DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bet jubiieum van het Leger des Heils. Honderd dertigste Jaargang 1928 Aboimementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulinta Brieven franco N.V. Boeh- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bodactie No. S3. Z/iTERDAAS BuSteraland Dagelijksch overzicht. 8 SEPTEMBER No. 213 DIt nummei besfaat ait 3 blades. Direcfeur: G. H. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. Kort geleden staple een keurig geuniformd goldaat ons redactie-bureau binnen Het kan ook een officier of een hoofdoffi- cier geweest zijn, want bij deze categorie ■trijders zit de aanduiding van den rang nit' in een hoeveelheid sterren en strepen en het is voor een niet-ingewijde moeilijk pie ties na te gaan wien men voor zich heeft. In alien gevalle was het een „soldaat", in de algemeene beteekenis van het woord, die zich op geestelijken arbeid toelegt. Het was geen legerpredikant, geen cavale- rist of artillerist, het was een strijder uit de roote heilsarmee, wier taak niet het vernie- igen, maar het behouden is. Hij werkte niet met bommen en granaten, maar met brochures en weekbiaden, hij ikwam vertellen, dat de plaatselijke afdee- mz van het Leger des Heils de volgende week op feestelijke wijze haar veertigjarig bestaan hoopt te herdenken, en verzocht ons daarover een artikel te willen schrijven. E Natuurlijk voldoen wij daaraan gaarne. f Want men behoeft niet tot dit leger zelf te behooren om groote sympathie te kunnen hebben voor zijn arbeid in het belang van ongelukkigen en misdeelden. )uizenden en nog eens duizenden, die op schrift droeg „Niets zonder oorzaak" en toen op een Zaterdagavond een drietal offi- cieren verscheen om de zaal in gebruik te nemen, moest deze nog in allerijl worden schoongemaakt. 's Avonds om zeven uur was alles gereed en in een oogenblik was de zaal eivol met belangstellende toeschouwers. Wie denkt, dat dit allemaal ijverige geloo- vigen waren, vol ongeduld om zich te laten bekeeren, heeft H.et mis. Men kwam om zich te vermaken en de mannen en vrouwen van het Heilsleger te bespotten en de politie had handen vol werk om de eerste samenkomsten eenigszins rustig te doen verloopen. Toen knielde, naar de plaatselijke afdee- ling ons thans mededeelt, een der beruchtste dronkaards uit onze stad neer op de zooveel bespotte zondaarsbank en bad om verlos- sing van zijn drankzucht. Zijn gebed werd verhoord, hij bekeerde zich en werd een beter mensch. Het gaf den Heilsoldaten moed om op den ingeslagen weg voort te gaan, maar een groot deel van het publiek was met dit re- j sultaat allesbehalve ingenomen en de balda- digheid, voornamelijk van de vertegenwoor- digers der volksklasse, kende geen grenzen meer. De ruiten van de zaal werden ingegooid herpunt'stonden in'maatschappelijk of gees- I en de bezoekers vochten als razenden tegen telijk opzicht ten onder te gaan, zijn op het de politie, die de onruststokers trachtte te randje van den afgrond terug getrokken verwijderen. door mannen en vrouwen in uniform, die hen Geen Heilsoldaat kon zich in dien tijd weer veilig thuis gebracht hebben, die hun zonder voldoende bescherming op straat tranen hebben gedroogd, hun honger ge- vertoonen. Hij werd nagejouwd en zoo mo- stild hun pijn verzacht, die hun door het ge- gelijk afgeranseld en in het Heilooer bosch, loof de kracht der berusting hebben gegeven. waar de geregelde samenkomsten thans zulk een rustig verloop hebben, werd de