DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dagelijkscii overzicht. Buitenland No. 2tt Dif nntnmet besfaat tilt 2 bladen. Honderddertigsve Jaargang 1928 Deze Coorant wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagcn, uifgegeven. {fbonnementsprijs bij vooruitbelaling per 3 maanden voor Alkmaar franco door hel geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljstiummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsrnlmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek« en Handelsdrukkerij vjh HERMs. COSTER ft ZOON. Voordam C9. I Directeur: G. H. KRAK. DOWUERDAG Telef.nr. Administrafie 3. Telefoonnr. Redaciie 33. Postgiro 30607. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA* 6 SEPTEMBER de volkenbondsvergadering. De rede van jhr. Beelaerts van Blok- land, de verrassing van onzen minis ter; in Duitschland is men opgetogen over zijn rede, vooral wat betreft dal deel, handelende over de minderheden- kwestie. Gisterraiddag heeit jhr. mr. Beelaerts van Blokland zijn rede gehouden in de Volken bondsvergadering. Onder de telegrammen £onden we nog juist het relaas zijner rede apnemen. Het is voor ons, Nederlanders, wel aange- naam, dat ook deze rede van onzen minister van buitenlandsche zaken zoo'n succes ge- vvorden is. Daaruit blijkt wel dat onze afge- vaardigde een man is van groote politieke beteekenis, iemand, die de wereldpolitiek on der de knie heeft. Opvallend was de instemming van de ver- gadering, toen de spreker de totstand koming van het in de Duitsche, Amerikaansche en Italiaansche pers tot zooveel verdachtmakin- gen aanleiding gegeven hebbende Britsch- Fransche-vlootovereenkomst besprak. Onze minister deed nuttig werk, door er aan te herinneren, dat het juist jhr. Loudon als /voorzitter van de voorbereidingscommissie voor de ontwapeningsconferentie geweest is. die herhaaldelijk bij de mogendheden, die in April 1927 de zitting der voorbereidingscom missie op dit punt deden vastloopen, aange- drongen heeft op het vinden van een over- eenstemming, noodzakelijk van den verderen voortgang der ontwapeningswerkzaamhe- den. Ook ditmaal bracht Beelaerts een groote .verrassing, ook ditmaal beging hij een daad van moed. Na de zeer zakelijke en op ieder punt stel- lig de voile aandacht der Volkenbondsverga dering verdienende zeer con^tructieve op- merkingen van onzen minister met betrek- king tot de ontwapeningskwesties en de oeco- Bomische problemen ging onze minister over tot een bespreking van het uiterst delicate onderwerp der bescherming van de rechten der nationale minderheden. Hoe delicaat het onderwerp der minderhe- denbescherming is bleek reeds hieruit, dat ondanks de groote tact waarmede onze mi nister zijn rede had opgesteld en de voor- zichtige woordenkeus desniettemin de zeer nauwlettend luisterende Benesj en zijn land- genooten aan het verder algemeen applaus na de rede van onzen minister niet meede- den. Toch had Beelaerts succes met dat deel van zijn rede en vooral in Duitschland is men opgetogen over hem. De correspondent van de conservatieve „Kreuzzeitung" is geestdriftig„Eindelijk een man van aanzien, een neutrale, die den moed heeft, den Volkenbond op een van zijn grootste zonden opmerkzaam te maken en hem er aan te herinneren, dat hij een van de voornaamste problemen op laakbare wijze heeft veronachtzaamd. De Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken legt met grooten moed en sympathieke vrijmoedigheid "den vinger op de brandende wonde van het minderheidsprobleem. Een witte raaf, zeker, maar toch een lid van den Raad, die voor de minderheden opkomt. De vonk is in de Ver- gadering geworpen. De vlammen zullen op laaien. Al zouden er nog zooveel sprekers