iiimtkc Coiiant Het conflict Polen-Litauen, Hot gehslmzinnigg Genootschap. FEU1LLET0N. iMaandag lO September. Radio-hoekje No. 214 1928 Honderd dertigste Jaargang. Dinsdag 11 September. Hilversum, 1071 M. 10.12.Jaarbeurs- concert door het Kling trio. 12.30—2.— Lunchmuziek door het Trio Verhey. 2.-3.— Gramofoonmuziek. 3.-5 Jaarbeursconcert door het Kling-trio. 5.30—6.— Lezing door Mr. P. J- van Dam: De nieuwe Wet op de N V.'s. 6.-7.45 Concert door het kwartet Rentmeester. 8.-9.— Wieneravond. Het Omroep-orkest onder leiding van Nico Treep. Betty v. d. Bosch—Schmidt, sopraan. Jules Moes, tenor. 9.05 Lezing door mevr. de Leeuw van Rees over de a.s. Knipcursus. 9.35 (Ver-volg) Wieneravond. „Broedertje- fijn", Oud-Weensch zangspel. Muziek van Leo Fall. 10.30 Persberichten. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (Uiteluitend K. R. O.) 12.30—1.30 Lunch muziek door het Trio Winkels. 6.-7 Gramofoonmuziek. 7.30—7.45 Causerie over den cursus kerklatijn van Leo Speet. 7 45— 8.15 Spr.: E. Schaaper: Van offers, strijd en vooruitgang. 8.15 Uitzending uit Nijmegen, ter voorber. van het Gouden bestaansfeest der K. G. V. De Harmonie „Canisius". Het zangkoor „Adolf". J. H. Dikschei, viool. J. Dikschei, cello. Mej. Brinkhoff, piano. F. Reuters, declamatie. Pater A. Stumpd, vice- praeses K. G. V. Z. E. Z. G. Pater Mr. Dr. S. J., leeraar aan het St. Canisius-college te Nijmegen: De liefde is de bron van den Maatschappelijken vooruitgang. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. T. Richardson, alt. C. Miller, tenor. O. Lamps, viool. 1.20—2.20 Orkestconcert. 4.20 Orkest concert. 5.20 Voorlezing van proza. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Nieuwsberichten. 7 05 Gramofoonmuziek. 7.20 Lezing. 7.35 Brahms' pianomuziek. 7.45 Lezing: Banks and business. 8.05 Concert door het militair orkest. A. Pendarvis, alt. 9.05 A. Barker, viool. E. Bainton, piano. 9.35 Mr. Towndrow: What is to look for in retting a House. 9.50 Nieuwsberichten. 10.10 Variete. 11.0512.20 Dansmuziek. Parijs ,Jtadio-Paris55, 1750 M. 12.50 2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestcon cert. 9-0511.20 Symphonieconcert. „Sa- pho", opera van Massenet. Groot orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 12.301.10 Mecha- nische muziek. 1.25—2.50 Orkestconcert 6.05—6.50 Liederen en pianomuziek, bariton 8.20—9.15 Concert. Balalaika-orkest. R. Ro- soff, alt. A. Gairabetoff, tenor. 9.20 „Und das Licht scheint in der Finsternis", drama van Tolstoi. Konigswusterkausen, 1250 M. (Zeesen). 12.20—5.20 Leziagen. 5.20—6.20 Orkest concert. 6.208.05 Lezingen. 8.30 „Casa- nova", operette van Johann Strauss. 10.50 Sluiten. Hamburg, 395 M. 4.35 Composities van Goldmark, door orkest. 6.20 Concert. 8.20 Concert. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 Orkestconcert. 6.50 Orkestconcert. 7.20 fir. Vivaldi in ziji. moderne fantasieen. 8.20 —10.35 Orkestconcert. door PETRAS KLIMAS, Gezant van Litauen te Parijs en permanent gedelegeerde bij den Volkenbond. Mijn regeering is zich er volkomen van bewust, dat de Poolsche en de buitenlandsche publieke meening geschrokken zijn van de proklameering van Wilna tot hoofdstad van Litauen, in de nieuwe Litausche grondwet. Deze opwinding ware gerechtvaardigd, in dien de Wilna-kwestie geheel afgedaan ware; dat is echter niet het geval. Krachtens de bestaande verdragen en vol gens de formuleering van de Litausche onaf hankelijksheidsverklaring van 16 Februari 1918 zelf, is Wilna doodgewoon de hoofdstad van Litauen. Polen