DE LANGE DE MORAfiZ Transpireerende Voeten Radiografisch Woerbericht. hrengmzerman) en deze zulleQ reddin? iSISSMBBaBHMgBm van de Amsifenifemffiefk ekend; of een onzer be br haar landgenooten even Rvangen zou worden? De Concertgebouw-uitvoering pekke dingen zijn deze gekke wereld pog niet uit: een revue- en operette-gezel schap treedt op in het Concertgebouw en de goede Josephientje Baker danst er een Char leston, terwijl daarvoor en daarna Hawaiian eangers, een conferneier enz. optreden. En de mensehen klappen in hun handen en via den het mooi. Zoo was het er Zaterdagavond toen Jo gephine Baker daar haar staf zwaaide. Want Josephine, zij was in het Concertgebouw al les. Het prograrama van de opvoering van het Hollandsch Revue-Operettegezelschap vermeldde nog meer dan Josephine's optreden alleen, maar ondanks dit was zij toch alles Zij die er het minst op haar plaats was voel de er zich misschien het meest op haar ge mak, zij sprong met drie treden tegeiijk de trappen op het podium op of af en sprong en duikelde over de dansvloer en de mensehen die er waren, waren voor haar gekomen en voor niemand anders. Het negerdanseresje veroverde de harten van het publiek, maar vooral deed zij dit met haar naief gezongen liedjes, die met een ongekunsteldheid werden Voorgedragen die inderdaad treffend was Of dat alles de moeite waard was om er een Concertgebouwbezoek voor over te hebben0 Dat is een vraag die misschien bij velen op zal komenen die ieder maar voor zicl? zelf oplossen moet. Echter, we moeten erkennen: het was aar- dig om Josephine Baker, de beroemde dan seres, waarvan ongetwijfeld een zekere char- me uitgaat, gezien te hebben. En dat was vermoedelijk voor velen een reden om naar haar gastvoorstelling in het Concertgebouw )e gaan kijken. Josephine besloot den avond met, zooals haar gebruik is, enkele niet meer jeugdige heeren uit het publiek ten dans te voeren Met een langdurig- handgeklap en gejuicb nam het publiek, cat haar verschijnen steeds met applaus begroet had, van haar af- scheid. Na het optreden in het Concertgebouw werd in de danszaal van Trianon het feest voortgezet en evenals elders verdrongen zich bier de mensehen om de revuester te bekijken. Josephine kwam binnen en werd onmid dellijk toegejuicht, zij gaf het orkest haar in- structies en daarna begon de pret. Zij maak- te kaalhcofdigen heeren de weinig overge- bleven haren in de war en draaide ze tot een piek en voerde verder danslustigen op den dansvloer, zooals zij dat ook in de anderc plaatsen waar zij optrad gedaan heeft. Door haar grappige manier van optreden wist ook tiier het negerdanseresje al weldra de sym- pathie van alle toeschouwers te verwerven. Tot 12 uur was men in Trianon in Jose phine Baker-stemming. DRUKKE VAART OP HET NOORD- ZEEKANAAL. De maand Augustus is voor de scheep- naapt op het Noordzeekanaal en daarmee tevens voor de vaart op Amsterdam een re- cordtijdperk geweest. Te IJmuiden werden 735 zeeschepen geschut (koopvaardij- en toeristensehepen)de bruto inhoud bedroeg 4.985.983 M3. Dit zijn getallen, die nog nimmer te voren bereikt zijn. VERDRONKEN. Zaterdagmorgen is de 20-jarige tuin- dersknecht A. v. d. Kruk in de Provinciale Vaart onder de gemeente Rijswijk nabij Delft van een schuit gevallen en verdronken. EEN TWIST TUSSCHEN NEVEN. Tijdens de Koninginnefeesten te Zwaag- westeinde (Fr.) ontstond twist tusschen d-; neven Popke de Bruin en Lammert C. de Bruin. De laatste trok zijn mes en stak zijn tegenstande? in het bovenbeen Een slagader werd getroffen. Ondanks spoedige