Illmiiistht Coral Oct geheimzinnige Genootschap FEUILLETON. Honderd dertigsfe Jaargang. Itlaandag- 3 September. ftasiio-tioekje SCunsf Provinciaal Biieuws fo. 208 1928 D'msdag 4 September. senbuurt 9; zakmes, tJ. Narold, Oudegracht 127; postduif, P. Haijtema, Oudegracht 176; rijwielplaatje in etui, A. de Boer, Ltef- delaan 7; kussen, P. Schipper, Zocherstr. 53; ledige portem. P. Hoogland, Laat 171; damestaschje met inh. C. v. d. Baan, Dijk graafstraat 27; nikkelen rozenkrans in etui, J. Bek, Korte St. Josephstraat 3; kinderpor- temonnaie, H. Stoop, Fnidsen 39; dames- mantel, A. Swart, Nieuwpoortslaan 11. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- Bureau Hitversum, 1071 M. 10.—12.— Jaarbeurs- concert door het Klingtrio. 12.30—2.— LunchmuZiek door het Trio Verhey. 3.-5. iaarbeursconcert door het Klingtrio. 6 ,7.45 Concert door het A. V. R. O.-kwartet. 7157.45 Lezing door Mr. P. J. Dam, over de Nieuwe Wet op de N.V.'s 810.30 Concert door het Omroep-orkest onder hi ding van Nico Treep. Elise de Grood, viool. M. Bouman, piano. 10.15 Populair program- nia. 10.45—11-30 Dansmuziek door Ted Sta ves and his band. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) fUitsluitend K. R. O.) 1.30—2.— Lunchmu- ziek door het Trio Winkels. 6.-7.— Gramo foonmuziek. 7.45—8.— Een praatje oyer Iterklatijn door Le~ SpeeJ. 8.— Uitzending nit Purmerend. Het Stedelijk orkest onder lei- ding van H. R. W. Thie. M. Walters, viool. J, Bouwes, begeleiding. De Stedelijke zang- school onder leiding van A. C. Provily. R. K. Harmoniegez. „Crescendo", dir. H. R W. iThie. Knapenkoor van den R. K. Jongens- Bchool onder leiding van B. Leers. Rede door den Burgemeester, den heer H. Qramwinckel. 1 Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Lichte muziek. Browne's kwintet. 1.20—2.20 Orkestconcert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Lezing. 5.35 Kin- deruurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Gramofoonmuziek. 720 Foto-praatje. 7.35 Sonaten voor 2 violen. 7.45 Lezing: Why prices rise and fall. 8.05 Concert. De militaire kapel. E. Bennie, sopraan. N. Williams, bariton. 9.35 Lezing: What do we mean by personality. 9.50 Nieuwsberichten. 10.10 ,,'Kaleidoscope" (Het leven van een man van de wieg tot het graf, door L. Sieveking. H. Alst, mezzo so praan. H. Wendon, tenor. S. Logan, bariton. j Rorke, zanger. C. Dixon, piano. Parking- ton-kwintet. Koor en orkest. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestcon cert. 9.0511.20 Concert. Orkest. A. Crab- be, bariton. Mme. Martinelli, zangeres. Langenberg, 469 M. 12.301.10 Mecha- nische muziek. 1.25—2.50 Orkestconcert. 5.056.50 Koorconcert. 8.20 Koorconcert. 9.20 „Cluck", vier scenes van Dauthendey. 10.50 Sluiten. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeeseti) 12.20—5.20 Lezingen. 5.20—6.20 Orkest concert. 6.20—8.05 Lezingen. 7.50 Lezing: Der Afrikaforscher H. van Wissmann. 8.50 „Groote Miss" nr. 3 F-moll, Bruckner. Daar- na werken van Grieg door orkest. Hamburg, 395 M. 4.35 Composities van Meyer—Stolzenau. 6.20 Orkestconcert. 8.20 „Der Gefangene", radiotooneel. Vervolgens tot 11.20 cabaret. Brussel, 509 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 Orkestconcert. 6.50 Orkestconcert. 7.20 Pianoconcert. 8.20 Symphonieconcert in Ant- werpen. 