irscle Cairant. FEUILLETON. Radio-hoekje #0 203 1928 Hiiiderd dertifste JlUfang. Dinsda^ Augustus. Woensdag 29 Augustus. MUversum, 1071 'M. 12.30—2.Lunch- muziek door bet Trio F. Courtel. 2.304. Aansluiting van bet Kurhaus te Schevenin- gen. Kindermatinee. Henri Nodes' poppen- jjast. 4—5.Maar het zelf! Rubriek van Mevr. C. SchaakeVerkozen. 6.7.45 Con cert door het Omroep-orkest onder leiding van Nico Treep. Marcus Plooyer, tenor. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Schevenin- gen. Solistenconcert. Het Residentie-orkest onder leiding van Prof. Schneevoi-gt. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 12.30—1.45 Con cert. Mevr. Helderman—Sm-it, piano. D. Vos, vioOl. A. Beuning, cello. 5.-6.— Kinderuur- tje onder leiding van Mej. N. Verhaar. Mevr. H. van der PoortWissels, zang. 7 308.Spr. N. van der Dussen: Din- gaansdag. 8.— Concert. Spr.: Ds. E. Boeke: Eerr goede manier van bijbelgebruik. Mevr. Jna Mulder— Belser, alt mezzo. F. Uytten- boogaard, orgel en piano. Dubbel dames- kwartet „Vox Jubilans". Mej. Oldenburger, koorbegeleiding. Dav entry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. ,11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. M. Bowers, sopraan. S. Sibeli, bariton. 12.50 iiDansmuziek. 1.20—2.20 Orkestconcert. 4.20 iiicht klassiek concert. Stratton strij-kkwartet. A.35 Kinderuurtje. 0.20 Dansmuziek. 6.40 iTuinpraatje. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing. 7.35 Beethoven's cello-sonates. 7.50 Variete. 8.50 Concert. A. 'Cranmer, bariton. Solomon, piano. 9.35 Con- versafie tusschen auteur en cri-ticus, Mr. beard en Mr. Birrell. 9.50 Nieuwsberichten 10.10 „Nurse Henrietta", radio-drama. 11.20 —12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12.50 Klas- gieke kwartett-en. 4.05 Orkestconcert. 8.50 11.20 Concert. Hr. Geay en zijn gezelschap. be vereenigirlg van mod-erne blaas-instru- menten. Parijs. Langenberg, 469 M. 12.301.10 Mecha- nische muziek. 1.25—2.20 Orkestconcert. 6.20—7.15 Orkestconcert. 8.35 „Erntedank"j spel van Rob. Gdtz. Daarna tot .12.20 Dans muziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 12.20—5.20 Lezingen. 5.20—6.20 Orkest concert. 6.20—8.05 Lezingen. 8.50 Orkest concert. Werken van Joh. en Jos. Strauss. 10.5012.50 Drinkliederen. Th. Hieber, bas. Becce's Gloria Palast Sy-mphonikers. Hamburg, 395 M. 4.35 Italiaansche minia- turen voor orkest. 5.20 Declamaties met -pianobegeleiding. 6.20 Concert. 8.20 „De f-i- deele boer", operette van Leo Fall Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Kamermuziek. 8.20 Beetho-venconcert. In de pauze gramofoonmuziek. Daarna orkestcon cert. 10.35 Sluiten. Provinciaa! nieunrs HEILOO, De heer A. J. van S. die in Juni een ernstig ongeluk kreeg, door op een motorfiets geze- ten tegen een paal van het G.E.B. aan te foot- sen, waardoor hij dagen lang bewusteloos was en een ernstige crisis doormaakte, is na een -la-ngdurig verblijf in het ziekenhuis te Aikmaar en een rustkuur thuis, geheel her- eteld en heeft zijn werkzaamheden hervat. De vorige week hebben we gemeld dat B. en W. aan verschillende bewoners van de iWesterweg een schrij-ven hebben gericht dat zij voor 1 October hun wallen, boomen of ha- gen moesten opruimen, wat door B. en W. werd bevestigd. De burgemeester deelde ons mede dat zij dit ter kennis brachten in opdracht van Ged. Staten, daar de legger der wegen herzien moest worden. Bij opmeting is ons gebleken dat de weg dan 6 meter breed zal worden en dit zal op verschillende plaatsen een groote verbete- ring zijn. In de vergadering van B. en W. is be- sloten om ook den