DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Jan Ccmvee, ilkmasr in hot teeken van den middenstand. No. 203 Honderd dertlgste Jaargang AUxmnementsprijs bij yooruitlbetaliiig per 3 raaanden f 2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyerfcmtiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plftai Brieyen franco N.V. Iloefe- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam CO, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. ZATERDAH 1 SEPTEMBER Dageiijksch overzicht. OH nfffifffief besfaaf uit 2 bladea. -1928 Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. ■UH: De middenstand, dat is de groote groep nij- vtre werkers, die eenerzijds een dam hebben opgeworpen tegen den steeds wassenden in- vfoed van het groot-kapitaal en die ander- zijds de hechte burcht vormen van welks kan- teelen de aanstormende horden der ontevrede- nen worden teruggeslagen, die het maat- schappelij'k evenwicht willen verbreken en onze samenleving op andere fundamenten wil len hertxmwen. De middenstand, dat is het beeld is niet nieuw meer de kur-k waarop in financieel opzicht staat, stad en gewest drijven, omdat bet zonder den steun der middenstanders niet mogelijk zou zijn de gelden bijeen te brengen, die noodfcakelijk zijn om het groote rader- ■Vr-erk van samenleving en samenwerking in beweging te houden. •De middenstand, dat is de groep van trouwe Nederlanders, die grootenaeels geen tijd hebben voor politiek, voor sectarisme, jlolsjewisme en andere ismen, die zich in den jagelijkschen strijd om het bestaan met alle jcracht aan den.bloei van hun ondernemingen tijden en in hun vrijen tijd modelten van luisvaders en rustige burgers zijn. Het is de groote middengroep, die aan den staat dat stevige evenwicht geeft, waardoor iiij velerlei schokken zonder gevaar voor ont- wichting doorstaan kan, het is de groep der- genen waarop in tijd van nood niet Jevergeefs een beroep zal worden gedaan. y'i En het is daarnaast de groote groep der be- jeheidenen, die zich in den strijd om eer en roem op den aehtergrond1 houden, die niets anders willen wezen dan ze werkelijk zijn en die, juist door hun bescheidenheid, niet besef- len wat zij eigenlijk beteekenen. Het heeft lang geduurd eer deze nijveren, die als bijen in den grooten staatskorf elk aan de volmaking van eigen eel werkten, tot het besef zijn gekomen, dat zij niet elkaars vijan- den, maar elkaars bondgenooten zijn. Immers, in den concurrentie-strijd staan zij niet tegenover maar naast elkander, steeds trachtend elkaar te overtroeven door, met be- houd van een billijke winst, naar de beste wij- ze van voortbrenging en de goedkoopste wijze van distributie te zoeken. "Wie hierin de anderen voorkomt is niet een vijand maar een vriend, want hij wijst nieuwe wegen, .die niet alleen den omzet vergrooten, maar ook den consument ten goede komen en die dus in het welbegrepen belang van deb geheelen staat moeten zijn. Den 30sten September 1902 werd te Am sterdam tijdens het toen daar ter stede gehou- den derde internationaal congres voor den handeldrijvenden middenstand, besloten tot de stichting van den „Nederlandschen bond van vereenigingen van den handeldrijvenden mid denstand". Belgie had1 reeds het voorbeeld gegeven en Amsterdam en Rotterdam kwamen ge- lijktijdig tot een actie van organisatie. Beide stroomen werden in een beding geleid en in den loop van een kwart eeuw is het eertijds nog aarzelend zijn weg zoekend riviertje tot een breeden, sterken stroom ge- groeid, die zich bruisend van kracht, alle hin- dernissen voor zich