DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM nonaera aertigste jaargang Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Eewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters uaar plaatsrulmte. Brie Yen franco N.Y. Boefc- en Han&eMr, y,Ji. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Uedactie No. 33. ZATEBIIAO 25 AI CINIT^ De Feesten op Komngmiie- Verjaardag. OageBijksch overzicht. iuifenland Noord-Hollandscbe Stoomwasscherij van bericht dat de nieuwe Frijscourant van 1 Sept. a.s. voor de clientele een groote verbetering aangeeft Stads§ii©uw3 No. 201 un antumei Stsraai an s oiaacn. I9ZB Direcfeur: O. H. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. 5ij De Oranjevereeniging hier ter stede, die, wat het tijdperk van haar bestaan betreft, nog in de luierperiode verkeert, zal dezer dagen demonstreeren, dat zelfs een baby op vereeni- gingsgebied zooveel presteeren kan, dat de bevolking van geheei Alkmaar en omstreken er verbaasd van zal staan. Wie althans van bet uitvoerige program-ma VOOr de- feestviering op 31 Augustus heeft tennis genomen, zal volmondig moeten erken- nen, dat alles in het werk gesteld is om den dag door alleulei attracties zoo gezellig mo- gelijk te maken. Dat moeite noch kosten gespaard zijn, blijkt wel allereerst hieruit, dat men er in geslaagd is, den beken-den 1-uchtschipper Van Pottum voor een ballontocht te engageeren. Het is niet gemakkel'ijk een luchtvaarder te pakken te krijgen, zelfs al is hij nog niet op- gestegen, want de heer Van Pottum geeft met zijn ballon een sensat-ioneele -voorstelling sn op Koninginne-verjaardag zijn er natuur- lijk heel wat Co-mite's en Vereenigin-gen iwaarmede hij een overeenkomst kan sluit-en. Evenwel, de Oranje-vereeniging is er in geslaagd hem naar Alkmaar te laten komen, waar de opstijging van de ballon natuurlijk een gebeurtenis van groote beteekenis is. Erg verwend zijn we hier op het punt van lucbtvaart niet. De K. L. M. heeft nog al- tijd geen gescbikt terrein voor pleiziervluch- ten en een ballon is er sinds mensch-enheu- genis niet opgestegen. Eenige jaren geleden heeft de heer Van Pottum wel het plan daartoe gehad, maar door allerlei onvoorziene omstandigheden is er toen niets van gekomen. Op Vrijdag a.s. - zal door leden van een athletiekclub een wedloop over 5000 Meter worden gehouden, die dwars door Alkmaar zal gaan, en ongeveer 18 minuten zal duren. Om twee uur wordt gestart en na afloop van dien wedstrijd zullen- veertig rubers, da mes en heeren, op het Sportpark verschijnen. Deze demonstratie gaat uit van de Heiloo- sche Rijvereeniging en geschiedt onder lei- ding van den instructeur, den heer De Jager. Dressuurproeven door heeren en door dames worden getoond evenals het zoogenaaomde tandemrijd-en (twee paarden voor elkaar) en bet carousselrijden in twee manneges. Ten slotte wordt een jachtrit met een race van plus minus 800 Meter gehouden, waar voor het bestuur der Oranje-vereeniging ;en drietal fraaie prijzen beschikbaar gesteld heeft. Terwijl de belangstellenden zich nog in deze hippische sport verlustigen, wordt reeds de aandacht voor bovenaardsche attracties gevraagd. De heer Van Pottum dealt dan namelijk aan kinderen van bezoekers, -die er nog geen ontvangen hebben 'n ballonnetje uit, waarme- de zij aan den ballonwedstrijd kunnen deel-ne- men. In totaal worden 400 a 500 van deze ballonnetjes uitgedeeld, waarbij de kinderen der