heer G. Smits te hooren over de bekende kwestie ,,afwijkin-g van de botiwverordening". De burgemeester zeide, dat door hen een voorstel aan den raad zal worden gedaan, echter is het aan den raad of deze den heer Smits inr -besloten of open- bare zitting zal hooren. Ook kan de raad het voorstel van B. en W. verwerpen. Door een 6 tal bewoners van het Zuid- einde van den Heereweg is een klacht bij Ged. Staten ingediend over den slechten wa- terafvoer van hunne perceelen. Hoewel men Naar het Engelsch van J. S. Fletcher door Mej. A. T. 56) HOOFDSTUK XXIV. Er wordt stroo gelegd. Nadat hij dit ultimatum uitgesproken had op een toon, die een zeer beslist voornemen verried om te doen wat hij wilde, vouwde Jiminie langzaam den merkwaardigen brief van juffrouw Trickett op en legde dien zorg- vuldig in zijn portefeuille. De anderen keken hem twijfelachtig aan en toen Packe de stilte verbrak lag er iets van een smeekbede in zijn ,,Ik hoop, dat je oordeel kalm en bezadigd 231 zijn, Trickett", zei hij. „Vergeet de oude spreekwijze niet: „Als ge in twijfel zijt, tel aan tot twintig, voordat ge haudelt of spreekt." Jimmie gaf geei antwoord op dezen raad. Hij was naar zijn bureau gegaan en bekeek eernge papieren, die hij uit een lade had ge- lomen. Packe wendde zich tot Scraye. .Je moest hem maar eens flink aanpak- ken fluisterde hij. „Hij heeft een of ander kraakzinnig plan in zijn hoofd." aafivaittfeip meffide dSt mede^rkilg VSh het bestuur van den polder ,,De Baafjespol- der" zou worden verkregen, is bewezen dat dit niet het geval is, daar men bij genoem- den polder weigert om den stroom van het G.E.B. te betalen, wat in eerste instantie was toegezegd. WIERINGEN. Door het bestuur van het Heemraadschap Wieringen is Zaterdag 25 Augustus 1928 aanbesteed het bouwen van een watergemaal aan den Hippolytushoeverdijk. Ingeschreven was door: H. van Meekeren te Hindeloopen voor 9900; W. Hermans te Wieringen voor 10.400; J. C. Klein te Wieringen voor 10.600; N. J. Poel te Wieringen voor 11200; J. Keesman Cz. te Schagen voor 16.000; S. Blauboer te Wie ringen voor 16.800; G. Groot te Helder voor 19.573; C. Bot te Helder voor 19.600. De gunning is aangehouden. ZUID-SCHARWOUDE. Ten raadhuize alhier werd eene vergade ring gehouden, ter bespreking om den 31sten Augustus a.s. feestelijk te nerdenken. Het initiatief ging uit van het Oranje-Comite, dat tevens eenige afgevaardigden had ver- zocht van de Winkeliersvereniging alhier. De eere-voorzitter, jhr. van Spengler, bur gemeester, opende de samenkomst en zette uiteen, dat de wehsch om den verjaardag van H. M. de Koningin feestelijk te herden- ken, uit de burgerij naar voren is gekomen. Voor het Oranje-Comite was er dus alle aanleiding hiertoe pogingen in het werk te stellen en spr. hoopte van harte, dat men zou slagen, waarop hij de verdere leiding der vergadering overgaf aan den voorzitter, wethouder J. Kroon, die zich refereerde aan den wensch des eere-voorzitters. De eerste vraag was nu of alle aanwezi- gen instemdtn om den 31sten Augustus feestelijk te herdenken. Unaniem verklaarde men zich daarvoor, hoewel de voorberei- dingstijd nog kort was Natuur-ijk spelen de financien de hoofdrol, want met de organi- satie der feesten tnoet hiermede rekening ge houden worden. Besloten werd inteekenlijsten bij de burgerij te doen circuleeren door de leden van het comite, geassisteerd door de winke- liers-afgevaardigden. (Hiermede is reeds Zaterdagavond begonnen, wijl des morgens per strooibiljet den ingezetenen hiervan was kond gedaan). Staande de vergadering werd het bestuur van „Kunst na