10.35 Sluiten. van kennis te geven politie. aan het van GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerc op 28, 29 en 30 Aug.portemonnaie inh 0.30; hondenriem; notitieboekje; kinder- portemonnaie; rijwielbelastingmerk; sleutels; mantelbanden. Aanwezig en te bevragent bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 28, 29, 30 en 31 Augustus 1928: duimstok, Alkm. Warenhuis, Langestraat; portemonnaie, D. Schut, Koedijk 139; porte monnaie, J. C. Smit, Varnebroek 12; kleln zw. hondje, C. Z wager, Zuiderhoutlaan 2; roode ceintuur, G. Ris, Breedstraat 31; 2 dubbeltjes, J. C. Koolhaas, Toussaintstraat 5; gouden armband, Wed. G. F. K. Rommel, Stationstraat 29; belastingpl. in etui, A. de IJong, Stationstr. 12; portemonnaie, J. N. fjonker, Omval 2; dubbeltje, B. Jacobse, Laat 119; bosje sleutels, A. van Berkum, Uitenboschstraat 28; rij^elbel. merk, M Tool, Molenbuurt 23; portemonnaie met in- houd, J. Schoonhoven, Uitenboschstraat 49 kinderportemonnaie, J. Bos, Limmen, Rijks straatweg 52; autoband, D. Kuiper, Omval 70; colliertje, S. van der Steen, Heiloo, Wes- terweg F 3; rijwielbelastingpl. in dtui, W. Klein, Westdijk 1portemonnaie met inhoud, C. Ruinand, Langestraat 716tui met 4 2% cts. stukken, G. Bossert, Metiusgracht 1; grijs kindermanteltje, P. Hofman, Polderstr 44; lorgnet in dtui, W. Kraakman, Claris- Naar bet Engelsch van J. S. Fletcher door Mej. A. fF. Door een poort in de taxisheg zag Jimmie ihet rijtuig naar de voordeur rijden. Hij zag een knecht de inzittenden ontvangen, die het Luis binnengingen. Een paar minuten later kwam diezelfde man uit het huis en gaf blijk- baar een boodschap aan den koetsier, die 4adelijk met zijn paar den den hoek omreec naar wat vermoedelijk een stal was aan het eind van het landgoed. Jimmie maakte Mer uit op, dat lord en lady Scraye een bezoek van eenigen duur aan het oude, vreedzame huis brachten. En daar hij een kleine herberg gezien had in het dorp, waar hij juist door- gereden was, ging hij er heen, stalde zijn paard en het huis binnengaande, besteldte hij glas ale en brood met kaas. Onder he: jjebruiken van deze bescheiden hartsverster king deed hij de waardin een paar vragen omtrent de buurt, waarbij hij zich weer als 6® kooper van vee voordeed. „En wie", vroeg hij, onverschillig, aan het «nd van een langdurig gesprele over het dorp Ki den t-oestand van vee en schapen, „wie by BERGEN. Opening kunstzaal Boendermaker. Ter gelegenheid van den 73sten verjaar- dag van den heer C- Boendermaker Sr. te Heemstede, werd Zaterdagmiddag alhier in tegenwoordigheid van verschillende genoo- digden w.o. de te Bergen woonachtige schil ders van de Bergensche school, de door den heer Boendermaker aan zijn zoon geschon- ken kunstzaal, officieel geopend, door den heer C. Baard, directeur van het Sted. Mu seum te Amsterdam. Deze kunstzaal, gebouwd en ontworpen door den heer A. C. Klomp te Bergen, mag een belangrijke aanwinst voor de gemeente genoemd worden. De zaal heeft een afmeting van 15 X 10 M. waarachter zich nog een depot bevindt van 5 X 15 M. Zoowel artistiek als practisch kan deze kunstzaal geslaagd worden genoemd. Kenners verzekerden ons, dat in ons land geen tweede zaal te vinden is, waar zoo wel bij dag als des avonds de kunstwerken zoo goed belicht worden. Hoewel de heer P. Boendermaker reeds 12 jaar inwoner van Bergen is, was toch Amsterdam nog steeds de zetel van zijn be langrijke collectie schilderijen, die als kern heeft het werk van de Bergensche school, waarvan in de eerste plaats als de pionier Leo Ges 1 genoemd moet worden. De Bergensche school wordt verder