RadiografisGh Weerbericht. Uit on/.e §taat§machine. De Firma DE LANGE DE MORAAZ W8arBcifoericfoten TeBegrammen HBBHHHE3BWB3WWCTK1 SiacBsnieuws maand bijha 10 overiegae en op ae spaar- bank zette. Hij had dan ook op zijn boekje een tegoed van 1212 en heeft verder 100 aan geldswaardige papieren nagelaten. DE DOODEN VAN DE L. 55. Indrukwekkende en treffende tooneelen hadden gisteren plaats op het marine-kerkhof Haslar bij Portsmouth, waar het stoffelijk overschot van twee en veertig officieren en manschappen van den Britschen onderzeeer L. 55, negen jaar geleden in de Oostzee tot zinken gebracht, met marine-eer werd ter aarde besteld. De kisten waren geplaatst op affuiten van kanonnen en vrachtauto's. De ibloedverwanten, de weduwen, de vaders en de moeders der slachtoffers liepen aan het hoofd van den stoet en achter hen volgden vertegenwoordigers van het ministerie van marine en van de Britsche vloot, benevens de marine-attaches van Frankrijk, Italic, Ameri- ka, Argentinie, Peru, Japan en Estland. Het stoffelijk overschot werd in een enkel graf ter aarde besteld. CHINA. CHINA EN HET OPIUMVRAAGSTUK. De Chineesche regeering onder C voorwaarden bereid tot een enquete. De Chineesche delegatie bij de volken- oondsvergadering heeft een telegraphisch antwoord ontvangen uit China omtrent het Britsche voorstel tot het faouden van een enquete, inzake het opiumrooken en het stnokkelen van opium in het Verre Oosten. 'China's regeering verklaart zich bereid het Engelsche voorstel aan te nemen en is be reid de enquete-commissie van den Volken- bond in China te ontvangen en bij haar on- derzoek op alle mogelijke wijze behulpzaam te zijn Intusschen verbindt de Chineesche regeering hieraan twee voorwaarden: 1 le. dat de enquete zal worden uitgebreid over alle landen, die opium voortbrengen, ook indien zij niet in het Verre Oosten ge- legen zouden zijn; 2e. dat de enquete eveneens zal worden uitgebreid over alle landen, die derivaten van opium, zooals morfine vervaardigen, ook indien die landen in Europa of in Amerika liggen. Deze twee voorwaarden zullen wellicht tot levendige discussies in de vijfde commissie aanleiding geven. In dit verband is het zeker gelukkig, dat de Nederlandsche delegatie heden reeds den heer van Wettum tot plaatsvervangend gedelegeerde benoemd heeft en hem daardoor in staat gesteld heeft persoonlijk aan de discussies deel te nemen. 'De Chineesche regeering heeft bovendien de Chineesche delegatie alhier ingelicht, dat over twee maanden een nationaal congres in China zal worden gehouden om maatrege len te beramen tegen de aanplantingen, den handel en het vervoer van opium. Ook zal de regeering strenge maatregelen treffen tegen het opiumschuiven en na Maart van het vol- gende jaar zal degene, die zich aan dit euvel nog seimldig maakt, streng worden gestraft. 1. Binneniand h, WACHTGELDERS. f Het Tweede Kamerlid.de heer Braat heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en .wetenschappen de volgende vragen gesteld; Is de minister bereid de redenen op te ge ven, waarom enkele groote steden niet ver- plicht worden om wachtgelders bij het on derwijs te benoemen, terwijl vele kleine ge meenten, die, evenals zij, ook geen wachtgel ders leverden, daartoe wel verplicht worden? Is Zijn Excellence bereid om in dezen stad en dorp gelijk te stellen? DE HEER COLIJN