hulp trad de dood spoeaig in. De verdachte is ter be- schikking van de justitie te Leeuwarden ge steld. VERZOENINGSVERDRAG MET FINLAND. Een wetsontwerp is ingediend tot goedkeu - fing van het op 9 Juni 1928 te Geneve tus (chen Nederland en Finland gesloten Ver Zoeningsverdrag. Dit Verzoeningsverdrag is van gelijken hrhoud als het Nederlandsch-Zweedsche Ver- zoeningsvexdrag, dat op 21 Mei 1927 te 's-Gravenhage tot stand kwam en waaraan de Staten-Generaal reeds hunne goedkeurin^ hebben gebracht. Ook in dit verdrag komen beide partijen overeen om geschillen, die tus schen hen mochten rijzen en die noch onder de omscbrijving van artikel 36, lid 2, van het Statuut van het Permanente Hof van In lernationale Justitie aanvaardvoor derechts- eenige andere tusschen Nederland en Fin land bestaande afspraak, op vreedzame wijz- zouden kunnen worden opgelost, aan de Srocedure van verzoening (conciliate) te on- erwerpen. Finland heeft, evenals Nederland, cle be- voegdheid van het Permanente Hof van In fernationale Justite aanvaard voor de rechts- geschillen, die vallen onder de bovertbedoel- de omschrijving van art. 36, lid 2, van ge- poemd Statuut. De Zwitsersche Regeering heeft hare goedkeuring gehecht aan de in de artiketen 2 en 5 voorkomende zinsnede, krachtens welke aan den President van den Zwitserschen Bond onder bepaalde omstan digheden de benoeming van leden der verzoe- aingscommissie wordt opgedragen. NEDERLAND IN HET BUITENLAND. De Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor^ V-eemdelingenverkeer te 's-Gravenha ge, deek mede, dat hare films van Neder land gedurende de „Pacific Southwest Ex position" te San Francisco ieder vijf dagen vertoond zijn in net theater dier tentoonstel- ling. Volgens bericht van den Nederland- schen vice-consul aldaar, den heer Adriaan rlartog, werden de voorstellingen bijgewoond door een talrijk publiek, dat zich, evenals dr Moore, leider van het ..Educational De- aariment" zeer vleiend uitliet over de kwali- leit der bee'den. Dp 31 Augustus, zoo schreef de vice-con- vul, een Holland-day" georganiseerd vorden, daarep de films herhaaldelijk zullen loopen. MEVR. A. NOORDE WIE R-RE DOING IUS ZESTIG JAAR. Honderden brieven en teltgrammen brach- ten Zaterdagmorgen mevr. Noordewier-Red- WngTus geiuRwensctien van vriencren en an dere bewonderaars. De huldiging droeg een intiem karakter: 'smiddags om half drie werd uitsluitend voor leerlingen en oud-leerlingen in den Schouwburg van het Hof van Holland een operette opgevoerd, welke getiteld was: „Een stem-consult bij mevrouw Noorde- wier", muziek van dr. Johan Wagenaar, Van de daarop gevolgde receptie in den foyer maakten velen gebruik om de jubila resse te complimenteeren. als moeder. De heer H. F. Kernkamp bood namens de gemeente Hilversum en het Huldigingsco- mite bloemstukken aan. Op het podium was te midden van bloe- men de marmeren buste van de kunstenares opgesteld, welke eenige jaren geleden door den Hongaarschen beeldhouwer prof. Edu- ard Teles is vervaardigd en welke het eigen- nesraancren van aen overreaene zullen bij die overbrenging geen militaire eerbewijzen wor den gebracht. DE ONTSNAPTE GEVANGENEN. De juffrouw in vrijheid gesteld. Vrijdagavond heeft de politie de juffrouw, uit de Tak van Poortvlietstraat, die gearres- teerd was in verband met de ontvluchting van vier gevangenen uit de Scheveningsche strafgevangenis, op vrije voeten gesteld. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt ter zake van het verbergen van en hulp ver leenen aan ontvluchte gevangenen. HULDEBLIJK KONINGIN MOEDER. Het Ned. Cor. Bur. meldte, dat te's Gra venhage op initiatief van jhr, T. M. van Asch van Wijck een comite heeft gevormd, dat als huldeblijk aan de koningin-moeder een liefdadigheidsavond organiseert, die za! worden gehouden 10 en 11 October in het dom is van de firma Begeer. Het ligt in de £ebouw van Kunsten en Wetenschappen, bedoeling van vrienden en bewonderaars te A" JJ— trachten deze buste in eigendom te krijgen en haar te doen plaatsen in het Stedelijk Museum te Amsterdam. DE LUTINE. Nieuwe plannen ter berging. De b-ergingsmaatschappij Firma Doeksen en Dros te Terschilling heeft met L'oyds te Londen een contract gesloten, waarbij haar voor den tijd van vijf jaar het alleenrecht wordt verleend om de ..lading" van de Lu- tine, bestaande uit gou-den en zilveren munten en goud- en zilverstaven te bergen. (De Lu- tine strandde in het jaar 1799 in de Noorder- gronden van Terschelling). Verondersteld mag worden, dat er nu een goede kans bestaat, dat de goudstaven en ver- dere sohatten, die nu reeds langer dan een eeuw op den bodem der zee rusten, te voor- schijn worden gebracht. De lading werd indertijd geschat op een waarde van 20 millioen gulden. In den loop der jaren werd voor 1,200,000 geborgen, n.l. 1 milioen aan goud- en zilverstaven en voor 200.000 aan gouden en zilveren mun ten. Er zou dus nog voor een waarde van ruim 18 millioen gulden in t wrak moeten zijn. DE TOL TE M'UIDEN. Omtrent de geruimen tijd loopende onder- handelingen tusschen het Hoogheemraad- schap en den Haag over opheffing van den to I te Muiden, hoort men niets meer. Bij in- formatie is ons gebleken, ald'us sohrijft men aan het Hbl., dat men in Muiden nog steeds de beslissing wachtende is op't aanbod den tol op te heffen, indien het Wegenfonds de hoogiere kosten van onderhoud van briig en sluizen voor zijn rekening neemt. waarvan de revenuen zullen worden afgedra gen aan het sanatorium „Oranje-Nassau's Oord" bij Renkum, waarvan de koningin- moeder de stichtster is. GOUVERNEUR VAN CURASAO. en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol-Strooipoeder, zijnde de meest afdoende poeder daarvoor. In bussen naai waarnerninoerj, verncht in den morget van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. van 3 September. Medegedeeld door het Kon. Nederl 1 Meteorologisch Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 769.6 te Ham burg. Laagste barometerstand 735.7 te Isafiord Verwachting (geldig tot den avond van 4 September) Zv/akke tot matige wind, meest zuidelijke vertrekt. Thuis is niets veranderd, alleen moeder en zuster zij-n arm geworden, de geldwolf Tillin- ger (Ko van Dijk) tracht het huis en de groo- te boomgaard te koopen voor veel te weinig geld. Dan komt Jac! Hij zal redding brengen, of-1 -""s- mwu zmaeinu schoon hij geen cent bezit! En hij belooft dat "chtingen, licht tot half bewolkt, mogelijk aan zijn moeder. Hoe echter een oplossing te licl,ter' ochtendnevel, droog behoudens ee- vinden! Plotseling verschijnen zijn beide fin£e iians °P onweer, weinig verandering in vroegere makkers Muggs (Sam de Vries) en temperatuur. Hoe dat allemaal gaat, welke dolle situa- ren, die in Alkn.aar van de revue-Ter Han ties ontstaan hoe het drietal zich uit de moei- gegtven werden. vormden eea waardig he lijkheden redt, het is praehtig en de geheele shut van de large reeks opvoeringen die h-»i zaal zit te schudden van den lach en vermaakt gezelschap ter Hall in den loop der iarpn zich om het kostelijk spel der spelers. gal 1 ,areRl Natuurlijk komt alles in