A V V IN DE ALKMAABSGHE COURANT. Will 'A\ M. T. T., die 4 Jaar geTeden zoo buttenge- woon slaagde, waarover het gemeentebestuur zich zoo bizonder verheugde, omdat daarbij tot uiting kwam de prettige samenwerking tusschen den Middenstand in Alkmaar en de organen van de gemeente. In het geluid van den voorzitter had spr. een waarschuwende stem beluisterd ten op- zichte van die samenwerking. Spr. weet niet, hoe het af zal loopen, doch zoolang er hoop is is er leven en mag men vertrouwen heb ben in de toekomst. Mocht het zijn, dat het Gemeentebestuur een maatregel mocht nemen, die niet geheel naar den smaak is van de heeren, dan hoopt spr., dat men zal bedenken, dat de voorzitter, de heer Cloeck, vanavond daarvan maar een staaltje heeft weten te noemen. Spr. wil er daarom op wijzen, dat het de trotsch van het Alkmaarsche gemeentebestuur is, dat men hier nimmer overgegaan is tot de invoering van een zakelijke belasting op de bedrijven. (Applaus). En dit niettegenstaande de omstandighe- den in deze stad zoo geweest zijn, dat er wel aanleiding was, om daarover te denken. Spr. hoopte nog, dat materieel en geestelijk het licht, dat hier straalt, over de stad zal uit- stralen en dat men op den ingeslagen weg zal voortgaan tot heil van den Nederl. Mid denstand en daardoor ook tot heil van de gansche bevolking van Alkmaar. (Applaus). Oelukwensch van den heer Schiirmartn. De Bondsvoorzitter, de heer Schumann sprak hiema nog een woord van gelukwenseh tot de jubileerende vereeniging. inij herinnerde aan het door den Bond uitge- geven gedenkboek, waarin men heeft kunnen zien, wat men in 25 jaar heeft doorgemaakt Spr. had respect voor de volhardmg, door de stuwkrachten van de Alkmaarsche Ver eeniging getoond. Hetgeen door den voor zitter en door den Burgemeester gezegd was, iwas voor spr. aanleiding, op te merken, dat de vereeniging in Alkmaar benijd kan worden door bijna alle vereenigingen. Deze toch heeft altijd haar zin gekregen bij het Gemeente bestuur. (Gelach). Hier is nog geen bedrijfsbelasting, zoodat andere vereenigingen met grootere moeilijk- heden zitten, dan waarmee Alkmaar te kam- pen heeft. Wij nemen de overheid niet kwa- lijk, dat deze ten aanzien van den Midden stand wel eens verkeerden maatregelen neemt, maar zeggen steeds: „Ze weten niet beter, omdat de middenstanders niet voldoende deel- nemen in de colleges van het stadsbestuur." Spr. hoopte, dat de Middenstand, die een groot deel van de belastingen meebetaalt, (en als je betaalt, mag je praatjes hebben; het eigenaardige is, dat in dit land de meeste praatjes komen van degenen, die niet betalen) met het wapen van de welsprekendheid, zoo- als steeds, zal blijven doorgaan om voor zijn rechten op te komen. Wij zijn geen stand, die met revolutie dreigt, maar gaan langzaam vooruit en de gestadige jager wint. Namens den geheelen Nederl. Midden stand huldigde spr. de Alkm. Vereeniging voor het verrichtte werk, dat niet alleen van beteekenis is geweest voor eigen organisatie, maar een voorbeeld voor den geheelen Nederl .'Middenstand. Als tastbaar bewijs van hoog- achting bood spr. den voorzitter een krans aan. (Applaus). Oelukwensch van den heer Postma. Het woord was hierop aan den heer Postma, Directeur van de Handelsschool, die verzekerde, dat hij gaarne de uitnoodi- ging om aanwezig te zijn, had aangenomen, omdat de Handelsschool steeds in het teeken van de sympathie van de vereeniging had ge- staan. Ook in den tijd van malaise der school, heeft het de school aan den steun en de sym pathie van het Bestuur der vereeniging niet ontbroken. Toen naar spr.'s meening de on- redelijke meening had post gevat, dat