De regels voor den,weg, V"oordam C 9 Telefoon 3 BOEKHANDEL AD VERTENTIEBURE AO. DROKKERIJ. levering in korten ti|d* 1® Buitenland Markfberichten Stagjgwieuws MONT)'- EN KLAUWZEEft Heden werd wederom een geval van tong- Maar aangegeven en wel onder het vee van L vechouder N. Cornelisse te Uitgeest, die jijfl vee alhier weidt. SCHERMERHORN. Het bestuur van de Ploraliafeesten heeft Mncewezen tot juryleden voor de keuring van° planten de heeren Kuiper te Hoorn, Kroone te De Rij-p en R. Schrtuder te Scher- merhorn. De beoor-deding van de winkeleta- !.ges is opgedragen aan de heeren L. Fran- kmberg te Aikmaar, dir. N V. Warenhuis te Allonaar. Hieraan zal nog een derde persoon Borden toegevoegd. De kinderspelen zulien bestaan uit: Hin- ^ernis, Haal den trein, Zakloopen, Hoepe- lai en Stoelendans. De eerste maal dat de prijsjesauto door fet dorp ging om eene bijdrage te vragen van de ingezetenen bracht de grabbelmand gOO pakjes aan. Al is dit al aardig wat, zelfs jieer waarop was -gerekend, toch zijn nog meerdeie gaven bij het bestuur welkom. De tentoonstelling zal dit jaar worden ge- louden in het cafe van den heer C. van der Oord; de volksspelen op het erf van den heer J, Laan in Mijzen. AMERIKA. j EEN BRUTALE BEROOVING. De New York Herald maakt melding van een uiterst brutale berooving, die weer eens it New York is gebeurd. Een aantal zwaar gewapende bandieten jolgden den kassier van de Surface Trans portation Campany, toen deze van 'n bank tenbedrag van 18,000 dollars voor uitbeta- (ing van loonen had gehaald. Op het kantoor uaren vijf gewapende wachters aanwezig, die toezicht moesten houden bij de uitdeeling yan het geld. De bandieten lieten den kas- eier eerst zonder dat hij hen bemerkte, naar lumen gaan en stormden hem toen achterna. Moor de gewapende zaalwachters wisten, ijrat er gebeurde, klonk het comman do: „handen omhoog". Deze lieten hun fapens vallen, die in't midden van de zaal werden geschopt. Daarna maak- fa de boeven zich meester van het bedrag voor de loonen en verdwenen in een gereedstaanden auto. De bedienden van de bank achtervolgden hen met politie onder het wisselen vart schoten. Door het te scherp temen van een hoek raakte de (gestolen) tandietenauto onklaar. Ze sprongen er uit a dwongen toen een passeerenden auto hen mede te nemen. De bestuurder wist echter uit zijn eigen auto te springen, want hij be- greep dat hij zijn leven niet zeker was. De boeven ontkwamen echter aan hun achter- volgers. VERSTEKELINGEN. Het schip ontsmet; 7 dooden, 9 ernstig zieken. Na de aankomst van het schip Inventor fe Zuid-Amerika te Baltimore werd de boot geheel ontsmet, daar zij verschillende ha ras had aangedaan, waar gele koorts jeerschte. De ontsmetting geschiedde met een bepaald gas. Na de ontsmetting werd ten verschrikkelijke ontdekking gedaan. In verschillende deelen van het schip vond men J lijken en 9 menschen, die vrijwel gestikt waren en wier toestand zeer ernstig was. Het waren verstekelingen, die ongemerkt daar de reis hadden meegemaakt om op on- geoorloofde wijze de Ver. Staten te kunnen mien komen. DE MOORD OP OBREGON. De moeder-overste ontkent haar mede- plichiigheid. Toral, de moordenaar van Obregon, is Voensdag van de San Angel-gevangenis, naar de hoofd-gevangenis van Mexico ge- bracht. De doktoren, wien door den verdediger verzocht was een onderzoek naar zijn geest- Imogens in te stellen, hebben dit geweigerd De stad zal nu deskundigen aanwijzen. De moeder-overste Concepcion ontkent alle nedeplichtigheid, maar de politie is van mee ting, dat spoedig bewijzen geleverd zullen orden, waaruit haar medeplichtigheid zal t'ijken. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Aug. 1528. Langedijker Groentenveiling. Bloem- kool le s. 8.90—/ 19; Bloemkool 2e s. 2 -/ 3.60 per 100 stuks; Wortelen 2.30 5.50 per 100 bos; Roode Kool 410 5.20; Gele Kool le s. 2.30—4.80; Witte Kool 6.50—/ 3.50; Uien 6.10— 6.50; Drielingen f 5.80; Nep 15.50—15.60; Slaboonen 16.20 19.10; Bieten 2.60—/ 3.80; Aardappe- len: Schotsche Muizen f 4.70—/ 6.10; Schoolmeesters 5; Graafjes 2.30; Due of York 3.50; Eigenheimers 34.60; Drielingen 3.50—/ 3.90; Kleine 1.40, alles per 100 K.G. Aanvoer: 12300 stuks Bloemkool; 1200 bos Wortelen; 43000 K.G. Roode Kool; 28000 K.G. Gele Kool; 31000 K.G. Witte Kool; 10000 K.G. Uien; 1000 K.G Slaboo nen; 1300 K.G. Bieten; 24000 K.G. Aard- appeten. ALKMAAR, 27 Aug. 1928. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prij- zen als volgt: 58 vette koeien 160420; 10 vette kalveren 60f 120; vette kalveren per ned. pond 1.201.40; 24 Nuchtere kalv. slacht 828; 552 vette Varkens (zware) per nedl pond 0 780.84Zou- ters per ned. pond 0.700.74. DE HERMIi. LANGS DE KRAMEN. Daar staan ze weer! Van heinde en verre zijn ze getogen naar ons vriendelijk stadje, naar ons beroemde Aikmaar, met hun woonwagens, tractors, vrachtwagens en karren en hebben er hun tenten en stalletjes opgeslagen. Weer is er een jaar voorbij. De zomer loopt ten einde, de vacantietijd is om en iedereen maakt zich klaar cm met frisschen moed en hernieuwde werkkracht aan den ar- beid te gaan. Maar niet, voordat er nog een week feest is gevierd, het feest waarmede we als het ware afscheid nemen van den zomer en de grille herfst tegemoet treden. Dat is de Alk- maarsche kermis, wanneer ons kaasstadje het middelpunt is geworden van een feestvie- rend, vroolijk gestemd Noord-Holland. De kermis! Een bonte, drukke menigte van schuifelende menschen langs lokkende stal letjes, dicht opeen gepakt, lachend, schreeu- wend en plezierend. De tijd van met goud en zilver beplakte kermisspullen, van variete's en toovertenten, van rondtrekkende fotogra- fen en zeurende schooiertjes met marmotjes. Alles overgoten van de fantastischelich- tjes uit de tallooze kraampjes, wanneer over- al honderden lampjes gloeien, schijnwerpers hun felle stralen over de joelende en zingen- de feestgangers werpen, alles straalt in een glans van uiterlijke schittering. Een chaos van geluiden golft over de hoofden, fel mengt zich het geschetter van koperen instrumenten met het geschreeuw van een troep jongens, daar doorheen klinkt het applaus uit de tenten en af en toe snerpt het schel gefluit van de stoomcaroussel door de lucht. Voor de beplakte en behangen kermis spullen schreeuwen met schorre stem en la waaierig handgezwaai, de kerels over de wonderen daar binnen. Bonte platen met fel gekleurde gezichten van menschen en dieren fladderen op het dunne doek. Hier is een hevig dringen om een koek- stalletje. Met jeugdige overmoed wordt er op los gehakt, nonchalant verdwijnen de stukjes koek in de kauwende mondem. Wat verder lawaaien opgeschoten jongens voor het hoofd van Jut. Moedigen blerrend elkaar aan bij het slaan met den zwaren ha- mer op