Ispidn I' Binnenland Daarteger» helper* schittererv? tablet ten/""B waar de gemeente in zegt, als de Provincie het niet doet, zullen wij het doen, nadere uit- werking zal hebben. B. en W. legden over de plannen voor de verbouwing van het wees- en armenhuis, uit- gewerkt en begroot door den bouwkundigt S. Vis te Oudkarspel. Kan de raad zich met deze plannen ver- ecnigen, dan stelden B. en W. voor, voor ver' bouwing en noodige meubileering een geld- leening aac te gaan tegen een rente van ten hoogste 5 pet., af te lossen in 20 achtereen volgende jaren. Allereerst werd het bouwplan besproken en aangenomen. Vervolgens was ingekomen een ontwerp voor centrale verwarming van het geheela perceel, waarvoor geraamd werd pirn. 1200 Verwarmingsvermogen tot 90 graden, ver bruikskosten per stookseizoen gerekend op 225. Na uitvoergie bespreking werd tot aanbrengen daarv'an besloten met 4 tegen 2 stemmen. Vervolgens kon tegelijk aan de centrale verwarming een gelegenheid voor warmwa- tervoorziening in het gebouw worden aange- bracht, waardoor de kosten met pl.m. 400 null en verhoogen. Daartoe werd met alien voor besloten. Ten slote werd besloten voor het geheel een leening te sluiten van 11500. Overeenkomstig aanschrijving van den Pensioenraad werden enkele pensioens- grondslagen nader geregeld. Omtrent het adresseeren inzake de verkrij- ging van een weg aansluitende van den Groetpolder aan de Wieringermeer en daar- voor over het te graven kanaal een rijbrug te maken inplaats van een loopbrug, decide de voorzitter mede, dat deze zaak in een stadium verekerde om een afwachtende houding aan te nemen tengevolge van verandering van werkplan. Er zal nu alleen een kanaal wor den gegraven en de uitvoering der kunstwer- ken komt later. Door de heeren P. Kamp en T. de Jong was verzocht maatregelen te nemen voor de .watervoorziening voor woonwagens. Nil wordt dit voortdurend bij de dichtstbijzijnde bewoners gevraagd en adressanten wenschen van dien last ontslagen te worden. De voorzitter deelde mede dat tijdens d3 kermis er een ongekend groot aantal woon- .wagens stonden en de ingezetenen mogen daarvan geen overlast ondervinden. B. en W. stelden dan ook voor op de stand plaats voor woonwagens een kraan te plaat- sen en op bepaalde tijden water af te doen geven. Voorts werd geklaagd over het laten loo pen der paarden hetwelk niet zonder gevaai is, vooral 's nachts. Toezicht van politie en vasthouden der paarden, werd op aange- drongen. De voorzitter deelde mede dat ook zijn aandacht had getrokkeh en geiniormeerd zal worden of daarvoor assistentie van de Rijks- politie daarvoor mogelijk is. Nadat nog enkele vragen omtrent de we- gen werden gesteld, werd de vergadering gesloten. URSEM. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente vergaderde Maan- dag 27 Augustus 1928, des v.m. 10 uur (net.) Aanwezig alien. De Voorzitter deelt mede dat Ged. Staten dezer provincie de gemeenterekening dienst 1926, vergezeld van eenige opmerkingen, hebben teruggezonden Namens B. en W. stelt spreker voor aan de gemaakte opmer kingen tegeir.oet te komen en voor zoover zulks niet mogelijk is, Ged. Staten in te lich- ten. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Gelezen wordt een schrijven van Ged. Sta- gen voornoemd, geleidende de gemeente-be- grooting voor 1928, vergezeld van eenige opmerkingen. Omtrent den post Verhaal van pensioensbijdragen geven Ged. Staten in overweging, zulks op grond dat de financi- eelen toestand der gemeente niet van dien aard is, dat tot verhaal van pensioensbijdra gen tot het maximum moet worden overge gaan, het besluit tot heffing te herzien. Naar aanleiding hiervan verkrijgt de beer Gene- faas het woord. Spreker begint te zeggen dat bij de eerste terugkomst der begrooting Ged. Staten hebben gezegd dat de financieelen toestand der gemeente niet zoodanig is, dat tot verhaal van