llkuiamht CoiranL Brieven uit de hoofdstad Honderd dertigste Jaargang. Zaterdag 8 September. Radio-hoekje Sfadsnieuws BinnenlancS fro 213 1928 Zondag 9 September. Hilversum, 1071 M. 10.15 V. A. R. A. Zondag-ochtendprogramma10.15—10.30 Economisch-politiek-week-overzicht. 10.30 Concert. H. de Groot, viool. Joh. Jong, orgel. W van Cappellen, voordracht. Spr. J. F. Ankersmit: Tolstoi'. 1.—2.30 Lunchmuziek door het Trio Rentmeester. 3.— Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Het Resi- dentie-orkest onder leiding van ignaz Neu- mark. Karel Szreter, pianc. In de pauze gra mofoonmuziek. 6.30 V. P. R. O.-dienst in het Gebouw van den N. P. B. te Hilversum :Voorganger: Ds. J. N. van der Heyden. F. Kloek, orgel. V. P. R. O.-koor onder leiding ,van F. Kloek. 8.Sport- en persberichten. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheve ningen. Solistenconcert onder leiding van Prof. G. Schneevoigt. Sam Swaap, Adolphe Poth, Jean Devert, Charles van Isterdael, Th. Kneifer, J. J. Poolman, A. Witt, F. Veen- itra, H. Bing, Fr. Zurhaar, Jaap Stotyn. P.— Lezing door Ds. A. R. de Jong: Tolstoi. 9.45 Concert door^ het Omroep-orkest onder leiding van Nico Treep. Lia Fuldauer, so praan. Egb. Veen aan den vleugel. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) 8 30—9.30 Morgenwijding. Spr.: L. H. Per- quin, voorzitter van den K. R. O.: Naasten- liefde, grondslag van het maatschappelijk welzijn (1)- Verder muziek, zang. 9.50 Dienst in de Ned. Herv. Kerlc te Utrecht. Voorganger: Ds. J. F. Beerens. 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 1.30 —2.30 K. R. O. Uitzending van de plechtig- heid ter eere van O. L. Vrouvv van Lourdes voor de zieken. Het kerkkoor onder leiding van H. van der Oord. Predikatie door Pas- Jtoor B. Bastiaansen: De verschijning van 0. L. Vr. van Lourdes, hoofdzakelijk tot heil der zielen. De Harmonie „Utile Dulci" van ;St. Willebrord. 2.30—4.30 Concert in „Ar- tis" door het muziekcorps van het Regt. Ge- nietroepen te Utrecht, onder leiding van M. van der Blij. 4.305.Ziekenhalfuurtje. 5.05 N. C. R. V. Dienst in de Geref. Kerk, Zaandam. Voorganger: Ds. G. W. van Deth, Egb. A. Vos, organist: Jezus, en een mensch die zichzelf is kwijt geraakt. 1. Orgel. 2 Votum en Zegen. 3. Zingen Ps. 25 6. 4. Lezen: Aposto'lische Geloofsbelijdenis. 5. Zingen Ps. 75 1. 6. Gebed. 7. Orgel. 8. Zingen Ps. 147 1 en 2. 9. Schriftlezing: Luk. 19 1 tot en met 10. 10. Tekst Luk. 19:10. 11. le ged. preek. 12. Zingen Lied 6:2. 13. 2e ged. nreek. 14. Gebed. 15. Zin gen Lied 35 3. 16. Zegen. 17. Orgel. 7.40 —7.45 K. R. O. Intenties van het Apostolaat -des Gebeds. 7.45 K. R. O. Concert. De Am sterdamsche orkestver. onder leiding van F. van Diepenbeek. rBouwmeester, declamatie. 10Persberichten. 10.45 K. R. O. Epiloog. ;1. Adore te v. Tol. 2. Avondgebed. 3. O naam zoo zoet in d' ooren, Oude mel. 4. Zegen. Daventry, 1600 M. 3.50 Concert. C. Ste wart, alt. D. Hutchinson, tenor. S. Baynes en zijn orkest. 5.55 Bijbelsche liederen. 6.05 'Bach's kerkcantate. K. Winter, sopraan. T. Turns, tenor. S. Robertson, bas. 6.508.15 [Kerkdienst in de Ebenezer Welsh Congrega tional Church, Cardiff. 8.20 Kerkdienst. 9.05 (Liefdadigheidscauserie. 9.10 Nieuwsberich ten. 9.25 Concert van Ostende. Symphonie- concert onder leiding van Hr. Mile. E. Buy- ko, zangeres. 10.50 Epiloog. 11.11.20 „The silent Fellowship." Parijs „Radio-Paris"1730 M. 12.20 Reli- gieuse causerie en zang. 1.05—2.10 Orkest- concert. 4.50 Dansmuziek. 8.5011.20 Con cert. Orkest J. Doyen, piano. Mile. Ferrare en Hr. Cardi, zangduet. Langenberg, 469 M. 9.20 Klokkengelui. Kath. Morgenwijding. 12.101.20 Tolstoi' herdenking. Declamatie. 