Arbeid" ontboden. Toen dit aanwezig was, werd de vraag gesteld of de muziekvereeniging dien dag kon concertee- ren. Die toezegging kon niet gedaan worden, daar de directeur met vacanti-e was, doch men zou trachten wel zooveel - luzikanten te vinden, dat in elk geval de feestelijkheden met muziek konden opgeluisterd worden. Met dank werd deze toezegging aangeno- men. Verder zal gepoogd worden het r. k. fanfarecorps te Noordscharwoude te bewe- gen des avonds in den muziektuin een con cert te geven. „Kunst na Arbeid" zal hier- voor dan welwillend de muziektent afstaan. Verder is 't de bedoeling kinderfeesten op't terrein van den heer de Boer te houden. De heer Jonker wilde als huurder dit terrein eveneens welwillend afstaan. Des morgens denkt men een optocht te houden van de schoolkinderen der cpenbare lagere school met de schoolkinderen van Zuidscharwoude, die schoolgaan op de r. k. school te Noord scharwoude. Ten slotte illuminatie van het raadhuis. Aan de burgerij zal verzocht wor den de vlaggen te laten wapperen. Gezien het enthousiasme waarmede het Oranje-Comite de feesten op 31 Augustus denkt te houden, was het voor den voorzitter een aangename taak in deze stemming de vergadering te doen beeindigen. Aangaande de attractie die de winke- liers alhier gedurende deze week hebben ter hand genomen, mag nu reeds voorspeld wor den, dat zij zal slagen, want reeds Vrijdag- en Zaterdagavond zag men zeer vele kijklus- tigen de diverse etalages bezichtigen. „Re- clame is ons beginsel", is het parool der win- keliersvereeniging alhier. Een keur van eta lages trekt de aandacht, kosten en moeite zijn niet ontzien. Vrijdagavond was als opening gekozen. Als inzet om de aandacht te trekken beschik- te men weer over twee auto's, op een waar- van het comite zat, speciaal gecostumeerd, terwijl op de andere auto een groep muzi- kanten had plaats genomen, die voor opge- wekte muziek zorgde. Niet alleen toog men door geheel de Lan- gendijk, maar ook werd den omtrek met een bezoek vereerd. In de gemeente zelf werd nu en dan gepauzeerd. Dat er eene vroolijke stemming was, laat zich begrijpen. Ook Zaterdagavond ging men weer per auto met muziek door de gemeente en weer was de vroolijke stemming er in en weer wa- ren er honderden op de been. Bij iederen koop van 50 cent krijgt men een bon, waarop de client zijn naam schrijft, deze in een daarvoor bestemde ton werpt en nu de kans heeft om een der gratis beschikbaar gestelde Scraye knikte. Onder het lezen van den brief was zijn gelaat zeer ernstig geworden en toen hij Jimmie aansprak, kionk zijn stem ongewoon ernstig. „Ik hoop, dat je niet ver- geten zult", zei hij kalm, „dat het leven van twee vrouwen op het spel staat." Jimmie keerde zich opeens naar hem om. „Geloof je dat?" vroeg hij. „Uit dien brief uit hetgeen we weten, dat er gebeurd is ja", antwoordde Scraye. „De lieden zijn blijkbaar tot het uiterste be sloten. Ik geloof, dat het zeer waarschijnlijk is, dat, als je verdere stappen in deze richting doet zijHij hi eld op en keek Jimmie veelbeteekenend aan, en Jimmie lachte een spottenden lach, die Packe het voorhoofd1 deed fro-nsen. „En eerbiedwaardige dame van middel- baren leeftijd en een jong meisje vermoor- den?" zei Jimmie. „Nu, ik voor mij, geloof het niet! Ik geloof, dat er een goede hoeveel- heid waarheid in dien brief schuilt, en ook heel vee'l praatjes. In ieder gevalli weet ik nu genoeg, om te weten, dat als zij nog twee moorden aan hun lijstje toevcegen, ik vol- doende bewijzen heb, om eenige hunner mede- plichtigen te vangen, zelfs al krijg ik de eigenlijke schelmen zelf niet te