llkiaarulic ConrmL Het getieimzinnige Genootschap. Als de Sociaal-Democraten aan de regeering komen FEU1LLETON. Hinderd dertlgste laargang. Radio-hoekje Rechiszaken jfo 803 1928 jMaandag- Augustus. Dinsdag 28 Augustus. Hilversum, 1071 M. 12.302.Concert <Jcor het Trio Courtel. 6.-7.45 Concert door jjet Omroep-orkest onder leiding van Nico Treep. Mia van der Eynde, zangeres. 8.— Concert in den Dierentuin te Den Haag, door de Kon. militaire kapel onder leiding van den heer C. L. Boer. 10.15 Persberichten. jO.30—11-30 Dat.smuziek door Ted Staves and his band van het Casino te Schevenin- gen. In de pauze: Hawailan-muziek door Lu- rain and partner. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 At.) (Uitsluitend K. R. O.) 12.30—1.30 Lunch- inuziek door het Trio „Winkels". 6.-7.— Dramofoonmuziek. 7.45 Gramofoonmuziek. B.—8.15 Rede door den heer Dr. H. B. Hols- boer: De 1-jarige manufaeturiers-cursus aan de Hoogere Textielschool te Enschede. 8.30 Uitzending van de gecombin. feestvergade.- ;ing der jubileerende St. Gregorius-ver. en de titurg. Ver. in het Aartsbisdom met mede- rcrerking van de heeren Phons Dusch en Jan Nieiand. 1. Opening door H. J. Koopmans, president van het Seminarie te Culenborg Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Trytels Trio en A. Brough, bariton. 1 202 20 Orkest concert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Lezing. 5 35 Kinderuurtje 6.20 Gramofoonmuziek 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Gramofoonmu- aiek. 7.20 Lezing: The hills of London 7.35 Beethoven's cdilo-sonaten. 7.50 De „Roos- Jters" A. Mackness, tenor. S. Hunt, bariton. iP. Merriman, humorist. W. Mack, humorist. Kenneth en Western-humoristen. 8.20 Pro- tnenade-concert. Het Sympbonie-orkest onder leiding van Sir Henry Wood. S. Berton, so- praan. H. Williams, bariton. A. Trowell, cello. (Om 9.50 Nieuwsberichten.) 10.50 Nieuwsberichten. 10.55 Lezing: James Cook Capt. courageous. 11.10—12.20 Dans muziek. Parijs, Radio-Paris1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 6.05—11.20 Symphonieconcert. Daarna „L'Attaque au Moulin", van Bruneau. Zang spel. Langenberg, 469 M. 12.301.10 Mecha- nische muziek. 1.202.50 Orkestconcert. 6.20—7.15 De Original Wiener Schwaiben Schrammdn. 8.35 Goethe-avond. Met mede- werking van de leden van de opera en het iWerag-orkest o. m. „Erwin und Elmire", zangspel. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 12.505.20 Lezingen. 5.206.20 Concert. 6.208.05 Lezingen. 8.25 Ouv. Egmont, Beethoven. 8.35 Causerie; Goethe. 8.50 „Er- ,win und Elmire", zangspel van Goethe. 10.35 „Satyros", Goethe. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.35 Voorlezing. 6.20 Populair concert. 8.20 „Die Fabrik", concert. 1. Maschinen. 2. Arbeiterseele. 3. Finale aus eitfer Fabrik. Daarna dansmuziek. Brussel, 509M. 5.20 Gramofoonmuziek 5 50 Orkestconcert. 6.50 Orkestconcert. 7.20 Pianoconcert. 8.20 Concert in de Dierentuin, Antwerpen. 10.35 Sluiten. door LEON BLUM. Leider der sociaal-democratische partij in Frankrijk. De uitoefening van de regeeringsmacht door de sociaal-democratische partijen binnen het raam van het regime en de inrichtingen yaji het kapitalisme kan voor hen onder "be- paalde omstandigheden een onvermijdelijke yerplichting vormen. Er kan niet de minste .twijfel aan bestaan, dat de sociaal-democratie tegenover zulke omstandigheden zal komen te staan. Zij wordt langzamerhand de mach- tigste partij. Practisch zou er geen regeering mogelijk wezen, wanneer zij de leiding niet tou overnemen. Haar