llkntaarscliG Courmt. Schaakrubriek. Damrnbriek. West-Friesche vertellinpn Het pheimzlnnige Gensotschap. FEUILLETON. Xo 201 1928 Honderd dertigste Jaargang. Zaterda^' 95 Augustus. Gemeentelijke School voor Voorbereidend Middelbaar Technisch Onderwijs te Alkmaar. INSCHRIJVING VAN NIEUWE LEERLINGEN. De inschrijving is opengesteld tot en met 30 AUGUSTUS a.s. in het gebouw der Am- bachtsschool, des v.m. van 912 en n.m. van 2—5 uur. Leerlingen van Ambachtsscholen met een volledig leerplan voor bet voortgezet lager onderwijs kunnen reeds na bet doorloopen van de 2e klasse worden toegelaten, mits zij bet derde leerjaar aan de Ambachtsschool te Alkmaar volgen Leerlingen met het diploma Ambachts- 6Chool of zij die naar de 5e klasse van de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonder- wijs zijn bevorderd, kunnen onmiddellijk worden toegelaten, onder overlegging van ihun rapportboekje en een verklaring van den Directeur dat ze voldoende aanleg bebben voor voortgezette studie in de technische vakken. Het schoolgeld wordt geheven naar bet inkomen en is zeer laag gesteld. De school geeft opleiding voor het toela- tingsexamen eeiifer Middelbare Technische School. De lessen worden in de avonduren gege- yen. Aanvang 3 SEPTEMBER a.s. Nadere inlichtingen bij den Directeur. n SPOUKVERHAAL VAN MAARTJE De Magere Sliet had z'n stoel al baiskoven bai de gezellige vierkante huistafel van Maartje, mit de ellebogen op teifel en de inuisten teugen z'n oore, vast besloten dat hem niks zou ontgaan van't vertelsultje van Maartje. De Bloedtoet had 't alderes meer boord, maar deer was altaid wat aars bai, den de leste keer. 't Was dutmaal ommers over de Tientoon-Elfrib! 't Was stil in de huiskamer, je konne de stilte hooren toen Maartje be gon. Nou, jeulie hewwe allemaal hoord van Meister Tates, dat koning Radboud van Me denblik in Hougwoud doupt worren zou in 719, maar dat ie deervan nag bai toids of zag, omdat ie liever mit z'n voorvaderen bai Wo- dan wou wezen, den mit zoo'n beetje Christe- nen in den Hemel. En ok, dat ie an 'n kwai- nende ziekfe laidende was en drie dagen lei- ter begraven worren is. Maar deer staat ner- gens in de geskiedboeken wat voor 'n kwainen- de ziekte dat weest is en ok niet, weer ie den begraven worren is. En je motte ok maar niet gelouve, dat suk waar is hoor, maar dat hewwe ze maar verbloemd, omdat ze voor de waarheid niet dcrste uit te komen. En nou hew ik hoord van men gropmoeder, die weer van heur gropmoeder hoord heb, dat 't heel aars beurd is. Want, 'n half uur neidat Radboud z'n lin ker voet uit't doupvond terugtrokken had, had ie der berouw van en sprak: „Manskap- pen en Geistelikken" sprak ie, „ik hew der berouw van, dat ik me niet hew leite doupe; jk wil't Woenisdag overdoen in m'n kasteel te Medenblik, in't zelfde doupvond en om te bewaizen dat 't mienings is,^ noodig ik jeulie alelgaar uit op 'n groote maaltoid teugen morgen, Maandig" 't Was 'n Zun- dig, toen ie te Hougwoud doupt worden zou En Maandigs had deer 'n groote mailtoid plaas en Dinsdigs weer ien, van de teugen- partai, omdat ze gien klaploupers wezen wi'l- de en Woenisdis vertrok de heele stoet mit peerden en wagens en koeien en varkens en skupe en vrollie en kinders deur 't Blodte- bieneland, langs de zaidoik nei Medenblik, toen der iensklaps, efkus voorbai de riet- skoot wat vreiseliks beuren zou. „Toe Bloedtoet" vroeg Maartje, „zeg 't derde verssie ders op van de eerste der Va derlandsche Mopjes van meister Tates." „Zingen, Maartje?" „Nei, liever