de school moest verdwijnen, (die meening was onredelijk, omdat men alvorens men overgaat tot de vemietiging van een cultureele zaak als een school men eerst alle middelen moet uitputten) heeft de Kamer van Koophandel en Uwe vereeniging en verschillende parti- culieren, aangevoerd door de Redactie van de Alkm. Courant, den aanslag gelukkig afge- weerd. Wij gaan nu langzaam vooruit, maar het moet harder gaan en ik meen dan ook goed te doen, overtuigd als ik ben van de sympathie van Uw bestuur, omdat er nog altijd leden van de Kamer van Koophandel en van Uwe vereeniging zijn, die de school niet steunen, zooals zij zouden kunnen, een beroep op U te doen om nog meer het inzicht van het bestuur op de leden van de Kamer van Koophandel en die van Uwe vereeniging over te brengen Wanneer dat het geval is, komen wij, waar wij willen zijn. Gaarne stelde spr. daartegenover zijn sympathie voor het sympathieke werk der vereeniging, zoowel materieel als idieel. (Applaus) Rede van den heer Arntz. De heer Ar n tz, voorzitter van de Kamer van Koophandel, wenschte namens de Kamer geluk met het zilveren jubileum. Spr. bejam- merde het, dat nog zoovele kleine midden standers buiten het vereenigingsverband blij ven, terwijl zij juist in zoo hooge mate profi- f eeren van het werk van het bestuur. Hij I iankte dit bestuur voor de ontwikkelde acti- riteit en samenwerking en bood namens de Kamer als huldeblijk de teekening van een voorzitterskamer aan, omdat de ha-mer nog niet gereed was gekomen. Hij hoopte, dat het den voorzitter tot in ilengte van jaren gegeven mocht zijn met zijn wakkere medebestuursleden nog tal van practische besluiten te nemen tot heil van den Alkm. Middenstand. (Applaus). Verdere sprekers. Dew a arne mend voorzitter van de Haagsche Middenstandsvereeniging sprak hierna nog een woord van gelukwenseh. Tot slot was hierna het woord aan den heer En del, die namens de R.K. Middenstands vereeniging De Hanze het volgende zeide: M. de V., Heeren Bestuursleden en H. H. leden van de jubileerende Alkmaarsche Ver. van de Handeldrijvende en Industrieele Middenstand, Het was iets, dat als 't ware van zelf sprak, dat we namens „de Hanze" te Alk maar in geen geval wil den oBtbreken op dit feestelijk herdenken van een kwaTteeuw- middenstands-actie en middenstandssucces, door Uw Vereeniging gewrocht en moeizaam :Verkregen. hit zoo zeer voor de hand, dat wij, Kaiholieke Middenstanders van Alkmaar thans in de Hanze vereenigd, hier heden- avond zouden tegenwoordig zijn, dat het te- gendeel stof zou hebbea gegeven tot gerecht- vaardigde verwondering. Want; indien Gif Leden, feest viert en her- denkt de vijf-en-twintigste geboorte dag van de eerste Alkmaarsche Middenstands Ver., dan herdenken ook wij het feit dat van af dien, stonde het Middenstands-bewustzijn klaarder tot uiting kwam, en geheel de Alk maarsche Middenklasse ook uit een droom van eeuwen begon te ontwaken. Het groote massieve gebouw van den Ne- derlandsche Middenstandsbond stond toen reeds op zijn fundamenten, maar toch zagen de groote leiders toen reeds dat een gebouw niet groot genoeg zou zijn voor de veel om- vattende actie der Middenstandsklasse, doch dat daarvoor noodig zoude zijn een com plex van gebouwen, waardoor men ook, in dien men dit noodig oordteelde, de meer parti- culiere Hgendommen van velen veilig kon onderbrengen. Maar het complex gebouwen bleef en zal naar we hopen, steeds blijven het hechte bolwerk van Middenstandskracht, en te billijke Middenstands machts-ontplooiing ook al waait er van de daken der verschillen de departementen een afzonderlijke vlag, en klir.kt er somtijds een verschillende