is inderdaad deze lei ding al aangeboden. Het was haar onmoge lijk om „neen" te zeggen. In zulke gevallen komt de noodzakelijkheid, waarin de socialis- Bsche partijen zich bevinden, om de regee ringsmacht ter hand te nemen, voort uit het Lit zelf, dat zij de parlementaire werkzaam- heid uitoefenen. Het Uit dat de sociaal-demo- craten het parlement bezigen als een terrein voor het voeren van den klasse-strijd legt op hen reeds de verplichting om eventueel de regeeringsmacht uit te oefenen. Voor vier jaren heeft de Labour-partij zich In een gelijke positie bevonden als nu de so ciaal-democratie, en zij heeft, voor zich alleen, een minderheids-regeering gevormd, omdat fle traditie in Engeland zich verzet tegen het Naar het Engelsch van J. S. Fletcher door Mej. A. T. 65) Juffrouw Trickett?" vroeg hij, mij aan- tlenck Juffrouw Walsden?" ging hij voort, Eva veel scherper opnemend. Wij bogen beiden in antwoord op zijn vra- gen. Hij wenkte ons te gaan zitten, en deed dit zelf ook. "Heel goed" zei hij. „Het spijt mij, u te moeten zeggen, dames, dat het noodig is ge weest u hier door een kleine list te moeten brengen, welke zeer goed geslaagd is. Mijn- heer James Trickett is niet hier. Mijnheer James Trickett is niet gewohd, voor zoover Jv!] weten. Dit is een geen particulier zieken- fouis. Voor het oogenblk is het een gevange- his. Uw gevangenis. Beschouwt u zelf ails ge- Vangenen." Ik sprong natuurlijk op als ik een dan was geweest, zou ik mij op hem gewor- Pra hebben. Hij glimlachte en wenkte met aim hand Ik had moeten zeggea gijzelaars", "Coairtie-stelSei, eri wel dp grond, dat men daar te lande eeuwen lang en met zeer weinige uit- zonderingen alleen volkomen tegenover elkaar staande partijen en homogene regeeringen kende. In Duitschland daarentegen was de coalitie steeds gebruikelijk en ik geloof niet, dat men daar voor of na den oorlog ook maar eene eensgezinde, homogene partij regeering gekend heeft. Ramsay Mac Donald, die de sterkste fractie van een minderheid aanvoerde, kon zich onmogelijk onttrekken aan den roep van den koning, die, gehoorzamende aan de constitutioneele wetten, hem uitnoodigde een ministerie te vormen. Hermann Muller, als de vertegenwoordiger van de sterkste fractie van elke mogelijkheid meerdeillieid, vermocht dat evenmin. Noch de een, noch de ander mocht zich afvragen of hij gelijk had of ongelijk Zij moesten zich onderwerpen aan parlemen taire gebruiken. Zij waren verplicht „ja" te zeggen; zij waren gedwongen, de leiding te nemen. Wanneer wij in Frankrijk ons bevonden hadden in de positie van onze kameraden van de Labour Party en van de Duitsche sociaal- democratie, hadden wij letterlijk evenzoo ge- handeld en wij zouden ook nu net zoo doen als zij, omdat het ons onmogelijk zou geweest zijn, anders te handelen. Maar wanneer heb ben wij ooit in hun positie verkeerd? Wanneer waren wij dan de sterkste fractie van een meerderheid of van een oppositie? Wanneer heeft men ons dan de vonning eener regee ring toevertrouwd? Wanneer heeft men ons de regeering opgedragen, hetzij om die alleen uit te oefenen, hetzij om andere politieke partij en daaraan te laten deelnemen? Nooit hebben wij ons bevonden in een positie welke te verge- lijken was met die der Labour Party of der sociaal-democratie. Had men ons, evenals hen, aan het roer geroepen, ook wij zouden het aanbod hebben aanvaard. Riep men ons morgen daartoe, wij zouden ons wagen aan het avontuur, dat dergelijke omstandigheden bij den parlementairen toestand meebrengt De besluiten welke wij genomen