niet; jeulie hewwe nou al ge- nog zongen, je zouwe er temet houfdpoin van kraige." Dus toch nag houfdpoin, docht de Bloed toet, die't verssie opzaide: Maar toch ook ,tegenover't tal Van deze deugden stond, helaas, weer 't kwade, Hun gerstedrank en't spel vooral Was menigeen ten schande en schade. Hun harden zongen van de Daen, Verricht in't strijdperk door hun ouden, En vuur en starren, zon en maan Naar het Engelsch van J. S. Fletcher door Mej. A. T. 54) HOOFDSTUK XXVIII. De brief van waar? De drie mannen stonden om de tafel waar- 0p Jimmie in zijn opgewondenheid den brief had neergeworpen. Zij keken naar den brief, een gewonen, niets zeggenden brief, gericht aan Jimmie, met een vaste karakteristieke hand, alsof zij bijna verwachtten, dat hij zou gaan spreken, ,,Van mijn tante!" herhaalde Jimmie. Hij keek de beide anderen vaag aan, keek vaag om zich heen. „Van mijn tante!" zei hij Weer. Packe nam den brief met een besHste bewe- gmg op. ,,Maak hem open!" zei hij, gebiedend. »wat jaagt je vrees aan? Het meet goed met haar Seiden zijn, anders zou deze brief niet fekomen zijn." Jimmie scharrelde aan het enveloppe; Packe nam het uit zijn handen en scheurde ianbaden ze in hun heilge wouden. Nou, gong Maartje voort, op sukke maal- taiden wier der verskrikkelik veul dronken, uit koehorens, die je niet as glazen op teifel zette kinne, maar gewoonlijk in ien teug deerom leegdronken wiere en ok vreiselik dobbeld en omdat der toe nog gien munten wazze, betaalden zai hun verlies mit koeie- huiden en aare dingen ,mit levend vee en ok wel dobbelden zai om heulie vrollie en kin ders. En nou hadden de Westfriezen uit 't Blootebieneland zoowat alles verloren zoodat't 'n heel lange stoet was, weermee Koning Radboud deur 't Blootebieneland en veerder langs de Ziedoik trok. Maar el- kus voorbai de rietskoot wier die stoet over- vallen deur de Blootebienelanders, die zich in de rietbosschen verskolen hadden en deer dichtbai in hinderlaag lagge. Dat is 'n ver- skrikkelikke moord en slachtpartai worren; an weerskanten bleef der maar 'n kloin troep- pie over. De partai van Radboud vluchtte ten slotte mit achterleiting van alles, in de richting Medenblik langs de Ziedoik en onze partai had't nou dus wonnen, maar je motte niet vragen, hoe? As de Blootebienelanders niet zoo goed hadde kunne vechten hadden zai't ok niet wonnen, maar ze wazze der an wend om, in de eerste plaas, altoid te vechten teugen 't zeiwater, dat hun landeraien telle kens overstroomdein de tweide plaas teu gen de wilde dieren, vooral wolleve, die toen hier in groote troepen nag voorkwamme. Koning Radboud liet ommers as straf voor dieven en moordenaars, de misdadigers ok teugen wolleve vechten. En in de derde plaas teugen vee- en zeirouvers. Nou, 't beetje kroigsvolk dat Radboud bai zich had, had er niet op rekend, dat der onderweg nag 'n vechtpartij plaas hewwe zou; de pailen en werpspiese wazze op en toen gooioen zai in hun wanhoup 't voertuig, weer 't doupvond mee nei Medenblik vervoerd wier, van de houge Zeidoik of nei de Blootebienelanders, maar 't gaf hun niet veul uitkomst meer, want Radboud wier gevangen nornen, mit de bedoeling om teuge 'n heel groot losgelo weer los te leiten. Maar deur de val van ;t voertuig van zoo'n groote hougte, was 't doupvond door midden broken; de iene hal- left rolde nag 'n stukje veerder en kwam in de diepe kolk terecht, weer 't misskien nag loid, want 't is nag nooit terugvonden; de aare halleft bleef op de grond legge. En 't volk was zoo vreiselik