AUmaarsclie Csiimt. geenv^iegen muggen meer Het getieizinnlge Cenootschap. FEUILLETON. Ko 210 1928 Ksndcrd dertigste Jaargang. Woensdag' 5 September. Provinciaai nieuws HEILOO. Maandagmiddag geraakte de vraditauto No. G. 29935, aan den Oosterzijweg in de beek. De eigenaar was den verkeerden weg ingereden en zag zich weldra tegenover de luxe auto van J. K. alhier. Elkander pas- seeren was uitgesloten, met het gevolg dat de auto omkantelde. Het kostte groote moeite om de zware auto uit de beek te halen, terwijl de schade belangrijk was. We meenen, dat de Oosterzijweg niet voor de zware auto's geschikt is, het zou ons niets yerwonderen als een van de groote autobus- sen ook eens in de beek terecht kwam, doch de chauffeurs weten har.dig te manoeuvree- ren. Onder presidium van den heer J. van Ge- tneren werden Vrijdag en Maandag de laat ste vergaderingen gehouden van Heilooer Algemeen Belang (H. A. B.) voor de op 11, 12 en 13 September te houden demon strate van Handel, Industrie, Nering en Tuinbouw. De voorzitter zeide dat handel, industrie en nering uitstekend voor den dag zullen komen, ook de bloemisterij, doch dat de tuin bouw tot heden niet veel van zich heeft laten hooren. Ook de kleinindustrie komt nog niet zoo uit als men zou wenschen, doch er zijn nog enkele dagen waarop men zich kan aan- geven. Het is verwonderlijk dat de tuinbouw zoo sveinig van zich laat hooren, hoewel men er in de eerste vergadering enthousiast tegen over stond. Groenten en fruit zullen een mooie afwisseling geven. Thans staat het vast dat de verlichting met een 1000-tal oranjelampions zal geschieden. Thans is ook zeker, dat door de muziek- en zangvereenigingen alle medewerking wordt verleend, terwijl de gymnastiekver- eeniging „D. O. V. E. S." een mooien avond zal geven. Medewerking is verzocht en verkregen van de bloemisten voor een aanleg voor het oude raadhuis, welke naar men hoopt, een inooie entree zal vormer.. Aan de burgerij zal worden verzocht om gedurende de feestdagen de vlag uit te steken. DIRKSHORN. Het besluit van Hoofdingelanden van den Ringpolder tot verkoop van den watermolen te Dirkshorn, is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, zoodat binnenkort wederom een molen zal verdwijnen. CASTRICUM. Veertigjarig ambtsjubile. Heden herdenkt de^oude gemeentebode C. Bakker den dag dat hij veertig jaar ir dienst is dezer gemeente. Voor 40 jaren werd hij aangesteld als veldwachter terwijl als nevenbetrekkingen Ihem werden opgedragen enkele kleine func- ties als gemeentebode, van de toenmaals zeer Vleine en onbeduidende gemeente. Met het klimmen der jaren werd zijn werk als veld wachter door uitbreiding van de gemeente zwaarder, waarom hij dat ambt neerlegde op !1 Januari 1917 en toen in functie bleef als 'gemeentebode, klokkenist enz. Sedert dien dat is nu ruim 11 jaar geleden ziet men den ouden man steeds morgens in de vroegte reeds naar het raadhuis gaan om de voorbe- reidende werkzaamheden te verrichten. Satrandseizoen. Nu het vaacntietijdperk voorbij is kan ook het strand en badseizoen ais geeindigd worden beschouwd en daarom hebben de diverse exploitanten aan het strand reeds voorbereidselen getroffen hunne inrich- tingen te sloopen of te sluiten. De twee ver- verschingsinrichtingen op het strand zullen deze week nog gesloopt worden, terwijl het paviljoen nog wel geopend zal zijn, doch geen muziek zal er meer