BinnenBand Bcieken ln§ezonden stukken Tijdschriffen Rechtszaken Markifoerichten Afljif rtisffg langs zich been igaaii, overtuigd als ze waren, dat streng doorgevoerde prin- tipes wel eens schadelijk zijn zoowel aan hen, die er mee schermen als aan degenen, tot :Wie ze gericht zijn. i De knuppel in dit vreedzame hoenderhok van den Nederlandschen tuinbouw schijnt nu door een Bond van aardappel-exporteurs plotseling gesmeten door den maatregel, :waarbij zij een overeenkomst sloten, om ?0 ite storten in een gemeenschappelijken pot voor ieder door hen in de vroege-aardappe- flencampagne verzonden wagon aardappels en die gemeenschappelijken reservepot onder elkander te verdeelen in verhouding tot het door iederen participant verzonden aantal wagons. Wilt ge een staaltje van de verbolgenheid, waarmee deze maatregel in tuinderskringen is ontvangen, lees dan even de inieiding van een artikel in De Tuinderij, het orgaan van het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland, in wel'k artikel den staf er over gebroken wordt o.a. als volgt: „De gesohiedenis der middeleeuwen is een geschiedenis van strijd en bloed. De oude ru- ines, in den regel gebouwd op plaatsen die zich voor verdediging tegen aanvallers leen- den, getuigen van de gevaren, die de bewo- ners omringden. Roofovervallen en brand- schatten der reizende en trekkende roofridders op de landelijke bevolking waren in het grij- ze verleden aan de orde van den dag. Na bloedige veldslagen werd de eene volksstam aan de andere cynplichtig. Jarenlang soms ging een geheele landstreek gebukt onder het tribuut van den sterkere, den overwinnaar. De nieuwe tijd kent dat dienen onder tri buut in den vorm der middeleeuwen in den rgel niet meer. De voortschrijdende bescha- ving heeft aan het ,,macht is recht", zooals dat eeuwenlang heeft gegolden, een eind ge- maakt. Waar men er soms nog sterk aan herin- merd wordt, heerscht het recht van den sterke in een meer v erfijnden vorm en geschiedt het op een wijze, die het minst in conflicht komt met het rechtsgevoel der publieke opinie Zoo brandschatten op dit oogenblik, als modenne roofridders, een groep van expor ters van vroege aardappelen, de kweekers yan dit product in Noord-Holland." Niet waar, deze taal is duidelijk en is de uiting van een gemoed, dat overvol is van afschuw en verachting over een maatregel als Jiierboven geciteerd De zwoegende bouwer, die in het zweet zijns aanschijns soms nog niet eens zijn brood verdient; die bij tij en ontij moet wachten en ploeteren, om het hoofd boven water te hauden, die soms door mis- gewas als anderszins aan den rand van den afgrond wordt gedreven, die door regee- ringssteun op de been moet worden gehol- pen en gehouden, wordt „gebrandschat door deze moderne roofridders". Maar is een oordeel wel ooit zuiver, als het voorkomt uit een overprikkeld gemoed, geuit in een stem ming, die zenuwachtigheid verraadt! Is dat niet een te scherp vonnis, gestreken over deze groep van handelaars, die meenden recht en reden te hebben, aldus op te treden! De vraag stellen is ze bevestigend beantwoorden. Im- rners bijna geregeld wordt er door de hande laars in vroege aardappelen verlies geleden en we vernamen zelfs, dat er zijn, die dien handel reeds den rug toekeeren. Menschelijk is het dus, dat men zich tegen deze verliezen Itracht te vrijwaren Erkend moet worden, dat aan andere producten wel zooveel wordt verdiend, dat het eindresultaat der verlies- en winstrekening doorgaans met een zoodanig batig saldo sluit, dat de hoofdman er rijkeiijk pn kan