leden, die vooraf hun plaatsen namen den voorrang krijgen. De ballonnetjes zijn reeds met gas gevuld en dragen elk een kaart waarop naam en woonplaats van den „afzender" genoteerd worden, niet zoozeer om ze bij gebleken on- bestelbaarheid terug te kunnen bezorgen, als wel om te kunnen nagaan waar ze terecht komen. Natuurlijk zijn ook bieraan verschil- lende prijzen verbond0*1. Tijdens het vullen van de ballon zal de heer Van Pottum een toespraak houden. Hij zal daarbij aan alien, die zich daarvoor inte- resseeren van alles over zijn ballon en wel- licht ook over zijn avonturen vertellen. De heer Van Pottum is al zoo d-ikwijls opgeste- een en heeft al zoovele avonturen beleefd, dat het zeker interessant zal zijn, naar hem te luisteren. De ballon dra-agt een fabrieksreclame, waarvoor de luchtvaarder een contract heeft en van dezelfde fabriek zijn waarschijnlijk de vijfhonderd parachutjes en serpentines af- komstig, die hij na het opstijgen uit de mand zal laten vallen. In sommige dezer para chutjes zijn bonnen ter waarde van 10 ver- borgen en de jeugd zal dus ongetwijfeld bij- zonder actief in het opvangen van deze schatten zijn. De gelukkige, die een bon be- machtigt, kan deze ter inwisseling aan een uader opgegeven adres zenden. Dat alles vormt al een uitvoerig en aan- trekkelijk programma en de Vereeniging zou hiermede kunnen besluiten, maar zij heeft iets van de marktkooplieden geleerd. Zij doet er voor hetzelfde gel-d telkens nog een attractie bij en bewaart de grootste verrassing voor het laatst. Dat is natuurlijk de opstijging van de groote ballon, in v/elks mand de heer Van pottum en twee passagiers kunnen plaats ne- De heer Van Pottum is natuurlijk ballon- commandant en de passagiers, die bereid zijn jer opluistering van <jezen feestmiddag hun ieven te wagen, zijn een redacteur wan onze courant en een zijner col'ega's van het Noord-Hollandsch Dagblad. Er wajep, althans wat oas bureau betreft, liefhebbers genoeg om den tocht mee te ma ken, maar de candidaat-luchtvaarder mag niet zwaarder dan 75 K.G. wegen. De ge lukkige zal voor de opstijging nog door den bailoncommandant op zenuwen en over- schrokkenheid gekeurd worden en we vermoe- den, dat hij in alle opzichten geschikt zal worden bevonden. Natuurlijk zal onze redacteur, als hij den -tocht meemaakt, daarover zoo spoedig moge- lijk een verslag in onze courant laten volgen. Als hij meegaat, want naar men ons mededeelt, bestaat de mogelijkheid, dat de heer Van Pottum, die voor dezen tocht na tuurlijk de grootst mogelijke veiligheidsmaat- regelen neemt, het weer of den wind niet gun- stig genoeg acht om passagiers mee te ne- men. Is de toestand zoo, dat hij den tocht slechts met een passagier aandurft, dan zul len beide couranten er om loten welke redac teur het dan twij-felachtige geluk ten deel zal vallen mee naar boven -te gaan. Waar de ballon, die onbestuurbaar is en dus een speelbal van den wind zal zijn, ten- slotte zal neerkomen, is natuurlijk niet te voorspellen. De tocht is hier a-l-tijd een beetje geva-arlij-ker dan elders omdat Alkmaar tus- schen twee zeeen ligt en bij een Oosten- of Westenw-ind zal het d-us wel noodig zijn te -d-alen voor de ballon bo-ven het water komt. In de richting van den wind schij-nt de lucht vaarder den ballon wel in zijn macht te heb ben en het is dus ook heel wel mogelijk, dat de ballon een flink eind naar het Noorden of Zuiden zal afdrijven._ Na de opstijging ziet m-en een menschelijk Idcha-am aan een parachute uit de mand vallen. Men heho-eft zich niet bevreesd te maken, dat dit een der beide redacteuren_ is, want -die zoud-en al heel weinig te schrijven hebben als ze den interessanten ballontocht misvielen, nog afgescheiden van de omstan- dighd-d', dat ze er wellicht weinig voor zou- den gevoelen op deze wijze overboord te worden geworpen. Wie en wat de parachutist in werkelijkheid wel is en welk doel met deze attractie beoogd wordt, zal wel blijken als hij opgevangen wordt. Voor den eerlijken vinder is natuurlijk weer een flinke prijs beschikbaar. Het slot van den middag is een ach'tervol- gingswedstrijd van de ballon, waaraan na tuurlijk alleen door automobilisten, motorij- ders en fietsrijd'ers kan worden deelgenomen. Niet minder dan drie of vier prijzen zijn beschikbaar voor de gelukkigen, die den bal lon achtervolgd hebben en als eerste, tweede enz. op het landingsterrein aankomen. Over een foto-wedstrijd, prijzen der plaat sen enz. heeft men dezer dagen voldoende in advertenties en berichten in onze courant kunnen lezen en wij kunnen daarnaar dan ook verder verwijzen. Hoof-dzaak was te doen uitkomen, dat de Oranje-Vereeniging. die ook alle kinderen der lagere scholen in den Muziektuin hoopt te tracteeren, kosten noch moeite gespa-ard heeft om dezen nationalen feestdag hier ter stede een bijzondere attractie te geven. Moge goed weer de feestelijkheden begun- tigen en alle plannen daardoor volledig tot uitvoering kunnen komen. STRESEMANN NIET NAAR GENeVE. Geen politieke redenen voor zijn niet- komen; waarom het beter is voor Duitschland, dat S. niet te Geneve komt; in internationaal opzicht is het jammer, dat hij diet komt. Na Sir Austen Chamberlain, den minister van bujienlandsche zaken in Engeland, is het thans ook Stresemann, die te Geneve zal ont- breken op den Volkenbondsraad. De redenen van zijn niet-komen zijn, dat de doctoren hem geadviseerd hebben, rust te nemen, omdat zijn gezondheidstoestand1 lang niet normaal is. De eerste indruk, die men dikwijls van zoo'n bericht krijgt, is onwillekeurig die van een „diplomatieke" ziekte. Echter, dat is niet het geval met Stresemann. Meer dan een reden is er op te noemen, om zijn zwakke ge- zondheid au serieux te nemen. In de eerste plaats weet ieder, dat Strese mann eenige maanden geleden een ernstige ziekte heeft doorstaan en dat er sindsdien, tengevolge van de verkiezingen en de verdere binnenlandsche verwikkelingen (de kabinets- kwestie!), die daaruit voortvloeiden, van hem als partij leider veel gevergd is. Maar er is nog een andere reden. Zooals men weet, gaat Stresemann wel naar Parijs, om het anti-oorlogsverdrag mede te onderteekenen. En nu heeft hij we heb ben het al reeds gemeld Poincare laten weten, dat hij gaarne een onderhoud zou wil- len hebben met hem over de ontruiming van het Rijnland. Deze kwestie is thans weer alom aan de orde, en mag men de Fransche bla- den gelooven, dat moet Briand gemachtigd zijn, om in ieder geval met Stresemann be- sprekingen te openen over deze ontruiming, hetzij te Parijs, hetzij te Geneve. Uit bovenstaande blijkt dus wel, dat het Stresemann ernstig gemeend is, onderhande- lingen aan te knoopen over de Rijnland-kwes- tie en dat het dus niet daarom is, dat hij niet te Geneve komt. Overigens heeft het ook wel zijn goede zij- de, dat Stresemaaa aiwe^g gal zijn te Geoe- ve. Immers, van