worden gegeven. De autobusdienst moet echter tot 15 Sept. a.s. worden volgehouden, zij het dan ook met be- perkte dienstregeling. Zij die nog naar het strand willen kunnen dus nog van die geleg-enheid gebruik maken. De kampeerders op f\ kampeerterrein in de provinciate bosscben hebben zoo langzamer- hand er ook genoeg van gekregen. Zaterdag is de laatste vertrokken. i TEXEL (OOSTEREND). Zaterdag waren hier ter eere van de ver- faardag van H. M. de Koningin van open- oare en enkele particuliere gebouwen vlaggen uitgehangen. De leerlingen en eenige oud-leerlingen van de bijfo'ndere school maakten met auto's eeri rit over het eiland en hebben hierbij veel ge- noten; afreis en aankomst brachten heel wat menschen naar buiten. Op het Kerkplein was een groote muziek- tent opgericht, waarin- in transparanten te lezen stond: „Steunt de muziek" Jonge dames ventten met vlaggetjes. Des avonds speelde het Muziekcorps Ex celsior" verschillende Vaderlandsche en an dere liederen, waarvoor herhaaldelijk applaus verworven werd. E was veel vo'l'k op de been en na afloop bleef men nog lang van het mooie weer genie- ten. SINT PANCRAS. De raad dezer gemeente vergaderde Maan- dagavond1 3 Sept. in een voltallige zitting Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat de goed'keuring voor overschrijven van 2800 is aangehouden. Nader bericht kwam, dat de overschrijving is goedgekeurd. In een schrijven in verband met de aanslui- ting bij de waterleiding, meldden Ged. Staten, dat er bij de aanlegging van de waterleiding op gerekend is, dat alle perceelen zouden wor den aangesloten. Dit is tot heden nog niet zoo. redenen waarom zij een dringend beroep doen op naleving van de bepaling van verplichte aansluiting. voorzitter zeide, dat toen dit schrijven kwam, men juist bezig was met het verzenden van de waarschuwingen om aan te sluiten Een formulier is aan Ged. Staten toegezon- den. De aansluiting gaat goed. Zullen er over 2 maanden nog perceelen zijn, die niet zijn aangesloten, dan wordt proces-verbaal opge- maakt. De heer KoelemijDe een wordt gedwon- gen en de ander ka.n het niet krijgen. De Ach terweg kan geen water krijgen. De voorzitter. De Achterweg, welke oor- spronkelijk op de teekening stond, is op de definitieve teekening weggelaten. B. en W hebben al het mogelijke gedaan deze er op t: krijgen, maar het is niet gelukt. Er zijn te weinig perceelen, zoodat de kosten te hoog worden. De heer Koelemij': Dus de financien gaan boven de gezondheid. De heer v. Kampen: Bij aanneming van het besluit door den raad, stond de Achterweg op de teekening. Deze is later afgevoerd. Spr vond dat de prov. nu den moreelen plicht heeft om aan te sluiten. Met het vervolgen zal spr. zich dan ook niet druk maken. De voorzitter: Als alle perceelen aan den Achterweg willen aansluiten, dan is het mis schien mogelijk dat de Provincie er toe over- gaat. Wethouder Duif: Als de Prov. de Ieiding legt, moeten zij aansluiten. De heer Snel is er juist daarom voor, dat de gemeente en niet de betrokkenen een verzoek richt tot Ged. Staten. De voorzitter: Het zwaartepunt in dit ver zoek kan wezen dat de weg oorspronkelijk op de teekening voorkwam. Het voorstel om er bij1 Ged. Staten op aan te dringen deze perceelen aan te sluiten, werd aangenomen. Ingekomen was een sohrijven van den ac countant, dat de rekeningen der lichtbedrijven in orde zijn. Jaarverslag over 1927 