bestaan, beter althans dan 99 pCt. der bouwers. Hier staat weer tegenover, dat met den handei groote kapitalen gemoeid zijn waarop soms plotseling groote verliezen kunnen worden geleden. Bovendien is het in het belang van een bloeienden tuinbouw, als de handel in staat is nieuw afzetgebied te verkennen en te veroveren. En zoo zijn er meer verzachtende omstandigiieden, die het scherpe oordeel van moderne roofridders niet billijken. Het laatste woord over deze quaestie is inatuurlijk nog niet gesproken. Intusschen heeft de bekende groothandelaar in groenten en aardappelen de heer C. Wagenaar, die zijn afzetgebied in een reeks van jaren heeft ver- overd in een aantal Europeesche landen en zelfs ver daarbuiten, als gevolg van den aan- val, hierboven voor een klein gedeelte uit De Tuinderi] geciteerd, imniddels bedankt voor het adviseerend lidmaatschap in het be- etuur der Langendijker Groentencentrale. Dat dit zou geschieden is duidelijk voor ieder ernstig mensch, die er zich niet van bewust is, als modern roofridder te zijn opgetreden, doch die integendeel meent, zijn plicht en ook ndets anders dan zijn plicht te hebben ge- daan. Wat ons in deze zaak een ernstige fout lijkt, Is de omstandigheid, dat deze quaestie, die zoo nauw de belang-n van ha.idel en tuin bouw raakt op de spits is gedreven, voor er van een gezond overleg tusschen beide r "- ■tiien sprake was. De pogingen van de com- binatie van exporteurs om hun standpunt en meening uiteen te zetten in een vergadering van de vertegenwoordigers der tuinders, had- den niet mogen afstuiten op de onwelwillend- heid dezer laatsten, doch hadden met beide handen aangegrcpen moeten worden. Wie sterk staat in zijn arq-umenten, ontwijki geen samenspreken en we houden er ons van over- tuigv, dat als het hoor en wederhoor was toegenast geworden, hier een bevredifend resultaat was verkregrn. Nu zal deze verbit- terde gezindheid nawerken en de vriend- schappelijke verhouding tusschen tuinbouw en handel een deuk hebben gekregen, die niet bevorderlijk is aan een gezonde samenwer- king, zoo hoog noodig voor beide In de be- moeiingen voor een goede verpakking en sor- teeren, den ijver, waarmee reclame wordt ge- maakt voor de Noordhollandsche groenten in binnen- en buitenland, de onvermoeide po gingen om het bekende U.CB. merk ingang le doen vinden bij de tuinders, den aandrang op de Regeerings-colleges bepaalde maatre- gelen te nemen in't belang van den tuinbouw m den ha idel, in dit alles zal de noodige har- telijke samenwerking, het feu sacre zoo al niet gemist worden, dan toch iets hebben moe- fen inboeten De toestand voor den tuinbouw is op 't oogenblik weer wat gunstiger ge worden, doch er kunnen weer donkere tijden aanbreken. En dan voora! kunnen beide par- fijen aan de veilingen elkaar niet missen. ^nyiier^is„hei ,<iygom, dat in de pplemiek over deze zooveei sioi opwaaiende zaak een vorm van bestrijding is gekozen, die grieft, en uie het schier onmogelijk maakt, als er geen revisie volgt van dit in die scherpe, kren- kende bewoordingen gestreken voonis, am- bitieus samen te werken. Het lijkt ons niet buiiengesloten, dat nopens deze quaestie besprekingen worden geopend tusschen bedoelde groep van exporteurs en de Provinciale commissie uit de veilingen in Noord-Holland, opdat ten spoedigste de on- aangename verhoudingen verdwijnen en de exporteerende handelaars niet langer met het epitheton van moderne roofridders worden ontsierd en gegriefd. KOEDIJK. Onze Harmonievereeniging „Aurora" be- haalde in den concertwedstrijd te