De regels voor den weg w *0/ T elegpammen Bioscopen Sport Rfiarktlierichten HEDE1V GEEM BEERS. H II Wll IFR9 Ontvangen eene nieuwe zending OVERHEMDEII, iii in iiiLLtno, 2i]den Zelfbindeis met bijpassend pochats, terwljl zij'het imitatie-zilver als echt heb ben beschouwd en medegenoimen. In de keuken werd, geknoopt in een rooden zakdoek, een partijtje visch gevonden, dat een der inbrekers achtergelaten heeft. Te Zaandam is in den afgeloopen nacht ingebroken in den kruidenierswinkel van de firma C. Keg. Uit het kasregister, dat aan de acbterzijde opengemaakt werd, werd een bedrag van 70 ontvreemd. Men vermoedt, dat de daders dezelfden zijn, die 14 dagen geleden bij de firma Simon. de Wit bebben ingebroken. -- t SPREKENDE FILMS. Van Nederlandsche zijde is bij de te Berlijn op te rdahten Maatschappij voor sprekende films met een kapitaal van M. 12 mill, betrok- iken de Internationale Mij.* voor sprekende Elms te Amsterdam. De Tri Ergon Musik A.G., een ondermaat- schappij van die naam, zal haar naam wijzi- gen in Tonbilt Sindicaat A.G. President-com- massaris wordt de bankdirecteur Curt Sobern heim. Naar verluidt zijn er reeds onderhande- Tmgen begonnen over een samenwerking met de groep Polyphon en Siemens und Halske, die naar het Hbl. meldt, een nieuwe maat schappij voor de veraardlging van sprekende filmapparaten met een kapitaal van 3 mill 1M. zal oprichten. ONBEVOEGD UITOEFENEN TANDHEELKUNDE. - Een 50-jarig tandtechniker te Utrecht had bij een juffrouw te Zaltbommel een tand ge- (txokken en daarvoor 1.50 ontvangen. De jkantonrechter te Zaltbommel had verd. van overtreding van art. 436 W. v. S. vrijgespro- iken. Van ait vonnis was het O. M. in appU igegaan. Bij behandeling dezer zaak voor de Tielsche lechtbank op 16 Aug. j.l. werd als getuige- deskundige gehoord de geneeskundige inspec teur van de volksgezondheid, dr. J. J. Th. ■jDoyer, die een uiteenzetting gaf van de be- ivoegdheden van tand::chnici onder de nieuwe wet. Tegen verd. werd toen 150, subs. 50 da gen hechtenis geeischt. Gisteren werd bij veroordeeld tot 100, subs. 50 dagen. MISLUKT VOLKSGERICHT TE GOUDA In de Prins Hendrikstraat nabij den Jan Philipsweg te Gouda hebben Woensdagavond ernstige relletjes plaats gehad, waaraan ten slotte de geheele politiemacht te pas moest komen om den toestand meester te worden iDe oorzaak was de woede van een duizend- koppige menigte tegen de verhouding, die in het gezin van den heer Ten H. bestaat. De familie Ten H. was eenigszins in een finan- cieele depressie geraakt. Deze moeilijkheden was de familie te boven gekomen met de hulp van den bij haar inwonenden kostganger, deh heer Van der P., die den inboedel gekocht had. Woensdagavond nu werd den heer Ten rl. de toegang tot zijn vroegere eigendommen geweigerd. Zijn echtgenoote was echter bin- men. De berocide man had daarop een poging gedaan om ook binnen te komen. Dit gelukte hem echter niet. De geheele buurt nam het toen voor den uitgestootene op en na 8 uur begon het hoe langer hoe meer te gisten. Het publiek nam vooral een dreigende hou- ding aan tegen de steeds onzichtbaar blijven- de echtgenoote van den heer Ten H. Doch ook tegen den kostganger was men niet vriendelijk gestemd. Om ongeveer 10 uur is het toen tot een uitbarsting gekomen. Een groote menigte school samen tot volvoering van een „volks- gericht" en onder luid gehoon ging men tot den aanval over. De foel was al spoedig ver- dwenen en deuren en ramen bleken eveneens goede voorwerpen te zijn om de woede op te koelen. Ook veel vuurwerk kwam er aan te pas. Zoo was een der eerste stukken