Schaakrubriek. m m m m s Damrobriek. Itet-Friesche veitellingen FEU1LLETON. II ipi ||p[ np[ ||p pp n il Xaterda^ 8 September. *o. 213 1928 Honderd dertlgste Jaargang. (Vervolg). De voif Apachen wazze deur 't lot anwe- ,en- ze zouwe an de martelpaal bonden wor- re en't opperhoufd verbrand; dat wisten ze; rien vrolik vooruitzicht. Van boven indiaan maakt de onderste halft zag er landelijk uit- de broek van de kortbroeken wier deur >n riem in bedwang houwen, weeran dc skalpen bungelden, die ze passies veroverd hadde 't Waren Apachen op houten hullef- tei die, louf van de tocht, om 't uitgebrande kampvuur op den grond uitstrekt lagge. jslocr wier de stilte van 't oerwoud deur niks stoord, tot der 'n stoot geven wier op't hondenfluitje deur den Zwarten Arend en onder n oorverdouvend gebrul en woest ge- hu-il, weer de bladeren van trilden, wieren de Apachen plotseling deur de Comanchen overmand en met de armen op de reg vast- bonden. Ze konden gien weerstand bieden, jvant ze waren smoordronken van't vuurwa- ier dat ze in de hacienda stolen hadde; sokke barrels om 'n aar z'n brandewoin op te zui- pen' Maar weer de skoone jonk vrouw, Sig- norita Rosa Bella, in heur hangmat lag te lezen, wilden zai niet zeggen, toen Edelhart, de koene woudlouper en spoorzoeker heur't eerst ontdekte. Maar ze lag niet in heur hangmat en lag ok niet te lezen, van angst. An der oteertje was zai ophongen an 'n dun touwtje tusschen twei takkende Comanchen kwamme te laat! 't Was ok gien blonde, jonkvrouw, maar zwarter dan zwart: 'n dooie qioI De Apachen hadden hun rol goed speuld, maar ze zouwe toch pest worre en 't opperhoufd verbrand; sokke hufters, om zoo'n mooi jong moidje te stelen! In't kamp van't Opperhoufd der Coman chen was groote bedraivigheid. De Zwarte Arend had z'n kraigers eerst toesproken en deerop de Apachen; die, ieder an 'n bourn vastbonden, hun opperhoufd in 't midden, 'n verskrikkelike marteldood ofwachten. Mit der aigen skalpen wieren ze in der neusgaten krieweld; hun fniesbuien deervan wazze de doodskreten, Ze zouwe lev-end opeten worre deur de roufdieren van't oerwoud, die over hun bloote bastjansens loupe zouwe; miere, oorekruipers en duizendpoote en uit 't Op perhoufd most bloed stroume. Ien van de kraigers wierr der op uit stuurd om uit 't llootje om't oerwoud, de Mississippie, in T boos, twei bloedzuigers te halen, die op z'n borst zet zouwe worre mit 'n leeg lucifers- doossie. Vlak voor hem wier der 'n vuur an- loid; 'n voorproefje; z'n warme biene, van de verbrandingsdood! Sjane Darkie wier die noemd. De rouk steeg vrindelik uit 't bosch, En kronkelend nei den Hemel. teekende, waarop der vier Comanchen uit t oerwoud't kamp binnen stoven met de ver- skeurende roufdieren en de Witbig floot nou drie keer op z'n fluitje, 't gien beteekende: „Vlucht, as je leven je lief is." Of't Kampvuur niet uitdoofd worren mos? „Brande leite" luidde 't bevel, en deennei „de vaiand ophouwe'". Weer nei toe? „Nei Parois", zoo hiette de boet van de Bloedtoet, „achter't BloStebiene- land om", luidde't tweide bevel. Toen Grootes en Arie in't bosch ankwam- me vonden ze't noodig om eerst't vuur mit de polsstok uit te stoote en mit hun hullefte uit te trappen; ze vonden deer de van angst sturven skoone jonge Signorita Bella Rosa, an der steertje ophongen en de drie „gelien- de" melkblokke, maar van de bende vonden ze gien spoor. In Parois ankommen, bezweit en heit van 't zontje, dat bai de terugtocht op hun bloote bastjansens, op hun vurfde bovenlaiven