automobielmotor. Verder zullen le- zingen gehouden worden door Ir. J. A. Rin gers over de drooglegging van de Zuiderzee, Top Naeff, voordrachtenavond, o.a. uit eigen werk; prof. dr. F. J. J. Buijtendijk, over een nader vast te stellen onderwep. Dan zal er nog worden gegeven een filmavond, waarbij aan de hand van een filmvertooning over het onderwerp „Wetenschap en film", een toelichting zal worden gegeven door J. C. Mol te Bloemendaal. En ten slotte zal Willem Andriessen in aansluiting aan den Beethovencursus van Frans Vink een kilavier- avond geven van werk van den grooten com- ponist. Werkcursussen zullen worden georgani seerd in Ned. taal, Duitsch, Engelsch, schei- kunde, staathuishoudkunde en Latijn. Tot lid van het bestuur in de vacature- Alferink werd benoemd de heer G. H. Zoll. WERK VAN RUSSISCHE EMI- GRANTEN. Evenals vroeger zal ook ditmaal weer een kraampje op de kermis staan, waarin de heer A. K. Klimenko, kolonel bij de vroegere Kei- zerlijke Russische Artillerie, Russische snuis- terijen verkoopt, welke door emigranten zijn vervaardigd. Sedert 4 a 5 jaar verkoopt de heer Kli menko, die voor de Bolsjewistische terreur gevlucht is, reeds dit door hem en lotgenoo- ten vervaardigde werk en verdient er een so ber stuk brood mee. Hij etaleert in zijn bescheiden tentje uit hout gesneden en met de hand beschilderde en gekleurde naaldenkokexs, sigaretten- tn slgaren-eturs, lucltersdoosjes, bonbonniha e. d. Door vortfl en kleur onderscheiden dew kunstvoorwerpen zich van de maar al te dit Will te koop geboden rommel op snuisteiii gebied. f Wie er iets voor gevoelt den moeilijken tiki voor deze emigranten wat te verlichten bovendien een aardig souvenir wit bezitten. ga dit tentje niet onopgemerkt voorbij. -H DE MOTORSNELHEIDS-WEDSTRIJDEH Uit het programma van de op morgen door Alcmaria in het Gemeentelijk Sportpait te houden motorsneiheidswedstrijden bliifc ons, dat niet minder dan 42 rijders staan ij geschreven, waarvan 15 in de categork seniores o.w. van Hamersveld, Jansen, v d Berg, Rijk, Russen, v. d. Velde, van 'Gent' Maasland, Rumpt, Breemen en Beverdatti' namen van rijders, die morgen zeker een spannende strijd waarborgen. In de 2e categorie Jutiiores staan 8 rijden ingeschreven en in de nieuwelingen klasse 1? De rijders komen met motoren van lj verschillende merken uit, zoodat voor lief, hebbers van de motorsport ook een mooie gelegenheid geboden wordt om de verschil lende fabrikaten in hun snelheid te bewonde- ren. Morgen valt ook de beslissing inzake „De ziiveren Alcmaria Beker" toe te kennen aan den amateur, die in den loop van het seizoen 1928 op de Alkmaarsche baan de beste pre. tatie heeft geleverd. Dat er morgen om dezen prijs hevig streden zal worden, staat wel vast, als met weet, dat de stand thans zoodanig is, dal M. v. d. Berg 5 3/4 punten heeft Breemsnj W. van Gent 5, A. C. Goverse TA, A I van Hamersveld 5 3/4, A. Nagtegaal 5 en C N. v. d. Velde 4 3/4. KORFBAL-REVUE. Het vierde nummer van Korfbitl-Rtvue verschenen en dit nummer iaat eigenlijk d< Korfbal-Revue pas in zijn ware" gedaantt zien. Een zeer varieerende inhoud, natuurl over de korfbalsport, maakt het tijdschrift zeer aantrekkelijk. Nog weer eens blijkt dt groote waarde van