hebben op de socialistische congressen staan buiten deze telling, want zij hebben alleen betrekking op de deelname aan de regeering in engeren zin, d.w.z. op het optreden van socialisten in ministeries, welke door andere partijen ge vormd en geleid worden. Evenwel noch in Engeland bij Ramsay Mac Donald, noch in Duitschland bij Hermann Muller ging of gaat het om een deelname aan de regeering in den zin, welken wij in Frank rijk daaraan hechten. Ramsay Mac Donald werd door den koning, en Hermann Muller door den president der republiek met de regee- rings-vorming belast. De eene vormde die re geering homogeen alleen uit leden der La bour Party; de andere stelde een coalitie sa men, terwijl hij met andere partijen onder- handelde, die de ministerieele macht met de sociaal-democratie zouden deelen. De eene regeerde in naam van een minderheid; de an dere beproeft, met een meerderheid te regee- ren. Maar in de beide gevallen is het de so ciaal-democratie, die aan het roer werd geroe pen, die de verantwoordelijkheid draagt en de richting aangeeft. De Labour Party oefende de regeeringsmacht uitsluitend uit, de soc- democratie doet dat met het recht, dat de over- macht haar geeft. Het is niet de sociaal-demo cratie, maar het zijn de andere partijen, cen trum, democraten, wellicht de Duitsche Volks, partij, die aan de regeeringsmacht „deelne- men. Gaan wij nu over tot bespreking der regee ringsverklaring van het nieuwe Kabinet. Her mann Muller verzekert al dadelijk bij het be gin, dat de Duitsche regeering elke ged^chte aan revanche afwijst en verwerpt. Hij verze kert met dezelfde beslistheid, dat Duitschland zal voortgaan, de verplichtingen te vervullen, welke het land zijn opgelegd krachtens het Dawes-plan en de verdagen van Londen; verder dat Duitschland van harte zal meewer- ken aan den arbeid van den Volkenbond en in stemt met alle algemeene vredes- en ontwape- ningsverdragen. Het spreekt van zelf, dat de burgerlijke partijen zich daarover bijzonder verheugen, maar zij verwonderen zich er over, wat zeg ik: zij worden verontwaardigd, dat Hermann Muller de conelusie uit deze promissen trekt en het vraagstuk van het Saargebied aan de orde stelt, dat vroegere ontruiming van de tweede Rijnzone eischt, terwijl hij tevens con- stateert, diat heel Duitschland de beeindiging van die bezetting verlangt. Ziet ge nu wel, zoo schrijven zij, de Duitsche socialisten blij- ven altijd dezelfden. Een nai'ef zelfbedrog, om op den voorgrond te stellen dat, alleen doordat zij aan het roer gekomen zijn, in de buitenlandsche politick van hun land iets veranderen zou. V, ederom zijn de Fransche socialisten door hen teleurgesteld. Neen, de Fransche socialisten zijn door hen niet teleurgesteld. Zij hebben het moment niet afgewacht, dat het Kabinet van Her mann Muller gevormd zou wezen, om te ver- langen dat men aan de militaire bezetting een eind zou maken. Zij hebben het spontaan gedaan. Zij doen dat al sedert jaren, uit de eenige overweging, dat dit het werkelijke be- lang van Frankrijk is. Anderzijds was evenwel ook niets natuur- ging hij voort. „Gijzelaars dat is een aan- genamer woord. Ga weer zitten, mijn beste mevrouw. Laten wij praten laten wij vriendschappelijk zijn." „Maak die deur open!" zei ik toornig. „U loopt zelf gevaar, als u ons hier houdt!" Hij glimlachte slechts en wenkte weer met zijn hand. „Er bestaat geen gevaar voor ons, me vrouw" zei hij kalm. „Het gevaar is voor u en voor mijnheer Trickett. Ik zeg, laat ons praten, ik wil u zeggen, waarom u hier is." „Goed zeg het