lltmaarsche Ciurait. Amerika tegen den oorlog. let geheimzinni FEUILLETON. Honderd dertigste Jaargang. 4 September. Radio-hoekje Ko. 209 1928 Woensdag 5 September. Hilversum, 1071 M. 10.—12.— Jaarbeurs- smcert door het Klingtrio. 12.302. huflcbmuziek door het Trio Verhey. 2.4. laarbeursconcert door het Klingtrio. 4.-5.— Maak het zelf. Rubriek van Mevr. Schaake _-Verkozen. 6.7 45 Concert door het Om- roep-orkest. E. Waisvisz, cello. 8.15 Aanslui- ting van het Kurhaus te Schweninger Uit- -ending van het Straiwinsky. concert door het Residentie-orkest onder leiding van Igor Strawinsky. 10.15 Persberiehten. Hubert, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) /Uitsluitend N. C. R. V.) 12.301.45 Con cert. Mevr. R. A. van der Horst—Bleekrode, oiano H. van der Horst Jr., cello. H. Her mann. viool. 5.-6.— Kinderuurtje onder lei ding van Mej. B. van der Veer. 7.30—8. Deel ama tie door Mej J. C. M Doyen. Een Vlaamsch programma. 8.Concert. Sprs.: A- Bos: Cooperatie en middenstand. J. Kaaian: De Middenstandsraad. Mej. B. Sto- Hjn alt. H L. Golterman, organist. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. jl 20 Gramofoonumuziek. 12.20 Concert, Bopraan en tenor. 12.50 Dansmuziek. 1.20— 2 20 Orkestconcert. 4.20 Licht klassiek con cert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6 40 Tuinpraatje. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Dansmuziek. 7 20 Lezing. 7.35 Sonaten voor 2 violen. 7.45 Lezing: The romance of the potteries. 8.05 Licht orkestconcert. H. Macklin, tenor. Orkest. 9.10 Rede van Sir William Braag. President v d. British As- Bociation. 10.10 Nieuwsberichten 10.35 Van- Seville. Dans-orkest en vanete-artisten. 11.20 —12.20 Dansmuziek. Parijs „PMio-Paris", 1750 M. 12 50— 210 Klassieke kwartetten. 4.05—5.05 Or kestconcert. 8.50-11.20 „Les comperes du Roi Louis", hist, scenes. Daarna kamermu- Langenberg, 469 M. 12.301.10 Media nische muziek. 1.25-2.50 Orkestconcert. 6,05—6.50 Orkestconcert. 8.20 Orkestcon cert 9.20 Nieuwe ligdjes bij de luit van Dr Peter Bach Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Kdnigswusterhausen, 1250 M. (Zeeseri). 12 205 20 Lezingen. 5.206.20 Concert. 6 20—8.05 Lezingen. 8.20 Operaconcert. Orkest en L HargrenDinkeler, sopraan. T Conrad, alt. R. Hutt, tenor. C. Bronsgeest, bariton. Koor. 10.50—12.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4 35 Bloemenliederen, duetten. 5.20 Volksfeestmuziek, voor orkest. 6.20 Dansmuziek. 8.50 Concert. Orkest en 0. Borwitzky, viool. Daarna tot 11.20 Dans muziek cr, Brussel, 509 M. 5°0 Dansmuziek. 6.50 Orkestconcert. 8T0 Orkestconcert m Ver- viers. Mme. HeninBragard, zangeres. In de pauze gramofoonmuziek 11.50 Sluiten door FRANK B. KELLOGG Staatssecretaris der Vereenigde Staten van Amerika. Gedurende de laatste maanden had ik het yoorrecbt, in opdracht van de regeering der iVereenigde Staten, onderhandelingen te voe- ren, die ten doel hadden, het groote ideaal van den wereldvrede nader tot zijn verwe- zenlijking te brengen.Nooit was de belang- Btelhng voor dit ideaal, van volkeren en van regeeringen, grooter dan op het huidige oogenblik. Sinds den wereldoorlog, die zoovele riilfo- oenen tncnschen in den dood dreef, zulk een groot deel van Europa aan verwoesting prijs gaf en zoowel de neutrale als de oorlogvoe- rende mogendhedei; aantastte en in gevaar bracht, zijn de gedachten van de Staatslie- den en hun volkeren steeds meer en meer be- zig geweest met het uitwerken van plannen cm een dergelijk onheil in de toe'komct te voorkomen. De Volkenbond Iheeft zich bezig gehouden met de bestudeeriog van de veiligheid