1.202.50 Orkest- concert. 4.506.20 Orkestconcert. 8 20 „Die geschiedenes Frau" (De gescheiden Vrouw), operette van Fall. Daarna tot 12.20 Dans muziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 9.20 Morgenwijding. 11.50 Concert door de politiekapel. 5.206.50 Orkestconcert. 7.20 Declamaties uit de werken van Tolstoi". 8.20 Operetteconcert. V. Schwarz, sopraan. B. Botel, tenor. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 9.35 9.35 Morgen wijding. 1.25 Concert. 3.50 Concert (1000 medewerkenden). 5.20 Orkestconcert. 8.20 Concert „Der junge Wagner". Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Kinderuurtje. 6.50 Orkestconcert. 8 35 Trio- concert. 9.20 Symphonieconcert in Ostende. Mile. Buyko, zangeres. Maandag 10 September. Hilversum, 1071 M. 10.12.Jaarbeurs- concert door het Kling-trio. 12.302. Lunchmuziek door het Trio Verhey. 2.3. Gramofoonmuziek. 3.5.Jaarbeurscon- cert door het Kling-Trio. 5.6.De Blijde- mannetjes. Kinderuurtje. 6.—7.15 Concert door het Omroep-orkest. Madel. Harrison, eabaretiere. 8.15 Aansluiting van het Kur haus te Scheveningen. Volksconcert onder lei ding van Ignaz Neumark. Sam Swaap, solist. In de pauze causerie door mevr. Schaake Verkozen. 10.15 Persberichten. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 12.30-1.45 Orgel concert door Mej. J. Moleman. 4.5.— Zie- kenuurtje. 7.30—8.- Zangles door Jac. Ph. Caro. 8.-9.Orgelconcert door Jan Zwart in de Herst. Ev. Luth. Kerk. 9.10.Caril- lonconcert door J. Vincent op het carillon Van het Kon. Paleis te Amsterdam. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1120 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladen- concert, sopraan en bariton. 12.50 Dansmu- aek. 1.20—2.20 Orgelconcert. 4.20 Orkest concert. 5.20 Huishoucfpraatje. 5.35 Kinder- f 6.20 Muziek. 6.40 Voor padvinders. u-50 Nieuwsberichten. 7.05 Muziek. 7.20 m or!tiek- ^5 Brahm's pianomuziek. 7.45 s nc ,Jle®rcr°ft* Six pictures with six snaps. j-05 Varietd en dansmuziek. 9.05 Piano- foncert. 9.35 Lezing: A sidelight on Charles ,ckens. 9-50 Nieuwsberichten. 10.10 Licht •rkcstconcert. R. Chignell, bariton. 11.20— U-20 Dansmuziek. Parijs ,JP,adiopari£\ 1750 M. 12.50 Or kestconcert. 4.05 Orkestconcert. 8.50—11.20 „Le grand Mogol", operette-fragmenten, Audran. Orkest onder leiding van H. Defosse en solisten. Langenberg, 46 9M. 12.301.10 Mecha- nische muziek. 1.252.50 Orkestconcert. 6.05—6.50 Het Diissekkrfer strijkkwartet. 8.209.15 Concert door het Klein-Werag- orkest. 9.20 „Horrido! Halali", een avond in een jachthut. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. Zeesen 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Concert. 6.20—8.05 Lezingen. 8.20 „Und das Licht scheinet in der Finsternis", drama van Tol stoi'. Hamburg, 395 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Vroolijk concert. 8.20 Declamatie uit de wer ken van Tolstoi. „Het levende lijk", drama van Tolstoi. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trioconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Orkestconcert. 9.35 Dansmuziek in het Ca sino te Spa, tot 10.35. I. Cuidado eon los rateros! Een mijner vrienden, die zeventien talen be- heerscht, hij beweert het, en daar ik er zoo- veel niet machtig ben, moet ik hem wel geloo- ven zou bovenstaande woorden ongetwij- feld zonder blikken of blozen, als ware het zijn moedertaal, slikken. Ik heb mij laten ver- tellen dat de zin dezer mooie klanken slechts een zeer alledaagsche beteekenis heeft, en wel deze- „Psst op voor zakkenrollers." Deze waarschuwing prijikt nog steeds, in verscheidcne wereldtalen weergegeven, op de spiegelruiten