toon. Natuurlijk voltrok zich dit schijnbaar schei- dingsprcces niet alleen landelijk doch ook plaatselij'k. Uit de scharen, eertijd aangevoerd en aangevuurd door roemruchte mannen als Meuwsen en dr. Rouwens, werden geboren legers van middenstanders met slechts een doel voor oogen: het welzijn van den Neder- landschen Middenstand. En al werd dan ook het commando verdeeld, en staan er thans in plaats van een, drie kranige generaals den Nederlandschen Middenstand ten dienste, het welzijn van den Middenstand staat ons alien voor oogen. Ons aller doel is ten slotte een doel. Met vreugde namen we dan deze gelegen- te baat de eerste Alkm. Middenstandsvereen. heden te mogen feliciteeren met haar zilveren jubile. We herdenken met genoegen het feit, dat ook onze menschen medewerkten aan het leggen van den eersten steen van het eerste Alkm. Middenstandsgebouw. We herdenken nog immer met genoegen de talrijke bijeen- komsten van leden en bestuur, die we met jeugdigen ijver bijwoonden; en herinneren ons nog levendig de debatten, die vaak's nachts op straat in de maneschijn werden voortgezet, indien we elkaar dan als trouwe stadgenoo- ten, weer veilig thuis brachten. Als een heerlijk sybool van het „toen varen in een schuitje", komt ons weer voor den geest, de boottocht van den Alkm. Midden stand naar Amsterdam bij gelegenheid van de Middenstandstentoonsteiling. Och, we wa- ren het in die dagen, en zijn het nog heden met elkander ten zeerste eens. We werken, elk in onze eigen werkplaats, aan hetzelfde kunst- werk: De middenstand van Nederl and in't al- gemeen, de Middenstand van Alkmaar in't bijzonder, groot te maken, en voor de heden ten dage opnieuw steeds wassende gevaren te behoeden. We hebben somen een stoffelijk doel. We hebben samen ook een stoffelijke bezitting. Oij zoowel als wij zien dezelfde gevaren. U zoo wel als ons, hangt hetzelfde dreigende woord van winkelsluiting en werktijden besluit boven het hoofd. Oij zoowel als wij hebben denzelf- den minister, die voor ons beiden hetzelfde „goedemet ons voor heeft. We hebben samen hetzelfde college van B. en W. dat ons de zegeningen der precario- rechten, zij't dan in 'n meer veredelden vorm, blijvend wil doen genieten. U zoowel als wij hebben even zoovele, nog ledig staande Middenstandszetels in de Twee- de Kamer. We hebben den zelf den Midden- standsraad. In een woord op stoffelijk gebied deelen we alles zusterlijk samen. Daarom M H. willen we hedenavond dan ook ten voile deelen in Uw vreugd en ons verblijden in Uw succes. We wenschen U hartgrondig toe eens een gouden jubile met een gouden toekomst; tot heil van den Middenstand in zijn geheel, tot bloei van de Alkmaarsche middelklasse, in't bijzonder als deel van ons groot Klein Neder- land in vrede bestuurd door ons hoogvereerde vorstin, koningin Wilhelmina! Dankwoord van den voorzitter. De v o o r z i 11 e r, die de verschillende sprekers met een kort woord van dank had be- antwoord1, sprak hierna nog een woord van dank tot alle vereenigingen en particulieren die op de een of andere wijze blijk van hun belangstelling hadden gegeven, waarna hij de aanwezigen uitnoodigde tot een gezellig samenzijn in de groote zaal van de Harmo- nie. In vroolijke stemming bleef men hier nog lang bijeen, zich niet in het minst vermakende met de geestige liedjes en causerieen van Clinge Doorenbos die allereerst een gedicht op den middenstand voordroeg, waarin een aardige woordspeling op den naam van den heer Cloeck was gemaakt. Tot half twaalf heeft de Clinge Doorenbos de aanwezigen prettig bezig gehouden, waar na nog een gezellig bal volgde. De algemeene vergadering. In de