gods- dienstoefening telkenmale verstoord. De Heilsoldaten werden als een troep misdadi- gers uit elkaar gejaagd en moesten de bos- schen in vluchten om het veege lijf te kunnen redden. hebben hier ter stede reeds een zekere prettige vermaardheid gekregen. Het korps heeft in dert loop der jaren een aantal officieren voortgebracht waarop het terecht trotsch is, mannen als Luitenant- Kolonel Schuurman, de secretaris van het Maatschappelijk werk in MedeiHand en Ma- joor Bruyns, beiden werkzaam aan het Hoofdkwartier, die veel in het belang der or- ganisatie gedaan hebben. Sommigen arbeiden reeds jarenlang in Ned. Indie en ook enjcele bekende evangelisten hebben in Alkmaar voor het eerst met het streven van het Heils leger kennis gema akt. Het werk van het Leger des Heils is in alle opzichten een zegenrijk werk en men kan er zich slechts over verwonderen, dat er tientallen jaren van strijd en volharding voorbij moesten gaan eer men begrepen heeft, dat dit streven algemeene ring verdient. Dat men dit niet eerder heeft ingezien zal wel in hoofdzaak in de „eigenaardige'1 werk- wijze van het Leger hebben gelegen. Vele werkelijk godsdienstige menschen meenen, dat alleen zij en;hun groepsgenooten het ware geloof hebben, er is daardoor een zekere animositeit tusschen de leden van ver- schillende kerkgenootschappen en het is met te verwonderen, dat men zich in den begin- ne gemeenschappelijk keerde tegen de nieu- we groep, die, in afwijking van traditie en gewoonte, het evangelie niet in het stille kerkgebouw onder de welluidende orgeltonen verkondigde, maar er met een Turksche trom en trompetten op uittrok en in veler oog het woord des Heeren daardoor in het kleedje van een kermisparade heeft gestoken. Het doet er niet toe, wat men in zijn leven gedaan heeft, maar het doet er wel toe h o e men het gedaan heeft. Dit is op vele jubilea van eenvoudige bur gers uitgesproken, maar wij zouden juist hier, bij het jubiieum van het Heilsleger, deze woorden willen omkeeren. Het doet er weinig toe, hoe het Leger gewerkt heeft, maar uitsluitend wat het be- oogt en tot stand gebracht heeft. En als men hoort hoevele ongelukkigen door het Leger weer levensmoed hebben ge kregen, hoevele verstokte zondaars weer nut- tige leden van de maatschappij zijn gewor- den, dan is het van ondergeschikt belang of dit door prediking in een kerk of in een schuur, door orgeltonen of door trompetten tot stand is gekomen. Zoo denkt, gelukkig, heden ten dage daar over de groote massa, die niet in eigen ge loof verstrikt is en door bekrompenheid tot felle afkeuring van anderer inzicht verleid wordt. Maar veertig jaar geleden, toen voor het eerst de Turksche trom en de klarinetten het evangelie verkondigden, werd dit als een soort rebellie op godsdienstig gebied be- schouwd, als een bespotting van wat men heilig oordeelde en de pioniers van het Heilsleger hebben het zoo zwaar te verant- woorden gehad, dat men er zich over ver wonderen mag, dat zij het bijltje er niet bij neergelegd hebben, maar integendeel, door volhardend werken het Leger die uitbreiding hebben gegeven en die algemeene achting hebben doen verwerven, waardoor het thans als een instelling van groot maatschappelijk nut gewaardeera wordt. Het is een bewijs, van de kracht hunner overtuiging, dat de mannen en vrouwen van het Heilsleger, ondanks alles wat men hun in den weg gelegd heeft, voorwaarts gegaan zijn en dat zij thans, na veertig jaren van in- gespannen arbeid, met