NAAR GENeVE. Naar de Standaard meldt, heeft de heer H. Colijn zich gisteren, in verband met zijne werkzaamheden als voorzitter der conference over de afschaffing der In- en Uitvoerverbo- den, voor eenige dagen naar Geneve begeven. HULDIGING PROF. SCHNeEVOIGT. Nu het seizoen 1928 weldra tot het verle- den behoort, het tiende, dat prof. Georg Schneevoigt in de Kurzaal te Scheveningen heeft gedirigeerd, hebben zijn tallooze vrien den en vereerders deze gelegenheid gister aangegrepen om den dirigent op een waar- lijk grootsche wijze te huldigen. KADASTER EN LANDMEETKUNDE. Te Groningen werd gister en heden de jaar- vergadering gehouden van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde, onder voor- zitterschap van den heer J. B. Th. Vriend, uit Assen. VERDRONKEN BIJ HET ZWEMMEN. Bij het zwemmen onder Oostkapelle is ver- dronken de 23-jarige M. v. N., wonende te Etten en Leur, die werkzaam was bij de werkzaamheden der Nederlandsche Heide- maatschappij aan de prise d'eau der Middel- burgsche duinwaterleiding onder eerstge- noeme gemeente. Het lijk van den overledene, die een vrouw en 5 kinderen achter laat, is reeds aangespoeld. BRANDEN. Gisternacht om 3 uur is te Hoogeveen af- gebrand de landbouwerswoning van Jan Kui- per te Krommejakken (Nieuweroord) bij de trambrug. Omstreeks half drie waren de jon- gens vandaar vertrokken om hooi te gaan ha- len van Meppel en tegen 3 uur ontdekte de vader brand in het ac'hterhuis, hetwelk toen reeds in lichte laaie stond. Het vee kon gered worden, terwijl huis en inventaris, hooi, koren en inboedel verbrandden. KORTE BE RICHTEN. Bij den Jandbouwer F. te Hengelo is een least opengebroken eh daaruit een bedrag van 500 ontvreemd. Doordat het paard, gespannen voor een dorschmachine, op hoi sloeg, geraa'kte de 55- jarige landbouwer J. Rosink te Enschede, die het paard wilde grijpen, onder de machine. Hij kwam in aanraking met den zelfbinder en is ikort daarna aan de gevolgen van dezen slag overleden. COMMISSIE GEiNSTALLEERD. De Minister van Justitie heeft heden de commissie van voorlichting inzake de open- baarmaking van balans en winst en verlies- rekening van naamlooze vennootschappen geinstalleerd. stne voeten en roeden, terwijl de houthande! geheel door de voetmaat wordt beheerscht en in den ijzenhandel overwegend de Engelsche maat wordt .gebruikt. Een en ander valt bui- ten de Nederlandsche ijking en is dus feitelijk in strijd met de bedoeling van de wet. Nu een wetsontwerp is ingediend, waardoor de Koningin gemachtigd wordt Nederland te doen aansluiten bij de Parijsche Copferentie omtrent het Internationaal Bureau van Ma- ten en Gewichten, waarover we onlangs ge- schreven hebben in deze rubriek, zal, "wil de vigeerende wet in overeenstemming wezen met de besluiten dezer conferentie, ook deze verandering aangebracht moeten worden, dat de meter uit de Fransche archieven ver- vangen zal worden door den meter volgens de Parijsche Conferentie van 1877. Nu heeft men wettelijk feitelijk twee meters, die welke ge- noemd wordt in artikel een, de meter uit het Fransche archief en die uit het Koninklijk Be- sluit van 3 Oct. 1887, waar de meter van de bedoelde conferentie wordt genoemd als zijn- de vergeleken met den eerstgenoemden meter door de Nederlandsche Commissie ter Confe rentie. De standaarden van den meter en het kilo gram worden