kwaad deerover en razend, dat ze pakten Radboud iensklaps beet en wierpen hem ok in de diepe kolk. En toen nei ofloup van de groote vechtpartai de Blootebienelanders nei huis gongen mit hun ontvoerde vrollie en kindere en vee, hewwe ze 't halleve doupwoud ok meevoerd, maar ze wazze zoo louf van't vechten, dat' ze't sei- vens neerloid hewwe in de kerk van Iers- woud, om bai gelegenhaid nei Hougwoud brocht te worren, weer 't vandein kwam. Maar in 1515 lag't deer nag! In Hougwoud wilde zai't zeker niet meer terug hewwe; wat hadde ze an zoo'n stikkend doupvond? En toe der te Ierswoud in 1515 'n nuuwe kerk bouwd wier, lag't de bouwers in de weeg en hadden ze 't versleipt nei de boer- derai vlak neist de kerk, weer nou de weduuw Broere weunt en't deer neerloid vlak bai de mishoup achter't huis. Bloedtoet, gane je morgen maar ders kaiken mit Sire, den kin ie't zelf zien, want zoo je weete, loid die stien deer nag. En deer binne 'n houp boere_, die de tientoon-Elfrib zien hewwe, i nof bai de kolk; heele groote snoekekop mit scher- pe tanden en valsche wreide ougen, want as je in F water leeve, mot je kieuwen hewwe; en den de borst van 'n mensch, mit skubbefi bedekt, want as je op't land kome, mot je longen hewwe; twei armen mit vingers mit heele lange neigels; en den twei heele groo te lange vinnen, weermei ie geruischloos voortloupt, aigenlik voortskuift. As ik zoo seivens allien rustig voor m'n raam nei bui- ten zit te kaike, beurt't oftig dat ik hem in 't skemerdonker plotseling voorbai zien gaan. Toen ik hem t vorige jaar op 'n eivend weer voorbai zag skuiven, bin ik gouw nei't poortje an de streit loupen en hew hem nei- keken en zag toe, dat ie deur't poortje van de kerk bai't kerkepad gong, 't Skoint, dat ie den in die griezelige hoek bai de toren mit aare geisten of spouke vergadering houdt bai de regenbak, die deer bai de toren staat en nei afloop deervan gaat iet altoid over het kerkhof en langs't laikenhuissie nei de boer- derai deer vlak neist en steekt den, zooas menschen oftig zien hewwe, z'n linker poot in de halleve doupvond, die deer loit en geeft den vreemde geluiden, weerover Kramer de Poep, die seivens in den zeumer oftig z'n lange Duitsche poip buiten staat te rooken, weer wel 'n hallef ons tabak in gaat, jeulie wel meer kan vertellen, want die heb't vaak hoord. „Der roeft oem sein Wodan" zoid de Poep. Dat is natuurlik de ronddolende ziel van Radboud, die gien Christen en gien Hai- den is, deurdat ie hallef doupt is en as hallef mensch kin ie niet uitsluitend van klaine visch leven, maar lust ie of en toe ok graag vleis; deerom heb ie altaid 'n zak op z'n reg, weerin ie klaine kinderen stopt, die seivens het open. Hij haalde er verscheidene vellen papier uit, die blijkbaar uit een bloc ge- scheurd waren en zonder aarzeling las hij den eersten en den laatsten regel. „Het is tot nu toe goed met haar beiden". zei hij. „Hier leer! Of zai ik hem lezen? Jimmie herstelde zich op eens. Hij nam den brief uit Packe's hand en gaf den andere een teeken, om te gaan zitten. „Ik ben in orde", mompelde hij. „Ik ik dacht, dat het slecht nieuws kon zijn, zie je. Hier ik zai hem jelui hardop voorlezen. Is Kentover weg?" „We zijn alleen", antwoordde Packe. „Ga voort, denk er aan, dat het goed met haar is. Dat zegt zij daar." Jimmie begon met gedempte stem te lezen en trok zijn stoel dichter bij die van Scraye en Packe. „Dit is wat zij schrijft", begon hij. „Luis- tert „Mij wordt bevolen, dit te schrijven be- volen. Ik moet je zeggen, dat