ge- vormd door de kunstenaars G. W. van Bla deren, A. Cclnot, Mathieu en Piet Wigman, D. Filansky, Charly Toorop, Elyza Berg en M. Schwartz, doch ook het werk van veel leden van den Hollandschen Kunstenaars- kring, als dat van Jan Sluijters, Piet van Wijngaard, Wim Schumacher, Jelle Troel stra, Max en Voskuil, is daaraan verwant, waarom ook vele werken van deze meesters in de collectie Boendermaker zijn opgeno- men. Ook het werk van den Haagschen moder nen kunstschilder behoort tot deze kunstrich- ting en neemt daarin een eervolle plaats in, evenals dat van enkele Belgen w. o. dat van Gustaaf de Smet wel allereerst dient te wor den genoemd. Naast het werk van genoemde meesters bestaat de collectie Boendermaker nog uit kunstwerken van een aantal andere meesters, in hun soort niet minder belangrijk, doch die niet wat men noemt, tot de Bergensche school gerekend kunnen worden. Dat Bergen thans definitief het centrum is van deze zeer belangrijke verzameling, waar van tal van doeken in binnen- en buitenland- sche musea een belangrijke plaats innemen, mag zeker een gebeurtenis van beteekeni worden genoemd en dit te meer omdat wel vast staat, dat belangstellenden in het mo derne kunstleven daarvoor naar Bergen zul- len komen, aangezien op aanvrage voor hen deze collecte steeds te bezichtigen is. De opening. Alvorens de heer Baard tot de opening over ging sprak de heer C. Boendermaker Sr een woord van dank tot de aanwezigen, waarbij hij een speciaal woord van dank richtte tot den burgemeester voor diens tegen woordigheid en tot den heer Baard voor diens bereidwilligheid om de opening te ver- richten. Spr. uitte voorts den wensch, dat spoedig bewaarheid zal worden, dat de gemeente Bergen trotsch op de kunst van de Bergen sche school zal zijn. Voorts bracht hij een woord van dank en hulde aan den heer A. C. Klomp, wien he' gelukt was, in alle opzichten een gebouw te scheppen, dat aan alle eischen voldoet. De heer Baard, die hierna het woord kreeg, verzekerde, dat het hem een voor- recht was om speciaal in zijn ambtelijke hoe- danigheid deze kunstschool te openen. Spr. richtte zich in de eerste plaats tot den heer C. Boendermaker Sr. als schenker van deze kunsttempel en deelde mede, dat twee van diens intiemste vrienden, als hulde aan zijn persoon, gemeend hadden in de hal een marmeren gedenkplaat te moeten aanbren- gen, om voor de toekomst diens liefde voor de sthilderkunst te memoreeren. Met onbekrompen offervaardigheid, zon der uiterlijkheden, zich steeds op den achter- grond stellende, wars van eigenbaat, had de heer Boendermaker steeds van zijn liefde hoort die plaats daar den weg af, de plaats, waar zij zooveel telegraafdraden hebben? Een heerengoed, vermoed ik?" „Covert Lodge", zei de herbergierster. „Covert Lodge, bedoellt u, mijnheer! Oh, daar woont een vreemdeling ik zou denken, se- dert achttien maanden. Ik bedoel met vreem deling, dat hij geen Engelschman is. Somml- gen zeggen, dat hii een Amerikaan is en an- deren zeggen een Duitscher. Het is een rare naam Frobenius. Dokter Frobenius noemt hij zich, ofschoon hij niet practiseert „Zeker een jager?" vroeg Jimmie. „Ik zou zeggen, dat dit een uitetekend land is, om te jagen." De herbergierster lachte. „Jagen!" riep zij uit. „Neen, dat denk ik niet! Hij is een geleerde. Alles boeken en pa- pieren en zoo Ze zeggen, dat er wel duizen- den in boeken in dat huis zijn. Daarenboven is hij een oud man. Neen, hij nam dit huis, toen