voldoening op de re- sultaten van hun werk kunnen terugzien. In Mei 1887 is in Amsterdam met den ar beid hier te lande van het Leger des Heils een aanvang gemaakt en weldra breidde de propaganda daarvoor zich tot de omliggende plaatsen uit. Alkmaar lag ook toen al onder den rook van Amsterdam en elken Zaterdagavond verschenen er een paar afgezanten met Heilsoldaten", zooals het weekblad van het Leger toen genoemd werd, op de Steenen hrug en boden het luidkeels te koop aan. Men wist beslag te leggen op een zaaltje m de Langestraat dat het karakteristieke op- Dat was niet erg aanmoedigend voor hen, die niets voor,zich zelf begeerden, maar juist anderen in geestelijk en materieel opzicht de zegeningen van hun geloof wi-lden brengen. De zekerheid een goed werk te doen, heeft hem in die bange dagen de kracht gegeven om voort te gaan en naarmate men meer aan een evangelieverkondiging in dezen vorm ge wend raakte, nam het publiek een minder vijandige houding aan. Door hun prediking wonnen de Heilsoldaten vele 'volgelingen en men raakte langzamerhand met het streven van het Heilsleger vertrouwd. De Alkmaarsche afdeeling heeft evenwe: nog vele moeilijke jaren doorgemaakt. Zoo nu en dan werd men gedwongen van zaal te veranderen en er kwam zelfs een tijd, dat er geen vergaderlokaal te krijgen was en de bijeenkomsten in de woningen der officie ren werden gehouden. Na eenigen tijd in een lokaal op de Oude Gracht te hebben gepredikt, heeft het Leger ongeveer 23 jaren geleden de tegenwoordige zaal op den Limmerhoek in gebruik genomen „Gelukkig" brandde daar juist een eieren- pakhuis af en in het uitgebrande pand, tot zaal omgebouwd, ontbrandde weldra weer de strijd tusschen de pioniers van het Heilsleger en de onrustige bezoekers der geregelde sa menkomsten. Geen tegenslag was in staat den arbeids- lust dezer pioniers te verminderen. Weldra begon men met huisbezoek en later werd bij- zondere aandacht aan de kinderen geschon- ken. Men belegde speciale bijeenkomsten voor de jeugd, richtte naaikransqn op voor oudere meisjes en slaagde er in erti kinderzangkoor te vormen. Vele van zijn beste krachten heeft het Le ger door dit jeugdwerk gewonnen. gevaarlijk precedent zou wordfn in het leven geroepen. Mowinckel verklaarde uitdrukke- lijk, dat hij natuurlijk niets heeft tegen het land te wiens gunste het voorstel is inge- diend, doch dat Noorwegen uit principieele, theoretische redenen er zich tegen verzetten moest, dat de Volkenbondsvergadering de regeling, die uitdrukkelijk slechts voor efn keer is gemaakt, thans opnieuw zou toepas- sen. Hierop heeft Villegas het voorstel verde- digd, waarbij hij de zonderlinge argumen teering gebruikte, dat 2 jaar in het leven der volken eigenlijk niets is, zoodat men gerust Al is de Alkmaarsche afdeeling niet een een regel van 1926 ook in 1928 nog kan toe- van de grootste, toch ziet men in deze jubi- "-*• t,;""Aa" leumdagen dank^aar terug op een actie, wel- ke tot vele gunstige resultaten geleid heeft en waardoor h onder den, die zich zelf reeds ver- loren waanden, weer nuttige leden der maat schappij zijn geworden. Velen heeft de afdeeling in den loop der jaren op haar bloedeloos slagveld zien val- len, anderen zijn vertrokken, het leven heeft ook hier niet stilgestaan, maar zij die bleven en zij die de gelederen kwamen versterken, hebben den arbeid ten algemeenen nutte krachtig voortgezet en zijn dankbaar voor de thans verkregen resultaten. Om dit jubiieum op gepaste wijze te