uitstuwend, een weg baant naar het ideaal van afdoende bescherming en volmaakte samenwerking. Vijf en twintig jaren is de organisatie met eindeloos geduid en moeizamen arbeid hech- ter en sterker gemaakt, telken jare stonden d organisatoren, de pioniers dezer beweging, op het jaarlijksch congres even stil, niet alleen om telkens opnieuw de aandacht te vestigen op belangrijke vraagstukken, die bespreking en voorziening eischten, maar ook om een terugblik te werpen op den arbeid van het af geloopen jaar. En ziet, steeds waren gunstiger resultaten te boeken, steeds doeltreffender was de samen- werking gewofden en steeds belangrijker en veelomvattender waren de vraagstukken waar- over na prae-advies een eonclusie der congres- sisten gevraagd werd. In 1905 werd ook de hier te lande bestaan- ie organisatie van den industrieelen midden stand gelegenheid gegeven deel van den bond ie kunnen uitmaken en werd de naam gewij ligd in „Nederlandsche Bond van Vereenigin gen van den handeldrijvenden en van den in iustrieelen middenstand", die te Utrecht was gevestigd. In Juli 1924 werd in een buitengewone al- gemeene vergadering deze naam in „Neder landsche Middenstandsbond" veranderd en sverd de zetel verlegd naar's Gravenhage en 'P 12 October 1927 heeft Hare Majesteit de Koningin aan dezen naam het praedicaat ,Koninklijke" toegevoegd in welke hoogste on- ierscheiding de bond onzes inziens zeer te- 'echt de beste waardeering van zijn arbeid o«eft gezien. velen Wie nagaat hoe in vakvereenigitlgen en or- ganisaties van gelijksoortige wefkers allerlei waagstukken naar voren treden, welker oplos- smg in velerlei opzicht een ertkel bedrijf of rnnht ten goede kan komen, die kan zich ook voorstellen hoe ontelbaar en veelomvattend onderwerpen moeten zijn, die het belang rai den middenstand raken, waar die midden- 1 toch is oD^ebouwd uit zoovele hetero- gene deelen, dat samenwerking door dikwijis onmogelijk werd geoordeeld. Welke belangen heeft de eigenaar van een warenhuis gemeen met een kle-in kruideniertje, een cafehouder of een banketbakker uit een klein provincieplaatsje? Gaan hun belangen wel in een enkel opzicht samen, sterker nog, staan zij in den steeds scherper wordenden concurrentiestrijd niet als vijanden tegenover elkander, strijdend met het zoo ongelijke wa- pen van het bedrijfskapitaal om elken klant naar eigen onderneming te trekken? Is niet wat de een graag tot stand ziet ko men juist op den ondergrond van den ander gericht? Werkelijk, wie deze vogels van diverse plui- mage bij elkaar wist te brengen, wie deze zoo faeterogene strijders in dezelfde gelederen laat voortmarcheeren, heeft niet alleen met einde loos geduid en onverflauwde energie alle klip- en van bekrompen inzicht omzeild, maar eeft tevens getoond den breeden weg te kun nen volgen en slechts die vraagstukken naar voren te brengen van welker oplossing de ge- heele middenstand in al zijn geledingen de vruchten kan plukken. Wie het gedenkboek van den Nederland- schen Middenstandsbond inziet, dat het vorig jaar ter gelegenheid van zijn 2'5-jarig bestaan is uitgegeven en dat door den voorzitter van het Bondsbureau, den heer A. Ingenool Jr., op zoo uitnemende wijze verzorgd is, ziet daarin de geschiedenis van den Bond' beschreven en lcrijgt tevens een overzicht van wat op con- gressen en vergaderingen behandeld en be- reikt is geworden. Hulde aan de mannen, die deze conglome ratic van bedrijven en ondernemingen langs doornige paden vcilig- op het tegenwoordige arbeidsveld gebracht hebben, hulde aan de groote figuren der middenstands-beweging, die