IliBiistl! CoiranL FEUILLETON. Ba«li©»b©elkj© 1 Jfo 204 1928 Hondsrd dertigsfs Jaargang. Woensdaf 29 Augustus. Donderdag 30 Augustus. Silvers urn, 1071 M. 12.302.Luneh- auziek 'door het Trio F. Courtel. 6.7.45 Concert door het Trio Verhey. 8.019.Or- elconcert door A. Alt, in de Ned. Herv. kerk Bolsward. 9.059.50 Solistenconcert. arion Carley, piano. Willem Durieux, jeiio. 9.50—11.Populair concert door het Ctnroep-orkest onder leiding van Nico Treep. 10.15 Persberichten. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) [Uitsluitend N. C. R. V.) 12.301.45 Con- iert. Mevr. I. MulderBelser, alt mezzo. F. [jyttenboogaard, orgel en piano. 5.307. Concert. Mevr. R. A. van der HorstBleek- iode, piano. H. van der Horst Jr., cello. H. [ermann, viool. 7.30—8.— Spr. G. Keyzer: Pensioenwet voor Burger lijke ambtena- 8—9.30 Concert. Mevr. Joh. van He- oma van Nieuwenhoven, zang. Mevr. H. deld^rman—Smit, piano. D. Vos, viool. 9.30 Orgeiconeert door G. ter Braake. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 10 50 Nieuwsberichten. 11.20 Gramofoon- nuziek. 12.20 Concert, alt, tenor en piano. 11 202.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Vesper \m de Westminster Abbey. 4.05 Voorliezing. 120 Orgelconeert van Mme. Tussaud's cine ma 4.50 Dansmuziek. 5,35 Kinderuurtje. 620 Landbouwberichten. 5.40 Muziek. 6.50 Jfeirwsberichten. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Koorzang en causerie. 7.35 De Cellosonaten van Beethoven. 7.50 Concert. De militaire kapel B de la Porte, alt. M. d'OisHy, tenor. 0 35 Lezing: The way of the world. 9.50 Nieuwsberichten. 10.10 Chariot's uurtje. Vroolijke zang en muziek. 11.10—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris,'> 1750 M. 12.20 Pro test. causerie. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Orkestconcert. 8.5011.20 Het kwartet „Radio Paris" en causerie. Langenberg, 469 M. 12.301.10 Mecha- nische muziek 1.25—2,50 Tuinconcert. Phi- harm orkest. 6.20—7.15 Cello-concert. 8.35 Robert Koppel-avond. Werag-orkest en de- clamaties. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Kdnigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 12.20—5-20 Lezingen. 5.20—6.20 Orkest concert. 6.20—8.05 Lezingen. 8.30 „Die Maue Mazur", operette in 3 acten van F Lehar. 10.50—12.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.35 Russische liederen. 6.20 Orkestconcert. 8.20 Concert in de St. Georgskerk. Werken van Bacg. Koor, orkest en soli. 9.35 Concert. Werken van Mozart en Beethoven. Daarna tot 11.20 Cabaret. Brussel, 509 M. 5.20 Trioconcert. 6.50 Or kestconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Concert in Spa. M. Dembois, cello. Millie. Pa rijs, zang. 10.35 Sluiten. Provinclaa! nieenws MET GROOT VERLOF. De dienstplichtigen, thans voor herha lingsoefeningen te den Helder onder de wa- penen, worden op 29 Augustus a.s. in het genot van groot-verlof gesteld. HEER-HUGOWAARD. Aangezien we door omstandigheden een zeer beknopt bericht g-aven van het bezoek door het bestuur van „Nieuv; Leven" ge- bracht aan ons demonstratiebedrijf voor glas- cultuur. komt het ons met ondienstg voor, daarop nog even terug te komen. Bij het na- deren van het bedrijf treft het at aanstonds dat hdt in aanbouw zijnde woonhuis voor den bedrijfsleider zeer veel bijdraagt to!t de vorming van een goed geheel, terwijl het voor de hand liggend is, dat deze 'bouw het bedrijf zeer ten goede moet komen. Op de meest welwillende wijze rondgeleid door den bedrijfsleider, is het inderdaad een genot het bedrijf in oogenschouw te