her denken heeft de afdeeling van 8 tot en met 16 September een zoogenaamde tentcampagne georganiseerd. Een tent, welke 500 bezoekers kan bevatten wordt op de Paardenmarkt geplaatst en ver- schillende staf-officieren van het Nationaal Hoofdkwartier zullen dezer dagen als spre- kers optreden. Daarnaast zal er een Alkmaar-nummer van de „Strijdkreet" verschijnen, een rijk ge'fllustreerd" herinneringsnummer waarvoor verschillende bekenide stadgenooten hun medewerking verleend hebben. Hedenavond om half acht wordt een rond- gang door de stad gemaakt waaraan door het Muziekkorps van de Haarlemsche afdee ling zal worden deel genomen, welk korps ook Zondagmiddag en Zondagavond door muziek en zang de bijeenkomsten zal opluis- teren. Het is het beste bewijs voor de waardee- ring, die het veelomvattende werk van het Leger in den loop van jaren heeft gevonden, dat thans zoo krachtig medegewerkt wordt om deze herdenkingscampagne in alle op zichten te doen slagen De burgemeester heeft zich bereid ver- klaard hedenavond in de openingsamenkomst een woord van waardeering en gelukwensch te spreken, Dinsdag en Donderdag zal „Soli Deo Gloria" zijn medewerking verleenen en de beide laatste dagen zal men er zich van kunnen overtuigen, dat de Congreszaal-Zang- brigade uit Amsterdam op musikaal gebied heel wat kan presteeren. Dit alles mage de Alkmaarsche afdeeling het bewijs zijn, dat haar werk niet tevergeefs geweest is. Langs moeilijke paden heeft zij thans een arbeidsveld bereikt, waar niet al leen doornen, maar ook rozen worden gevon den. Haar groote verdienste is, dat zij ten krachtigste heeft meegewerkt om het Leger hier te lande tot de machtige organisatie te maken, van welker liefdevollen arbeid in het belang van zoovele door het leven misdeelden slechts met groote waardeering kan worden gcsproken. In de laatste tien jaren heeft het zich in het bijzonder voor de gevangenen geinteresseerd. Een reclasseeringsbrigade trok ook in Alk maar naar de Gevangenis en naar het Huis van Bewaring. Zij bezocht de gevangenen, sprak hen moed in en deed al het voorberei- dende werk om hen na hun vrijlating tot nuttige leden der maatschappij te maken. Met vele ontslagen gevangenen blijft men nog langen tijd in contact en zeer velen gedenken ook dankbaar welke stoffelijke hulp hun, na hun vrijlating, door het Leger is geboden. De echte Heilsoldaat houdt bijzonder van de openluchtsamenkomsten omdat hij daar ongezocht zoovelen kan bereiken, die met geen stok naar de zaa'l zijn te krijgen, al is dit laatste natuurlijk alleen in figuurlijken zin bedoeld, daar het Heilsleger er niet aan denkt eenigen dwang uit te oefenen om haar bijeen komsten te doen bezoeken. Een groote schare luisbrt steeds op de Steenen Brug of m het Heilooer bosch naar het gesproken en gezongen woord en al weten de Heilsoldaten heel goed, dat vele omstan- ders nog alles behalve bewonderaars van hun optreden zijn, zij hebben thans toch de voldoe ning volkomen met rust gelaten te_ worden en leven in de hoop, dat de uitgestrooide zaadjes hier en daar nog eens in vruchtbare aarde zullen vallen en later tot ontkieming zullen komen. Door de hartelijke medewerking van vele Alkmaarders wordt het Leger telk'ens weer in staat gesteld de armen van deze stad een ver- rassing te bereiden en de Kerstuitdeelingen passen. Het is jammer dat hierop geen der gedelegeerden antwoordde, dat wanneer twee jaren in het leven der volken niets beteekent, Spanje gerust drie jaren wachten