DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. CENTRUM-HOTEL, Honderd dertigste Jaargang Ibonnementsprijs bij yooruitfoetaling per 3 maanden f2.~, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmtc. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr, yX Herms. Coster Zoon, Yoordam CO, Tel. Administr. No. 3. Rodactie No. 33. WOE11DAB 39 AUGUSTUS Oagelijksch overzscht. Buifenland Roy Takanah's Dance-Orchestra* No. 304 Dif ntunmer besfaal nit 2 btadea. 1928 Directear: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. STRESEMANN EN POINCARe. Stresemann's komst; hoe hij onl- vangen werd; de moreele vrede tus- schon Frankrijk en Duitschland; Stresemann's onderhoud met Poin care. Het anti-oorlogsverdrag is onderteekend en daarmee zou dus de oorlog in de ban zijn gedaan! Of dat succes ooit bereikt zal wor senwe gelooven het niet. Maar een tastbaar succes heeft de onder- teekening van het Kellogg-pact toch zeker rwel gehad. En al staat dat nu niet recht- gtreeks in verband met het pact, het is daar- om toch wel belangrijk genoeg. om het even te memoreeren. We bedoeien de komst en de aanwezigheid van dr. Stresemann, den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, te Parijs. Een Duitsche regeeringspersoon officieei te Parijs! Dat was in jaren niet gebeurd. De laatste keer, dat de Duitsche regeering in Frankrijks hoofdstad aanwezig was, was in 1871. Toen echter kwam ze daar als de over- winnares uit den Fransch-Duitschen oor log. Toen waren de Duitschers de heerschers, die aan Frankrijk de verplichtingen gingen opleggen Bijna zestig jaren zijn sindsdien verloo- pen. Thans kwam Stresemann naar Parijs, niet als een overwinnaarmaar ook niet als een overwonnene. Neen, nu kwam hij als „vriend", niet met hangende pootjes, maar fier, omdat het bezoek een zaak betrof, waarbij niet een enkel land, maar de geheeie wereld belang had Stresemann kwam, zag en overwon! Overwon? Zeker, en de overwinning, die hij behaalde was niet klein ook! Want is het geen groote, moreele overwinning, als men door den z.g. „erfvijand" wordt ingehaald zooals Stresemann? 'n Buitengewoon groote menigte was samengestroomd om hem te begroeten en hem toe te juichen! Het werd sen ware triomftocht van het station naar het Duitsche consulaat, waar Stresemann zou logeeren. Nu wordt door sommige Fransche bladen wel gezegd, dat deze enthousiaste begroe- ting alleen geschiedde door de Duitsche ko- lonie in Parijs, maar niets is minder waar dan dat: het waren meerendeels rasechte Parijzenaars, die zoo geestdriftig Strese mann toejuichten! En dan de vlaggen! Wat voor den oorlog ondenkbaar was, is nu geschied: Duitsche vlaggen midden in Parijs uitgestoken! Uit dit alles blijkt wel, dat er tusschen Duitschland en Frankrijk een zekere toena- dering tot stand is gekomen. De moreele vrede tusschen beide landen schijnt gesloten te zijn! En dan het onderhoud van Stresemann met Poincare! Hoewel dit onderhoud geen officieei karakter had, zal het spoedig blij- ken, dat de resultaten daarvan niet achter- Wege blijven De gewoonlijk goed ingelichte „Excelsior" schrijft: De beide staatslieden hebben beslo- ten geen enkele mededeeling omtrent hun be- sprekingen te doen en zich te onthouden van interview met journalisten. Het zou echter dwaas zijn te gelooven, dat het bezoek uit- jh'itend heeft plaats gehad tot uitwisseling van vrier.delijkheden. Stresemann heeft de groote inspanning van de reis naar Parijs slechts ondergaan in de stille hoop, dat een bespreking met Poincare goede