Jut's houten kop. Schreeuwend spelt de donker uitzende eigenaar hun de bonte onderscheidingen op de borst. Daarnaast verdringen kijklustigen zich voor een groote tent. Een zoo idioot mogelijk met allerlei kleuren besmeerde clown trekt rare gezichten, de menschen lachen. Een an- der schreeuwt en bruit de lachers naar bin nen: „Het gaat beginnen!" Vanuit de richting der schiettent knetteren de schoten, bij de werptent worden met een ernstig gezicht de lichte ringen om de fraaie beelden en teer-zilveren voorwerpen gewor pen. Voor een met snuisterijen overladen speel- goedkraam zoekt een oud moedertje in druk ke bedrijvigheid met beverige hand „wat aardigs" voor haar kleinkinderen, daarnaast worden met grooten smaak eenige haringen van een op de kermis onmisbaar stalletje verorberd. En boven dat alles uit, zich mengend in het geschreeuw en gegil, gelach en geschetter klinken de tallooze orgels, die populaire wijs- jes afdraaien. Zij, ze hooren bij de kermis- drukte als de muzikale begeleiding bij een film. Zoo goed harmonieert hun muziek er mee, dat we ze vaak niet hooren en slechts dan verwonderd opzien als een van hen plotseling ophoudt. En tot diep in den nacht duurt deze onmisbare illustratie voort en als zij zwijgt, dan is ook de kermisjool voorbij. Bij een rondgang over het kermisterrein trekt al dadelijk onze aandacht de buitenge- woon fraaie T Stoomcaroussel van den,heer 'J. W. 'Janvier, die voor de eer ste maal op de kermis te Aikmaar aanwezig is. Als eeniaraar lkhtpaleis staat het er daar, irotsch en Schitterend. Maar vooral het in- terieur is als van een sprookjesslot Honder den lichtjes in allerlei kleuren schitteren ons tegen. Prachtig en decoratief is de modern- futuristische beschildering. Vooral wanneer 's avonds de caroussel met een levendige ser pentine werpende menigte is gevuld, de paarden steigeren en de schuitjes als over de golven voortdobberen is de gezblligheid hier op z'n grootst. Aan deze caroussel is verbon- den een humoristische golfbaan, waar alle dieren, die wijlen Noach in z'n ark verza- meld had, over de hobbelige bodem als rij- dieren rondspringen. Ook zij, die misschien niet van plan zijn, in de caroussel rond te draaien of op de golf baan een ritje te maken, moeten hier eens binnen gaan om te genieten van de schitte ring van kleuren en licht. Temeer daar een uitstekend orgel de nieuwste jazz-bandmuziek speelt en een gezellig zitje biji het buffet tot verpoozen uitnoodigt. Van niet minder groote aantrekkings- kracht voor de kermisgangers toonde zich de Wembley-attradie van Gebr. Hommerson, die nog niet zoo- dra de nieuwe Prineipestraat gereed was, deze reeds voor het verkeer afsloot. Voor de meeste bezoekers is het al een heele moeite om binnen te komen. Door de op en neergaande treden gaan we naar beneden als wij naar boven willen en hoe harder we van de eene tree op de andere stappen, des te minder scbieten we op. Het is maar gelukkig, dat alle trappen zoo bewegelijk niet zijn, want heusch, men zou er een nacht voor noodig hebben, om bij het thuis komen van de kermis, naar boven te komen. Stel1 je voor! Eindelijk omhoog aangeland maken we eersi een toertje over een draaiende riem om ver- volgens door een soort goot naar beneden te zeilen. Een lange riem brengt ons daarna heel boven aan het achtereinde van de tent, van- waar we, alsof we zoo uit den hemel