pakken. Nu?" „Duidlelijk gezegd, meen je mijn stiefm-oe- der", zei Scraye kalm. „Een er van is je stiefmoeder", antwoordde Jimmie, „ladv Scaye, ja zeker. Je kunt het mij pflj2£h In olWaSgst fe nemoi. Als van succes der attracties diene, dat reeds een 10.000 dezer bons aan de winkeliers zijn af- gegeven en dat nu reeds aan het tweede 10.000-taI is begonnen. Maandag 3 Septem ber wordt het bekend wie de gelukkigen zijn. Publiek en winkeliers zijn in spanning, te meer waar er ook prijzen zijn verbonden voor die winkeliers, die de mooiste etalages, naar het oordeel van een keuringscommissie, hebben gepresenteerd. Aan het bestuur, be- staande uit de heeren K. Stam, Jn. Schoen- maker, W. Luijting en D. Zeeman mag voorzeker een compliment niet onthouden worden. Door hun ondernemingsgeest en durf hebben zij den Zuidscharwouder win- kelstand achter zich gekregen niet alleen, maar ook de publieke waardeering veroverd. BROEK OP LANGENDIJK. De veiling. Nu het met den aanvoer der vroege aard- appeien practisch vrijwel afgeloopen is, al- thans tot op een tiende gedeelte verminderd van wat het in de drukke tijden was, kan men thans zoo ongeveer wel het resultaat bepa- len, dat met de tee-It van vroege aardappels is behaald. Helaas is dit, (de bedongen prij zen wezen er reeds op) niet schitterend: ge- middeld is ongeveer 5 per 100 K.G. ge- maakt tegen het vorige jaar rond 9.50. De ■gepubliceerde cijfers van de veiling der L.G.C. en ook die van de veiling „De Noor- dermarktbond" wijzen duidelijk uit, hoe on- gunstig de opbrengst der aardappelteelt is geweest Zoo werd in Juli 1927 -een bedrag van f 656.967 aan de veiling der L.G.C. om- gezet, in Juli van 1928 was dit slechts f 580.260. Bedenkt men nu, dat de prijzen der groenten, als: roode, gele en witte kool, bloemkool, uien en slaboonen, alsmede toma- ten in Juli 1928 veel hooger in prijs waren dan in dezelfde maand van 1297 en de aan- gevoerde hoeveelhed-en aanmerkelijk grooter waren, dan is bet duidelijk, dat de vroege aardappelen, welke in die maand het karak- ter -van den marktaa-nvoer bepalen, lage prij zen hebben opgebracht. Noord-Scharwoude gaf in de cijfers van den Noordermarkbon-d h-etzelfde verschijnsel te zien: immers ook daar beiangrijk grootere aanvoeren van groenten -teg-en -hooger-e prijzen en een lage- ren totaal-omzet: in Juli 1927 voor f 417.756, in dezelfde maand van 1928 slechts 348 820. Deze week werden nog slechts 22 spoor- wagens van 10000 K.G. -geveild, en wel ver schillende soorten. Schotsche muizen'brach- ten van f 4.50.6 of, met soms iets bene- den de laagsten en iets boven den hoogsten prijs. Schoolmeesters -golden- ongeveer f 5. Ei-gen-heimers konden 3.60—5 bedingen. Ei-genheimers gemiddeld f 4. Daar deze aard- appelsoort goed bestand blijkt tegen vervoer op verren afstand, worden er nog al wat naar warme landen geexporteerd. Blauwe werden met 3.60 tot f 4.60 betaald, soms 1 daar- -boven. Driel-ingen brachten gemiddeld f 4 50 op. De aanvoer van wortelen had weinig te beteekenen, ongeveer 7500 bos In 't begin der week brachten ze nog 4.90—/5.70 op, later liep deze prijs terug tot 3 20 a 3 90. Als tot dusverre bleef de stemming voor -bloemkool gewillig. Voor -eerste soort konden -daardoor -bestee prijzen worden gemaakt De groote brachten van f 2530 op; kleine- re van f 1215. Gemiddeld zal dus een 20 gemaakt zijn. Zaterdag echter trad- een vrij aanzienlijke prijsdaling in en was de no- teearing f 9f 21. Tweede soort -kon toen niet meer dan f 1.802.50 opbrengen. Ove- rige dagen werd ze met 2,70—/ 6.30 be taald. De totaal-aanvoer beliep 50000 stuks. De vroege