ge- weldig pikt had, kortademig van de haast, wier Sire anwezen om emmers water uit de pomp an te sjouwen voor de keiskist, weer de ofwasserai plaas had van de kladdige In- dianenbende, weemei de troep ontbonden wier. Onder de maaltoid, mit Maartje en Sire deer bai, wier der verteld deur Sire, die poin in z'n buik had van't lachen; ,,'t zat an de buitenkant" zaide Sire. „De reipe binne weer geer" had z'n Va- der zoid, die om zeuven uur al Sire en .Maartje uitleiten had en den Bloedtoet op- sloof in't klaine kantoorje, mit 'n wurvel en grindel deerop. Deer was 'n kloin gaatje in de zolder om versche lucht deur te leiten, net groot grnog om niet te stikken. Deer most de hardneklige worstelpartai met de wetenskap volhouwen worren. Alle ailanden van Europa mostie morgen grondig rippeteerd hewwe. Hai begon met Tessel, Vlieland, Terskelling, Ameland, maar bai Skiermonnikoug bleef ie steken. Nou, as se je pas 'n peerdedief ophongen hewwe en vochten mit Apachen, bin je niet dadelik op stoot. Op Skieromnnikoug: zouwe deer ok lastige boere weune; zouwe deer ok skoole zoin? As nou van nacht alle skoole in 'i Blootebieneland deres ofbranden? En de skoolfrikke van zoin part deerbai? Nei, 't werk vlotte niet; 't skoot niet op; 't gong niet, die eivend! Deigs deernei soggens, toen wai in skool zatte, wier Sire anklamd deur 'n ouwe Blootebienelander: „Bin uwes niet 't warskippertje van Maartje?" „Jawel, die bin ik". „Hoe hiet je nou aigenlik; Sire, Blugert of Edelhart?' „M'n doupnaam is Gerrit". „Zoo. Nou, asse je strakkies weer weg binne, zai't verlegen opstille in't durp!" Moin Westfries' durpje, weer 'k wier geboren, Weer 'k moin jeugd zoo zonnig, zurgeloos sleet; Tc Hew je lief; jou, mit je Stompe Toren; 'k Hou veul van jou; meer, as nag iemand weet 'k Hou groot van jou: meer, as nag ooit te voren, Van jou: moin dorpke dat 'k nooit vergeet! R'dam, Augustus 1928. We noemden cHe opening de b5, a6 opening of de Meijer-opening. Langentijd gold deze opening goed totdat na enkele matches met de gelijkwaardige clubleden ontdekt werd, dat de opening niet deugde. Een speelwijze toonde aan dat Ta8 verloren moest gaan. (Lc4 Df3). To enwas de Meijer-opening een doodge- boren kindje met een lam handje. Hieraan dachten wij onwillekeurig toen we de Polnische opening zagen. Dit is in tegenstelling met de Meijer- opening een eenvoudige kerngezonde, die door de Poolsche spelers gaarne gespeeld werd. Deze partij werd gespeeld in 1927 tus schen de heeren H. Dahl en A. Wogner. 1. d4 b5 2. e4 Lb7 3. f3 Wit bouwt zich een stevig cen trum op met de bedoeling later den Zwarten dame- vleugel onder vuur te nemen. 3a6 4. Ld3 g6 5. Pe2 e6. Zwart wil tot c5 komen had evenwel beter gedaan door te spelen d6 en Pd7. 6. Le3 Lg7 7. c3 Pc6 8. 0—0 Pf6 9. De2 Om den Zwarten b-pion tegen te houden en dien dan met a4 aan te vallen. 9De7 10. Pa3 d6 11. Pe2 h6 Zwart heeft in 9 zetten 5 maal met een pion ge speeld. Dit moet zich wre- ken. Hij kan al niet meer rocheeren. 12. a4 Hierna komt wit in't voordeel 12Pa7 13. ab5 Pb5. Na 13ab5 volgt 14. Ta5 en 15 Tfal. 14. Ta5 c6, 15. Pb4 Pf6-d7 16. Tfal Pd7-b8 17. d5! Hiermede verklaart Wit de zwarte stelling stormrijp 't Gaat er nu op los! 17ed5 18. Lb5! d4? Nu maakt zwart 't nog erger; met 18c6 had hij alleen de kwaltied verloren, nu verliest hij een officier. 19. Ld4 Ld4t 20. Dd4 0—0 21. Lc4 c5 22. Pd5 Dd8 23. Df6 en wit wint. Volgende week volgt weer een partij met de Poolsche verdediging. Oplossing van probleem 194 (V. Kotrc). 