van het centraal ar- chief en inlichtingsbureau. Dit werd voor kennisgeving aangenomen. De Twuyverweg. De voorzitter deelde mede, dat toen bekend was dat Alkmaar buiten het compromis om een aparte voorwaarde stelde ten opzichte van een uitkeering uit het wegenfonds. B. en W. hebben zich naar den minister be- geven. De minister deelde mede bereid te zijn en er toe te zullen overgaan nadere onderhandelin- gen met Alkmaar te voeren. Daar de minister echter met vacantie ging, zou dit nog eenige weken duren. Wij hebben toen opgemerkt, dat het mooie seizoen voor het inorde maken van den weg voorbij ging. Hier was echter niets aan te 3oen, daar ook de burgemeester van Alkmaar met vacantie was. De voorzitter betreurde de houding van Alkmaar. Het geeft weer een heel oponthoud. Dezer dagen is ingekomen een provinciaal blad met besluit dat een uitkeering uit het wegenfonds aan onderhoudsplichtigen wordt toegekend. Dit geldt voor wegen van 3 M. breedte af. De Twuyverweg wordt 5 M. breed, dus deze komt in aanmerking voor uitkeering. Bovendien staat in het besluit dat als de weg 5 M. breed is, deze wordt geacht 140 langer te zijn. De Twuyverweg welke 1000 M. lang is, zou dan dus worden gerekend op 2400 M. Dit is bedoeld als premie op flinke wegen De heer SnelDus Alkmaar heeft dit wel vooruit geweten. De voorzitter: Waarschijnlijk niet, daar dit besluit is van 8 Aug. De voorzitter heeft nog den waarnemend Naar het Engelsch van J. S, Fletcher 33) door Mej. A. T. y .,riierheen, mijnheer Trickett", zei hij. „Dokter Frobenius wil u dadelijk spreken." Hij ging op zijde en wenkte Jimmie hem voor te gaan in de gang, weldra kwamen zij aan een gang met dikken looper. De deur aan het verste eincie", zei de bewa- ker. vLoop maar recht uit. Jimmie liep door, zijn oogen goed open houdena, tot hij aan de aangewezen deur kwam. Daar liep zijn gids hem voorbij, open- de de deur, wierp ze ver open en hem wen- kend, binnen te gaan, kondigde hij met luide, plechttge stem aan: i, „Mijnheer James Trickett!" Jimmie trad een kamer binnen, die blijk- baar de werkkamer van een geleerde was. Hij kreeg een vagen algemeenen indruk van boe- ken, kaarten, instrumental, papieren, de alge- meene warboel, die zich opstapelt om een wijsgeer of wetenschappelijk man of geleerde van een of ander soort. Maar zijn voile aan- dacht werd dadelijk getro'kken door den man, die aan een grooten lessenaar midden in de kamer zat; den vreemden, zonderlingen, wit- harigen lijkkleurigen man, dien hij van het kreupelh^ut uic gezien had. Deze nersoon, ge- zeten of iiever half begraven onder zijn pa pieren en boeken, stond dadelijk op, toen Jim mie binnenkwam, maakte een eigenaardige, ouderwetsche buiging, die blijkbaar beleefd moest heeten en wees met een beenigen vinger naar een gemakkelijken stoel naast den lesse naar. „Mijnheer Trickett?" zei hij, op kalmen, zakelijken toon. Juist. Ga zitten, mijnheer Trickett, ga zitten, als het u belieft." Jimmie nam deze uitnoodiging zwijgend aan. Hij had het zonderlinge gevoel, dat hij inderdaad een werkelijke rijknecht kon zijn, die om een betrekking gekomen was en onder- vraagd werd door een toekomstigen werkge- ver. Hij zonk neer in den stoel, legde zijn hoed op den grond en keek met al zijn oogen naar ae zonderlinge gedaante voor hem. En dokter Frobenius glimlachte tegen hem den vreemdsten glimlach, dien Jimmie ooit gezien had, een