kool liep, in vergelijking met de vorige week, nog acht-eruit In 't bijzon- der hadden roode en -gele van dien achterui.t- gang te lijdenu Voor roode kool, die onge veer 3 weken terug nog tot ruim 12 op- bracht, werd Maandag nog slechts f 5a/ 6 betaald. Zaterdag echter was deze vermin- derde prijs nog aanzienlijk gereduoeerd, n l. 3.40—/ 4.80. In 't midden der week was nog minder besteed, n.l. 2 604.50. In 't geheel werden voor deze kool rond 35 spoorwagens van 1000-0 K.G. geveild. Met de gele kool ging bet evcnzoo. Kon deze een 3 weken geleden nog 13 gemid deld obrengen, thans was de notecrin? Maandag 5.20 tot 6.80, welke prijs Za terdag zelfs tot /3a 4.90 was gedaald. Dit was intusscben nog n-i-et de laagste be<tede prijs: er is nog 2'50—4.60 betaald. Aan- gevoerd werden 220000 K.G, De witte kool, hoewel niet de bes-te prijzen meer opbren-gend-e als een paar weken gele den, had niet zoo'-n st-erke prijsdaling te boe- ken. Aanvankelijk werd gemiddeld nog 8.50 besteed, welke prijs successievelij-k met 1 daalde. De opbrengst van deze -kool is echter zeer goed, daar -het beschot niet tegenvalt en het gewicht er van groot is. De totaalaan- voer beliep meer dan 300000 K.G Uien waren, voor wat nep en drielingen betreft, zeer goed in prijs. Zilver-nep bracht van 16—19 op, drielingen f 5.80—/ 8.10 Voor groote uien werd van f 1.704 be- BCWijJ ff5!d. vOM g^Ie n?p Was de sJein'ming"T"pdfiti/"naar geen ri^tftie is genomen. Er was niet 'verwijten, als ik op ha-ar los ga. Je had zelf gelegenheid haar te dwingen een beken- tenis af te leggen van haar betrek-king tot die lieden „Je vergeet", viel Scraye in de rede, „dat noch ik, noch eenig ander mensch haar had kunnen doen spreken, als zij zich voorgeno- men had niet te spreken." „Neen, dat vergeet ik niet", antwoordde Jimmie. „En ik vergeet dit ook niet, je had als je gewild had, heel goed1 kunnen zorgen, dat zij niet uit dat huis in St. John's Wood weg- kwam. Maar je keerde haar den rug toe en liet haar heengaan. Gelukkig weet ik vrijwel, waar ik de hand op haar leggen kan. En dat zalik doen!" Scraye nam zijn hoed op. „Die vrouw", zei hij, „is de weduwe van mijn vader." „Dat kan me geen zier schelen", zei Jim mie, met zijn vingers knippende, „al was ze de weduwe van den sjah van Perzie! Zij is de medeplichtige van dieven en moome- naars, en jij weet dat. Schandaa-l! wat denk je, dat ik om schandaal geef? Als je gedaan had, wat je had moeten doen, had je mevrouw Wytkenshawe in hechtenis moeten ilaten nemen, zoodra je haar verdacht. Maar je wilde geen schandaal in je eigen huis en in je eigen kring. In plaats daarvan zond je om Packe. Begrijp je, dat als je gedaan had, wat je had moeten doen, de zaak s+reng had aan- en alzoo de prijs goed: n.l. f 16.60—/ 20.20; drielingen gelden van 7.1010, uien van 6.40—/ 8.60. Bieten brachten aanvankelijk bevredigende prijzen op, n.l. f 4.605.40. Later trad echter een beduidende daiing in, zoodat Za terdag niet meer dan 2.60 k f 3 kon wor den gemaakt. Slaboonen zijn zeer goed aan prijs; 15 20. Snijboonen idem, prijs li24.70. Losse pen golden in den aanvang dei week f 3,20f 4.70; later liep de prijs terug tot 2.50 a 3.40. De tomaten, die langen tijd zoo duur zijn geweest, hebben van haar prijzen heel wat moeten inboeken. Aanvankelijk leek het er op, dat de aanzienlijke prijsvermindering der vorige week, zich eenigszins zou herstellen Voor A-soort kon althans weer 14 wor den gemaakt, B 12,40, C 10 en CC 3.40. Zaterdag echter kon de laagste prijs der vo rige week zelfs niet meer worden bedongen. De noteering was voor A-soort 10, B 9.70, C 8 en