en den wereldvrede, maar dit niet alleen: leden van den Volkenbond hebben bizondere aanvullen- de verdragen gesloten, zooals die, welke b.v. te Locarno in 1925 geteekend zijn. En nu kortgeleden, in Havanna, hebben de Ver eenigde Staten en twintig andere Amerikaan- sche staten waaronder zeventien leden van den Volkenbond door middel van een uit- dnnkkelijke verklaring hun algeheele veroor- deelfng van den oorlog als een middel van nationale politiek, uitgesproken. Zij kwamen daarbij overeen, een conferentie te beleggen teneinde te geraken tot het opstellen van hier- mede in overeenstemming zijnde verplichte arrbitrage-verdragen. Bij geen enkele nuttige paging tot bevor- dering van den wereldvrede wii de regeering van de Vereenigde Staten een achterblijver zijn en de onderhandelingen, die ik kortelings noerde, zijn oorrtgekomen uit den ernstigen wensch van mijn regeering, om dit ideaal te bevorderen. Zij hebben een tweeledig karakter, want eensdeels hebben zij betrekking op de^ ver- nieuwing van arbitrage-vcrdragen, die in_ de plaats nioesten treden van de zgn. „verdra- gen van Root" waarvan verscheidene dit jaar afloopen, andersdeels houden zij verband met let ant'-oorlogs-verdrag, dat de heer Briand mij verleden zomer voorstelde te sluiten. In de eerste plaats versta men wel, dat het arbitrage-verdrag met Frankrijk, hetwelk nu eenige maanden geleden geteekend wrrd, geen enkel verband houot met het voorstel van den heer Briand om een verdrag tegen den oorlog te sluiten, waarin van den oorlog als een werktuig van nationale politiek af- stand gcdaan wordt. Weliswaar staat er in de inleiding tot het arbi'trage-verdrag, dat Frankrijk en de Ver eenigde Staten zijn „verlangeiid, door hun voorbeeld, niet alleen te getuigen van hun veroordeeling in hun onderlinge betrekking van den oorlog als een werktuig van natio nale politiek, rnaai ook om dei. tijd te doen aanbreken, waarin de veivolmaking van in tcrnationaie overeenkomsten voor de vreed zame beslechting van internationale geschil- len voorgoed 'e mogelijkheid van oorlog tusschen welke ook der naties van de wereld, uitgeschakeld zal hebben", maar: een inlei ding is niet een bindend deel van een ver drag. Als men den oorlog aan kant wil zetten, dan dient dit te gebeuren door het sluiten van speciale verdragen, waarbij de partijen zich plechtig verbinden tegenover elkaar niet naar de wapenen te zullen grijpen; met een een- voudige verklaring in de inleiding van een verdrag kan men den oorlog niet uitbannen. Maar al heeft zij dan geen rechtskracht, niettemin geloof i'k, dat een uitdrukkelijke ver klaring van de vreedzame bedoelingen der regeeringen en van hun beider wensch, om een mechanisme voor de vreedzame beslech ting van justiciabele geschillen te perfectio- neeren, zooals men dat vindt in de inleiding tot het betreffende arbitrage-verdrag, zeer nuttig is, omdat het openlijk de stelling der beide regeeringen bepaalt in een zaak, welks belaijgrijkheid men nauwelijks vermag te overschatten. Ik beschoiiw dit arbitrage-verdrag zelf als een vooruitgang, vergeleken bij elk van zijn voorgangers, en ik hoop, dat het als grond- slag zal kunnen dienen voor onderhandelin gen met andere regeeringen, waarmede wij op 't oogenblik geen arbitrage-verdragen hebben of waar bestaande „verdragen van Root" binnenkftt afloopen. Op den grond- slag van het ontwerp-verdrag, dat ik in De cember j.l. aan Frankrijk ter beoordeeling toezond, heb ik al arbitrage-verdragen geslo ten met enkele van de belangrijke regeerin gen, kortgeleden met die van Tsjecho-Slowa- kije, en ik heb alle regeeringen, die