glimlach, die hem er aan deed denken, hoe een buitengewoon vraatzuchtige roofvogel zou kunnen glimlachen, voord'at hij begon zijn slachtoffer lid voor lid te ver- scheuren en hij wreef zijn vleeschlooze handen samen en glimlachte weer, zich naar zijn bezoeker overbuigende. „En u is dus gekomen?" zei dokter Frobe nius. „U is hier? Ja, juist. Ik verwachtte u. En waarom is u hier, mijnheer Trickett, waarom ja, waarom is u hier?" Jimmie kreeg op eens het gebruik van zijn zintuigen weer terug. Hij kreeg een indruk van den vreemden persoon, wiens handen nooit stil waren, wiens lippen voortdurend bewogen, wiens haar in beweging scheen, wiens lichaam rusteloos schokte. bffrgemeester opgebeld en deze Heeft gezegd, dat B. en W. er niet aan dachten het plan te veranderen. Ontvangen is de definitfeve teekening van de aan te bouwen lokalen aan de scholen. De voorzitter: Deze moeten gezonden wor den naar den inspecteur. Wij1 moeten dus wachten met de aanbesteding, tenzij de raad B. en W. machtigt, zoodra als de goedkeu- ring er is, aan te besteden. De heer Snel is er niet voor om dat maar zoo te doen De voorzitter: We moeten niet vergeten, cat het over verschillende personen gaat, die er volkomen mee op de hoogte zijn. De voorzitter gaf enkele inlichtingen over den bouw Tevens vragen B. en W. goedkeu- ring om in de oude lokalen een nieuwe vloer en plafonds aan te brengen. De kosten hier- over worden begroot op 1000. De heer v. Kampen: De vloeren zijn toch af en de plafonds worden betaald door't min der gebruik aan brandstoffen. Het verzoek van B. en W. om direct tot aan besteding te mogen overgaan, werd aange nomen. De heer Snel merkte op, dat het werk in de gcmeepte moet blijven. De voorzitter: B. en W. hebben hier ook reeds over gedacht, maar onze menschen krij gen toch ook werk uit andere gemeenten. Bo vendien zijn er meer praktische bezwaren. We kunnen daar echter in het publiek niet over spreken. De raad ging hierop in comite. Hierna bleek, dat de raad voor aanbesteding in het openbaar is. Bij het controleeren van land hebben B. en W. bevonden, dat het achterland van de West- Beverkoog bezet was met stekels. Toegezegd is dat het deze week in orde zou worden ge- maakt. De heer Lek: Mijn plan was om er bij het voorstel van Snel over te spreken. Het ziet er treurig uib Spr. vond dat B. en W. hier beter naar moesten kijken. Wethouder Duif:: Dit is tegen mij, dus ik zal maar antwoorden. Mijn plan was om er naar toe te gaan, maar ik was invalide, dus ik kon er niet komen. 'De heer KoelemijDan moest een ander er geweest zijn. De heer DuifDe heer van Kampen is er geweest en de heer Lek is er ook geweest, het leek nergens naar. De heer DuifAls de omstandigheden zoo zijn, dan moet je mij er geen verwijt van ma ken. De heer Lek: Laten we rekenen dat het beter wordt, maar het was van't voorjaar al een schandaal. j De voorzitter deelde mede, dat er een schrij ven is ingekomen van den dir. gen. van de P. en T. met het verzoek te willen bevorderen ter bespoediging van de bestelling, dat de inge- zetenen brievenbussen en bellen aan hun deu- ren bevestigen. B. en W. willen hier geen be paling van maken, doch alleen de aandacht er op vestigen. De heer Snel heeft een bus, doch zou er niet een willen laten maken. De besteller heeft soms 2 of 3 knechten, dus die kan het weTk wel af. De heer v. KampenWanneer de deur ge- sloten is. moet de