resultaten zou hebben voor de bereiking van het Duit- sc' e doel. Poincare hccft echter, hoewel hij Stresemann zeer vriendehik heeft ontvanger, ic het geheel niet de bedoding gehad ernsti- ge besprekingen te voeren over politieke, Fiiiancieele en econcmische vraagstukken, welke met het onderteekcndc- pact niets te maken hebben. Voordat hij zijn bespreking jnet Stresemann had, heeft hij geweigerd zich door de deskundige afdeelingen te laten voorlichten hetgeen er op wijst, dat hij zich bij de bespreking met Stresemann slechts tot algemeenheden heeft willen bepalen. - Doch dit, wat men een „politieke revue" noemt is niet voldoende om een onderhoud van l1/, uur te vullen. Daarom behoeft men er niet aan te twijfelen, dat dr. Stresemann de dringende wenschen van zijn regeering inzake de ontruiming van het Rijnland naar voren heeft gebracht. Wellicht heeft hij de mogelijkheid van een algemeene regeling van de schadeloosstelling en van de oorlogs- schulden ter sprake gebracht, waardoor bin- nen niet te langen tijd de ontruiming van de derde zone eveneens mogelijk zou worden. Het blad meent te weten, dat de persoon- lijke opvatting van Poincare in overeenstem- fliing is met die van Briand en met die van de overige leden van de Fransche regeering. CHINA. NIEUWE GEVECHTEN. Gewonden komen in Peking en Tientsin. De sinds langen tijd bestaande spanning lusschen de resten van de Chineesche noorde- lijke troepen en de nationalisten heeft, naar uit Peking gemeld wordt, tot nieuwe zware gevechten geleid. In Peking en Tientsin zijn vele gewonden aangekomen. De Noordelijke troepen, die onder bevel staan van generaal Sjang, hebben den spoorweg Moekden— Tientsin bezet. De Zuidelijke troepen beschik- ken over nagenoeg geen spoorwegverbjndin- Ktt met bet achterland DUITSCHLAND. DE TYPHUS. Weer een slachtojfer te Potsdam. De typhus, die te Potsdam en in de omge- ving heerscht, heeft nog een tweede slacht- offer geeischt, n.l. een 79-jarig arbeider. In het ziekenhuis te Potsdam bevindt zich een van typhus verdachte vrouw, die Zater- dag het leven heeft geschonken aan een zoon. Dit kind is, zooals bij een ingesteld onderzoek is gebleken, eveneens lijdende aan typhus. AFSCHUWEL1JKE DAAD. Een 2lA-jarig kind verdronken Onder merkwaardige en gruwelijke omstan- digheden is gisteren te Bottrop de 2^-jarig? Charlotte Schlauch om het leven gekomen. De negenjarige Fritz Sohnlein droeg het meisje in een vijver en zette haar in het water neer. Hij liep zelf naar den oever terug en keek toe hoe het meisje verdronk zonder dat hij een hand uitstak om haar te redden. Wel riep de jongen een herder om hulp, doch daar deze zich op eenigen afstand bevond, was het kind- je reeds verdronken, voordat redding was komen opdagen. Eerst gistermiddag werd het voorpevallene bekend, toen de vader bij het bevo 1 kipgsregister aangifte deed van het over- lijden van zijn dochtertje. De recherche heeft den knaap een verhoor afgenomen, doch hij deed zoo geheimzinnig, dat niet kon worden vastgesteld, welke motieven tot deze afgrijse- lijke daad hebben geleid. EEN BETONNEN KAZEMAT INOESTORT. Bij een schoolreisje naar Westerland (op Sylt) bezochten de scholieren onder meer de uit den oorlog overgebleven betonnen marine- kazematten. Op het moment, dat juist vier leerlingen een der schuilplaatsen verlaten hadden en een gymnastiekleeraar binnentrad, stortte de betonnen welving in. De leeraar kreeg ernstige verwondingen en moest in be- denkdijken toestand naar het ziekenhuis wor den overgebracht. EEN DRIFTIGE