dan!" antwoordde ik, nog staande blijvend. „Heel goed", antwoordde hij. Ik zal het ver- tellen. EVe zaak is, dat mijnheer Trickett in oorlog is met een genootsc' ap, waarvan ik de vertegenwoordiger ben. Hij heeft goedgevon- den zullen we een alledaagsche uitdruk- king bezigen? zijn neus in onze zaken te steken. Ondanks waarschuwingen gaat hij voort, het te doen. Wij zijn daarom gedwon gen handelend tegen hem op te treden. Wij hebben dit gedaan door ons meester te maken van de persoon van die jonge dame." Ik trok Eva's arm in den mijne. Ik staarde beide mannen aan. „Ge zult mij aan stukken moeten scheuren, voordat ge haar aanraakte!" zei hij. „Voor het oogenblik zijn we geen geweld van plan," zei hij, op zijn duivelsche zachte lijker dan de faal, die Hermann Muller sprak. Geheel Duitschland is doordrongen van de overtuiging, dat de handhaving van de emilitaire bezetting onvereenigbaar is met de aanvaarding en de uitvoering van het Dawes-plan, met de verdragen van Locarno, met het opnemen van Duitschland in den Volkenbond. Het verse hi. tusschen de Duit sche socialisten en de nationalisten bestaat hierin, dat de eersten gepoogd hebben alge meene bevrediging te scheppen en toenade- ring tot Frankrijk te bevorderen door het vervullen der noodzakelijke voorwaarden, door de handhaving der republikeinsche in- stellingen, door de uitvoering van het herstel, terwijl de anderen hoopten op het herstel van het keizerrijk en mogelijk op een aan over- winningen rijken revanche oorlog. De Duitsche socialisten zijn dientengevo! ge volkomen getrouw aan hun eigen begin selen en de ware vraag is, op welke manier hun roep gehoor zal vinden bij Frankrijk. De regeering van Hermann Muller is gevormd onder omstandigheden, welke haar dwon- gen zich te beperken tot binnenlandsche her- vormingen. Zij kan slechts aan het bewind blijven en succes hebben naar mate zij in staat zal wezen de tusschen Duitschland en Frankrijk nog hangende moeilijkheden te verlichten. Is onze regeering op den grond- slag der belangen van Frankrijk, bereid een politiek van Duitschland te ondersteunen niettegenstaande den tegenstand van de re- publikeinen en democraten? Dat is de beslis- sende vraag. Klein is de mug, maar groot het leed, Veroorzaakt door een muggebeet. VOOR DEN KANTONRECHTER. Strafzitting van Vrijdag 24 Aug. MINSTENS 34 GULDEN SCHADE AAN ZIJN PORTEMONNAIE. De heer H. B. uit Heiloo, die verleden week het air aannam alsof hij geheel ten on- rechte was vervolgd wegens verzuim van rentezegeltjesplakken ten behoeve van zijn huishoudster, leed heden een verpletterende nederlaag toen de verbalisant, de adj.-com- mies van den Raad v. Arb., v. d. Vail, werd gehoord. Hij werd veroordeeld tot 34 X 2 boete of 34 X 1 dag, dat is nog 50 ct. voor elke overtreding meer dan de ambtenaar, die ook niet zuinig was met zijn eischen, had gevraagd. Vermoedelijk omdat de verdachte zich tegenover den heer v. d. Vail zeer on- heusch uitliet, een critiek, die men zich onge straft kon veroorloven in een slaapvretrek, maar niet via den Kantonrechter OOK GEEN SCHITTEREND SUCCES. De arbeider van T. uit Heiloo, thans vei- ligheidshalve niet present, die beweerd had niet in het bezit te zijn geweest van een ren- tekaart toen de heer v. d. Vail daarnaa|- in- formeerde, mocht zich evenmin verheugen in eenig behaald voordeel. De heer v. d. Vail toonde aan dat van iedere verzonden rente- kaart zorgvuldig notitie werd gehouden, doch ook in 1927 had verdachte een dergelijk voorwendsel gebezigd. 