nog steeds rusteloos werken om de gedach- te weg te nemen, dat winkeliers en consumen- ten el'kanders natuurlijke tegenstanders moe ten zijn, dat middenstanders, in den beperkten zin van neringdoenden en industrieelen, wel punten van strijd, maar niet van samenwer king zouden hebben. Nu na vijf-en-twintig jaren van rusteloozen arbeid aanvaardt de sterke Nederlandsche Middenstandsbond de hoogste koninklijke on- derscheiding in het trotsche bewustzijn, deze als dank voor de resultaten van zijn arbeid ten voile verdiend te hebben. De omvang van dit artikel laat niet toe in den breede na te gaan wat op de verschillende congressen bereikt is, hoe het saamhoorig- heidsgevoel steeds opgewekt en versterkt werd, hoe de eerste voorzitter van deze organisatie, de bij den middenstand onvergetelijke heer Meuwsen, in't harnas is gestorven en z'n werk thans nog voortleeft in het nuttige fonds, dat zijn naam draagt, hoe het vaandel uit de hand1 van hen die vielen, dadelijk door ande ren werd overgenomen en voortgedragen, hoe de regeering door staatscommissies en offi- cieele benoemingen getoond heeft het belang van een sterken middenstand te begrijpen en te waardeeren. Wij (kunnen slechts in het kort memoreeren, hoe de organisatoren zich den steun van een Raad van Advies verzekerden, hoe op aandringen van drie middenstands- bonden ook hier heeft helaas de splijtzwam een gunstigen voedingsbodem gevonden door de regeering een Middenstandsraad in het leven werd geroepen, hoe daarnaast ook in den Hoogen Raad-van Arbeid door midden standers over hun belangen gewaakt wordt, hoe door velerlei rijksdiensten nuttig werk wordt verricht, hoe men pro-fiteert van Ka- mers van Koophandel en andere lichamen, hoe een Algemeene Borgmaatschappij' en een Algemeene Centrale Bankvereeniging, bu reaux, la-boratoria en voorlichtingsdiensten in het leven zijn geroepen, hoe -de directeur van het Bondsbureau met zijn assistenten hadden te kort komt om het vele werk ite kunnen ver- zetten, hoe een groot en goed middenstands- blad wekelijks door duizenden lezers met be- langstelling wordt ontvangen. Het is een lange zin geworden, maar dat zij niet korter kon zijn is't beste bewijs, dat uit't kiemcelletje der samenwerk-ingsgedachte in 25 jaren tijds een wijdvertakte en stevige organi satie gegroeid is. Na een bestaan van zes-en-twintig jaren zal deze federatieve bond, waartoe helaas nog steeds niet alle plaatselijke organisaties zijn toegetreden, te Alkmaar zijn 2'5ste congres houden. Dat is in zekeren zin een jubileum en wij mogen er dankbaar voor zijn, dat Alkmaar de uitv-erkoren gemeente is geweest, waar dit ju bileum herdacht zal worden. Maar dat is geen toeval en ditmaal niet daaraan te danken, dat congressisten uit het geheele land in de afgeloopen jaren al gecon- stateerd hebben, dat onze gemeente een ideale plaats is om het nuttige met het aangename te vereenigen. Het is uitsluitend1 het gevolg van de om standigheid, dat wij hier thans nog een ander jubileum kunnen vieren, een plaatselijk jubi leum en daarom voor onze stad van zoo bui tengewone beteekenis. Immers, de Alkmaarsche Vereeniging voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand gedenkt dit jaar haar vijf-en-twintig jarig bestaan, wat niet alleen het bewijs van haar levenskracht is, maar er tevens aan her- innert, dat de Alkmaarders zich reeds organi- seerden toen de middenstand in de hoofd steden daartoe ternauwernood het voorbeeld had gegeven. Bij dit jubileum der ontvangende vereeniging mag een enkel woord over haar levensgeschie- denis