heeft zich niet ontzien een dezer verdragen, welke de onderteekening van zijnen gevolmachtigden minister dragen, te schenden. Daar volgt echter nog niet uit, dat het't recht verkregen zou hebben, he! een of andere besluit, dat het zonder toestem- ming der wederpartij nam, tot eigen voordee! aan te wenden. De tegenwoordige stand van zaken in het gebied van Wilna is slechts een de facto be- Naar bet Engelsch van J. S. Fletcher door Mej. A. T. 67) Het zal een document zijn, dat dicht ge- bonden en verborgen wordt voor altijd, boort u, zwijgen! Stiizwijgen! begrijpt u volkomen stiizwijgen. Een bladzijde, die om- geslagen is." „Ohzei Jimmie. „ja juist. U schijnt veel van vergelijkingen te houden. En, als ik het zeggen mag, schijnt u ook van eenzijdige voordeelen te houden. Wat krijgen wij in ruil voor het geld, dat ge hebben wilt?" Dokter Frobenius spreidde zijn handen dt. „Wat u krijgt? Maar mijn waarde beer!" riep hij uit „Wat u krijgt! U krijgt uw leven vier levens, die zooals ik veron- derstel, van waarde voor u zijn. Ik vertrouw °P uw woord van eer ik verwacht, dat u op het mijne zult vertrouwen. Neem mijn voorwaarden aan, en ik geef u mijn eere- woord, dat ge voortaan veilig zult zijn. Ik mijn genootschap zullen vergeten. Wij sullen vergeten, dat u ooit wist, dat wij be- sionden. Begrijp*: u?" Jimmie nam een houding aan alsof hij uiep nadacht. jTaat mij, wat zij noemen, veronderstel- taderwijs met u spreken", zei hij daarna, sfaande toesfatfd, die op Set Recht absolxiut niet vermag te praejudiceeren. Aan den anderen kant heeft het door den Volkenbondsraad, met Polens instemming, op 10 December '27 genomen besluit, duide- lijk aangetoond, dat de beide betreffende re geeringen zeer wel een tegenovergestelde meening toegedaan kunnen zijn, vooral waar het de Wilnakwestie betreft. Hieruit volgt, dat, als Polen Wilna als zijn eigen- dom beschouwt, Litauen het volste recht heeft, in dit opzicht een diametraal tegen overgestelde opvatting te huldigen. Dat Is niets dan een, door den Volkenbondsraad ge oorloofd, verschil van meening, en er is diem tengevolge geenerlei aanleiding, zich daar- over op te winden. Men verwijt Litauen, dat het een uitarten de politiek voert. Zoo'n beschuldiging kan ons land ten hoogste krenken, maar onze ge- moedsrust kan er in het minist niet door ver- stoord worden. Zeker, er is geprovoceerd, maar niet van Litausche zijde; wel deed Po len dit, toen het op gewelddadige wijze Wilna in bezit nam, terwijl het nu reeds 8 jaren vol- hardt bij een houding, waarvan de Volken bond de rechtmatilgheid of de redelijke ge oorloofdheid nooit erkende. Een zeker deel van de internationale pers bewijst de Geneef- sche Instelling een heel slechten dienst als zij haar de gevaarlijke grondstelling van hei fait accompli in de schoenen schuift, terwijl in werkelijkheid de Volkenbond slechts mach teloos bleek tegenover een daad van geweld. Het is mogelijk, dat Polen vreedzame be- doelingen heeft. Zou echter een waarlijk op recht streven naar vrede tegenover Litauen zulk een gruwelijk-ironischen vorm aanne- men, met de gebrekkig verborgen bedoeling, een nauwelijks van zijn wonden genezen Eu ropa de vreeselijke gevolgen van een ver- dragbreuk en de bezetting van een hoofdstad te laten goedkeuren? Welk een gevaar voor den vrede en de in ternationale moraliteit ware er te duchten, indien de Volkenbond met een zuiver dema- gogisch pacifisme tevreden ware en de oogen sloot voor een misdrijf, dat bij klaarlichten dag en voor de oogen van heel de