nemen. Was van de tomaten1 reeds een oogst van 2500 K.G. mooie vruchten geveild, de pluk kan nog steeds doorgaan tot ongeveer midden Octo ber. De helft van het warenhuis is bezet met snijboonen, waarvan de eerste pluk reeds was geoogst en een begin kan worden ge maakt met het plukken der vruchten van de tweede bloesem. De eerste pluk had een praehtig beschot opgeleverd. In de druiven^ kas hadden de stekken dit jaar reeds een mooi schot gedaan; met een paar jaar is het met de onderteelt gedaan en zal de druivenoogst voldoende moeten opbrengen. Het platglas is ten deele bezet met gele komkommers, ten deele met groote meloenen. Opgemerkt werd, dat onze plantenbakken zeer goed dienstbaar gemaakt kunnen wor den aan deze teelt, aangezien de koolplanten reeds voor Mei er uit geplukt zijn. Bij een oppervlakte van 35 snee blijft er nog voldoen fle ruiihte over v6or uitbreiding van glascul- tuur. De bezoekers waren dan ook van oor- deel, dat bouw van een z.g. warmtekas wel niet uit zal blijven. Dat er belangstelling be- staat voor den glascultuur blijkt wel uit het feit dat het register van bezoekers reeds 370 handteekeningen bevatte, wel een bewijs, dat er igebruik gemaakt wordt van de gelegenheid het bedrijf te bezichtigen en het gewenschte licht op te steken bij den bedrijfsleider De bezoekers kunnen dan ook een excursie ten zeerste aanbevelen. 31 Augustus staat hier weer een niet on- aardige feestdag te worden voor jong en oud. De schooljeugd zal zich op het sportter- rein kunnen vermaken met het kijken naar een aantal volksspelen, terwijl in de tooneel- zaal van den heer Wester voor het jonge volkje een bioscoopvoorstelling zal worden gegeven; een .en ander natuurlijk afgewis- seld met tractaties. Des avonds is er feest op let sportterrein, waartoe zullen medewerken twee gymnastiek- en twee muziekvereenigin- gen, een zangvereeniging en een tweetal dubbel-mannenkwartetten. DIRKSHORN. In het groot nationaal concours voor Har- mone- en Fanfarecorpsen te Assendelft op Zondag 26 Augustus j.l., behaalde de mu- ziekvereeniging „Onder Ons" alhier, direc- teur de heer A. P. Blaauw, een 2en prijs met 235 punten in de eere-afdeeling fanfa res. - Maandagmorgen brak ten huize van den heer Tesselaar te Kalverdijk brand uit. Aangewakkerd door den hevigen wind, werd spoedig de gansche behuizing een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. De heer I. G. J. Pronk alhier is te Utrecht geslaagd voor het examen Fransch lager onderwijs. OUDE NIEDORP. De gelegenheid voor kostelooze vaccinatie is door burgemeester en wethouders vastge- steld voor Oude Niedorp op het raadhuis op Zaterdag 8 September a.s., Voor Zijdewind en't Veld op Woensdag 5'September a.s. in de school te't Veld, beide dagen te 4 uur na- middags. Deze week overleed de oudste inwoner dezer gemeente, de heer Jb. Molenaar, in den ouderdom van 95 jaar. BERGEN. De Zondag in de r. k. kerk alhier gehou- den schaalcollecte ten behoeve der Missie heeft opgebracht de som van f 400. De jaarlijksche ijk en herijk zal in deze gemeente plaats liebben op 3 en 4 Septem ber a.s. - Zondag werd een jongen door den auto van den heer N. zoodanig aangereden, dat hij een arm op twee plaatsen brak. SCHAGEN. De heer B. Hoekema alhier is benoemd tot klerk bij het Provinciaal Electrisch Bedrijf te Bloemendaai. - De Schager Zwemvereeniging „de Wiel" hield op 26 Aug. een wedstrijd, waar- aan door 35 personen werd deelgenomen. Prijzen werden behaald: Vrouwen. 200 M. vrije slag: le pr. Neeltje Zwaag 5.202/5 sec; 2. Jannetje de Graaf 5.25 4/5 sec.; 3. Lena Velders 5.27 sec. Vrouwen. Borstzwemmen. 