kon alvo- rens zijn herkiesbaarheid aan te vragen. Daarna volgde de stemming, waarbij vier naties, t. w. Nederland, Zweden, Noorwegen en Perzie zich durfden verzetten en zoo heef' de vergadering het voorstel met 44 tegen 4 stemmen aangenomen, zonder natuurlijk den naam van het land, waar het om ging, n.l Spanje, te noemen. Anderen kunnen er dit keer dus ook van mee profiteeren. Ieder, die thans een nieuwen raadszetel krijgt, kan reeds directe herkies baarheid over drie jaren aanvragen. Minister Beelaerts vond het niet noodig, iets te zeggen en bepaalde zich er toe om tegen te stemmen. Met zijn autoriteit van scheidend Raadslid, dat, zooals ieder weet, geen herkiezing wenscht, zou een bestrijding door hem, naar wij meenen, op haar plaats zijn geweest, al was de principieele zaak hier dan ook volkomen hopeloos verloren. CHINA. DE ANTI-JAPANSCHE BOYCOT. Stappen van Japan. Men meent te weten dat de minister-presi dent den Japanschen consul-generaal te Sjanghai heeft opgedragen een poging te doen de Chineesche autoriteiten te bewegen de anti-Japansche boycot op te heffen, daar de Japansche regeering anders verplicht zou zijn maatregelen te treffen om de gevolgen van deze boycot te bestrijden. DUITSCHLAND. HET ONDERWIJSSYSTEEM. ■De revolver als protest. Men herinnert zich het geval van den 17 jarigen „Unterprimaner" te Koningsbergen, George Schuman, zoon van een rector van een gymnasium te Berlijn: de jongen stond plotseling, zonder eenige rechtstreeksche aanleiding, in de klasse op, trok een revolver en ijlde naar df waschgelegenheid, waar hij zich opsloot. Slechts met moeite konden de leeraren, de vader en de politie den jongen overhalen zich over te geven. Gecrge stond bekend als een flink leerling, die vooral een „wiskundekop" had, en als een behulpzaam en vriendelijk kameraad voor zijn medescholieren. Vaak placht hij in gesprekken met zijn leeraars zijn ontevreden heid uit'te spreken over het geldend onder wijsstelsel. In de „Voss. Z." schrijft thans prof. v. Hauff over Schuman's gewapend protest tegen het Duitsche schoolsysteem, dat reeds zoovele wanhopige jonge menschen het leven heeft gekost. De ware schuldige, betoogt de hoogleeraar, is het leerplan. De vader van den jeugdigen scholier verklaart nadrukke- lijk, dat zijn zoon het uitsluitend daarop voorzien had. De jongen drinkt niet, rookt niet, heeft slechts een eerzucht, n.l. zijn schooltaak zoo goed mogelijk te doen, het- geen hem echter niet gelukt, daar deze te veelomvattend is. Prof. v. Hauff doet tenslotte een beroep op de onlangs ingestelde commissie voor de controle op de schoolboeken: naar te hopen is moge zij de juiste consekwenties trekken uit den aanval van George Schuman op het DE VOLKENBOND. Spanje's herkiesbaarheid aan- vaard; Nederland stemt tegen het voorstel; Briand verdedigt het voorstel met succes. De Volkenbondsvergadering heeft zich gisteren bezig gehouden met het voorstel van de drie groote mogendheden Duitschland, uu ucu oaiiyai vau OUUL 41iJ „ao „wwsvl Engeland en Frankrijk, n.l. om bij wijze van ieerprogram; weg met elk leerboek, dat er misdrijf voorwaardelijk veroordeeld, maar uitzondering de overgangsbepalingen voor de toe meewerkt de taak van den schooljongen j had verzuimd zich op den bepaalden termijn te zwaar te maken. ning in Laken. Voor den krokodil en de zee- koe is daar geen plaats; die worden in den Antwerpschen dierentuin ondergebracht. OORLOGSELLENDE. Opgraven van lifken in Ostende. In Ostende is