limit CoiraiL Het geheimzinnige Cenootschap. FEUILLETON. ekkere smaa!\ PEPERMUNT Hsnffsri dertigste Jaargang. Radio-hoekje Binnenland Rechtszaken Ho 208 1928 Vrlidag- 31 Augustus. PAAKDEllAMIiT. DE DIRECTEUR VAN HET MARKT- ityEZEN te ALKMAAR brengt ter algemee- ne kennis, dat ter gelegenheid van de PAARDENMARKT op MAANDAG 3 SEPTEMBER a.s. de aan te voeren dieren alleen naar de markt mogen worden ge- bracht over de FRIESCHE BRUG en de KORTE NIEUWESLOOT van de Handels- kade af. De dieren die over de Boombrug bij het £eglis de stad binnen komen, mbgen alleen naar de markt gebracht worden langs de A'oormeer en de Bierkade over de Schermer- vlotbrug en langs den Kanaaldijk naar de Friesche brug. Alle dieren, die niet over de Friesche brug ile stad binnen komen, moeten zoodanig ver- yoerd worden, dat zij door de Korte Nieuwe- gloot van de Handelskade af ter markt komen; alle overige toegangen tot de markt iivorden afgezet. Bij de Korte Nieuwesloot en de Friesche brug zullen de aan te voeren paarden des- kundig worden onderzocht, en zal het ver- Bchuldigde marktgeld moeten worden vol- daan. Voor des morgens zeven uur mogen geen dieren geplaatst worden op de markt die des namiddags vier uur eindigt, terwijl na 's morgens tien uur geen dieren meer ter markt worden toegelaten. Voor het plaatsen der paarden worden aangewezen de Dijk, de Marktstraat en het Torenburg. De Directeur voornoemd, 1 D. SCHENK. Zaterdag 1 September. HUversum, 1071 M. 12.302.Lunch- muziek door het Trio F. Courtel. 2.— Aan sluiting van het Theater Tuschinsky te Am sterdam. Het Theater-orkest onder leiding van Max Tak. „The Ramblers", dans-orkest onder leiding van Theo Uden Masman. Piet Palla, orgel. 4.—5.30 The dansant. Jack Raymond's orkest en Casanova et sea Argen- lines van het Kurhaus te Scheveningen. 6.— 7.45 Concert door het Omroep-orkest onder leiding van Nico Treep. Jeanne Bacilek, so cman. 8.— V. A. R. A. Het V. A. R. A.-kwartet, Bomli, viool. Marie Polak, viool. Joh. ,,,'ogtschmidt, cello. A. Krelage Jr., piano. Mej. B. Wigman, sopraan. Spr.: C. van der iende, voorzitter van het comite voor Jeugd- ibescherming: Het Internationale Jeugdpro- gramma. 10.3011.45 V. A. R. A. Aanslui- ting van de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest onder leiding van Hugo de Groot. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 12.301.30 Lunch- muziek door het Trio „Wirikels'\ 5.307. Oramofoonmuziek. 7.458.15 Spr.: Pater J. yan der Tempel O. P.: Graaf Leo Tolstoi in zijn verhouding tot God en den Staat. 8.15 Uitzending uit Vlaardingen, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den R. K. Har- moniever. „St. Johannes", Dir. J. Oomes. De Chr. Harmoniever. „Harpe Davids". J. Pe ters, tenor. J. Nederpelt, piano. Spr.: A. Ver- meulen, voorzitter van den Ned. R.K.Volks- bond: Het 25-jarig bestaan der feestvierende yereeniging. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.20 r-2.20 Corelli Windeatts band. 3.50 Orkest- concert. G. W. Wolfle, sopraan. N. Vender, bariton. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmu- ziek. 6.50 Nieuwsberichten. 7.15 Muziek. i7.20 Lezing over het omroep-programma. i7.35 Beethoven's cellosonaten. 7.50 Lezing: Amateur associat. foosball prospects. 8.05 Muziek van Walter Donaldson door het B. B. C.-dans-orkest en Elsie Carlisle. 8.35 [Vaudeville. Dans-orkest en variete artisten 9.35 Lezing: Summer in America. 9.50 Nieuwsberichten. 10.10 BaUadenconcert. B. Hooper, tenor. G. Parkington, cello S. Har rison, piano. 10.50—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" ,1750 M. 12.50 2.10 Gramofocnmuziek. 4.055.05 Dans muziek. 8.50—11.20 Concert. 1. Le Joli Role, Gentil, duet van Mile. Clement en Hr. Ne- trry. Daarna orkestconcert en zang. Langenberg, 469 M. 12.301.10 Media- aische muziek. 1.25—2.50 Orkestconcert. 6.20—7.15 Orkestconcert. 