50 Meter, le pr. Lena Velders 59 sec.; 2e pr. Neeltje Zwaag 1.4 2/5 min.; 3e pr. Jannetje de Graaf 1.5 min. Mannen. 330 M. vrije slag: le pr. P. Kruit 6.562/5 min.; 2e pr. K. Kruit 7.92/5 min 3e pr. J. Velders 7.502/5 min. Mannen.50 M. borstzwemmen. le pr. Kees Kruit 51 1/5 min.; 2e pr. Dirk Kruit 514/5 min.; 3e pr. Jan Velders 54 1/5 min. De druk bezochte demonstrate werd opge' luisterd door de Schager Harmoniekapel. De voorzitter, de heer Ch. H. Th. Schamalz, deelde de prijzen met een toepasselijk woord Uit. OTERLEEK. Drie verkeersongevalien Vrijdagavond reed de heer Jonker, van Bergen, met zijn auto in flinken vaart in de richting Alkmaar, toen van het erf van den heer Kruithof de zesjarige Leen naar den weg liep, pardoes tegen den auto aan. Met een hoofdwonde en een waarschijnlijk ge- kneusd voetje liep dit ongeval best af. De heer Jonker was zoo welwillend om den dokter van Stompetoren te ontbieden. - Zaterdagmorgen was onze plaatsge- noor A. Moeijes met een defecte motorfiets op weg naar zijn baas, aan het einde van den Middelweg in Heerhugowaard geraakte hij met zijn voorwiel in een knip in den weg, waardoor hij de macht over zijn stuur ver- loor, met het gevolg, dat hij viel en den motor op zijn been kreeg. De dokter moest ook in dit geval een verband leggen. - 's Avonds van denzeflden dag geraakte de melkrijder Jb. Wagenaar Jbz. met paard en wagen in de wegsloot te water, naar wij vernamen door het signaal van een vracht- auto. De schade bepaalde zich hierbij tot een kapotte wagen en het Gerties van twee bussen melk a 40 Liter per bus. De lotelingen uit Hugowaard, die hier met de kermis nogal luidruchtig waren en een ruit vernielden bij een ingezetene, schij- nen aan den Jan Gleinisweg bij den heer de Moel een paar vruchtboomen geplunderd te hebben en een damhek vernield. Naar wij vernamen is de zaak in handen der politie. GROOT SCHERMER. Naar we vernemen zal Groot-Schermer's Gemengd Koor (G. G. K.) Zondag a.s. in de Ned. Herv. Kerk alhier een kerkconcert ge- ven, onder leiding van zijn directeur, den heer P. J. Potgiesser, en met welwillende medewerking van mej. Mawies Dekker (viool). Aan het orgel de heer Potgiesser( di ploma Conservatorium). Het belangwekkend programam vermeldt 16 nummers, waaronder van Handel, Schu bert, Haydn, Bach, Cesar Franck, Cath. van Rennes e. a. Het is vrij zeker de eerste maal, dat in onze kerk eene dergelijke uitvoering van ge- wijde muziek wordt gegeven en het lijkt ons een goede keuze van G. G. K. het publiek ook van zijn kunnen en kennen in deze richting te doen genieten. Dirigent, soliste en uit- voerende leden zijn ons een waarborg, dat echte kunst zal worden geboden. Wij ver- wachten dan ook een groot auditorium. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de advertentie. Op daartoe gedaan verzoek van den burgemeester en met medewerking van de stationhoudster, mej. Pascha-van Leijen, heeft 'sRijks dienst goedgevonden het tele- graaf- en telefoonstation te Groot-Schermer ook in sluitingstijd bereikbaar te stellen, met dien verstande, dat in de sluitingsuren het overbrengen van telegrammen en het geven van gesprekaansluitingen steeds zal worden beproefd. Nu er reeds een nachtverbinding met Alkmaar eerder tot stand kwam, heeft ons dorp dus feitelijk dag- en nachtdiensi voor telegraaf en telefoon. NOORD-SCHARWOUDE. Door de gymnastiekvereenigingen ,,Hercm les" en Hygiea" werden Zondag te St. Maar- tensbrug de navolgende prijzen behaald: Afd. meisjes, vrije oefeningen, le prijs; afd jongens, vrije oefeningen, 2e pr.; afd. meisjes, paard-oefeningen, 3e pr.; afd. jongens, brug-oefeningen, 2e pr.; afd. jongens, hoogspringen, personeel, le pr. G. Jonker; 2e pr. H. Aarts; afd dames, vrije oefeningen, 2e pr.afd. heeren, vrije oe feningen, le pr.; afd. heeren, brug-oefenin gen, le pr.; afd. heeren, paard-oefeningen, le pr.; afd. heeren, brug, paard en hoogrek- oefeningen, personeel, le pr. G. Ens; 3e pr. C. Langendijk. Directeur en leden onze welgeineende feli- citatie met deze successen. ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Mochten we laatst schrijven over de merkwaardige aanwezigheid en vangst van schildpadden in de wateren onzer gemeente, thans bereikte ons opnieuw het bericht van de vangst van een merkwaardig dier, althans buitengewoon door gewicht en afmeting. De visscher Joh Schot ving in zijn fuiken een paling van 7 pond met een lengte van 1.14 M.. voorwaar een smakelijk beestje, doch al- licht niet geschikt vcoc zwakke magen. In de week van 19 tot en met 25 Au gustus 1928 werd aangifte gedaan bij den burgemeester, dat mond- en klauwzeer lieerschte onder hunne veebeslagen, door de vehcuders: D. Koning, J. Rond, H. G. Jonk, J. Wiedijk Tzn., H. Honigh en K. Schenmer- hom. Bij het einde dezer week kwam genoemde veeziekte dus voor bij 18 veebeslagen, in to- taal, in deze gemeente. HET P. E. N. EN ZIJN LAAG- SPANNINGSEXPLOITATIE. Dr. R. Kuipers uit Beemstcr schrijft ons: Het verslag over 1927 van het P. E. N. onlangs gepubliceerd, vertelt ons vele be- langrijke dingeii uit zijn bedrijf. Wanneer wij echter wat dieper op de zaken willen in- gaan krijgen wij op de bij ons oprijzendc- vragen uit het verslag geen of zeer onbevre- digende antwoorden. Mij, als voorzitter der Vereeniging van Stroomdistributiebedrijven, interesseert bijv. buitengewoon eens precies te weten, hoe de financieele resultaten van het P. E. N. bij het veelgeroemd „direct le- veren aan huis" zijn. Wij krijgen in het verslag een lijst van 35 gemeenten, waar het P. E. N. zelf een laag- spanningsnet exploiteerd; een dergelijke lijst wordt ook nog gegeven van de gemeenten, waar het P. E. N. de straatverlichting direct levert. Verder wordt nog districtsgewijze het getal verkochte K.W.U. medegedeeld met de daarop geleden stroomverliezenvoorts een specificatie van de geplaatste meters voor kleingebruik. Als financieele resultaat wordt op de winst- en verliesrekening een voor- deelig saldo van 82.858.91 aangetroffen De toelichting op de balans geeft ons nog de totale balanswaarden van de laagspannings- netten, van de straatverlichtingsnetten, van de huisaaiwlffititigeh en de IfuI3iti$f5n3fIes en van de meters. Ten slotte worden nog de af- schrijvingen gegeven van bovengenoemde categorieen. Ziedaar alles! Niets wordt ons medegedeeld, onder wel- ke voorwaarden de netten van de gemeenten zijn overgenomen en welke bedragen door de gemeenten daarbij voor eigen rekening blij ven. Verder ontbreekt een gespecificeerde op- gave van iedere gemeente; zelfs de opgaven van de totale ontvangsten en totale uitgaven ontbreken. Uit het verslag is dus niet na te gaan, of werkelijk door het P. E. N. de instructie is gevolgd, dat geen laagspanningsbedrijf mag worden overgenomen, of de exploitatie moet rendabel zijn. Wel vernemen wij van verschillende kan- ten, dat de gemeenten bij overdracht van hare netten belangrijk veel veeren moeten laten, maar van de financieele gevolgen voor het P. E. N. vernemen wij niets. Slechts dat de winst is in totaal 82.858.91. Dat lijkt zoo op het eerste.gezicht