orde. Jac redt het In een woord schitterend was hetveen wordt gelukkig met de anderen en zijn beide ten ze nog lang in de herinnering van dui vroegere makkers, hun oude leven vaarwel zenden uit Alkmaar en omgeving bewaard gezegd hebbende, krijgen elk een aardig, lief blijven. En met groote dankbaarhe'id zal men vr^lwtJe terugdenken aan den drager van de rem Het spel was uitstekend. Los, vroolijk, goed aan den komiek, eenig in zijn kunst, aan den samenspel, het was allemaal in orde. grooten acteur Buziau. Hij, die van niets Wie de beste speler was? 't Is moeilijk te zooveel weet te maken en met z'n dwaas ge-; zeggen. Eigenlijk waren alle goed, was er schminkten kop het publiek slechts heeft aan geen zwak moment te ontdekken. te staren om de geheele zaal te doen bulde- Een succesvolle avond dus. Mockt dit stuk ren van het lachen. Het is bijna niet te ge- door dit gezelschap nog eens weer hier gege- looven dat we de volgende jaren deze revue yen worden, dan zal zeer zeker de zaal uitver-1 en den onvergetelijken Buziau niet meer te- LUr blijf de wegbetemmering nog Gymnasia gehouden. Hier te lande is uit Curasao bericht ont- huis, Jac. blijkt geen dief te zijn. Jac. krijgt de schouwburgtent waar deze revues wJLw vangen, dat daar bij de ingezetenen een adres zijn vroegere geliefde nu toch, kortom Jac opgevoerd, te zien werd gegeven en znn T.u circuleerde, dat aan de koningin zal worden wnrhf n-pi,,ttUrv I i6-s uo zln- toegezonden, houdende verzoek om in d' vacature, ontstaan door het aftreden van mr. Brantjes als gouverneur van Curasao, den oud-gouverneur Herfrich te benoemen. KORTE BERICHTEN. Te Delft is bij een vechtpartij de 18-ja- rige koopman Verhaar met een mes in het zitvlag gestoken en zwaar verwond Hij was door bloedverlies buiten kennis geraakt, toen de politie hem naar het gasthuis vervoerde De dader is onbekend. Op het Rembrandtplein te Amsterdam hebben drie mannen Zaterdagavond ruzie gezocht met drie Haarlemmers. De Haar lemmers, die niet wilden vechten, kregen eenige stompen en slagen; zij zijn naar het Binnengasthuis vervoerd. Twee waren spoe- dig weer in orde, doch de derde had een lich- te hersenschudding. De aanvallers zijn gear- resteerd. Verschenen is de Memorie van Ant- woord nopens het wetsontwerp tot herzie- ning van de wet van 19 December 1914 (St. bl. No. 564), houdende instelling van raden van beroep voor de directe belastingen en vaststelling van algemeene bepalingen betref- fende het beroep op die coleges. en wiizi- ging van de art. 265b en ^65c der Gemeente- wet. - Zaterdag is in restaurant Riche te den Haag de 98ste algemeene vergadering van het G-enootschap van Leeraren aan Nederl rug zien en beiden zullen slechts noode ge« mist kunnen worden op onze kermis, waar ze zulke oude en vooral goede kennissen ge worden waren. HET N. NED. TOONEEL IN HET GUL- DEN VLIES. Het Proces van Mary Dugan Voor een uitverkochte schouwburg had Za terdagavond in het Gulden Vlies de premiere plaats van het Amerikaansche stuk: Het Pro- maar voortbestaan, eigenlijk in stand ge houden door de tolbetalers. Want, als meer algemeen het voorbeeld werd gevolgd van hen, die dagelijks den tal passeeren met een beleefden groet aan den tolgaarder, diens niet meer opgeheven hand overigens negeerend, zou er wel verandering moeten komen Zij die gewoon zijn zonder betaling den tol te pas seeren, weten, -dat het Hoogheemraadschap, mocht al tot het maken van proces-verbaal worden overgegaan, geen enkele vervolging doorzet. Mochten er te veel van die niet-beta lers komen, dan