8 boete of 8 dagen hechtenis luidde het vonnis, dus was verdere commentaar totaal overbodig. VECHTPARTIJ TE SCHERMERHORN. De landarbeider A. R., die onlangs, op Zondag 15 Juli, de aangename stem ming in het cafe Schreuder wreedaardig had verstoord door te vechten en per abuis ook den brigadier Tjalsma 'n gevoelige klap had gegeven, kon zijn algeheele onschuld na het verhoor der verbalisanten niet volhouden en werd alzoo tot 3 boete of 3 dagen hechte- nis veroordeeld. MEN MOET EIEREN KIEZEN VOOR ZIJN GELD. De voortgezette zaak tegen den huurkoet- siert Bart H., uit Alkmaar, die te Schoorl met zijn karos een verboden standplaats had ingenomen, bracht aan het licht dat de maatregel in casu was genomen in het be- lang van de veiligheid van het verkeer in het drukke dorpscentrum. Wanneer men vergunning vraagt, dan wordt die kosteloos verUend en den verzoe- ker een standplaats aangewezen. Op grond nu van hetgeen op deze zitting daaromtrent bekend werd, werd verdachte tot 4 boete of 4 dagen hechenis veroordeeld. NOGMAALS: OP DE PEDALEN STAANDE EEN RIJWIEL VOORTBE- WEGEN WORDT GELIJK GESTELD MET RIJDEN. Hoewel de machinist A. K. door voorbren- ging van een getuige a decharge trachtte aan te toonen, dat hij slechts een oogenblik zijn voet op de fietspedaal had gehouden, toen hij op 8 Augustus den tunnel bij den Bergerweg door ging, kon hem dat niet van schuld ontheffen en werd hij veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. Wij willen er ter waarschuwing nog bij- voegen dat de politie in't vervolg streng zal toezien dat de verordening niet op deze wijze wijze wordt gesabotteerd. manier. „Het lot van juffrouw Walsden be- rust in handen van mijnheer Trickett. Wij houden haar als gijzelaar en u ook. Indien mijnheer Trickett af laat zich verder te mengen in onze werkzaamheden, voordat wij1 ze beeindigd hebben, zal noch juffrouw Walsden, noch u iets kwaads overkomen." „En als mijn neef er zich niet van ont- houdt?" vroeg ik, „wat dan?" „Ohzei hij. „U kent toch zeker de wereld wel genoeg mevrouw, om te weten, dat gijze laars gewoonlijk doodgeschoten worden Wij zouden natuurlijk u en deze jonge dame niet doodschieten; wij zouden stiller, mooier manieren gebruiken, om u het leven te bene- men bij voorbeeld het een of ander in uw ochtendkopje thee of in uw so-ep „Wij zijn dus in handen van moordenaars", zei ik scherp. „Het is goed, dit te weten." „Als u uit den weg geruimd wordt", zei hij langzaam, „zal het door de dwaasheid van mijnheer Trickett zijn. Dat moet u goed be- grijpen, mevrouw." „En hoe moet ik mijnheer Trickett in kennis stellen van uw fraai ultimatum?" vroeg ik. „Hij is niet telepatisch." „Wij kennen de macht van mijnheer Tric kett, mevrouw", antwoordde hij. „Hij heeft geen groote intellectueele gaven, maar hij be zit ongelukkig een neiging, om zich te be- moeien met zaken, die hem niet aangaan. U DIE KAN BETER EEN OPROERIGE VOLKSMENIGTE VERSPREIDEN DAN EEN GEHEEL REGIMENT CAVALERIE. De cafehouder Z. uit de Lustige Jager te Bergen was onlangs veroordeeld wegens aanrijding van een fietsrijder, met gevolg dat zijn njbevoegdheid tijdelijk werd ingetrok ken. Hij zag op 4 Juli nog kans voor die in- trekking definitief kon worden toegepast, om te Castricum een steenen paal omver te rij- den, waarna hij te Heilo in botsing kwam met een boerenwagen. De snelheid waarmede hij reed was dan ook onzinnig en de slager v. d. Woude te Castricum, die het slingerend ge- vaarte dreigend op zich af zag komen, borg ijlings't veege liji achter een beschermenden iepenboom. Voor de aanrijding met den steenen