nog al veel en het geeft aan den buitenstaander den indruk, dat een provinciaal bedrijf bij leve ring aan huis toch goede resultaten weet te bereiken. Maar wanneer wij wat nader toezien, blijkt ons toch wel iets anders. Wanneer wij we ten, dat het P. E. N. een meterhuur van 6 neemt d. i. 3 meer dan het algemeen nor- maal tarief, dan is de geboekte winst van 82.858.91 slechts het resultaat van de 3 te hooge winst op de 28000 meters. De stroomverkoop levert dus geen winst op. Maar gaan wij nu letten op de afschrij- vingspercentages, toegepast op de laag- spanningsnetten enz. dan daalt het boven- geconstateerd evenwicht nog tot verlies. Het P. E. N. schijnt er van uit te gaan, dat een geleidingsnet onder- en boven- grondsch meer als 100 jaar mee kan. Op ge leidingen wordt nog minder dan 1 pet. af- geschreven en op stra^tverlichtingsnet ruim 1 pet. en op meters 5 pet. In ieder normaal electriciteitsbedrijf zijn deze percentages 5 pet., 5 pet. en 8 pet. Wij betwijfelen, of een rekening van een G. E. B. opgesteld met de afschrij vingspercentages van het P. E. N. door Gedeputeerde Staten zou worden goed- gekeurd. Dit beteekent dus, dat de afschrijvingen van het P. E. N. 124.506.55 te laag zijn en dat op het stroombedrijf ongeveer 125.000 wordt verloren. Dit geldt voor het totale gebied. Ook over de onderdeelen van dit gebied is nog wel iets te zeggen. In het rapport over de financieelen en technischen toestand der Gemeentelijke Electriciteitsbedrijven van Noord-Holland over 1926 samengesteld door het P. E. N. worden ons nog mededeelingen gedaan over de bedrijfsinkomsten per ge gemeente, door het P. E. N. bediend en ook over de balanswaarden der plaatselijke net- ten, alsook de lengten enz. Op grond van deze gegevens zijn wij eenigszins in staat ten naastebij ook de nor- male bedrijfsuitgaven per gemeente te recon strueeren. En wat blijkt dan? Dat de gemeente Zandvoort bij normale exploitatie ongeveer 70.000 voor de ge meentekas zou opleveren bij gewone afschrij vingen, Bloemendaai en Velsen beiden ieder ongeveer 100.000; Laren ongeveer 45000; Wijk aan Zee ongeveer 15000 en Edam ongeveer 10.000. De winst op deze bedrijven zou dus ruim 300.000 bedragen bij gemeentelijke exploitatie. Ook het P. E. N. zal in elk geval belang- rijke bedragen aan die gemeenten onttrekken derhalve worden op de andere gemeen ten groote verliezen geleden. Nu zou men kunnen laten gelden, dat de meest onrendabele streken het eerst bij het P. E. N. hebben aangeklopt voor de overna- me harer laagspanningsnetten; maar hier bij moeten wij allereerst in het oog houden, dat de gemeenten de netten vaak ver beneden boekwaarde hebben overgedaan, zoodat de rendabiliteit gewaarborgd was. Ook de tarie- ven van het P. E. N. zijn belangrijk hooger dan van de meeste Gemeentelijke Electrici teitsbedrijven, en ten slotte weet ik uit erva- ring, dat een electriciteitsbedrijf op het platteland zelfs met allerlei ongunstige facto- ren, nog met behoorlijke lage tarieven win' sten weet te maken. Men zou zoo zeggen, dat door de concen iratie der boekhoudingen en van het tech- nisch personeel onkosten vermeden worden, die een gemeentelijke exploitatie noodwendig moet maken. Wantn-cr de financieele resultaten daaraan omgekeera evenredig zijn, d.