wij voor het oogenblik beiden goed en veilig zijn. Ik moet je ook precies zeggen, hoe wij gebracht wer- den, waar wij zijn ik weet niet, waar dat is. Ik mag alles zeggen, wat ik wil, en je aan het einde van dezen brief een boodschap geven, die, zooals ze zeggen, je van avond overhandigd zai worden. Ik weet nog niet, welke boodschap dat is. Inderdaad weet of begrijp ik niets ik kan je alleen maar zeg gen, wat vandaag met ons gebeurd is. Zij zeggen, dat ik je precies kan zeggen, wat ik teugen dat't donker wordt, allien over de streit loupen. Ze zegge, dat ie nooit buiten de provincie Blootebieneland komt en over- dag zwumt ie alle slooten of en is dan as Bullebak errig gevaarlik voor klaine kinde ren, die te dicht an de slootkant komen, want iemes lesten heb ie nag 'n klain moidje van vier jaar in't water trOkken, dat op 'n stoep 'n worteltje zat of te spoelen. Gelukkig is t nag bai toids ontdekt en't klaine kind op toid uit't water haald1. Groote kinderen, die zwumme kinne, doe ie evenwel gien kwaad; dat weet ie persies, wie der wel en wie der niet zwummen. Toen Maartje tot hier komen was mit heur Spoukverhaal, begon ze louf te worre van't vertellen. 't Was ok 'n drokke dag voor der weest. Nag nooit had zai dankbaarder gasten had as de kortbroeken, die den ok meer den voldein wazze en die, as of't ofsproken was, Maartje in der midden namme en 'n ronde- dans uitvoerden: de raimelarai zat deer toen in de lucht, ok in de gezellige huiskamer: Triomf, de vreugde stijgt ten top, Hijsch Holland, vlag en wimpels op En laat ze wapperen langs't strand. Nu Maartje danst met goud belaan, Ze brengt als steeds de vreugde aan, Is 't feest in Blootebieneland, Is 't feest in Blootebieneland. Maartje danste en zong mee, die goeierd. Maar toen ze in der knip nei 'n Brabantsche cent zocht en die voor haar op teifel neer- laide, toen wisten wai wel hoe leit't was en dat ze dus toch houfdpoin had, maar't niet had willen zegge. In 't skemerdonker verlieten de kortbroe ken de gastvraie weuning van Maartje onder 't zingen van 't negende Vaderlandsche Mopje van Meister Tates (Wijze: Een kopje boter, al voor een stooter). Michiel de Ruiter, Een echt' opstuiter, Draaid" aan het wiel, Schoon 't slecht beviel 't Was dan eens hollen. En dan weer sollen O, 't ging zoo slecht. Met hansjeknecht! En toen 't vroolikke troepje de pastorie voorbai was en bai 't hek van 't kerkepad ankommen, zweeg het en hield 'n ougenblik halt. „Koik, deer hew je nou de regenbak, weer Maartje van sprak." Mit 'n fluisterstem zai de Bloedtoet: ,,'t Is toch maar goed dat domenie Bruins deer vlak bai weunt; je kinne aars toch nooit eres wete". De Witbig keek om. „Koik" zei die, „Maartje staat mit Sire bai 't poortje van der huis ons nei te ougen." Dag jongus!" „Dag Maartje: we binne niet bang hoor, van de Tientoon-Elfrib". Deigs deernei had Maartje zoid, teugen de menschen op *t durp: „0! o, wat binne ze drok weest, wat binne ze drok weest Zoo'n Goeierd! Maartje sleipt al lang den eeuwigen sleip, maar de ronddolende ziel van Koning Rad boud leeft voort, hallef mensch, hallef visch, in de diepste der diepe kolken, eeuw in eeuw uit, zich voedende mit klaine visch en in't skemerdonker rondloerende deur 't Blootebieneland nei klaine kinderen zonder gelaide: de Tiento6n-Elfrib, mit z'n zak op z'n reg! Hier vollgt de partij EuweCapablanca. Euwe, die er op dit tijdstip betrekkelijk gunstig voorstaat en weet wat er nog op't spel staat is zich volkomen bewust tegen wie hij spelen zai. Hij is dan ook met remise uiterst tevreden en stuurt daarop met volk zeilen af. Dit is voor schakers geweldig moeilijk. Vaak is er in een schaakpartij gele- genheid te over om remise te maken, maar een partij te beginnen met remise alls doel en afruil van stukken als middel is uiterst precair. Euwe volvoert hier evenwel een stuk je werk, dat bewondering afdwingt. Met de meeste koelbloedigheid offert hij een pion, nadat hij er al een verloren had. Capablanca heeft nu op zijn Koningsvleu- gel drie aaneengesloten vrijpionnen. 