bewaard in een daartoe bestem- de brandkast in het Natuurkundig Kabinet der Technische Hoogeschool te Delft. Pa*ov3nceaal nieuws Toezicht op de weegtoestellen. De nieuwe tedhniek heeft ook moderne weeg toestellen gebracht. In zeer veel winkels, al- thans in de groote zaken, welke met den tijd mee willen gaan, treft men nog zelden ae oude koperen weegschalen met het daarbij be- hoorende blok met koperen gewichten aan. De nknwt-re toestellen zijn practischer, mede om- dat ze sneller werken. In het Haags-che dag- bl&d „H< Vaderland" werd onlangs de vraag besproken of het niet in de lijn van de IJkwei lag otvan ovehheisdwege controle uit te oefe- neri op de nieuwere weegtoestellen. Met argu- menten en gehouden weegproeven werd de nr odzakelijkheid dier controle aangetoond, waardoor zoowel de kooper als de verkooper gebaat zullen wezen. Zulk een controle ligt reeds opgesloten in den considerans van de Wet betreffende de Maten, Gewichten en V/eegwerktuigen. die aldus luidt: „Alzoo wij in overweging ger^-men hebben, dat het nood- zakelijk is de wet en de wettelijke verordenin- gen betreffende het eenvormig stelsel van ma ten en gewichten door een nieuwe wet te ver- vangen, alsmede voorschriften omtrent de weegwerktuigen bij' de wet te geven, zoo is het enz." Behalve de in den tijd. dat de wet en de aanvullende Koninklijke Besluiten werden uitgevaardigd, in de winkels gebruikelijke weegwerktuigen, wordt gewaagd van voor- werpen, welke niet aan den ijk onderworpen zijn, maar die foch door de ambtenaren van het IJkwezen onderzocht kunnen worden op verzoek van belanghebbenden: de spoor- meters, de maatstokken of meetlatten tot het J. BURGER, f Hedenmorgen overleed in het St. Eliza- beth-ziekenhuis te Alkmaar, in den ouder- dom van 57 jaar, de heer J. Burger, burge- meester der gemeente Harenkarspel en van de gemeente Warmenhuizen. De overledene genoot alom de sympathie der bevolking. In het openbare leven be- kleedde hij tal van functies. Zoo was hij o.m. Dijkgraaf van het Am- bacht van West-Friesland, lid van Provin- ciale Staten, Hoofdingeland van het Hoog- heemraadschap Hollands Noorderkwartier, vice-voorzitter van den Bond van Water- schappen in Noord-Holland en lid van de West-Friesche Kanaalvereeniging. In de verschillende bestuurslichamen wist de heer Burger zich als een gezagheb- bende persoonlijkheid te doen gelden, naar wien gaarne geluisterd werd. Zijn heengaan mag als een groot verlies worden aange- merkt voor West-Friesland, aangezien de groote werkkracht van den heer Burger voor West-Friesland nog veel beloofde. NOORD-SCFARWOUDE. Woensdag en Donderdag maakte het per soneel der u. 1. o. school met 31 leerlingen hun derde jaarlijksch reisje naar Arnhem. Begunstigd door heerlijk zomerweer is dit uitstapje voor de kinderen een genot ge- weest, dat ze niet licht zullen vergeten. Het interessante kasteel Doorwerth met zijn ge- heime gangen en donkere kelders, maar voor- al het logies op het deftige „Huis ter Aa" wekte voortdurend kreten van bewondering en vreugde. Den tweeden dag wer het park Roozendaal bezocht en het Museum van de Ned. Heide Maatschappij, waar het leven van onzen dierenwereld in bosch en heide sloot en plas prachtig te aanschouwen is. Zeer voldaan arriveerde het gezelschap Donderdagavond weer te Noordscharwoude, waarna een hartelijk woord van dank