zal het tolbestuur er moge lijk toe overgaan d-en tolboom te sluiten om den tolgaarder precies volgens de voorschrif- ten d'e gelden te laten innen. Maar dan is ook net moment aangebroken dat de Staat moet ingrijpen, en den tol overnemen, want dan komt er in de nauwe passage een opstopping, ie den weg totaal inbruikbaar maakt. EEN FORENSENKWESTIE. Belasting betalen voor een onbezol- aigde betrekking. In de gemeente Wadenoyen doet zich een forensenkwestie voor. De directeur van den Pomologischen Tuin een particuliere inrichting, onder Wadenoyen gelegen, werd als forens door laatstgenoem de gemeente aangeslagen in de gemeentelijks inkomstenbelasting. De directeur verzette zich, hoewel erkennende, dat hij meer dan negentig dagen per jaar in den tuin werk zaam was, bij Ged. Staten tegen dezen aan slgg op grond, dat die betrekking niet bezol- digd werd en dat de waarneming dezer functie hem als rijkstuinbouwleeraar vanwe- ge den minister van landbouw niet was op gedragen, zoodat niet kon worden aangeno- men, dat zijn salaris als rijkstuibouwleeraar gedeeltelijk uit de betrekking van directeur van den Pomologischen Tuin vootvloeide. Ged. Staten vereenigden zich met deze be- zwaren en vernietigden zijn aanslag als forens. In het waterland bij Warga (Fr.) zul len, door aanwending van electrische be- weegkracht, de poldermolens worden afge- broken. Zaterdagnacht is op drie plaatsen in de Van Merle-laan te Heemstede ingebroken. Slechts in een preceel wisten de dieven eeni- gen buit te behalen, waarbij een groot aan- tal gouden en zilveren sieraden werd ont- vreemd, terwijl de dieven zich ook te goed deden aan etens- en drinkwaren. In de an dere perceelen konden zij, doordat de ver- schillende deuren afgesloten waren, niet ver genoeg doordringen. Het Rijk heeft twee hectaren land ge- kocht, gelegen in den Eng te Wageningen, voor proefterrein en huisvesting van den Plantenziektenkundigen Dienst. HET IS RAADZAAIW OM PAPIEREN VAN WAARDE EN KOSTBAARHEDEN BRAND-EN INBRAAKVRIJ OPTEBERGEN.DE FIRMA TE ALKMAAR VERHUURT SAFE LGKETTEN DIE AAN DEZE EISCHEN VDLDOEN kocht zijn! Het was als het slotnummer van een schit terend v-uurwerk N. V. HET SCHOUWTOONEEL. In de slechts matig bezette zaal van de Harmonie gaf d-e N. V Het Schouwtooneel Zaterdagavond het blijspel Adam en Eva van Guy Bolton en George Middleton. De titel wekt het vermoeden, dat hier de oudste Bijbelsche geschiedenis op het tooneel gebracht wordt, maar de aankondiging, dat ces vaa Mary Dugan. Ter eere van het eerste hier thans een blijspel vertoond werd, geeft lustrum van zijn optreden in Alkmaar had het reeds -de zek-erheid, dat we hi-er met een ge- N-v- Tooneel onze stad de eer van deze pre- heel andere geschiedenis te doen hebben. m'ere gegund. Het publiek heeft in stijgende Eva is de naam van een allerliefst meisje, spanning dit bijzondere tooneelwerk gevoted. dat steeds twijfelt of ze met dokter Delamater Het woont Ms jury't proces bij van Mary Du- of met Lord Andrew Gordon in het huwelijk San> een mooie vrouw uit- de tooneelwereld zal treden. die er van wordt besdhuldigd, haar minnaar Haar huisgenooten zijn een tante, die voor Edgar Rice te hebben vermoord. En n-u ont- d-e huishouding behoorde te zorgen en dat s^aaI de gro'ote strijd tusschen den openbaren aan- de meid overlaa-t, benevens een getrouw- aanklager en den verdedigenden advocaat om de zuster met haar man, een nietsnut, die 1 scIuildig of niet schuldig zijn. 