tegen opponeeren, het vuur is thans niet meer te blusschen." Na een uitvoerig uittreksel van de rede te hebben gegeven, vervolgt de correspondent: „Luid applaus volgde op deze woorden. Wj willen hopen, dat het niet alleen de vertegen woordigers van de minderheden waren, die applaudisseerden en dat de bijval niet alleen een uiting van hulde aan den sympathieken spreker was. In ieder geval is de kwestie te berde gebracht en ze kan nu niet meer dood- gezwegen worden. Dubbel te betreuren valt het thans, dat deze kloeke Nederlandsche minister als lid van den Raad aan de beurt van aftreden is. De in zijn plaats komende aalgladde intri gant Quinones de Leon kan -dit verlies zeker niet vergoeden." De correspondent van de „Berl. Borsen- zeitung" sprak de hoop uit, dat het initiatief van deh Nederlandschen minister er toe zal leiden, dat principiee1 de kwestie van de* be scherming der minderheden eindelijk in het openbaar in de Volkenbondsvergadering ter sprake gebracht zal worden. De „Voss. Ztg." betreurt het, dat Beelaerts van Blokland geen formeel voorstel heeft in- gediend, maar spreekt eveneens de hoop uit, dat zijn initiatief er toe zal leiden, dat uit de vereende pogingen van de bij de minderhe- denkwestie gei'nteresseerde volkenbondsleden sen dergelijk voorstel zal voortkomen. Door een voorloopig zuiver formeel besluit zou de Volkenbond op dit gebied een groot moreel succes kunnen boeken. De worming van een speciale commissie voor de minderheden, waarover men reeds verleden jaar heeft ge- sproken, kan niet langer uitgesteld worden. De Deutsche Allgemeine Ztg." zegt: ),Weliswaar kan men met zijn zeer terug- houdende waardeering voor de werkzaamhe- den van de minderhedensectie van het secre- tariaat in zakelijk opzicht nauwelijks met ieder woord instemmen. De spreker moest daarbij natuurlijk rekening houden met de at- mosfeer. Zijn conclusies echter moeten in ieder opzicht onderschreven worden en we juichen het dan ook ten zeerste toe, dat een vertegenwoordiger van een neutralen staat het belang van de kwestie der minderheden heeft erkend, en deze overtuiging op de tri bune te Geneve in diplomatieken vorm, doch volkomen ondubbelzinnig, heeft uitgespro- ken." DUITSCHLAND. HET PANTSERSCHIP. Omkeer bij het centrum Dezer dagen heeft de centrum-afgevaar- digde Fohr betoogd, dat er in de nieuwe centrumfractie voor den bouw van het pant- serschip geen meerderheid meer aanwezig is. Naar aanleiding van die uitlating, herin- nert het orgaan der democratische partij eraa-n, dat men tot dusver steeds van de ver- onderstelling is uitgegaan, dat het centrum onvoorwaardelijk het schip wilde, zoodat dienten-gevolge in den Rijksdag in elk geval een meerderheid zou zijn te vinden voor den bouw. Heeft dus de afgevaardigde Fohr het bij het rechte einde met zijn bewering, dan wordt het hoog tijd, dat de centrumfractie den centrumminister in het kabinet tot spre- ken dwi-ngt. Het zou immers onzin zijn een eersten termijn toe te staan, wanneer de cen trumfractie het schip niet wil bouwen. Heeft Fohr gelijk, dan gaat het niet langer op, dat het schip in elk geval gebouwd wordt, hetzij onder een linker, hetzij onder een nieuwe rechtsche regeering. Is het het centrum dus werkelijk ernst, be sluit het democratische orgaan, met zijn ge- wijzigde houding, dan dient dit gezegd te worden. De beslissing over den toestand ligt bij het centrum. Het schip en de sac. Het geheel op den linkervleugel van de partij staande district Chemmitz van de soc. partij heeft Zondag een vergadering gehou den. Er werd een motie aangenomen, waarin 15.000 leden verklaren, het geheel eens te zijn met het protest van het bestuur inzake den bouw van het pantserschip, en