flijnnmdts >zmwwMMien Rechtszaken Sladgriie^rwg Raadselhoekje.^ JAARVERSLAG VAN DE VOLKSUNIVERSITEIT. (Vervolg.) Wellicht nog meer dan op de bovenge- noemde cursussen zijn bet echter speciaal de werk-cursussen, waarop de aandacht in de eerstkomende jaren zal worden gericht. Het is het bestuur gebleken, dat dit een terrein is, waarop nog veel resultaten te ber-eiken zijn. Het is een verblijdend verschij-nsei, dat er onder verschillende groepen der bevol- jking, en niet in de laatste plaats onder de ar- b-eidersklasse, lust blijkt te bestaan om door eigen studie zich in bepaalde vakken te be- kwamen. Met name de cursussen in het En gelsch zijn een groot succes geweest. Ook thans was het aantal van hen, die zich daar- toe voor de eerste maal opgaven, zoo groot, dat de cursus in 2 parallel-klassen moest worden gesplitst. Bovendien organiseerden wij, op verzoek van hen, die het vorig jaar de lessen hadden gevolgd, een vervolgklasse, terwijl voor het ikomende jaar reeds het verzoek is ingeko- roen om naast de beginklasse een 2de en 3de 'ijaarklasse te willen formeeren uit de cursisten 'van het vorig jaar. Ook voor de cursus in de beginselen der Nederlandsche taal (en algemeene ontwikke- Bjng) kwam het verzoek in deze te willen con- tinueeren. Het bestuur acht het wenschelijk om naast deze taalcursussen in komende jaren ook proeven te nemen met het -geven van werk cursussen in andere vakken. In het volgende vindt men een kort over- xicht van hetgeen in de verschillende cur sussen behandeld werd: De cursus „De Godsdiense in zijn ver schillende vormen" bood aan de verschillen de sprekers gelegenheid om een beeld te geven van hun geloofsovertuiging, niet met het doel daardoor volgelingen te winnen, maar om de hoorders te brengen tot een be- ter begrijpen en waardeeren van de verschil lende geloofsvormen. Dit doel is, dank zij de wijze, waarop de verschillende sprekers hun taak opvatten, zeer zeker bevorderd, hetgeen Wei bleek uit de groote aandacht der hoor- 'ders. Diep kon op elk der verschillende ge loofsvormen niet worden ingegaan; in de ko mende jaren kan, door telkens een bepaalde religieuse richting afzonderlijk te behande- len, aan dit bezwaar worden tegemoet ge- komen. De heer en mevrouw van Amerongen Dekkers behandelden dit jaar in hun letter- kundigen cursus een aantal moderne Neder landsche en Vlaamsche schrijvers en schrijf- eters. Achtereenvolgens werden besproken: (Jacques Perk en de Tachtigers, Frederik van Eeden, Aug. de Wit, Ina Boudier—Bakker, Margot Vos en de Vlamingen: Gezelle, Streuvels en Timmermans. De heer van Amerongen illustreerde de in- leiding van mevr. van Amerongen door voordracht van enkele markante stukken. De Radio-cursus van den heer F. J. Vor- stenburg beoogde in de eerste plaats een po pulate verklaring te geven van de ver- schijnselen, welke bij de radio-ontvangst een rol spelen. Daartoe werd een zeer groot deel van den tijd gewijd aan de beginselen van de electriciteitsleer, terwijl eerst daarna de toepassing hiervan op het gebied van de radio ter sprake kon komen. Deze opzet [heeft zeer voldaan, ook aan de hoorders. De cursus werd gegeven in het gebouw van de Ambachtsschool. Wij zeggen het Bestuur en den Directeur dezer school hartelijk dank voor de welwillende wijze, waarop het lo- kaal en het instrumentarium ter beschikking werden gesteld. De heer D. L. Daalder behandelde ditmaal in zijn cursus „Opvoedkunde" een tweetal onderwerpen. In de eerste plaats sprak hij over „erfelijkheid en opvoeding". waarbij hij eerst de biologische zijde van de erfcliiklieid behandelde en naging in hoeverre elk indivi- du het product is van zijn erfeiijke eigen- schappen om vervolgens te bespreken welke resultaten er, op grond van deze erfeiijke eigenschappen, door opvoeding kunnen