der Amsterdamsche tramwa- gens en is vrijwel het eenige dat ons dagelijks aan het groote feest der Olympiade herinnert De stad heeft zijn gewoon aanzien herkregen de vlaggen, die nog eens gewapperd hebben op den ^erjaardag van de Koningin, zijn nu zorgvuldig opgeborgen en het nijvere werk is htrvat De belangstelling der burgerij richt zicli on aiidere dingen. Toch is de ware ernst nog niet weergekeerd. De feest- en vacantiestemming is nog niet ge- heel verdwenen. Zooals een zwemmer, die, voor hij in het koude water duikt, nog weifelt en zich wat in de zon loopt te koesteren, zoo weifelt en koestert zich de burgerij in de Sep- tember-zon, voor zij zich in de kolk van win- tervermaak, politiek geharrewar, studie en ar- beid werpt. En misschien is mede hieruit de bijzonder groote belangstelling te verklaren, die onze overigens ernstige en in artistiek op- zidht verwende Amsterdammers hebben ge- wijd aan het kleine en nietige, kaneelbruine juffertje, dat zich Josephine Baker noemt Baker-praatjes zijn op het oogenblik aan de orde van den dag, maar het zijn andere dan men voorheen placht te hooren. Deze Baker heeft ook niets van een baker. Wij hadden al tijd zoo'n beetje gemeend, dat de snobs, die dit zwarte kind met Europeesche vereering be- straalden, alleen in een stad als Parijs te vinden waren. Eilacie, ze wonen ook hier. Toen Josephine, de zwarte, te Amsterdam uit den trein stapte, vond zij een zwart perron, een zwart stationsplein, zwarte straten, zwart van de menschen. Bij wijze van spreken dan, want eigenlijk is zwart riiet bepaald de kleur, waarin men in dit jaargetijde gekleed gaat. Een dichte menigte had zich op het perron verzameld en menigeen had zich met list toe- gang moeten verschaffen, want reeds een uur voor aankomst van den trein was de verkoop van perronkaartjes stop gezet. En toen zij buiten kwam, kon zij constateeren, dat de Am sterdamsche bevolking zich niet onbetuig'd wilde laten. Langs de geheele route, die zij nemen zou, stond een dichte haag menschen, die voor hun wachten ternauwernood werden beloond, want het danseresje reed in haar auto snel voorbij en die auto was bovendien dicht. Maar aehter het glimoiende vensterruit kon men toch een gli-mp opvangen van haar glimmend snoetje, en velen voelden zich hier- door reeds beloond. Dit alles pleit niet voor het geestelijk peil onzer stadgenooten. Gelukki-g vormen deze geestdriftigen slechts een onaanzienlijke min- derheid, maar toch hoevele groote kun stenaars komen niet in de hoofdstad aan zon der dat de burgerij aandacht wijdt aan hun vorstelijk bezoek, behalve dan in schouwburg- of concertzaal. En wie en wat is Josephine eigenlijk! Een jong negerinnetje, dat met een mager stemmetje melancholieke neger-liedjes zingt en met rappe beenen, op de muziek van een Jazz-band, trappelt en springt. Zij doet het als een wilde, zij doet het instinctief, zon der scholing, zonder stijl. Zij doet het zooals millioenen van haar rasgenooten het voor haar gedaan hebben en na haar zullen doen. Maar de glans van het voetlicht der Parijsche cabarets heeft haar omstraald en de faam is haar vooruitgesneld. Dus moeten de dwazen in deze dwaze wereld haar huldigen of, ten- minste, zien, en zij- verdrongen zich op straat, juist zooals zij het eenige jaren geleden ge daan hebben, toen Tom Mix in Amsterdam zijn intocht deed. Josephine heeft dan in het Concertgebouw gedanst met die prettige lenigheid en rapheid. die haar eigen zijn en na de voorstelling kon men haar in het deftige Trianon bewonaeren. Dit mondaine restaurant had de allures van een Parijsch nachtcabaret aangenomen, en de kleine koffiebruine met