ontruiming k;n toch niets komen. Dat voelen de Duitschers zelf wel Daar een dergelij-ke bespreldng in Geneve een zeer officieel karakter zou dragen, zou een politiek echec niet uit kunnen blijven. Ook in dat opzicht is het dus beter, dat Stresemann Geneve mijdt. Geheei anders is het te Parijs. Nieman-d verwacht ook daar een of ander rechtstreeksch resultaat. De besprekingen daar dienen veel meer, om elkaar te polsen. Valt er meer te be- reiken voor Duitschland, dan het thans waar schijnlijk lijkt, dan is dat politieke winst; blij ken echter de pessimistische verwachtingen gegrond, dan heeft men in de oogen van het publie-k ndg geen echec geleden. Waar Stresemann er dus waarschijnlijk in zal slagen, de kwestie te Parijs aan de orde te brengen, vervalt meteen de noodzaak voor zijn gaan naar Geneve. Zijn ziekte, hoe betreurens waard ook, komt dus is dit geval heelemaal niet ongelegen. Moge het dus ten aanzien van de nationals Duitsche politiek geen verlies zijn, als Strese mann ditmaal de VolkenbondSvergadering niet bijwoont; in internationaal opzicht, voor den Volkenbond, valt zijn wegblijven te be- treuren. Het was den laatsten tijd een goede gewoonte, dat de Europeesche landen hun mi nisters van buitenlandsche zaken naar Gene ve zonden, waar zij elkaar ook informed ken- nen leerden en waar vertropwelijke besprekin gen kon-den worden gevoerd zonder dat deze bijzondere aandacht trokken en tot allerlei onwenschelijk commentaar aanleiding gaven Dat verhoogde het de beteekenis van de Vol- kenbondsvergadering. Het zou jammer zijn als van deze gewoonte werd afgeweken en dien kant gaat het dit jaar zeker uit, nu zoo- wel Stresemann als sir Austen Chamberlain om gezondhei-dsredenen hun bezoek aan de Volkenbondsstad hebben opgegeven. Briand zal nu van de groote Europeesche mogend- heden de eenige minister van buitenlandsche zaken zijn, die aanwezig is. De afwezigheid der beide anderen Mussolini komt nu een- maal nooit zal aan de beteekenis van de bijeenkomsten van Raad en Vergacfering, ho" belangrijk de agenda's op zichzelf wezen mo- gen, ongetwijfeld afbreu-k doen. Intusschen schijnt de mogelijkheid te bestaan, dat in plaats van Stresemann de rij-kskanselier zich naar Geneve zal begeven. Dat zou in ieder geval in representatief opzicht Stresemann's afwezigheid1 vergoeden en moet ook in de oogen van de Volkenbondsvrienden Duitsch land- ten goede komen, dat op die wijze de groote beteekenis van het internationale or- gaan der naties duideljjk zou blijken te erken- nen. DUITSCHIAND. EEN BENDE GIFMENGERS ONTDEKT Te Temesvar in Zevenbergen is men op het spoor gekomen van een opzienbarende reeks moorden. Een bende gifmengers blijkt zich reeds jaren lang door moord in het bezit ge steld te hebben van de erfenissen der slacht- offers, wier aantal tusschen vijftien en twin- tig bedraagt. Reeds in 1D23 was het opgevallen dat in een tweetal voorsteden ve-rscheidene mensdhen stierven zonder dat men recht wist, wat de -doodsoorzaak was. Geruchten liepen over ver- giftiging. Een toen ingesteld onaerzoek lever- de echter geen resultaat op. In April van dit jaar stierf onder merkwaardige omstandig heden een lid eener bekende familie. Toen ook hier weer geruchten over vergiftiging opdo- ken, liet de officier van justitie het lijlc opgra- ven en autopsie verrichten. Deze toonde on- dubbelzinnig aan, dat de overledene met arse- nicum was vergiftigd1. Voor den