wor den verkregen. Zijn tweede onderwerp was „Gandhi als volksopvoeder". Hij besprak de binnenlandsche moeilijkheden, welke er in Britsch-Indie bestaan en hoe Gandhi hier- voor eene oplossing zocht door zijn prin- cipe's van zelfopvoeding en geweldloosheid. Hoewel na Kerstmis het aantal insehrij- vers der cursussen steeds wat lager is dan in het begin van den winter, vormde ook nu weer een groote groep belangstellenden zijn gehoor. De cursus Kunstgeschiedenis werd even- als het vorig jaar gegeven door Huib Luns Nadat verleden jaar Rembrandt besproken was, werd nu Rubens behandeld in verband met de herdenking van diens 350sten ge- boortedag. Ook thans slaagde de spreker er weer in, een kleurrijk en levendig beeld, ge- heel in overeenstemming met het karakter van dezen schilder en zijn tijd, te geven, waartoe een prachtige serie lichtbeelden nog bijdroeg. De beer J. S. Bartstra behandelde „Eenige belangrijke figuren en onderwerpen uit de Nieuwste Geschiedenis! Op vier avonden werden achtereenvolgens de Duitsche, de Fransche, de Engelsche en de Russische poli tick van de laatste jaren behandeld, telkens met als middelpunt een der leidende figuren, waardoor een duidelijk beeld gegeven werd .van de tegenwoordige politieke constellatie. Dr. J. Hemelrij'k sprak een drietal avonden over „Een Heldendicht van Homerus". Hij besprak hoe Homerus (pl.m. 800 jaar voor Christus) in de Ilias de voorgeschiedenis van het Grieksche volk behandelde, welke later door de opgravingen van Schliemann werd bevestigd. De Ilias is een epos (de eerste vorm van dichtkunst), waarin de natuurver- schijnselen als vage goden-gestalten voorge- steld worden (mythologie). Door voorge- dragen gedeelten toonde spr. de menschelijke voorstelling, welke Homerus aan zijn mythische goden geeft. In zijn lezing „Arbeid en Zieleleven" sprak Prof. Dr. P. A. Diepenhorst over de factoren, welke het gemis aan arbeidsvreugde van een groot deel der tegenwoordige menschheid verklaren. Als oorzaken noemde hij o.a. de moeilijkheid om door eigen arbeid vooruit te komen; het mindere persoonlijke contact tus- schen patroon en arbeider; de toenemende ar- beidsspecialisatie, waardoor vele arbeiders de functie krijgen van een klein rad in chine enz. Spr. achtte de opheffing van bo- vengenoemde misstanden door sociale wet- geving slechts gedeelteiijk mogelijk; daar- naast was naar zijn meening noodzakelijk een herleving van het religieus gevoel en een wijziging in de geestesrichting van de ar beidersklasse. Jammer was het dat spr. door vroegtijdig vertrek het slot van zijn voordracht eenigs- zins moest bekorten. In zijn lezing over Charles Dickens be handelde Dr. van Amerongen den levensloop van dezen schrijver (o.a zijn groote liefde voor het iooneel) en besprak daarna zijn voornaamste werken, waaruit hij enkele dee- len voordroeg. Zoowel de fijne humor als de tragische karakters uit Dickens werk deec hij voor zijn hoorders leven. De lezing werd opgeluisterd door een kleine tentoonstelling van boeken en curiosi teiten, terwijl ze bovendien werd bijgewoonc door een groot aantal cursisten der Engel sche werkcursussen. Voor de Filmavond over Zuid-Afrika had den wij van de Nederl. Zuid-Afrikaansche Vereeniging de beschikking gekregen over een paar mooie films, welke werden toege licht door Prof. Dr. J. W. Pont. Deze ga vooraf eene inleiding, waarin hij een over- zicht gaf van de tegenwoordige toestanden in Zuid-Afrika,, welke hier, ondanks de s+am- verwantschap zoo bijzondsr weinig gekend worden. De tweede Filmavond betrof -Het bedrijf van de Koninklijke Nederl. Petroleum Mij. in Ned. Indie", welke film door de Bataatsche Import Mij. te onzer beschikking was ge steld en op duidelijke wijze werd toegelicht door den heer Q. Jansen. Velen zullen door deze