8.35 Vroolijke avcnud. Als inlage ..Das Hemdenkopfchen", klucht van M tiller. Daarna tot 1.20 Dans muziek. Naar het Engelsch van J. S, Fletcher door Mej. A. T. 59) Jimmie, die niet zeer intellectueel was en nooit geleerde cuisussen voor geestelijke ont- iwikkeling gevolgd had, wist volstrekt niets •van hetgeen logici en mathematici noemen: V'aarschijnlijkheid met een grooten W. Fiij kon niet bereaeneeren, wat van een ge- beurtenis voorspeld kan worden als waar- Bchijjnlijk te gebeuren, of dat een verander- Btelling waarschijnlijk waar genoemd kan worden, zelfs wanneer voldoende bewijzen van volstrekte waarheid niet gegeven kunnen worden. Hij had u niet door middel van alge bra kunnen aantoonen de mathematische kan- 5en, dat iets gebeuren zou. Hij had u niet tunnen zeggen, dat, als men zes witte boonen iu een zak met zeven zwarte boonen doet, fe kansen gelijk staan, dat men er een witte ds een zwarte boon uithaalt alleen met het teer kleine onderscheid, dat men uitdrukt in 5/13 tot 7/13. Hij kon niet in cijfers en tee- kens de kanse" uitdrukken, die van het wer- pen van eer geldstuk arhangen, en u ook niet de waarrchijnlijkheid van het een of ander in z^even voorbeeld verklaren. Maar hij bad *en scherp gezond verstand, en hij vatte <X zaken aldup samea: Lads Scraye heeft de Konigswusterhausen, J250 M. (Zeesen). 12 205.20 Lezingen. 5.206.20 Concert 6.208.05 Lezingen. 8.20 Orkestconcert on der leiding van B. Seidler.Winkler. 10.50 12.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.35 Holty-herdenkings- concert. 5.20 Melodrama en ballade. 6.20 Concert. 8.20 „Tyl Uilenspiegelieest". Uit zending uit de plaats waar Tyfli Uilenspiegel is begraven. (MoUn). Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Orkestconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Kamermuziek. 9.20 Symphonieconcert in de Kursaal Ostende. 10.35 Sluiten. VERKEERSBELANGEN. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder- land en de K.N.A.C. hebben gezamenlijk een drietal adressen verzonden, waarbij verschil- lenden verkeersbelangen zijn gemoeid en tal- rijke groepen wegverbruikers zijn betrokken. Het eerste adres, gericht aan den minister van waterstaat, betreft de d ring end noodige verbetering van het veer over de Waal bij Zalt Bommel. Het tweede adres, aan B. en W. van Rot terdam, behelst het verzoek, de nagenoeg ge- reed zijnde en voor voetgangers en wielrijders reeds opengestelde verbinding van den Rot- terdamschen rijweg met Spangen zoo spoe- dig mogelijk voor het verkeer open te stellen, waardoor de smalle en bochtige Schieweg belangrijk zou worden ontlast van het druk- ke verkeer en waardoor ook voor een groot deel van Roterdam een korte en tolvrije ver binding met het noorden zou worden ver- kregen. De weg van Egnwnd aan den Hoef naar Camperduin. Het derde adres, gericht aan de Provin ciate Staten van Noord-Holland, heeft ten doel de Staten te verzoeken, den v/eg Egmond aan den Hoef—Bergen—Schoorl^—Camper duin, waarop het verkeer zeer druk is, alsnog in het Provinciaal wegenplan op te nemen, of, als dit niet mogelijk is, den aanleg van een rijwielpad van Bergen naar Camperduin te willen bevorderen. Elk van deze adressen betreft, zoowel het plaatselijk als het doorgaand verkeer, zoodat hier zekervan een algemeen belang mag ge- sproken worden. BINNENSMOKKELEN VAN VEE UIT BELGIe. De heer A. G. A. van Rappard, lid van de Tweede Kamer, heeft aan de ministers van binnenlandsche zaken en landbouw, van Ju- stitie en van buitenlandsche zaken gevraagd of het den minister bekend is, dat op verschil- lende of het den mi bgk begako zea: FWLD lende veemarkten in ons land, week in, week uit, nog meer dan andere jaren, buitenlandsch vee wordt aangevoerd, dat over de zuidelijke grenzen gesmokkeld wordt, waardoor de kans op besmetting van onzen veestapel door mond- en klauwzeer wordt verhoogd. De heer Van Rappard verzoekt strenger