paal stond de cafehouder heden terecht. Hij ont- k nde de groote snelheid en de insinuatie, dat hij onder den invloed van sterken drank zou hebben verkeerd. Hij had het echter op de zitting niet bepaald „lekker". De ambte naar was niet malsch in zijn critiek en vor- derde 80 boete of 40 dagen met 1 jaar ont- zegging, welke straf door den Kantonrechter werd gereduceerd tot 40 boete of 40 dagen hechtenis met intrekking rijbevoegdheid voor den tijd van 8 maanden. DE VAKRISICO WORDT WEL WAT GROOT. De voerman Bart H., zooeven veroordeeld wegens overtreding van de huishoudelijke wetten van Kennemers lustwarand Schoorl, moest nu weer terecht staan als grintsleeper in welke kwaliteit hij op de Noorderkade te Alkmaar niet had medegewerkt om de vracht- auto van een pluimveeh. uit Zijpe behoorlijk te laten passeeren. De auto was onder't voorbij- rijden in een greppel geraakt en met een schok tegen de grintkar opgesprongen, zoo- dat 30.60 schade werd geconstateerd. Zoowel Bart als zijn principaal deden als of hun reukorgaan bloedde en dus draaide Bart er heden leelijk in. Zijn verweer dat hij met zijn zwaar beladen kar niet uit den weg en zijn paard niet kon omkrijgen, werd uitgeschakeld en volgde een veroordeeling tot 15 boete of 15 dagen hechtenis, alsmede toezegging der civiele vordering aan Klaas Korver tot een bedrag van 30.60. EERSTE ACTE VAN DE FILM „DE VERLATEN AUTO IN DE LANGE- STRAAT". De heer J. F. v. d. P., magnetiseur te Am sterdam, stond heden terecht op grond van het feit, dat hij te Alkmaar zijn 4-wielig mo- torrijtuig in de Langestraat nabij 't Payglop had achtergelaten. Verdachte was toen geverbaliseerd en deze bekeuring was gevolgd door een formeel rel- letje, zoodat nog wel eenige rechtszaken dien- aangaande zijn te verwachten. De magnetiseur erkende, doch beweerde dat de bepaling hem onbekend was. In ver- schillende groote plaatsen van ons land be staat een dergelijke verordening niet. Hij was ook niet gewaarschuwd. Eisch 5 boete of 5 dagen hechtenis, ge volgd door een veroordeeling tot 2 boete of 2 dagen hechtenis. OOK AL WEER NIET CONTENT. Het is ontmoedigend dat de zwakke men- schen zoo weinig waardeering hebben voor de wetten die tot hun welzijn en veiligheid zijn uitgevaardigd. Hier hadden we weer een monteur uit Alkmaar, J. M. T. v. K., die hee- lemaal niet tevreden was met een procesver- baal hem door B. Strooker aangeplakt om dat hij met zijn motorrtijuig op 10 Juli de beruchte Bergerbocht te veel links had geno men. Volgens dezen vero-ntwaardigden ver dachte was het er om te doen geweest hem perse een procesverbaal te geven. Eerst werd hem aangewreven dat hij te had reed, maar later nam men hem omdat hij te veel den linkerkant van den weg had genomen, wat allemaal onjuist was. Op 7 September voortzetting der conferen- tie, waarbij de heer Strooker ook wordt uit- genoodigd. Smoking niet noodzakelijk. Den verdachte, die nogal eenige dikke en xette woordengebruikte, zou beter doen in .den juisten toon te blijven in't belang van zijn zakduitjes. ONGEOORLOOFD VERVOER XAN PAARDEN. De boerenknecht Herman W., te Heiloo, maakte op 17 Juli gebruik van de veelvuldi- ge landbouwersgewoonte om een paard te vervoeren aan het halstertouw, daarbij geze- ten zijnde en rijdende op een fiets. Voor ja ren terug, toen het dagelijksch verkeer be- stond uit 3 hooiwagens en 1 Janplezier, achtte de Kantonrechter deze methode niet strafbaar, maar thans was Z.Ed, op die meening teruggekomen, zooals bleek uit Hermans veroordeeling tot 3 boete of 3 da gen