wereld ge pleegd werd? Hoe kon menigeen, op de laatste zitting in Geneve, Litauen verwijten dat het licht- vaardig besluiten nam? Litauen had integen- deel slechts een wensch: de volledige uitvoe- ring der besluiten van den Volkenbondsraad Het is dan ook slechts door een allerbetreu renswaardigst misverstand mogelijk geweest, dat de Volkenbondsraad zelf tegen deze, door Woldemaras verlangde, uitvoering stemde Als Polen buiten de grenzen van een geno men besluit gaat, als men gedeelten van dit besluit, die een wezenlijk onderdeel van de verzoeningsovereenkomst vormen, onuitge- voerd laat, mag men dan Litauen de les le- zen over de langzaamheid, waarmede heel deze ongelukkige geschiedenis zich ontwik- kelt? Een deel van de internationale pers gaat in haar gewetenloosheid zoover, dat het zich over Litauens vereenzaming verheugt Litauen ziet echter zonder de minste vrees een isolement onder de oogen, dat slechts voortspruit uit zijn volledig vertrouwen op het Recht en de Gerechtigheid. Om de oplossing van een ernstige kwestie enkel en alleen te verwachten van het toe geven van een klein land, onder een ver- schrikkelijken en ongerechtvaardigden druk, dat zou in het onderhavige geval even on- juist en gevaarlijk zijn, als wanneer men zijn hoop vestigde op de erkenning der grondstel ling van het „vodje papier", welke Polen tegenover Litauen verkondigde. Provinciaal nieuws HEEMSKERK. De burgerij van Heemskerk kan met ge noegen op haar 2 daagsch volksfeest terug- zien. De feestiviteiten werden begunstigd door schitterend herfstweder. Oudergewoon- te was de grootste attractie van dit feest de draverijen waaraan 13 paarden deelnamen. le prijs: „Senator Axbond", br. hengst, eig. Z. Davidson, Hoorn, ber. M. Kout; 2e pr. „Onega" br. merrie, eig. C. Verhorst, Beverwijk, ber Kl. Bakker; 3e pr. „Silent Nancy", zw. merrie, eigenaar Th. Smit, Alk- maar, ber. B. ten Hage; 4e pr. „Nelly Ru", br. merrie, eigenaar H. de Vries, Heemskerk, ber. S. de Vries. Ringrijderij met paard en kar: le prijs Th. v. d. Kolk met dame; 2e prijs W. v. Tunen idem; 3e prijs Joh. E)enneman idem; 4e pr. J Hoogewerff idem Ringsteken voor dames per fiets le prijs Cath. de Boer; 2e prijs L. Lam- mers; 3e prijs C. de Boer; 4e prijs Jacoba Kloes. Versierde rijwielen. 1. Boogaard; 2. C. Smit; 3. Van Hooff; 4. Outenaar, „Veronderstel voor een oogenblik, dat noch lord Scraye noch ik in uw macht zijn. Zou ons leven dan veilig zijn?" „Geen oogenblik, mijn waarde heer we- tend, wat gij weet," antwoordde dokter Fro benius. „Fiet uwe is nooit veilig geweest sedert u in uw hotel te Parijs die ontdekking deed Lord Scraye het zijne niet, sedert hij in dit huis kwam. Ons genootschap kan geen risicc loopen. Ik ga al zeer ver, als ik er in toestem u uw leven te verkoopen. Maar u ziet, ik heb een vast geloof, dat ge het woord van eer zulf houden, dat ik u vraag, behalve de geldelijke regeling." „Dat is inderdaad zeer vriendelijk van u", mompelde Jimmie. „Hm! Maar al zegt ge me, dat uw genootschap zoo bijzonder machtig is, is dat nog geen bewijs voor me, dat het wer- kelijk zoo is. Ik zou daar gaarne van over- tuigd worden, voordat we de geldelijke zaken gaan bespreken. „Goed, goed!" antwoordde dokter Frobe nius. „Ik ben bereid, in de gegeven omstan- di'gheden, u iedere uitlegging te geven. Ik zal u het doel van ons genootschap vertellen. Ik ben dat steeds van plan geweest, zooals ik zeg, in de gegeven omstandigheden. Het is, mijnheer Trickett, een klein genootschap van bekwame mannen, die zekere vertrouwde