CC 0.40. Men verwacht voor de volgende weken grootere aanvoeren van den kouden grond, zooda-t het gewenscht is, dat de stemming voor dit product wat wil- liger wordt, wil een loonend resultaat de uitkomst zijn. GRAFT. Alhier zijn reeds 24 aangiften van mond- en klauwzeer gedaan. Echter is de ziekte van niet ernstigen aard. BEEMSTER. Den lsten September hoopt de heer P. de Wit den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar werkzaam werd gesteld bij hot Water- schap „de Beemster". Het zal den jubilaris dezen dag niet aan blijken van belangstel- ling ontbreken. AAN'VARING IN DE HAVEN VAN ROTTERDAM. In den mond van de Waalhaven te Rotter dam heeft een aanvaring plaats gehad tus schen het Grieksche stoomschip „Electra Sta- vroudi" en't sleepschip „Rhe in gold", dat ge- sleept werd door de sleep-boot „Frodi". De „Rheingold" werd aan bakboordzijde getrof- fen en kreeg een vier meter lange scheur even boven de waterlijn. Men slaagde er in het vaartuig -behouden aan d-en kant te zetten. VECHTPARTIJ IN EEN TRAM. Zaterdagavond kwam het in een overvollen tram-wagen van de electrische lijn Heerlen Hoensbroek tot een vechtpartij tusschen de Gebrs. v. uit Heerlerheide en de Gebrs. W. uit Beersdal, waarbij danig van het mes gebruik gemaakt werd. Toen de andere reizigers de betrokkenen uit den tramwagen hadden ge- werkt, wilden- dezen -den wagen op den Schels- berg wed-er bestormen, waarbij zij werden ge- arresteerd. Een der gebrs. V. bleek een twee- tal messteken te hebben opgeloopen in den arm, terwijl een der gebrs. W. drie diepe ste- ken in den rug ontving, terwijl hij verder ge heel gekerfd was met lichtere sneden. De ru- ziemakers zijn door de politie opgebracht. Als kinderen op verboden PLAATSEN LO-OPEN. Een onaangename geschiedenis heeft Zon- dagmiddag om zes uur plaats gehad op den Spaarndammerdijk te Amsterdam, nabij het complex vol-kstuintjes. Daar liepen eenige jon- gens in het land van een aldaar woonachtigen boer, die, toen hij dat zag, de deur uit ging en de knapen onzacht verwijderd-e. Blijkbaar is dat heel onzacht gebeurd, want een der jon- gens ging zich thuis over de bejegening be- 'klagen. H-ierop rukten de vad-er en een oom van den knaap ijlings naar de plaats van het gebeurde uit, met alles behalve vredelievende bed'oelingen. Er ontstond- bij -de boerderij twist tusschen het drietal personen. Deze liep zoo hoog, dat de vader een stuk hout greep en daarmede den boer een slag op het hoofd toe- diende. Deze heeft toen zijn zakmes getrokken om zich tegen bei-de mannen te verdedigen. Hij bracht den vad-er van den knaap een steek in de -borst toe. Op het geschreeuw kwamen menschen toeloo-pen en spoed-ig was er voor de boerderij groote belangstelling. De politie maakte proces-verbaal van het gebeurde op De gestoken vader werd in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De boer, die zich ten gevolge van -den klap op het hoofd minder wel gevoel- de, is naar -bed gebracht. EEN GEDEELTELIJK MISLUKTE COMMUNISTISCHE BETOOGING. De correspondent van het Hbl. te Arnhem schrijft: Er is Zondag in Arnhem een communisti- sche betocging gehouden, die, lang te voren aangekondigd als een demonstratie van bui- tengewone beteekenis, buitengewoon onbe- langrijk is geweest. De duizenden Duitsche Roode frontstrijders, wier komst was aange kondigd, zijn ten getale van ongeveer tach- tig man aanwezig geweest. Zelfs droegen sommigen hun uniform, waarvan door de gepakt, mevrouw Wytkenshawe gezegd had wat je vermo-edde, haar de gelegenheid gege- ven had zich te verklaren, haar in hechtenis had genomen als haar verklaring