eon dergelijk tijdschrift voor de zoo noodige propaganda, en uitgever en redactie stellen dan ook een behoorlijke ruimte beschikbaar voor deze propaganda, lets, wat zijn vruchten weldra zal afwerpen. Het bla-d doorbladerende, zie we, dat lid reeds over geheel Nederland verspreid is ei zelfs 4ot Belgie is cloorgedrongen. Naast den redactioneelen inhoud treffen wc thans ook de beioofde illuscratie aan, waar- aan de noodige zorg wordt besteed. Zoo doorgaande vindt Korfbal-Revm zeker zijn weg onder de sportliefhebbers! Kegelen. HAARLEMSCHE KEGELBOND, Aan de wedstrijden van den Haarlem' schen Kegdbond hebben in de laatste da gen vele clubs uit Rotterdam, Den Haag en Alkmaar deelgenomen. Hiervan wist Laan- zicht uit Rotterdam zich te plaatsen voor een der eerste korpsprijzen en is op dit oogenblik No. 3 voor de twee-vijltallen- wedstrijd. Hieronder vindt men de stand der wedstrijden, terwijl thans de helft 4« deelnemende clubs is uitgekomen. Korpsweastrijd 1. Hout of Fout, hen Haag, 305J 2. de Eendracht. Haarlem, .'H; 3. Gooi Om, Vlaardingev, 302; 4. Laanzicht, Rotterdam, 301; 5. Richtcn en Rcllen, Haar lem, 301 l'46 tr.) Twee Vijltallen: Richton en P.ollen, Haar lem, 595; 2. de Eendrachi, IHarlem, 585; 3, Laanzicht, Rotterdam, 568; 4. Fielio, Am sterdam, 555; 5, Hard Gaat ie, Den H e 1 d e r 552. Dames-Korpswedstrijd. f. E.M.E.R.G.O., Hilversum, 264; 2. Houdt Plank, Haarlem, 261. Hoogste Xorpswerpers; A. Benraadt, Haarlem, 78 (10 tr., eindc. 9); 2. Weyers, Haarlem, 78 (10 tr., e'ndc. 5); 3. P. Vledder, Hengelo, 7-1; 3. W. T h ij s s e n, D en Hel- der, 73 (10 tr., eindc. 9). Hoogste Korpswerpster; mevr. v. d. Ey- ken, Haarlem, 65 (10 tr., eindc. 6). Personcele wedstrijd: 1. J. Jongmans, Hilversum, 42; 8. A. Kams'eeg. Amsterdam, 41; 3. M. van Poppen, Delft, 40. Personeel-seric; 1. Q. Peet. Hilversum, 106; 2. M. van Peppcn, Delft, 104, 15 tt;3 Creuna, Den Haag, 104, 14 tr. JubileUm-wedstrijd: 1. H. de Wi(, Fliivit sum, 140; 2. B. Boerlagen, Haarlem, 136; 3 A. Wagenaar, Haarlem, 135; 4. J. Jongman, Hilversum, 134. Vaste Baan-Hatrburger-te'Trg: 1, mevr, Omstee, Zandvocrt, 9482; 2. Van Elzen, Haarlem, 94; 3. Scheeps maker, Alk maar, 92. Vaste baan gewone stel'ing: 1. Milller, Busstim, 42; 2. Vleescbhouwer, Alk maar, 40—37; J, H. Frantzen, Haarlem, 40—36. Koppel-wcdstrijd. 1 /Aaasv.'-i1 el—Ri mers, 50; 2. KreugerLeeksma, Den Haag, 48 met tweemaal 48, 3. Genefaas- Kdlmaan, A 1 k m a a r, 48 met 47. Paren-wedslrijd: 1. mevr endehiet Oolders, Alkmaar, 48; 2. mevr. en de heer Heidendaal, Haarlem, 4544. PfOVlilCBaal M8BUWS_ SCHAGEF. Voor de bc trekking van ovvVrwijzer aan de *1 school le Schagen hebben zich 85 sol- licitan'-en aangemeld. PREDIKBEGRTEN, 26 Augustus. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. BURGERBRUG, 10.30 uur. Ds. Damstd- EENIGENBURG, nm. 8 uur, Ds. vai Dijk. HENSBROEK, 10 uur, Ds. Rijkx, LIMMEN, 10 uw. De. Hak. OUDKARSPEL, 10.30 uur, Ds. Scher- merhorn. URSEM, geen dier?j WARMENHUIZEN, 10.30 uur, Mej. Vliet. Doopegezinde Gemeenten. BEEMSTER, 10.30 uur Dr. Kuipers. GRAFT NOORDEIND dienst. NIEUWE NIEDORP uur, Ds.flusi DE RIJP, 10 uur, Ds. Ke ng. Doop. (Gcdecltslijk ontleend aan en -°«H

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 10