aan de leiders, ieder zijn woonsiee weer opzocht. Ook voor particulieren is het van voordeel een REKENING TE OPENEN bij een Bank. te ALKMAAR geeft hieromtrent gaarne inlichtingen. EEN DIENSTKWESTIE MET ZSLFMO'ORD ALS HET EINDE. Een inlandsch fuselier te Tebing-Tinggi schoot gisternacht een inlandsch sergeant in de borst, waarna hij' zich zelven een kogel door het hoofd schoot. De toestand van den sergeant is niet zorgwekkend, die van den fu selier vermoedelijk doodelijk. De oorzaak is een dienstkwestie. DE TUINBOUWTE NTOONSTE L LING TE PURMEREND. - Donderdagmiddag heeft de opening van de tuinbouwtentoonstelling te Purmerend plaats gevonden, waarbij o.a. de heer Corns Koning, voorzitter van het winkelweekcomite en de heer D. Kooiman, lid van Ged. Staten ge- sprongen hebben. i BELANGRIJKE PROEF DOOR DE POSTERIJEN. Naar de Tel. verneemt, ligt het in het voor- nemen van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie om binnenkort een proef te nemen met het bezorgen van aangeteekende stukken aan huis. Deze proef zal genomen worden in Dor drecht en Maastricht; hoogstwaarschijnlijk zal nog, alvorens met deze proefneming wordt begonnen, de instemming van den Postraad worden gevraagd. EEN UITBREKER VOOR DE REOHTBANK. Voor de rechtbank te Middelburg heeft wegens aldaar gepleegde inbraak en wegens diefstal van een rijwiel, terecht gestaan de 24-jarige chauffeur J. V. uit Gent, die ook in Belgie en Frankrijk nog vonnissen heeft uit te zitten en die op 12 Juli te Middelburg des avonds uit het politidbureau ontvluchtte en serst den volgenden morgen nadat een jacht over daken had plaats gehad en de man een nacht in een schoorsteen had doorgebracht, weer werd gearresteerd. De eisch luidde twee jaar gevannenisstraf. meten van den diepgang van schepen en de werktuigen tot het meten van vischnetmazen Sinds de inwerkingtreding der Visscherijwet worden deze laatste niet meer gebruikt. Wel werd op deze weegwerktuigen geen ijkmerk aangebracht, maar van de uitkomst van dit onderzoek werd een verklaring afgegeven, waarvan een duplicaat in het archief van het IJkkantoor werd bewaard. E'en aanvulling dezer bepaling, waardoor ook de nieuwe weegtoestellen daaronder zou den vallen, zou reeds voldoende wezen om een oplossing te brengen. Wel zou dan, als bij de gewone gewichten, geen dwingende bepa ling bestaan om deze toestellen te laten con- troleeren, maar de gebruikers ervan zouden zich zedelijk verplicht gevoelen, die controle te laten uitoefenen. Nu verbiedt de bovenge- noemde wet wel het bezitten of voorhanden hebben van niet met deze wet of met de ter uitvoering daarvan genomen besluiten over- eenkomstige maten, gewichten, weegwerktui gen en gasmeters op plaatsen bestemd of ge bruikt tot het verkoopen, inkoopen, afleveren of in ontvangst nemen van waren, maar een arrest van den Hoogen Raad heeft uitge- maakt, dat de IJkwet niet verbiedt, dat weeg werktuigen worden gebruikt zonder gebruik- making van wettelijke gewichten, doch alleen om, inaien bij het wegen gewichten worden ge bruikt, daarvoor andere te nemen dan in de wet zijn genoemd. Dit arrest dagteekent van 24 Februari 1913 en heeft dus geslagen op de omstreeks dien tijd in gebruik genomen nieu- werwetsche weegtoestellen, gelijk die thans vrij algemeen gebruikt worden. Er is in de bovengenoemde wet nog een bepaling, welke