Assendelit den eersten prijs in de eerste afdeeling en den derden prijs in den eere-wedstrijd. NOQRD-SCHARWOUDE. In de Maandagavond gehouden verga dering van den Noordscharwouder polder werd de begrooting vastgesteld. De omslag werd op f 25 per hectare gesteld. Een aan- vraag om sluisgeldheffing met gewijzigd tarief werd aangehouden, daar de verleende concessie 6 Januari 1929 eindigt. Voor het nazien van de rekening 192S werden benoemd de heeren D. Barten Pz., J. Lindeboom en K. Wagenaar Wz., alien te Noordscharwoude. In de vergadering van aandeelhouders der N.V. „Concordia" alhier zijn als commis- sarissen herkozen de heeren N. Kooij, C. Swager C.Az. en D. Kansen. Als nieuwe leden van de commissie van bijstand werden gekozen de heeren W. Mulder, J. Sijpheer en K. de Vries. CASTR1CUM. Naar ons wordt medegedeeld is door Ge- deputeerde Staten van Noordholland aan deze gemeente tot 1 September 1929 onthef- fing verleend van de verplichting tot het volkomen inrichten van de openbare scholen voor het onderwijs in lichamelijke oefenin- gen, mits dan voldaan wordt aan het voor- schrift van de wet van 1878 tot het geven van vrije orde-oefeningen der gymnastiek, waaraan reeds voldaan wordt. Wij vernemen, dat de heer Kuijs alhier, leider van een viertal fanfarekorpsen uit den omtrek, met het fanfarekorps „Eensgezind- heid" van Egmondbinnen in de eere-afdee- ling op het muziekconcours te Assendelft j.l. Zondag behaalde een 2en prijs in den marschwedstrijd met 75 punten en een twee- den prijs in den concertwedstrijd met 232 H punt. De heer Kuijs behaalde reeds dit jaar met de diverse korpsen ongeveer 10 eereprijzen. Aan de veiling van „Ons Belang" waren gister aangevoerd: 441 zak enkele spercie- boonen van 15 tot 34 cent per kg.; 25 zak enkele trosboonen van 40 tot 43 cent per kg. 335 zak dubbele spercieboonen van 14 tot 26 cent per kg.; 48 zak snijboonen van 24 tot 33 vent; 75 zak tuinboonen van 31^ tot 13 cent per kg.25 zak erwten met prijzen van voor capucijners 25 cen., blis 25 cent., raspers van 27 tot 41 cent en doppers van 26% ct., alles per kg. De prijzen waren bijzonder hoog te noemen. Een aanvoerder van 20' zak trosboonen besomde niet minder dan 1.70. Voorwaar een bijzonderheid. DE KONINGIN KOMT VAN 21 TOT 27 SEPTEMBER IN AMSTERDAM. De chef van het Militaire Huis en de grcotmeester van het Huis van de Koningin maken bekend, dat H. M. tijdens haar verblijf in de hoofdstad van 21 tot 27 September a.s. zich voorstelt: lo. te ontvangen de in de provincie Noord- Holland in garnizoen liggende officieren en verdere militaire autoriteiten, zoomede de in deze provincie gevestigde civiele autoritei ten, colleges, corporaties en vereenigingen. alsmede de particulieren in de provincie woonachtig of aldaar hun werkkring hebben- de, die het verlangen te lcennen geven om aan de koningin hun opwae'htir.g te maken of aan de koningin te worden voorgestcld; 2o. aan hen die bepaalde redenen om aan de koningin belangen van persoonlijken aard of die van een door hen vertegenwoordigd li- chaam voor te dragen, een en ander voor zoo- ver betreft in Noord-Holland gevestigde li- chamen en personen, daartoe gelegenheid te verstrekken. In het koninklijk paleis te Amoterdam zul- fen van 29 Augustus tot 5 Sept. a.s. lijsten ter inschrijving gereed liggen. Aan de inge- schrevenen zal worden bericht wanneer aan hun verlangen gevolg zal worden gegeven. De dames, wonende in de provincie Noord- Holland, die haar opwachting wenschen te maken aan de koningin of die aan de konin gin wenschen te worden