de oude kolonel Warrinder stierf, en hij bracht al die boeken, papieren, instrumenten en dingen hierheen en daar is hij altijd. Hij komt maar zelden buiten zijn eigen terrein. Maar die telegraafdradenGeen wonder, dat u ze opgemerkt heeft, want dat doet ieder- een. Ze zeggen, dat hij een telegraafkantoor in zijn huis heeft. „Dat haalt zeker moeite uit", zei Jimmie. „Geen gezeur met het bezorgen van telegram- men van het oostkantoor.6 voor de moderne schilderkunst getuigd, zoo- dat in dezen kunsttempel zeker een stoffelij- ke getuigenis daarvan op haar plaats was. Spr. uitte den wensch, dat de heer C. Boen dermaker nog vele jaren aangename en gc lukkige momenten mocht beleven van deze kunstzaal. Hij hoopte, dat meerderen daar door zullen worden opgewekt om te zijn kunstbeschermer van de daad, zooals de heer Boendermaker getoond heeft te zijn. Hierna schetste spr. den heer C. Boender maker als de promotor van het ethische ideaal van den heer en mevrouw P. Boen dermaker: „het behartigen van de belangen van de Nederlandsche schilderkunst in haar jongste phase". Meer uitvoerig stelde spr. hierna in het licht hetgeen de heer en mevrouw Boender maker op cultured gebied voor deze jonge schilderkunst hebben verricht en hoe zij daarvoor ec-n aanzienlijk deel van hun for- tuin ten offer hebben gebracht. Spr. was diep in zijn ziel overtuigd, dat deze kunstuiting in den loop der tijden den toets van de critiek zal doorstaan en stipte aan hoe in verschillende tijden het steeds enkelingen zijn geweest, die de cultureele waarde van de nieuwere kunst op de juiste wijze wisten te schatten. De meeste tijdge- nooten zijn te veel gekluisterd in den greep van de traditie en daardoor verblind voor de nieuwe schoonheid. Hierna verklaarde spr. de kunstzaal voor geopend en verzocht hij den kleinzoon, den heer C. Boendermaker, de gedenkplaat te onthullen. Deze plaat bevatte naast de door den beeldhouwer Polet uit Amsterdam vervaar- aigde beeltenis van den heer C. Boenderma ker Sr. het opschrift: „De Kunstzaal, geschenk van den heer C. Boendermaker te Heemstede, werd 1 Sept 1928 officieel geopend door C. W. Baard, directeur van het Stedelijk Museum te Am sterdam." De burgemeester van Bergen, Mr. H. D. A. van Reenen, verzekerde, dat het hem een bijzonder genoegen was, bij de ope ning van deze kunstzaal, die hij als be langrijk voor Bergen beschouwde, tegen- woordig te kunnen zijn. Van harte hoopte spr. dat van de kunstver- zameling, daarin ondergebracht, de groote kracht op ons en het volgend geslacht zal uitgaan, welke zij verdient, opdat werkelijk- heid zal worden, het ideaal van alien, die daaraan hebben gearbeid. Spr. eindigde met den wensch, dat deze kunst en daardoor ook Bergen tot ver buiten de grenzen bekend moge worden. Hierna werden den genoodigden verver- schingen aangeboden. Vermelden wij nog, dat tal van bloemstuk- ken als huldeblijken waren ingekomen. WIERINGERWAARD. Vergadering van Dijkgraaf en Heemraden met Hoofdingelandeni op Donderdagmiddag 3 uur voor de eerste maal onder leiding van den nieuw benoemden dijkgraaf C. 1 Iaring- huizen. In deze eerste vergadering, aldus de dijk graaf, wensch ik mijn dank uit te spreken aan H. M. de Koningin voor mijne benoe- ming, aan Ged. Staten voor hunnne gunstige adviseering op uwe voordracht. Ik heb die benoeming aanvaard, omdat het uw wensch was en ook omdat deze mij de gelegenheid kan geven nog beter de belan gen van den polder te kunnen