om inlich- tingen vroegen, doen weten, dat hiet mij aan- genaam zal zijn nieuwe verdragen met hen te sluiten, gelijk aan dat, hetwelk in Februari met Frankrijk onderteekend werd1. Als een groot aantal van zulke bilaterale verdriagen tusschen de Vereenigde Staten en andere volken der wereld gesloten kan warden, dan geloof ik, dat een zeer werkzaam middel voor de vreedzame beslechting van justiciabele geschillen tot stand gekomen zal zijn. Naar het Engelsch van J. S, Fletcher door Mej. A. IF. 62) Jimmie's hart begon luid te bonzen, toen liij de dame van Wilton Crescent herkende. Hier was in ieder geval iets tastbaars, iets tastbaars, iets dan kon blijken een hooge troef te zijn. Hij wist, dat lady Scraye ergens bin- nen Covert Lodge was, maar hij wist niet, dat mevrouw Wytkenshawe haar daar gezel fichap hield. Waar die beiden waren, zou iets kwaads zijn en Jimmie hield op eens den adem in en maakte zich heel klein achter zijn schuilplaats van rhododendrons. Aan een ander venster van het huis verscheen een d>r zonderlingste gedaanten, die hij ooit ge- zien of van wie hii ooit gedroomd had de gestalte van een tenger gebouwd, mager man, wiens hoofd veel te groot voor zijn lichaatn leek; wiens wit haar veel te weelderig voor zelfs zijn groote hoofd scheen; wiens gelaat bleek als dat van een doode, verlicht werd door een paar donkere, brandende oogen; wiens handen, lang, smal en dun, rusteloos zich bewogen; wiens dunne, beenige ledema- ten, die meer schokten dan bewogen, gekleed waren in somber zwart, overdekt door een groote zwarte cape en een reusachtigen zwar- wn flaphoed. Deze buitengewone gedaante wenlcte gebiedend naar de beide dames, die war het verdere eind van het terras gegaan Ik ben er van overtuigd, dat de enthousiaste verdedigers van de theorie, dat alle geschil len tusschen naties aan arbitrage onderwor- pen behooren te worden, zich niet bewust zijn van het diepgaande verschil tusschen jus- ticiabele en politieke geschillen. Neern bij- voorbeeld de quaestie van immigratie, die somtijds vijandige gevoelens tusschen naties kan doen ontstaan. Volgens welke beginse- len zou een regeering deze zaak aan arbitra ge kunnen onderwerpen en welke regelen zouden hier toegepast kunnen worden, opdat den staten, die verschil van meening hebben, een rechfmatige uitspraak gewaarborgd zou zijn? Het wll mij voorkomen, dat we ons ervan bewust dienen te worden. dat, zoo lang als de wereld uit souvereine naties bestaat, al leen die quaesties geschilot zijn, om aan arbitrage onderworpen te worden, welke, waren; zij zagen het gebaar van onmisken- bare autoriteit, en zij liepen zooals slaven zouden loopen naar een meester, die macht over leven en dood had. Zij en de sombere gedaante verdwenen en Jimmie haalde diep adem en richtte zich op. „Frobenius!" mompelde hij. „Frohenius! Of de duivel in eigen persoon." De druk van iets achter aan zijn hoofd deed hem opschrikken en zich omkeeren. Hij zag in den loop van een revolver en achter den revolver stond een groote man met grim- mige trekken. HOOFDSTUK XXXII. Dokter Frobenius. In het gespannen oogenblik, dat volgde, werden Jimmie's zinnen zeer levendig en scherp. Het scheen hem toe, dat iets hem in staat stelde een groot aantal dingen tegelijk te hooren en te zien. Bij voorbeeld, hoorde hij het kloppen van zijn eigen hart. Ook, er gens op korten afstand op het landgoed, hoorde hij het welluidend gemurmel van een namaak-waterval, van een gees tig aange- legd riviertje, dat over rofsen sfroomde. Hij hoorde een hefdershond op een afstand blaf- fen, dichter bij hoorde hij de stemmen der