-n zijn er facto die een vocrdeeligc- exploitatie belemme' Naar het Engelsch van J. S. Fletcher door Mej. A. T. 67) „lk zie er geen heil in dit gesprek voort te Zetten", zei hij tot Packe. „Ik geloof, dat de politie haar best doet. Zij komen waarschijn lijk aan een punt „Waar jij hen in een half uur brengen kon, door hen te vertellen wat je omtrent lady Suaye weet", viel Jimmie in de rede. Hij keerde terug naar zijn bureau en na- dat Packe onrustig van den een naar den ander gekeken had, volgde hij Scraye naar de deur. Op den drempel draaide hij zich om en keek naar Jimmie. „Ik wilde, dat je zei wat je doen gaat, Trickett", zei hij. „Hoe weet je, dat Scraye niet naar de politie gaat nu? Je hebt hem in het geheel niet gevraagd, of hij ging of niet." ,Jk heb je al gezegd, wat ik ga doen, "acke", antwoordde Jimmie. „Ik ga1 mijn verstand gebruiken. Als lord Scraye, of jij, of jemand anders naar de politie wil gaan, la ten Juliet rfoen! ik heb er niets mee te ma ken. Goeden avond!" Hij liep eenigen tijd zijn zitkamer op en neer, nadat zijn bezoekers heengegaan waren, en dacht diep na. Hiji zou de jatht niet op- geven, zeker niet! Vooral niet op dit punt. De groote zaak was, die lui te achtervolgen, zon- der Eva Walsden en zijn tante mogelijk kwaad te berokkenen. Maar onder het lezen van juffrouw Trickett's brief was een plan bij hem opgekomen; het paste bij een gedachte, die zich van hem meester had gemaakt, terwijl hij dien middag in de bibliotheek van me- vrouw Wytkenshawe stond. En hij ging naar bed, overwoog de gedachte en het plan en toen hij op zijn gewone uur opstond was hij' gereed tot en verlangend om te handelen. Nadat Jimmie zijn gewoon stevig ontbijt gebruikt had, was het eerste wat hij deed een brief aan een vriend van hem te schrijven, een jong, ongetrouwd dokter, van wien hij wist, dat hij' zeer verlangend naar werk was zelfs als een locum tenens. Hij verzond' zijn brief door Kentover, die de opdracht kreeg de beste taxi te nemen, die hij' krijgen kon en den dokter mede te brengen. Binnen een uur was Jimmie samen met zijn vriend. Hij1 gaf hem iets te drinken en een sigaar en vroeg om zijn voile en ernstige aandacht. „Ik heb een mooi werkje voor je, TydtP', zei hij. „Juist iets voor jou." .-Fan naiietit?" vroeg Tydd, hoopvoi. „De zonderlingste patienj, dien je ooit ge- had hebt of hebben zult, mijn jongen", ant woordde Jimmie. „Een patient, die in het ge heel niet bestaat." Tydd nam zijn glas op en dronk. „Je moet zoo vroeg in den morgen geen aardigheden verkoopen, Trickett", zei hij. „En ook niet op een anderen tijd. Wat is de kwestie?" ,,'Dit", antwoordde Jimmie. „Ik zal een paar weken erg ziek zijn. Ik zal de voortdu- rende zorg van een dokter en twee verpleeg- sters nooddg hebben; ik sta er op twee te heb ben, opdat zij zich niet zullen overwerken. Ik zal zoo ziek zijn, dat niemand mij1 kan be- zoekeni dus geen mensch, begrijp je, Tydd Niemand1 dan den dokter jij- en de pleeg- zusters, die je zult aannemen, zal toegestaan worden over den drempel van mijn slaapka- mer te komen, Begrepen?" „Ik hoor je", zei Tydd. „En ik zie je ook. geloof ik. Maar ik weet niet waarover praat. Van welken aard is de ziekte?" „Dat moet jij' maar bedenken", antwoordde Jimmie. „Maar denk er aan Tydd, dat het niets besmettelijks mag zijn! Alles w t maar wilt, waardoor een mensch in bed moet blijven, onder de voorwaarde, die ik genoemc heb. Het kan mij' niet veel schelen. Want, je, ik zal er zelf met zijn." Tydd zette zijn lorgnet op zijn groote neus an keek Jimiraie streiur aan, ren, ren. Eerst (varsneer de exploitatie van elke gemeente in het laagspanningsgebied van het P. E. N. uit de verslagen is na te gaan, unnen deze factoren gevonden worden. Thans blijven zij in het verborgen en vol- brengen in hun verborgenheid hun afbrekend. werk. In elk geval