behartigen dan in mijne betrekking als penningmeester. Moeilijk zal't zijn een man als wijlen den heer R. Kaan te vervangen, die steeds met groote bekwaamheid arbeidde voor den bloei van den polder. Het is dan ook mijn voorne men in dien zelfden opbouwenden geest te streven naar een goed beheer. In de tiva- ring, die ik in mijn 31-jarige functie als pen ningmeester heb opgedaan, heb ik steeds waargenomen een goede samenwerking, en een goede geest om in vooruitstrevende richting te gaan. Met den wensch dat ik steeds op uw alltr medewerking zal mogen rekenen, open ik deze vergadering. Voordat ik tot de werkzaamheden over ga wensch ik een warm woord van hulde uit te spreken tot den heer P. J. Blaauboer voor de uitstekende wijze, waarop hij gedurende de vacature het voorzitterschap heeft waarge nomen. Zijn leiding en optreden verdienen alle lof en ik spreek zeker namens de verga dering, wanneer ik hem daarvcor hartelijk dank zeg. (Applaus). Voorts een bijzonder woord van welkom tot den heer K. Kater, die hier heden voor de eerste maal als ingeland aanwezig is; ik hoop, dat U tot uw voile bevrediging en tot tevredenheid van den polder de belangen zult behartigen. Hierna worden de notulen voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding der notulen deelt dijk graaf mede, dat niet is voortgegaan met teer- besproeiing op de wegen. De waren niet gunstig. We stellen ons voor andere planner, in overweging te nemen. We kunnen hier dan later op terug komen. Verder wordt medegedeeld, dat de stoom- •ketels op 18 September as. gekeurd zullen worden De ketels zijn bereids ontmanteld en zijn dus te bezichtigen. Van Anna Paulowna is nog geen bericht ingekomen omtrent de verplaatsing van het stoomgemaal. We kunnen dus ook nog niets meedeelen over de plannen van reserve bemaling. Ingekomen stukken: Ten eerste de benoe ming van mijn persoon tot dijkgraaf en te- vens de herbenoeming van den beer Jb. W?.i- boer Hz. tot heemraad, De voorzitter feliciteert den heer Waiboer met deze herbenoeming en spreekt den wensch uit, dat hij steeds met de hem eigen ambitieuze wijze de belangen des polders zal behartigen. De heer Waiboer bedankt voor deze woor- den en zegt, dat hij steeds zal helpen om de belangen te behartigen. Van den inspecteur der Heide Mij. is een schrijven ingekomen in verband met een door hem ingesteld or.derzoek naai de ge- schiktheid van't water als vischwater. Het schrijven wordt voorgelezen. Daaruit blijkt, dat het water wel vrucht- baar is, doch het vele bronwater is toch niet bevorderlijk Toch is voortplanting van edel visch wel aan te bevelen. Het Dag. bestuur stelt voor eendge karpers te vangen om deze in de hoofdvaart te laten zwemmen. Van den penningmeester is een aanvrage ingekomen om ontslag in verband met zijn benoeming als dijkgraaf. Op voorstel van het Dag. bestuur wordt dit ontslag eervol verleend. Volgt wijziging instructie van den pen ningmeester. De secretaris leest deze artikelgewijze voor, terwijl nieuwe en aangevulde artike- len door den dijkgraaf worden toegelicht. Na voorlezing wordt de instructie vastge steld. De borgstelling is door het Dag. bestuur bepaald op een rieel bedrag van f 4000. Hierna gaan de heeren voort met de ver gadering in comite. Na heropening der vergadering volgt de stemming voor een penningmeester. De heer W. J. Los verkreeg 11 st.mmen, terwijl 4 stemmen werden uitgebracht op den heer J. N. J. Zeeman De heer Los is dus benoemd. De