voorgesteld, worden uitgenoodigd zich daartoe schriftelijk aan te melden voor 10 September met opgave van volledig adres, bij mevr. Van LoonEgidius, dame du palais, Keizersgracht 672 te Am sterdam. Mevr. van Loon zal te haren huize op Maandag 10 en Dinsdag 11 September van 3 tot 5 uur ontvangen. Evenals verleden jaar hoopt de koningin ook ditmaal een avondfeest ten paleize te ge ven. DOOR EEN AUTOBUS AANGEREDEN. Maandagavond heeft een autobus van de Hollandsche Buurtspoorwegen te Nieuwkuyk den 16-jarigen Brouwers uit Herpt bij Heus- den aangereden. Toen men de auto had op- gevijzeld en het slachtoffer had verlost, bleek een zijner been en te zijn v- rsplinterd en een arm gebroken. Onder ontzettend lijden is de man naar het Groot ziekenhuis te Den Bosch vervoerd. ONTVANGSTEN SPOORWEGEN. De maand Juli is, blijkens de uitgekomen voorloopige ontvangstcijfers, voor de spoor- wegen gunstig geweest. Het reizigersverkeer heeft vergeleken bij dezelfde maand van het vorige jaar meer opgebracht 479.047.47, dat van bagage 3.972.54. De ontvangsten voor brief- en pakketpost gingen met 22.000 vooruit. Daarentegen valt voor de ontvangst voor goederen een teruggang te constateeren van 68.772.87. Wel ging het goederenvervoer in binnenverkeer met 203.968.73 vooruit, doch de ontvangsten in verkeer met het bui tenland daalden met 272.741.60. Dg ontvangsten .voor hei yeryoer van Ig; vende dieren en lijken steeg met f 1597.76, waarnaast evenwel de diverse ontvangsten terug liepen met 31.078.81. Het totaal der geschatte ontvangsten over Juli 1927 bedroeg 406.767.09 meer dan die over Juli 1928. Wanneer daarbij in het oog wordt gevat dat de definitieve cijfers steeds eenige tonnen hooger zijn dan de geschatte, dan mag zeker van een gunstige maand voor de spoorwegen gesproken worden. Over de eerste zeven maanden van dit jaar bedroegen de ontvangsten /6.584.171.13 meer dan over dezelfde periode in 1927. DE KEURING VAN SPOORWEG- PERSONEEL. De Directie van de Ned'erlandsche Spoor wegen heeft per dienstorder aan het perso- neel ter kennis gebracht, dat een beambte die bij zijn herkeuring in hooger beroep voor de oogen het onderzoek en vaststellen van een conclusie door simulatie heeft onmoge lijk gemaakt gestraft is met ontslag op staanden voet, welk ontslag door het scheids- gerecht is gehandhaafd. De Directie stelt dit voorbeeld aan het personeel tot waarschuwing opdat het zich bij een door de Maatschappijen in te stellen lichamelijk of oogheelkundig onderzoek niet aan Simulatie schuldig zal maken. RAADSLID-ORDEVERSTOORDER. Het Rotterdamsche raadslid Van Burink is gedagvaard om Donderdag 6 September voor de rechtbank aldaar te verschijnen. Hem is o.a. ten laste gelegd, dat hij op of omstreeks 29 Maart 1.1., toen hij als lid van den raad der gemeente Rotterdam de open- bare raadsvergadering bijwoonde, opzettelijk door het verwekken van wanorde en het ma ken van gedruisch, die vergadering heeft gestoord; voorts dat hij ter plaatse, alwaar de burgemeester, de secretaris en de leden van den raad der gemeente Rotterdam als ambtenaren in het openbaar in de rechtma- tige uitoefening hunner bediennig werkzaam waren, opschudding heeft veroorzaakt en na het door den burgemeester gegeven be vel zich niet heeft verwijderd. Als getuigen zijn gedagvaard: de loco burgemeester mr. A. de Jong en de gemeen- te-secretaris mr. M. Smeding, twee agenten van politie, die den heer Van Burink dien dag uit de raadsraal verwijderden en de raadsleden mr. Baar, mr. Dutilh en mr. Donker. BRANDEN. Een door twee gezinnen bewoond huis