1. Dg4 I<d4 2. Le3 mat. 1.Ld2 2. Pd3 mat. 1. Le5 2. b4 mat. Eindspel 238 (Studie Rinck). 'it Gong teugen melkerstoid. Boer Grootes zat voor 'n kom heite koffie #p't staltje, mit z'n vrouw en z'n twei dochters, die hem straks helpen zouwe mit melken, toen Arie de knecht, nei de koeien m 't bon jaagd te hewwe, ok op z'n koffie of- kwam en vroeg of de baas niet dat geskreeuw hoord had ,ofter iemand vermoord wier; uit de richting van 't kloinduimpjesbosch 't „Ik hew niks hoord hoor; jai mesikien, vrouw?" „Nei, ik ok niet. Deer binne zeker weer Blootebienelanders in 't bosch, want t is Woeni'sdigmiddag en ik hew hoord, dat deer 'n warskippertje op't durp is. 't Zel de bende van de Bloedtoet wel weer weze." De boerin hal't goed reiden Toen zai buiten kwamme, de melkers, zag- ge ze deer rouk uit 't bosch komen. Nou, 't was al dagen lanig verskrikkelik heit weest en't bosch was deerom zoo droug as kurk. En boer Grootes skrok der van, toen ie 't tag. „Potverdorie Arie, dat gaat deer niet goed hoor; je moste de pols efkus halen uit de boet, den gane we eerst deres efkus kai- ken wat er an de hand is." Toen de Comanchen Indiaan, die uitstuurd was nei de Missisippie om bloedzuigers te halen an de buitenkant van't oerwoud zag dat er twei boeren op 't bosch ofkwamme, gong ie dut melden an de Zwarte Arend En de Witbig as beve'voerend generaal floot twei keer op't hondefluitje, dat „Onreid" be- Naar bet Engelsch van J. S. Fletcher door Mej. A. T. 66) Dokter Frobenius draaide zich om en be- Jchouwde zijn slachtoffer. Hij wreef naden- kend de punt 'van zijn neus, stond op van zijn stoel en door de kamer naar een kast gaande, begon hij een drank te mengen, dien hij Scraye in een klein glas bracht. „Juist", zei Jimmie, niet in staat zijn tong in bedwang te houden. „Maak er maar een einde aan! Vergiftig hem!" Dokter Frobenius keek om met kalme waar- digheid. „Mijnheer Trickett", zei hij. „Uw taal is ruw en uw beschuldigingen getuigen van slechten smaak ik had wat beters van u verwacht. Dit is niets dan een vrij sterke do- sis vlugzout. Drink uit!" ging hij voort, Scraye bet glas overreikende. ,,Het zai uw gelijkraoedigheid herstellen. Nu," ging hij voort," naar zijn stoel terugkeerend, „zullen wij inderdaad dit gesprek beginnen, dat wij, naar ik vertrouw, met kalmte en goeden smaak zullen voortzetten. U ziet in, mijnheer Trickett zooa's lord Scraye zeker ook doet dat u in mijn macht is?" „Wat ik inzie", snauwde Jimmie, is, dat wij blijkbaar in een benarden toestand verkeeren, dat het later een kwaad ding voor u zai ajn als wij er niet goed* uitkomen. Dat is Hier laten wij volgen een schaakpartij met een voor velen onbekende opening nl. 1. d4 b5. Deze opening heeft de Poolsche verdedi- ging. Lang voordat de d4 opening zoo intensief gespeeld werd, ja toen deze nog bijna onbe- kend was speelde men Spaansch Italiaansch Russisch, enz. De Nederlandsche schakers, die een 15- tal jaren terug 't schaakleven volgden her- inneren zich den heer H. D. M.