bijna dagelijks overtreden wordt. In Artikel 3 wordt bepaald, dat bij uit- sluifing in het rijk mogen worden gebezigd ais lengtematen de meter (of Nederlandsche el) en zijn veelvouden of onderdeelen, als vlaktematen de Are en de veelvouden of on derdeelen, als ruimtematen de stere en diens veelvouden of onderdeelen, als inhoudsmaten de liter en zijn veelvouden of onderdeelen en als gewichten de kilogram en diens veelvou den en onderdeelen. De voorwerpen, in het jaar 1799 onder de namen van Metre en Kilo gramme in de Staatsarchieven van Frankrijk neergelegd, zijn de grondslagen der maten en gewichten. Toch lezen we en spreken we nog van de el. Te dwazer wordt dit gebruile van het woord el, waaronder men 69 centimeter verstaat, wanneer men bedenkt, dat de wet zelf in Artikel 3 spreekt van meter of el en wettelijk dus een el 100 centimeter lang wezen moet. Wel wordt deze laatste in woordenboe- ken enz. de Nederlandsche el genoemd. In sommige plaatsen spreekt men nog van en meet men met Amsterdamsche of Rijnland- SCHERMERHORN. Floralia-feesten. 3de dag. Op het feestprogramma voor den 3den dag- van de feesten stond vermeld „Bloemencorso en Volksspelen". Om 1 uur ving aan de optocht van de deelne- mers aan het bloemencorso, vanaf de Bijz school. Keurige groepen namen eraan deel en het geheel had zeer zeker nog meer bijgedra- gen tot verhooging van de feestvreugde als er muziek bij was geweest. Een optocht zonder muziek gaat nu eenmaal niet. Voor de deelname werden 6 prijzen uitge- reikt n.l.le pr. G. Borsjes, 2e pr. Jannie Oostwouder e. a., 3e pr. dames Rus, 4e pr. groep van der Laan, 5e pr. P. Modder en 6e pr. H. Kieft. Hierna werd aangevangen met de volks spelen. Blindroeien, 77 deelnemers: le pr. P. Kluft, 2e pr. Guurtje Jonk, 2e Henk Rus. le pr. W. Kuiper, 2e Jo de Wilde, 3e Annie Borsjes. Kinderwagenr ijden le pr. mevr. G. BlaauW—Paauw, 2e pr Ma Los, 3e pr. mevr. Klop. Hindernis-wedloop: le pr. P. Los, 2e pr. J. Los, 3e pr. Jo de Jong. 's Avonds 8 uur had in de zaal van den heer Van der Oord de uitreiking plaats van de prijzen van de planten en van de wedstrijden De vereeniging had in elke winkeletalage 1 of 2 letters neergelegd. Van deze letters moest een zin gevormd worden. Het bestuur had hiervoor uitgeloofd een prijs van 15 gulden Door 43 personen was bet letterraadsel ge- raden, dit was ..Floralia kweekt liefde voor bloem en plant." Bij loting werd de prijs toegekend aan mej Jans Boekestein. De winkeliers hielden in hunne etalage ook een wedstrijd, waarvoor elk een prijs beschik- baar stelde. In de winkelwedstrijden werden prijzen toegekend aan: Tr. Groot, 2 geraden; N. van Diepen; mej. J. H. Rus; Annie Gr. Kramer, 2 gera den; P. Heertjes, 3 geraden; M. RoodBoot 11 geraden; C. Plas, 2 geraden; Gon Met; J. P. Hermes, 2 geraden; A. Duin; D. Jon- ker; Jb. Vendel; Gon Met; W. Belkom, Avenhorn; Jan Kluft, 16 geraden; S. de Reus, 114 geraden; Tr. de Groot; mej. Jans Boekestein; J. Zijlmans; V. Wit; J. N. A. Hermes; Krijntje Natzijl, 4 geraden; K Blokker te Zuidscliarwoude; Jb. Vendel. Het varken woog 160 pond, is 5 maal ge raden. Winner wed. Manshanden, Jisperweg, Beemster. herhalingsoefeningen. Bij de Veld-Artillerie komen nog in de navermelde tijdvakken dienstplichtigen voor herhalingsoefeningen onder de wape- nen: yan 622 September, van 1228 September, van 1329 