van P. Daanen te Cuyk is door onbekende oorzaak afgebrand. Door het spelen met vuur van kinderen is te Knegsel de boerderij van H. van der Heyden met den oogst geheel afgebrand. De inboedel werd nagenoeg geheel gered. Alles was verzekerd. Te Maiden bij Nijmegen brak een he- vige brand uit in de boerderijen van Kloos terman en Jacobs. Beide boerderijen brand- den af. De oorzaak van den brand is onbe- kend. GENEESKUNDIGE BEHANDELING IN SURINAME. De Ondernemersraad voor Suriname heeft in het leven geroepen een werkcommissie ter bestudeering van het vraagstuk der genees- kundige behandeling op de ondernemingen in Suriname, welke commissie daaromtrent, mede in verband'met de in Suriname gelden de geneeskundige belasting, uitgewerkte ad- viezen zal voorbereiden en de regeering zal aanbiedtn. HET AUTCBUS-ONGELUK TE DE BILT De heer P. Hiemstra te Bilthoven, lid van Piov. Staten van Utrecht, heeft de navolgen- de vragen gericht tot het college van Ged. Staten: 1. Hebben Ged. Staten kennis genomen van het ongeval met een autobus van het B. A. B., rijdende van Utrecht nhar Bilthoven op Zondag 26 Aug. en waarbij eenige inzit- tende passagiers ziin gewond? 2. Zijn Ged. Staten bereid, te doen onder- zoeken, of de oorzaak van het ongevali te wij- ten is aan te snel rijden van de autobus bo- venvenneld, en indien dit het geval mocht zijn, wil het college dan in het onderzoek te- vens betrekken de vraag, of de voorgeschre- ven rijfijd tusschen twee eindpunten van de autobus niet zoodanig is, dat nu en dan te snel moet worden gereden om de eindpunten te halen, en indien dit het geval mocht zijn, verlenging van den rijtijd te bevorderen? AUTO TEGEN EEN BOOM EN DAARNA TE WATER. Te Delft is gistermorgen de heer N. van der Lek, wonende Crooswijkscheweg te Rot terdam, tengevolge van de gladheid van den weg met zijn auto geslipt, doordat hij plotse ling moest stoppen voor twee jongens, die op den weg stoeiden. De auto draaide een slag om, kwam tegen een boom terecht en reed in het Provinciaal kanaal. De heer v. d. Lek sneed bij een poging om zich te fcevrijden een polsader door; hij had ook een diepe hoofd- wonde bekomen. Zijn broeder, die naast hem zat, liep een diepe beenwor.d op. Drie kindL- ren, die achter in de auto onder water zaten, werden met veel moeite gered. Zij hadden geen ernstig letsel bekomen en werden door omwonenden van droge kfceding voorzien. NIEUWS UIT INDIe. Brandstichtitig? De brand te Bangkinang bij Passer Koeok, waarbij vijftien kedehs ter waarde van 65.000 zijn afgebrand, heeft vcrmoedelijk brandstichting tot oorzaak gehad. Groote brand. In Negeri Kotonangadang in het Pajacom- bo'sche zijn vijftien adathuizen en 22 rijst- schuren verbrand. De schade wordt geraamd op 12.000. De oorzaak is onvoorzichtig- heid. In de val geloopen. De politie hield te Belawan een employe van de Societe Internationale de Plantati';ns et de Finance te Medan, aan, Hij was op 5 Juli j.l. uitgeweken met een door hem ver- duisterd bedrag groot 12 500 en keerde te rug van den nverwal'. De eerste voorstelling door Jan Musch. Een telegram van A n e t a ineidt uit Wel- tevreden dd. 27 Augustus, dat het gezelschap van Jan Musch daar voor een stampvoHe zaal zijn eerste voorstelhng heeft gegeven. Opgevoerd werd .,De Vrek" van Moliere. Bij zijn eerste verschijning op het tooneel werd Jan Musch met dawrend applaus be- groet. Het succes was zeer groot en er wer- dm veje hlftemsjt.uto. aangelydeii. TWEE MEISJES VER'DRONKEN. Te Smilde (Dr.) zijn twee meisjes van 13 en 7 jaren, dochtertjes van de familie