(eijer). Deze heer is ongeveer een jaar of vijf, zes geleden gestorven. Hij is jarenlang lid geweest van 't Hilversumsch schaakgenootschap. Ook is hij voor de samensmelting bestuurslid ge weest van de Nieuwe Ned. Schaakbond en voor dien, naar ik meen, ook nog secretaris van den N. S. B. H. D. B. was een goede hoofdklasse-speler. Wij herinneren ons uit den tijd dat wij met hem lid van't Hilversumsch schaakgenoot schap waren, dat H. D. B. altijd uit was op oorspronkelijkheden. En als hij eenmaal wat had of wilde gaf hij 't niet gemakkelijk op Men denke maar terug aan de eerste match Holland—Engeland. Deze match heeft H. D B. in elkaar gezet en men vermoedt nog niet met wat moeite. Nu kwam H. D. B. op zekeren avond in zijn schaakclub met het nieuws, dat hij een nieuwe opening had gevonden n.l. 1. e4 b5. (meestal dadelijk gevolgd door 2a6). ijm ww, a b o d o f g b Wit speelt en wint. Probleem 195. (J. Hody). Wm J m w i a ~b e d e f g" Mat in 2 zetten. AAN DE DAMMERS! In onze vorige rubriek gaven wij ter op lossing probleem no. 1032 van Dufour. Stand. Zw. 15 sch. op: 2, 6/10, 13/16, 18, 19, 23, 24, 26. W. 15 sch. op: 22, 25, 27, 30, 32, 35, 37/40, 42, 43, 45, 48, 50. Oplossing. 1. 27—21! 1. 26:28 2. 25—20 2. 14 34 3. 40 20 3. 15 24 4. 35—30 4. 24 35 5. 45—40 5. 35 33 6. 38 29 6. 23 34 7. 32 1 DE WEDSTRIJD OM HET WERELD- KAMPIOENSCHAP. De Hollandsche deelnemers. Zooals wij reeds mededeelden zullen van Hollandsche zijde aan den a.s. wedstrijd om het wereldkampioenschap deelnemen de mees- ters J. de Haas te Brussel, B. Springer Jr te Lyon, Herm. de Jongh te Parijs, A. K. W Damme en J. H. Vos, beiden te Amsterdam en W. C. J. Polman Jr. te 's-Gravenhage Dit Hollandsche team is door den Neder- landschen Dambond met zorg samengesteld en ongetwijfeld kan gezegd worden dat de Hollandsche ploeg bestaat uit spelers welke waardig zijn de Hollandsche kleuren te ver- dedigen. Vooral het medespelen van den veteraan de Haas en den genialen blindspeler Springer zai de kansen op een Hollandsche overwin- ning in niet geringe mate doen stijgen. Het bestuur van den Nederlandschen Dam- bond heeft dan ook.een zeer gelukkig besluit genomen om beide meesters voor dit belang rijk tournooi uit te noodigen. De Haas toch is en blijft nog steeds een historisch figuur in de Nederlandsche dam- beweging. Hij- was het die te zamen met meester Battefeld een vijf en twintig jaren geleden den stoot gaf tot een intens dam- leven in Nederland. Met Battefeld trok de Haas toen reeds naar het buitenland om de sterke Fransche meesters te ontmoeten en de vele matches tegen Weiss, Molimard en Fabre eindigden toen vrijwel alle in een over- winning voor de Haas. Door zijne vestiging in Brussel (waar hij aan't hoofd staat van een bloeiende handelszaak) kon de Haas de laatste vijf jaren niet meer actief deelnemen aan het damleven, totdat hij een jaar geleden plotseling een leidende rol ging spelen in het Belgische damleven en o.a. den stoot gaf to* de oprichting van den Belgischen Dambond. In den laatst gehouden wedstrijd om het kampioenschap van Brussel schreef ook de Haas in en gaf toen alle deelnemerseen schijf voor. Dit belette hem niet om beslag te leggen op den kampioenstitel der Belgi sche hoofdstad. Springer behoeven wij bij onze lezers wel niet te introduceerenhij toch geniet een in ternationale vermaardheid, niet alleen rdoor zijn geniaal spel, doch ook door zijn blind- spelen. Enkele jaren geleden verliet Springer Holland om zich in Frankrijk geheel aan 't damspel te gaan wijden. In matches versloeg hij vele Fransche meesters en in't laatst ge houden tournooi te Marseille moest zelfs de wereldkampioen Marius Fabre twee maal de vlag strijken. Ook in Amerika damde Sprin ger en speelde o.m. te Montreal een match om het wereldkampioenschap gemengd spel (Poolsch—Canadeesch) tegen Willy Beaure gard. Op't Poolsche bord werden de punten gedeeld, doch op't Canadeesche bord bleek Beauregard de sterkste. Ook Herm. de Jongh volgde het voorbeeld van Springer en vestigde zich te Parijs om zich