voorzitter spreekt den wensch uit, dat moge blijken, dat we een goede keuze hebben gedaan. De benoeming gaat 1 October 1928 in. Algemeen wordt goedgevonden den pensioengrondslag te bepalen op f 400, ter wijl geen verhaal zal worden toegepast. Aan de orde isVerbouwing der W. C. op de raadzaal. De begrooting, die het Dag. bestuur had laten maken, wees een 'bedrag aan van 125 tot 150. Voor dit bedrag kon het netjes in orde komen. Daar de ruimte wat klein is, wordt voor- gesteld, een closet te laten maken, voorloopig zonder afzonderlijk urinoir. Het spijt den heer Groneman, den oor- spronkelijken voorsteller, dat geen urinoir kan worden geplaatst. Hij is er echter voor, om met het plan van het Dag. bestuur te vol- staan. De voorzitter deelt nog mee, dat de ge meente wellicht genegen zal zijn, het abonne- ment voor de waterleiding te vergoeden Al gemeen wordt goedgevonden tot de voorge- stelde verbouwing over te gaan. Punt 10 Voorstel tot vernieuwing en ver- breeding van de bruggen voor Molenweg en Walingsweg. Door een ingenieur van de Prov. Water- staat is de toestand bij de bruggen reeds op genomen. Nu er straks borden zullen komen voor doorgaand rechts verkeer, leek het het Dag. bestuur wenschelijk, reeds nu met ver- breeding der bruggen te beginren en niet, zooals eerder was besloten, hiermede nog een jaar te wachten. 't Is evenwel gewenscht, met't oog op vorst, dat het werk voor den winter klaar komt. Daarom wordt de opleveringsdatum ge- steld op 1 Nov. De brug voor den Molenweg zal 7 Meter breed worden. terwijl die voor den Walings weg van gelijfce breedte zal zijn, als die voor den Barsingerweg. De heer Groneman zou graag zien dat ook op de brug voor den Walingsweg de voetpaden werden aangebracht, al wordt daardoor het rijvlak wat smaller. Het meerendeel der vergadering is er ech ter voor, het rijvlak zoo breed mogelijk te houden. De voorzitter deelt mede, dat ondanks het verlagen van het brugdek, de doorvaart- hoogte der beide bruggen 20 c.M. hooger „We hebben natuurlijk geen telegraafkan toor hier" zei de herbergierster. „Het dorp is te klein en telegrammen moeten een paar mij- len ver weg gebracht worden. Maar, zooals ik zeg, deze dokter Frobenius krijgt de zijne als't ware in zijn eigen kamer gebracht. En ook de telefoon. Ze zeggen, dat hij met men- schen in Amerika kan spreken, zonder uit zijn stoel op te staan!" Jimmie dronk zijn ale op, beloofde later zijn paard te komen halen en ging heen. Hij wilde trachten op een of andere manier toe- gang tot het huis te krijgen, dat nu lord en lady Scraye en den geheimzinnigen persoon herbergde, dien de inwoners als dokter Fro benius kenden, en zijn hersens waren bezig met het bedenken van middelen, veronderstel- lingen, plannen, waardoor zijn voornemens uitgevoerd konden worden. Als een voorberei- ding voor verdere handelingen liep hij het dorp door en sloeg een smal pad in, dat naar den top van een lagen heuvel ieidde, van welk punt het mogelijk was op het huis en zijn onmiddellijke omgeving neer te zien. Er was niets ongewoons in wat hij zag, natuur lijk behalve het ongewone aantal telegraaf- en telefoondraden. Hij zag den koetsier en palfrenier van de Scraye's praten met wat waarschijnlijk de koetsier van Frobenius was aan de deur van een stal, hij zag allerlei bewijzen van huishoudelijk leven in het huis; wie dokter Frobenius dan ook was of zijn uitkomsfen zal zijn, dan bij de andere vemteuwde brug gen het geval