Ben- ning, terwijl zij bij afwezigheid der ouders bij de steenfabriek aan het spelen waren, in een kleiput geraakt en verdronken. De wrok van Diederik Spijkefboer door Hendrika Kuyper van Oordt. Uitgeversmaatscha'ppij Holland Amtserdam. Een klein, goed geschreven boekje. Diederik Spijkerboer is een landbouwer van den ouden stempel, werkzaam, zuinig en koppig. Zijn eenige zoon, de moederlooze Simon, groeit op met een nichtje, Berendje Vos, die heelemaal geen ouders meer heeft en door Spijkerboer in huis is genomen. Berendje is het toonbeeld der jeugd en dankbaarheid en belooft zoo'n goede en rus- tige huisvrouw te worden, dat Diederik het een ideale vrouw voor zijn zoon vindt en dien zoon te kennen geeft, dat hij verstandig zal doen Berendje als bruid naar het dorps kerkje te voeren. Misschien zou dit ook zonder de inmenging van Diederik wel gebeurd zijn, want Simon en Berendje mogen elkaar wel lijden, maar nu de vader zoo plotseling met een vrouw komt aandragen, gevoelt Simon, dat dit iets is waarover hijzelf en niet zijn vader heeft te beslissen. Het gevolg van een en ander is, dat Simon pertinent weigert met zijn nichtje te trouweri en zijn hart en hand schenkt aan een mode pop, die in staat is, de boerderij in enkele jaren naar den kelder te helpen. Diederik keurt het huwelijk goed, maar verandert tegelijkertijd zijn testament, waar bij Simon onterfd wordt. Hij gaat als rentenierende boer met zijn toekomstige Berendje op een dorp wonen en het is verboden in huis den naam van Simon te noemen. Deze ondervindt nafutirlijk wat Diederik voorzien heeft. Hij moet zich ten slotte als daglooner verhuren en zijn vrouw verwaar- loost het huishouden Totdat Berendje, door inedelijden gedre ven, het gebocl overirecdt en Simon een be- zoek brengt. Zij ziet zijn armoede en haar geweten begint te spreken nu zij royaal leeft van wat hem eigenlljk tcekomt. Het gevolg daarvan is, dat er een bood- schap bedacht wordt waarbij Simon's kinde ren hun grootvader ontmoeten. Wat de zoon niet gedaan kon krijgen gebeurt dan door de kleinen. Diederik voelt zijn voorvaderlijk hart sneller kloppen en de strijdbijl die sschen vader en zoon dienst gedaan heeft it zod diep beg raven, dat ze in het slot van dit ver- haa! met meer te voorschijn kan komen Een prettige stijl en een duidelijke druk verhoogen de waarde van dit werkje. Tj- (Buiten veranhvoordeUjkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de edactie er mede instemt.) NED. JEUGDHERBERGEN. Op Zaterdag 1 September e.k. zal in het Odd-Fellowhuis, Keizersgracht 428—-430, Amsterdam (C.) worden opgericht een: „Bond van Nederl. jeugdherbergen". Groot is de belangstelling in ons land voor een dergelijke vereeniging, die zich ten doel zal stellen het stichten van een net van jeugdherbergen (goede en goedkoope over- nachtingsgelegenheden voor de, de natuur zoekende, jeugd). De jeugdherberg „De- Dotter" te Blarkum boekte na haar opening op 20 Mei 1.1. reeds ruim 1000 overnachtin- gen. De jeugdherberg „Weideheuvel" te Ou- derkerk boekte ongeveer 850 overnachtingen. Verder werden de Duitsche jeugdherbergen dezen zomer bezocht door ongeveer 1400 Nederlanders, waarvan ongeveer 800 onder ieiding. De Nederl. vertegenwoordiger van het Verband fur Deutsche Jugendherbergen schreef in een maand 200 Nederlandsche leden voor den Duitschen Bond in, terwijl nog ongeveer 40 leeraren, onderwijzers, jeugdleiders, enz. een leid-erskaart ontvingen. Op de vergadering, opening te 19.30, zal ieder, die in het belang van de goede zaak iets in het midden wil