men bezig met het opgraven van Duitsche gesneuvelden in den wereld- oorlog. Het merkwaardigefeit doet zich daarbij voor, dat de lijken van eenige ge sneuvelden nog zoo goed als niet aangetast zijn, hoewel zij al sedhrt 12 jaar daar be- graven liggen. Men vermoedt, dat de Duit- schers ze met een serum hebben ingespoten. ALBANIe. j ERKENNING VAN DE MONARCHIE. Door Griekenland. Uit Tirana wordt gemeld, dat ook Grie kenland de monarctie in Albanie heeft er- kend. De Griekscbe staatspresident Kondoe- riotis zond Achmed Zogoe een hartelijk ge- lukwensch-telegram. ENGELAND. NIEUWE BESCHULDIGINGEN TEGEN DEN GEWEZEN MAHARAJAH VAN INDORE. De gewezen Maharajah van Indore, eefl der Britsch-Indische vorstendommen, doet weer van zich spreken. Men herinnert zich wellicht dat hij sterk gecompromitteerd was door het complot tot ontvoering van de ba- jadere Mumtaz Begum te Bombay en den rnoord op haa^r minnaar, een rijk Indisch koopman. De Britsch-Indische regeering heeft hem daarna gedwongen afstand te doen van zijn troon en de afgezette vorst heeft toen zijn opzienbarende huwelijk met Nancy Miller, een jonge Amerikaansche, ge- sloten, met wie hij nu te Parijs vertoeft. Intusschen heeft Pandarinath Raypurkar, een schoone Hindoesche, te Bombay een actie om 13.800 schadevergoeding tegen hem ingesteld, omdat hij1 haar en haar dochter tien jaar lang in een fort opgesloten en tevens wreed behandeld zou hebben. Op het oogenblik is de kwestie nog hangen- de, of het nooggerechtshof te Bombay de be- voegdheid heeft ,om deze zaak te berechten. Volgens Central News1, beweert eischeres dat zij en haar dochter in 1915 naar Indore ge- lokt zijn en dat, toen haar zekere voorstellen met betrekking tot haar dochter gedaan wer den en zij die afwees, haar verblijf met een mi- litair cordon werd omringd. Vervolgens werd zij onbarmhartig behandeld en naar een af- gelegen fort gesleept, waar men haar van haar vrijheid beroofde. Pas in 1920 kon zij vrijkomen, nadat zij een verzoekschrift tot dep Onderkoning gericht had. DE TOEKOMST VAN PARK LANE. Een winkelwijk. Zal Park Lane, het centrum van het def- tige Londensche West End, binnen afzien- baren tijd een winkelwijk worden? De oude Londenaars hebben met ontzetting van het plan gehoord. Een zekere heer Samuel Wall- rock, voorzitter van de Incorporated Society of Auctioneers and Landed Property Agents, heeft dezer dagen een paar huizenblokken in de Park Lane opgekocht, o.a. op den hoek van Oxford Street, om tot winkelhuis te doen verbouwen. Hij wil aldus Oxford Street en Piccadilly door een nieuwe winkelstraat met elkaar verbinden en een geheel met Bond Street en Grosvenor Street doen worden. Zijn voornemen beteekent een ware revolu- tie van Londen's deftigste wijk, waar statigf huizen afwisselen met luxueuse flats. En het zal hem ongetwijfeld nog moeite kosten de bewoners successievelijk uit hun oud eh vertrouwd home te verdrijven. RENPAARDEN VERBRAND. Zes kostbare renpaarden zijn om het leven gekomen bij een brand, die de staflen heeft verwoest van Goldsborough Hall (Yorkshi re) de woning van princes Mary. DE VOORWAARDELIJK VEROORDEELDE. Roland Shubotsan stond dezer dagerl fe A!