hechtenis. Toevallig passeerde even te voren een boer het gerechtsgebouw met een koe aan een touw, terwijl hij zelf zeer genoegelijk op het rijwiel voortpeddelde! zult mijnheer Trickett een brief schrijven, waarin u alles vertelt, wat u overkomen is; vertel hem al uw avonturen; beschrijf mij, dien heer, dezen kamer, meld hem bijzonder heden van den weg, waar langs u hier ge- bracht is dat komt er niets op aan, omdat gij beiden vanavond overgebraeht zult wor den naar een veel veiliger, afgelegener gevan genis. Zeg hem hier komt het eigenlijk op aan dat wij juist tien dagen noodig hebben om onze zaken in dit land tot een einde te brengen. Als hij zich van verdere inmenging onthoudt, als ihdj zwijgt, geen enkel soort in- lichting aan de politie geeft, dan zullen op den elfden dag na heden u en juffrouw Wals den goed en ongedeerd aan hem overgegeven worden. Zoo niet als hij verder werkt nu, dan vrees ik, dat wij uw leven en mis- schien ook het zijne zullen moeten nemen." „Ik gaf geen antwoord. De andere man de dokter, werkelijk of namaak, had reeds schijfgereedschap op de tafel geplaatst. De man, die gesproken had, wees er naar. „Schrij-fwanneer u wilt, mevrouw", zei hij „Wij zullen u nu alleen laten. Beschouw deze kamer als te uwer beschikking. „Dat", zei hij, naar een deur wijzend, „is een slaap kamer, waar u alles zult vinden wat u noodig heeft. Ik wil, dat u alle gemakken hebben zult. In een paar minuten zal u thee gebracht wor den, het middagmaal om zeyen uur, Hier zijn Van den Waagtoren. Kermis voor de voders. „Entrez, Entrez!" schreeuwt de clown met zijn puntmuts en trekt er dwaze gezichten bij en zijn collega met het oranjehaar en de vuurroode puntneus schurkt zich in zijn wijden broek en doet of hij gekieteld wordt. „De sterkste dame!" schreeuwt de direc- teur van de onderneming, „een levende Chi nees, een elastieken man zonder rugge- graat Het publiek geniet. Dicht op elkaar ge- drongen vult het de kleine ruimte tusschen het kijkspel en de huizen. Daar is de ouder- wetsche kermistent weer met zijn piassen, die klappen krijgen en zijn orkest, dat schet- terende fanfares laat hooren. Vaders hebben kleine jongens uit het ge- drang gered. Ze zitten triomfantelijk op hooge schouders en juichen de clowns toe. Die piassen, dat geschreeuw en geschetter, die mooie muziek, ze nemen het voor altijd in zich op en vergeten het nooit meer Naast mij staat een robuste werkman en geniet van zijn vrijen avond. Hij kijkt tevre den naar de bonte parade. Misschien denkt hij terug aan zijn kinderjaren. Het dringen hindert hem niet, groot en sterk staat hij daar en kijkt met welgevallen naar de dwa ze gezichten der piassen. Er drukt iets tegen mijn been en als ft neerkijk zie ik het vol verwachting opgehe- ven kopje van een vier- of vijfjarig meisje. Ze mocht met vader mee naar de kermis, mee naar het piassenspul en krampachtig houdt ze met haar kleine knuisje vaders groote hand vast. Ze hoort de menschen lachen, ze hoort hoe de clowns elkaar klappen geven, ze hoort het tromgeroffel en de koperen klank der trompetten. Ze staat weggedrukt tusschen rokken en beenen, ze trekt haar kleine voetjes telkens angstig in, ze ziet niets dan dringende rug- gen. Ze kijkt omhoog, ze ziet vader stil genieten en dan geeft ze een zacht rukje aan de groote hand: „Vader, vader.,. ik zie niks". Vader houdt zich doof, maar het kleine ge- zichtje blijft vol verwachting naar boven kij- ken. „Vader, ik heb niks gezien". „Kan der niks an doen", zegt de man en kijkt weer over haar heen. De kermis is er voor