niet ontbreken. De vereeniging werd1 opgerkht op initiatief van de heeren Willem van V-uure, W. M. H. ?els, A. Fortuin, Jb. Cloeck en J. H. Jacobse en de oprichting was waarschijnlijk gei'nspi- reerd door den" bondsvoorzitter, den heer Vleuwsen. Zij slaagde er in, het Rad van Avontuur van de kermissen te verwijderen en begon een actie voor vervroegde winkelsluiting en Zon- dagsrust, daar de winkels alle dagen tot elf uur en des Zondags tot negen of tien uur ge- opend waren. Door advertenties in de plaatse lijke bladen werd een Zondags-sluiting op vijf uur bepleit. Zeer sterk werd o.a. in 1904 tegen de zoogenaamde vliegende winkels te velde getrokken en in 1905 werd een incasso- en informatiebureau opgericht en stuurde men den gevreesden man met de roode pet er op uit om bij wanbetalers, die op de zwarte lijst voorkwamen, de kwitanties te presentee- ren. Het resultaat bleef niet uit, want de slech- te betalers schijnen in dien tijd zeer kleurge- voelig te zijn geweest en sterk op rood ge- reageerd te hebben. De stoot werd gegeven tot de oprichting van een onderlinge glasverzekering en een tweetal spaarzegelvereenigingen, die thans nog, los van de middenstandsvereeniging, in uitstekenden staat verkeeren. Men werkte mede aan de Bureaux van Ad vies voor den middenstand en de Midden- standscredietbanken. De Kamers van Koop- iandel hebben de eersten vrijwel vervangen en de Middenstandsbanken zijn van een zware ziekte hersteld en genieten thans een uitstekende gezondheid. Dank zij de actie der Jonge vereeniging werd hier ter stede een Middelbare Handels- school met 3-jarigen cuisus opgericht en mede dank zij haar groote medewerking, is de school voor de naaste toekomst behouden ge- bleven. De Vereeniging hielp mede pressie uitoefe- nen op de regeering voor de instelling van een Rijksvoorlichtingsdiuvst en beter Rijksvak- onderwijs, zij1 ging het handeldrijven door ambtenaren tegen, ijverde voor snel en goed- koop recht bij het incasseeren van kleine vor- deringen, ageerde tegen het oprichten van gemeente winkels, hielp protesteeren tegen de voorgenomen weeldewet van Minister Colijn en zag hier ter stede haar actie voor een centraal terrein voor vrachtrijders, waartoe ook de Kamer van Koophandel medewerkte, met succes bekroond. Vele leden deden in de oorlogsjaren nuttig werk in onderscheidene commissien en onder leiding van voorzitters als de heeren A, For tuin, W. van Vuure, Jb. Cloeck, D. Houwing, L. Trijbetz, G. Cloeck en A. Burger was er een opgewekt vereenigingsleven waarbij steeds getracht werd1 de belangen van den middenstand te bevorderen. Daartoe werkten de met de plaatselijke af- deeling van „De Hanze" gehouden winkel- weken mee en ieder herinnert zich nog wel de groote tentoonstelling, de G.A.M.I.T., die in alle opzichten een succes geworden is. Eindigen wij1, wat de Alkmaarsche Midden standsvereeniging betreft, met er aan te her- inneren, dat haar bestuur thans een werk- zaam aandeel heeft genomen in een zoo pre- caire zaak als de gemeentelijke precario-rech- ten en dat ihet steeds op de bres staat waar de belangen der middenstanders geschaad drei- gEn te worden, dan behoeft niet meer betoogd dat de Alkmaarsche jubilaresse op haar zilve- ren feest op ecu uitstekenden staat van dienst mag roemen. Dank zij dit plaatselijk jubileum zal men in Alkmaar straks de congressisten uit alle dee len des lands het welkom kunnen toeroepen. De groote Middenstandsbond zal hier weer een terugblik op het afgeloopen jaar werpen en nieuwe, belangrijke onderwerpen in open- bare bespreking brengen. Hij