film een betere voorstelling gekregen hebben van de organisatie en techniek, welke noodig zijn om de aardolie in den vorm van verschiljfnde handelsproducten te onzer be schikking te brengen lenslotte nog een enkel woord over de werkcursussen. De cursus „Beginselen der Nederlandsche Taal" (gegeven door den heer J. Barkman) beoogde van dienst te zijn aan hen, die ge- voelen niet over voldoende kennis te beschik- ken in het lezen en speciaal het schrijven van goed Nederlandsch. Voorloopig was het aantal deelnemers tamelijk beperkt, maar het hier gegeven onderwijs viel zoo in den smaak, dat bijna alle deelnemers om voort- zetting in het volgende seizoen verzochten. Het bestuur zal hieraan gaarne gevolg ge ven, in de overtuiging, dat een dergelijke cur sus voor velen nuttig kan zijn, o.a. ook voor hen, die later de werkcursussen in Duitsch of Engelsch zou willen volgen. De cursussen „Beginselen van het Duitsch" (onder leiding van den heer C. Knaap), en „Beginselen van het Engelsch" (docenten Mej. J. F. J. Dubois en de heer J. Barkman) werden weer met evenveel succes gegeven als verleden jaar; de vervolg-cursus Engelsch bracht de deelnemers reeds zoover, dat tij- dens de lessen in het Engelsch werd gesprv- ken, terwijl ook het lezen van een eenvoudig Engelsch boek mogelijk werd. Financien. In het vorig jaarverslag werd er de na- druk op gelegd, dat de financien een moei- lijke zijde bij het beheer van de Volksuniver- siteit vormen en dat slechts door zeer lage salarieering van de docenten en door beper- king der werkzaamheden de rekening slui- tend gehouden kan worden. Het doet het be stuur genoegen, dat in het afgeioopen jaar daarin eenige verbetering kwam, doordat eene provinciate subsidie werd toegezegd, welke afhankelijk werd gesteld van het be drag der gemeentelijke subsidies en wel tot een bedrag van 50 pGt. der totate gemeente lijke bijdragen Het bestuur is zeer erkente- lijk voor dezen steun en hoopt in dit ver band op de blijvende medewerking der ge- meentebesturen, van welker steun de finan- cieele basis der V. U. thans nog in meerdere mate afhangt. Daarom betreurden wij het des te meer, dat aan ons verzoek om ver- hooging van de geldelijke bijdrage der ge- meente Alkmaar niet gunstig kon worden be- schikt, hoewel daarnaast de medewerking, welke van de zijde van het Alkmaarsche ge- meentebestuur op velerlei gebied ondervon- den werd (speciaal door billijke condities voor het gebruik van lokaten) hier met waar- deering moet worden vermeld. Aan het slot van dit verslag wil het be stuur ook ditmaal hartelijk dank zeggen aan alien, die tot het succes van het afgeioopen jaar hebben medegewerkt, in de eerste plaats aan de verschillende docenten, verder aan mej. T. Weeder en de heer G. W. Kloos, die de vrij omvangrijke administratie regelden, aan de plaatselijke pers, met name de Alk maarsche Courant en de firma Zwaan, aan bestuur en personeel van de Openbare Lees- zaal en aan verschillende boekhandelaren, voor hun hulp bij de inschrijving. Met een krachtig beroep op alter medewer king gaan wij het nieuwe cursusjaar tege moet, in de hoop, dat dit weer nieuwe groei aan de Volksuniversiteit moge brengen. de ma- f maker, I mach. houtbewerker, 7 opperlieden, 3 pakhuisknechts, 1 scheepstimmerman, 2 schilders, 29 sigarenmakers, 3 smeden, 1 stoffeerder, 2 stukadoors, 1 stoker, 1 suiker- werker, 2 straatmakers, 12 timmerlieden, 1 tuinman, 1 voeger, 41 losse arbeiders, 2 werksters. Geplaatst: 5 grondwerkers, 1 metselaar, 2 schilders, 1 sigarenmaker, 7 transport- arbeiders, 2 losse arbeiders, 1 dienstbode, 2 werksters. Alkmaar, 8 September 1928. De ambtenaar voornoemd, A. KLEIJMEER. REGELING VAN DEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR GEDURENDE 1928. Op 9 Sept. zal geopend zijn de apotheek van Mevr. SchoutenOde, Koorstraat 47. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts een der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van des avonds 8 uur (Zaterdags 9 uur) tot den vol- genden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. GEMEENTELIJKE DIENST DER WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend: van 9—1 en van 2—5 uur. Des Zaterdags van 9—1 uur. Voor werkzoekenden uitsluitend van 912 en Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. De ambtenaar van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden de navolgende werk zoekenden zijn ingeschreven: 2 bakkers, 1 be- tonwerker, 3 chauffeurs, 2 carrosseriebou- wers, 1 drukker-zetter, 5 grondwerkers, 2 kantoorbedienden, 2 kellners, 1 kleermaker, 1 magazijnbediende, 5 metselaars, 1 meubel- Provinciaal nieuws HENSBROEK. Woensdagnamiddag kwam de raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Kooi- man, tevens secretaris. Alle leden waren aanwezig. Ingekomen was o.a. een verslag van het P. W. bedrijf, waaruit de voorzitter o. m. mededeelde, dat op 31 Dec.. j.I. alhier 126 perceelen w^ren aangesloten. Hoewel een tamelijk gunstig cijfer, zullen de niet-aan- geslotenen toch door B. en W. aangeschre- ven worden. Begrooting van de Gezond- heidscommissie 1929, waaruit blijkt dat Hensbroek is aangeslagen voor een bijdra ge van 24.10. Wordt z. h. st. goedgekeurd. Schrijven van B. en W. van Obdam, waarin wordt medegedeeld dat nu de nieuwe school op ,,de Strook" komt, zij van samen- werking afzien. Wel wil men een regeling aangaan, gelijk Hoorn met de buitenge- meenten heeft getroffen, n.l. 20.per leerling per jaar. B. en W. nemen in geen geval eenige verplichting op zich. Wordt aangehouden. Voorstel van B. en W. om de jaarwedde van buitengewoon gem.-veldwachter te zetten op 150.zonder meer. Wordt z. h. st. aangenomen. Afwijzend wordt be- schikt op schrijven van den Min. van Bin' nenl. Zaken over aansluiting bij het Cem traal Archief inzake Maatsch. Hulpbetoon. Verzoek van het Historisch Genootschap „Oud West Friesland", om financieele bij drage. Na voorlezing merkte de voorzitter op dat het archief hier van geen belang is. B. en W. stelden voor er afwijzend over te beschik- ken. Daar de heer Oudejans wel voor steun pleitte, wordt stemming over genoemd punt gehouden waarna het voorstel van Oudejans om een kleine subsidie te verleenen, wordt verworpen met 4 tegen 3, n.l. dte heeren Wit, Kamp, Smal en Visser tegen, de heeren Oudejans, Schrooder en v. d. Gracht voor. De volgende subsidie-aanvragen werden in- gewilligd, n.l.: Vereen. van Diaconieen der N. H. Kerk in de Classis Hoorn voor Ge- zinsverpleging 75; Wit-Gele-Kruis 75. Vereen. ter bevordering van Vak-onderwijs in West-Friesland f 10. Het verzoek van den heer P. Posoh om af- schrijving van hondenbelasting zal over 5 maarden worden toegestaan. Vaststelling gem.-rekening over 1027, na eenige administratieverwijzigingen, ontv. 33.845,18te, uitgaven 32.060,051/4, ba- tig saldo 1785.13. Kapitaal-dtenst. Ontv. f 9.011,60, uitga ven 9000.batig saldo 1150. Rekening G.E.B., deze sloot in ontv. met uitgaven op 8.642,67, met een kapitaals-dienst van 7.67. Rekening Burgerlijk Armbestuur, ontv. 3.177,83, uitgaven' 2.078,40, batig saldo 1099,43. Op advies van de commissie van onderzoek werden de bescheiden zonder meer vastgetseld. Hierna kwam in behandeling de gemeente- begrooting, dienst 1929, met een post voor onvoorziene uitgaven werd1 ze aangeboden in ontv. en uitg. op 30.984,18. Na behande ling weinig of geen opmerkingen. Indien de tuinbouwcursus te Spierdijk zal doorgaan, zal 30.— op de begrooting ge plaatst worden. De belastingen zijn geraamd' als volgt: 80 opc. gebouwde tigendammen 750.—; 20 opc. ongeb. eigendommen '575; 50 opc. per- soneele-belasting 1150.