besteller den brief mee terug nemen. Dat is ook niet gewenscht. Als ik be steller was, dan zou ik bij den heer Snel de deur zoo lang open laten staan, dat de matten voor zijn deur wegwaaidep. Dat zou hij ook niet prettig vinden. Het schrijven werd voor kennisgeving aan genomen. Na 1 uur kwam het eerste agenda punt en wel de bespreking over een rijwielpad door de Dalmeer. De voorzitter las de notulen voor van de vergadering hierover, gehouden met Koedijk en de L. G. C. Hieruit bleek dat er plannen waren voor een betonnen pad, de kosten geraamd op 15000 en van een sintelpad, geraamd op 13000. Het laatste werd meer gewenscht ge acht. De teekening welke ter tafel kwam, werd toegelicht. B. en W. dachten voor dit plan een bijdrage te verleenen van ten hoogste 1500. De heer Lek: Als het nu ernst is, dan lijkt het mij wat zuinig. De menschen van ons ko men er alle dagen langs. De heer DuifWe moeten het beschouwen als een tuinbouwbelang. Koedijk heeft er dus veel meer belang bij. De heer Lek: Koedijk kcmt ook met 6000. Spr. wil 2500 of 3000. De voorzitter wees den heer Lek er op, dat na de vergadering in Alkmaar, Koedijk met alle belanghebbende landeigenaren heeft ver- gaderd. Er kwamen toen zooveel bezwaren naar voren, dat er misschien niets van zal •komen. De heer Lek: Wat hadden de eigenaren voor prijs in't hoofd. De voorzitter: 2.50 per M. De heer Snel vond dat ze er in Koedijk be- „Als u mij verwachtte", antwoordde hij, dokter Frobenius vast aankijkend, „als u mij werkelijk verwachtte, weet u, waarom ik hier ben." Dokter Frobenius spreidde zijn zenuwach- tige handen uit over de papieren, die voor hem lagen. Hij schudde zijn witte lokken. »Ja> ja", zei hij, alsof hij werktuigelijk antwoordde op een toevallige vraag van een kind. „Ja. Waarom is u hier, mijnheer Tri ckett?" Jimmie aarzelde, voor dat hij weer sprak. Hij bestudeerde zijn omgeving. Hij had reeds opgemerkt, dat er een volledige telegrafische inrichting in de kamer was en dat de lesse naar, waar dokter Frobenius aan zat, goed voorzien was van telefonische toestellen. Was het mogelijk, vroeg hij zich af, dat deze bui- tengewone persoonlijkheid, die wel geschikt leek om een gecapitonneerde kamer in een krankzinnigenges'ticht in te nemen, het hoofd en middelpunt was van deze dievenbende, en dat van dien lessenaar, langs die draden, zijn beyelen vlogen naar zijn agenten en mede- plichtigen? Het scheen meer dan waarschijn lijk, en Jimmie besloot de voile waarheid ronduit te zeggen. „Ik ben hier", antwoordde hij, „omdat la dy Scraye hier is." De man aan den lessenaar boog met steeds meer schokken en trekkingen. „Lady Scraye is inderdaad hier", zei hi}. „Ja, u volgde haar natuurliik. Waarom?" „Omdat ik gel oof, dat zij lid is van een bende, waarvan ik u voor het hoofd houd", antwoordde Jimmie. JOi dit juist is of met nauwd over denken. In "de ioekomst is Het pad van veel belang, vooral in verband met de glas-cultuur. Spr. zag nog liever een behoor- lijken weg. De heer Muurling: Het heeft mii verwon- derd, dat het plan niet in den raad van Koe dijk ter sprake geweest is. De heer Lek: Koedijk gaf toch 6000. De voorzitter: Dat is nog niet vastgesteld. De heer Lek vond de bijdrage van St. Pan- eras te k'ein. De heer Duif: Als ik Koedijker was, al moest het geheele bedrag betaald worden, dan moest het er toch komen. De heer LekDat zou je niet doen als je er zoo voor