zal weer strijden om eigen terrein en eigen bezit te behouden en al is deze bijeen- komst niet zoo belangrijk als het jubileum- congres, dat het vorig jaar te's Gravenhage is gehouden, en dat in het teeken van de wa- penschouw stond, toch wordt ook hier weer eens duidelijk de noodzakelijkheid van samen werking gedemonstreerd door de zeer belang rijke, den geheelen middenstand rakende vraagstukken waarover inleidingen worden gehouden en verschillende sprekers een prae- advies zullen uitbrengen. Onderwerpen als de zakelijke 'bedrijfsbelas- ting, vrijstelling van zegelrecht van cassa- bons, stratbaars-telling van oneerlijke concur rence, het wetsontwerp tot wijziging der Z-iek- tewet, waarover de penningmeester, de heer Lips, een prae-advies zal uitbrengen, de heer bedreiging tegen den flesschentrekker, het wetsontwerp op de winkelsluiting, het winkel- aantal en de personeele belasting die van winkels, hotels en koffiehuizen wordt ge- heven, het zijn alle vraagstukken, welke de volgende week op het congres hier ter stede in bespreking zullen -komen en die ten nauwste het belang van den geheelen middenstand raken. De secfetaris van den Bond, de heer L. de Groot, geeft in zijn uitvoerig jaarverslag een overzicht van de in het laatste jaar yerki'egen resultaten. Er is reden tot groote dankbaar- heid, want opnieuw heeft de bond zijn be- staansrecht in velerlei opzicht bewezen. De financien konden wat ruimer zijn, maar waar is de organisatie, welke deze algemeene klaciht niet kan onderschrijven Er is onder leiding van den eminenten voor zitter, den heer Ed. G. Schumann, weer veel en goed werk gedaan, er is propaganda ge- voerd en het congres is een nieuwe demonstra te voor de noodzakelijkheid van eendrachtige samenwerking zonder welke geen resultaten te Dereiken zijn. De Alkmaarsche Middenstandsvereeniging is gereed haar gasten te ontvangen, het ge- meentebestuur zal hen op de bekende prettige wijze in onze raadszaal't welkom toeroepen en autotochten en cabaretavonden zullen op de congresdagen een aangename afwisseling bieden. Last not least zal er een groot officieel diner in de Harmonie worden gehouden en de eeni- ge flesschentrekkers, die de congressisten hier ontmoeten, zullen de kellners zijn, die het edel druivennat in -de fonkelende glazen zullen sehenken. Dan zal ongetwijfeld menig woord aan het verleden en het heden gewijd worden en dan zal men algemeen met voldoening kuilnen constateeren, dat de middenstand door goede organisatie, onder bekwame en krachtige lei ding, steeds grootere bestaanszekerheid heeft gekregen en steeds meer bewezen heeft on- misbaar voor de welvaart van ons volk te zijn. Moge Alkmaar's naam in de geschiedenis van den georganiseerden middenstand aan een belangrijk en in alle opzichten geslaagd congres verbonden blijven. SpreekurenMaandag a.s. 2—4 uur. Donderdag a.s. 79 uur. EMMAST.PAAT 75, Alkmaar. Prix d'Excellence voor piano van het Ainsterdamsch Conservatorium. Dat alles bij elkaar genomen komt men tot het resultaat, dat er tusschen Amerika en Engeland wel politieke verschillen zijn, die nog nader onder de oogen moeten worden gezien. En voeg daaibij het feit, dat Kellogg wel in Ierland geweest is, dan mod men in Engeland wel eenigszins bitter ge- stemd zijn over deze reis van der. AmerikaaO" schen Staatssecretaris. Het is intusschen duidelijk geworden dat de Engelsche politiek, ondanks haar vele be.1 slommeringen in Europa, niet mag verzuimen ook aandacht te wijden aan d-e betrekkingen met de Vereenigde Staten en de vraag, hoe, er op den duur een nauwer