veel melk aange- lengde koffie lachte onder haar glimmend- zwarte pruik met haar breeden mond en danste stepje na stepje met de door haar uit- verkoren oude heeren, die zij1 over den kalen schedel streek om hen er zot te laten uitzien en die zich tot deze zotternijen leenden zonder zich om hun waardigheid te bekommeren, een waardlgheid, dit uiteraard dan ook maar een dun vernisje geweest moet zijn. En toen zij ge- noeg gesprongen en gedanst had, reed zij, de onvermoeide, naar haar hotel, terwijl de Tria- non-gasten, die voor dit pretje een hoog entree-geld en dure consumptie hadden mogen betalen wij willen hopen eenigszins katte- rig zich konden afvragen wat hen toch had bewogen zich in dezen mallemolen te wagen Intusschen zorgd-e het toeval voor de nooaige reclame, die een artiste als Josephine even noodig heeft al haar dagelijksch brood. Huis- waarts rijdend kreeg het bruine meisje in de Leidschestraat een auto-ongeluk. Een botsing met een anderen wagen, die overigens niets om het lijf had, maar die door haar impres- sario wel weer uitgebuit zal zijn, tenminste Deze brief is de eerste van een nieuwe serie wekeliiksche artikelen. als d'e 'man zijn vak vefstaat Josephine is waarschijnlijk een goefl kind Zij heeft in Trianon gecollecteerd voor de blinden en zoo haar populariteit tenminste ook voor iets van beteekenis benut. Een goed kind, maar ook niet meer, en als zij niet bruin en de Nederlanders blank waren kleur is in het cabaret als in de politiek een machtig belang- rijke factor. De vacantie-gangers, die, verkwikt en uitge- rust, in de hoofdstad teruggekeerd zijn, heb ben meer dan ooit kunnen constateeren, dat de geruischlooze bestrating maar bitter wei- nig bijgedragen heeft tot het vermeerderen van de rust in de stad. Geruischloos! het mocht wat! Straatlawaai is erger dan ooit, want nu de auto's en karren zacht voortglij- den over de asphaltwegen maken zij hun aan- wezigheid kenbaar op andere wijze. Vooral de motor-wagens doen het, met overdadig ge- blaf der claxons, met luid en doordringend knetteren van den knalpot. De Amsterdam- mer raakt er zoozeer aan gewend, dat de her- rie hem niet imponeert en hij zelfs niet op zij gaat voor een vrachtauto 80 H.P. Gevolg: toenemend geblaf, eindeloos hoestend getoe- ter. De automobilist krijgt er een handje van. het wordt tot een tweede natuur, hij toeterf ook als er niemand op den weg is, alleen maar om duidelijk te laten merkendat hij er is. En de bestuurders der tramwagens zijn al even slordig met het behandelen van de be!. Meer dan eens heb ik, op het voorbalcon staande, waargenomen, dat de bestuurder op de bel trapte zonder reden, louter uit ge- woonte, ook waar niemand en niets gewaar- schuwd behoeft te worden. Natuur1 ijk zal hij daarover door zijn chefs niet gekapitteld wor den. Zij zullen zich wel wachten aanmerkiu- gen te maken. Want het eerste't beste onge- luk, dat zulk een berispte trambestuurder ver- oorzaakt, zou hij op hun rekening kunnen sdhrijven. Gevolg is, dat de herrie hand over hand toeneemt en met den dag erger wordt, erger dan in welke groote Europeesche stad. Te Parijs, Berlijn en Londen leeft men in be- trekkelijke rust. Vooral in Londen is de rege- ling van het straatverkeer zoo voorbeeldig, dat men van lawaai nauwelijks spreken kan Trouwens, ook de Parijsche omnibus-bestuur- der maakt slechts zeer sporadisch gebruik van zijn signaal-instrument. Op dit terrein kan de Amsterdamsche ver- keerspolitie nog vruchtbaar werk verrichten. EMERGO. VERGADERING VAN DE GEZONDHEIDSCOMMISSIE TE ALKMAAR. Een interessante lezing van dr. Doyer. Gisteravond hield dr. J. 