September, van 27 September13 October, van 824 Octo ber, en van 22 October7 November 1928. OUDKARSPEL. De a.s. kolffeesten. De kolffeesten, welke alhier ter gelegen heid van het'40-jarig bestaan van de societeit Onder Vrienden zich een lid bevindt, het- de kolfclub Volharding, .worden gehouden, naderen. Zooals wel bekend is, worden deze wedstrijden gehouden op Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag in de kolfbaan van den heer Vis. Naar men ons mededeelt be- staat er voor deze kolfwedstrijden groote be- langstelling. Veel prijzen zijn beschikbaar gesteld, waaronder een zilveren lauwerkrans van den burgemeester. Voor kolfliefhebbers staan er dus weer eenige mooie dagen voor de deur. De wedstrijden worden besloten door een feestavond, met medewerking van de tooneel- vereeniging Jong Leven, verder „The Pretty Girls" en eenige mooie voordrachten. Wij willen nog als bijzonderheid mede- deelen, dat onder de leden van de societeit Onder Vrienden, zich een lid bevindt, het welk reeds het geheele bestaan der vereeni ging lid is geweest. Wij bedoelen hiermee, den heer S. Evers. Wij wenschen dezen kolfliefhebber geluk met zijn veertigjarig lidmaatschap. BROEK OP LANGENDIJK. Donderdagavond half acht trad in de Geref. kerk alhier op Dr. Offringa, werk zaam in den Med, Zendingsdienst in Indie. Nadat Ds. Donner de bijeenkomst opende piet het zingen van Psalm 65 4 en het le zen van Lucas 10 110 werd het woord gegeven aan Dr. Offringa, die het een en ander vertelde over den medischen dienst en den daaraan verbonden zegen Gods, Die maakte dat in de laatste 30 jaren deze dienst zich zoo heeft kunnen uitbreiden, zoodat bijna alien in Djokja verpleegd en geholpen kunnen worden. Verder wees spr. nog op den onlangs overleden dr. J. G. Scheurer en zijn arbeid, welken hij in Indie heeft mogen verrichten. Met veel moeilijkheden heeft deze te kampen gehad, doch hij was nimmer ver- saagd. Met ijzeren volharding heeft hij on der de Javanen gewerkt, zoodat hij den naam kreeg van dokter Toewoeng (de dok- ter die helpt). Tevens, zegt spr., komt men in de gele genheid door de uitbreiding van den Med. dienst, aan duizenden het evangelie te verkondigen. Er is veel voor noodig, doch er kan nooit teveel gevraagd worden voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk, Spr. ziet veel vrucht van zijn arbeid. Met blijdschap ziet hij weer uit naar den dag waarop hij weer naar Indie zal vertrekken, om daar zijn arbeid voort te zetten, welken hij reeds een 16-tal jaren heeft mogen ver richten. Nadat nog gezongen werd Psalm 68 vers 16 en 17 werd deze bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze gesloten. OUDE NIEDORP. Alhier is gevonden een rijwielbelasting- plaatje. Terug te bekomen ter secretarie. Het mond- en klauwzeer woekert hier steeds voort. Gisteren werd de 50ste aangifte gedaan ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Dezer dagen werden verschillende water- bouwkundige opmetingen gedaan aan het Noordeinde te Groot-Schermer. Naar wij van doorgaans welingelichte zijde vernemen, geschiedde zulks in opdracht van het gemeentebestuur en in verband met bestaande plannen, om genoemd gedeelte van de Dorpsstraat, vanaf de Noorderbrug tot voorbij den duiker van den Menigwc-ir- polder, geheel opnieuw te doen bestraten. Van deze gelegenheid zou dan meteen ge bruik