contact met Washington te verkrijgen zal zijn. DE REIS VAN KELLOGG NAAR EUROPA. Kellogg zwijgzaam in Parijs; zijn vermijden van Engeland; ver- vreemding tusschen Amerika en En geland?. De reis van Kellogg naar Parijs ter gele genheid van de onderteekening van het anti- ooiiogsverdrag is in zekeren zin een teleur- stelling geworden voor sommige landen. In de eerste plaats voor Frankrijk, het land, dat Kellogg officieel ontving. Bij zijn komst te Parijs toch had men verschillende verklarin- gen van hem verwacht, maar Kellogg wilde niets uitlaten. Dat heeft meer dan een reden. In het alge meen is een Amerikaansche politieus huiverig om veel te spreken, om niet in de Europee- sche aangelegenheden te geraken. Maar in dit geval was er nog een andere reden. Zooals men weet, staan in Amerika de presidentsverkiezingen voor de deur en het zou daarom voor Kellogg zeer gevaarlijk zijn, ellenlange redevoeringen te houden om dat elke onvoorzichtigheid door zijn politieke tegenstanders zou kunnen worden uitgebuit en dus een strop voor de republikeinsche par- tij zou kunnen worden. Misschien hebben deze verkiezingsoverwe- gingen ook wel den doorslag gegeven voor de eenigszins ongewone samenstelling van zijn reisplan, waardoor bij Londen zoowel op de heen- als wel op de terugreis zorgvul- dig heeft gemeden. Vooral de terugreis is voor Londen sterk teleurstellend. Kellogg ging immers naar Ierland en zijn reisroute moest dus wel over Londen loopen. Dit ver mijden van Londen is wel eenigszins be- vreemdend. In Engeland vraagt men zich af, of er een soort van vervreemd-ing tusschen beide landen is ontstaan nu Kellogg op het vriendelijke verzoek van Baldwin geant- woord heeft, dat hij later misschien zou komen. Later, als Mj misschien niet meer aan het hoofd van het departement staat! Zoekt men naar redenen van deze ver- vreemding, dan kan men die misschien vinden in de nieuwe Engelsch-Fransche vlootovereen komst. Deze overeenkomst heeft in Amerika den argwaan gewekt dat Engeland ten op- zichte van Frankrijk's duikbootwapening in de Middellandsche Zee, hoewel het de du-ik- booten zou willen afschaffen, toe heeft gege ven tegenover nog geheim gehouden Fran- sche concessies in het voor Engeland overbe- langrijke kruiservraagstuk, waarin Londen tegenover Amerika staat en dit laatste zich nu genegeerd kan voelen. Dan heeft Enge land te lang gedelibereerd voor het zijn toe- stemmend antwoord op Kellogg's Pact-voor- stel in zee zond, waardoor het vrijwel de hekkensluiter in de rij der naties werd en Washington's ongeduld gaande had ge maakt. In Engeland daarentegen voelt men zich gegrief-d, dat de Vereenigde Staten zoowel de nieuwe nationa-listische Chineesche regee ring erkend hebben, met welke Londen nog oude rekeningen te vereffenen heeft, voor het over een mooerne tractaatpolitiek wil ond-er- handelen. Verder heeft Washington zich, buiten Lon den om, tot de Egyptisch-e regeering met het aanbod van een arbitrage-tractaat gewend, omdat het zich aan de fictie houdt dat Egypte een onafhankelijk koninkrijk is gewor den en niet meer onder Britsche voogdij staat. Men heeft hier in Ameri-ka een antwoord gezien op Engeland's zelfstandig handelen tegenover Mexico, met hetwel'k het in een tijc dat Washington met deze republiek nog Over- hoop lag, zijn moeilijkheden regelde, DUITSCHLAND. DE ONTDEKKING VAN EEN MOORD.J Na drie jaar.] In het begin van Augustus 1925 verdween* de 58-jari-ge Ernest Bohm uit Lop-pow in het! district Lands'beg aan de Warthe. Er was geen spoor van -den man te vinden; hardnekkige geruchten, dat