BOER. Doodt twee arbeiders. In het dorp Hackershofen, in Neder- Beieren, kreeg gisteren een boer op het veld met een paar arbeiders die aan de dlorsch- machine werkten ruzie, die zoo hoog liep dat de boer woedend heen ging. Om acht uur 's avonds verscheen hij plotseling weder ter plaatse en schoot blindelings met een jacht- geweer op de arbeiders die aan de dorsch- machine stonden. Twee hunner, een vader en zoon, werden gedood; daarna schoot de boer zich een kogel door het hoofd. DUBBELE MOORD. Na een huiselijken twist, die daarmede ein- d-igde dat de vrouw de woning verliet, trof de werklooze fabrieksarbeider Miinch uit een gehucht bij Spiers, zijn vrouw gisteren in het bosch aan, waar hij haar vermoordide. Toen ging hij naar huis terug, doodde zijn dochter tje van twee jaar en gaf zichzelf daarop bij de politie aan. HET ANTI-OORLOGSVEDRAG. Persstemmen. De pers wijdt uitvoerige beschouwingen aan de onderteekening van het anti-oorlogs verdrag te Parijs. De Voss. Ztg. schrijft: Het is de overwin ning van't beginsel, dat den oorlog tot inter- nationale misdaad stempelt, 't welk de wereld thans viert, terwijl tot dusverre elke staat het juridisch onaantastbaar en moreel nooit be- streden recht had, voor zijn nationale oog- merken en belangen naar de wapens te grij- pen. De vooruitgang is in weerwil van a-lle gebreken en leemten, die het verdrag van Kellogg nog aankleven, zeer groot. Het Berl. Tagebl. bestrijdt de meening, welke het pact een utopie vindt, ails volgt: „Slechts als de menschheid naar idieele toe- standen streeft, kan zij draaglijke toestanden scheppen." De Vorwarts betoogt dat het pact voor de geheeie wereld bijzondere waarde heeft gekre- gen door de onderteekening van Duitschland en zegt dat Stresemann juist heeft gehandeld door naar Parijs te gaan om den gunstigen keer in de Fransch-Duitsche betrekkingen aan de geheeie wereld voor oogen te steiMen. De D. A. Ztg. bespreekt de rede van Briand, die opmerkte dat de bedenkingen die de Fransche politick oorspronkelijk tegen het pact koesterde, weggenomer, zijn door de dui- delijke en ondubbelzinnige interpretatie van Kellogg. Hiermee bedoelde Briand dat het pact het Fransche verdragsysteem niet raakt. Zoodoende heeft Briand het klaargespeeld het vredeswerk te prijzen tn het meteen in de Jijst van de Fransche politick te zetten. De D. Tagesztg. (Duitsch-nationale) schrijft: Weer staat Duitschland's ondterteekening op een document, dat den oorlog verwerpt, zon der dat tevens ook maar eenige poging wordt gedaan, om toestanden die blijvend oorlogs- gevaar meebrehgen, te veranderen. „Woorden in plaats van daden" is het motto 't welk men ook boven de groote lede van Briand moet plaatsen. DE CHEMISCHE OORLOG. Een lezenswaardige brochure De jongste luchtmanoeuvres boven Londen hebben eenig denkbeeld gegeven hoe weinig tot dusver verdedigingsmaatregelen uitrichten tegen vliegers, deze moderne vijanden, die van achter hooge wolkengevaarten naar be- neden schieten om hun prooi met eenige bom- men te bekogelen. Lloyd George meende dan ook als resul- taat van de gehouden oefeningen als zijn mee ning te moeten uitspreken, dat het onmogelijk is gebleken groote steden tegen luchtaanval- len te verdedigen. In een brochure „Giftgaskrieg, die grosse Gefahr", geeft thans een Duitsch deskundige, de militaire schrijver, gep. majoor Karl En- dres zijn meening ten beste over het waar- schijnhj'ke verloop van een luchtaanval met brand- en giftgasbommen op een industrie- stad. (Zooals men weet zullen in een