het maximum moet worden overgegaan Toen is medegedeeld geworden, dat, indien Ged. Staten Eleven aantoonen dat de financieele toestand goed is, de fractie niet onwillig was het besluit tot heffing te her zien. Nu Ged. Staten zulks hebben gedaan, heeft spreker er met de fractie over gespro- ken, maar in de vergadering die men heeft gehad kon men niet tot overeenstemming komen. Hij stelt echter voor het besluit tot verhaal van pensioensbijdragen op de amb- tenaren te herzien zoodanig, dat tot verhaal van 514 pCt. zal worden overgegaan. Vroe- ger is vermeld, dat de raad den Rijksveld- wachter vrij wor-ing heeft gegeven en aan den volontair een gratificatie heeft toegekend. en dat de ambtenaren elude 1914 geen bijdrage voor pensioen hebben beboeven te betalen. Dit laatste is niet juist, daar spreker w eel, dat er eep jaar is geweest dat wel pensioens- storting is geheven geworden. De Voorzitter zegt, dat van het verweer van B. en W. geen woord wordt teruggeno- men. De heer Geneiaas wijst er op dat aan- gehaafd werd o.m. het verleenen van een gratificatie aan den volontair. De heer De Boer vindi zulks niet goed, en zegt daarin ets te vinden wat hem aanleiding geeft een volgende keer daaraan niet m-a te werken. De Voorzitter zegt, dat de heer De Haas van Dorsser een conferentie met de fractie - heert genact, en neett meaegedeeld, a at de ambtenaren er gunstig voor st-'mden, daar de fractie haa verklaard, de grootste clemen- tie te gebruiken. De heer Groot zegt dat ook zijn persoon- lijke meening was gevraagd en dat hij daar- bij had gezegd, dat, mochten de financien er een volgend jaar beter vooi staan, de frac tie dan zelf wel met een voorstel omtrent deze aangelegenheid zou komen. De heer De Boer verklaart het voorrtel van den heer Genefaas te onderstcunen. Wet- houder De Jongh verklaart, dat B. en W zich aan hun voorstel houden. De Voorzitter zegt even te willen recht zetten het verwijt dat medewerking aan het verleenen van een gratificatie aan den vol ontair en her geven van vrij wonen aan den Rijksveldwachter in het verweer is genoemd. De heer Genefaas zegt dat de Voorzitter dat niet had moeten doen, want daaraan heeft hij ook zelr medegewerkt, Daarna wordt het voorstel Genefaas in stemming gebracht en met de stem van de heeren Dol, Groot, Schaap, De Jongh en Broertjes tegen, verworpen. De heer Broer tjes wenscht thans het voorstel van B. en W, in stemming gebracht te zien nu er verdeeld- heid over is in de fractie. Ged. Staten zijn bet met ons eens dat de toestand hier niet zoo siecht is en dat beaamt spreker ten voile. Spreker betreurt het dat er persoonlijke grie- ven achfer zitten. De heer Groot ontkent zulks. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, wordt verworpen met 3 tegen 4 stemmen. (Tegen stemden de heeren Groot, Dol, Genefaas en De Boer. De gemeenterekening dienst 1927 wordt gesteld m handen van een ccimrissie van on- derzoekoestaa.ide uit de heeren Broertejs, Genefaas en De Boer. B. en W. stellen voor op het voorstel van de fractie, tot wijziging van het reglement van het Burgerhjk Armbestuur afwijzend te beschik-ken. Op de vraag van den heer De Boer deelt de Voorzitter het advies van B. en W daaromtrent mede. Na eenige discussien over deze aangelegen heid wordt het voorstel van B. ;n W. verwor pen met 3 stemmen voor en 4 tegen, Tegen stemden de heeren Dol, Groot, Genefaas en De Boer. Het voorstel van B, en W. rot verhaal van bijdragen wegeus inkoop van diensttijd als bedoeld in artikel 137 der Pensioenwet 1922, wordt z h.s. aangenomen. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Januari a.s. de prijs voor de electrische stroom voor kracht te verminderen en te brengen van 15 op 12 cent per K.W.U. en eenige dubbeltariefmeters aan te schaffen. He voorstel tot vemindering der prijs wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dat tot aankoop van de dubbeltariefmeters wordt verworpen met 3 tegen 4 stemmen. Te gen stemden de heeren Dol, Groot, Gene faas en De Boer. Op het verzoek van W. Stroomer i.z. de toelating van zijn zocn op de handelsschool te Alkmaar, wordt goedgunstig beschikt. Het verslag van den toestand der gemeente wordt voor kennisgeving aangenomen. Zonder hoofdeli|ke stemming v ordt vast- gesteld het kohier van schoolgeld voor beide tcholen dienst 1928/29 Evenzoo een suppl-- toir kchier voor schoolgeld dienst 1927/28 Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten aan de Vrijw. Landstorm-Commissie een subsidie te verieenen van f 15. Na eenige discussien wordt besloten aan de feestcommssie te Rustenburg en te Ursem een subsidie te verieenen van in totaal f 115.— Na eenige discussie stelde de beer Gene faas voo: 115.subsidie te verleenen en B. en W. te machtigen dit bedrag te verdee- len zooals dit college het noodig oordeelt. Aldus wordt besloten. Vervolgens wordt vastgesteld een supple- toire begrooting van ontvangst en uitgaaf, betreffende f 2600.oenevens rente volgens de Landarbeiderswet en een bedrag van 185.22 wegens verschuldigde inkoop dienst- tijd J J. v. d. Kleij. Het verzoek van den Gemeente-Veldwach- ter P. Saal om een toeslag op zijn aan t. vragen pensioen, alsmede een adres van den volontair ter secretarie om tcekenning van een salaris, worden in geheime zitting be- handeld In ve band met de besprekingen over het hekwerk bij het raadhuis, wordt overeen komstig het voorstel van. B. en W. besloten hiermede te wachten tot het volgende jaar. VersehiPende adressen om subsidies voor 1929 zullen worden behandeld bij de begroo ting voor dat jaar. Op het verzoek van den heer J. Warten- horst, gemeente-opzichter, om eervol ontslag met ingang van 1 Januari a.s., wordt be sloten het gevraagde ontslag te verleenen, onder dankbeluiging voor de bewezen dien- sten. Aan den heer A. B. v. d Meij wordt voor een half jaar ontheffing verleend van den aanslag in de hondenbelasting. Bij de rondvraag diingt den heer Groot er op aan, dat de buuv der aibeiderswonin- gen zoo vlug mogelijk geschiedt. Spr. geeft in overweging een grondig onderzoek te doen instellen of, wanneer de woningen zijn voltooid, alies naar behooren is. Tevens vraagt spr. naar den termiju van oplevering Ook acht spr. het gewerscht de bewoners van de Noorderbuurt aan te schrijven, de wtg voor hun perceelen Zaterdagsmiddags voor 4 uur schoon te maken. De heer Broertjes informeert naar den toestand van de sloof bij C. Bakker, waarop de Voorzitter aniwoordde, dat de heer Groot deze zaak wel voor elkaar zou brengen. De heer Genefaas vraagt of het niet wen- schelijk is dat de dreg wordt verplaatst naar S. de Goede, alwaar onlangs nog een kind te water is geraakt. De Voorzitter acht het niet gewenscht de dreggen al weer te verplaatsen. Zulks is niet in het telang van het nubliek. Ook wethou- der De Jongh had daartegen bezwaren. De heer Genefaas betreurt't berichtje in de courant over de niet goedkeuring der ge- meentebegrooting 1928 en de onjuiste ver- melding daarbij dat de ambtenaren nog nim- mer pensioenpremie hebben betaald Vender wijst spr op de benoemitig van een corres pondent der arbeidsbemiddeling, die niet door B. en W. maar door den iaad had moe ten worden benoemd De VooczWter is het hiermede niet eens, doch als hij ongelijk heeft, zal zulks in een volgende vergadering worden hersteld De heer Genefaas dringt bij B. en \V. aan tot het instellen van een comniissie van bij stad bij he: G.Z.B. en wees op de voordee len van zulk een instelling. De Voorzitter zal zulks met de wethouders bespreken. Wat de naamsverandering van het Zeugenpad be trof, waarnaar de heer Genefaas informeer- de, was den Voorzitter niets bekend, Niets meer te behandelen zijnde, en nie mand meer het woord verlangende, sloot de Voorzitter de vergadering onder