kwamen rollen, voor de oogen der verbaasdte toeschou- wers met een flink gangetje naar omlaag glijden. We komen dan op een golvende baan terecht, die ons ten slotte al hobbelende als overbedige ballast op de mat gooit. Ook hier bestaat voor toeschouwers ruim- schoots gelegenheid om onder genot van goede muziek van het Saxophone band op de speciale tribune het vermakelijke schouwspel te bekijken. Op de Paardenmarkt bestaat voor auto- en adspirant-autorijders gelegenheid in de Auto-caroussel van den heer E. Kreekel de eerste schreden of beter gezegd de eerste ritten op het hier effen pad van het autorijden te zetten. Er is, met het oog op de tegenwoordige hooge wegenbelasting of in verband met den verhoogden benzineprijs het autorijden te bezwaarlijk, wel, niemand die belet, dat men den af te leggen weg dan maar berijdt per fiets. De 1Rijwielcaroussel van A. F. Hommerson staat er voor en ga- randeert U een vlugge overkomst, zonder lekke banden of andere pech. Wil men nu evenwel ook van geen rijwiel gebruik maken, dan bestaat nog ruimschoots telegenheid het edele ros te zadelen en aarop de reis te maken. Het Hippodrome van gebrs. Wolfs ook al op de Paarden- markt aanwezig, heeft meer dan 20 paarden in de arena loopen, zoodat men niet bang behoeft te zijn, geen plaats te kunnen krij- gen. Vermakelijk is hier, hoe velen met een ait- van: „zie zoo, nu zal ik wel eens even keu- rig te paard een ritje maken!" (nietwaar, de Kozakken kunnen het toch ook?) zoolang het dier nog stilstaat, rechtop als ervaren ruiters in den zadel zitten. Totdat er een drafje in gezet wordt, de voeten de stijgbeu- gels verliezen en de gezichten steeds be- nauwder beginnen te kijken. Zulke ruiters! Ja, er was een dame, die haar heer wel eens zou laten zien, hoe uitstekend ze als amazone schrij lings te paard kon rijden. Nou, drie rondjes hield ze het uit; maar toen ze in haar angst het heele zadel scheef trok, bleef er niets anders over dan om maar zaagselruiter te worden! Ook hier is het genoegen niet alleen aan de paardrijders, maar evenzeer aan de toe schouwers, die onder genot van muziek en consumptie de verrichtingen der ruiters in den dop kunnen gadeslaan. Aan de andere zijde van het terrein, voor de H. B. S. heeft The Whip, ook al van gebrs. Wolfs een standplaats ge- vonden. Over <fe ron'de Baalt vTtegen we !n kleine wagentjes met een gang van 80 K.M. door de bocht! Geen kleinigheidje! Dat voor deze racebaan de belangstelling van het pu- bliek groot was, laat zich denken. Verder waren op de Paardenmarkt aanwe zig een zweefmolen en luchtschommel De eerste van D. J. van Dam, de tweede van H. Vallentgoed. Ook nu weer bleken de ze oude bekenden nog niets van hun aan- trekkelijkheid te hebben ingeboet. Op de Oedempte Nieuwesloot heeft, buiten de reeds genoemde attracties, ook weer de bekende A. N. G. O. B.-tent een goed plaatsje gevonden, evenals de werptent van den heer C. Rezel, die tegenover de Hoogstraat een standplaats heeft gevonden Vooral de onugatkraam van den heer Stuve trekt hier de aandacht, door de fraaie, eenigszins Oostersche aankleeding. Hier kunnen we nog melding maken van enkele keurige gebak- en oliebollenkramen, van het lachhuis van den heer J. Dirks, een schietsa- Ion en verschillende andere visch-, fruit-, en nougatkramen, werptenten en hakstalletjes, terwijl op de Korte Nieuwesloot vooral de Draaimolen