agenten in hun dienst hebben. Onder elkander noemen wij het het Annexatie Genootschap, het A. G. bij verkorting." „De naam", merkte Jimmie op, „komt mij, naar hetgeen ik van uw methoden gezien heb, zeer juist voor." ,Ja, 'it is goed", antwoordde dokter Frobe- Verder hadden nog tal van andere Volks- spelen plaats die alien uitnemend geslaagd zijn. Oudergewoonte had aan de avond van den tweeden dag uitreiking der prijzen plaats. Dit geschiedde door den Ed. Achtb. Heer Burgemeester Wiegman die dit op zij ne eigene bekende luimige en geestdriftige wijze deed. Ten slotte vermelden wij nog dat beide feestdagen geheel belangloos met goede mu ziek werd bijgestaan door het fanfarecorps „St. Gaecilia". SINT PANCRAS. Op Vrijdag 7 Sept. j.l. had een algemeene ledenvergadering plaats van de vereeniging „Ziekenverpleging" alhier ten lokale van den heer Gerritsen. De agenda bevatte als eenig punt van bespreking de vraag: „Kun- nen de ingezetenen van de gemeente Oudorp lid onzer vereeniging worden en zoo ja, op welke voorwaarden?" Met het bestuur waren 21 leden aanwe- zig. De voorzitter, de heer A. Schuur, opende de vergaderirtg met een kort woord en ver- zocht den secretaris, een en ander te willen toelichten. De heer G. Booij deelde mede, dat dit on- der-werp, ingevolge het gesprokene op vori- ge vergaderingen, door het bestuur in ern stige overweging is genomen. Wij hebben ons in verbinding gesteld met de gemeente- lij'ke en kerkelijke autoriteiten van Oudorp en kregen den indruk, dat van deze zijde aan- sluiting bij onze vereeniging van alle inwo- ners van Oudorp ten zeerste wordt voorge- staan Hieionder wordt verstaan, niet alleen dat gedeelte bezuiden den ringvaart, doch ook het z.g. Ooievaarsnest. In de eerste plaats is geconfereerd met den Burgemeester. Door ons werd gevraagd, of het dan niet mogelijk was in Oudorp 'n zelfstandige ver eeniging op te richten. Volgens Z. E. A. scheen hierop echter weinig kans van slagen te bestaan, v.n.l. omdat Oudorp feitelijk uit twee deelen bestaat en ook omdat het veree- nigingsleven in deze gemeente niet schijnt te kunnen floreeren. Door genoemde autoriteiten werd het nut van een instelling als de onze echter zeer goed ingezien immers, de openbare kas- sen worden er door ontlast en zag men van deze zijde gaarne aansluiting bij „Ziekenver- pleging" te Sint Pancras", hetgeen in een desbetreffend schrijven nader werd beves- tigd. Het bestuur heeft gemeend, na ampele bespreking, wel in deze richting mee te kun nen gaan en de aansluiting voor alle ingeze tenen uit de gemeente Oudorp open te stel- len. De heer P. Madderom verklaarde zich er voor, ook de menschen uit Oudorp toe te la- ten. Onze vereeniging bestrijkt toch reeds't zuideinde Koedijk en een deel van Oudorp. De heer Jb de Vries (bestuur) verklaarde zich geen voorstnder. Volgens hem is Art. 4 van onze statuten hier zeer aanlokkelijk in verband met groote gezinnen. Hij is niet te gen aansluiting van Oudorp, mits de admini strate afzonderlijk wordt gehouden. Anders verwacht hij, dat verhooging van den om- slag het gevolg zal zijn. Uitvoerig ging spre- ker hierop in. Aan de hand van gegevens, waaruit blijkt dat in 1926 voor een gezin van 4 personen (fondslid) 8.80, en in 1927 5,28 aan omslag werd betaald, betoogde hij op dien grondslag een afzonderlijke con- tributieregeling voor Oudorp, teneinde te voorkomen dat de menschen hier zullen wor den afgeschrikt, door een verhoogden om slag, welke z.i. een gevolg zal zijn van de aansluiting. De heer v. d. Ham Sr. meende