groote zaal van de Harmonie werd heden te 10 ure de algemeene vergadering gehouden. DE EERSTE CONGRESDAG. Voor de opening, die door den bondsvoor- ziter, den heer Ed. G. Schumann, geschied- de, werden de congressisten namens de ont vangende vereeniging de „Alkmaarsche Vereeniging van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand" welkom gehee- ten door haar voorzitter, de heer G. Cloeck, met de volgende rede: Geachte voorzitter, geachte heeren van het bestuur, geachte congres-afgevaardig- den, geachte dames en heeren gencodigden; De Alkm. Ver. v. d. Handeldr. en Ind. Middenstand, roept U een hartelijk welkom toe. Het is ons bestuur een zeer groote vreugde, dat het bondsbestuur onze stad waardig heeft gekeurd, U, congressisten, te ontvangen. Waar wij hier klein behuisd zijn, moeten wij een deel der afgevaardigden jn Bergen onderbrengen. Wij vertrouwen evenwel, dat zij hier evenveel genoegen van zullen hebben als de hier wonenden, te meer, daar ons be stuur gezorgd heeft, dat beide avonden na 11 uur een gratis vervoer ieder heel en half uur tot 's nachts 3 uur zal plaats vinden, vanaf dezen zaal naar Bergen Dat het 25ste congres jufet in de stad der victorie gehouden wordt, zal, hopen we, een gced voorteeken zijn voor uw verder werken U, mijnheer de voorzitter, met uw geacht medebestuur, hebben reeds zoo herhaaldelijk getoond paraat te zijn als het Middenstands- belangen betreft, dat ik niet twijfel of de nieuwe reeks congressen zal, zoowel wat zorg en voorbereiding als wat uitvoering be treft, zeker niet achterstaan bij die welke wij reeds gehad hebben. Het congres, dat heden hier staat gehou den te worden, is er een, waar honderden in den lande met belangstelling naar hebben uitgezien. Nog altijd is er strijd, nog altijd wacht ons o.m. de wet op de winkelsluiting. Men schreef in ons bondsblad: Er zal in Alkmaar een daad verricht moeten worden. Welnu, mijne heeren, laat ons hopen, dat het een daad zal zijn, waarvan de Midden stand tot in lengte van dagen geluk en voor- spoed mag beleven. Reeds Dr. Kuiper beweerde in 1903 te Rotterdam: „dat het neringdoen aan huis „bindt; in de kringen van den Handeldrij- „venden Middenstad worden de beste tradi- „ties gevonden van het huiselijk leven". Laat het huiselijk leven, na gedane arbeid, het grootste geluk blijken voor den tegen- woordigen en komenden Middenstand. Laat straks, bij het invoeren van de wet op de win kelsluiting, 't gevolg voor den Middenstand zijn, dat hij nog meer energie ontwikkelt, om dienende zijn zaak groot te maken. De mid denstand moet dienen, om te bewijzen, dat hij de plaats, die hij in onze samenleving in- neemt, waard is en waard blijft. Hoe dienen wij het groote publiek het best? Door steeds met kennis van zaken te spre- ken over het artikel, dat wij aanbieden, onze warenkennis en onze vakkennis moeten wij pend publiek steeds voor zijn. Wij moeten ons steeds op de hoogte houden van wat het publiek wel eens zou kunnen vragen. Door de vraag van het publiek vodr te zijn, kun nen wij bewijzen, dat wij onmisbaar zijn in onze samenleving. Het streven van den bond zal er op gericht zijn, ons te steunen, daar waar wij steun noo dig hebben. Onze weg is een moeilijke: links het grootkapitaal, rechts de arbeidersklasse, doch strijdende zullen wij onzen weg vrij maken en indachtig blijven de regelen van ons bondslied: Wij zullen ons met eigen kracht, Een ruime plaats bevrijden, Tot op ons pad in gouden pracht De zon van voorspoed lacht. Intusschen heeft de Alkm. Ver. er voor ge zorgd, dat naast den arbeid, die U wacht, er voor U ontspanning en verpoozing zal zijn Wij bieden U een autotocht