't Schijnt, dat Euwe glad verloren is, doch zijn berekening is zoo uiterst geraffineerd en zijn intui'tief gevoel heeft hem zoo juist geleid dat hij net nog remise afdwingt. Zelden is op zoo'n manier een partij tot remise geleid. Euwe toont zich met zijn spel volmaakt de man, die recht heeft de plaats te midden der andere grootmeesters in te ne- men. Op 't oogenblik waarop wij dit schrij ven heeft Euwe naast Capablanca met 6 pun- ten de 2e plaats bezet, terwijl Bogoljtfbow op de eerste plaats blijft met 6H punt nadat hij van Capablanca heeft verloren. Er moe- ten nog twee partijen gespeeld worden. Euwe heeft nog Yates en Bogoljubow. Capablanca nog Nimzowitsch en Reti en Bogoljubow nog Euwe en Spielmann te bevechten. Er is nog niets van te zeggen wie de eerste plaats zai bezetten. 't Schijnt all wd uitgemaakt dat ze stellig samen de eerste drie plaatsen zullen innemen. Gesteld dat Euwe no. 3 uit komt, will dat het er niets op aankomt, wat ik zeg. Inderdaad wordt mij bevolen (dit alles geschiedt op bevel) je de geheele waarheid te zeggen. Zij zeggen, dat noodig is, dat je ziet, wat zij kunnen doen. „Ik vermoed, dat Kentover je verteld heeft, wat wij van morgen gedaan hebben? Nadat wij eenige boodschappen gedaan hadden, gingen wij naar Blanchard om te lunchen; ik zond den chauffeur en Kentover weg, om te gaan eten, en zei hun, op een bepaalden tijd half drie terug te komen. Ongeveer drie kwartier later, terwijil wij bijna klaar waren met onzen lunch, bracht de kellner een heer naar ons tafeltje, dien ik even te voren had zien rondkijken in de zaal, waar wij zaten. De kellner zei, dat die heer mij verlangde te spreken, als ik juffrouw Trickett was. Ik ant woordde, dat ik dat was. De heer, een goed gekleed man, die zich behoorlijk gedroeg, en dien ik overal, waar ik hem gezien had, voor een dokter zou gehouden hebben, boog en gaf me een kaartje. Er stond een naam op, met letters er achter, en ook een adres. Ik kan ze mij nu niet herinneren, en de man, die in deze kamer zit terwijl ik schrijf, zegt, glimlachend, dat het er niets toe doet, daar het kaartje zijn dienst gedaan heeft en vernietigd is. Ik zag er echter op, dat heer een dokter was. Nadat hij gebogen had, begon hij te spreken. „Ik verzoek u niet te schrikken", zei hij. ,Daar is geen reden voor. Ik kom van uw neef, den heer James Trickett (hier reikte hij dan nog is dit voor onze Nederlandsche voor- vechter een succes waarop hij zelf niet had ger-ekend. En deze plaats zou hij bezetten wanneer alles even ongunstig voor hem af- Joopt. Gerechtigd is dus onze verwachting dat een hoogere plaats niet tot de onmogelijk- heden behoort. Inmiddels heeft Euwe van Yates verloren! Hij mag nu er nog een partij te spelen is blijde zijn als hij de derde plaats houdt, want er volgen op Euwe met 6 punten nog drie spelers met 5 H punt terwijl Euwe nog Bogoljubow te bevechten krijgt. Niet on- mogelijk is dus dat hij nog lager uitkomt dan de 3e plaats. Laten we nu de partij eens bekijken. Wit: Euwe. Reti opening. 