dat dit niet zoo'n vaart zal loopen en wenschte dezelfde regeling te houden. De heer Groen zou er sympathiek tegen over staan, indien de wensch tot aansluiting uit de ingezetenen was gekomen, inplaats vanwege de autoriteiten. Thans rijst onwille- keurig de vraag, welke belangen hier wor den gediend. De voorzitter oordeelde dat men niet te eenzijdig moest oordeelen. Algemeene aan sluiting is het doel en niet van enkelen Indien, en de gemeentelijke, en de kerkelij ke autoriteiten van Oudorp hun moreelen steun toezeggen, heeft z.i. de algemeene aan sluiting kans van slagen en is er geen sprake van ongelijke kostenverdeeling in het nadeel van St. Pancras, waar toch immers het zuid einde alreeds bij is. Er is noch voor- noch na deel te voorspellen, wij dragen elkanders las- ten en dan werk een groote vereeniging, zoo als wij b.v. zien te Warmenhuizen, toch al tijd voordeelig. Inzake het voorstel de Vries, dit achtte hij practisch moeilijk uitvoerbaar, immers hoe de afzonderlijke contributie vast nius, met een wenk van zijn hand, ,,'t Is goed Nu mijn verslag en de werkzaamheden van het genootschap. Ik werd geboren, mijnheer Trickett, als een arm wezen, toch slaagde ik er in, een goede opvoeding te krijgen, vooral in sommige takken van wetenschap. Vele jaren lang volgde ik mijn eigen weg van we- tenschappelijk onderzoek onder drukkende om standigheden, die van armoede. Gij1, die gebo ren zijt met een zilveren of liever gezegd, een gouden lepel in uw mond, kunt niet begrijpen, wat het is begeerig te zijn, om kennis en macht te vergaren en tegelijkertijd zeer arm te zijn. Eerst toen ik den middelbaren leeftijd be- reikt had, daagde het licht plotseling voor me op en kreeg ik een machtige openbaring. Die openbaring was inderdaad een ware ingeving. Zij kwam over me, toen ik op een dag twee za ken overwoog, aan den eenen kant mijn vreese lijke armoede, aan den anderen kant den groo- ten rijkdom der vermogenden. En zij kwam tot mij in twee woorden. Twee woorden!" „En die waren?" vroeg Jimmie. Dokter Frobenius richtte zich op. Zijn stem, die gewoonlijk scherp was, werd plechtig en diep. „Het waren deze", antwoordde hij. „Help uzelf, Help uzelf!" Jimmie boog zijn hoofd. „Ik begrijp het," zei hij. „Ik begrij'p het! Help uzelf aan de bezittingen van ande ren? Juist, ik begrijp u." „Ik nam dit als een waar evangelie aan", ging dokter Frobenius voort. „Ik zag dadelijk, dat ik daar stond bezig mijn tijd te verknoei- eo, zonder middelen om mijn kostbare plannen te stellen? Het eene jaar zunen we te hoog, en het andere jaar weer te laag zijn en dan soheppen wij zeer zeker een onbillijke toe- stand. Zijn standpunt is, gelijke lasten en ge- lijke voordeelen. Niet alleen de on- of min- vermogenden, doch algemeen moet Oudorp lid worden. Stel dan een niet te hooge en tree en vender den gewonen omslag. Maak nu geen splitsing. Indien de aansluiting een afzonderlijke contributieregeling noodzake- lijk zou doen worden, hetgeen ik echter niet inzie, dan kan er beter een afzonderlijke ver eeniging worden opgericht. De heer Stammes was van oordeel, dat wij er hier leden door zullen verliezen Het bevreemde hem dat het bestuur er zich zoo warm voor maakte. De secretaris: „Het bestuur is voor noch tegen aansluiting." Wij onderwerpen slechts het ingekomen schrijven aan het oordeei der leden. De voorzitter merkte op, dat het punt dui- delijk geconvoceerd is en dan is voor hem de opkomst op deze vergadering het bewijs, dat de oppositie tcge-r aansluiting niet sterk is Breedvoerig