't strafproces- van schoonpapa's g-eld leeft. Zoo doet -ook )'orm< waarbij deze personen de leiding heb een oud-e oom, die 15 jaar geleden eens voor ?n en rechter-president alleen maar beslisl Be Kermis. voor een weekend is komen logeeren en sindsdien niet meer weg is kunnen komen. Voor hen alien moet James King, d-e eige- naar van een rubberonderneming, den kost verdienen en op het aatst beginnen de steec'te hooger wordende rekeningen der familie hem zoo tegen te staan, dat hij besluit eenige maanden met zij-n huisgenooten op een oude boerderij te gaan wonen, ver van New-York gelegen-en waar de familie dus niet zooveel kans krijgt om schulden t-e maken. De familie wendt dat onheil af, door den dokter in vertrouw-en te nemen-, die James suggereert, dat hij ernstig ziek is en nood zakelijk een- Faar maanden op r-eis moet James neemt dat besluit, maar zijn com Horace Pilgrim, verraadt het complot d familie en James besluit zij-n nuisgenooten te straff en. Hij gaat wel op re-is maar stelt zijn bedrijfsleider Adam Smith als plaatsvervan- gend gezinshoofd aan Deze moet nu het oog op de -geldverspiiling der familie hou- d-en en heeft natuurlijk ee-n allesbehalve ge- makkelijke taak. Hij besluit dan de kostbare sieraden der meisjes tijddijk te laten v-er- -dtvijnen en vertelt de familie, dat de rubber- zaak op de flesch is -gegaan en dat alle huis genooten zullen moeten werken om aan den kost te korn-en tot vader James weer van de reis teru-g is. Noodgedwongen besluiten z-e daartoe. De dokter verdwij-n-t als aspirant schoonzoon van het tooneel, de schoonzoon wordt con- fectiehande-laar, Oom Horace wordt levens verzekeHngsa-gent en de m-eisjes beginnen een kippenfokkenj op de oude boerderij waar de lord trouw blijft aan Eva. Als James teru-gkomt vindt hij d-e heele gedurende een week de Paardenmarkt, Ge- Het gemeentebestuur is van deze beslissing I Joffhehh^n^0 Ni€uwesloot en de Laat »be' van Ged. Staten bij de Kroon in beroep ge- Onze jaarlijksche kermis is weer voorbij. - De tentjes, kramen en vermakelijkheden, die familie druk aan het werk en natuurlijk komt i j. dan uit, -dat hij heelemaal niet g-eruineerd is, maar het werken beval-t alien zoo goed, dat ze er m-ee door blijven gaan gaan. HET DEPARTEMENT VAN DEFENSIE Beeediging van minister Lambooy. De minister van defensie heeft zich Vrij- dagmiddag naar het Loo begeven, teneinde coor cle koningin als zoodanig te worden be- eedigd. De minister heeft Zaterdag in tegenwoor- digheid van den secretaris generaal mr. J woltman, de ambtenaren en de officieren van de zee- en landmacht, werkzaam ge weest bij de opgeheven departementen van marine en oorlog en thans overgegaan bij het departement van defensie, als zoodanig ge- installeerd en medegedeeld, dat het nieuwe departement bij koninklijk besluit is samen- gesteld als volgt: I eerste afd.: Juridische afd.II afd. A Marinestaf, B. generate staf; III. a. perso- neel zeemacht, b. personeel landmacht; V. a. materiaal zeemacht, b. artillerie-landmacht; V. genie; VI. a. Intendance zeemacht, b. in- tendance landmacht; VII. dienstplicht; VIII. comptabiliteit'; IX. loodswezen; X. hydrogra- fie; X, secretarie, indices en archieven; XII huishoudelijke dienst en een buiten die af- deelingen staand bureau van den secretaris- generaal. BEGRAFENIS A. WEISS. Voor militaire eerbewijzen bedankt. Naar het Hbl. verneemt, heeft de Neder landsche regeering aan het Permanente Hof van Internationale Justitie militaire eerbe wijzen aangeboden bij de overbrenging van het stoffelijk overschot van zijn vice-presi dent den heer Andre Weis. De president van het Hof heeft aan de Ne derlandsche