is. Onder voorbehoud van de goedkeuring der Ged. Staten, wil men het werk onder- handsch gunnen aan C. Dekker, metselaai alhier Bij acclamatie gaat de vergadering" ac- coord met het voorstel. Punt 11 Vaststelling der gewijzigde voor- waarden van verpachting van wegen, dijken, enz. Verhuring dijken en boezemkaden. In i vervolg zal prikkeldraad tot afhekking ge- oorloofd zijn, behalve over een afstand van 2 M. op den kruin van den dijk. Wat het weiland (2 perceelen) in den Hui- zerhoek betreft: dit zal in't vervolg maar 1 maal gehoord mogen worden, terwijl reke- ndng moet worden gehouden met den vori- gen huurder. Na het opbrengen van de mest, zal voor de spreiding daarvan kennis moeten worden gegeven aan het Dag. Bestuur. Deze wijzigingen worden algemeen goed gevonden. De heer R. Bafcker vraagt naar de boete- bepaling. De secretaris Sleutel leest het betreffende artikel. De voorzitter zegt, dat noode tot toepas- sing van de bepaling wortd overgegaan, maar bij eventueele overtreding blijft er voor het Dag. bestuur geen anderen weg. Hierna wil de voorzitter de aandacht ves- tigen op de foto van den vorigen dijkgraaf, aangeboden door de famiiie Kaan, met ver- zoek om die hier te plaatsen. De dijkgraaf stelt voor, deze foto onder dankbetuiging te aanvaarden met waardee- ring voor het vele werk, dat wijlen de vorige dijkgraaf voor dezen polder heeft gedaan. Instemming der vergadering. Bij de rondvraag zou de heer C. Schenk't op prijs stellen, dat in openbare vergadering eens werd gezegd, waarom dit voorjaar zoo sterk gemalen is. De hver P Blaauboer antwoordde hierop, dat hij van meening is: hoe minder wata*, hoe hooger productie. Zij, d'e meer water wilden, hadden door- gaans slooten, die te wenschen overlieten. De voorzitter zegt, dat besloten was, met nulen te beginnen bij een peil van 2.60 A. P. Na de klachten over onvoldoende veekeuring door gebrek aan water, is toen het Dag. bestuur tegemoet gekomen, door te malen bij een peil van pl.m. 2.55 A. P. De heer Schenk zou graag zien, dat aan 2.60 A. P. de hand werd gehouden en niet gemalen werd bij 2.65 of 2.70. Bij een maal- peil van 2 60 is er volgens de heer Schenk geen enkele sloot droog Het Dag. bestuur zal zorgen, dat aan het peil van 2.60 de hand werdt eh* uden. Hierna wordt nog het maalboek gera--tu- pleegd. De heer Wonder zegt, dat de peilschaal aan het eind van de Jan Eikensloot vaak op het droge staat. De voorzitter doet toezegging, dat de op- zichter deze zal opnemen. C. Blaauboer heeft opgemerkt, dat het bovenste laagje op de nieuwe bruggen niet duurzaam is. Hieraan zal aandacht geschonken worden. De heer Groneman zegt, dat we bij hei overlijden van onzen vorigen dijkgraaf de moeilijfcheid voelden,, een go."den plaat3ver- vanger te vinden. Toen we U vroegen, was U zeer verrast en U wilde het in beraad hou den. Het was een oplichting, toen U ver klaarde, dat U wel genegen was. Ik feliciteer U met Uw nieuw ambt. De voorzitter dankte voor dezen geluk- wensch en deze woorden van waardeering Met b:!angstc:ling en amt' '.e heeft hij het ambt aanvaard. De voorzitter hoopt, dat de toekomst zal leeren, dat hij in staat zal zijn een goed dijkgraaf te zijn. De heer K. Kater heeft opremerkt, dat een duiker niet goed functioneert. De voorzitter doet toezegging, dat de opzichter het zal on- derzoek. De heer R. Kaan zegt, dat voorbeen be sloten is, de muren onder de bruggen in te voegen. Zal dat nu ook gebeuren, als de