werd hier nog c er gediscus- sieerd, waarbij echh-r geen. nieuwe gezichts- punten naar voren werden gebrarht. Tenslotte bracht de voorzitter in stem ming het voorstel om aan alle inwoners van Oudorp gelcgenheid te geven, '.id te wor.'en van ..Ziekenverpleging" hrtwelk met 11 te gen 10 stumnen werd aangenomen Het be stuur werd vrij mandaat gegeven, de voor waarden nader te formuleeren en de zaak verder uit te werken. Nadat bij rondvraag nog enkele interne aangelegenheden waren besproken, sloot de voorzitter de vergadering. HEILOO. Opening wink el. De heer M. J. de Kruif opende, zooals uit een advertentie in dit nummer bleek, Zater- dagmiddag zijn nieuwen winkel aan den Heerenweg, nabij de Witte Kerk. Dit is de eerste zaak in tabak, sigaren, si- garetten, ansichten enz. Zeker, er zijn meer winkels waar rookar- tikelen verkrijgbaar zijn, doch een sigaren- winkel zonder nevenbedrijf was er niet. Een mooie collecte was voordeelig opge- steld en de uitstalling in de etalagekast doet de liefhebbers watertanden. De heer de Kruif is vakman en zal daarom zeker het beste voor zijn geld kunnen leveren. Het winkelhuis maakt een goeden indruk en doet den ontwerper, de heer J. Opdam, eer aan. Als gewoonlijk was er veel belangstelling, terwijl een schat van bloemen de aantrekke- lijkheid van de etalage verhoogde. Het voornemen van den heer J. L. Groot alhier om met de ouden van dagen een dagje uit te gaan, is in goede aarde gevallen. Op de eerste aanvrage stelde een 28-tal autobe- zitters zich disponibel. Doch er is meer.noo- dig. Ook de oudjes moeten onthaald worden en hiervoor is een beroep gedaan op de bur gerij en evenmin tevergeefs. Burgemeester, domine, pastoor, doctoren en vele anderen bleken bereid om hun bijdrage te geven. In overleg met de eigenaars van de auto's is de dag bepaald op 19 September. De reis gaat naar Bloemendaal, Over- veen en Zandvoort en als het weer meewerkt kan het een mooie dag worden. Ongeveer 100 personen zijn of worden uitgenoodigd.. EGMONDBINNEN. Oemeenteraad Donderdagavond vergaderde de raad de zer gemeente onder voorzitterschap van bur gemeester Bos. Aanwezig alle leden. Na de opening werden de notulen der laatst gehouden bijeenkomst ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van den A. N. W. B. verzoekende subsidie voor het jaar 1929. B. en W. stelden voor deze kwes tie te behandelen bij de begrooting 1929. Aldus besloten. Een schrijven van den heer G. Th. Eg- bers, houdende kennisgeving dat hij zijn be- noeming tot lid van het Burgerlijk Armbe- stuur aannam. Dat schrijven werd voor ken nisgeving aangenomen. Een schrijven van advocaat Schenkeveld houdende kennisgeving voorstel betreffende vordering op Jb. Berkhout inzake bijbetaling in de kosten van verpleging van zijn echtgc- noote. Dat punt werd in geheime zitting be- sproken. Na opening werd voorgesteld den heer Berkhout 100 te laten betalen over 1927; 50.voor het eerste halfjaar 1928 en voor het tweede halfjaar de nieuwe aanslag in de rijksinkomstenbelasting af te wachten. Aldus besloten. Een schrijven van het P. E. N. verzoekende uit te voeren, terwijl overal rondom mij andere mannen en vrouwen in geld baadden, dat zij of besteedden aan dwaze en zelfzuchtige genoe- gens of in het geheel niet besteedden. Bijvoor- beeld, de klasse, waartoe ge zelf behoort, mijnheer Trickett. Ik vermoed, dat ge een twintig duizend pond per jaar ontvangt. Ik veronderstel niet dat gij er de helft van op- maakt, de rest vermeerdert zich. Er moeten, neen er zijn velen zooals u. In