politietoezicht of andere controle-maatregelen, om een ein- de aan deze smokkelarij te maken en acht het gewenscht, dat de regeering zich met Belgie verstaat omtrent de wijze waarop deze frau- dulelze invoer zou kunnen worden yoorko- tnen. KUNSTMATIGE REGEN, In de te Wageningen gehouden vergade- ring van den Gelderschen Bond van oud- leerlingen van landbouw-winteracholen en -cursussen hield prof, Visser van de Wage- ningsche landbouwhoogeschool een lezing over kunstmatigen regen op landerijen. Wij ontleenen hieraan het volgende; In Duitsehland worden reeds duizenden hectaren op deze wijze kunstmatig be- sproeid. Om een k.g. droge stof te leveren moeten door de planten 500 kg. water wor den verdampt. Voor een maximalen oogst is ongeveer 500 m.M. regen noodig. In Duitsehland hebben 35 millioen H.A. min der dan 500 m.M. regen; bij ons is het ge- middedle regencijfer 691 m.M. In werkelijk- heid valt er in ons land van 300 tot 1000 m.M. Juistin den tijd echter, dat de gewas- sen den meesten regen noodig hebben, valt er te weinig, wat spr. met cijfers aantoonde. Toeneming der productie in allerlei vorm, doet ook de mogelijkheid ontstaan, dat het water in het minimum komt, waardoor de productie niet hooger komen kan. Spr. schetste de drie soorten van regen- apparaten, die in gebruik zijn, en kwam tot de vraag, of besproeiing daarmede voor Nederlandsche economische toestanden verdedigbaar is. De kosten voor een bedrijf van 40 tot 60 H.A. becijferde hij, voor een draaienden sproeier, die 1/4 H.A. bestrijkt met 20 m.M. water (een groote regenbui), in 50 min. op 350; voor leidingen pl.m 400; de pomp 500, totaal 1300, Drie- maal per jaar besproeien kost, brandstof, arbeidsloon, afschrijving enz. inbegrepen 20 tot 30 per H.A. stad verlaten: Lady Scraye heeft een rustig en afgelegen buitenverblijf in die buurt van Salisbury; zij is waarschijnlijk daar heen ge- gaan. Mevrouw Wytkenshawe is ook uit Lon- den verdwenen op het bureau van mevrouw Wytkenshawe ligt een spoorboekje open op de bladzijde waar de treinen naar Salisbury staan; mevrouw Wytkenshawe is 'n vriendin van lady Scraye; de waarschijnlijkheid be- staat, dat mevrouw Wytkenshawe naar haar toe gegaan is op het buitenverblijf in de da- len en heuvels van Wiltshire. In de gegeven omstandigheden vond Jimmie dit een zeer zuivere redeneering. Het was in ieder geval voldoende om hem op vervolgmg uit te zen- den; hij zou lady Scraye te pakken krijgen, al moest hij haar uit een luxe hut van een Atlantische stoomboot halen. Het eerste wat Jimmie deed, toen hij de oude stad bereikte, was het restaurant van het station binnen te gaan en een stevig maal te nemen van koud rundvleesch, warme aard- appden, Shilton kaas en bittere ate. Het leek hem een maaltijd voor een rijknecht, hij _deed het alle eer aan en genoot er van, Terwijl hij at en dronk, raadpleegde hij een kaartje van de buurt en overwoog zijn plannen. De plan- nen waren volkomen gerijpt, toen hij midden op een zachten herfstnamiddag over de brug slenterde, die de Wiltshire Avan overspant en de merkwaardige straten van de binnen- stad van Salisbury in liep. Nadat hij daar een poos rondgekeken had, ging hij den stal van een ouderwetsche herberg binnen en ztvN naar den eersten staiknecbt. l en slotie wees spr. op de waarde van besproeiing vooral voor weiland op zand- grond en deelde nog mede, dat groote fir- ma's in kunstmeststoffen zich voor deze be sproeiing zeer interesseeren. VGORGENOMEN WIJZIGING DER T E LE FOO NT A RI EVE N. Vergoeding per lokaalgesprek everwogen. De Tel. heeft zich naar aanleiding van de voorgenomen wijziging der Rijkstelefoonta- rieven waarbij zooals wij reeds meldden in bet lokale verkeer de mvoering van een betaling per gesprek in plaats van een vast jaarbedrag als ingrijpende nieuwigheid wordt overwogen ter bevoegder plaatse op de hoogte gesteld van de beteekenis voor ons land van