naar Schoorl en Bergen aan. Naast onze stad is onze omgeving onze trots. Gij zult dan kennis maken met onze prachtige landerijen. Gij zult op een af stand zien onze nijvere boerenbevolking, haar pracht-veestapel en haar landbouw. Daarnaast ons Bergen zoo rijk aan na tuurschoon, de parel van Noordholland. Een feestavond zal het besluit zijn van den eersten dag. Wij hopen dat U, naar huis keerend, zult zeggen: wij hebben een leerzaam en aange naam congres gehad. Moge de arbeid van ons bestuur zijn en blijven in het belang van onzen bond. Ik oodig U uit met mij te roepen: Leve ons Bondsbestuur. sfaal De heer VanBommel bracnt aen se- cretaris eveneens hulde voor het keurige jaarverslag. Hij wilde een vergissing in ait verslag herstellen, aangezien namens den Middenstandsraad door den minister wel heeren in de commissie voor de N. V. waren benoemd. De heer I n g e n o o 1 beantwoordde den heer de Jager. De aanstelling van een as- sistent was wel mogelijk. Ten aanzien van een districtscentrale in het oosten van het land stond spr. op het standpunt, dat de in Enschede gestichte centrale met vreugde moest worden begroet, mits deze haar vleu- gels niet te ver uitstrekte. Een verwijt komt hen niet toe, al zal het bondsbestuur nagaan of gewestelijke centrales gewenscht zijn. Spr. deelde mede, dat het bondsbestuur wel wist, dat de heer Neme uit Eindhoven door den minister in de commissie voor de N. V. was benoemd, doch niet dat deze door den middenstandsraad was aangewezen. Z w o 1 1 e drong aan op een positief ad- vies van het congres ten aanzien van de cen trale Enschede. De voorziter zegde toe, dat het hoofdbe stuur de zaak in studie zal nemen en verzocht Enschede geen propaganda te voeren in an dere provincies. Het jaarverslag werd hierop met een woord van dank goedgekeurd. De penningmeester, de heer Lips, brach' hierop het financieel verslag uit. Financieel verslag. De penningmeester constateert in zijn financieel verslag, dat het jaar 1927 weer eens inging met een, zij het klein, voordeelig saldo, nl. 223,73, terwijl ook de kas van het Weekblad op dat tijdstip een batig saldo aanwees van 1519,88. Deze verandering ten goede heeft zich in den loop van 1927 verder ontwikkeld en wijst de balans op 31 Dec. 1927 'n ottaal bezit aan van 4954,68, tegen 1743,61 (Bond en Weekblad teza- men) op 31 Dec. 1926. Hiertoe heeft, het zij hier nog eens met dankbaarheid vermeld, in de eerste plaats bijgedragen, het bij ge legenheid van het 25-jarig bestaan ter hand gestelde Jubileumfonds ten bedrage van 1616.63. Daarnaast heeft de exploitatie van het Weekblad over 1927 gunstiger re- sultaten opgeleverd, zoodat het van den Bond ontvangen voorschot ten bedrage van 1000.kon worden terugbetaald en te- vens een bedrag van 1500.van de kas van het Weekblad in die van den Bond kon worden gestort. Groote soberheid in de uitgaven blijft even wel geboden. De contributies zijn eerder da- lend dan stijgend, terwijl de winst van het Weekblad ten nauwste samenhangt met de opbrengst der annonces en dus een wissel- vallige bron van inkomsten is. Een werkelijk financieel krachtige bond is slechts te berei- ken door opvoeding der Middenstanders in de richting van grootere offervaardigheid ten opzichte van de middenstandsbeweging. De rekening over 1927 si uit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 24472.88, met een batig saldo van f 992,85. De begrooting over 1929 geeft in ontvangst en uitgaven een bedrag van 18.250.