uw eigen geval, bijvoorbeeld Jimmie wenkte met zijn hand. „Hoe zou u het vinden", merkte hij vriende lijk op, „als wij persoonlij'kheden vermeden? Ik stel zeer veel belang in het verhaal van uw denkbeelden en plannen." Dokter Frobenius, die gevaar had geloopen 1 van diep beschouwend te worden, klaarde weer op. „Ah ja", zei hij. „Natuurlijk. Nu, zooals ik zeiae, waarom zou ik gebrek lijden, terwijl an deren zulk een overvloed1 hadden? De zaak lag voor de hand ,als men ze eenmaal zag "Help uzelf, help uzelfDat was mijn in geving. Maar bestonden natuurlijk moeilijk- heden. U is slim genoeg, om ze te begrijpen, denk ik?" „Ik ben slim genoeg om te weten, dat het een heel lastig karweitje voor me zou zijn, om mij zelf te helpen uit de koffers van de Bank van Engeland", antwoordde Jimmie. Juist, en voor mij ook," stemde dokter Frobenius toe. „Ja, dat zag ik dadelijk. Ik be- greep, dat men zich niet gauw zelf helpen kan. Men kan niet met beide handen graven in de stapels yan de Astors en de Rockefellers een besluit te nemen tot overdracht van een strookje grond aan de provincie, teneinde daarop een transformatorhuisje te stichteu te Egmond aan den Hoef. Door de gemeente werd inmiddels grond aangekocht van den heer Ruigewaard, dat terrein was echtei. grooter dan voor het transformatorhuisje noodig, ook vond het P. E. N. de prijs ad 5.per M2. wat duur. Er werd besloten een strookje grond van het aangekochte aan het P. E. N. over te doen voor den prijs van 1.per M2., terwijl door de gemeente dan geen jaarlijksche huur voor den grond zal zijn te betalen. Daarna volgde de benoeming van een administrateur voor de bedrijven. Na geheime zitting werd bekend gemaakt. dat op de voordracht zijn geplaatst: no. I mej. C. A. S. strootman; no. 2. J. Kunst. Mej. Strootman kreeg 4 stemraen, de heef Kunst 1 stem, de heer Egberts 2 stemmen, zoodat mej. Strootman benoemd werd ver- klaard. B. en W. stelden voor de afrekening met de R. K. Schoolbesturen inzake de kosten in- standhouding harer scholen over 1926. De vergoeding werd berekend naar de kosi ten per kind van de o. 1. school, dat bedroeg 14.97 per kind. Het R. K. Schoolbestuur te Egmond a. d. Hoef had recht op 2264,21> en gaf uit een bedrag van pl.m. 1500 en ontving in voorschot pl.m. 800.waar om dat bestuur verzocht een grooter voor-' schot te mogen ontvangen, daar het andert een groot renteverlies heeft. Het R. K. schoolbestuur te Egmondbinnen had recht op 2245,50 en gaf uit een be drag van 638.en ontving in voorschot 700. Het Schoolbestuur van Egmondbin nen wenschte geen aanspraak te maken op een grooter bedrag dan noodig. Er werd be^ sloten het Schoolbestuur van Egmond aan den Hoef een voorschot te verleenen van 1650.— verminderd met het reeds ontvarn gene. B. en W. stelden voor de oude brandspuit te beproeven in het bijzijn van de raadsleden. De spuit werd reeds beproefd en over de re- sultaten werd heel varieerend geoordeeld,' waarom de burgemeester gaarne zou zien, dat alle raadsleden deze demonstratie bij' woonden om te zien of1 deze oude spuit nog van eenige nut kon zijn. De tijd der demon stratie zal nader worden bepaald. Daarna volgde de wethoudersverkiezing. De heer Dekker kreeg 4 stemmen, de heer de Waard 3 stemmen. De heer Dekker werd be noemd verklaard. De voorzitter richtte dan in de eerste plaats een enkel woord tot den aftredenden wethouder Groot. Het was voor spreker onaangenaam te weten dat wanneer hij kans maakte om tot burgemeester benoemd te worden, zijn zwager wethouder Groot ver- plicht