officier van justitie was dit aanleiding, nu een reeks lijken te laten opgraven van menschen, die onder soortgelijke omstandigheden het leven hadden gelaten. Ook bij deze lijken werd arsenicum- vergiftiging vastgesteld. De moorden strekken zich uit over een tij-d van twintig jaar. Een aantal lieden is onverwijld in hechtenis-geno- men. Het heet, dat zij reeds jarenlang in een laboratorium vergiften bereidden. DE PLAT-DUITSCHE TAAL BIJ DE RECHTSPRAAK. Het Oberlandesgericht in Oldenburg heeft het plat-Duitsche (Oostfriesche taal) voor de rechtbanken officieel erkend door op de vraag „of een getuigenverhoor in't plat-Duitsch kan worden erkend" te verklaren dat de wet voor- schrijft „het gebruik van de Duitsche taal, waaronder ook de plat-Duitsche taal begre- pen is, daar -deze taal niet uitgesloten is." DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Een nieuwe officieuze uitlating In Berlijn verluidt officieel, dat de Fran sche ministerraad Donderdag moet hebben besloten, het verzoek van Stresemann om de vervroegde ontruiming van het Rijnland ter sprake te brengen, te beantwoorden met een verwijzing naar de besprekingen te Thoiry van September 1926 tusschen Briand en Stresemann, waarbij alle zijden van dit vraag- stuk bekeken en besproken zijn. Men wijst er te Berlijn in politieke kringen op, dat de besprekingen van Thoiry op het oogenblik als verouderd moeten gelden en bo- vendien heeft het toen niet aan Duitschland gelegen dat van de tenuitvoerlegging dier toenmalige plannen niets gekomen is. Dat Duitschland de ontruiming nu definitief ge- regeld wenscht te zie.n lajigen tijd te Parijs en te Londen bekend-; Duitschland wil -die besprekingen buiten ieder verband hou- den met de onderteekening van het verdrag van Kellogg, maar het zal wel de gelegenheid van Stresemann's aanwezigheid te Parijs aan- grijpen om met de leidende staatslieden der Entente te confereeren. DE VALSCHE CREDIETBRIEVEN. Het onderzoek in de zaak van de zwende laars met valsche credietbrieven duurt voort. Te M-ilaan is de minnares van den te Frank fort gearresteerden Marchesini in hechtenis genomen. Ze verklaarde dat in de villa van Marchesini reeds ver-eden jaar Jul-i de plan nen tot het plegen van bedrog op groote schaal met valsche credietbrieven uitvoerig besproken zijn. De te Marsei'le gearresteerde Palmeri heeft reeds bekend, met andere leden van de bende in ver-binding te hebben gestaan. De polivie van Marsei'le heeft zich bereid ver- klaard de daar gearresteerden aan Duitsch land uit te leveren zocdra het onderzoek ten einde zal zijn Alle leden van de bende zullen zich voor het gerechtshof te Munchen te ver- antwoorden hebben. DE KNOEIERITEN MET OORLOGS- LEENING. De knoeierijen met oorlogsleerungen. In verband met de met oorlogsleeningen ge. pleegde onregelmatigheden zijn thans ook twee bankiers uit Dusseldorp in het huis van bewaring te Moabit opgesloten. De gearres teerden moeten zeer fcezwarende verklaringen voor Hugo Stinnes Jr. hebben afgelegd. WIE WORDT CHEF DER DELEGATIE? Nu Stresemann niet naar Geneve mag voor zijn geneesheeren en dus de Duitsche delega te haar chef heeft verloren, houden de bladen zich met de vraag bezig wie zijn taak als zoo danig zal overnemen. Het „Berl. Tag" en de „Voss. Z." verzeke- ren, dat Stresemann den wensch zou hebben te kennen gegeven, dat de rij'kskanselier zelf zou gaan. Volgens de „Voss. Z." heeft Miiller hiertegen