een zuiver gesprekkentarief, indien het eventueel daartoe mocht komen. Het volgende werd daaromtrent medege- deeld1: Voor lokaal verkeer is in Nederland de toe- stand thans aldus, dat men aansluiting kan verkrijgen aan een lokaal Rijkstelefoonnet tegen een vaste jaarvergoeding (abonne- ment), welke vergoeding wordt vastgesteld naar het aantal aansluitingen per net. De netten met een aantal van 4001 tot en met 6000 aansluitingen (benevens het net Maastricht dat een uitzondering vormt) zijn bovendien in vier klassen verdeeld, naar ge- lang van het aantal gevoerde gesprekken (Hierin vallen alleen de grootste netten, t.w Haarlem en Utrecht) Men heeft in deze net- ten derhalve reeds thans een vorm van een gesprekkentarief, n.I. een „klassegesprekken- tarief". Ter plaatse waar geen lokaal net bestaat kan aansluiting worden verkregen aan een Rijks- en hulptelefoonkantoor of publiek tele- foonstation tegen een onveranderlijk vast be- drag per jaar. In het algemeen lean dus gezegd worden, dat in Nederland iedere aangeslotene tegen een vaste som per jaar ongelimiteerd lokaal kan spreken, behoudens in de netten Haarlem, Utrecht en Maastricht waar de veelsprekers, naar klassenindeeling, meer betalen. Een zuiver gesprekkentarief, zooals men dat in het buitenland, o.a. in Duitsehland en Zwitserland kent, is samengesteld uit een lagen, vasten grondtax, waarvan het bedrag bepaald wordt naar het aantal aansluitingen per net en voorts uit een bepaalde vergoeding voor elk aangevraagd gesprek. Het is niet te ontkennen, aldus onze zegs- man, dat deze wijze van betaling het meest rationeele en billijkste tarief vormt. Men ge- bruikt de telefoon voor gemak, nut en nood- zaak; hoe hooger eischen men aan deze fac- toren stelt, hoe meer gesprekken men zal voe ren. Indien de prijs per gesprek de vergoeding vertegenwoordigt van de voor het tot stand- brengen van het gesprek vereischte handelin- gen, zal zeker naar ieders overtuiging een biFijker wijze van betaling moeilijk kunnen worden gevonden. Vergeli/king met Zwitserland. Zwitserland heeft reeds sedert 1896 een be taling per gesprek en nu is het kenschetsend, dat een vergelijking van de Zwitsersche met de Nederlandsche telefoontoestanden doet zien, dat men hier te lande in het aantal aan sluitingen verre bij Zwitserland achterstaat en dat er in Zwitserland1 verhoudingsgewijs min der gesproken wordt dan in ons land Dit wijst erop, dat betaling per lokaal ge sprek, een remmenden invloed heeft op het ge bruik van de telefoon, hetgeen natuurlijk logisch is, omdat men allerlei niet direct noodzakelijke gesprekken achterwege zal laten als er afzondferlijk voor betaald moet worden Men kan met een gesprekkentarief zijn +ele- foonaansluiting zoo goedkoop en zoo duur maken als men zelf wil. Deze omstandig- heid moet teiden, zooals het Zwitsersche voor beeld aantoont, tot sterke vermeerdering van het aantal aansluiting hetgeen een belang van buitengewone beteekenis geacht wordt in het bijzonder voor het platteland. Voor hen die weinig spreken en hun aan sluiting alleen hebben om in noodzakelijke gevallen d:e zekerheid van verbinding te bezit- ien, zal een gesprekkentarief financieel voor- deeliger worden; voor de normale gebruikers zal, naar men meende, eveneens eerder voor- dan nadeel ontstaan; alleen de veelsprekers zullen meer moeten betalen. maar, als men de zaak zuiver wil bezien, terecht. Immers wat is billijker, zoo zeide men ons, dan dat een ieder precies naar zijn eigen be- hoefte wordt aangeslagen? Indien het hier een tarief voor een levens- verzekering gold, zou men inderdaad kunnen spreken van „een ideaal tarief." Tot zoover de verstrekte mededeelingen. BRAND IN DE JURGENSFABRIEK TE ZWIJNDRECHT. Woensdagmiddag ontstond in de Jurgens- fabrieken te Zwijndrecht brand. De brand ontstond in de zeeppersafdeeling, welke in een der nieuwe gebouwen van de fabriek is