—; 100 opc. Rijks- ink. belasting 4500.100 opc. vermogens- belasting 1500.—; gem.-ink.-belastitig 7000.Werd vastgesteld. Begrooting G.E.B. werd aangeboden op een bedrag 8302.—; met 34.94 voor „on- voorzien". Werd vastgesteld Begrooting Burgerl. Armbestuur werd aan geboden op een bedrag van 2336,43; met 428.48; voor onvoorziene en een geraatnde gem. subsidie van 800.—. Na de rondvraag, sluiting. voor ongehuwde dames boven de 14 Jaar. De I wedstrijd bestond uit het loopen met hinder- nissen. Van de 33 deelpeemsters waren er vier die een prijs werd toegekend. Dit waren: le URSEM. Woensdag hebben de inwoners van Ursem en Noordijk den verjaardag van H.M. de Ko- ningin feestelijk herdacht. Terwijl men des morgens voor den aanvang der feestelijkhe- den bezig was de laatste hand te leggen aan de illuminatie en het zich liet aanzien dat men een mooien, zonnigen dag te wachten was, verschenen de kinderen al, gesierd met oranje, op de straat en zag men reeds hier en daar de driekleur buiten de ramen ver- schijnen. Daags te voren waren de ingezete- nen er mee op de hoogte gebracht wat er zooal stond te gebeuren, want een schitte- rend verzorgde feest- en fopcourant bevatte een uitvoerig programma. Te ongeveer half negen (o.t.) meldden twee ruiters te paard dat de feestelijkheden een aanvang hadden geonmen. Reeds daarna werd't al levendiger op den weg, doch voor- al bracht de optocht der schoolkinderen voorafgegaan door de twee ruiters te paard leel wat menschen op de been. De optocht werd begeleid door orgelmuziek van A. de Wilde uit Alkmaar. Nadat de schoolkinderen op een paar cho- coladereepen waren onthaald begonnen de volksspelen. Het eerst geschiedde het ringsteken voor dames en heeren met rijtuig. Bij de commissie gaven zich op 27 deelne mers. Er waren 5 prijzen beschikbaar ge steld. Deze werden gewonnen door: le prijs J. i Koelemeij; 2e prijs G. de Graaf; 3e pr. C. Schouten; 4e prijs S. Groot; 5e prijs J. Wildeboer. Ondertusschen was het tijd geworden voor het middagmaal. Volgens het program ma zou tot 2 uur's namiddags worden ge- pauzeerd. Doch daar de commissie van oor- aeel was dat het te laat zou worden voordat alle spelen hadden plaats gehad, werd on geveer half twee begonnen met den wedstrijd mes op muilen met een bordje in de hand waarop drie ballen, om het hardst liepen ora aan het eind te komen, nog vermakelijker was het te zien hoe de jongens van 14 jaar en ouder zich repten in den wedstrijd hard- loopen met hindernissen. Na over een touw te hebben gesprongen moesten deze een kaars uit het water ophalen en aan het ande re eind afgeven. Sommigen hadden de han- digheid hun hoofd geheel in de emmer water te stoppen, zoodat zij de kaars vlug meester waren, maar ook waren er die schijnbaar 'n beetje bang voor water waren en het voor- zichtiger trachtten aan te leggen, doch dezen kwamen natuurlijk te laat. Er waren 31 deelnemers. Vier prijzen werden uitgereikt aan: Nic. Mulder, le prijs; P. Groen, 2e pr.; C. Eeken, 3e prijs; G. Hoogewerf, 4e prijs. Voor de gehuwde dames stond op het pro gramma balwerpen. Hieraan namen 21 da mes deel. Hoogst zelden gebeurde het echter dat er een bal door de nog al tamelijk groote mond van de houten pop werd gegooid. De eerste keer wierp niemand een bal door dien mond wierp de vrouw van A. Vet twee ballen achter elkaar door de opening, en waar niemand het zoover had weten te bren gen, werd aan haar den eersten prijs toege kend. De overige prijzen werden gewonnen door de vrouw van Ch. de Goede, 2e prijs; de vrouw van Zoon, 3e prijs; Mej. D. Schouten de 4e prijs. Na afloop dezer spelen werd de wed- i n ezeltje rijden gehouden. Er gaven zich op 15 deelnemers. Wa ren door de spelen gedurende den mid- dag de lachspieren der belangstellenden