bezwaren geopperd: hij acht het niet gewenscht zoolang uit Berlijn afwezig te zijn. D-e „Vorwarts" daarentegen acht het niet onmogelijk, dat de rijkskanselier zal gaan Gister zou de beslissing hierover vallen. Op verzoek van Stresemann zal dr. Zondek hem naar Parijs vergezellen. De minister zal aldaar slechts deelnemen aan het diner, het- welk Briand zal geven. Overigens zal hij zich bepalen tot de plechtigheid van de onderteeke ning en de gedachtenwisselingen met Kellogg, Poincare en Briand en daama naar Berlijn terugkeeren. yF; FRANKRIJK. VERZET VAN REKRUTEN. De Humanite, het communistische orgaan, meldt, dat het Donderdag in het plaatsje Bitsch in den Elzas, bij het oproepen van de recruten tot een begin van muiterij is geko men. De 500 recruten eischten de vrijlating van een soldaat, die w-egens insubordinatie gevangen was gezet. Zij begaven zich naar de primitieve gevangenis en wisten den man te bevrijden, waarop zij, onder het zingen van de Internationale naar de kazerne terugkeer- den. Hier werden zij opgewacht door de oude- re lichtingen, die echter, ondanks driemaal herhaald bevel, geweigerd zouden hebben op den troep te schieten, bij welken zich de bevrij- de gevangene b-evond. De bevelvoerende kolo- nel is naar Metz vertrokken om te rapportee- ren. Wij- laten dit verhaal voor rekening van het communistisch orgaan. HET GEBEURDE TE LANDAU. Eindgoedal goed. Zooals men weet is het indertijd gebeurde te Landau (de kwajongensstreek van het neer- halen van de Fransche vlag) langs minnelij- ken weg ten slotte bijgelegd; de eisch tot uit- levering van de 3 tot 5 jaar tuchthuistraf door den Franschen krij-gsraad veroordeelde boos- doeners is ingetrokken. Alleen zat nog de commissaris van politie Bauer, die de nachtelijke vlucht van de drie Duitschers naar het onhezette gebied zou heb ben begunst-igd en daarom door -de Franschen Was gearresteerd1, in de gevangenis. Deze is thans, naar het W. B. meldt, heden - ochtend in vrijheid gesteld. Dit pijnlijke incident is dus op gelukkige wijze uit -den weg geruim-d. ITALIe. EEN GEZANTSCHAPSATTACHe VAN COLUMBIe VERDRONKEN. Bij het baden. De attache bij het Columbiaansche gezant- schap te Rome, Ignazio Lago, die op een reis om de wereld te Warnemunde vertoef- de, is daar Donderdag-middag bij het baden verdronken. Ofschoon hij niet kon zwemmen, had hij zich 150 M. ver in zee gewaagd. VINCENZO RICCIO. f De Italiaansche bladen melden het over- lijden van den oud-minister Vincenzo Riccio. E)eze Napolitaan was zijn politieke loopbaan begonnen als kameroverzichtschrijver, totdat hij in 1897 kamerlid werd. Hij was onder- staatssecretaris in !het ministerie Sonnino, mi nister van posterijen en telegrafie onder Sa- landra (1914), van landbouw onder Orlando (1917) en van arbeid in het laatste ministerie Facta, dat door de fascisten werd wegge- vaagd-. Dit belette hem niet zich op de groote fascistische candidatenlijst te laten plaatsen, zoodat hij in 1924 als kamerlid herkozen werd. Hij was in deze laatste Kamerperiode een volgeling vun Salaadra, di9 evenuls bij op de groote fascistische lijst gekozen was, doch al spoedig tot een gematigde oppositie over ging- Riccio is 70 jaar geworden. ONGELUKKEN. In de nauwe straten van het oude Rome in den omtrek van het Vaticaan is Donderdag een electrische tram in voile vaart op een vrachtauto gereden. De koetsier van de tram is zwaar gewond onder de wrakhoop van het