de partij krachtig te zullen blijven steunen in den strijd tegen de oorlogszuchtige reactie. Even scherp echter werd geprotesteerd tegen de houding van de communisten, wier doel uitsluitend is het uiteenscheuren van de soc. partij. De ver gadering zegde toe met alle krachten de par tij bijeen te zullen houden in den strijd tegen de vijanden van rechts en van links KINDERMISHANDELING. Een hardhandig vader en een milde rechter. Voor het Schoffengericht Lichtenberg stond dezer dagen een 30-jarig chauffeur te recht wegens mishandeling van zijn zesjarig dochtertje. Het meisje, dat op school slecht meekon, kreeg van vader's avonds les. Als het kind echter niet dadelijk begreep, wat deze uitleg- de, placht hij met een rotting zijn leerlinge bevattelijker te maken, met het gevolg, dat het kleine slachtoffer moord en branc gilde en haar lichaam langzamerhand oyeral bloedige sporen van deze mis'handelingen vertoonde. Op verzoek van de moeder, die vreesde, dat haar man het kind zou doodslaan, heeft toen een buurman de zaak aangegeven. Het O. M. eischte drie maanden tegen den hardvochtigen vader, die er echter afkwam met een boete van 100 MOp de vraag van den president of h'j deze straf aanvaardde antwoordde de chauffeur, dat hij er niet aan dacht te betalen, daar hij liever „zat." DE GEKOCHTE TITEL, Dr. h.c. voor 80.000 mark. Ongeveer anderhalf jaar geleden werd de eigenaar van een groot Berlijnsch hotel op zijn zestigsten verjaardag benoemd tot doctor honoris causa van de universiteit te Wurz- burg. Eerst thans is uit het onderzoek van een hoogleeraar dezer universiteit gebleken dat de betrokken hotelier deze onderscheiding voor een bedrag van 80.000 mark heeft ge- kocht. Hij had eerst 50.000 mark geboden maar tenslotte had hij zich bereid verklaard 80.000 mark neer te tellen. Van het geld is 50.000 mark besteed voor het astronomische instituut en 30.000 mark voor het archeolo gische seminarium. Er is zelfs een contract van de schenking opgemaakt. Het ontwerp uit den tijd, waarop men over een prijs van 50.000 mark onderhandelde, is bekend ge- worden. Er staat o.a. in: Een bedrag van 20.000 mark moet terstonc en wel uiterlijk op den 20sten dezer maand, worden gestort bij de Bayerische Hypotheken Bank, filiaal Wurzburg, die het geld zal de- poneeren tot den heer X de titel van doctor honoris causa zal zijn verleend, de overige 30.000 mark zullen eveneens voor den 20sten dezer maand in vier geantedateerde cheques elk van 7500 mark, per 1 Februari, 1 Maart, 1 April en 1 Mei moeten worden gedeponeerd bij voornoemde bank. De bladen keuren het verleenen van den titel van doctor honoris causa tegen vergoe- ding, en nog wel op afbetaling, scherp af. FRANKRIJK. EEN LUCHTVAART-MINISTERIE. De kabinetsraad wijdde gisteren zijn zit ting aan een onderzoek der kwesties, aan de orae gesteld door de opvolging van Boka- nowsia. De raad besloot om aan Doumergue in den eerstvolgenden ministerraad, te houden op 14 September te RambouMlet, een besluit ter teekening voor te lr.gen tot instelling van een ministerie voor de luchtvaart en er tevens de bevoegdheden van vast te stellen. De raad besloot voorts de vijf slachtoffers van het on- geval, waarbij Bokanowski den dood vond, biji „ordre de la nation" te vermelden. ENGELAND. DE PSYCHO-ANALYSE. Een waarschuwing. De dood van een Londensch geleerde ten- gevolge van bepaalde nerveuze aandoenin- gen, welke door een psycho-analytische be- handeling geaccentueerd zouden zijn gewor- den, heeft de aandacht der bladen gevestigd op de blijkbaar onrustbarende uitbreidin, van het aantal psycho-analytici in Engelanc Een bekend medicus heeft aan de „Evening Standard" verklaard, dat op het oogenblik te Londen