van D. van Dam Jr. met de fantastische ver- lichting, meerendeels voor de kinderen, het middelpunt der belangstelling is. De bijzondere belangstelling willen w-. hier nog even vragen voor de artikelen die de heer A. K. Klimenko, -voorheen kolonel bij de vroegere Keizerlijke Russische artillerie in z'n tentje verkoopt. Deze zijn zeer origi- neel en vervaardigd door Russische emigran- ten. Alleraardigste kunstvoorwerpen zijn hier vanaf 40 cents reeds verkrijgbaar. Daar voorbij vinden we dan het Varieti-theater van den heer Mulleas dat een verjongings kuur ondergaan heeft. Het is tip-top naar de eischen van dezen tijd gemoderniseerd. Alle artisten treden thans in keurige costumes op en er worden werkelijk bijzonder aardige variete-nummers vertoond. In een voorstelling, die ongeveer anderhalf uur duurt, komen heel wat beziens- waardigheden. Een goochelaar, die natuur- lijk met behulp van een kleinen jongen werkt, gaf verbluffende staaltjes van zijn kunst en liet o.a. vier duiven spoorloos verdwijnen. Jongleurs vertoonen hun vaardigheid en als speciaal nummer treedt een slangenmensch op, die geen beenderen of wervels schijnt te bezitten en zich elastiek schijnt te kunnen oprollen. Een sterke dame werkt met zware gewich- ten of ze van koekedeeg zijn en laat o.a. vijf volwassen mannen op een plank op haar borst staan. Een Chinees een echte toont zijn bekwaamheden als jongleur en vangt zware chineesche^ potten, die hij om hoog werpt, op zijn hoofd op. Zijn vrouw ziet er minder Chinees uit maar maakt zich niettemin verdienstelijk door aan haar haren over het tooneel te zwaaien en daarbij nog den last van haar zwaren echtgenoot te tor- schen. Bijzonder aardig is het marionetten- theater dat hier vertoond wordt. Het is alles goed variete-werk en, zooals gezegd, maken zoowel de artisten als hun attributen dit jaar een bijzonder netten indruk. Het zal dit theater, met zijn uit vijf per- sonen bestaande orkest, zeker niet aan be- langstelling ontbreken. Daarna komen we aan De Laat. Ook hier vinden we van alles en nog wat. Een groot aantal kramen zorgt er voor, dat hier, evenals op de Nieuwesloot, van alles te krijgen en voor ieders gading het gewenschte aanwezig is. Van de lange rij stalletjes en kramen noe- men we de nougat-kramen, paling-, gebak-, suiker- en speelgoedkramen, terwijl ook hier voor de koekhakkers een hakkraam aanwe zig is. Als van ouds hebben op De Steenenbrug de beignets- en wafelkramen van P. Hoef- nagel en T. v. d. Zee hun plaats gevonden. Reeds van verre voorspelt de heerlijke geur van't gebak den liefhebbers een gezelMg en vooral smakelijk zitje. Op het Doetenveld treffen we nog een tweetal schouwburgloges aan, waarin elken avond Henri ter Hall's revue en Oranje-Hein opgevoerd zullen wor den. Tot slot willen we nog even vermelden die kleine, steeds weer keerendfe tentjes, U weet wel, waar de meesten zes maal langs loopen en den zevenden keernog eens, daarna 3 maal er om heen, om tot slot door een achter- deurtje naar binnen te glippen en te vernemen of hij wel de goede hij is en of zij welenz LVOOR DE OUDERS: 11. Laat Uw kinderen niet op sir dat spmn\ Leer Uw kinderen op velligHeid bedachf ie zijn. t 2. Laat Uw -kind het rechterg\edeelte vari den weg bewandelen. f /S. Leer Uw kind den weg niet overaffifeken^ zonder dat het zich door eerk naar Urtks en daarna naar rechts te zien,; heeft over- tuigd, dat op den rijweg gpen gevaar dreigt. jj4. Laat Uw kind geen fiets of vmrtuig (ook geen kinderwagen) besturen, voor het regels van den weg fcent en in het besturen heeft verkregen, Zorg dat het rijwiel van uw Srind uitstei kend in orde is. i 1 Overtuigt U van de geestelqke en licfidj melijke geschiktheid van Uw, kind, voor dat het dat werk verridit. 