HARDTS Sehoolbosken I tablet-ten [verstopping Vtechtszaken Tijdschriften I iegen boos 6Oct. Bij Apoth.en Droqisten.1 de tol te muiden. Pe vorige week schreef het Hbld., naar janleiding van het meer en meer weigeren van tolbetaling aan den tol te Muiden, over de mogelijkheid, dat daarvan een verscherpt optreden van het Hoogheemraadschap het gevolg zou zijn. Dit is reeds gister gebeurd. Aan de an- dere zijde der brug is een tweede tolboom geplaatst om den weg gemakkelijker te kun- aen barricadeeren. Twee marechaussees heb- ben met het oog op de drukte geassisteerd, joodat geen auto zonder dat daarvoor tol was betaald, de brug passeerde. De soepele wijze van tolinning als tot dusver toegepast, (ivaarbij de tolgarder soms eene file van hon- derden auto's in de richting van Muiderberg langs liep om het oponthoud zoo gering mo gelijk te doen zijn, is dus tot een eind geko- inen. Nog sterker dan tot nog toe bleek, welk een wegbelemmering deze tol op een der drukste trajecten van het land is. Het is te iverwachten, dat het ministerie zal ingrijpen en tot een spoedigen afkoop besluit. Hoe het gister bij den tol ging lezen wij in De Crt. De harde noodzaak van een doorgaand ver ier is sterker gebleken dan die onzinnige tol, die sledhts voor een dubbeltje even uit 'den weg gaat. Want vanmiddag is het beleg voor Muiden geslagen, is een verkeersont- .wrichting ontstaan als nooit te voren, en heb- ben tallooze auto's den tolboom gepasseerd zonder te betalen. De Muidertol wankelt op zijn grondvesten! Opmerkzame voorbijgangers, die tegen drie uur het huis van den heer Clinge Doorenbos voorbijkwamen, dat aan den drukken Amers- foortschen Straatweg ligt, hadden het al ge- zegd: „Daar is wat op handen". Tegen vieren vormd'e zich een stoet van automobielen, onder commando van den heer Floris Vos. Langzaam zette hij zich in bewe- ging op weg naar Muiden. Niet minder dan de inneming van dien ondragelijken tol, die als sta-in-den-weg tusschen Amsterdam en de Gooische bosschen is geplaatst, van dien middeleeuwschen dwarsdrijver, die midden in den Muider trechter den spot drijft met alle snelverkeer, was het doel van de expeditie. In gesloten gelederen schoof het rijtje door Naarden over de Hakkelaarsbrug tot vlak buiten Muiden. Daar werd krijgsraad gehou- den. De eene auto na de andere sloot zich, toen de motieven van den aanval bekend wa- ren, bij't leger aan. Een stoot op den claxou van de aanvoerders en daar ging het, het nauwe Muiden in. Vlak achter elkaar volg- de een twintigtal automobielen, begeleid door liets- en motorrijders. Nog een bocht en daar was de nieuwe tolboom, een wit gevaarte, links en rechts geflankeerd door een mare- chaussee in groot ornaat. i Eerst contract met den vijand De vijand stond vechtklaar. Nauwelijks was de heer Vos met zijn wagen vlak voor ien hinderpaal gekomen, of een oorverdoo- vend lawaai barstte los. Gierende claxons, bellende fietsen en hollende menschen over- stemden elkander. Bij de minuut werd het erger. De staart van het leger groeide tot honderd, twee-, tot drie, tot vier-, tot vijf-, tot zevenhonderd automobielen, over een lengte van vier K.M. opgesteld, van den tol af tot aan de Hakkelaarsbrug toe. Er kwam geen beweging meer in, want't voorste gelid, ge- formeerd door onzen commandant, ging geen handbreed uit den weg en weigerde de beta- ling van tolgeld. Aanvankelijk werden er onderhandelingen gevoerd, begeleid door het gegil van signaal- lioorns, claxons en sirenes, doch weldra ont- spon zich een levendige discussie