een groote zevenklapper, die door de brievenbus naar binnen ging. Drastisch optreden was bier geboden. De inspecteur van politie, de beer Van Hoorn, dirigeerde alle beschikbare manschappen naar het bedreigde punt. Zelfs de verkeersagent, die op een heel ander stads- deel opereerde, werd gerequireerd. Hierop voerden acht agenten een charge met den igummistok uit, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. Men zocht een goed heenkomen en een tweede aanval op de woning werd1 niet ge- waagd. IIISTORISCHE aNECDOTEN. Victor von Scheffel woonde in Heidelberg langen tijd naast een man, die to) in den treure't lied Nach Sevilla1 op de fluit speelde. Het was niet uit te houden. Dus schreef de eanger een briefIk ben nu wel overtuigd, dat u dolgraag naar Sevilla wilt. Ik zou u raden, zoo gauw mogelijk op weg te gaan. Tot aan het naaste station wil ik gaarne een rijtuig voor u betalen! Van toen af ver- langde de fluitist niet langer naar Sevilla! water uit het ruim te verwijderen, zoodat de Dprajnion zellstandig zijn reis kon vervolgen. De Engelsche generaal-majoor Sir Frede rick Maurice heeft een biografie van gene raal Rawilnson geschreven en in zijn boek vindt men onder andere het volgende grap- pige voorval verhaald: Een Britsch generaal kwam onverhoeds een bigade inspecteeen. Op het laatste oogen- blik ontdekte men dat eeir van de soldaten te donken was om rechtop te kunnen staan, dus werd hij haastig uit de gelederen wegge- smokkeld, op een berrie gelegd en achter het laatste gelid in een deken gewikkeld. Toen de generaal bij zijn inspectie een lichaam (dat bij voor dood hield) op een berrei zag liggen, posteerde hij er zich voor, plaatste zich in de houding en salueerde heel plechtig, terwijl hij zeide: ik salueer den roemrijk gesneuvelde. Onder de deken vandaan antwoordde een dikke en gesmoorde stem: Wat zeat de ouwe De beroemde Fransche natuurkundige Ampere was op zijn tijd doodgoed zoowel als verbazend kwaad en hij kon b.v. als hij onderwijs gaf al heel drifti gworden. Zoodra zijn eerste drift wat bekoeld was, nam zijn goedige natuur de overhand en kreeg hij spijt over zijn woede. Op zekeren dag loste een zijner leerlingen een meetkundig vraagstuk niet naar zijn te- vredenheid op, waardoor Ampere zoo boos werd, dat hij den knaap toeriep: Je bent een ezel. De jongen, door de woorden van zijn on- derwijzer geprikkeld riep hem even luid toe: Neen, U is zelf een ezel. Ampere woede was inmiddels weer be koeld en hij was geheel kalm geworden. Op goedigen toon antwoordde hijDat is wel mogelijk, maar ik geloof het niet. Begin nog maar eens van voren af aan dan zul je zien dat je je vergist hebt. De leerling begon weer en zag na een oogenblik, dat hij verkeerd had geredeneerd. Je ziet dus vriend zeide Ampere la- chend, dat ik geen ezel ben. Overigens is een ezel sen trouw, matig-geduldig en vlijtig dier. Wie weet of wij, toen wij elkaar voor ezel uitscholden, dat dier niet het meest hebben be- leedigd. - 2. ■3. VOOR DEN WIELRIJDER: i. Rijd altijd zpoveel mogelijk rechts, vooral bij het maken van een bocht. Haal altijd verkeer, dat voor U Is/ links in. Rechts mthaleti is strafbaar en; zeer gevaarlijk. (Hierop is een uitzonde-- ■ring op sommige rijwielpaden). Tracht. ■nimmer tusschen twee elkander passee- rende voertuigen door te glippen. Geef bij het veranderen van richtingj duidtelijk zichtbaar een teekcn, en vooral,i doe het tijdig. i 4. Geef op een kruispunt vobrrang aanj hem of haar, die rechts van U is. Ryd/ komende van ztiweg od een hoojdwegi .behosdzaam. g. Geef steeds, waar gevaar kan