voorbalcon uitgehaald. De passagiers van de tram en de chauffeur van de vrachtauto lie- pen slechts lichte^wetsuren op. In den omtrek van Arezzo in Toskane is een auto in een ravijn van 7-0 M. diepte gestort Van de vier inzittenden kw'amen er drie om. ALBANIe. DE PLANNEN VAN ZOGOE. Een concurrent die zijn tijd at- wacht. Zooals men weet, wil Achmed Zogoe als koning den troon bestijgen, waarop de prins von Wicd in het voorjaar van '14 als M'Bret plaats nam, maar welken hij weer moest ver- laten. De Berlijnsche correspondent van de „Ass Press." heeft thans den prins v. Wied de vraag voorgelegd hoe hij stond tegenover Achmed's plannen. Deze heeft daarop doen antwoorden, dat de prins in het najaar van '14 Albanie heeft verlaten, echter onder waarborging van al zijn rechten. Hij hand- haaft dan ook voor zich en zijn nakomelingen alle aanspraken op den troon, niettegen- staande de persoonlijke plannen van Achmed Volgens hem staat ook thans nog de meer- derheid van het volk aan de zijde van den M'Bret. Zijn terugkeer is echter thans on mogelijk; Wilhelm v. Wied wil alle buiten landsche en binnenlandsche politieke mee' lijkheden vermijden. Hij beidt echter zijn tijd. ZUlD-SLAVIe. DE POLITIEKE STRIJD IN SERVe. De coalitie der oppositie blijft on gerept bestaan. Naar Vaz Dias uit Agram meldt, heeft Pri- bitsjewitsj Woensdag aan jcurnalisten ver- klaard, dat er van een scheuring in de oppo- s'tie tengevolge van het afzonderlijke tele gram van de Kroatische boerenpartij naar de interparlementaire conferentie te Berlijn geen sprake is. Ik heb, zei Pribitsjewitsj, Za- terdag reeds de noodzakelijkheid van een pro test tegen de vertegenwoordiging van het rompparlement voor de Interparlemenaire Unie aangekondigd. Daaruit blijkt duidelijk, dat ik accoord ga met dit protest. Wanneer dit echter nog niet het geval ware, zou ik mij na de dreigementen die uit het officieele Bel- grado binnenkomen mij met dezen slap ac coord verklaren. In plaats van de oorzaken, die tot dezen stap van de Kroatische boeren partij gevoerd hebben, uit den weg te ruimen, bedient de regeering te Belgrado zich van dreigementen, wat haar eenige wijsheid was en nog altijd is. Men vergeet in Belgrado, dat men tegenwoordig de volkeren niet meer met een Chineeschen muur afsluiten kan van el- kander. Er bestaat een openbaar geweten van de wereld, dat door geen formules van staats- soevereiniteit vertrapt kan worden. Ten slotte herhaalde Pribi-tsjewisj dat de coalitie tot blijdschap van het Servsch-Kroatisch-Slo- veensche volk bestaan blijft. GESLAAGD. Voor het exarnen in machineschrijven, af genomen door de Vereeniging „Het Neder- landsche Handels-Instituut" te Amsterdan; slaagde de heer W. Prins, alhier. KORPSKOLVERS AANGE- WEZEN. Als Korpskolvers voor den nationalen wedstrijd van den Nederlandschen Kolfbond, te houden in September a.s., zijn door de kolfclub „Centraal" alhier aangewezen de heeren J. H. Friedt, C. de Vries en J. J. de Roos, alien te Alkmaar. EVANGELIE-SAMENKOMSTEN. Men verzoekt ons opname van het vol- ge-nde: Wij vestigen uw aandacht op de adverten- tie, voorkomende in de courant van heden, op de mededeeling aangaande de Evangelisa- worden door den heer J. Sevensma, in tie-samenkomsten, welke gehouden zullen „Waakt en Bidt", op 27, 28 en 29 Augustus. De toegang is vrij ea alien zijn welkojn. ALKHAAKSGIE GOURANT. WE* 'I

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1