brengen, gelegenheid daartoe krijgen. Verder zullen Statuten en Reglementen worden behandeld en een be- stuur gekozen. Ieder belangstellende is wel- kom. Men wordt echter dringend verzocht zich van te voren aan te melden bij B. J. Max, Retiefstraat 25, Amsterdam (O.), al waar ook nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. Voor eventueel onderdak wende men zich tot J. H. van Twisk, Binnenweg 19, Ouderkerk bij Amsterdam. Hierbij opgeven of men wenscht te kampeeren of wel in een jeugdherberg of in een hotel wil overnachten, De Commissie tot Voorbereiding: Mej. I. VISSER( leidster Jeudherberg „De Dotter", Blaricum. CHRIS BLOM. CARL DENIG. Ir. G. P. ITTMAN. B. J. MAX. J. B. SCHUIL. C. SIPKES J.' H VAN TWISK, Leider Jeugd herberg „Weideheuvel" te Ouderkerk „Astra", Nederland's eerste ge'tll. Magazine. Naar aanleiding van Tolstoi's honderd- sten geboortedag geeft „Astra" in het Sep- tember-nummer een interessante, met foto's verluchte beschouwing over het leven en wer ken van dezen grooten Rus. Het in deze aflevering begonnen serie- verhaal „De Man die nummer 4 was", door de bekende Engelsche schrijfster Agatha Christie, belooft voor de eerstvolgende keeren een reeks van spannende detective-avonturen. Eduard Veterman schrijft een zeer fan- tastisch, door hem zelf gei'llustreed verhaal „De Geest der Waarheid Andre Peters een Indische novelle „Si Moenah" en C. van Rossum een humoreske uit het studentenle- ven, terwijl Nono weer op zijn eigen kostelij- ke manfer, in samenwerknig met den teeke- naar Heskes, 'n paar rasechte volkstypen laat optreden. Verder bevat dit nummer o.a. bijdragen van Sir Arthur Conan Doyle, W. W. Ja- I C^-nia Sinjonsu dhr. Mr,. xQ., de van Swinderen en Tonny Simoni^ en een interview met de in September jujjileerende binnen en buiten onze grenzen zqp beminde zangeres Aaltje Noordewier—Redijfingius. Bij de foto's: Nel Stants, Adolpije Menjou met zijn jonge vrouw, „Doug en Mary" en anderen. Van de jubileumprijsvraag is deop- lossing bekend gemaakt. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 24 Aug. M. G. te Egmondbinnen, overtreding Leer- plichtwet, 4 boete of 4 dagen hecht. A. R. te Wester-Blokker, overtreding art 426 Wetboek van Strafrecht, 4 boete of 4 dagen hecht. G. v. H. te Haarlemmermeer, B. v. H t* Wilnis, overtreding Binnen-Aanvarings-Re- glement, ieder 2 boete of 2 dagen hecht. G. B. te Odoorn, overtreding Visscherij- wet, 3 boete of 3 dagen hecht. C. H. te Oude Niedorp, J. C. L. te I dronkenschap, ieder 2 boete of 1 da? hecht. B. C. te Alkmaar, overtreding Arbeidswet 2 X 4 boete of 2 X 4 dagen hecht. L. B. te Alkmaar, T B. te Rotterdam, loo en over verboden grond, ieder f 3 boete oi dagen hecht. J. S. v. T. te Heiloo, H. B. te Egmondbin nen, overtreding Invaliditeitswet, de le 8 boete of 8 dage nhecht., de 2e 34 X 2 boete of 34 X 1 dag hecht. P. v. T. en A. v. T. te Zuidscharwoude, overtreding Bouw- en Woningvesrordening, de le 1 boete of 1 dag hecht., de 2e 2 boete of 2 dagen hecht. P. de G te Uitgeest, A. D. te Hoorn, P. B. J. W. te Antwerpen, N. v. B. te Noordschar woude, J. P. te Hugowaard, J. P. te Groot- Schermer, W. H. v. B. en J. F. v. P. te Am sterdam, C. M., A P., J. R., E. L., A. R. J. L., C. v. T., C. de H„ A. K. en B. H. te Alkmaar, overtreding Politieverordening, de le en 15e ieder 1 boete of 1 dag hecht, de 2e, 4e, 7e, 8e, 12e en 13e ieder 2 boete of 2 dagenhecht., de 3e, 9e en 18e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 5e 5 boete of 5 dagen hecht., de 6e, lOe, lie en 17e ieder f 3 boete of 3 