'J. Th. Doyer, in- specteur van de volksgezondheid te Hilver sum, op de bovenzaal van de „Unie" een lezing over de nieuwe methodes betreffende de bestrijding van roodvonk en diphtherie. Het publiek, dat in grooten getale was op- gekomen, heeft met voile aandacht naar deze lezing, welke zeer interessant en populair was, geluisterd, zoodat de commissie, die dr. Doyer uitgenoodigd had, met genoegen op haar werk kan neerzien. Nadat de voorz. der gezondheidscommis- sie, dr. Jac. Degenaar, de aanwezigen met een kort woord verwelkomd had, en daarna dr. Doyer had geintroduceerd, nam deze laatste het woord. Spr. begon, met er op te wijzen, dat het onderwerp, hetwelk hij behandelden zou, be- trekkelijk nog nieuw is. De ervaring, elders opgedaan, had even- wel geleerd, dat de zaak een groote beteeke nis heeft voor de volksgezondheid. Dr. Doyer besprak twee ziekten, de diph therie en de roodvonk, die, wat hun genees wijze betreft, grootendeels samengaan. Nog betrekkelijk weinig jaren geleden wist men van beide ziekten en haar bestrijding z g. alles. Elke besmettelijke ziekte toch, zoo zei men, werd veroorzaakt door baccillen, die in de keel van den zieke mousten voorko men. Ze was dus eenvoudig te bestrijden: de patient moest gei'soleerd worden totdat hij genezen was! Het bleek echter, dat op die manier de ziekte niet bestreden werd De methode was dus niet afdoende; er bleken nog enkele factoren te zijn, die men niet kende. Daar- bij kwam, dat een kind, dat .genezen was, toch nog ziektebacillen met zich meedraagt. Zou zoo'n kind dan nog „opgesloten" moeten blijven, opdat anderen niet besmet werden? Gelukkig bleek dat niet noodig! Gelukkig, want er zijn er talloozen, die de baccillen met zich meedragen en die toch nooit ziek zijn geweest. En ook die zouden gei'soleerd moe ten worden Zoo redeneerde men vroeger, Totdat het anders werd. Een nieuwe ftte- thode, gebaseerd op wetenschappelijken, theo- retischen grondslag, werd gevolgd. Men ging uit van de gedachte, dat iemand, die reeds een besmettelijke ziekte heeft gehad, deze voor de tweede keer niet krijgt. Hoe komt dat? Als iemand besmet wordt met een diph- therie-bacil, dan leeft die baccil in de keel en vermenigvuldigt zich sterk. Ze vormt gifti- ge stoffen, die in het bloed opgenomen, daar- door door het lichaam verspreid worden, en overal ziekteverschijnselen te weeg brengen, als koorts, zenuwaandoeningen, enz. Het lichaam tracht zich daartegen te verzetten en produceert ook stoffen, die de ziekte onscha- delijk trachten te maken. Het is nu maar de vraag: welke van die twee soorten is de sterkste? Is het de laatste, dan geneest de patient, wint de andere, dan volgt de dood. Als de patient nu genezen is, heeft hij in zijn bloed de tegengiften behouden; deze blij ven actief, zoodat, als zoo iemand weer diph- therie-baccillen krijgt, deze dadelijk bestreden kunnen worden. De ziektebaccillen worden dus nu als't ware in de kiem gesmoord en ziekte treedt niet op. Men kwam nu op de gedachte, een tegen- gif te maken, dat ingespoten moest worden bij gezonde menschen. Immers, dan zou het lichaam beschermd zijn tegen diphtherie- aanvallen. Daarom werd een paard ingespoten met diphtherie-baccillen. In het bloed van dat paard vormden zich nu anti-diphtherie-bac cillen. Dit bloed bevatte dus veel tegengif. De resultaten waren uitstekend. Toen ging men een stap verder. Niet bii de paaraen, maar bij de menschen zelf werden de ziektebaccillen teweeg gebracht zonder ge- vaar voor het leven. En ook deze proeven slaagden uitstekend. Ook hier bleek, dat na deze inspuiting zich een anti-diphtheriegif in het bloed vormde, dat den ingespotene voor de ziejde vrijwaardde! Het