ondergebracht. Het vuur, dat in het in de af- Jimmie wilde een goed paard huren. Hij had het een, misschien twee, mogelijk drie dagen noodig; hij wilde in de buurt eens rondkijken, en kon wel wat langer uitblijven, als hij er zin in had. Hij bekeek alle paarden met scherpen blik, daar hij inderdaad een even goed paardenkenner als motorist was. De eigenaar van den stal merkte op, dat het dier, dat Jimmie uitgezocht had, wel zeventig guinjes waard was en, voegde hij er wat ver- legen bij, hij hoopte, dat Jimmie het niet on- derweg verliezen zou of vergeten zou terug te brengen. Jimmie regelde de zaak door den eigenaar van't paard een paar bankbiljetten achter te laten en met de belofte, dat hij goed voor het dier zou zorgen, reed hij weg. Zij hadden hem gezegd, dat het acht mij- len naar Gillenham was. De zon verdween juist achter de lage heuvels in het Westen toen Jimmie de teugels aanhaalde op een winderige hoogte en neerkeek op het dorp, dat hij zocht. Het scheen een typisch En gelsch dorp te zijn daar waren de daken en nokken, de gevels en schoorsteenen, de hooge boom en en lage boomgaarden, de Mauwe rookkrinkeils, het gemurmel van kin- derstemmen, dat karakteristiek Engelsch is; daar waren de kraaien, die boven de olmen en esschen cirkeldendaar was de vferkajjte, met kanteelen voorziene kerktoren. En aiep tusschen struikgewas en aanplantingen lag een oud huis, waaruit dunne rookpluimen te gen de rossige lucht afstaken. Dat was zeker het heerenhuis. Jimmie keek het dorp in en keek om zich crtelingdeeling aanwewge niateriaal gret'gj voedsel vond., greep vrij snel om zich heen. Door het personeel der fabriek weid de bi and onmiddellijk met het eigen brandbluschmate- xiaal aangetast; later kwam er hulp van de drijvende brandspuit en van een mo- torbrandspuit uit Doidrecht. In het geheel werd er met twintig straten water gegeven; na een uur was men het vuur meester, zoo dat een ramp voorkomen werd. Omtrent de oorzaak kon nog niets definitief gemeld wor den, wel staat vast dat des middags in de be- wuste afdeeling een loodbrander aan het werk is geweest. De schade is vrij aanzienlijk. DE ONTVLUCHTE GEVANGENEN Met den trein van 12 uur 55 is gister de derde gepa'kte vluchteling naar Den Haag overgebracht en aan de politie overgegeven1, die hem per gevangenis-auto naar de Sche- veningsche gevangenis bracht. Op het station was groote belangstelling van de zijde van het publiek. Kraaienhof zag er goed uit. Zijn gevangeniskleeren had hij verwisseld voor een gewoon pak. Hij had vergunning gekregen een cigaret te rooken en dampte er lustig op los. Hij scheen het niet bepaald dramatisch te vinden, dat hij weer naar zijn vroegere verblijfplaats werd terug- gebracht, altbans bij zijn aankomst zette hij een glunder gezicht en begroette de Haag- sche rechercbeurs met een vroolijk: „Zoo, jongens DE ONDERSCHEIDINGEN OP. KONIN- GINNEDAG. Bij de onderscheidingen ter gelegenheid van den verjaardag van de koningin komt voor de benoeming van mr. D. Fock, oud- gouverneur-generaal, tot minister van staat. Sjef van Dongen is wegens zijn moedig gedrag in de Poolstreken onderscheiden met de gouden eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift. Benoemd is tot Staatsraad in buitengewo- nen dienst Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister de heer mr. R. J H. Patijn, voorzitter van de Commissie van ad- vies inzake aardolieaangelegenheden, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud-secretaris-generaal van het Departement van Buitenlandsche Zaken. De kunstschilder W. A. van Konijnenburg en de letterkundige Frederi'k van Eeden zijn benoemd tot ridder in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw. De kunstschilder A. M. Gorter werd' be noemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. Tot ridder in de Oranje-Nassau-Orde wer- den benoemd de violoncellist Chr. van