t#;schen den heer Vos, den burgemeester van Muiden, de marechaussees en den tolbr\% die ook zijn pede humeur geen moment verloor. Maar de boom bleef ddcht, toen de heer Vos kort en goed weigerde tolgeld te voldoen „Achteruit", commandeerden de marechaus sees. Onmogelijk, want daar stonden op 10 cM. afstand de tweede divisies. „0p zij dan". De heer Vos weigerde correct. Hi; moest immers naar Amsterdam! Het geloei zwol aan. Twee stoomtrams waren gearri- veerd en lieten hun gierfluiten in de ooren Raadt, mede getuige van het beleg van den Raadt, mede getuige van ^e tbeleg van den tol, greep in. „Doorrijden dan maar!", doch ook dit niet. „U weigert te betalen? Dan blijft oe tolboom.dicht", decideerde kort en goed iolbaas Kauderer. „Mijn instructies zijn dui delijk. Ik laat niemand door". Toen kwam het verbaal, waarop alien hoopten. De heer Floris Vos is geverbali seerd maar hij weet niet waarvoor. Dat zou de maretihaussee nog wel eens uitzoeken werd hem gezegd. De claxons gierden, de op stopping was niet meer te besdhrijven. Hon jderden fietsen en auto's, twee stoomtrams, een serie autobussen plus de volta'llige bevol king van het belegerde stadje, verdrongen elkander in den Krommen Ellenboog, die de hoofdstraat van Muiden en een deel van den grooten verkeersweg Amsterdam Gooi uit- fflaakt. Onder indrukwek'kend kabaal schrijft de man der wet alle persoonlijke gegevens omtrent den heer Vos op en, toen gebeurde net. De boom voor 't eerst omhoog! Langzaam rees de witte boom omhoog, ben stem hief aan: „In naam van den auto doe open den tol!" Hooger ging de boom ma.ar de auto van den heer Vos bleef staan weigerde te starten. Elke minuut wachten bracht tien soldaten in de achterste gelederen wan de groote armee eindelijk, een on- beoaarlijk gejoel steeg op: de auto van onzen commandant passeerde zonder betaling den Muider tol. Maar geverbaliseerd. Loo ging het ook den tweede, de heer Goed «art volgde onmiddellijk op den heer Vos. D< KStuurdft van {jezen wagen verkoos zich aanvankelijk omtrent zijn plannen niet uit te aten yoor en aleer bij den tolboom im- s oaar begint eventueel de betalingsplicht zou hebben bereikt. Weer zakte het witte feeyaart^ en weer begonnen de onderhande- flngen. Ook nu een weigering, een verbaaT, en ook nu een auto, die zeer slecht startte. Doch eindelijk, daar ging ook de twee divisie door de vuurlinie van den wankelenden vijand. Nituw gejoel, nieuw gegil volgde. De desorganisatie van het verkeer had thans, na nieuwe tien minuten oponthoud, afmetingen aangenomen, zooals tevoren in Nederland stellig nog nooit zijn geconsta- teerd. Een onafzienbare rij auto's stond thans buiten Muiden, zelfs in dubbele gele- ding. Daardoor werd het verkeer ook van Amsterdam volledig gestremd, omdat de weg om Muiden uitmondt in den Muiderstraat- weg, waar de dubbele file elken doorgang versperde. Van beide zijden stond thans het verkeer geheel stop. De marechaussees kon- den zich slechts moeizaam door de menigte heenwringen, want er kwam thans volstrekt geen voortgang meer in. Automobilisten verlieten hun wagen en gingen noodge- dwongen maar een eindje wandelen. De tegenstand gebroken. Na twee verbalen gaf de vijand het op. De rest der auto's werd zonder betaling en zon der te zijn geverbaliseerd door den tol gela- ten, totdat er wat bewegingsvrijheid was ge komen. Daarna probeerde men het nog eens en liet den boom weer zakken. Maar men kon het slechts even volhouden, want elke auto, die door de betalingsweigering een op- stopping