tegenover elk geschoold en gestu- deerd psycho-analyticus wel twintig tot der- tig ongeschoolden te vinden zijn. Zoodat de psycho-analyse veeleer een gevaarlijk kwaad is geworden. De medicus wees er op dat buitengewoon (nappe menschen veel eerder slachtoffers der psychoanalyse worden dan gewone indivi- duen, daar immers een schitterende geest dicht bij een overspannen geest staat en zulke lieden meestal een zwakke plek in hun herze- nen hebben. Het grootste aantal patienten der onge- schoolde psycho-analytici zijn neurastenische vrouwen en meisjes, die haar geestelijke en lichamelijke moeilijkheden gaarne bespreken Heel vaak vinden zij baat bij de behandeling wanneer zij in goede handen vallen, doch ook vaak wordt haar toestand verergerd en worden zij wrakken. Alleen psycho-analvtici van ervaring en medische geschooldheid kunnen goed werk verrichten, doch de luxieuse f 1 a ts in het West End der ama teurs zijn slechts anti-chambres van de ge- stichten voor zwakzinnigen. POLEN. WOLVEE EN VELDMUIZEN. De boerenbevolking in het oosten van Po- len, die bang is dat zich in het begin van den winter, gelijk de laatste jaren in toenemende mate het geval geweest is, zich groote troe- pen wolven zullen vertoonen, heeft op ver- sc'hillende plaatsen de regeering verzocht bij voorbaat maatregelen te nemen. In enkele districten aan de Russische grens ondervindt men op het oogenblik veel overlast van veldmuizen, die daar in ontzaglijke aan- tallen voorkomen. Alle middelen tot bestrij- ding van de plaag hebben tot dusver gefaald. RUSLAND. JOURNALIST VERMOORD. Tsjadajet, een bekend Petersburgsch jour nalist en medbwerker van de Krasnaja Ga- zeta, is op een reis door Zuid-Rusland ver- moord Hoewel de daad als een „gewonen" moord beschouwd wordt, met het doel het slachtoffer te berooven, heeft de gepeoe haar ambtenaren erop afgestuurd om te onderzoe- ken of zij toch een politieken achtergrond heeft. BELGIe, DE TOENEMENDE DUURTE. Verdere stijging van het index- cijjer verwacld. Men schrijft uit Brussel dat men- in oeco- nomische kringen aldaar, voor de naaste toe- komst, een nogal aanzienlijke stijging^der kosten van het -levensonderhoud voorziet. Tengevolge van den goed geslaagden aard- appeloogst waren de prijzen van dit product en ook het index-cijfer in Juli j.l. eenigszins gedaald. De toenemende duurte van eieren en boter bracht in Augustus een nieuwe, stij ging te weeg. Volgens het oordeel van den Leuvenschen oeconomist en senator, prof. Baudhuin, zal het index-cijfer zeker, in het voorjaar van 1929, tot 838 stijgen. Ook verwacht hij, dat, binnen niet al te "langen tijd, het cijfer 900 zal worden bereikt, wat dan toch nog beneden het gemiddelde buitenlandsche cijfer blijft, dat hij op 1050 raamt. EEN VRIJHAVEN TE OSTEN-DE? De technische dienst van de stad Ostende heeft een voorontwerp gereed gemaakt, waarbij het aanleggen van een vrijhaven te Ostende wordt voorzien, een plan dat in de laatste halve eeuw herhaaldelijk werd naar voren gebracht, maar nimmer ernstig blijkt te gaan. Het bestaande kanaal Ostende—Brugge zou tusschen de dorpen Breedene en Pas- schendale aanzienlijk worden verbreed en uit- gediept. Daar zou dan de vrijhaven komen. De kosten van uitvoering worden geraamd op 78 millioen frank. De Belgische Staat zou, door middel van jaarlijksche subsidies, in dit bedrag moeten bijdragen voor 40 mil lioen. BULGARIJE. DE MOEILJKHEDEN IN HET BULGAARSCHE KA,BINET. Liaptsjef, Boerof en Tsankof, de leiders van de regeeringspartij, hebben aan den voor- avond van het bijeenkomen van de Kamer een bespreking gevoerd over den algemeen en toe stand en met name over de positie van het mi nisterie. Naar Reuter meldt, verzekert men, dat de