volgen- den oorlog volgens vele deskundigen de in- dustriecentra enz. achter het front grooter ge- vaar loopen nog dan de troepen aan het front, zoodat generaal Schoenaich in dit ver band den toestand eens heeft samengevat met de woorden: De lafaards zullen zich aan het front melden!) Uit deze studie blijkt, dat majoor Endres niet al te veel fidude heeft in het everitueel succes van gasbeschermings- en vliegtuig-af- weermiddelen. De vredesapostel, generaal v. Deimling, die het werkje van majoor Endres in het „Berl Tag." bespreekt, schrijft, dat het het beste is wat tot dusver geschreven is over den gasoor- log en alles wat daarmede samenhangt. Men kan er het nieuwste over den jo>ngsten „voor- uitgang" van de giftgasindustrie en over de aerochemische toerustingen van de verschil- lende mogendheden uit vernemen. Daarom beveelt generaal v. Deimling het een ieder ter lezing aan blijkbaar als uit- nemend propagandamiddel tegen den moder ne oorlog en om een juist inzicht te krijgen in de ware beteekenis van een gasoorlog. Inderdaad dergelijke nuchtere brochures van deskundige hand zijn minstens evengoedt strijdmiddelen in den krijg tegen „das radical Bose", den oorlog, als een pact, zooals thans te Parijs is afgesloten. FRANKRIJK. NA DE ONDERTEEKENING. Een dejeuner te Rambouillet. President Doumergue bood op het kasteel te Rambouillet een dejeuner aan ter eere van de veertien onderteekenaars van het pact Stresemann, die wegens den staat zijner ge- zondheid verhinderd was deel te nemen, liet zich verontschuldigen, Buiten en behalve de gevolmachtigden, die gekomen waren om het pact te teekenen, waren aanwezig de gezanten der landen, waartoe de leden der regeeringen en hooggeplaatste personen behooren. Een incident te Rambouillet. Alle gasten van den president der republiek waren om drie uur al weer naar Parijs terug- gekeerd. Er had geen enkel incident plaat3, niet medegerekend dat, uitgelokt door n tien- tal Amerikaansche, Engelsche, Italiaansche en Fransche kiesrechtvrouwen die in het kasteel wilden binnendringen. Deze vrou- wen waren echter vatbaar voor rede met uit- zondering van vier, die op de mairie werden vastgehouden totdat de receptie geeindigd was. Poincare zou Briands buitenland sche politiek aanvaarden. De information" meent naar aanleiding van het onderhoud, dat dr. Stresemann gis teren met Poincare had, te kunnen berichten, dat Stresemann heeft kunnen vaststellen dat de Fransche premier de politiek van Briand geheel goedkeurt en dat dientengevolge de Fransche regeering bereid is, een algemeene herziening van de vraagstukken van na den oorlog onder het oog te zien en onderhande- lingen daarover te openen. HET VERTREK VAN STRESEMANN Dr. Stresemann is gistermiddag om 12.20 uit Parijs naar Baden-Baden vertrokken. Een half uur voor't vertrek van den trein verliet de auto van den minister het Duitsche gezant- schap De rit ging door de drukste straten van de Parijsche zakenwijk. Overal werd 't verkeer stopgezet wanneer de politieauto van den prefect, die den wagen van Stresemann voorafging, zich vertoonde. Te 12 uur arri- veerde men aan het Oosterstation, waar de vertegenwoordiger van het ministerie.van bui tenlandsche zaken, de prefect van politie en eenige heeren van het Duitsche gezantschap afscheid van hem namen. Van Hoesch kon niet aanwezig zijn, daar hij te Rambouillet moest deelnemen aan den door den president der republiek ter eere van de onderteekening van het verdrag gegeven maaltijd. BELEEDIGING VAN DE BEZETTINGS- TROEPEN. Te Trier is