dagen hecht., de 14e 6 boete of 6 da- en hecht, de 16e 2 X 6 en 3 boete of X 6 en 3 dagen hecht. T. S en C. S. te Castricum, J. O., C. W. en H. W. te Heiloo, H. P., M. J. L., P. S. en Tli. J. C. Z. te Bergen, T. S., A. P., H. S, K. B. en B. H. te Alkmaar, J. B. te Hoorn, J. B. te Oudorp, C. T. P. S., H. S., I. A. en J. Z. te Amsterdam, Th. M. te Berkhout C. W. te Krommenie, K. de H. te Avenhorn, C. B. te Callantsoog, R. W. de J. te Broek op Langendijk, K. S. te Hugowaard, overtre ding Motor- en Rijwielwet, de le, 3e, 4e, 6e, 12e, 20e, 21 e, 23e en 25e ieder 4 boete n 4 dagen hecht., de 2e en 18e ieder 2 boete of 2 dagen hecht., de 5e en lOe ieder f 3 boete of 3 dagen hecht., de 7e en 8e ieder 6 boete of 6 dagen hecht., de 9e 40 boete of 40 dagen hecht., met 8 maanden ontzegging, de lie, 15e, 17e, 19e, 22e en 26e ieder 5 boete of 5 dagen hecht., de 13e 20 boete of 20 dagen hecht., de 14e f 15 boete of 10 dagen hecht., de 16e 1 boete of 1 dag hecht., de 24e 12 boete of 12 dagen hecht. PURMEREND, 28 Aug. 1928. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Omstre- ken." Aardappeka 0.90—/ 1.14 per zak, 25 K.G.; Kleine Aardappelen f 0.61—/ 104 per zak, 25 K.G.; Slaboonen 3.053.25 per zak, 15 K.G.; Snijboonen 1.20—4.75 per zak, 15 K.G.; Pruimen 14—/ 38 per 100 K.G.; Aardbeien 1438 cent per doosje; Bloemkooi: 7 per 100; Witte Kool 6.80 per 100; Sla 1.90—/ 2.30 per 100 krop; Appels: Codlin Keswick 821; Cardi nal 1632; Peren: Clapp's Favorite 921 per 100 K.G.; Dirkjes 4— 9.50; Diamant 5—/ 11, Seigneur d'Fsperen 12—/ 20; Suikerpeer 6- 10.80; alles per 100 K.G Tomatemveiling. Tomaten: A 8.60- 9.50; B 8—/ 8.80; C 3.30—/ 4.10; Bonken 4.40—/ 6. Alles per 100 K.G. BOVENKARSPEL, 28 Aug. 1928. „De Tuinbouw." Heden besteedde men voor: Bl. kool le s. 16.50—/ 21.80; Bloemkooi 2es. 6 50—/ 3.50; Roode Kool 3.20—/ 4.70; Witte Kooli 5—/ 6.50; Gele Kool 080- 2.90; Aardappelen: Schotsche muizen 3 2.10; Kleine Schotsche 2.802| Ideaat 2.752.10; Ninetyfold 2.25- 2.15; Blauwe 2.20—/ 2.10; Uien 3. NOORDSCHARWOUDE. 28 Aug. 1928. Schotsche Muizen 4.406.60; Duken 3.503.70; Eigenheimers 3.80— 4.40; Bl. Eigenheimers 4—/ 4.30; Bl Aardappelen 4.30; Drielingen 4.10 4.30; Spercieboonen 13.5023.30; Snijboonen 10.6015.80; Zilveruien 1 1.20; Drielingen 3.705.50; Zilver- nep 21.50—/ 24.30; Uien 5.30-/ 5.70; Drielingen 5.206.40; Gele Nep 13.20—/ 17.70; Peen (groote) 2.60; Roode Kool 3.70—/ 5.60; Witte Kool 5.50—/ 6.50; Gde Kool 2.20-/ 5.40, alles per 100 K.G.; Bosv/ortelen 3.50— 4.20 per 100 bos; Bloemkooi le s. 13— 24.90; Bloemkooi 2e s. f 1.40—/ 2.50 per 100 stuks. Aanvoer: 56200 K G. Aardappelen; 5100 K.G. Spercieboonen; 600 K.G. Snijboonen; 6000 K.G. Zilveruien; 45800 K.G. Uien; 500 K.G. Peen; 36800 K.G. Roode Kool; 45700 K.G. Witte Kool; 13200 K.G. Gele Kool; 1500 bos Boswortelen; 10400 stuks Bloemkooi. WARMENHUIZEN, 28 Aug. 1928. Sch. Muizen 4.60—/ 5.50; Drielingen 3.90; Kriel 1.40; Negentigvoud, enz. f 3.40; Eigenheimers 4—/ 4.40; Blauwe Aard appelen 3.804.20; Slaboonen 14- 21.50; Bloemkooi le s. 16.40-/ 19; Bloemkooi 2e s. 1.30; Roode Kool 3 80— 4.60; Roode Kool (kale) 1.10—/ 130; Gele Kool 1.60; Witte Kool 6.10; Gele Nep 16.30-/ 17.60; Uien 5.50-/ 5.80; Uien drielingen 5.406; Zilvernep 15.40; Zilvernep drielingen 4.10; Zibver- nep Uien 0.70. Aanvoer: 221000 K.G. Aardappelen] 11700 K.G. Roode Kool;' 1200 K.G. Kool; 1700 K.G. Witte Kool; 3450 K b Gele Nep; 250 K.G. Zilveruien; 310 stuks Bloemkooi; 5375 K.G. Gewone Uien; 850 K.Q. ,Sl.aJ).oonen. A

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6