stond. De heer Muurling stelde voor om te wach ten tot Koedijk zich uitspreekt. Aldus werd besloten. Ingekomen was een schrijven van het raadslid Snel tot het bouwen van een huis en schuur in de West-Beverkoog. De voorzitter: Zooals bekend, is reeds ter sprake geweest om van de West-Beverkoog een bedrijf je te maken. Het plan is B. en W niet omsympathiek. De huur van het bouw- land loopt echter nog 2 jaar. Van het weiland loopt met kerstmis de huur af. B. en W. willen dit dan nog 2 jaar verhuren en het plan dan zoolang opschorten. De heer Snel- Er is nog wel een anderen weg, maar in het belang van de huurders zou ik het ook nog 2 jaar willen uitstellen. Na nog eenige besprekipgen werd aldus be sloten. Verzoek om subsidie van het Hist.-genoot- schap Oud-Westfriesland. B. en W. hebben gemeend, waar dit verzoek ver buiten onze gemeente valt en dit voor ons niet van nut is, dit voor kennisgeving te moe ten aannemen. Aldus besloten. De gemeenterekening werd vastgesteld met de volgende cijfers: Gewone dienst Ontvangsten 57150.4514 Uitgaven 49126.96 Kap. dienst Ontvangsten Uitgaven 8023.49 Y> f 10400.— 10200.— Saldo 200.— Ontslag-aanvrage van den tijdelijken onder- wiizer Hoekstra. De voorzitter stelde voor den heer Hoekstra eervol ontslag te verleenen en in zijn plaats te benoemen den heer Kaptein uit Den Helder. Aldus besloten. Voorstel tot afschaffing opcenten Perso- neele belasting. De voorzitter zeide, dat gezien de gunstige resultaten B. en W. met het voorstel komen om met 1 Januari 1929 in te trekken de 50 opcenten van de belasting. Werd aangenomen Indiening gemeentebegrooting. De voorzitter zou in deze vergadering de begrooting alvast wi'len doorloopen. De heer Snel stelde voor niet meer's avonds te vergaderen. Allen waren hier wel voor en de voorzitter zeide er rekening mee te zullen houden. Hier na behandeling begrooting. Bij de post uitkeering aan raadsleden kwam de wensch naar voren deze te verhoo- gen. De voorzitter stelde voor deze te brengen op 3.en de post te brengen van 150. op 200.—. Dat werd aangenomen met de stem van weth. Duif tegen. Kosten kleeding en uitrusting gemeente- veldwachter. De heer Snel wilde ook een bedrag vaststel- len voor onderhoud van de fiets. Nu is er geen recht orn te zeggen dat de veldwachter zijn fiets moet gebruiken. Spr. stelde f 20.voor. Aldus besloten. Het voorstel van den voorzitter om een post groot 150.voor ziekenverpleging te laten vervallen en deze, gezien de omstandigheden niet te verhalen, werd aangenomen. De begrooting voor den gewonen dienst werd geraamd in ontvangsten en uitgaven op 40684.7714, kapitaaldienst 200. Hierna slutting. BROEK OP LANGENDIJK. De veiling. De afgeloopen week was voor onze tuinbou- wers geen gunstige. Zoo goed als alle artike- len liepen in prijs achteruit. Die slapte aan de veiling blijkt nog al vaak voor te komen op dezen tijd van het jaar. Wat er de oorzaak van is, is moeilijk nauwkeurig aan te geven. Allicht, dat uit andere landen en streken ook dergelijken groenten aan de veilingen en mark ten aangevoerd worden; misschien ook dat de vraag naar de hier geveilde producten niet zoo levendig meer is, omdat andere groenten er voor in de plaats treden; beide factoren wer- ken er dan aan mee om de vraag geringer te weet u zelf." ,,Z^er juist", stemde dokter Frobenius toe. „Zij is lid van een genootschap, waarvan ik president en directeur ben. Maar, dit ver- klaart nog niet, waarom u haar naar mijn huis volgt, mijnheer Trickett." „Niet?" zei Jimmie. „Dan zal ik met uw toestemming de zaken wat eenvoudiger ma ken. Dit genootschap van u heeft zich mees- ter gemaakt van de personen van mijn tante, juffrouw Trickett en van een vriendin van mij, juffrouw Dokter Frobenius wenkte ongeduldig met z'n hand. „Tut, tut, mijn beste jonge man!" riep hij uit. »Daar weten wij alles van daar weten wij alles van!