dankzeg- ging voor de prettige samenwerking en ging de vergadering over in geheime zitting. WARMENHUIZEN. Raadsvergadering De Raad dezer gemeente kwam Dinsdag 28 Aug. 1928, n.m. 2 uur (o.t.) bijeen. Voor zitter burgemeester J. Burger. Secretaris de heer H. G. Rijs. Met kennisgeving afwezig de heer van der Meijden. De notulen der vorige vergadering werden met een kleine wijziging op bladzij 4 en 5 goedgekeurd. Wegens batig saldo van de afd. Warmen huizen van het Centraal Genootschap voor Kinderhersteliing- en vacantiekolonies, kan de subsidie over 1928 voor de afd. Warmen- huizen achterwege blij-ven. Het verslag van de Noorder-Stoomtram- maatschappij over 1927. De voorzitter deelde mede dat door de N Stoomtramwegmaatschappij 3 pCt. dividenc werd uitgekeerd. Het verslag en de rekening over 1927 van de gezinsverpleging in de classis Alkmaar. Voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de N.-H. Ver. „Het Witte Kruis" om voor 1929 eene subsidie te ver leenen ten bate van de ontsmettingsinrichtin- gen, Te behandelen bij de begrooting 1929. Werd goedgevonden. Een verzoek van de commissie voor de ma- laria-bestrijding om eene subsidie voor 1929 Te behandelen bij de begrooting 1929. Een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat geen termen aanwe zig zijn om den termijn van afschrijving op de bezittingen van het tuinbouwbedrijf lager te stellen, dan het bedrag der jaarlijksche af lossing. Voorgesteld werd de verordening op het beheer aan te vullen en aan artikel 16 mits- dien toe te voegen, dat de waardeverminde- ring op de bezittingen van het bedrijf min- stens gelijk moeten zijn, aan het bedrag der verplichte aflossing van het kapitaal. Voor stel aangenomen. Verzoek van het schoolbestuur van Krab- bendam voor het 7e leerjaar voor eerste in- richting van leermiddelen en platen 162.95. B. en W. stelden voor niet op dit ver zoek in te gaan, daar het 7e leerjaar eerst met 1 Mei 1929 een aanvang neemt. De heer Molenaar: Wanneer het 7i leer jaar een aanvang neemt en enkele dingen voor het onderwijs noodig zijn, is spr. wel voor dit verzoek, maar wanneer dit met 1 Mei 1929 ingaat, gaat spr. met het voorstel van B. en W. accoord. De begrooting van het gasbedrijf over 1929. Te behandelen bij de begrooting 1929. Volgens mededeeling van de gascommissie zal het gas met 1 Januari 1929 met 1 cent per M3. worden verlaagd. Mededeelingen. 1. Bij besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 15 Aug. 1928 no. 68 is goedgekeurd het besluit tot verkoop van eert stukje grond aan de provincie. 2. Door Ged. Staten zijn goedgekeurd de besluiten tot wijziging der begrooting voor 1927, alsmede de besluiten tot het doen van af- en overscrijvingen. 3. Door de gascommissie is besloten tot het uitdiepen van de vaart naar de gasfa- briek, waarvan ue kosten zijn geraamd op 650. 4. Voor rekening der gemeente is in een gesticht te Apeldoorn opgenomen D. Gouds- blom, voor 700 per jaar. 5. Voorgesteld werd tot klokopwinder te benoemen R. Mink Rz. op een jaarwedde van 25. Voor kennisgeving aangenomen. Punt 2 der agenda. Aangeboden werd de gemeenterekening over 1927 sluitende in ontvangst op den ge wonen dienst met 112.227,04 en in uitgaaf op 109.867,20y2, batig slot 2.359,83^, op den kapitaaldienst in ontvangst op 122.959.91, in uitgaaf op 122.693.751/2, batig slot 266,15%, alsmede de rekening van het burgerlijk armbestuur, luidende in ontvangst 14.640,3214 en in uitgaaf 15.899,85, nadeelig slot 1.259,521/2. Verder werd overgelegd de rekening van het gasbedrijf sluitende in ontvangst op f 14.640,32% en in uitgaaf 15.899,85, nadeelig slot f 1.259,5214. Verder werd overgelegd de rekening van het gasbedrijf sluitende in ontvangst op 77.069.87%, in uitg. op 70.664,60, batig slot 6405,2714. Voorgesteld werd een commissie te benoe men tot het nazien der rekeningen. Werd aangenomen. Punt III