kunnen worden gemaakt, om deze straat, die tevens deel uitmaakt van den om- ringdijk van,den Eilandspolder, op te hoo gen, waarop sinds jaren door het bestuur van dat waterschap bij bet gemeentebestuur is aangedrongen. Op historische gronden schijnt de gemeente daartoe de verplichting te aanvaarden. Juridisch zou men de ge meente evenwel terzake niet kunnen dwingen De voorgenomen algeheele verbetering van de wegbedekking van dezen druk be- reden weg, zal het verkeer zeer ten goede komen en in het bijzonder door automobi- listen worden gewaardeerd. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 8 Sept. Op de heden ge houden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 2 ladingen, 1050 H.L. N.V. EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 8 Sept. 1928. Op dte heden gehouden eierenveiling waren in totaal 93000 stuks Kipeieren aangevoerd, waarvan de prij zen als volgt: 5860 6.90—/ 7.40; 60— 62 7.30—/ 7.90; 62—64 7.50—/ 8.20; kleine 4.60—/ 5.80; Bruin 60—66 7.60 8.70. 8000 stuks Eendeieren, 6. (Oedeelteliik pecorrigeerd.) AUTO TE WATER. WOERDEN, 8 Sept. Een melkauto reed hedenmorgen onder Nieuwebrug bij Woerden in het water. Een elfjarig jon- getje van den veehouder Brunt geraakte tusschen de melkbussen bekneld. Voor- dat de auto gelicht kon worden is het knaapje overleden. DE ENGELSCH-FRANSCHE VLOOT- OVEREENKOMST. LONDEN, 8 Sept. De diplomatieke me- dewerker van de Daily Telg. meldt, dat volgens door hem ontvangen inlichtingen de Engelsch-Fransche vlootovereenkomst, zooals 'de laatste dagen reeds vermoed werd, door de Engelsche en Fransche re- geeringen zonder meer zal worden inge- trokken, Wanneer dit geschiedt, zullen alle pogingen worden aangewend om de naar waarnemingen, verricht in den morwn van 8 Septerhber. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met Inst, te De Bildt. Hoogste barometerstand 771,5 te Dantzi? Laagste barometerstand 733,3 te Reikjavic Verwachting (geldig van den avond van 8 tot den avond van 9 Sept.) Verwachting, zwakke tot matigen wind meest uit Zuidelijke richting, meest licht be- wolkt, vermoedelijk met ochtendnevel. Warm en droog, behoudens kans op on- weer. publicatie van de tekst der oorspronke- lijke overeenkomst te voorkomen. GROOTE OVERSTROOMINGEN. MOSKOU, 8 Sept. In het gouverneraent Waldimir hebben hevige regens grooh overstroomingen veroorzaakt. De aan de rivier gelegen dorpen staan onder water. Het aantal slachtoffers dat het plotseling opkomende water geeischt heeft, kan noj niet vastgesteld worden. ENGELAND ZIET AF VAN DE VLOOT OVEREENKOMST MET FRANKRIJK. PARIJS, 8 Sept. De New-York Herald meldt uit Londen dat Engeland heeft afge- zien van de Engelsch-Fransche vlootover eenkomst. Ofschoon deze mededeeling niet officieel genoemd kan worden, wordt in goed ingelichte kringen verklaard dat lord Cuschendun na het wantrouwen dat de overeenkomst te Washington heeft veroor zaakt, dat niets anders staat te doen dan de minister-president Baldwin te Exlabent te gaan opzoeken en met hem de verder te nemen maatregelen te gaan bespreken. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag publieke verkooping, gehouden door notaris JoJjann W. C. Kroon te Zuid- Scharwoude, op* Donderdag 6 September 1928, 's avonds 7 uur in „Marktzicht" te Broek op Langendijk, voor erven van wijlen den heer Jb. Huibers Sr. Onder Broek op Langendijk: 1. Een huis, schuur en erf, kooper Jac. Bak voor 4727. Onder Sint Pancras: 2. Een akker bouwland in de Venne (9), Kooper K. Kaas Kz. voor 201 per sn. Onder Broek op Langendijk: 3. Een akker bouwland „de Kolakker" (12). Kooper K. Huibers voor 190 per sn. 4. Een dito voor de Kerk (7). Kooper K Kruk Jz. voor 143 per sn. 5. Een dito „de oude Schimmelfcoog" (8). Kooper C. Kruk Cz. voor f 84 per sn. 6. Een dito bij den Oosterdijk (5). Kooper K. Huibers voor 85 per sn. AANRIJDING. Gistertniddag te kwart over 1 had er op den Helderschenweg, ter hoogte van de Groentenveiling een verkeersongeval plaats. Twee auto's reden achter elkaar, een vracht- auto, bestuurd door P. P. uit Avenhorn en een luxe wagen waarin onder toezicht van J. K. uit St. Pancras werd gestuurd. Zoo als men weet wordt dit door de nieuwe mo tor- en rijwielwet in de bebouwde kom ver- boden. De voorste wagen verminderde vaart, doch de achterop rijdende auto merkte het signaai niet op. Het gevolg was een aanrijding, waardoor de radiateur van den luxen wagen geheel vernield werd. Van het ongeval is proces-ver- baal opgemaakt. DE TOESTAND VAN P. WASSENBERG. De .toestand van P. Wassenberg, die Don- derdagmorgen van het Waaggebouw viel, is iets vooruitgaande. De man heeft een rustigen nacht gehad en is af en toe even bij kennis. HANDKAR DOOR EEN SPIEGELRUIT. Omstreeks half 4 gistermiddag had er in het Payglop voor den winkel van den heer Boersen een botsing plaats tusschen een hand- kar en een luxe auto. De kar kwam tegen de winkelruit van den heer Boersen terecht, waardoor deze vernield werd. KINDERWAGEN OMVER GEREDEN. Gistermiddag, omstreeks half vijf, reed een jongen met een handkar, hoog beladen met ledige groentenkisten, de Bergerbrug af. Door de helling kreeg de kar zoo'n snelheid, dat het jongetje ze niet meer in zijn macht had. Op hetzelfde oogenblik wandelde mevr. C. den A. met een kinderwagen, waarin twee kleine kinderen gezeten waren, op den Gees- tersingel. Met flinken vaart botste de kar te gen den kinderwagen aan, waardoor deze laatste kantelde. De dame kwam te vallen, een der kinderen viel uit den wagen en werd ernstig aan het hoofdje gewond. Wonder ge- noeg had het ongeluk geen grootere gevol gen. Hoewel de handwagenbestuurder geen schuld had aan het ongeluk, blijkt toch wel weer, dat het geheel verkeerd is, dergelijke knapen achter zoo'n wagen te zetten. Hier door toch wordt voor het publiek den weg noodeloos onveilig gemaakt. LEELIJK GEVALLEN. Hedenmorgen half twaalf kwam een wiek rijder in de Bergerhout zoodanig te vallen, dat hij zich niet meer kon voortbewegen. Na eenigen tijd op een inmiddels aangebrachte stoel in den Bergerhout gezeten te hebben. werd: hij naar een autobus gebracht, die hem naar zijn huis vervoerde. POLITIE DIPLOMA. Voor het examen ter verkrijging van het politiediploma is te Amsterdam o.a. ge- slaagd de heer J. Heidenrijk alhier. GESLAAGD. Te's Gravenhage slaagde voor het examen Schoonschrijven M. O. onze oud-stadgenoot, de heer P. Heiner. BOUW OPGEDRAGEN. Bij onderhandsche aanbesteding is door de N.V. G. J. Krol Co's Kunstmesthandel alhier de bouw van een nieuw magazijn groot ca. 770 M2. naast hare bestaande gebouwen aan de Noorderkade, opgedragen aan dec heer A. Floekmeyer, aannemer alhier*

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2