geheel aan't damspel te wijden. Herm. de Jongh bezit een ontzettende the- oretische kennis van ons spel, doch in wed- ZEEK^Eb^Mid0lt^g»ch8^^£nvScl^vwUng^ strijden is hij dikwijls minder gelukkig. Toch blijft de Jongh een speler waarvan alles ver-. wacht kan worden, vooral door zijne voorfc durende training met de sterkste "Fransche meesters. j (Wordt vervolgd.) U i t d e p a r t ij. 1 Als zwart in de volgende positie 2328 speelt, maakt wit dam: m JmA.i Zw. 11 sch. op: 1, 3, 8, 9, 12, 14, 15, 17, 18 20 23 W. 11 sch. op: 16, 25, 26, 30, 35, 37, 39, 43, 45, 47, 48. 1. 26—21 1. 17:26 2. 37—31 2. 26 37 3. 30—24 3. 20 29 4. 48—42 4. 37 48 5. 39—34 5. 48 30 6. 35 2 De volgende stand is van Joh. de Bree. I!«1WW. Ww wm up i. AM NIGHTCAP Zw. 6 sch. op: 9 15, 20, 21, 26, 35 eil dam op 40. W. 9 sch. op: 16, 24, 27, 29, 32, 33, 36, 37, 48. Wit speelt: 1. 37—31 1. 26:39 2. 48—43 2. 40 31 3. 16:27 3. 31:30 4. 43 3! Ter oplossing voor deze week:_ Probleem 1033 van A. D. Querido, A'dam. duidelijk!" „Ik ben blij dat u inziet, dat u in een benarden toestand verkeert, zooals u het noemt", zei dokter Frobenius. „Nu, natuur- tijk moeten menschen, die in het nauw zitten, betalen voor hun bevrijding. Ik ben vrij goed bekend met de oms^andigheden van lord Scraye hij is rijk. Ik ben niet zoo goed be kend met uw omstandigheden, mijnheer Trickett, maar ik eeloof, dat u ook vermogend is. Miin heer Trickett hoeveel is u waard?" „Wat wilt ge probeeren?" vroeg Jimmie scherp. „Wat ik inzie", snauwde Jimmie, „is, dat wij woordde dokter Frobenius, „is, hoeveel zijt ge bereid te betalen voor uw leven. Be- grijp me goed uw leven?" HOOFDSTUK XXXIV. Dokter Frobenius gee ft een verklaring. Een eigenaardig gevoel van opluchting bekroop jimmie, toen hij dokter Frobenius zijn vraag in duidelijke woorden hoorde Snel len. Hier was eindelijk iets tastbaars, iets bepaalds. Hij lachte met groote minachting, „Afpersing!" zei hij met onverholen spot. „Afpersing!" „Losgeld!" zei dokter Frobenius. „Los- geld, mijn beste heer. Oorlogsschatting schadeloosstelling wat u het maar noemen wilt. Het is in werkelijkheid een losprijs. Ik heb u veroverd „Nog niet!" zei Jimmie. „Ge zult eerst nog heel veel moeten verklarm. Wat betreft u te betalen Scraye, die verschillende onverstaanbare feluiden in de diepte van zijn stoel gemaakt ad, slaagde eindelijk er in, meer rechtop te gaan zitten. Hij deed een paar pogingen om te spreken en stootte eindelijk een paar woor. den uit. „Ik ik zai u alles betalen!" zei hij. „Maar bevrijd me hier uit. Ik zai beta len!" „Hij weet niet, waarover hij spreekt", zei Jimmie. „Ten minste, dat weet hij nu nog niet. Waarvoor", ging hij voort, zich tot dok ter Frobenius wendend, „waarvoor moeten wij betalen? U betalen, omdat ge onze keel en die van eenige anderen niet hebt afgesne- den? Het is een mooi voorstel! Het schijnt uw enorm ik had bijna genie gezegd, maar ik zai het door een an der, passender woord ver- vangen uw enorme onbeschaamdheid waardig!" Dokter Frobenius nam weer een snuifje. „Jonge mijnheer Trickett", zei hij plech- tig, „u schijnt de zwaarte, den ernst van deze gelegenheid niet te begrijpen. Ge zult moe ten toestaan, dat ik op mijn eigen manier een verklaring afleg als ik dat gedaan heb, zult gij, denk ik, toegeven, dat ik gena- dig tegenover u ben. De simpele waarheid der zaak is deze gfij beiden, jongelieden, hebt het bestaan ontdekt van't genootschap, waarvan ik de stichter en leider ben, gij zijt op de hoogte gekomen van enkele zijner