_Uw achtenswaardige, lieve tante en het meisje uit den hoedenwinkel worden vastgehouden als borg voor uw goed gedrag. Men heeft u gezegd, dat, als u zich goed hield voor slechts tien dagen was het tien dagen? ja, ik ben er zeker van, dat het tien dagen waren zij vrij gelaten zouden worden. Maar u gedraagt u niet goed, mijn heer Trickett! Inderdaad, u veroorzaakt en heeft mij veroorzaakt groote moeite en last. Het spijt mij het te moeten zeggen, maar u is een bemoeiziek jongmensch. Nu, toen ik jong was, schreef ik d'ikwijls in mijn schrift, in navolging natuurlijk van een voorbeeld, dat mijn schrijfmeester mij gaf schreef ik dikwijls zeg ik, de mooie oude spreuk: Pas op je eigen zaken! Banaal, maar wijs en ver- standig. Waarom past u niet op uw eigen za ken, jonge mijnheer Trickett?" „Miin zaken", antwoofdde Jimmie onver- f doen worden en het aanbod grooter, waarmee de allesbeheerschende kwestie, vraag en aan bod, ook hier de marktprijzen bepaalt. Dit is intusschen voor Langendijk wel als een vast- staand feit aan te nmen, dht, wie het vroe»st zijn producten ter veiling kan brengen, vrij zeker de beste financieele uitkomsten kan boe ken. De vroege aardappelen leveren bijna elk jaar het bewijs dezer stelling; dit jaar is de waarheid ervan weer duidelijfc gebleken bij! de vroege koolsoorten, terwijl de tomatenprijzen het hunne er toe bijdragen, om de stelling een bijna volkomen bewijs van juistheid te geven De tuinbouwers te St. Pancres hebben dit jaar beste resultaten gehad, omdat ze het vroe^f waren. De bouw van kassen, en dan nog wel verwarmde, wijst er op, dat de tuinbouwers er zich op toeleggen vroeg met hun producten gereed te zijn. De glascultuur breidt zich meer en meer uit, omdat een andere teelt-keus de nadeelen tracht te ondervangen, die de tot nu toe gevolgde heeft doen kennen. De aardappelenaanvoer daalde deze week tot 15 spoorwagens. De prijzen waren, in't bijzonder in de laatste helft der week, 'lager dan in de vorige week-periode. Voor Schotsche muizen werd aanvankelijk nog 4.70 tot 6.10 betaald. Donderdag echter kon niet meer dan 3.80 tot 4.80 worden gemaakt; Zaterdag was de prijs weer eenigszins beter 4.40 tot 4.90. Dit is een groot verschil met verleden jaar, toen op 1 Sept. 5 tot f 7,50 werd besteed. Voor Schoolmeesters werd onge- veer 5 gemaakt. In 1927 was dit omstreeks dezen tijd f 8 tot 9. Het vorige jaar golden Eigenheimers begin September 6 tot 6 90, deze week werden ze verkocht voor 2.60 tot 4.70. Voor Duken was de belangstelling al zeer gering, zoodat slechts van 2.30 tot 3.90 kon worden gemaakt. Golden de drie- lingen verleden jaar f 6.50 tot f 7.20, thans was dit2 tot 4. Voor blauwe wordt onge- veer de helft minder gemaakt dan verleden jaar, toen ze ruim 9 golden. Uit het heele verloop van de aardappelmarkt bleek ook nu, dat de rechte stemming ontbralc. De wortelenaanvoer had niet veel meer fe beteekenen, in totaal 4200 bos. Er werd van 