dorpskinderen, die juist uit school kwamen. Hij merkte een bijzonderen glans op de bla- deren van een dichtbiistaanaen boom op; hij stelde zonderling veel belang in de vreemde, hortende bewegingen van een merel met ge- len snavel, die op eens op de twiigen van een hageldoorn-struik vlak bij verscheen. En door justiciabel naar hun aard, geschikt zijn voor beslissing door toepassing van erkende rechtsregeien of voor een uitspraak naar bil- lijkheid. Niet-justiciabele of politieke geschillen die nen, als zij tot vijandeliikheden aanleiding dreigen te geven, door andere middelen tot op- lossing gebracht te worden, b.v. door verzoe- ning, als een belangelooze poging gedaan wordt om strijdige gezichtspunten met elkaar in overeenstemming te brengen, zonder dat daarbij uitgemaakt behoeft te worden, dat de eene of de andere partij ongelp had. Waar arbitrage niet bruikbaar is, of wan- neer men geen arbitrage wil inroepen, dan zijn verzoeningsverdragen van de grootste waarde voor het ontwarren van internationale verwikkelingen, die erop gericht zijn de pu- blieke meening te verhitten en die zoodoende den wereldvrede in gevaar brengen. Er is nog een ander soort verdragen, dat gesloten kan worden, met het doel oorlog te voorkomen en dat zijn verdragen, waarbij partijen zich bepaaldelijk verplichten, niet naar de wapenen te zullen grijpen. Deze ver dragen heeft men op het oog, wanneer men spreekt over een „verdrag" en het is iets nieuws in de moderne internationale betrek- kingen. In een mededeeling, gedateerd 20 Jum 1927, stelde de heer Briand den Vereenigden Staten van Amerika voor, een bilateraal ver drag te sluiten, waarbij Frankrijk en de Ver eenigde Staten overeen zouden kornen, af te zien van den oorlog als een middel van hun nationale politiek tegenover elkaar. Dit be langrijke en bezielende voorstel werd zorgvul- dig en welwillend onderzocht door de regee ring van de Vereenigde Staten. Weliswaar zouden wij geschroomd hebben, het initiatief te nemen tot het doen van zoodanig voorstel aan Europa, maar Frankrijks uitnoodiging verschafte ons een gunstige gelegenheid om opnieuw de quaestie van den wereldvrede te beschouwen en te bepalen, op welkeiwijze we hiertoe practisoh het best zouden kunnen sa- menwerken. Ik onderschreef de stelling van den heer Briand, dat de oorlog als een middel van na tionale politiek uitdrukkelijk opgegeven moest worden, maar ik stelde voor om, inplaats van dit tot uitdrukking te doen komen in een bila teraal verdrag tusschen Frankrijk en de Ver eenigde Staten, een gelijkwaardig multilate- raal verdrag te doen sluiten tusschen de voor- naamste machten der wereld, een verdrag waarbij elke natie die dit wqnscht, zich zou kunnen aansluiten. Op deze wijze zouden de zegeningen van een verdrag, dat oorspronke- lijk alleen voorgesteld was tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten, ever heel de wereld mede uitgestrekt kunnen worden. De landen, die ik voorstelde in eersten aan- leg tot het mede-onderteekenen van zoo'n ver drag met Frankrijk en de Vereenigde Staten uit te noodigen, waren Groot-Brittannie, Duitschland, Italie en Japan. Frankrijk was 't in beginsel dadelijk eens met het denkbeeld1 van een multilateraal ver drag. Het stelde evenwel voor, dat het ver drag enkel zou bevatten't afzien van den oor log; 't afsluiten van een gelijksoortig multila teraal verdrag leverde zekere moeilijkheden op,met het oog op Frankrijks verplichtingen tengevolge van het Volkenbondsverdrag, de Locarno-verdragen van October 1925 en an dere internationale verdragen, verband hou- dende met neutraliteits-garanties. Mijn