der agenda. Voorgesteld werd ten behoeve van het tuinbouwbedrijf een rekening-courant-over- eenkomst aan te gaan tot een maximum-be- drag van 5000. Op te nemen bij de boeren- leenbank. Punt IV der agenda. Voorgesteld werd over te gaan tot conver- sie van de geldleening orospronkelijk groot 12.000,en thans nog groot 10.070, ten behoeve van het gasbedrijf. Voorstel aan genomen. Punt V der agenda. Voorgesteld werd een besluit te nemen tot verhaal van pensioensbijdragen wegens in koop van diensttijd door de gemeenteambte- naren, tot een bedrag van 50 pet. van den inkoopsom. De heer Slot vroeg of bet inkoopen vrij- willig was. De voorzitter antwoordde bevestigend. Het voorstel van B. en W. werd a^nge nomen. Rondvraag. De heer Slot vroeg of B. en W. onder de oogen wilden zien, wat de straatverlichting kost en of het soms ook goedkooper was als tot electrische verlichting werd overgegaan De voorzitter was van meening, dat daar tegen geen bezwaar zal bestaan, de kosten moeten het uitwijzen of B. en W. met een voorstel tot electrische verlichting zullen overgaan. De verlichting kost thans ongeveer 30 per lantaarn. Uit een bespreking met de gascommissie was ter sprake gekomen dat de verlichting van den Laanderweg ongeveer 10 per lantaarn kost. De gemeente Heer hugowaard betaalde slechts 50 pet. van den kostprijs, terwijl hier 100 pet. wordt betaald. De heer Slot was van meening dat electra beter was dan gas, daar bij gas de kousjes en het glas spoedig breken. De voorzitter zal de zaak onder de oogen zien. De heer de Groot deelde mede dat om de brug in de Oudewal zich groote gaten be- vinden en zou gaarne zien dat dat werd her steld. De voorzitter deelde mede, dat de grootst: gaten reeds zijn gedicht en dat de rest zoo spoedig mogelijk in orde zal worden ge bracht. De heer Swafln vroeg of de voorzitter ook iets kan mededeelen over den toestand van het Tuinbouwbedrijf. De voorzitter zeide dat deze vraag zeer onverwacht komt en hij deze daarom niet zoo goed kan beantwoorden. Over het alge- meen was men niet ontevreden. De gewassen zijn goed geweest doch hadden door een paar dagen mooier weer beter kunnen zijn De tomaten waren niet al te best. Wat de financieele resultaten betrof moest er nog heel wat worden afgezet. De commissie had geprobeerd de produc- ten op eigen veiling te markten wat niet al te vlot ging, daarom moest men naar Broek op Langendijk. De voorzitter deed de toezegging er in een volgende vergadering nog eens op terug te komen. De heer Molenaar was ook van meening dat dat beter was; dan kan men met juister gegevens voor den dag komen. Daarna sluiting. OUDKARSPEL Bij de op gister gehouden verkiezing van een lid van bestuur voor de Banne alhier wegens periodieke aftreding van den heer C. Wagenaar Dz. is deze weder als zoodanig met algemeene stemmen herkozen. STOMPETOREN. De heer C. Lodder alhier is met ingang van 1 September a.s. benoemd als volontair op de secretarie der gemeente Heiloo. VRIJSTELLINGEN. Bij beschikking van den minister van oor- log is aan de dienstplichtigen J. M. Com- mandeur, uit Warmenhuizen, W. A. Tuijn, uit Heemskerk, en N. P. Zwakman, uit Nieu- we Niedorp, vrijstelling van den dienstplicht verleend. BEVERWIJK. Ofschoon wij niet meer in den tijd van den dwazen Gladiolenhandel van kort voor den oorlog leven, dat o. a. voor enkele kraleu van nieuwigheden als Hally e. a. ontzagge- lijk hooge geldsommen geboden werden, wor den thans toch nog wel voor enkele nieuwe soorten aardige prijzen gemaakt. Zoo is onlangs nog te Hillegom voor een regel kralen van een nieuwe soort tever- geefsch 500 geboden. Dit prijsje kan, dunkc ons, nog wel lukken. BERGEN. Vrijdag 31 Augustus, 's avonds 8 uur, doet Bergen's Harmonie een muzikale rond- gang door het dorp, waarmede tevens het speelseizoen zal worden gesloten. WARMENHUIZEN. Postbestelling Rrabbendam. Mede op verzoek