regeering zijn diepe erkentelijk- heid voor dit aanbod betuigd. In overeen- stemming echter met de wenschen van de na - en negen dagen in de belang- stelling van het kermisvierend publiek heb ben gestaan, worden weer afgebroken, de tooneelgezelschappen verlaten de schouw- burgen en Alkmaar wordt weder de rustige kaasstad van voor een week. De beide laatste dagen, de Zaterdag en Zondag, vortnden een waardig besluit van de reeks van negen kermisdagen. Beide da gen kenmerkten zich door een groote drukte. Gisfertniddag tusschen drie en vier uur groeide het aantal bezoekers snel aan weldra was het, vooral op de Nieuwesloot, zeer vol. Tot laat in den nacht duurde de kermisvie- ring nog voort en de verschillende vermake lijkheden maakten goede zaken. Ook de di verse schouwburgen hadden gisteravond niet over belangstelling te klagen. HET SCHOUWTOONEEL. Eva wordt v-erli-efd op Adam en wanneer de lord zich bescheiden terugtreki, hebben ze gelegenheid elkaar in de armen te vallen Ko van Dijk was de allerb-est-e als James King, Jaap van der Poll gaf verdi-enstelijk spel als Adam Smith, Hei-n Harms typeerde een koppig-en ouden oom, Care-1 Rijken speel-de, een beetje te overdreven om natuur- li'k te zijn, de rol van schoonzoon, Willem de Vries gaf een goed d-okterstype en Co Bal- en foor-t was best op dreef in het overigens b-e- sch-eid-en rolletje van lord Andrew Gordon. Van de dames noemen we all-ereerst d-e na tuurlijk s-petend-e Jetty van Dijk-Riecker als Eva, Jeanne van Rijn als h-aar zuster en Lize van de.r Poll-Hamak-ers als de schoonzuster Mevr Van der Lugt Melsert ha-d als Corinthia het diens-tmeisje zek-er nog niet een van de meest gemakkelijke rollen. Een verrassing was het decor van het kip- Samen dit Het gezelschap van Ad-r. van der Horst en ,aats{e bedrijf, toen hokken met echte Jan Musch heeft als laatste van zijn serie- Pen °P tooneel verschenen. voorstellingen het Amerikaansche blijspel „Sa- °e haan van de kri-elkippetjes kraaide heel men uit gegeven, een stuk, dat vele be- waf natuurlijker dan de artiest, die hem ach- zoekers trok en waarmee het gezelschap een +er sch-ermen probeerd-e na t-e bootsen. uitbundig succes behaalde. Ook dezen haan een complimentj-e voor zijn De geschiedenis, die zich op het tooneel af- natuurlijk, soms wel eens wat al te natuurlijk spcelt, is zeer eenvoudig. optreden Jac. Bascom (Jacq. de Haas) is uit huis weggeloopen, omdat hij 'n ongelukige liefde. maar geen geld bezat. Hij komt in de groote steden, krijgt een baantje bij de wedrennen, wedt zelf en verliest. Zonder een. cent in zijn bezit, vergeet hij zich een moment en steelt Hij wordt gesnapt en krijgt een jaar tuchthuisstraf. Na het uitzitten van zijn straf, wil hij zijn leven yerbeteren. Zijn moeder en zuster weten van niets zijn echte naam is niet bekend ge worden bij de politie en hij zal naar huis gaan. Hit neemt afscheid van zijn makkers en HENRI TER HALL's JUBILEUM- REVUE 1928. De laatste opvoeringen. De beide laatste voorstellingen van deze revue vonden Zaterdag- en Zondagavond wederom voor uitverkochte zaten plaats. Bei de keeren is er weer door een enthousiast pu bliek ruim drie uren achter elkaar genoten en gelachen. Genoten van de fraaie costuums en tooneelen en gelachen, allerhartelijkst ge lachen om den onvergetelijken Buziau, ter zijde gestaan dcor Kohler, Greta Schley e.a. Deze voorsteUingen, die dus de laatsten wa- of een vraag gerechtigd is of niet, kennen wn in ons land niet. Ook is bij ons onbekend het ki uisverhoor van alle beeedigde getuigen. Tal van