niet vol- doende was, je twee moorden voorkomen had, die wij reeds weten, en waren mijn arme oude tante en een onschuildig meisje uit -dezen rom- mel gebleven. Begrijp je dit?" Scraye luisterde verbaasd naar deze voor- stelling der feiten. Voordat hij antwoorden kon, had Jimmie opnieuw adem geschept en ging verder: „Je vond het een aardig spel, hier mede te spelen", zei hij. „Packe vond het bijna even mooi als de intr^ue van een zijner romans. Maar zi-en je het werd voor sommige menschen, onbekenden, een zaak op leven en dood. Intusschen gingen de schuldigen vrij uit. Als mevrouw Wytkenshawe een van hen is, zij bewoog zich vrij. Je mooie stiefmoeder iliep vrij rond. Je vindt, dat ik me sterk uit- druk. Dat wil ik ook. Als ik in iouw plaats geweest was, Scraye, en geweten "had wat jij wist, had ik de waarheid uit mevrouw Wyt kenshawe gekregen dienzelfden morgen te Scraye, toen je je kruis van den tsaar miste zou i-k ze uit -lady Scraye gekregen hebben dien avond, toen je haar in Holgate Lodge bezocht. Maar je hebt het niet gedaan." Scraye gaf nog steeds geen antwoord. Hij bleef Jimmie nadenkend aankijken, die bij de stood, met zijn sleutels en zijn geld overigens een afdoend politietoezicht; de Arn- hemscbe poltie, versterkt met een groot aan- tal rechercheurs, was den geheelen dag in actie met het beschouwen der communistische menigte. Men moet dit woord niet in te rui- me beteekenis nemen, want met een extra trein uit Holland, met autobussen uit Den Haag en Almelo, uit Groningen en andere noorde- lijk gelegen plaatsen, kwamen in totaal niet meer dan 12 a 1400 meetinggangers mee, die in Musis Sacrum samenkwamen. Te half twee begon de optocht, waarin vaandels en doeken met opschriften werden meegevoerd, welke van Musis langs de sin- gels en vervolgens door Klarendal naar het gemeentelijk sportpark trok. Incidenten hadden niet plaats, alleen werd bij de Sionstraat een communist op zijn tee- nen getrapt (in letterlijken zin). Hij maakte daarover zoo'n misbaar, dat hij door de poli tie uit den stoet werd verwijderd. In het Gemeentelijk Sportpark ging het zeer gemoedelijk toe. Op de tribunes waren enkele honderden toeschouwers, op het gras- veld vormden de betoogers, onder wie vele jonge mannen en meisjes en kinderen, groep- jes, aten boterhammen en dronken limonade. De vaandels en banieren en doeken met pakkende opschriften vormden een kleurige omzooming van het veld. De heer Lou de Visser heeft de bijeen- komst ingeleid met een rede waarin hij de aanwezigheid bekend maakte van verschil lende nationaliteiten: Duitschers, een Itali- aan, een Zweed, een Rus, Belgen. Eenige duizenden leden van den Roten Front Kampferbund, die hier zouden kom-en, zijn niet de grens kunnen passeeren „door mid- del tjes, welke alleen zij die 10 bij zich had den mochten de grens over. (Wij hebben eens geinformeerd hoe dat zat, maar ons is uit goede bron meegedeeld, dat alien wier papieren in orde waren, zijn toegelaten). De mededeeling dat er zelfs geheime polite uit Dusseldorf aanwezig was, gaf aanleiding tot gemor en uitroepen van verontwaardignig. Vervolgens sprak de Duitsche Rote Front- kampfer Willy Leon (in uniform). Aan Lou de Visser en aan Leon werd een oVatie ge bracht. Daarna werd de internationale ge- zongen. Dit lied klonk later nog vele rnalen bij het optreden van andtere sprekers. Er was een heele reeks: Vlamingen, een En- gelschman, een Italiaan, een Rus en namens de commmunistische vrouwen sprak Bertha de Vries. Ook werd het woord gevoerd door een Chinees in zijn landstaal, hetgeen de vergadering blijkbaar als komisch intermez zo beschouwde. Reeds te half vijf begon te meeting te ver- loopen, maar men heeft de bijeenkomst toch tot zes uur weten te rekken, hoewel de be langstelling toen reeds weg was. Ook was er niet veel aandacht voor een communistische zangvereeniging, die een paar liederen ten gehoore bracht. 