van eenige invoners van Krabbendam, wordt met ingang van 1 Sep tember a.s. in plaats van des middags, des avonds de post aldaar besteld, wat voor bo- vengenoemde inwoners een verbetering za! wezen. Tevens wordt de aandacht er op geves- tigd, dat het afhalen van post des Zondags gewijzigd is in: van 8 tot 8.30 voorm. Op den verjaardag van H. M. de Ko- nigin vervalt de derde bestelling. Gelegen heid tot afhalen van poststukken tusschen 6 uur en 7.30's namiddags. SCHEUREN IN DE BASSEMENTEN VAN DE MAASBRUG. Tengevolge van den lagen waterstand der Maas, waardoor de bassementen der Maas- brug zijn komen droog te liggen, heeft men op plaatsen, die een paar jaar geleden goed waren gecementeerd, flinke scheuren waar- genomen. B. en W„ opzichters en de inge- nieur van 'sRijks Waterstaat hebben den toestand ter plaatse opgenomen. DE DERDE ONTSNAPTE GEVANGENE GEVAT. Gisteravond1 heeft de Arnhemsche recherche den derden gevangene, die onlangs uit de strafgevangenis te Scheveningen ontvluchtte, aangehouden. Het is J. Kraayenhof, die te Schaarsbergen bij een kennis van hem ver- bleef. Zwaar geooeid werd de man per yrachtauto, die juist passeerde, naar het po- itiebureau vervoerd, waar hem een kort verhoor werd afgenomen. Vandaag zal hij wederom worden verhoord en dan op trans port naar den Haag worden gesteld. OVERREDEN EN GEDOOD. Omstreeks 5 uur gistermiddag werd op de Nieuwe Haven te Rotterdam een 7-jarig jongetje, P. N. van Meurs, door een auto overreden, waardoor hij een schedelfractuur bekwam en in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis werd gebracht. Eerst om 10 uur's avonds gelukte het de identiteit vast te stellen en kwamen de ouders naar het zie kenhuis. De kleine was inmiddels echter reeds overkden. ERNSTIG MOTOR-ONG'ELUK. Twee doode. De heer L, secretaris van de feestcommis- sie voor de Oranjefeesten te Leidschendam, is gisteravond bij het passeeren van een overweg nabij Rozenlust te Veur met zijn motorfiets, waarop als duorijdster zat mej. P. uit Schiedam, door de electrische tram, de z.2. blauwe tram tze heer L. is daarbij zoo ernstig verwond, dat hij kort na het ongeluk overleed in het St. Antonius- gesticht te Voorburg. Mej. P. werd zoodani? verminkt, dat de dood ommiddellijk intrad Op last van den burgemeester zijn de feesten ter gelegenheid van den verjaardaz der Koningin afgelast. Den bestuurder van de tram schijnt geen schuld te treffen. De heer L. kwam een zii- laantje uit en heeft waarschijnlijk de sig- nalen niet gehoord; hij reed recht op de trait in. Mej. P.. die 18 jaar oud was, was bij den heer L. gelogeerd en had dezen de Leidschen- damsche feesten helpen voorbereiden. ONGEOORLOOFDE TOLHEFFINO? Nog altijd wordt door een familie in de Friesche gemeente Oldeberkoop tol geheven van een brug, die ligt in den weg van Oldeber. koop naar Oudehor.ne. Niet alleen voor voer- tuigen, maar ook voor voetgangers moet to! betaald worden De gemeente Schoterland betwist de rechtmatigheid van deze tolheffing en zal een procedure aanhangig maken. De familie is echter bereid tegen een ver- goeding afstand van de tolheffing te doen, en naar aanleiding daarvan werd in de raadsver gadering de vraag gesteld of voor die afloop ook subsidie uit fact Riikswegenfonds kon wor- den verleend De voorzitter betwijfelde dit, omdat de weg niet op het plan der riifcswegen voorkomt en achtte het gewensdrt eerst de uitspraak vat den rechter af te wachten of de familie gereeh t;gd is tol te heffen. NIEUWS" UIT INDIe. Opium in elk schip van de Kon Paketvaart Mij.? Hoofdinspecteur J. W. P. van der Rest hoofd van den dienst der Opiumregie t« Weltevreden, deelde in een persgesprek mede. dat vrijwel alle schepen van de Kon. Paket vaart Mij. gesmokkelde opium aan boord hebben. Van een clandestienen inveor, dien men veilig kan schatten op 500 pikols per jaar, welke raming het diensthoofd nog zeei laag achtte, wordt geen 5 pet. per jaar aan< gehaald. Te Singapore is men er stellig'van overtuigd, dat er evenveel gesmokkelde opium binnenkomt als regie-opium. De heer v 4 Rest zette uiteen, dat hij den sluikhandel in twee groepen verdeelt, ten eerste den sluik- handel, die wordt gedreven door een inter- nationale kongsi met enorm kapitaa len ten tweede de wilde handel, die in den laatsten tijd van China uit is ontstaan, wijl men in Ned.