5 Laat het zoover komen, dat' het kertrten\ van de regels van den weg en: hew 4 nakomen hiervan tot de goede bescha-j vingsvormen gerekend mogefi worden. 8. Rangschik onder de nuttige boekwerkjes voor U en Uwe kinderen de uitgaven :- „VEILIGHEID VOOR ALLES" en' „VEILIG VERKEER." Schaf deze boekwerkjes aan |en beha-ndel; den inhoud met Uw kind, i 5. 6. 7. 9. Leer Uw kind op straat hullfivaardig zijh S,<:, ten opzichte van anderen en laat het, medewerken aan -de bevordeting van een! veilig verkeer. i f Voor inlichtingen op verkeetiigebied kan men zich steeds tot de politie weuden. enz. Want hoewel beweerd wordt, dat ieder mensch de architect is van z'n eigen toekomst, willen toch de mees-te architeden heel graag weten hoe het door hen te bouwefi huis of kasteel er wel uit zal zien. En voor weinig geld wordt U dit hier ver- teld! Zooals we dus van de A'kmaarsche kermis gewend zijn, is ditmaal wedercm een groot aantail vermakelijkheden aanwezig, terwijl ook het publiek Zaterdag- en Zondagavond niet op zich liet wachten. Beide avonden- heerschte er op de Paardenmarkt, Gedempt« Nieuwe Sloot en ook op de Laat een gezel- lige drukte en voor de verschillende attracties was de belangstelling groot. CABARETS, DANCINGS E.D. Vol moed aanvaardden we Zaterdagavond onzen langen tocht langs de diverse inrich- tingen van muziek, dans, zang en declama- tie. Het is een zware tocht geweest: de ge- heele rij amusementen, die voor het kermis- publiek de attracties zijn, af te loopen is geen kleinigheid. Overal is wat te doen: hier hoort men een jazz-band:, daar ziet met een of ander duo zijn duetten lanceeren, weer elders treedt een volledig cabaret-ensemble op! Het is een men-geimoes van vele, afwis- selende, maar toch aantrekkelijke amusemen ten. En aan de ondernemers zal het heusch niet gelegen hebben als het uitgaande publiek zich verveeld heeft. Maar dat laatste is zeer zeker niet het geval gew-eest. Overal toch waar geweest zijn, heerschte een bijzon der -gezellige sfeer, een uitgelaten vroolijk- heid een echte kermisstemming! En zoo richtten we eerst onze schreden naar het cafe Suisse in de Langestraat en reeds dadelijk kwam bij ons ook wij zijn maar doodgewone menschen! de stemming er in. Een keurige jazz-band van -drie personen (2 dames en' 1 heer), luist-erende naar den naam „Black and' White" lanceerde zijn „songs" door de zaal op een manier, die elken- bezoeker pretti-g stemde. De pianiste met -haar aardig stemge- luid, de violiste, lieftalli-g en vol gratie, en de drummer, een echte neger, pas uit Afrika ge- importeerd, zij alien zorgden er voor, dat het publiek kwam en bleef. Reeds den eerst-en- avond was Suisse goed bezet en ieder, die van vroolijke, goede mu ziek en zang houdt, moet een bezoek aan Suisse -brengen! Van de Langestraat naar de L'aat is slechts een kleine wandeling. En zoo arriv-eerden wij in- het lichtpaleis N.V. Boek- en HandelsdrukRerij voorh. HERMs. COSIER ZOON,

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7