eerste voorbeeld in Nederland was de gemeente Uitgeest. Daar heerschte de laatste 25 jaren zoo goed als altijd diphtherie. Toen dan ook dr. Doyer benoemd werd als inspec- teur van de volksgezondheid (1924), sprak het vanzelf, dat Uitgeest zijn aandacht trok Hij trok naar Uitgeest, waar het gemeentebe- stuur vrij sceptisch tegenover zijn methode stond. Alles was reeds geprobeerd en zonder resultaat. En dr. Doyer kon geen bewijzen leveren, hij had de nieuwe methode nog niei in praktijk gebracht. In Uitgeest zou dan de eerste proef ge- houden worden. De bevolking werd voorge- licht, er werd de noodige propaganda ge- maakt, en90 van alle kinderen zou den de proef ondergaan, natuurlijk geheel vrijwillig. Het succes was groot. Het bleek. dat de inspuiting 3 X herhaald moest worden, ter wijl na 2 a 3 maanden de ingespoten kinde ren niet meer vatbaar waren voor diphlrerie! Na 2 a 3 maanden kwam de diphtherie in Uitgeest dan ook niet meer voor! De methode was dus door den leek aan genomen. Critische medici betwistten echter het succes. Volgens hen was het een gelukje. Dat bleek echter weldra onjuist te zijn. Want, hoewel men de ziekte te Uitgeest als uitgeroeid kan beschouwen, kwamen. er toch zoo nu en dan nog enkele gevallen voor, ech ter alleen bij kinderen, die niet waren inge spoten. Hi-ermede was dus bewezen, dat de methode goed was. De bacill-en waren nog wel aanwezig, maar de ziekte bleef uit! Na Uitgeest kwamen andere plaatsen en steeds was het resultaat schitterend. Een der laatste gemeenten was Velsen, waar van de 6500 kinderen er 3500 werden behandeld volgens deze methode. Nog een ander bewijseen eenvoudige be- handeling maakte uit, of iemand vatbaar was voor diptherie of niet. De „patient" werd een injectie in de huid gegeven (niet onder de huid). Was de patient vatbaar voor de ziekte, dan verscheen na eenige dagen een rood-e vlek op de plaats van inspuiting, terwijl bij anderen geen vlek kwam. Ook dat werd in Uitgeest geprobeerd en weer had men succes. Immers, wat bleek? Als na 3 maanden de ingespotenen niet- vatbaar moeten zijn, dan moet met de laatst genoemde inspuiting de roode vlek afwezig blijven. In Uitgeest bleek dat met 94 pCt. der behandelden het gevalBij die 94 was dus voldoende tegengift aanwezig! Hoe lang duurt nu die onvatbaarheid? Deze vraag kan nog niet positief en af doende beantwoord worden. De methode wordt nog maar 4 jaar toegepast in Uitgeest en andere plaatsen nog korter. De tijd zal dat dus moeten leeren. Wel bleek het dr. Doyer, dat na 3 jaar on- geveer 10 pCt. der behandelde kinderen weer eenigszins vatbaar was, echter nog zoo ge- ring, dat de ziekte niet te vr-eezen was. Waar schijnlijk zal de werking ongeyeer 4 jaar duren. Dat deze methode meerdere toepassing moet vinden, is zeker. De betrouwbaarheic is gewaarborgd volgens verschillende, zeer bekwame medici. Daarbij komt, dat de methode absoluut ongevaarlijk is. Nog nooit heeft iemand er last van gehad. Slechts een kleine zwelling, wat jeuk gedurende 2 a 3 dagen is alles, wat men kan ondervinden van de inspuiting. En de kinderen zelf vinden het „wat fijn"! Met de roodvonk-bestrijding is de methode precies dezelfd-e, al is ze van nog jongeren datum. Begin 1927 werden te Velsen proeven genomen en al was het resultaat niet zoo groot als met diptherie, toch is gebleken, dat voor het tegengaan, het bestrijden en het voorkomen van beide ziekten, deze methoden de ware zijn! Verrassend was het resultaat in Nieuwer- Amstel. Hoewel daar de overgroote meer- derheid tegen koepokinenting is, had burge meest-er Colijn absoluut geen bezwaar tegen deze methode, als ze maar niet