2.40 tot 5.50 voor betaald^de laatste prijs echter bij uitzondering. De bl'oemkoolprijzen waren nog wel goed, toch niet zoo goed als in de afgeloopen week De hoogste prijs, welke besteed werd; was 27 voor mooie exemplaren van de grootste soort. Overigens werd als maximum ongeveer 20 besteed. Zaterdag, altijd een ongunstige dag voor bloemkool, kon slechts hoogstens f 13.90 worden bedongen. Voor kleinere van de eerste soort werd van 8 tot 16 betaak Tweede soort bracht al heel weinig op: gemii- deld 3. In totaal werden 54000 stuks aan gevoerd. Met de vroege kooisoorten liep het nog ach teruit, vergeleken bij1 de vorige week. Zoo ook met de roode kool. Aanvankelijk konn voor de mooiste par- tijen nog 5 worden gemaakt, en was de laagste noteering 3 tot 4.10, later in de week waren de hoogste bestede prijzen 450 tot 4.80 en konden de grootere soorten slechts 2.30 tot 3.40 opbrengen. Verge leken bij eenige weken geleden is deze achter- uitgang verbijs'terend. De 'aanvoer beliep nog 23 spoorwagens. Hetzelfde verschijnsel viel bij de gele kool op te merken. Vorige week zette deze koolsoort nog in met 5.20 tot 6.80, nu was dit f 2.30 tot 4.80. Gedurende de heele week bleven de prijzen ongeveer dezelfde, met zelfs nog een kleine daling. In't geheel was d: aanvoer 13 spoorwagens. De uienprijzen weken niet veel af van die der vorige week, ofschoon ze toch eenigszins lager waren. Gele nep werd verkocht voor f 13.80 tot 15.60. Drielingen golden van 4.60 tot 5.80, uien dteden 4.10 tot/6.51), In totaal werden 6 spoorwagens aangevoerd Beter ging het met de sla- en snijbooM Voor mooie slafeoonen werd tot 23 cent per K.G. betaald1, minder mooie partijen brachten 16 tot 20 cent op. Snijboonen werden nog voor 30 cent per K.G. verkocht; minder mooie soor ten golden van 18 tot 22 cent. De totals aan voer boonen bedroeg 6000 K.G. Achteruit in prijs liepen ook de bieten Dinsdag kon zelfs niet meer dan f 1.20 tot saagd en stijfhoofdig als altijd, „zijn nu is zorgen voor een paar vrouwen, die zich niel verdedigen kunnen." „Tut, tut! met die vrouwen is het heel goede heer", zei dokter Frobenius. „Uw dwazt zijn als u zich rustig gehouden had, mijn goed heer", zei dokter Frobenius. „Uw dwaze en ongelukkige gewoonte om u met alles te bemoeien brengt haar in gevaar. Heel dwaas van u, heel dwaas! Weet u nu, mijnheer Tri ckett", hier boog dokter Frobenius zich ver- tiouwelijk voor over en tikte de toppen van zijn dunne vingers tegen elkander, vWeet^ u werkelijk, dat als ik dien hoorn opnam en een woord van bevel aan mijn agent in Loader gaf, uw tante en haar metgezellin zouden op- houden te leven, binnen vijf minuten na ont- vangst van dit bevel? Nu? Weet u dat? Geen geweld ziet u, geen pijn, neen, geen onaange- naamheid! Maarafdoeud! Werkelijk af- doend!" Jimmie voelde zijn hart krimpen, hij voelde ook, dat zijn zenuwen en spieren plotseling gespannen werden. „Als ge dien hoorn aanraakt", zei hij, met zijn oogen vast op dokter Frobenius gericht, „zult ge mijn vingers om uw schurkachfigen ouden hals voelen! En als zij daar eenmaal zijn, zullen zij het leven uit u knijpen. Ik hek gesproken!" „Als de jonge en onv/etende man, die ge zijt", antwoordde dokter Frobenius met eet lach. „Nu, nu, ik ben niet van plan de dames onmiddellijk te doen dooden, maar—". fWor^t qij'....|iiii.Li. I.. -?:co IT

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 10