zou zijn zijn mandaat als wethouder beschikbaar te stellen. Spreker zeide wethou der Groot hartelijk dank daarvoor. Immers moest dit voor den heer Groot een groote stap zijn. daar reeds zijn vader voor hem langen tijd die functie had waargenomen. De heer Groot had steeds op tactvolie wijze deze functie bekleed, hij was iemand, waarmede het prettig samenwerken was, iemand met ruimen blik en steeds het belang der gemeente voor oogen hield. Spreker boopte, dat de heer Groot, die dezer dagen juist 11 jaar raadslid was, steeds met be langstelling de besluiten mag blijven volgen. De heer Groot bedankte den voorzitter voor het gesprokene en wenschte hem tevens nog dank te betuigen voor den steun, die hij het college had gegeven, toen hij nog secre taris was, immers dikwijls waren zijn hol der inzicht en vindingrijkheid goed van pas gekomen. Spreker bracht voorts een woord van dank aan zijn collega, de heer ApeL doom, en aan de andere heeren voor het ver trouwen in hem gesteld. De heer Dekker richtte een enkel woord tot den heer Groot en wees op de prettige samenwerking in al deze jaren. Spreker hoopte, dat de heer Groot nog langen tijd als raadslid met hen bleef samenwerken. De voorzitter sprak daarna een woord van hartelijken gelukwensch tot den heet Dekker. Het deed spreker genoegen, dat de raad had begrepen wie tot wethouder te be- noemen. Het deed spreker daarom juist zoo'n groot genoegen, omdat in deze ge meente de kerkelijke gezindten onderling niet altijd waren zooals ze zijn moesten. Spreker hoopte, dat daardoor gevoeld werd dat wij een moeten zijn in alles en in een kleine ge meente moeten samenwerken als een groot gezin. De heer Dekker bedankte den voorzitter en hoopte dat de uitgesproken wensch in alle opzichten bewaarheid mag worden. De heer Apeldoorn dankte den heer Groot voor de woorden tot hem gericht en hoopte, dat hij steeds met vrucht mocht neerzien op de benoeming van zijn zwager tot burge- en de Camegies ten minste, ik heb nog geen middel gevonden, om dat te doen. Maar groote stapels van's werelds rijkdom lagen zeker voor de hand, om geannexeerd te worden! Geannexeerd ter wille van het wetenschappelijk onderzoek, dat mij zoo dier- baar is! Ik begon alles te overwegen. En - met weer een andere schitterende ingeving, dacht ik aan de schatten, die berusten onder de zor- gelooze hoede van den stand in Engeland, die door dezen man vertegenwoordigt wordt." Hij draaide zich om en keek met bijna min- achtende onverschilligheid naar Scraye, die onder dit onderhoud zijn tijd had aoorge- bracht met zijn voorhoofd te wrijven en in zichzeli mompelend, lcnikte en glimlachte hiji flauwtjes, alsof hij dacht, dat er een toespe- ling op hem gemaakt werd. „De stand, vertegenwoordigd door dezen man, die zijn zenuwen en verstand nog niet geheel hersteld heeft," ging dokter Frobenius voort, „die stand, mijnheer Trickett, ik weet, dat u er niet toe behoort, ik kan dus vrij uit, met u spreken, heeft in zijn bezit een groot aantal kostbare kunstsdlatten, waarvan som mige onbetaalbaar zijn. Meestal worden zijl niet zeer streng bewaakt. Hier lag een onont- gonnen mijn, een onbewerkte akker. Ik zochf en vond enkele geesten, die aan den mijnen ge- lijk zijn, met durf, oorspronkelijk, slim; wij staken de hoofden samen en maakten onze plannen, om eenige der kostbare voorwerpen in beslag te nemen, die ongebruikt liggen in de particuliere galerijen van Engelsche buiy tenverblijven. j y v (Wordt yeryoljgd.)'

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5