gedwongen werd. Daarvan was natuurlijk geen sprake en geheel vrijwillig werden van de 1800 kinderen in die gemeente er 1680 ingeent. Ook hier werd vooraf onderzocht, of de kinderen vatbaar waren of niet. De laatste werden niet ingeent. Het resultaat was bui- tengewoon fraai. In Nieuwer-Amstel is de roodvonk, prac- tisch gesproken, verdwenen! Overal heeft deze methode succes en steeds wordt ze meer en meer ingevoerd. Zoo kreeg dr. Doyer bijv. dezer dagen nog bericht van de prachtige resultaten, behaald in Warf- fum, zijn vroegere woonplaats. Hieruit blijkt dus wel, dat de nieuwe methode overal te lande zijn weg vind-t. Dr. Doyer durft dan ook gerust deze methode aanbevelen en dringt er op aan, dat zoo- veel mogelijk kinderen worden ingeent. Dan bestaat de kans, dat de ziekte misschien wel geheel zal verdwijnen. Spr. wees er in dit geval op, -dat door de koepokinenting de pokken toch ook vrijwel verdwenen zijn en achtte het dus vrij waarschijnlijk, dat dit ook met de diptherie en roodvonk het geval zal zijn. Daarbij komt, dat de methode goedkoop is. Al komen sterfgevallen gelukkig weinig voor, de genezing, zooads die tot nu toe ge- schiedt, is kostbaar: en lange duur der ziekte, de ontsmetting, enz. enz. Daarom zoo gauw en zoo veel mogelijk overgegaan tot de inenting, die een zegen is voor de volksgezondheid! Met deze opwekking eindigde dr. Doyer zijn rede, die met een hartelijk applaus be loond werd. Van de gelegenheid tot vragen stellen were door eenige personen gebruik gemaakt. Dr. Doyer beantwoordde deze vragen zoo af doende, dat mogelijke twijfelaars nu wel tot de overtuiging zijn gekomen, dat bet wen- schelijk is. de methode toe te passen en daar- m-ee niet te wachten, tot hier een epidemie uitbreekt, maar zoo gauw mogelijk voor- zorgsmaatregelen te nemen. Dr. Deaenaar sloot de biieenkomst met een woord van dank aan dr. Doyer voor zljo prettige lezing en sprak de hoop uit, dat bin- nen korten tijd de roodvonk in Alkmaar toJ het verleden behoort! Het was een leerzame, leerrijke avond! BERGEN AAN ZEE. September. Hoog water Laag water 9 11.55 7.45 8.27 10 0.41 1.28 9.23 10.01 11 2.02 2.38 10.49 11.18 12 3.00 3.29 11.55 13 3.46 4.12 0.15 0.41 14 4.26 4.49 0.58 1.20 15 5.04 5.25 1.40 1.57 V EGMOND AAN ZEE. - September. Hoog water Laag water 9 11.52 7.33 8.15 10 0.38 1.25 9.11 9.49 11 1.59 2.35 10.37 11.06 12 2.57 3.26 11.43 13 3.43 4.09 0.03 0.29 14 4.23 4.46 0.46 1.08 15 5.01 5.22 1.28 1.45 (Alles officieele zomertijd!) DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIe. Daar de vijf vliegtuigen, welke 13, 20, 27 September, 4 en 11 October met post aan boord naar Indie zullen vertrekken, met hun bemanningen 12 September voor de laatste maal in Nederland bijeen zullen zijn, hebben de Nederlandsch-Indische Luchtvaat-Maat- schappij en de K. L. M. besloten op dien dag, des namiddags, van 2 uur af, het publiek in de gelegenheid te stellen deze vliegtuigen op het vliegveld Schiphol in oogenschouw te nemen De beide maatschappijen hebben bovendien eenige overheden uitgenoodigd. Escadrilles van Soesterberg en van De Kooy met de commandanten der Luchtvaart afdeeling en van den Marine-luchtvaartdienst aan boord zullen op Schiphol neerstrijken. De Rotterdamsche Aero club zal met eenige Pandervliegtuigen vertegenwoordigd zijn. Op Schiphol bestaat gelegenheid auto's te parkeeren. Het eerste vliegtuig, onder commando van Koppen, zal Donderdag 13 September om 6 uur's morgens met zijn lading post en met den heer Zimmermann aan boord, Schiphol verlaten. Er wordt aan herinnerd, dat de eerste vier vliegtuigen behooren aan de Nederlandsche Indischc Luchtvaart Maatschappij