—. Het financieel verslag gaf den heer M a a s, Amsterdam, aanleiding, om het bestuur in overweging te geven hetgeen het Meuw- senfonds aestijds had gesuppleerd eens te- rug te storten, omdat er een winstsaldo is. De voorzitter achtte den tijd daarvoor nog econoom ztjn. De Middenstand moet paraat blijven. Die nieuwe kracht kan ook werkzaam zijn voor het orgaan. Spr. stelt voor hiervoor een memoriepost op de begrooting te plaatsen. (Applaus.) De penningmeester, de heer Lips, beant woordde de heer Wolff en zeide, dat het prra- cipe van pensioneering reeds is vastgelegd. Vast staat, dat de kosten dichter bij f looo dan bij de f 1 liggen. en het bestuur hand- haaft dan ook de 1000. Voorts verklaarde ook spr. voor uitbrei- ding van het bondsbureau. Utrecht verzette zich tegen het on- voorbereid nemen van belangrijke besluiten De voorzitter oordeelde dat het volgend jaar het voorstel moet komen om den directeur te ontlasten. De penningmeps- ter is in het belang van den bond bereid de memoriepost over te nemen. Een professor zal men niet nemen, doch wel een jurist, die gelegenheid zal krijgen nog eens professor te worden. De voorzitter heette hierop den heer Abram gestcld. De voorzitter heette hierop de heer Abram Staalman lid der 2e Kamer en de heer Cort v. d. Linden secretaris van den Algemee- nen Bond van Werkgevers welkom. Medegedeeld werd, dat de heeren Schiir. mann, van Os en van Bommel herkozei zijn als leden van het Groepsbestuur A., eveneens, dat de vier aftredende leden van den Middenstandsraad zijn herkozen. Op voorstel van het Algemeen Bestuur werd besloten de noodige stappen te doen voor de naamsverandering van den Bond in „Koninklijke Vereeniging de Nederlandsche Middenstandsbond". Zakelijke bedrijfsbelasting, Aan de orde was hierop het voorstel om de wenschelijkheid uit te spreken tot wijzi- ging der Gemeentewet om aan de Gemeente- besturen het recht te ontnemen tot hefting eener zakelijke bedrijfsbelasting. Onder algeheele instemming werd hiertoe besloten. De heer v. d. M e e r, den Haag, deed me- dedeeling, dat ingevolge plaatselijke acties van Middenstandsvereenigingen tal van ge- meenten deze belasting afschaffen, 28 pet van de gevoerde acties slaagden. Nog slechts 46 gemeenten heffen deze be lasting en spr. stelde dan ook voor een com- missie in te stellen, die aan plaatselijke ver eenigingen advies geeft hoe actie gevoerd moet worden. In 10 gebieden van K. v- K wordt die be lasting niet geheven. De voorzitter was het met den heer v. d. Meer eens. Naast actie voor wetswijzi- ging is een plaatselijke actie evenzeer ge wenscht. Het bondsbestuur nam dan ook het voorstel van den heer v. d. Meer over. Schiedam bepleitte uitvoerig he! voorstel om de bondscontributie te bepalen op 1.50 en ook de wenschelijkheid om het orgaan in het bezit van alle leden te deon komen. De heer M. B. de J o n g, den Haag,:be- streed namens de Haagsche Winkeliersver- eeniging dit voorstel. De plaatselijke veree nigingen hebben graag een zoo groot moge lijk aantal leden. Op zich zelf vond spr. het voorstel wel sympathiek, doch den Haag kan niet meer ER IS VERSGHIL TtfSSCHEN ADVERTEEREN ^EN ADVERTEEREN. VERTEEREN Mk GOED ADVERTEEREN GEEFT EVEN ZEKER WINST ALS GELD DAT U NAAR DE SPAARBANK BRENGT. DE SPAARBANK GEEPT HOOG- STENS VIER OF VIJF PROCENT GOED ADVERTEEREN GEEFT EVEN ZEKER VIJFTIG PROCENT WINST EN MEER. Met instemming gaf de vergaderirfg ge volg aan de uitnoodiging om „leve* het bondsbestuur" te roepen. Dank aan den bondsvoorzitter De bondsvoorzitter, de heer Schumann, verzekerde, dat hij met voldoening de harte- lijke woorden door den heer Cloeck gespro- ken, had vernomen. Spr. was vol lof over de ontvangst van het congres en hoopte daarover aan het ein de nog een en ander te zeggen. Spr. heette hierop de aigevaardigden op de