-Indie een tekort aan regie-opium heeft terwijl er in China over-productie is. HET LUNAPARK TE AMSTERDAM. Niet geopend op Zondag Naar wij van betrouwbare zijde vernemen ligt het in de bedoeling der exploitanten der vermakelijkheden op het „Lunapark" bij de KaHjeslaan, hunne etablissementen af te bre. ken/ zoo niet het Lunapark alsnog op Zondag geopend wordt. Zij kunnen de kosten niet meer goed maken zonder dien dag hunne spe- lien geopend te houden. Reeds eenige der groote attracties zijn afgebroken, o.a. de acht- >aan, zweefmolen, lustige tonnen enz. Ondef de eigenaren zijn buitenlanders, die niet eens meer in staat zijn de vervoerkosten te kunnen betalen om hunne goederen weer naar het buitenland terug te brengen. Zij zullen zicb in verbinding stellen met die resp. consul! hunner landen. Zijn wij wel ingelicht, dan zal de burge meester in geen geval toestemming verleenen voor den Zondag. UIT DE SIGARENINDUSTRIE. Naar aanleiding van het voorstel van di catholieke en christelijke tabaksbewerkersbond om het hangende geschil aan een scheidsge recht te onderwerpen, heeft de algemeent edenyergadering van den Ned. R.K. Ver- eeniging van Sigarenfabrikanten, gehoudei te Eindhoven, besloten, ter bevordering en tol landhaving van den bedrijfsvrede, de ge vraagde arbitrage onvoorwaardelijk te aan vaarden en de andere partij uit te noodigei zich bij de arbitrage aan te sluiten. VERPLICHTE WINKELSLUITING. Eenige maanden geleden stelde de ge meenteraad van Zelhem (Geld.) eene veror dening op de verplichte Zondag-winkelslui- ting vast, waartegen de eenige Joodsche winkelier in verzet kwam en waarbij hi; ge- steund werd door de Joodsche winkeliersver- eeniging in Nederland, die tegen dit besluit in beroep kwam bij Ged. Staten. Dit college verzocht nu den gemeenteraad, het verboi niet toe te passen op Joodsche winkeliers. De gemeenteraad heeft evenwel besloten niel aan het verzoek van Ged. Staten te vol doen. PROF. SCHNEEVOIGT NAAR NAAR AMERIKA. Naar de Tel. verneemt, zal prof. Schnefr voigt op 29 September a.s. naar de Vereenig- de Staten vertrokken, waar hij gedurende het winterseizoen de concerten zal dirigeeren t< Los Angelos, Detroit en Denver. Er loopen geruchten, dat prof. Schneevoigt, die thans gedurende tien achtereenvolgeode seizoenen de zomerconcerten in het Scheve- ningsche Kurhaus heeft geleid, het volgend jaar de concerten niet meer zal dirigeeren doch daaromtrent is nog niets met zekerhei/ bekend. WERKEN OP ROOMSCHE FEEST- DAGEN. Het bestuur van den Limburgschen R.-K- Werkldedenbond heeft zich met een uitvoerig schrijven tot den minister van Waterstaat ge- wend naar aanleiding van het doen arbeiaen op 15 Aug. (feestdag van Maria Hemd- vaart) aan het in aanleg zijnde Julianaka- naal. De wensch wordt geuit, dat de minister krachtig zal bevorderen, dat voortaan bij de uitvoering van werken, waarbij rechtstreeks of indirect het Departement van Waterstaat betrokken is, ten aanzien van het arbeiden op 15 Aug. en 1 Nov. ernstig rekening zal wor den gehouden met de godsdienstige gevoeleM der overgroote meercferheid van de Limburg- sche bevolking. VLUGGE AFHANDELING. Dinsdagavond heft de gemeenteraad vat Voercndaal (L.) zonder discusise en zonder hoofdelijke stemming de gemeentebegfootillg voor 1929 goedgekeurd. Weiger namaak en let er op dar gp eike tablet het woord Bayer" •staat Prijs 75 cts. i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6