bezwaren, om de strekking van een anti-oorlogsverdrag te beperken tot enkel aanvalsoorlogen berusten ten deele op een zeer stelligen afkeer van verzwakking van het ideaal van den wereldvrede, op welke wijze dan ook, en ten deele op de afwezigheid van elke bevredigende begripsbepaling van de woorden „aanvaller" of „aanvalsoorlog." Na een notawisseling, niet alleen met Frankrijk, maar ook met Duitschland, Enge- land en andere landen, waarin uiteengezet werd, dat zulk een verdrag niet in strijd zou zijn met de bepalingen van het Volkenbonds verdrag, en ook niet noodzakelijkerwijze in strijd behoefte te zijn met de verplichtingen van de leden van den Bond, kwamen we tot het besluit van een onverzwakt multilateraal anti-oorlogs-verdrag, dat den 27en Augustus 1928 in Parijs wordt onderteekend werd. Ik mag niet beweren, dat arbitrage- en ver zoeningsverdragen, en zelfs verdragen die uitdrukkelijk van den oorlog als middel van nationale politiek afstand doen, een volledi- ge garantie bieden tegen die botsingen tus schen naties, welke periodiek ontstonden nen siechts beschouwd worden als een "deel van het probkem. Ik ben niet zoo dom, te gelooven, dat het rijk van den duizendjarigen vrede is aange- broken, maar ik geloof wel, dat de wereld met groote schreden voorwaarts gaat op den weg naar vreedzame beslechting van inter nationale geschillen en dat de gewone men- schen een van zin zijn in hun wensch, den oorlog als een geoorloofde instelling te zien verdwijnen. Zeker zullen de Vereenigde Staten niet achteraan blijven bij de bevordering van de ze nieuwe beweging voor den wereldvrede. Zoowel voor mij persoonlijk, en officieel als Staatssecretaris, zal ik altijd het afsluiten van geschikte arbitrage-, verzoenings- en an- ti-oorlogsverdragen ondersteunen en voor- staan Pff*owincsaal nieuws sinds den aanvang der wereldgeschiedenis Behalve deze verdragen dient er te zijn een ontwaakt publiek geweten, tegen de ver- I schrikkelijkheid en uiterste afkeurenswaar- digheid van den oorlog. De volkeren der we- reld moeten zich, zooals gezegd, verheugen in een vredelievenden geest, en de verdragen die ik noemde en de pogingen der staatslie- den om den wereldvrede te bevorderen, kun- BROEK OP LANGENDIJK. De Raad dezer gemeente vergaderde Zater- dagmiddag te 4 uur in voltallige zitting ten gen.eentehuize, onder voorzitterschap van den heer P. Slot. Bericht van den heer C. Spaan, dat hij zijn benoeming tot lid van het Burgerlijk Arm- bestuur aannam. Van de gezondheidscommissie was de be- grooting voor 1929 ontvangen, waaruit bleek, dat de bijdrage dezer gemeente bedraagt 47.34 berekend naar 2367 inwoners. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Ged. Staten zonden een brief, houden de de uitnoodiging tot intrekking van het besluit tot wijziging van de verordening op de keuring van vee en vleesch en deze verordening weder vast te stellen als de verwerkirgsinrichting van de Ned. Thermochemische fabrieken tot stand is gekomen. Aldus werd besloten. Brief van P. Ojotjes, schoolschoonmaker, waarbij deze met ingang van 30 Sept. eer- vol ontslag verzocht. Het ontslag werd eervol verleend, terwij! er een oproeping geplaatst zal worden voor een nieuwen functionaris. Een adres van het gemeentebestuur van Broek- in Waterland, eveneens over de ver- nietiging van afgekeurd vee en vleesch werd voor kennisgeving aangenomen. Afwijzend werd beschikt op een adres van het Historisch genootschap „West Friesland" om subsidie uit de gemeentekas. Ingekomen was nog een verzoek van het Centraal genootschap voor kinderherstel- lings en vacantiekolonies, om