eerste vergadering na het zilveren jubi leum hartelijk welkom. Wegens ambtsbezigheden van den heer de Groot als loco-burgemeester van Rotterdam, kon deze het congres niet bijwonen en werd in diens plaats voor het congres als secre taris aangewezen de heer Ingenool. Een speciaal woord van welkom richtte spr. nog tot baron van Wijnbergen, voorzitter van den Middenstandsraad. De notulen werden conform vastgesteld. Naar aanleiding van het jaarverslag werd 't wobrd gevoerd door den hr. J a g e r uit Arnhem en wel naar aanleiding van het feit, dat de directeur, de heer Ingenool, blijkens" het verslag met werk overbelast was, waar- om Arnhem bij de rondvraag het voorstel zal doen om naest den directeur iemand te be- noemen om hem ter zijde te staan. Komende tot" het bespreken van de propa ganda deelde spr. mede, dat Arnhem districts bonden niet wenschelijk oordeelde en gaarne vernam hoe het bonsbestuur hier tegenover niet gekomen, doch zegde toe, dat er reke ning mede gehouden zal worden. Het verslag werd hierop onder applaus met een woord van dank aan den penning meester goedgekeurd. De voorzitter heette hierop prof. Lamberts, secretaris van het Institut International te Brussel en de heer L. Biickmann, secretaris van den Middenstandsraad. welkom. Naar aanleiding van de begrooting be pleitte de heer Wolff, Arnhem, het denk- beeld, om den post storting pensioenfonds, groot 1000 op 1 te brengen, omdat nog moet worden uitgemaakt, hoe de pensioen- regeling voor het personeel zal zijn. Spr. deed namens t,Handel en Nijverheid" te Arnhem voorts het voorstel om het Nati- onaal Bureau zoo te doen zijn, dat alle so- ciale en financieele vraagstukken kunnen worden onderzocht en het een Kon. Bond waardig is. Om te komen tot versterking van het bonds- bureau deed spr. bet voorstel om een kracht aan te stellen, die uit binnen- en buitenland de noodige gegevens over problemen en ■vraagstukken verzamelt en naast den direc teur op het bureau arbeidt. Uitvoerig betoogde spr. hiervan de nood- zakelijkheid, waarbij hij in het licht stelde, l oe thans het denkbeeld van den penning meester. over „Het ontwerp van Wet tot wij- ziging van de Ziektewet" waarschijnlijk niet meer tot de Kamer kan doordringen. De gewenschte kracht moet een jurist of betalen aan den Bond. De heer Moil, Rotterdam, betoogde, dat de meeste vereenigingen lijden aan een slechte kas wegens de geringe contribuhe, die door patrcons voor hun organisaties wordt betaald. Ook hij ontraadde echter, omdat hij uit* treding vreesde, de contributieverhoogine aan te nemen en bepleitte een vrijwillige ver- hooging aan het bondsbestuur. De heer d e V r i e s, Winschoten, deed een bemiddelingsvoorstel en wel om vereeni' gingen die een lagere contributie heffen dan 7.50, 1 te la ten afdragen en die eea hoogere contributie heffen 1.50 te latea betalen. Z w o 1 1 s vrtesde, dat den bond een mis daad werd aangedaan door tot contributie- verhooging te bkluiien. De heer P u 1 1 e, Leiden, begreep de be- zwaren niet tegen de contributieverhooging- De bond wil werken, doch dit kan niet zon- der geld. Laat men een voorbeeld nemen aan de arbeiders, die wel weten wat door organisa tie bereikt kan worden. Men doet niet wat Koninklijk is, als men de contributieverhooging afwijst. Applaus. De heer Ingenool zou de eerste zijn, die het zou toejuicben wanneer de bond over meer financien beschikte. Op grond van ervaring vond hij de conf- tributieverhooging thans buitengewoon ge* vaarlijk, waarom hij voarstelde het bondsbe stuur voor 1930 op te dragen de zaak ondef de oogen te zien. Applaus.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6