- dershot terecht. Hij was vroeger wegens een Raadsverkiezingen uit het jaar 1926 ook dit jaar geldig te verklaren, zoodat de Staten, die a.s. Maandag tot niet-permanente leden van den Volkenbondsraad gekozen worden, terstond kunnen verzoeken, herkiesbaar te worden verklaard. Zooals men weet, heeft Polen indertijd (in 1926) eenzelfde en dergelijk verzoek tot de vergadering gericht, hetwelk evenwel niet werd ingewilligd. Dit voorstel der drie groote mogend heden, dat natuurlijk alleen het oog had op Spanje, heeft Dinsdag in de bijeenkomst van het Bureau der Volkenbondsvergadering aanleiding geven tot urenlange discussies, waarbij aanvankelijk ook voorzitter Zahle (Denemarken) en Motta (Zwitserland) be- zwaren maakten, doch het ten slotte Briand gelukte, om den tegenstand der minderheid te overwinnen en eenstemmigheid in het bureau der vergadering ten gunste van het Duitsch- Fransch-Engelsche voorstel te veroveren. Zelfs is het Briand gelukt door te zetten, dat het Duitsch-Engelsch-Fransche voorstel niet, zooals de gewoonte is, tevoren naar een commissie gezonden wordt, doch dat het BELGIe. EEN ANTI-DUITSCH RELLETJE. Op het strand van Blankenbergke. Donderdag deed zich te Blankenberghe weer als het vorige jaar een relletje voor te gen Duitsche badgasten, nadat het gansche zomerseizoen alles rustig is gebleven en het bezoek van Duitschers zelfs is toegenomen. Jonge Duitschers hadden op het strand een fort gegraven en dit „Nurnberg" gedoopt. Een heer verzocht den Duitschen naam weg te nemen, wat dadelijk werd gedaan. Een Belgisch meisje plantte, daartoe aangezet door anderen, een Belgische vlag op het fort, die door een Duitsch meisje werd wegge- nomen, waarop de omstanders jouwden. En- kel-e honderden personen wi-erpen met zand. De herrie werd zoo erg, dat de politie moest ingrijpen. De Duitschers werden door de jouwende menigte tot aan hun hotel b-ege- I leid. LASTIGE GESCHENKEN. Het Belgische koningspaar is met tal van bij de politie aan te melden. Hij bleek dit op- zettelijk gedaan te hebben, omdat hij wanho- pig was en maar liever zijn straf wilde uitzit- ten ,,1'k wit een eeilijk.leven leiden, maar ik heb vergeefs moeite gedaan om werk te vin- den." Ter terechtzitting werd medegedeeld dat de man onlangs een portefeuille met £21 op straat had opgeraapt. Toen een mqtorfietser terugkwam om naar zijn eigendom te zoeken, had Shubotsan hem dadelijk de portefeuille overhandigd. Na in zijn bijzijn het geld, nage- teld te hebben, zeide de motorfietser: „In orde, goeden dag". Op dat oogenblik bezat Shubot san nog maar een halven stuiver op de wereld. De rechter ontsloeg den beklaagde van rechtsvervolging, en zoo staat hij nu opnieuw voor het vraagstuk, hoe hij met het vonnis tot zijn last eerlijk aan den kost zal kunnen ko men. EEN SPAARZAAM WERKMAN. Donderdag werd te Lambeth het lijk ge- schouwd van den wisselwachter George Henry Smith, dat men uit de Theems had op- terstond in^de voltallige vergadering in be- geschenken uit Congo teruggekeerd, die hun gehaald. Bij het onderzoek werd medegedeeld spreking zou worden gebracht. Gisteren heeft deze bespreking plaats gehad, waarbij Unden (Zweden) en Mowinckel (Noorwe gen) uit principieele overwegingen het denk- beeld bestreden. vreezend, dat hierdoor een door de inboorlingen zijn aangeboden. On der deze attenties bevinden zich ook een leeuw, een krokodil en een zeekoe. De leeuw zal voortaan zijn leven moeten doorbrengen in een hok op het buitenverblijf van den ko- dat Smith in den laatsten tijd getobd had, omdat hij al zijn tanden moest laten uittrek- 1 ken. Voorts werd verklaard dat hij maar 3 I per week verdiende, maar niettemin elke AARSCHE ill iI i 1 1 A« I 1*% Aesr* liofofoti tn/T rr^rnrvi nan

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1