evenals andere jaren een subsidie uit de gemeentekas te mo- gen ontvangen van 50. De gevraagde subsidie werd verleend. De gemeente Alkmaar zond een brief, houdende de mededeeling dat een leerling uit deze gemeente de handelsschool wenscht te bezoeken. In verband hiermede werd ge- vraagd of de gemeente bereid is de kosten van dit onderwijs, ad. 82.98 te betalen. Op voorstel van B. en W. werd aldus be- dus besloten. De Inspecteur der Directe belastingen te Alkmaar, deelt mede, dat geraamde op- brengst van de gemeentelijke inkomstenbelas- ting over 1927/1928 van 18000, thans de- finitief is vastgesteld op 19278.18, terwijl er een overschot is van den dienst 1926/1927 van 12.12. Tenslotte was nog ingel omen een verzoek van Gebr. Kloosterboer om een brug naar haar perceel te mogen aanleggen. Dit adres was door de commissie, die in den regel daarmede werd belast onderzocht. Namens deze commissie bracht de heer namens de commissie voor het besluit aan te Ooijevaar verslag uit. De commissie kan nog geen advies uitbrengen. Daarom stelde hij houd'en. C'vereenkomstig dit voorstel werd besloten Het ingekomen verslag van den correspon dent der arbeidsbemiddeling zal bij de leden circuleeren. De gemeenterekening over 1927. rekening van het B. A. en van de lichtbedrijven zijn door de commissie onderzocht. De heer Oijevaar, bracht namens deze commissie ver slag uit en adviseerde tot goedkeuring. Aldus werd besloten. Aangeboden werden de verschillends be- grootingen voor 1929. De voorlcopige cijfers zijn: Gemeentebegrooting, ontvangsten en uitgaven 77671.54 en den kapiiaaldienst f 10697 £0. Begrooting B. A in oritvangsten en uitga ven 2929.49. Gasbedrijf 111678.77. Electriciteitsbedrijf 67326.28. Al deze begrooting zullen door een com missie, bestaande uit alle raadsleden, buiten de wethouders, worden onderzocht. Thans kwam wederom aan de orde d Twuijverweg. alles heen, wat hij met oor en oog zag en waarnam, was hij bovenal zich bewust van het glimmen van den stalen loop, die vlak voor zijn neus gehouden werd en van het vaste staren der oogen daar achter. Hij keek eindelijk in die oogen, en het gelaat, waarin zij stonden, ontspande zich in een zonderlin- gen glimlach. „Handen op, mijriheer Trickett!" zei de stem van den eigenaar van het gezicht. „Vlug!" Jimmie wist vlug genoeg bevelen te ge- hoorzamen als gehoorzaamheid volstrekt ver- eischt werd. Hij stak de handen op. „Het is eigenlijk niet noodig", zei hij, kalm; „ik ben niet gewapend." „U kunt niet verwachten, dat ik u op uw woord geloof onder deze omstandighe- den", antwoordde de ander. „Ik zal u de eer aandoen te zeggen, dat ik u geloof, maar ik zal toch tegelijkertijd alle redelijke voorzorgs- maatregelen nemen. Ziet u, mijnheer Trickett. ik ben siechts een schi'dwacht als het ware; ik ben niet het hoofd. Mijn plicht is, het oog te houden op deze omgeving en natuurlijk op alle menschen, die hier binnen komen. Ik heb u in het oog gehouden van het oogenblik dat u te paard zat bij die poort en naar bin nen gluurde. Ik zag u terug komen, nada-: u uw paard had weggebracht, ik zag u den heuvel opklimmen en op ons nederzien. U is gemakkelijk te besluipen, mijnheer Trickett." „Dat schijnt zoo", zei Jimmie. „Wat ver- der?" „Het verdere is", amwoordde de man met het grimmige gezicht, „dat u de handen dp zult houden, totdat u gezegd wordt, ze te la In de vorige vergadering was besloten bet voorstel van den minister aan te houden en eerst nadere inlichtingen te vragen aan Alk maar. Thans was van Alkmaar bericht inge komen waarin 2i; nadere toelichting ver- strekte. Eventueelt bestrating, in