een EHiitsch kapelmeester door een Franschen krijgsraad veroordeeld tot vier dagen hechtenis en 50 M. boete. De aanklacht was, dat hij een lied had laten spelen, dat voor de Fransche bezettingstroepen beleedi- gend was. De beklaagde verdedigde zich door er op te wijzen, dat hij bij het spelen van 'i lied niet tegenwoordig was geweest, en het dus ook niet gedirigeerd had1. Men beduidde hem echter, dat hij' toch strafbaar was, omdat hij' het bewuste lied ge- compagneerd' had. ENGELAND. BESTRIJDING VAN HET BOLS- JEWISME IN BRITSCH-INDIe. Uit Bombay wordt gemeld dat. de plannen van de Britsch-Indische regeering nopens buitengewone maatregelen tegen de bolsje- wistische propaganda in het land, waarvan de gevaren in den dezer dagen openbaar ge- maakte brief van Roy aan den dag zijn ge komen, vasten vorm hebben aangenomen. Er is een wetsontwerp in de maak, ge- naamd wet op de openbare veiligheid, dat de regeering bevoegdheid zal verleenen niet- Indische onderdanen of onderdanen uit Indi- sche staten die bolsjewistische propaganda voeren, uit het land te verwijderen. De wet zal gericht zijn tegen „hen die industrieele en agrarjsche geschill'en tjachten asm te wakke- ren en er partij van te trekken met het recht- streeksche oogmerk het gezag van de wet en de geordende regeering in Britsch-Indie te ondermijnen." EEN NASPEL VAN DE STAKING DER AUSTRALISCHE SCHEEPSKOKS. Garden vrijgesproken. Garden, de Australische vakvereenigings- leider, is gisteren te Sydney vrijgesproken van de aanklacht dat hij anderen tot moord zou aangezet hebben. Hij was tijdens de staking der scheepskoks in Juni in ihechtenis genomen, omdat hij zich toen zou uitgelaten hebben dat er aan boord van schepen, die werkwillige koks aar.mon- sterden, ongelukken konden gebeuren. Zij zouden hun evenwicht kunnen verliezen en het water was diep en dooden konden niets navertelien. Voor de rechtbank verklaarde Garden, dat hij de woorden enkel uit scherts gebezigd had. DE PORT NAPIER. De scheepsbrand gebluscht. Uit Soeva op Vdti-Levoe, een der Tidsji- eilanden, wordt gemeld, dat de brand aan boord van het Britsche stoomschip Port Na pier gebluscht is. Dit moet een geweldige op- luchting zijn geweest, want de lading bestaat uit uiterst brandbare stoffen petroleum, lucifers e.d. Het voorlaatste bericht was, dat de Port Napier zich op 75 mijl van Samoa bevond en in voile vaart daarheen op weg was. De Port Napier stond op dat moment in draadlooze verbinding met verscheiden schepen, die haar te hulp snelden. De brand aan boord van de Port Napier had twaalf uur geduurd. SPEELCLUBS IN LONDEN. Enorme verliezen. De Londensche politie is de laatste weken eenige clubs op't spoor, waar zwaar roulette en rouge en noir gespeeld wordt. In centraal Londen en in enkele wijken zijn deze clubs op- gericht; zij maken den indruk van onschul- dige dagdubs. In werkelijkheid zijn het echter gevaarlijke nachtclubs waar, vooral jonge menschen, duizenden verliezen. Een speciale verslaggever van de „Daily Mail" is er op uit getrokken om eens wat meer van deze clubs te weten te komen. Hij heeft ze bezocht, meegespeeld en met ongeluk- kige spelers gepraat. De eerste club hij noemt geen namen die hij bezocht, was in de buurt van Covent Garden Opera House De portier vroeg dengene, die den verslag gever introduceerde, allerlei vragen omtrent zijn introduce en toen de antwoorden in gun- stige aarde vielen, werd hij toegelalen. De club zag er heel onschuldig uit, maar een verscholen deur gaf toegang tot de speelzaal, waar wel