veroorzaakte, kon nu het verkeer op Nederlands, op een na druksten straat weg, volkomen in het honderd sturen. Twee automobilisten zijn dus geverbali seerd en de rest is over den vijand heen ge- gaan. Zullen die twee thans justitieel wor- den vervolgd? Zoo ja, dan niet wegens het weigeren van de betaling, doch hoogstens wegens het veroorzaken van stagnatie van't verkeer. Zulks is door de verbaliseerende ma rechaussees aan den tweeden weigeraar na- drukkelijk medegedeeld. Met groote belangstelling moet het ver- dere verloop dezer procedure worden afge- wacht. ope: cha BOTSING TUSSCHEN MOTOR- RIJWIEL EN AUTO. Gistermiddag kwam te Oegstgeest een au to, bestuurd door den heer A. V., te Nieuw Helvoet, langs den Rijksstraatweg uit de richting Haarlem in matige vaart aanrijden, terwijl in de gevaarlijke bocht bij de Deutz- straat een motorrijwiel uit de richting Den Haag kwam, bestuurd door den heer De Lange uit Noordwijk. Diens bejaarde vader had op de duozitting plaats genomen. Van weerskanten had men geen signalen ge- hoord. Het motorrijtuig botste met kracht tegen den auto; de beide mannen werden er af geslingerd en de auto overreed De L. Sr. Diens bovenbeen werd stukgereden, terwijl de man nog meer verwondingen kreeg. De L. Jr. kwam met lichte verwondingen vrij. Het motorrijwiel werd geheel vernield. BELASTINGVERHOOGING TE GRONINGEN? B. en W. van Groningen zullen den raad voorstellen, het percentage der belastingen met 20 pet. te verhoogen en van het gemeen- tepersoneel niet langer eene pensioensbijdra- ge van pet., maar de voile 8% pet. tc- heffen, gelijk ook van het Rijkspersoneel wordt gevraagd. HULDEBLIJK KONINGIN-MOEDER. Naar de „Amigoe di Curasao" meldt, heeft de collectie voor het huldeblijk aan de Koningin-Moeder in die kolonie bij ruim vijf duizend handteekeningen opgebracht een som van 3328.36. MINISTER KAN OP WALCHEREN. Nadat minister Kan Vrijdag een tocht op de Zeeuwsche stroomen had gemaakt met Veere tot einddoel, ging hij Zaterdagmorgen met B. en W. van Middelburg, den inspecteur van de Ned Heidemaatschappij, den hoofd- opzichter dier maatschappij, den hoofdinspec- teur der gemeentebedrijven te Middenburg, en den tijdelijken ingenieur dier bedrijven per auto langs den dijk langs het Veersche gat naar Vrouwepoeder en vandaar over den binnendijk naar Oranjezon, waar de prise d'eau der Middelburgsche, gemeentelijke duinwaterleidingmaatschappij is gevestigd Na bezichtiging van de werken, het uitbrei- den der kanalen der prise d'eau, sedert enkele maanden door werkloozen verricht en van de aanplantingen, die daar door de gemeente Middelburg ondernomen wordt, werd over Middelburg naar Vlissingen gereden, waar de minister aan boord van de motorveerboot van den Prov. Stomnbootdienst ging om naar Breskens over te eteken. Hier was de minister met andere autoriteiten, onder wie de commis, saris der koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W Quarles van Ufford, de gast van den burge meester, den heer D. H. van Zuijen, om na de lunch naar Schoondijke te vertrekken voor de opening der tuinbouwschool aldaar. NED. VER. VOOR DEN VOLKSZANG Zaterdag hield de Ned. Ver. voor den Volkszang haar algemeene vergadering in het sertaurant „Het Zuid" te 's-Gravenhage, on der voorzitterschap van den heer E. J. Abra hams te Amsterdam. In de ochtenduren werden de aftredende bestuursleden, mej. H. Gantvoort en de bee ren J. A. Hoekmeijer te Alkmaar herkozen; in de bestaande vacature werd voorzien door de verkiezing van den heer W. Donkersloot te Culemborg. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Apeldoom aangewezen. In de middagvergadering hield de heer M. H. J. Dentenaar te Tilburg, voorzitter van de R. K. Ver. voor den Volkszang, een voordracht over den Volkszangdag. VACANTIEHUIS VOOR RUSTBE- HOEVENDE MEISJES. Door wijlen den heer A. de Stoppelaar Blijdesteijn, overleden 2 Januari 1928, werd bij testamentaire beschikking in het leven ge- roepen eene stichting, die den naam draagt van „Vacantiehuis voor rustbehoevende meis- jes", met het doel om jonge meisjes, die rust noodig hebben, in het bijzonder verpleeg- sters en zij, die op kantoren werkzaam zijn, in de gelegenheid te stellen zonder eenige kosten harerzijds eenigen tijd buiten door te brengen. Door de stichting is aangekocht een villa te Hilversum, aan welke de naam „Blijde- steijn" gegeven is, gelegen aan de Curasao laan 6 hoek SoestelijkejstraatwegDe offi- dele opening van dit vacantiehuls zal Woensdag plaats vinden. WILLIAM HEARST IN ONS LAND. Belangstelling van de Zuiderzeewerken. De Amerikaansche krantenkoning William Hearst, maakt een reis door Europa. Dezer dagen was hij te Volendam, om kennis te maken met de Zuiderzee en de Zuiderzeewer-1 ken. Hij wilde blijkbaar de Zuiderzee zien, zooals zij nu nog is en zich noordelijker op j de hopgte stellen hoe zij worden zal. Die Amerikaansche belangstelling voor dit reusachige waterbouwkundige werk is ver- heugend. De krantenkoning reist niet al- leen. Zijn gezelschap telt ongeveer vijftien personen, waaronder journalisten, stenogra- fen en secretarissen, fotografen en film- rateurs. Het reist in drie auto's. De drie lauffeurs zijn resp. een Engelschman, een Franschman en een Duitscher. Ieder van deze drie spreekt ook de taal van zijn collega's. De heer fiearst heeft zich dus wel tegen de ge- varen der taalmoeilijkheden gewapend. In Volendam heeft hij gelogeerd in ho tel Spaander en hij heeft daar allerlei infor- maties ingewonnen in verband met de Zui derzeewerken. TELEFONEEREN MET INDIe. De vijfde en laatste radio-telefonische Aneta-uitzenddng via den Rijks-zender van Kootwijk is een groot succes geworden. Ge- durende drie uren heeft het in het perspavii- joen van den Pasar Gambir verzamelde pu- bliek het gesprokene en de muziek kunnen volgen, en aan het slot van Bandoeng mel- den, dat men te Weltevreden enthousiast was. De uitzending werd geopend met een reeks voordrachten van mr. A. W. Kamp, die op den vleugel werd begeleid door den heer Wal ter Matthies. Daarop vo'lgde een causerie van den heer Van Deventer, directeur van de Vereeniging tot bevordering van het Vreem- delingenverkeer, die op onderhoudende wijze vertelde over het reizen in Europa. Vervol- gens gaf de heer Meerum Terwogt, sport- redacteur van de „N. R. Crt." eene causerie over de Oiympische Spelen en daarna vertel de kapitein Koppen van zijn vliegreis naar Indie, die over enkele dagen begint. Dit alles, aismede een reeks voordrachten van Clinge Doorenbos bleek door Indie uitste- kend verstaan te zijn. De uitzending werd vervolgd met een cau serie van den heer Lievegoed, oud-hoofd- redacteur van de ,,Locomotief", over kolo- niale propaganda in het Moederland. Vervolgens verkreeg dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Nederlandschen Gezondheidsraad het woord voor een uiteen- zetting van het hygienisch werk van den Vol- kenbond en van het Parijsche Office Inter national d'Hygiene Publiaue. Hij koppelde daaraan vast een hartelijk praatje tot dfe In- dische collega's, waaraan hij er velen