ge- heimen. Niemand anders deelt uw kennis, niemand anders „Ge vergist u", viel Jimmie botweg in de rede. „Maak geen vergissingen. Mijnheer Ni cholson Packe weet er ook van en hij zai heel spoedig de politie aan het werk zetten als ons iets overkomt. Eenige leden van de Fransche politie weten Dokter Frobenius deed hem met een on- geduldig gebaar zwijgen. „Ik weet zeer goed, wat enkele leden van de Fransche politiemacht weten", zei hij kribbig. „Ik weet ook, hoever de kennis van mijnheer Nicholson Packe zich uitstrekt. Noch mijnheer Nicholson Packe, noch de Franschen weten, wat u nu weet. Van hun tegenwoordig standpunt urt zouden zij mij nooit iets kunnen doen zij hebben niet het flauwste besef van mijn bestaan. Gij hebt dat wel gij beiden weet te veel. Ik blui niet, wanneer ik zeg, dat ik u beiden van dit ondermaansche kan doen verdwijnen en dat niemand u kan nasporen. Dat is een feit, mijn waarde heer, een feit! Maar dat wensch ik niet te doen. Ik geef er de voorkeur aan u uw leven te doen koopen. Ge zult mijn prijs betalen en dan zijt ge vrij." Jimmie werd rustiger, steeds zekerder van zichzelf, zijn natuurlijke, zakelijke instincten werden wakker geschud. Hij toonde teeke- nen van oplettend te luisteren; zijn toon werd beleefder. „Kijk eens!" zei hij. „Heeft u er iets tegen dat ik een sigaret opsteek? Ik kan beter den- ken wanneer ik rook, en het komt mij voor, dat uw voorstellen eenig nadenken ver- eischen." Dokter Frobenius sprong op en ging naar een sigarenkastje. „Vergeef mij", zei hij beleefd. „Ik vergat mijn plichten als uw gastheer. Probeer een van deze. U zult moeilijk fijner tabak in het land vinden." Zw. 7 sch. op: 6, 8, 11, 13, 14, 19, 25 en dam op 12. W. 9 sch. op: 17, 21, 28, 29, 34/37, 48. In onze volgende rubriek geven wij di oplossing. „Dank u", zei Jimmie, zijn goedkoope si- garetten te voorschijn hal end, „maar ik rook liever van mij zelf. En verontschuldig u niet, ge hebt me zeer zeker een warme ontvangst bereid. „Misschien wilt u iets drinken?" vroeg dokter Frobenius, met een blik op de bel. „Een glas „Niets voor't oogenblik, dank u", ant« woordde Jimmie. „Ik twijfel er niet aan of uw wijn is van de beste soort, maar ik moet er nu voor bedanken. Nu zullen we pra- ten. Zaken, ziet u, zaken!" Nu", ging hij voort, nadat hij een sigaret had opgestoken. „Uw aanbod ik kan het niet anders be grijpen is dit, zooals't mij voorkomt. Op voorwaarde dat u lord Scraye en mij ons le ven en onze vrijheid schenkt „En ook aan uv geachte tante en de jonge dame uit den hoedenwinkel haar leven en vrijheid", zei dokter Frobenius, half onrus- tig. „Daar moet u ook aan denken." „Goed", zei Jimmie ernstig. „Ja op voorwaarde dat u mijn tante, juffrouw Wals- den, lord Scraye en mij het leven en de vrif- heid schenkt, moeten lord Scraye en ik ieder afzonderlijk en gemeensehappelijk u, na overeenkomst een zekere som gelds betalen? Niet waar?" „Juist zoo, juist zoo!" antwoordde doktef Frobenius. „Precies." „Nog iets anders?" vroeg Jimmie._ „0 ja, natuurlijk, iets anders!" nep dok ter Frobenius uit. „Ge zult me uw woord van eer, als mannen van eer u ziet, hoe ik u vertrouw! geven, dat uw lippen om- trent deze overeenkomst gesloten zullen zija van het oogenblik af, dat onze zaak afloopt i (Wordt M^ryolg4>. Ilkwmki Curat. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE^ ZONDEN DE BROCHURE OVER ORANULINE, HET MIDDEL VAN DR. J. H. VAN GRAFHORST, ARTS. TEGEN TUBERCULOSE EN KUER'

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5