leiders het over de aanhangige zaken volkomen eens zijn. De vacante portefeuille van spoorwegen is nog niet vergeven, daar men nog steeds over een gedeeltelijke herzie- nin-g van het ministerie d-enkt. De Kamer is Dinsdag, dadelijk na haar bij- eenkomst, tot gister verdaagd. De ministerraad besloot tot toetreding tot het verdrag van Kellogg. ZUID-SLAVIe. DE -POLITIEKE STRIJD IN SERVIe De regeering te Bel-grado heeft dezer dagen een bekendmaking uitgevaardigd,_ welke spreekt van een dreigend communistisch ge- vaar in Servie. Pribitsjewitsj, de leider van de Kroatische-boerencoalitie heeft gisteren echter tegenover deze bekendmaking gezegd, dat er van een communistisch gevaar geen sprake is, -daar er veel te weinig fabrieksarbeiders in Servie zijn. De regeering, zoo meent hij, wil de bestrijding van het eo-mmunisme gebruiken als dekmantel voor de vervolging van de leden der oppositie. SERVIe EN ALBANIe. Korosetsj, de Servische minister-president, heeft, naar de correspondent van de Vossische Zeitung te Belgrado meldt, verklaard dat Ser vie niet van plan is zich in de binnenlandsch zaken van Albanie te mengen en ook geen stappen zal ondernemen tegen het uitroepen van de monarchic in- dit land. Ten opzichte van den gang van zaken in Albanie neemt Servie hetzelfde standpunt in als Frankrijk en Engeland. De geruchten uit Italie over ver- toogen van den Servischen zaakgelastigde te Tirana zijn onjuist. AZIe. DE STA-D MET HET GRAF VAN CYRUS ONTDEKT? Prof. Ernst Herzfeld, de Berlijnsche oud- heidkundige, meent Pasargadae, de oude hoof-dstad der Achaemeniden en de heilige stad waar het graf van Cyrus den Groote door priesters ijverig behoed werd, ontdekt te hebben. De stad behoort tot een heel oud type van nederzettingen. Zij bestond uit drie afzonder lijke wijken, van elkaar door eenige kilome ters afstand gescheiden. In een ervan was het paleis met de bijgebouwen, in de tweede wijk de tempel en de priesterverblijven, de derde wijk eindelijk was de eigenlijke woonstad. In een ruim, door een muur omringd park stonden vier paleizen. Zij werden beschermd door een steile hoogte met een citadel erop. De tempel had zes terrassen en omringde een grooten binnenhof met de altaren. De dagteekening 559 tot 550 v. Chr. werd vastgesteld door het ontbreken van de vermelding van de overwinning over de Me- -den en de verovering van Babylon in den titel van Cyrus, welke men in de inscripties aan trof. Bouwstijl en beeldhouwwerk verschil len aanmerkelijk van die van Perso-polis, dat een halve eeuw later gesticht werd. Niet ver van Pasargadae heeft de profes sor ook overblijfselen van een nederzetting uit den Steentijd ontdekt, van veel vroegere her- komst dan alle an-dere van dien aard in West-Azie. JAPAN. DE OVERSTROOMINGEN OP KOREA Ondanks de weervoorspellingen stijgt het water op Korea nog voortdurend. Bijna he: geheele schiereiland wordt bedreigd. Maan- dag zal in Japan voor de slachtoffers van de overstroomingen in Japan 'n nationale rouw- da-g gehouden worden. MALSCtt EN VER5CH Luchtvaart. HASSELL EN CRAMER. De vl-iegers zullen zich zoo spoedig moge- jk naar Ivighit (op 450 mijlen afstand van de plek waar ze zich b-evinden) begeven waar ze zich kunnen insch-epen op het stoomschip, dat einde September naar de V. S vertrekt. Indi-en d-e vliegers het wen- sch-en kunnen ze zich ook -beg-even aan boord van het kustschip „Marion", dat te hunner beschikking is gesteld. De „New-York Times" publiceert nog een uitvoerig bericht uit Mount Evaas, waarin zijn^uitgewerkt'. Met den aanleg van een der-1 de moei-liikheden beschreven worden, waar gelijke vrijhaven zouden groote werken: mede de bemanning van de Greater Rock verlenging van bestaande