plaats van grintbeharding, zal door de 5 gemeenten moeten worden betaald, terwijl Alkmaar vast blijft houden aan de eventueele uitkeering uit het wegenfonds. Dit laatste was niet op de vergadering met den minister van Waterstaat besproken. De voorzitter vond de houding van Alk maar niet zooals het behoort. Besloten werd de beslissing wederom aan te houden, wellicht dat er dan een betere op- lossing gevonden kan worden. In de vorige vergadering is een adres aangehouden, waarin werd verzocht de brug in den Stationsweg te verhoogen. Thans werd op dit adres afwijzend beschikt, uit overwe- ging dat de kosten te hoog zijn en de afloop van den brug, na eventueele verhooging te still zou zijn, hetgeen tot moeilijkheden zou kunnen lijden. Het gemeentebestuur van Noordscharwou- de zond een uitnoodiging om toe te treden tot de exploitatie van de gemeenschappelijke U. L. O. school. B. en W. stelden voor afwijzend op dit ver zoek te beschikken, daar 2/3 van de bevolking geen openbaar onderwijs verlangt. Wel stel den zij' voor de kosten van de leerlingen uit deze gemeente, die eventuee! de U. L. O. school bezoeken voor rekening der gemeente te nemen. De heer Smak meende dat de gemeente wel moet toetreden. Wanneer echter de kosten van leerlingen uit deze gemeente worden ver- goed, dan komt het toch op hetzelfde neer. Overeenkomstig het voorstel van B. en W, werd besloten. De rondvraag leverde niets op. De voorzitter zegde alvorens de vergade ring te sluiten, een enkel woord speciaal tot wethouder Glas, in verband met diens jubi- leum, te willen richten. Het is 1 September 1928 25 jaren geleden, zeide de voorzitter, dat gij als nieuw verko- zen raadslid, als zoodanig werd beeedigd en gei'nstalleerd. Een kwarteeuw dus, zijt gij belast geweest met het medebestuur onzer gemeente. Van deze 25 jaren zijt gij 16 jaren wethouder geweest en nooit is het U te veel geweest, zelfs niet wanneer u door ziekte nau welijks daartoe in staat waart, u geheel aan de belangen onzer gemeente te geven. Veel is door U gedaan, waarvoor wij U hartelijk dank zeggen. In veel zeggen heeft niet uw kracht gele den. In veel doen zijt gij ons en uw omge ving steeds tot voorbeeld geweest. Spreker besloot zijn gelukwensch met het aanbieden van een rooktafel met daarop behoorend stel. Zoo ge zult zien, zeide spreker, is in de be- ker de volgende inscriptie gegraveerd „Aan- geboden door het Gemeentebestuur van Broek op Langendijk aan A. Glas Cz. 1903—1928 en ook is daarop afgebeeld het raadhuis der gemeente. Spr. feliciteerde de heer Glas en zijn fami- lieleden en wenschte hem toe nog vele jaren in het belang van de gemeente werkzaam te kunnen zijn. De tweede wethouder, de heer Slot, wensch te eveneens den heer Glas geluk met dit ju- bileum. Steeds zeide spr., heb ik pleizierig met u samengewerkt. loen ik destijds raads lid werd, het eenig'ste raadslid ter linker- zijde, had ik niet de verwachting eenigen in- vloed te kunnen uitoefenen. Dit is echter an- ders geweest en dat ik hier spoedig met plei- zier met de andere heeren mocht en kon sa in enwerken, heb ik behalve aan onzen vroe- geren voorzitter, vooral aan u te danken. Hoewel wij over verschillende onderwerpen dikwijis heel anders dachten, zijn wij meestal door wat inschikkelijkheid tot overeenstem ming gekomen. Spr. was hem voor dit alles zeer erkente- lijk en betuigde hem hiervoor zijn welgemeen- den dank. De heer Oijevaar zeide het aangenaam te vinden, mede namens zijn mederaadsleden de heer Glas te kunnen feliciteeren. Steeds is met hem op aangename wijze samengewerkt. Mede vertegenwoordigende het A. R. volks- deel