de vaders en niet voor de kleintjes, Als't anders was zou hij weggaan naar een draaimolen, waar ook het kind kan genieten. Ik til de kleine op en steek ze naar boven. Ze zal voldaan zijn als ze maar even gezien heeft. De vader waarschuwt nog: „Pas op, want ze „weegt". Ze „weegt" inderdaad, maar een vriende- lijk heer voor me, neemt ze weldra over. Ze mag op zijn arm zitten en ook de vader steekt nu even zijn elleboog uit. Het kleintje geniet, de wangen rood van opwinding, de schitterende oogjes naar de clowns in hun bonte pakjes. Dan wordt het kleine slachtoffer der zwaartekracht weer neergezet. Vader vindt het welletjes en geniet alleen verder. Het kleintje is tevreden. Het heeft wat ge zien. Als even later het voile orkest zich laat hooren gaan de oogjes nog verlangend naar vaders gezicht, maar het vraagt niet meer. En als ik mij omkeer om verder te gaan en nog even naar beneden kijk, krijg ik een knikje van een klein dankbaar gezichtje. ZULK EEN OPTREDEN IS NIET AANBEVELINGSWAARDIG. De 18-jarige forsch gebouwde meelknecht Klaas B., te Alkmaar, reed 18 Juli op een zwaar beladen meelkar in dienst van zijn vader door de gemeente Heiloo en gaf toen geen voldoende gelegenheid aan een achter- op komende automobiel om te passeeren. De brigadier de Koekkoek, in burger, constateer- de een en ander en gelastte het jonge mensch te stoppen. Deze trad toen allesbehalve be- leefd op, weigerde aanvankelijk zijn naam te noemen en beleedigde den brigadier. Dat alles en nog meer was gerelateerd in het procesverbaal en den Kantonrechter toonde zich na deze lectuur ver van welwiL lend tegen het jonge mensch, noemde hem zelfs een onhebbelijke vlegel en veroordeeld* verdachte tot 20 boete of 20 dagen hecht. NOG NIET UITGEMAAKT WIE GELIJK HEEFT. De handelsreizer H. H., uit Zaandam, tij delijk in pension te Egmond aan Zee, had in de navond van 18 Juli zijn groote auto geplaatst in een slop in de Voorstraat en stond nu terecht wegens het innemen van een verboden standplaats. Verdachte verkeer de echter in de meening dat de grond, waarop zijn wagen stond, eigendom was van zeker en Dr. v. d. Berg. boeken, kranten, tijdschriften, daar staat een piano. Ik hoop, dat u zich thuis gevoelen zult" Hij boog zich beleefd, de andere man ook, beiden gingen heen. Wij probeerden de deur, toen zij heengegaan waren, zij was op slot. Wij keken naar de ramen, zij waren van mat- glas, wij maakten uit, dat zij getralied waren, Wij onderzochten, de slaapkamer'; zij was even weelderig als de zitkamer, en even zeker op slot en getralied1: kortom, wij zaten opge- sloten. Er valt weinig meer te zeggen. Wij kregen thee, zeer goede thee, geurig en lekker. Wij hebben overvloedig gegeten. Na hot middag maal kwam de chef bij1 ons om te vragen, dat ik dadelijk mijn brief zou schrijven. Ik heb hem geschreven. Wij gaan om middernacht ergens anders heen; wij weten niet waarheen Er is niets te zeggen. Behalve dit, wat Eva zegt, en onze bewaker heeft er niets tegen: wij zijn niet bang en wij laten het aan jou over, om volgens je eigen oordeel te handelen. Jimmie liet het laatste blad op tafel vallen en keerde zich naar zijn vrienden. Zijn oude energie was teruggekeerd en hij sprong lachend1 op. Sraye keek hem verbaasd, en Packe vragend aan. „Nu?" vroeg hiji. „En wat zal je doen?" Jimmie lachte weer, bijna vroolijk. „Doen!" zei hij. „Doen? Ik ga doen precies wat mijn tante en juffrouw Walsden denke ik ga volgens mijn eigen oorde^I hand* len." A T V j .(Wordt <$-

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5