en dus in Indie blijven, teneinde aldaar dienst te doen op de lijnen Batavia—Semarang—Soerabaja en Batavia Bandoeng, welke eind October word: geopend. Het vijfde vliegtuig maakt deel uit van de vloot der K. L. M. en keert uit Indie, even- eens met post geladen, naar Nederland terug. Deze heen- en weer vlucht staat onder com mando van den heer Alex, chef van den vlieg- technischen dienst der K- L. M. EXAMEN-OPROEPINGEN DRUKWERK. Naar wij vernemen, heeft het hoofdbestuur der Posterijen een beslissing genomen inzake de verzending van circulaires houdende uit- noodigingen tot deelneming aan een examen. Het hoofdbestuur heeft n.l. besloten dat, in afwijking van het standjpunt dat het tot nu toe heef ingenomen, de bedoelde uitnoodigingen tot deelneming aan een examen voortaan zul len worden beschouwd als circulaires bevat- tende een uitnoodiging tot deelneming aan een bijeenkomst als bedoeld in art. 481 sub 2b van het Postbesluit 1925 (te vinden op biz. 42 bovenaan van den „Postgids"). In deze bepa- ling staat, dat de bedoelde uitnoodigingen als drukwerk mogen worden gefrankeerd, mits daarop niet anders is ingevuld dan de naam van de(n) uitgenoodigde, plaats, dag en uuf en, in enkele woorden, het doel van de bijeen komst. Uitdrukkelijk is nog bepaald, dat het recht om als drukwerk te verzenden ophoudt, wan- neer door doorhaling, omlijning of onderstree- ping een bijzondere aanduiding is gedaan (b.v. of het examengeld al dan niet is ontvan- gen). !iy OPENING STATEN-GENERAAL". Het ligt in de bedoeling ditmaal bij de ope ning van het nieuwe zittingsjaar der Staten- Generaal ook mariniers uit Rotterdam voo? de afzetting van den weg te doen zorgen. NED VEREENIGING VOOR DEN VOLKSZANG. De Nederlandsche Vereeniging voor den Volkszan-g houdt hedenmiddag haar alge- meene vergadering in het Z H. Koffiehuis it Den Haag. De heer Denteneer, voorzitter van den Nederlandschen Volkszangbond, z?l daar spreken over den Volkszang-dag. - BRANDVRIj RIET Professor Van der Kloes schrijft in „Bouw- stoffen": Meermalen heb ik gewezen op de onmoge- lijkheid om rief brandvrij te maken. Wel kan men het riet een zoodanige behandeling doen ondergaan, dat bij een brandproef het ver- schil tusschen bereid en niet bereid riet aan den dag komt, doch de uitslag dier proef is bedreigelijk. Vooreerst is zij kort van duur en ten tweede blijkt er niet uit, dat het bereide riet in weer en wind weldra in weerstandsver- mogen tegen vuur achteruitgaat en dit na ver- loop van tijd geheel verliest In den laatsten tijd hebben verscheiden be- langrijke branden de gevaarlijkheid van het rieten dak opnieuw bewezen en de noodzake- lijkheid aangetoond van terug te keeren tot het voorheen in alle bouwverordeningen aan- wezige verbod om in de bebouwde kom der ge meenten daken met riet te dekken en een eind te maken aan de zucht tot schilderachtig en landiijK aanzien, die de rieten daken in de mode bracht en landhuizen in't aanzijn riep, bestaande uit een zoo groot mogelijke mass? riet met een woning eronder. RADIO-TOESPRAKEN MET INDIe. Voor de „Aneta"-uitzendingen, die gister via Kootwijk naar Indie gezonden zijn, heeft de heer Ant. J. Lievegoed, oud-hoofdredacteur van „De Loccmotief", gesproken over de ko- loniale propaganda in Nederland. De. tweede spreker was dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Nederlandschen Ge- zocdbeidsraad, die sprak over enkele hygieni sche verhoudingen, die door de toenadering der volkeren en internationaal karakter ver- kregen hebben en dat vooral dank zij de voort- durenw .bemo^ungen .van den VolkenbonA f'-jjp* 'V

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 9