blijkt thans nog, dat gemeen- ielijke exploitatie voor de algemeene econo mic gunsiiger werkt, dan provinc/^le, al willen wij niet ontkennen, dat er on&standig- heden zijn, die in bijzondere geval'ien aan provinciale exploitatie den voorkeur doen geven. HENSBROEK. Bij den heer B. Visser, aan het Zuideindt dezer gemeente, is een duif komen aanvlie- gen, gemerkt: aan de ring der pool: Belgie 28; 62.73.537. Vrijdag vergaderde in het lokaal van den heer L. Mantel alhier de tuinbouw-ver- eeniging „Ons Belang". De voorzitter, de heer Joh. Koning, sprak een welkomstwoord en drukte zijn spijt over de slechte opkomst uit. Punt 2 der agenda bevatte de bespreking over het aanleggen eener ledenlijst. De voorzitter lichtte met eenige verklaren- de woorden de zaak toe, deelde mcde, dat de oude wet van 1855 tot koninklijke goedkeu- ring van de statuten in dien zin gewijzigd was, dat zonder een op zegel gestelde leden lijst men geen rechtspersoonlijkheid als ver eeniging meer bezat. Zelfs is men na 7 Octo ber strafbaar wanneer men een onverzegelde ledenlijst bezit. En daar men toch voor het feit kan komen te staan, was het bestuur van oordeel een zoodanige lijst aan te moe ten leggen. Bij acclamatie werd alzoo be- sloten. Daarna kwam in bespreking de te houden winter-cursussen. Na eenige discus- sie werd besloten een cursus voor volwasse-' nen in de bemestingsleer te geven, waarvoor( zich staande de vergadering reeds een 10-tal! opgaven. Ook zouden pogingen in het werk gesteld worden, dat ook een cursus voor jongeren gegeven zal worden De herijk van maten en gewichten zal won* den gehouden op 26 September a.s. Medegedeeld werd, op een vraag, dat het ijken terdege voor ieder verplichteud is. Bij de rondvraag deelde de betaalmeestea mede, dat op naam van „0. B." 1000 Kg. drielingen geveild was, waarvoor geen eige- naar was opgegeven. De vergadering kon ook geen inlichtingen verschaffen. De penningmeester deelde mede, dat over de maanden Juni en Juli 1927 en 1928 resp, waren ontvangen 11670.03 en 6392.82, tegen 31755.46 en 24158.40, alzoo min der ontvangen in 1928 over Juni en Jul? f 12.874.28. De secretaris deelde nog mede, dat abso- luut schriftelijk kunstmest besteld moet worden. De voorzitter behandelde daarna het b© stuursvoorstel om de dagen waarop de schipt per de producten vervoert naar de veiling, te verstellen, zulks met het oog op de tomaten- veiling, daar juist Dinsdag, Donderdag en Zaterdag de tomaten geveild worden en onze producten juist dan gehaald werden. Da vergadering was echter van oordeel, dat de teelt van tomaten in deze streek nog van zoo weinig belang was, dat men thans nog op de oude voet door kon gaan. Met 10 stem- men voor verandering, 11 tegen en 3 bianco, alzoo afgewezen. De heer Aaij deelde nog mede, dat de roode kool, door hem geteeld van zaadkool zonder struik, zoo'n buitengewoon mooi gewas vertoonde in tegenstelling met op ge wone wijze (met struik) voortgeteelde kool, en vroeg in deze eenige inlichdngen. De heer Speets o. m. diende hierop van antwoord, zeggende, dat juist door verwijde- ring der struik bij zaadkool men ver: .hillen- de ziektekiemen, (zooals kankerstruik(, ver- wijderde. Het werd als een heel goede ma- nier van koolzaad-telen aangeraden, vooral ook door het later worden van de soort. Daarna kon de voorzitter de vergadering onder dank sluiten. HET CONFLICT TUSSCHEN AARDAPPE- LEN-EXPORTEURS EN DE ORGANI- SAT1E DER TUINDERS. Men schrijft ons: We hebben zoo en passant wel eens de meening verkondigd, dat er tusschen de groentehandelaars-exporteurs