drelgen, - behoorlijk signaled, metde bel. dat uw rijwiel voor zien is van een rem, bel en reflectoren bovendien opi den voorgeschreven tijd van eco goede .verliehting. Gebruik geen verbUmend\ licht, dat is voor andere weggebruikens gevaarlijk. J 6, Lang niet alle reflectors zijn gped; voor-; ziet U van 64n, die inderdaad mvcaleme lichtstralen duidelijk zichtbam- rood teA rugkaatst. Zorg wor een goede plaal- gfiTg van den reflector. f Rijd niet op een rijwiel met tdnderUjk.e of ver uitstekende voorwerpen, dit is ge-, t veartltlL Voor tnUchUngen op verkeersgebied kith men zich idi de politie wenden. jProvSwciaaS jsaeyiifs Van koningin Victoria wordt verteld, dat zij eens natuurlijk onder een schuilnaam en zonder zich bekend te maken gedich- fen zond aan de redactie van een tijdschrift. Maar een maand later las zij in de „corres- pondentie-rubriek" van het blad een verzoek van verdere toezendingenverschoond te blijven. Dien raad, zei de koningin aan een barer vertrouwden, aan wie zij het verhaal deed, heb ik trouw opgevolgd. Ik ben zelfs nog verder gegaan en heb het.vfcrzen niaken geheel opgegeven. De redding van het slagschip Dominion, dat eens bij Point Bonaventure in de Cha- leurbaai (Canada) op een onderzeesche rots liep, moet aan den kapitein Kingsmitt te danken zijn, die de geheele bemanning van 850 koppen met pak en zak wilde matrozen- dansen liet uiivoeren, om door de op die ma pier veroorzaakte rhythmische schuddingen van den geheelen scheepsromp te verhinde- ren, dat de kiel zich nog vaster op de rotsen werkte. Uit de onder het dansen genomen peilingen bleek, dat het schip voor 27 voet diep in het water lag, terwijl zijn diepgang 28 voet bedroeg. Daarop werden de dansen, waarbij de matrozen eerst zelf de mUziek hadden gefloten, onder begeleiding van de scheepskapel voortgezet, en dit zonderlinge middel had werkelijk tot resultaat, dat het de met voile kracht achteruit werkende ma chines gelukte, het reusachtige schip weer vlot te krijgen. Uit het onderzoek bleek, dat bij het ongeval een aantal platen waren in- gedrukt, maar de scheepspompen waren ruim voldoende, om het binnenstroomende PETTEN. Woensdagavond kwam de Raad dezer ge- ineente in voitallige zitting bijeen. Voorzitter: de burgemeester, de heer H. S. Eriks. De voorzitter opende de vergadering waar- na de notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Ingekomen was de mededeeling van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, dat de gemeente wegens aandeel in de sub- sidiekosten op grond van het werkloosheids- besluit 1917 over het 4e kwartaal 1927 moet storten 143.44, welk bedrag reeds is inge- houden. Een bericht van den Inspecteur der Directe Belastingen te Alkmaar, dat de opbl-eng!^ der G. E. B. over 1928/1929 is geraamd op 4000, en van de opcenten op de G. I. B. op f 1000. Een schrijven, houden de mededeeling, dat aan den Keuringsdienst van Waren te Alk maar over 1928 een bijdrage is verschuldigc van 59.51; over 1926 werd /3 4-48 tevee betaald. Ingekomen was van "den mfnfsfer van on derwijs, kunsten en wetenschappen, een schrijven, houdende mededeeling dat de t drage dezer gemeente in de kosten der R.i B. S. te Alkmaar over 1927 313.64' be draagt; over 1926 werd f 4.59 tekort be taald. Een bericht van Ged. Staten, dat de gewij- zigde schoolgeldverordening door de Kroop was goedgekeurd. Een verzoek van „Het Witte Kruis" om op de begrooting 1929 een subsidie van 1X cent per inwoner uit te trekken. Indien nog een be grooting dient te worden opgemaakt, stelden B. en W. voor gunstig te beschikken, welk voorstel