1. 2. 3 4. Pf3 c4 5. 0—0 6. 7. 8. 9. 10. d4 Pd4 Kg2 Pc3 Lg5 11. 12. 13. 14. 15. Pc6 Dd8 Tadl Ta8 Lf6 18. 19. 20. 21. Kf3 Ke3 Kd3 22. f4 22. 23. 24. e4. fe4 Zwart: Capablanca. Pf6 c5 b6 Lb7 't fianchetteeren is i dit tournooi druk ge speeld. g6 dubbel financhetto nog wel. cd4 Lg2 Lg7 0—0 Pc6 Nu volgt een al- gemeene afruil van stuk ken op initiatief van Euwe, die zich krachtig genoeg waant den kamp op te nemen tegen den ex-wereldkampioen in het moeielijkst doel eener schaakpartij't eindspel. Capablanca gaat onmiddellijk in op Euwe's bedoeling en speelt daar- cm doelbewust zijn K. 't veld in den regel in toe- passing brengend dat de K. in't eindspel het sterk- ste stuk is. dc6 Tfd8 Kf8. Td8 Om zwart te beletten na 15 Tdl te spelen Pd7, nu door Kf8 p.e7 gedekt is. Lf6 Ke8 Kd8 Nu staat zwart stellig minstens zoo goed als wit. Immers Pdl is langen tijd aan zijn plaats gebonden. Kd7 Kd6 't Gaat op c4 af Kc5 Kb4 Capablanca hoopt Euwe te verleiden tot 't opspelen van de apion om zooddende die stelling te te verzwakken, maar hij is daar toe tamellijk ver van zijn vesting de 8 lijn af. Een eventueele dborbraak van wit zou funest wor den. Om e5 gevolgd door e4 tegen te houden waar- door c4 zou vallen en de partij verloren zou zijn. Was hier evenwel e4 niet wat beter? 't Is zwart te doen om te komen tot Lcl. Door e5 te spelen zou hij zijn L zelf van de diago- naal afsluiten en't paard is ontheven van de pflicht b2 te bewaken. Pc3 zou kunnen volgen en paard e2 waardoor zwart 't L. toch ook belet wordt in te drimgen. Nu gaat een pion wrloren. e5 dreigt weer e4. met verlies van c4. fe4 Lg7 Om via h6. f4 te attaqueeren. Wit kan f4 niet houden en besluit tot 't opgeven van nog een pion, n.l. h2. Maar gaat nu met zijn paard pion f7 vangen waardoor zijn epion vrij wordt en dreigt dame te worden. Hiertoe moet f7 terug worden gehouden, 25. e5! Lh6 26. Pe3. Lf4 27. Pc2f Ka5 28. Ke4 Lh2 29. Pd4 Kb4 Ook na 29c5 volgt de manoeuvre om f7 te vangen, 30. Pc6f Kc4 31. Pd8 Le5 Wel gedwongen en meteen kansrijk. Immers mij een kaartje van jou over). De zaak is, dat hij een ongeluk gehad heeft." „Je weet, dat ik er me ailtijd op beroem, dat ik mijn hoofd bij elkaar houdt. Ik keek hem aan. „Als het ernstig is", zei ik, „moest u het mij maar dadelijk zeggen." „Niets zeer ernstigs", antwoordde hij, ge- ruststellend glimlachend. „Mijnheer Trickett heeft een motor-ongeluk gehad. Ik verzeker u, dat hij niet in gevaar verkeert. Maar hij zou graag u en juffrouw Walsden willen zien, daar hij niet dadelijk vervoerd kan worden." „Wij verlieten onmiddellijk het restaurant en vergezelden dien man naar buiten, waar zijn auto wachtte, zooals hij zeide. Ik had geen vermoeden, dat er iets niet in orde was, want ik herinnerde me, dat ik je gezegd had, dat wij om een uur bij Blanchard zouden lunchen, voor het geval je daar ook zou wil len komen. En wij gingen, niets vermoedend, heen. Maar bij het weggaan beging ik een groote fout (een zeldzaam iets van mij) want ik vergat een boodschap voor Kentover achter te laten. „De man, die in de kamer zit, terwijil ik schrijf, zegt, dat ik, alles wat ik wil, mag schrijven over hetgeen ik weet, waar wij heen reden. Alles wat ik weet, is echter, dat de ge- sloten auto, waarin we reden met den dokter (die natuurlijk geen dokter is, of misschien is hij het wel, ik weet het niet) de Regent Street opreed, langs de New Oxford Street, en ver nu krijgt zwart na 32. Ke5 't veld d3 vrij voor zijn K. en kan de witte pionnen op de dame-vleugel in- pakken. Dit blijki evenwel nog lang niet zoo gauw te gaan als men vermoed. Heel't spel van Euwe is hier zoo subliem, dat zelfs Capablanca niets tegen hem vermag. 