interessante problemen voor de recht- spraak worden op boeiende wijze voorgesteld. Aan het slot der eerste acte neemt de jeug- dige advocaat Jimy Dugan, broer van Mary, de verdediging van zijn zuster van Mr. Wesi over en zijn sterke wil om d-e onschuld zijn-er zuster te bewijzen en den waren schuldige fe ontdekken voeren den spannenden strijd in de rechtszaal tot de hoogste emoties op. Wie ten- si ottede ware schuld'ige is en hoe deze wordt ontdekt blijve geheim. Men moet zich er over verwonderen, dat een tooneelgezelschap in staat is, op zoo ster ke wijze het publiek te boeien en in hevige spanning te houden, door een strafprocS. Maar alle factoren werken hier op de meest gunstige wijze samen en de schrijver is er in geslaagd door een aaneenschakeling van s-terloe scenes het publiek met het proces van Mary Dugan te doen meeleven. En wanneer dan aan't slot aan de jury (het publiek) d« vraag wordt gesteld: Is Mary Dugan schul- dig, ja of neen? klinkf het „neen" spontaan op uit het van spanning bevrijde publiek. Dat een zoo sterk speclstuk, bij drie gezel- schappen tegeiijk op het repertoire is geno- men verwondert ons thans niet. Ook de eigenaardige regie-vondsten trokken in hooge mate de aandacht. Wanneer de bezoekers de tooneelzaal voor den aanvang vullen, ziin de goidijnen open en is d-e gerechtszaal in't half dorker gehuld. Werkvrouwen en politieman zijn aanwezig, langzaam vult zich de rechtszaal met pu bliek, getuigen enz. en als dan de lichten op- gaan en de oficier van justitie, d-e rechter, Mr. West, Mary, de beklaagde, de griffier en de journalisten hebben plaats genomen, neemt het stuk een aanvang. Bijzonder ge- vonden is de scene van het oude manntje, die til is achtergebleven en na een mooi stukje stu spel een goede plaats op de tribune in- neemt en zijn broodje met haring gaat op- eten. Rien van Noppen maakte iets heel goed van dit rolletje, dat van groot belang is. De opvoering is voor het N. Ned. Tooneel en den leider Saalborn een groot succes ge worden en het publiek heeft door enthousiaste toejuichingen zijn groote ingenomenheid doen blijken. Wat het tooneel betreft verkeerde het ge zelschap niet in de gunstigste conditie. Dit stuk met zijn ruim dertig -"edewerkenden eischt een zeer groot tooneel en men kan al leen respect hebben voor de wijze waarop de moeilijkheden werden overwonnen. Een van de hoofdvereischten voor een suc cesvolle opvoering is het tempo. Dat kaats- spel van vragen en antwoorden van aankla- ger en verdediger moet de toeschouwers niet oslaten. Op enkele plaatsen was dit tempo voor verbetering vatbaar, wat vooral in het tweede bedrijf de vertolkers gevoeld zullen hebben. Een tweede factor van b*eteekenis is, dat naast de vier hoofdfiguren een aantal rollen in het stuk voorkomen van schijnbaar fflin- dere importantie. Wij zeggen van schijnbaar, want een der grootste geheimen van het succes ligt o. i. juist in de fijne en sterke ty- leering van de diverse getuigen-figuren. Jet publiek moet deze rij van zoo verschil lende personen steeds sterk voor zich zien. De meeste vertolkers waren Zaterdagavond van de beteekenis hu.nner rol goed doordron- gen, bij enkelen was dit besef niet aanwezig. De titelrol in het stuk wed vervuld door Mevr. Magda Janssens, wier eerste optreden in deze week door het publkk ten zeerste werd gewaardeerd. Zij stond voor een zeer zware taak, daar zij zich voornamelijk tot stil spel had te bepalen. Maar schitterend kweet ai IIS. Tar Kliflrf rrAPn 1,^1 Z rlo il

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2