met algmeene stemmen werd aange- nomen. Een verzoek van de commissie van vakon derwijs van den Alg. Ned Poldtiebond om sub sidie in 1929. B. en W. stelden voor dit verzoek voor ken nisgeving aan te nemen, welk voorstel werd aangenomen. Een schrjjver van Ged. Staten, waarin were voorgesteld het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur te wijzigen met betrekking tot het uitbesteden van armlastigen bij gezinnen. B. en W. stelden voor te bench ten, dat dit voor deze gemeente van geen belang wordt geacht, aangezien uitbestedipg van personen niet voorkomt, en mede gezien de aanstaande vereeniging met Zijpe. Met algemeepe stemmen wend dit voorstel aangenomen. Verslagen. Ingekomen is het verslag over 1927 van de comm. to wering van schoolverzuim en van de comm. van toezicht op het lager onderwijs in deze gemeente. Naar aanleiding van het verslag der comm van toezicht op het L. O. vroeg de heer Tim- merman of de verbeteringen aan de deuren in de school reeds zijn aangebracht om deze tochtvrij te maken. De voorzitter meende, dat dit nog niet is geschied. Deheer Blom merpte op, dat er tochtband aan de deur is. De heer Timmerman vond een houten lijst beter. De heer Blom vestigde de aandacfht op gor- dijnen De heer Hollander zeide, dat het dan goede gordijnen moeten zijn om het tochtvrij1 te ma ken en deze zijn duur; een houten lijst is ook goed. De voorzitter zegde toe, een nader onder zoek in te stellen. Meerdere ingekomen verslagen liggen voor de leden ter inzage. Ontheffing hondenbelasting W. de Beurs over 1927. Door W. de Beurs wer dover 1927 onthef fing van hondenbelasting verzocht, aange zien hij in November 1926 geen hond meer had. Burg, en Weth. stelden voor geen onthef fing te verleenen, aangezien de reclame veel te laat is ingekomen. Met algemeene stemmen werd dit voor stel aangenomen. Hierna werd het kohier hondenbelasting voor 1928 nagegaan en vastgesteld met een totaal van 36 honden a 67. Aanbieding gemeentebegrooting. Aangeboden werd de rekening der ge meente over 1927. De ontvangsten hebben bedragen 35846.35, deuitgaven 37343.11, nadeelig slot 1496.76, voor zooveel den ge- wonen dienst betreft. De ontvangsten van den kapitaaldienst hebben 24170 bedragen, de uitgaven 24000, batig slot 170. De heeren van der Vlies, Timmerman, de Graaff en Hollander zullen de commissie vormen, belast met het nazien der rekening. In verband met de rekening 1927 werd besloten de begrooting 1927 overeenkomstig die rekening te wiizigen. Rekening Burgerlijk Armbestuur De rekening van het Burgerlijk- stuur over 1927 werd nagezien en iceurd met in ontvangst 807.52, in 833.66; nadeelig slot 26.14. Begrooting 1928. Van Gedeputeerde Staten is de ting 1928 wederom teruggekomen met enkefe opmerkingen lo. Verlaging van den post „druk- bindwerk" van 125 tot 100. 2o. Verlaging van den post „reis- en ver- blijfkosten" van 60 tot 50. 3o. Idem van den post „abonnement tele- foon" van 30 tot 25. Ten aanzien van deze posfen stelden B. en W. voor de uitgetrokken bedragen te handhaven, welke voorstellen met algemeene stemmen werden aangenomen. 4o. Met betrekking tot de bijdragen aan de Ver. van Burgemeesters en Secretarissen 3.50) werd besloten te berichten, dat dit geen vereeniging van ambtenaren is, doch een vereeniging ter behartiging van ge- meenschappelijke belangen, en deze post dus 1927. Armbe- goedge- uijgaaf begroo- en U 2^^chtlee ouc?e neer heb Wer ergeus to het park een bankbUjet van zestig gulden laten vallen. Parkwachter: .JVtaar mijnheer, ziet U dan niet, dat het verboden is papier weg te werpen (London Opinion)! diende te blijven gehandhaafd. 