bruggen klaar zijn? De voorzitter zegt, dat het de aaadaehl van het Dag. bestuur zal hebben. De heer P. Blaauboer dankt voor de tot hem gesproken waardeerende woorden. Hij hoopt nog vele jaren te mogen samenwerken in het belang van den polder Wieringer- waard. Hierna sluit tie voorzitter de vergadering, zijn dank uitsprekend voor de or.dervonden medewerking en de prertige wijze, waarop deze verPTiderihg is gehouden. De raad vergaderde op Vrijdag 31 Augus tus j.l. Tijdens de lezing der notule kwam de heer Koster ter vergadering. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. aan mej. E. Schild, onderwijzeres, een ziekte- verlof hebben toegestaan tot 10 September, mocht, hij was zeker geen kluizenaar. Er heerschte inderdaad veel leven in Covert Lod ge, en Jimmie begreep, dat het niet gemakke- lijk zou zijn, er mee in nauwer aanraking te komen. Uit een verborgen plek op den top onder- zocht hij het huis en de tuinen met het doel toegang te krijgen, zoo niet bij daglicht, dan in ieder geval 's nachts. Het huis zelf stond aan het einde van een grocf grasveld, waar van twee kanten door dicht struikgewas wa ren afgesloten. De tuinen en stallen waren achterln en hadde:: afzonderlijke ingangen. De taxishaag, die de geheele plaats van den weg afsloot, Hep naar den rand der aan- plantingen en kreupelboschjes; het kwam Jimmie voor, dat als hij de poort 1 len ging, vanwaar hij het eerst het huis gezien had, hij door kreupelboschjes en achter heggen kon doorsluipen, tot hij dicht bij de open- slaande ramen kwam, die aan al! de kamers gelijkvloers waren. Zulk een onderneming was een groot waagstuk, zeker, maar hij was besloten het te doen, hij wilde weten wat Scraye en zijn stiefmoeder daar deden, en wat zij te maken hadden met dien geheim zinnigen bewoner der eenzaamheid, die een geheele batterij van draden op zijn dak had. Toen hij van den top naar beneden sloop, hoorde Jimmie een bel luiden op de stalplaats van Covert Lodge. Hij keek door een gat in de heg, en zag den koetsier en palfrenier der Scraye's en den man, met wien zij hadden staan praten, langzaam naar een achter-in- gang slenteren. En toen hij op zijn horloge keek, zag hij, dat het juist een uur was. „Etenstijd der bedienden", mompelde Jim mie. „Nu is het tijd om binnen te komen er zal niemand buiten zijn." Er was inderdaad niemand op den weg, die langs de taxishaag liep. Jimmie keek hem geheel af, toen hij voortliep, er was geen levende ziel te zien, toen hij door de poor; glipte en achter een dichten struik klimop sloop, die er onmiddellijk tegenover stond. Daar stond hij stil, om te denken en te over- wegen. Van de poort voerde een pad langs de taxishaag; op korten afstand boog het af naar de aanplantingen, die het grasveld om- gaven. Paden moesten echter strikt vermeden worden, terwijl zij ook zorgvuldig in he! oog gehouden moesten worden voor het geval zijn door den vijand betreden werden. En Jimmie begon zich een weg te banen door hei kreupelboschje, van struik tot struik, steeds verder van het pad afwijkende en toch het grasveld naderend tot een punt dicht bij het huis. Hij was juist aan den rand van het grasveld gekomen en dook neder achter een groot rnassa klimop, toen hij twee dames uit een der openslaande ramen zag komen, die het smalle terras er voor op en neer begonnen te loopen. Hij herkende lady Scraye en me vrouw Wytkenshawe in hrar. - - - fWordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5