heeft hij steeds getoond een open oog te ten zakken. Ga nu daar staan, en denk er aan, dat ik u in mijn macht heb met die be- trouwbare rechterhand van mij, terwijl ik u met mijn linkerhand even bevoel. Ik ben zoo iets van een deskundige op dit gebied, denk dus niet, dat u mij bedriegen kunt dat kunt u niet. Zoo!" ging hij voort, nadat hij han- dig met zijn linkerhand over Jimmie's kleeren gevoeld had. „Ik zie, dat mijn vertrouwen niet misplaatst was er is niets bij tenzij die gordel, waarin u uw geld heeft, dat kan echter een gewoonte van u zijn. Nu kunt u uw handen laten zakken, omkeeren, en vlug door het kreupelhout loopen naar die zijdeur, die u daar aan het eind van het huis ziet." „En gesteld, dat ik het niet wil?" vroeg Jimmie. „Dat kan ik niet veronderstellen", ant woordde de ander. „Ik kan niet goed iets ver onderstellen en ik houd u voor een man met gezond verstand. Ga nu, mijnheer Trickett!" Jimmie ging in de aangegeven richting. Tenminste zou aan zijn eerzucht voldaan worden, om Cover! Lodge binnen te komen, en hij besloot zich maar te schikken. Hij haalde de schouders op en lachte. „U schijnt mijn naam goed te kennen", zei hij terwijl hij door het kreupelhout zijn weg zocht. „Hoe weet ge, dat ik Trickett heet?" „Ik had gehoord, hoe u er uitzag", ant woordde de bewaker koeltjes. „De beschrij- ving was vrij juist, vind ik. Kleeren maken niet zooveel onderscheid. Ik heb sedert giste- renmorgen naar u uitgekeken." „Zoo!" zei Jimmie met een spotlach. „U verwachtte me dus?" JHii verwachtte u". antwoordde de man hebben voor de wenschen en belangen van andere politieke partijen in de gemeente. Spr. bracht hem daarvoor dank. De heer Koedijk kan eveneens niet nalaten, namens de fractie der A. R. zijn hoogachting en waardeering in het openbaar uit te spre- ken. De secretaris der gemeente bedankte de heer Glas voor den steun, welke hij, geduren- de den tijd, dat hij reeds met den heer Glas heeft samengewerkt, heeft mogen ondervin- i den. In de 4 jaren, dat hij secretaris is, heefi j hij wel eens een beroep moeten doen op be- I reidwiiigheid. met den revolver, den nadruk op „hij" leg- gend. „Ja, hij verwachtte u!" „En wie mag hij wel zijn?" vroeg Jimmie. „Dat zult u spoedig zien!" zei de bewaker. „Nu, ga dien drempel over en dan in de ka- mer aan uw rechterhand." Jimmie ging een half open zijdeur binnen, die toegang gaf tot een nauwe met steenen belegde gang of vestibule. Hij ging weer een tweede open deur binnen; zoodra hij den drempel overschreden had, werd de deur achter hem gesloten; hij hoorde een sleutel in een slot omaraaien. Wat het ook beteekenen mocht, hij was gevangen. Het eerste, wat iedereen doet, die zich op- gesloten vindt, is zijn omgeving te onderzoe- ken: Jimmie, ontslagen van oe tegenwoor- digheid van zijn bewaker, onderzocht de zijne. Hij bevond zich in een kleine kamer, on- geveer tien voet in het vierkant en even zoo hoog, die haar licht ontving van een hoog boogvenster met dikke tralies er voor. De mu- ren waren van steen, niet gepleisterd en niet gekleurd, er stonden geen meubelen behalve een oude eiken kast en een oude stoel zonder kussens; er was niets om naar te kijken dan een oude plaat van de kathedraal van Salis bury, die in een wormstekige lijst aan een der muren hing. In deze celachtige plek, zoc koud en droevig, dacht Jimmie aan het voor- uitzicht, er een paar uren te moeten doorbren- gen. Maar voordat er tien minuten verlooper waren, verscheen de man met het booze ge zicht weer en wenkte met een vinger.. 7Wordt vervolgd}.1

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5