tweehonderd gasten zaten. Er wer den allerlei bedragen ingezet tusschen 2sh. 6 en 50. Er heersehte een benauwende stilte. Met stare gezichten, in vollen emst, werd ge speeld, in de hoop natuurlijk te winnen. Het aantal ongelukkigen was echter veel grooter dan dat der winners. Een had in elf weken 21.000 verloren in vier clubs. Toen hij ge heel geruineerd1 was, had men hem 10 ge geven op voorwaarde dat hij nooit meer terug zou komen. HET DRAMA IN DE DIERGAARDE. De witte olifant en zijn verzorgers. Een dezer dagen deelden wij mede dat in de „Zoo" te Londen een moord gepleegd was, die met geheimzinnigheid omgeven was. Deze daad is thans opgehelderd. Twee bewakers uit Birma, die daar olifan- ten verzorgen, wonen op kamers in een ge- bouw van de inrichting zelf. Een van hen, een zekere Sinnira, kwam in 1920 voor de eerste maal in Engeland als bewaker van den witten olifant Pa Wa. Zooals men weet zijn witte olifanten in het Oosten zeer zeldzaam; zij worden als heilige dieren beschouwd. Wanneer men er een vangt, heeft een bijzondere plechtigheid plaats. Vol gens het daar heerschende geloof, gebeurt er altijd een ongeluk, wanneer men een witten olifant naar een ander land overbrengt. Na het vertrek van Pa Wa stierven twee zwarte olifanten en gedurende eenigen tijd waren hun bewakers ziek. In November 1927 keerde de witte olifant Pa Wa met Sinnira naar Indie terug. Daar na reisde deze laatste weer naar Engeland en werd opnieuw in den dierentuin te Landen in dienst genomen. Zaterdagmorgen zagen voorbijgangers Sin nira dolle sprongen op straat uitvoeren. Men kon geen samenhangende woorden uit den man krijgen. De politie kwam er bij te pas Men ging kijken op de kamer van Sinnira en zag er overal bloedvlekken en op den vloer lag de makker van Sinnira zwaar gewond. Naast hem lagen een hamer en een houwee) vol bloed. De twee Birmaneezen werden naar het hospitaal overgebracht; de gewonde be- zweek weldra. Sinnira wordt thans in een krankzinnigengesticht verpleegd. DE VERDWENEN PREDIKANT. Werkzaam op een farm. De predikant Hutchinson, over wiens ge- heimzinnige verdwijning wij reeds een en ander hebben meegedeeld1, is gezond en wel in Canada, waar bij op een farm werkt. In een onderhoud met „Central News" heeft hij meegedeeld dat hij zich zeer gelukkig voelt „Mijn verdwijning heeft niets geheimzin- nigs; ik heb mijn vertrek aan den bisschop van Chelmsford meegedeeld." De predikant is van plan in Canada te blij ven en aldaar hetzij als predikant hetzij an- derszins werkzaam te ziitu Gearriveerd uit het Bad-Hotel Zandvoort BELGIe. VERSCHRIKKELIJKE MISDAAD TE EECKREN. Een meisje aangerand. In den laten avond van Zaterdag is in het vrije veld te Eeckeren bij Antwerpen een ver- schrikkelijke misdaad ontdekt. Het drie-en- twintigjarig meisje Maria, dochter van den gepensioneerden spoorwegbeambte Jansens te Eeckeren, was des avonds nog laat van huis gegaan om gras te snijden. Zij ging weg in de richting van het gehucht Langenberg, al- waar zij tenminste het laatste is gezien. Toen zij1 niet in de ouderlijke woning terugkeerde, werden de huisgenooten ongerust. De vader en eenige bereidwillige buren begaven zich op weg om haar te zoeken. Men zocht eerst vruchteloos, tot men eensklaps op het lichaam van het meisje stootte, dat als ontzield op den grond lag. Zij lag circa 25 meter opzij van den weg in een aardappelenveld. Afschuwe- lij'k echter was de toestand waarin men haar aantrof. Geheel van bloed doordrenkt, vol kervingen over het lichaam, de kleederen vo!