1 BENZINE-GEVAAR. D Zondagochtend waren in een woning aan den Amstelveenschen weg te Amsterdam de vrouw des huizes en de dienstbode bezig een tasch met behulp van benzine schoon te ma- ken. Zij deden dit in de nabijheid van een brandend petroleumstel. Het gevolg was, dat de benzinedampen ontploften en er brand ontstond. De kleeren van de dienstbode raak- fen in vlam. Met ernstige brandwonden is het meisje naar het Wilhelmina-gasthuis ver- voerd; de vrouw des huizes had brandwon den aan handen en gelaat. Haar echtgenoot, die te hulp was gesneld, had ook brandwon den. Het brandje zelf was spoedig gebluscht. VE R ICE E R S-ONGEV AL LE N. Zondag reed tusschen de Groenekan en de Wetering bij Maartensdijk een auto, bestuurd door den heer Nico Tabak uit Hilversum, tegen een boom. De auto werd geheel v-ernield. De heer Tabak werd door de voorruit geslin- gerd en bekwam een ernstige wond aan het hoofd, welke door den dokter uit Maartensdijk werd gehecht. Een inzittende werd ernstig aan -het been verwond. Zondagnamiddag te 5 uur had te Oegst- geest op den rijksstraatweg aan de Haagsche Schouw een aanrijding plaats tusschen een motorrijder en 'n tramrijtuig van de H. T. M De motorrijder, de 21-jarige C. K. uit Haarlem, reed met een tamelijke vaart langs den straatweg, toen van den anderen kant de tram aankwam, die ter plaatse waar het on- geval plaats had, van links naar rechts den weg moet oversteken. De motorrijder scheen dit niet te weten en bleef ook de rechterzijde van den weg houden, met het gevolg dat een -botsing plaats had. Het motorrijwiel werd vrijwel geheel vernield1, de berijder bekwam een ernstige hoofd-wonde, brak zijn rechter- arm en kreeg voorts nog tal van meer of minder ernstige kneuzingen. Daar niet dadelijk geneeskundige hulp aan wezig was, werd de jonge man in een p'assee- renden auto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht, waar men ook nog een hersenschudding constateerde en den toestand niet buiten gevaar a-chtte. - in zijn broekzakken rammei!de en zijn twee be- zoekers min of meer glimlachend aankeek. En toen slaagde Packe, die tijdens Jimmie's be- to og groot onbehagen getoon-d had, er in een woord te kunnen zeggen. #f°or eens", zei hij. „Je zegt meer dan je zeggen moest, Trickett je hebt geen recht dit alles te zeggen. En het komt mij voor, daf met betrekking tot alles de vraag nu is: wat ben je van plan te doen?" Jimmie lachte Packe in zijn gezicht uit. „Goed, Packe!" zei hij. „Dat ben jij, heele- ma-al. Wat ik ga -doen ik, de eenvoudige James Trickett! I!: zou denken, dat het betei aan Scraye hier gevraagd kan worden!" „Wat kan hij doen?" vroeg Packe. „Doen! doen!" riep Jimmie uit. „Goed« hemeli! Niemand bedreigt hem met een moord op zijn tante en zijn liefsteHij kan alles doen, als hij wil. Hij kan nu op het oogenblik naar New Scotland Vard gaan en hun alles vertellen wat hij weet. Hij kan hun de geheele waarheid zeggen, van dien mor gen te Scraye tot dezen avond. Maar hij wil niet! Waarom? Omdat hij zou moeten zeg gen, dat hij weet, dat zijn "stiefmoeder, de we duwe van wijlen markies Scraye, in betrek king staat tot een bende dieven en moorde- naars!" Scraye keerde zich naar de deur. (War# vscxojgtfc llnUl! if j t; Hlfi? :V!f ii

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 13