de verdwenene; was vermoord, wilden maar niet verstom- men. Met het gevolg, dat de justitie eenigen •tijd -geleden de nasporingen moest hervatten en de plaatselijke politie versterkt werd met -een sectie van de Berlijnsche recherche. De hernieuwde pogingen hebben een gun" stag resultaat opgeleverd; de verdwij-ning van den man is opgehelderd en de moorde- naars zijn a-chter slot en grendel gezet. Bohm, die vroeger een boerderij heeft ge- had, had in deze in -verband met zijn gezond heid van- de hand moeten doen. Hij kocht zich in het district Landsberg een nieuwe woning. met een s-tukje land. In het jaar '25 verkocht hij zijn bezitting aan het echtpaar Rehfeldt, onder beding echter van vrije kost en inwo. ■ning tot zijn d-ood. Toen het echtpaar zijn verplichti-ng niet na kwam, vatte Bohm het plan op, den koop. ongedaan te maken, over welk plan hij met -enkele -buren sprak. Op een Zondag in Augustus verdween Bohm om niet meer terug te keeren. Enkele dagen van' te voren was een herdershond, zijn onafscheidelijke metgezel, op even geheim- zinni'ge wijze verdwenen. De justitie heeft het echtpaar RehfeMt ge^ a-rrest-eerd, dat spoedi-g bekende den man en- den bond gedood te hebben: Het lij'k van Bohm, in het bosch begraveni, is dezer dagen opgegraven: het bleek, dat den on-gelukkige de schedel was ingeslagen. TWEE' ARBEIDERS GESTIKT. Bij den aanleg van een br-on te Dresden zijn in de schacht twee arbeiders door gas. sen ibedwelmd. Toen d-e bran-dweer met gas- maskers aanrukte en de mannen' naar boveu haalde, waren ze reeds dood. EEN BRUTAAL DIEVENSTUKJE. J Het u-urwerk der Maria-kerk te Berlijn wordt op het oogenblik nagezien en- voor dat doel waren de koperen wijzerplaten er af ge nomen en in den toren neergezet. Eergiste-' ren was een der platen verdwenen en -de ver- denking viel ten onr-echte op de werkliedenij die met het uurwerk bezig zijn. Daar zij diem argwaan natuurlijk wel hadden -gevoeld, pas-; ten zij g-oed op om de werkelijke dieven in handen te krijgen en dat is hun gisteren ook gelukt. Drie mannen slopen den toren binnen en hadden juist een tw-eede plaat gegrep-eni; toen- de werklieden hun den pas afsneden en inrekenden. De dieven ontkenden eerst, ook de andere wijzerplaat te hebben gestolen, doch deze is later in een kelder te Wedding, waar zij een zaakje in oude metale-n d-reven, gevonden. Daar is ook een bad'hup ontdekt, die een paar dagen te voren bij een loodgieter was ontvreemd. ENGELAND. KELLOGG IN IERLAND. Een rede van Cosgrave. Op het diner dat te Dublin ter eere van Kellogg gegeven is, zeide president Cosgra ve, dat het pact de k-roon -op Kelloggs werk is -en dat zijn naam het symbool is geworden van den imternationalen vrede. Het Iersche volk is verheugd, dat Kellogg Ierland als minister van de groote Ameri kaansche republiek, waarmee Ierland door zulke nauwe banden van v-riendschap en ver- wantschap is verbonden, bezoekt. Ierland ia er trotsch op, dat Iersche geest en moed niet alleen meegewerkt hebben tot het verkrijgen der Amerikaansche onafhankelijkheid, maa: ook om de republiek tot haar tegenwoordil ge grootheid te brengen. Kellogg antw-oordd'e, dat het -een groott voldoening voor hem was, dat de Iersdht vrijstaat e-en' dfer eerste is geweest die< zon» der aarzelen de beginselen van het anti-oor- 1-ogspact heeft aanvaard, dat uitdrukking gaJ aan de hcop van miilioenen menschen- in d< wereld. Kellogg hoopte en vertrouwde 4iat al le voiken bej! pact zonden teekenen. ALKMAARSCHE COURART. M i i It 11 -X i 41

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1