32. Kd3 33. Pf7 Kc2 34. b4! Nu mozf de Zw. K. dezeit pion weer achterna en die wordt weder een hoek- steen in Euwe's gebouw. 34. b.... Kc3 4 35. b5. Kb4 36. Pd7 Alles past als of't vooraf bereid was. Hulde aan 't groote denk- er. combina- tie vermogen van Euwe. 36. h5 37. Kf4 Kc5 pion b4 houdt zwarf? pionnen vast. 38. Pc8. Kb5 39. Pa7f Kb4 40. Pc8 b5 41. Pe7 Ka3 i\ 42. Pg6 Ka2 I 43. Pe5 remise. Immers de witte K. houdt pion h5 en 1 witte paard kan niet verhinderd worden zich op te offeren voor b5. Een schitterende prestatie van Euwe. OP LOS SING EINDSPEL 236. (Troitsky). 1. Pf2f Kg3 2. cb! a2! N 3. Pe4f De zw. K. staat nu bloot aaa een schaakje na Kh4 n.l. door cd8 D. of n» Kg4 of h3 door c8D. 3. Kf3. 4. Pd2f Ke3 5. Pc4f Ke4 6. Pd2f Ke5 7. Pc4f De K. kan het schaak van Ket paard niet ontloopen. Als menin aanmerking ne-mt dat den zw K een overvloed van vel- den ten dienste staan en de nietigheid van't gebruikte materiaal, dan mag men wel zeg gen, dat het witte paard hier een uiterst* prestatie verricht. (Lasker's Verbeek). OPLOSSING PROBLEEM 193. (R. L'Heriret). 1. Pg5 Kg5 2. Df6 mat 1. Pg4 2. Phf3 mat 1. Ph3 2. Pgf3 mat 1. Pf2 anders 2. Df4 mat. AAN DE DAMMERS! In onze vorige rubriek gaven wij ter op* lossing probleem no. 1030. Stand. Zw. 10 sch. op: 8/11, 13, 16, 18, 23, 25, 29. W. 11 sch. op: 21, 22, 27, 30, 32, 35, 38, 42, 43, 45, 49. Oplossing. 1 49—44 1. 25 34 2. 22—17 2 11:31 3. 42—37 3. 31 33 4. 35—30 4. 16 40 5. 30 19 5. 13 24 6. 45 i 5! 4 UIT DE PARTIJ. In een partij, gespeeld om het clubkampl- oenschap der HaarlemsChe Damclub kwam de volgende stand voor: voorbij de Marmeren Poort, tot wij in een wij'k kwamen, die ik niet kende, waar parti- culiere huizen staan in hoog ommuurde tui- nen." „Camden Hill", mompelde Packe. „Cam- den Hill, natuurlijk! Vreemd, dat het hun niet kan schelen, dat dit alles bekend wordt" „Dat hoort bij hun vervloekte slimheid". snauwde Jimmie. Hij ging verder met lezen. „Ik vroeg hem, waar wij heengingen. Onze metgezel, of bewaker, zei, dat je gebracht was naar een particuiliere ziekeninrichting van hem zelf en zijn compagnon. Dat klonk heel gewoon en ik lette verder niet bijzonder op onze weg. Wij gingen door de kleine lanen van deze buurt, tot wij stilhielder. voor een deur in een hoogen muur. Deze gingen wij binnen, en bevonden ons in een tuin, in het midden waarvan een groot, flink gebouwd huis lag juist een plaats voor een particu- liere ziekeninrichting. Wij gingen naar bin nen en werden naar boven in een zitkamer ge bracht; deze kamer, waar ik zit te schrijven. Het is een zeer gezellige goed gemeubelde kamer, maar wij zitten hier even zeker gevan gen alsof wij in de Bastille zaten. „Onze metgezel verzocht ons te gaan zitter en verliet ons. Binnen een paar minuten kwam hij terug en bracht een ander man me- de; evenals hij zelf goed gekleed, goed ver- zorgd, welbespraakt, maar klein, mager, een donker gezicht, zeer scherp in zijn manieren, Hij boog, en keek ons beiden scherp en door- dringend aan. I Wordt vervolgd). - i. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE: ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINE, HET MIDDEL VAN Dr J. H. VAN GRAFHORST, ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER< ZIEKTE. Middelburgschastr.Zl7. Scheveningen.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5