aardig in beweging gebracht dit geleek nog niets bij dezen wedstrijd. Een ongeveer 4 Meter lange paal rustende in twee bokken, was voorzien van een kuipje waarop de deel nemers zich moesten voorttrekken. Dat dit niet gemakkelijk ging en vele deelnemers zandruiter werden, behoeft wel niet gezegd. Nauwelijks was men gezeten, of door de gladheid der paal ging het kuipje aan het ronddraaien en de berijder kwam, zoo hij geen lange beenen had onvoorwaardelijk op den grond terecht. De eene had het geluk een minder harde plaats aan te treffen dan de andere, maar al viel men dan zoo nu en dan eens op de voeten der toeschouwers of al hing men eens met de beenen naar boven, dus juist in de verkeerde houding, geen der deelnemers zal zich er in kunnen beroemen dat geen overblijfselen van den weg, of van de paal aan zijn kleeren zijn blijven hangen. En zij, die in de laatste dagen de demonstra- ties van de kozakken hebben bijgewoond, durfden te verklaren, dat zij daar niet zulke mooie voorstellmgen hadden gezien dan op het Ursemmer feest bij het ezeltje rijden. Ten slotte werden de handigste demon- streed zrs der rijkunst beloond met een prijs. Dit waren: C. Schouten, le prijs; L. Borst, 2e prijs; J. F. Koelemeij, 3e prijs; E. Jonker, 4e prijs. Nadat deze wedstrijd was gehouden tij- dens een schitterende verlichting begaf men zich naar het Cafe Mulder, waar de prijsuit- reiking zou plaats hebben. De voorzitter der feestcommissie bracht in een kort woord dank aan het plaatselijk bestuur voor de me dewerking, alsmede aan degenen die hun krachten hebben besteed om tot het welsla- gen van het feest te geraken. Daarna wer den de prijzen door de winnaars in dank aanvaard. Te ongeveer half tien waren al de feestelijkheden gebeurd, en begaven de jon- gelui inzonderheid zich naar de danstent van P. Th. Oudejans, waar een trio zorgde voor een schitterend strijkje, en waar men zich tot zeer laat in den avond gezellig wist bezig te houden. Tenslotte zij medegedeeld, dat gedurende den geheelen dag geen wanklank is gehoord, en dat alles een zeer ordelijk verloop had. De koopman H. Ringelberg te Rusten- burg vond dezer dagen zijn paard dood in de weide. Het beest werd voor de consump- tie afgekeurd. Door een rijksambtenaar en de ge meentepolitie alhier werd dezer dagen gedu rende eenige uren te Rustenburg controle gehouden inzake rijwiel- en wegenbelasting Circa 50 wielrijders en 38 auto's werHPn aangehouden, doch overtredingen niet worden geconstateerd. meeren en worden gesterlrf door Buisje 75ct Bij Apcith en Drojisten. dat door den penningmeester met den seal taris te zamen bij gedeelten op gezette tiida werd te voorschijn gehaald en geteld D» penningmeester kreeg dan het geld mee m het op de spaarbank te plaatsen. Hij had dat evenwel niet gedaan, maar den naam dei vereeniging waarschijnlijk gefnterpreteerd als: mijn eigen belang. Althans de 46227 zijn nooit op de spaarbank gebracht. Terzake -van verduistering van dit geld heeft G. H. gistermorgen terecht gestaan Hii ontkend-e zich aan het feit schuldig te hebben gemaakt. Hij was met het geld naar de stad gegaan en had het verloren. Hij moest echter toegeven, nooit geld te hebben weggebracht de rente zou. hij zelf wel vergoeden. Het O.M. vond, dat H., die allerlei uit- vluchten en verhalen debiteerde, zijn spaar- genooten gemeen had behandeld. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT 'T VORIGE NUMMER. Voor grooteren. Glasgow, Wolga, wals, Olga, was. Galm Iris Bai-k Room Angel Laan Toren Asch Ruit O d b Gibraltar. werden konden WARMENHUIZEN. Heden werd de eerste erwtenveiling te Warmenhuiz-en gehouden. De belangstelling was zeer groot, zoowel van de zijde der hoo pers als van de verkoopers. De geheele Sta- tionstraat was bezet met auto's en rijwielen. H-et veilingsgebouw was stampvol met be langstellenden. Wel een bewijs, dat Warmen- huizen en omstreken bekend staat in staat te zijn eerste kwaliteit erwten te kunnen leve- ren. In verband hiermede waren reeds vele koopers aanwezig. De veilingsmeester, de heer P. Klant, sprak een welkomstwoord tot de koopers. Spr. uitte de wensch, dat hij hun hier nog vele malen zal moge aantreffen. De aanvoer was ruim 2000 kilo aan groene, grauwe en vale erwten. Niettegenstaande de markt stug was, mag men toch deze eerste veiling van erwten als geslaagd noemen. Hopende dat de Centrale Veihngsvereeniging van Warmenhuizen -en Omstreken vereenigd met hare leden er in zal slagen, de erwtenmarkten van Noord-Hol- land in kwaliteit en kwantiteit te overtreffen. P. van H., de Steenwijker holbewoner, die in het laatst van April aldaar een reeks van diefstallen pleegde, is door de rechtbank te Zwolte veroordeeld tot 2 jaar en 7 maanden gevangenisstraf. ONTROUWE PENNINGMEESTER. Op den Linker Maasoever ergens in een cafe bestaat een spaarvereeniging: Ons eigen belang. Van deze vereeniging is een jaar ge- leden de stukadoor G. H. penningmeester geworden. In den loop van het laatste jaar is in het kastje van de vereeniging, hangend in het cafe een bedrag van 462 27 gespaard. 3. Oder Oostvporne. o o r m e s t geit lava mond o d o 1 arts bond knit Remmer, Rentier. Voor kleineren. 1. Moor, drecht; Moordrecht. (Kapelle en EeMt) De mooie kapel leefde niet lang meer. Kom gauw, O, u wist zeker niet, dat Moeder wachtte. (Wouw en Edt), Wat hebben die menschen geloopen via- daag! (Diemen en Hengdo). Een luid trompetgeschal liet zich hoortn (Hall). Schie, Schil, Schip. Doom, roos, je; Doornroosje. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. Mijn geheel wordt met 6 tetters m- schreven en noemt een deel van Italic. Een 2, 3, 5 is het onderste gedeelte van een gevel. 2, 1, 3, 4 is een jongensnaam. Een 5, 6, 2 is een boom. Een 2, 3, 4 is een vaas of tinnen kanfletje. Een 1, 4, 2 is een -berg. 2. Maak een natuurverschijnsel van: W I i e r V den W 3. Verborgen plaatsen in het buitenland. Schreef onze Jaap al? Er moeten vtf- scheiden liefhebbers voor dat baantje zijn. Knorrig at Jeanne haar boterham op. Heeft Hermance u tactvol de waaritaid gezegd Zij glunderde reeds bij het vooruitzidt der reis. 4. Op de kruisjeslijnen komt de naam van een dorp in de provincie Utrecht X, •X, s ,xt J .X: xxxxxxxxx 5X£ X rij een medeklinker. een ander woord voor dwaas. een vogel. een stad in Limburg. 't gevraagde woord. het meervoud van een natuurver schijnsel. een grappenmaker. een lichaamsdeel van een dier. een medeklinker. Voor kleineren. 1. Heerlijk smaak ik, maar o wee! Ik smaak zelf geen rust of vree, Want men perst en kneust mij wreed En toch doe ik niemand teed. Zet vijf letters naast elkaar En je wordt mijn naam gewaar, Neem mijn tweede letter weg, Dan vlieg 'k over heg en steg, Zonder eerste is't niet raal? Ziet je m' in den beestenstal. 2. Mijn eerste is een toiletartikel, ffiijb tweede de grootste helft van een mooie bloem en mijn geheel een ander woord voor voorvechter. 3. Mijn -geheel wordt met 4 tetters gsschre- ven en noemt een hei- of graszode. Verander mijn eerste tetter en ik kan b? feestelijke g-elegenhed-en fier wapperea. 4. Kies uit elk der onderstaande zinnen to woord, maar doe het z66, dat d« woord-en (in dezelfde volgorde als d« zinnen) een bekend Nederlaodsdi spreekwoord vormen. Je weet nooit, wie mij op straat W# sprak. Neen, dat kan ik ook niet weten. Jan werkt hard voor zijn examen. Hij zal er zeker door komen, denk it Het zou mij ook verwonderen, ah hf zakte. Toch kun je het niet weten. Zij kwam vo6r het etm hasr bum 1° 2° 3° 4° 5° 6° 7° 8° 9° i 0 W 5 ffi i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6