Ister- dael, de tooneelkunstenaar Louis de Vries, de grafische kuostenaar J. G. Veldheer en de kunstschilder Anth, H. J. Moikenboer. ZIJN VROUW OVERREDEN. De heer Kahrel reed gistermiddag in_ een auto in gezelschap van zijn echtgenoote'naar restaurant Riche aan de Vischmarkt te Gro- nigen. Mevr. K. stapte uit en ging voor den auto op de stoep staan. Daar de wagen niet evenwijdig aan de stoep stond, wilde de heer K. den auto rechtzetten. Hij had evenwel den wagen op een versnelling vooruit laten staan, zoodat bij het gasgeven de auto in plaats van achteruit te rijden vooruit vloog. Mevr. K. raakte onder den auto. Zwaar ge- wond werd zij naar de r. k. ziekenverpleging vervoerd, waar ze kort na aankomst is over- leden. VOOR ZWAKKE NEDERLANDSCHE KINDEREN IN DUITSCHLAND. Een gift van de Koningin. De Koningin heeft aan de commissie van samenwerking bij hulpverleening aan behoef- tige Nederlanders in Duitsehland een be- langrijke bijdrage geschonken ten behoeve van de uitzending van zwakke Nederland sche kinderen uit Duitsehland. GASCORRUPTIE. Te Bedum. Blijkens mededeeling van B. en W. van Bedum had de directeur van de gemeentelijke gasfabriek aan den raad aldaar op zijn hoogst 600 aan giften aangenomen, ten deele wegens vergoeding voor bewezen dien- sten aan verschillende leveranciers. Den raad werd voorgesteld, aan genoeraden ambtenaar het vertrouwen niet te ontzeggen, te meer niet aangezien hij in een besloten zitting van den raad heeft verklaard dat hij zelf het ge- vaarlijke van die handelingen heeft ingezien en daarom in de laatste 2 a 3 jaren niets heeft aangenomen. Genoemd bedrag kwam overeen met t' on- derzoek der justitie te Groningen. Het voorstel van B. en W. werd met alge- meene stemmen aangenomen. KORTE BERICHTEN, Onder zeer groote belangstelling is gister te Renkum plechtig onthuld het ge- denkteeken, gesticht ter nagedachtenis van den heer Joan Beuker, directeur der pa- heen. Midden in de plaats lag een plein; het hek van het heerenhuis liep langs een zijde er van, die muur van het kerkhof met taxis- boomen er langs, langs een anderen kant. Recht tegenover het hek stond een ouderwet sche herberg met groote stallen er naast. „Als ik dit alles zelf zoo geregeld had, had het niet beter kunnen zijn", redeneerde Jim mie bij zich zelf, terwijl hij voor de deur van de herberg afsteeg. „Alles past prachtig!" Hij liep een oude gang binnen, met het plan, daar te ovemachten. Hij had reeds een behoorlijk verhaal bedacht, dat een grond kon opteveren voor zijn verschijning op die plaats. Hij was de eerste rijknecht van een buitenlandische edelman in Rusland. Zijn meester stelde zeer veel belang in het land- bouwbedrijf. Hij wilde Engelsche schapen, varkens en rundvee op zijn landgoed invoe- ren. En hij had Jimmie naar Engeland ge zond'en, om eens rond te zien en wat voor hem te koopen. Hij was nu uit om schapen te koopen, hij wilde eens kijken naar de scha pen van de Wiltshire ruinen het land dat, zooals hij zeide, een zekere gelijkenis had met de Russisehe steppen. De menschen van de herberg slikten alles wat Jimmie hun zeide, zooals een kalf de tnelk ran zijn moeder sliktbinnen tien minu ten was zijn paard in een goeden stal en zat hij zelf behaaglijk in een warme kamer. Hij deed zijn avondmaal met ham en eieren, en vond cfit een prettige verandering na al de weelde van nog maar kort geleden; hij rookte een pijp bu' het open vuur en babbdde rnet „lk meende, dat ik geen pepermunt iustte, maar se dert ik heb geproetd, vind ik ze heerlijkt" Voor H.H. Winkeliers bij: J. F. v. Lieshout en G. Kuijper, ALKMAAR. pierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, lid van den raad, enz. Mej. de weduwe J. Betten, te Oude- horne (Schoterland), die 1 Juli 102 jaar ge- worden is, is gistermorgen overleden. Gisteravond omstreeks 11 uur hebben in de Vierambachtstraat te Rotterdam eenige jongens een donderbus