5o. Ten aanzien van de verhoogde subsi die aan het Burgerl. Armbestuur f 200. werd bericht, dat de ontvangsten van deze in- telling zoodanig zijn verminderd, dat een subsidie van 100 ontoereikend was. 6o. Voorgesteld werd door Ged. Staten om 125 opcenten op de R. I. B. te heffen, aan gezien deze belasting met 20 pet. was ver- laagd. Overeenkomstig het voorstel van B en W. werd besloten te berichten, dat daar- mede gewacht zal worden tot het volgende belastingjaar, voor 1928/1929 was het nu te laat, alsdan zal een voorstel aan den raad worden gedaan. Rondvraag De voorzitter deelde mede, dat door den minister van binnenlandsche zaken en land- bouw het wetsontwerp tot vereeniging van Petten en Zijpe met spoed om advies naar den Raad van State was gezonden. De heer Timmerman vestigde de aandacht op de toestand va den weg in Vfenen, welke zeer slecht is. Spreker had er met de heer Greup over gesproken en deze vond het ge- wenscht, dat het gemeentebesfuur een ver zoek bij -de eigenaar van den weg, Staats- bosch-beheer, indiende tot beharding, zulks in verband met de bebouwi-ng. Na eenige bespreking werd besloten een dergelijk verzoek in te dienen. Daaraa werd de vergadering gesloten. (Ongecorrigeerd). (Qedeeltelijk gecorrigeerd.) ERNSTIGE BOTSING. GRONINGEN, 31 Aug. Gisteravond te ongeveer half elf had op den Heerenweg ter hoogte van de villa Sonnevanck een ernstig ongeval plaats, namelijk een bot- sing tusschen een motorrijwiel en een auto. Op den motor zaten twee onderofficie- ren van het garnizcen Assen. Zij reden in de richting Haren, maar hielden den lin- kerkant van den weg. Uit de richting Cro- ningen naderde een auto. De bestuurder W. B. gaf signalen en besloot ook maar links te houden en zette de remmen aan. De motorrijder schijnt op het laatste mo ment weer van richting te zijn veranderd, met het gevolg dat hij' met voile kracht tegen den auto opreed. Het motorrijwiel cwam ten deele op den motorkap van de auto terecht. Het werd zwaar beschadigd. Met de beide sergeants liep het slecht af. Een hunner, de 20-jarige J. Di:k, wonende te Wolvega, werd met een ingedeukte borst- kas opgenomen. Een zijner beenen was bo vendien op drie plaatsen gebroken. Zijn toestand was hedenmorgen zorgwekkend. De duorijder, de eveneens 20-jarige P. Ruiter, ook uit Wolvega, bekwam een beenbreuk en liep aan het hoofd eenige wonden op. De politiedokter Het beide jongemannen naar het Academisch Ziekenhuis te Gronin- gen vervoeren. De auto is beschadigd, doch kon op eigen kracht wegrijden. Naedr wordt gerneld, dat de sergeant Van Dijk hedenmorgen aan de bekomen verwondingen is overleden. DE DE -■,] '-'U'T" -'S'v-7-ct/,.-, - - „Het is nog pas drie uur en flc „Ja, Je weet tegmwoordig nauweliiks doen tot bedtiSd", me hler at dood". wat Je met jesselt znB (Lite) VERJAARDAG VAN KONINGIN. 's-GRAVENHAGE, 31 Aug. De vei- jaardag van H. M. de Koningin is op de in de residentie gevierd. van Rijks-, Provinci- ijke gebouwen en gezant- schapshuizen en vele particuliere wonin- gen. Het Voorhout prijkte weder in feest- tooi. Op verschillende pleinen werden mu- ziekuitvoeringen gegeven. Het Haagsche comite voor volksfeesten organiseerde ai- lerlei festiviteiten. Des voormiddags was er parade en hedenavond wordt de feest- viering besloten met een vuurwerk van ge- meentewege op het Malieveld. De felicita- tie-registers ten paleize werden druk ge- teekend. ACHMED ZOGOE TOT KONING GEPROCLAMEERD. TIRANA, 31 Aug. De commissie van de Wetgevende Vergadering zal Zaterdag de proclamatie van Achmed Zogoe