en de tuinders een verhouding bestaat, die van zeer vriend- schappelijken aard mag heeten Aan de Lan- 'gendijk is er nog zelden 'n scherpe strijd tus schen twee genoemde partijen gestreden. Mdkht indertijd de gestie der tuinbouwers, die ,.zelfhandel" wilden drijven op Duitsch- land, niet de bijzondere ingenomenheid del groentenhandelaars verwerven en konden deze het niet al te best hebben, als ze zagen, hoe sommige bouwers den handel in goed- gekeurd pootgoed aan zich trok'ken, over 't algemeen kan met voldoening worden ge- tuigd, dat elke rivaliteit tusschen beide groe- pen ontbrak, tot heil van tuinbouwers en handelaars. Uit de Vreeniging De Koophan- del, waarin de handel zich heeft georgani- seerd, werden zelfs adviseerende leden in't be- stuur van den Noordermarktbond en de Lan- gendijker Groentecemtrale benoemd, ten einde gemeenschappelij'ke belangen te behandelen en te bevorderen En zelfs in den soms fellen strijd tusschen tuinbouwers onderling over de toelating van het bonnenstelsel, bleven de handelaars vrijwel passief en lieten zij dien „Je moet nooit gekheid maken met priesters, advocaten en dokters, Jimmie Trickett", zei hij. „Spreek nu eens duidelijk Engelsch. Toen vertelde Jimmie, wat hij van plan was. Hij wilde verdwijnen, maar wenschte, dat de buitenwereld, behalve een paar uitver- korenen, zou gelooven, dat hij daar, in zijn kamers in het Cairo hotel zeer gevaarlijk ziek te bed lag. Niemand, zeker Packe en lord Scraye niet kortom, niemand mocht weten, dat hij er niet was. Tydd, de pleegzus- ters, Kentover moesten trouw de reeks kamers ■bewaken totdat Jimmie terugkeerde. In alia opzichten moest de schijn bewaard worden; het spel moest ernstig en plechtig gespeeld worden. Tydd luisterde zwijgend, terwijl hij de ver schillende deelen overwoog. „Ik kan zorgen ik bedoel, dat ik ver an t- woordelijk ben voor mij zelf en de twee ver- p'eegsters. Wat de verpleegsters betreft, zal ik mijn meisje en haar zuster de rol doen spelen Zij zijn toevallig gediplomeerde verpleegsters Oh, ja, daar kunnen wij voor zorgen. Maar je knecht?" „Dat is in ords", antwoordde Jimmie. „Je kunt hem ten voile vertrouwen." „Fn de mensHnen vAs het hotel?" vroeg Tydd, Jimmie drukte op een bel en Kentover kwam bittauu „Ga naar beneden, Kentover, en vraag oi mevrouw Bywater en de directeur zoo goed willen zijn even boven te komen", zei hij. „Hc zou hen graag even willen spreken". De directeur en mevrouw Bywater kwa- men, hoorden en gingen met belangstelling en onverholen genoegen op Jimmie's plannea in het kwam Tydd voor, dat als mijnheer Trickett had voorgesteld veertien dagen lang het beroemde Cairo hotel in een circus oi zwembassin te veranderen, zij ook zouden heb* ben toegestemd. Toen zij heengegaan waren regeldl waren wendde hij zich tot Jimmie nadat alle bijzonderheden zorgvuldig ge en schudde het hoofd. „Je hebt er ongetwijfeld slag van, Tncketr merkte hij op. „Het is goed, je dokter en ver' pleegsters zulien op het goede oogenblik hiet zijn. Pas op je zelf, totdat je weer betet „Ik zal er voor zorgen, dat je alles krijgt, oude jongen", zei Jimmie. „Dat is van meet belang. Amuseer je maar zoo goed mogelijl in een ziekenkamer." Den volgenden morgen kwamen lorn Scraye en mijnheer Packe in den namiddag aan het hotel en vroegen naar mijnheer Trickett. Met een zeer bezorgd gezicht wees mevrouw Bywater hen zwijgend op een bulle tin, dat op het bord was vastgemaakt en ge- teekend was „Huxley Tyndall Tydd. (Wordt yeryolgdjij jen.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5