bruggen, aanbouw I ford te kampen hebben gehad na hun lan- van nieuwe bruggen, sluizen en?., gepaard ding in Groenland. De vliegers dachten aanvankelijk in een dag Camp Lloyd te be- r-eiken. Na een marsch van tien dagen had-den zij echter pas d-e fjord bereikt, die naar Camp Lloyd leidde. Ze zagen zich de laatste dagen genood- zaakt bun dagelijksch rantsoen te beperken en dachten er over den tocht op te geven toen de reddende inotorboot van het Mount Evans-observatorium d-e fjord opstoomde. DE „GRAF ZEPPELIN" BIJNA GEREED. Het werk aan het luchtschip ,,Graf Zeppe lin" is d-e laatste dagen zoo ver gevorderd. dat Woensdag of Donderdag met de vulling der gas-cellen kan worden begonnen. Deze vulling kan in ongeveer acht dagen voltooid zijn. Het inbouwen der Maybachmotoren is thans -bijna gereed. Het eerste opstijgen kan in de tweed-e helft van deze maand worden tegemoet gezien. De reis naar Amerika zal niet eerder dan aan bet einde van deze maand geschieden. De oorzaak moet alleen toegeschreven worden aan het f-eit, dat het maken van het noodige gas slechts langzaam geschiedt n.l 1000 M3. inplaats van 3000 M3. per dag. Voor een reis naar Amerika zijn ongeveer 30 000 M3 noodig, zoodat dit vier weken in oeslag neemt. NA DE MISLUKTE POOLVLUCHT. Moedig volhoaden der Russert. Naar uit Moskou wordt g-emeld, heeft de Russische vlieger Tsjoechnofski in een inter view verklaard, dat hij er zich volkomen van bewust is, welke enorme moeilijkheden hem bij het voortzetten van zijn verkennings- vluchten in het Poolgebouw in de komende maanden wachten. Het voornaamste deel van de hulpexp-editie voor Amundsen zal zonder twijfel voor rekening van de vliegers komen. Tsjoechnofski zal van Koningshaven naar d-e Zev-en Eilanden vli-egen, waar de ,,Kras- sin" intusschen een basis voor d-e Russische vliegers zal aanleggen. De Russen zullen, on- verschillig of men in Noorwegen g-elooft, dat Amundsen reeds dood is of niet, hun hulp- expediti-e voortzetten. Ook hebben ze de hoop op bet vinden van d-e groep-V-iglierie, die met de „Italia" is verder gedreven, nog niet op. geg-ev-en. 1 NOODLANDING. D-e watervliegtuigen 55 en 60 daatden Dinsdagnamiddag bij Enkhuizen. De bestuur- ders rapporteerden, dat een an-der vli-egtuig in de Zuiderzee was gedaald. Schipper Hurck, van het motorvaartuig E. H. 26, heeft aangenomen het vliegtuig binnen te sl-eepen, maar heeft het niet kunnen vinden en. is 's avonds te Enkhuizen terugg-ekeerd. VLIE-GONGELUK. Zes doo'den. Bij Pocatello (Idaho) is blij-kens berichfen uit Salt Lake City een verk-eersvliegtuig van d-e lijn Salt Lake CityGreat Falls neerge- stort. Zes inzittenden, o.w. een- vrouw en twee kinderen, werden gedood Volgens een later bericht bedraagt het aantal dooden zeven. De machine zou juist landen, toen zij van 10 m. hoogte voorover neerstortte. HET TOESTEL VAN LEVINE IN BESLAG GENOMEN. Het vliegtuig van Levine is te Cherbourg door d-e Fransche autorit-eiten in beslag ge- nomen, daar de vlieger Acosta het journaal niet kon vertoonen en de gasten van Levine in het vliegtuig zonder papieren waren. Daar Levine z-elf zijn pas niet gauw -kon vinden, werd hem verzocht zich naar bet commissariaat van politic te begeven. Toen hij onderweg zijn pas teru-gvond, werd hem toegestaan zich aan boord van d-e „Leviath^n" naar Amerika in te schepen. DE SLAP-LENDIGE ..ARGOSY". Op het Parijsche vliegveld Bourget deed zich het zonderlinge geval voor, dat het staartgedeelte van den romp van een ,,'Ar- gosy" verk-eersvliegtuig, toebehoorende aan de Bri.tsche Imperial Airways Ltd., v6or het vertrek bij het taxien doorxuidden brak. In- I'y I ALKHAARSCHE GODRANT STaT>3 GS ZOO

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1