- maakt in wanorde, lag zij bewusteloos op den grond. De bodem rondom toonde talrijke sporen van een hevig gevecht, dat zich hier had afgespeeld. Verschillende aardappelstrui- ken lagen uitgetrokken en vertreden. Daar het flink geregend had, waren de sporen al eenigszins vager geworden. Het meisje werd bijgebracht, doch er was niet uit haar te krij'- gen dan een p'jnlijk rochelen. Aangezien zij blijkbaar verschrikkelijk leed, durfde men haar niet op een wagen vervoeren; tenslotte bracht men haar op een kruiwagen naar huis. Gogenblikkelijk werd de politie gewaar- schuwd alsmede eenige doktoren uit den om- trek. Zij onderzochten haar en bevonden eene menigte verwondingen; het meisje verkeert in levensgevaarlijken toestand, Aangezien zij niet ondervraagd kon worden, fast men VSltfo- men in het duister. De verwondigen schijnen met een sikkel te zijn toegebracht. Sporen aan de keel wezen er eveneens op, dat poging ge daan was om haar te wurgen. Het Antwerp- sche parket, dat spoedig eveneens was ontbo- den, was nog terzelfder avond ter plaatse. Het onderzoek deed eenige voetsporen vinden, alsmede eenige plassen bloed. In het gewas werd even verder ook de sikkel gevonden, waarmee kennelijk de misdaad is begaan. Op last van de justitie is het meisje naat de Sint Vincentius kliniek te Antwerpen ver- voerd. Haar toestand is zeer bedenkelijk. ITALI5. VERBOD VAN VREEMDE WIJNEN. Turati, secretaris-generaal der fascistische partij, heeft aan de fascisten verboden andere wijnen dan Italiaansche te drinken. In een cireulaire zegt hij, dat voortaan niet meer geduld kan worden dat in dezen tijd van economisch herstel, belangen van buitenlan- ders gediend worden. Den partij-secretarissen wordt verzocht om toe te zien dat bij alle cere- monien en feesten slechts Italiaansche wijn wordt gedronken. De „lmpero" teekent hier bij aan, dat het vooral op de Fransche wijnen gemunt is. Bin- nenkort zullen nog vele andere Fransche pro- duden verboden worden, als parfums en japonnen. BOMMEN GEVONDEN. De herkomst onbekend. Gedurende de groote manoeuvres van het Italiaansche leger, die in tegenwoordigheid van den koning en van Mussolini hebben plaats gehad, vond een boer in een wetland in de nabijheid van het Piemonteesche stadje Ivrea een bom. De politie stelde een onder zoek in en vond nog zestien andere bommen, die, naar uit het ondei zoek bleek, pas kort te voren in een wetland waren verstopt. Men i? er nog niet in geslaagd de daders op te spo ren. OOSTENRIJKu EEN SCHRIK IN HOTEL IMPERIAL Een gast start zich uit de 15t verdieping op straat. In het groote, weelderige Weensche hotel Imperial heeft een Warschausche bankier zich aan de straatzijde uit een raam van de 15e verdieping geworpen. Hij kwam neer op een gast, die beneden voor het cafe Imperial zat en die een arm brak en een zenuwsehok kreeg. De bankier was op slag dood. Het onderzoek heeft aangetoond, dat de man waarschijnlijk zelfmoord heeft gepleegd, omdat zijn zaken zwak stonden, doch's mans vrouw verzekert, dat hij in een aanval van depressie moet heb ben gehandeld. Het deftire hotel heeft uren- lagn overeind gestaan van den schrik van het gebeurde. ONWEER IN NOORD-TIROL. Een station onder de madder begraven. De spoorwegdireetie te Innsbruck deelt mede, dat gisteravond tegen half 10 een zwaar onweer is uitgebroken boven het stad je Roppen in Tirol. Het stationsemplacement te Roppen werd door slik uit beken met een 2 M. dikke laag modder over een lengte yan ALKMAARSGHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1