op de tramrails ge- legd. Toen een wagen van lijn 15 er over reed, ontstond een lichte onploffing, tenge- volge waarvan eenige ruiten van de tram zijn gesprongen. Gistermiddag omstreeks 3 uur is op den Loosduinschen Weg in Den Haag een man door een auto aangereden. Met een her- senschudding en een diepe hoofdwonde is hij door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand was zorg- wekkend. Zaterdag 1 September wordt mej. Catb Braafhart te Ede 102 jaar. Zij is nog goed gezond Te Eindhoven is zekere W. A. V. aan- gehouden, die allerlei goederen naar ver schillende door hem daar ter stede gehuurde kamers liet afgeven, zonder dat betaling volgde. De gemeenteopzichter B., te Hengelo, die Zondag bij het zwemmen zijn halswervel brak, is gisterochtend overleden. Eergisteren is te Vlijmen de 92-jarig\ heer H. de Laat, die zich naar het veld had begeven om naar het vee te kijken, in een sloot verdronken. Het dochtertje van de f ami He van G. heeft in een woning aan den Zinkerweg te Rotterdam een pot met kokende thee omge- trokken, waardoor zij brandwonden aan fin- kerarm, linkerschouder en handen heeft ge kregen. Zij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. ONWEER EN BRANDEN. Gistermdidag is de bliksem geslagen in ingeslagenin de groote korenschuur der wed. Pijnenburg. De schuur is verbrand en de graanoogst, varkens, kippen enz. zijn verloren gegaan. Te Helvoirt is de bliksem ingeslagen in geslage nin de groote korenschuur der wed. Pijnenburg. De schuur is verbrand en de graaonogst, varkens, kippen enz. zijn ver- lorken gegaan. Te Helvoirt is de bliksem geslagen in de boerenbewoning van G. K. Huis; inboe- del en oogst zijn verloren gegaan. EEN DRAMA. Op den avond van 28 Maart j.l. heeft zich op den Mathenesserdijk, even voorbij de Ma- thenesserbrug, te Rotterdam, een drama af- gespeeld, waarbij de 67-jarige J. Grotepas een vrouw, waarmee hij gedurende 2jaar heeft geleefd, doodgestoken heeft, onmiddel lijk waarna hij zichzelf in den hals heeft ge- stoken. Een voorbijganger zag op dien avond een troepje menschen staan en toen hij naderbij kwam zag hij een vrouw wegloopen, die aan de overzijde van den rijweg voor een cafe ineenzakte. De vrouw was doodelijk aan den hals door een steek getroffen. Korten tijd nadat zij was ineengezakt is zij overle den herbergier en zijn vrouw en de dorpsno- tabelen, die in den loop van den avond bin nen kwamen. En voordat hij naar bed ging, had hij gehoord, dat lady Scraye op het hee renhuis was. Hij ontdekte dat gewichtige feit zonder eenige moeite of poging van zijn kant. Dorpslieden, die naar „De Hond en de Eend" of „De Jachthond en de Fesant" kwamen op een avond, kunnen geen half uur praten, zonder te spreken over den adel in den omtrek, en het scheen een zaak van zeer groot gewicht voor een heer met een ruigen haardos, die binnen was komen vallen om wat te rooken en te drinken, dat lady Scraye terug was gekomen. Zij was gisteren geko- men, zeer plotselingdat werd in den tuin verteld, maar of het was, om lang of kort te blijven, dat werd er niet bij gezegd. Volgens hem kwam en ging de adel in dezen tijd als de wind over de daken zij waren hier en daar en overal, en men kon ze niet meer tel- len. Het was niet meer als toen hij jong was, toen de lords en ladies van hoogen rang thuis bleven bij hun pachters, en nooit ergens heengingen, behalve om Londen eens in de drie jaar te bezoeken, om het hof hun hulde te bewijzen, en misschien tweemaal per jaar naar de rechtszittingen, om bij te wonen, dat de rechtef de misdadigers ter dood veroor- deelde. Neen, tegenwoordig met die auto's en al die dingen zag men den adel in het eene land ontbijten en in het andere lunchen, en het was zooals in de Schrift stond, dat zij geen blijvfnde plaats voor hun voetzolen hadden. J -T (Wordt veryolgd), i x -S y

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5