tot koning goedkeuren. Daarop zal onmiddellijk de proclamatie plaats hebbenen zal de Verga dering den eed van trouw aan den Ko ning afleggen. EEN VLIEGTUIG GEVONDEN. LONDEN, 31 Aug. Uit Reikjavik wordt gemeld, dat aan de kust van IJsland een vliegtuig is gevonden. Men vreest, dat het vliegtuig dat van Hasselt is. AUTOBUS IN BRAND. VLISSINGEN, 31 Aug. Ter hoogte van het vhegveld alhier is hedenmorgen dt autobus, eigenaar de heer Goedbloed di den dienst onderhoudt tusschen Vlissin gen, Middelburg en Wolfaartsdijk in brand gevlogen en totaal uitgebrand kwamen geen persooolijke ongeluidtwi yoor. HET IN BANDIETENWEZEN MEXICO. LONDEN, 31 Aug. Uit Mexico Cl+v wordt gemeld, dat 30 bandieten onder 1«. nlg u,an ,Y,1«ueras> Donderdag in den staat Puebla 12 automobielen en autobussei he%ben aangehouden en de inzittenden heb ben geplunderd. In een der auto's zat di gouverneur van den staat, die er evenwa na een kort vuurgevecht in slaagde uii handen der bandieten te blijven. Twee dooden, twee gewondui PRAAG, 31 Aug. Bij de groote artille- ne-manoeuvres in de omgeving van Ho- radschdowitz vond een ritmeester van het 5de artillerie-regiment een niet ontplofte granaat. Toen hij deze wilde demontee- ren, ontplofte het projectiel. Den ritmees ter werd het hoofd afgeslagen. Een bur ger werd door een stuk van de granaat in de borst getroffen en overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis. Een andere burger en een artillerist werden door de granaatscherven gewond. Programmes van 31 Aug. tot en nut. Donderdag 6 Sept. Theater Cinema Americain. Hoofdnummer: Kom je ook bij de marine? comedie-team van Wallace Beery en Ray mond Hatton. De twee matrozen Tparodie op den we reldoorlog.) Toegang voor elken leeftijd. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Hoofdnummer Vrijdag, Zaterdag en Ion- dag: Bet naar de Olympiade (geprolos- geerd.) Hoofdnummer Maandag, Dinsdag, Woens- dag: De straatjongen van Montmartre (avonturen). Victoria Theater. Hoofdnummer: De Scheepsjongen. Hoofdrollen: Lans Hanson, Roy d'Arcy en Jackie Coogan. ■M Voetbal. Het eerste elftal, waarmee Alomaria hei volgend seizoen hoopt uit te komen is ah volgt opgesteld: v. d. Abeele - Ooms, Hartland, Schuit, v. d. Horst, Roosendaal, Elfring, Homan, Reitsua, Mulders, Jo Bos Dit is dezelfde opstelling als die in het vo rige seizoen Z'ouden ze nu eens eindelijk den kampioenstitel balen? De gelegenheid er voor is mooier dan ooit! Het tweede elftal ziet er als volgt uit! Oudes. Janson, Jaspers, Moi, Porssius, Klinkhamer, Theo Bos, Nijrnan, Helder, v. Wieringen, Michels, DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 31 Aug. 1928. Op de heden gehouden graanmark-t waren in totaal 3772 H.L.'s aangevoerd als: 746 H.L. tars'' 11.50—/ 12.75 ;175 H.L. rogge 10.50: 1467 H.L. gerst chev. 1111.75; 535 H L. haver 10—/ 11.75; 2 H.L. boonen; 20 H.L. mosterdzaad (geel) 26; 6 jH.L. spinaziezaad; 817 H.L. erwten, w.o.: groene erwten (klein-e) 2124; groene erw'tec (groote) 33f 35grauwe erwten 45- 56; vale erwten. 28.5038; alles per 100 K.G. U- DE KAASMARKT. ALKMAAR, 31 Aug. 1928. Op de hecfek gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 147 stapels, wegende 73000 K.G., waarvan de prijzen als volgt: Fabriekskaas: kleine 52: Commissie 54; Bocrenkaas: kleine 53j Commissie 54. Handel ma-tig. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 31 Aug. 1928. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 2 lading®. 975 H.L. VERDR0NKEN00RD 117. Laatst uitkomende Nouveaut^'si 00] )OK

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 8