per soonlijke groeten bracht. Dr. F. H. G. van Loon, oud-docent aan de S.T.O.V.I.A. te Batavia, behandelde beknopt eenige maatregelen die toestanden als die, welke zich onlangs hebben voorgedaan zul len kunnen helpen voorkomen, o.a. meer ge- strengheid van behandelende medici, alvorens zij herstelde of herstellende patienten vergun- ning geven tot inscheptn. Voorts werd nog het woord gevoerd door den majoor b. d. W. J. M. Linden, die sprak over de film als propagandamiddel voor leger en vloot. Het muzikale gedeelte van het programma bevatte zangnummers van Ankie van Wicke- voort Crommelin en den heer P. C. Bredero- de, een viool-voordracht van d'en heer Willem Brederode en pianovoordrachten van den heer Van den Sigtenhorst Meijer. Precies naar het telegrafisch ter kennis van Indie gebrachte programma werd de uitzen ding afgewerkt, en klokslag zeven uur, een uur desvoormiddags Indische tijd, klonk het Wilhelmus over de oceanen, nadat in een sluitingswoord hulde was gebracht aan de kranige werkers in Nederland en Indie, die deze demonstraties hadden mogelijk gemaakt. Hoezeer deze Kootwijk-uitzendingen in Indie worden geapprecieerd, moge blijken uit het feit, dat de zangeres Ankie van Wicke- voort Crommelin verrast werd met een tele gram van een aantal haar volkomen onbeken de families te Vandjong-Balei, die haar hulde wilden brengen. Bij de vele boodschappen, die nog na de uitzending gewisseld werden, was ook een woord van dank aan deze onbekende verre bewonderaars. Kapitein Koppen sprak nog met zijn broeder te Bandoeng, dien hij toe- riep: nutot spoedig dan De tweede avond (Donderdag) van de kruis- gesprekken tusschen het perspaviljoen op den Pasar Gambir (Batavia) en Nederland is evenzeer geslaagd. Het verloop was als op den eersten avond, ofschoon de gesprekken langeren tijd vordcrden, omdat enkele oogen- blikken luchtstoringen geconstateerd, werden en omdat niet zooals op 30 Augustus alleen met Den Haag gesproken werd, doch met verschillende plaatsen uit geheel Nederland Zoo werden goed geslaagde gesprekken ge voerd, behalve met Amsterdam en Rotterdam, met ingezetenen van Velp, Deventer, Heerde, Barchem bij Lochem, Delft, Apeldoorn, Lei den en Dordrecht. Op twee of drie gesprekken na waren al'le gesprekken met genoemde plaatsen uitstekend te volgen, waarmede ge- demonstreer-d werd, dat voor de radiotechniek nog groote mogeliikheden bestaan. De pastille voor alle jaargetijden. de Egyptenaren uitstekende mathematici wa ren, wist men reeds lang, maar de „mathe- matische papyrus" maakt ons duidelijk, hoe ver hun bekendheid met de wiskunde ging. NEDERLANDER TE KEULEN GEARRESTEERD. Wegens poging fabrieksge/ieimen te doen verraden. Te Keulen is.de fixmant van de firma Ver- met Fuchs te Tie!, de heer Vermet Sr., met eenige andere heeren gearresteerd, daar hij meesterknechts en arbeiders van de Aktien Gesdlschaft fiir Stickstoffdiinger te Knap sack bij Keulen, die daar een groote azijn- fabriek bezit, heeft trachten te bewegen fabriflksgeheimen te verraden. De firma Vermet Fuchs produceerde tot dusver in Nederland azijnzuur volgens het z.g. graukalkprocede, dat met het te Knap sack toegepaste procede van vervaardiging van azijnzuur uit calciumcarbid technisdi geen gelijken tred kon houden. Nadat een eer- ste proefneming, dit procede ook op de Neder- landsc'he fabriek toe te passen met een ont- ploffing was geeindigd, trachtte de heer Ver met, althans volgens de Duitsche bladen, door het aanstellen van Duitsche vakarbeiders het tekort aan kennis en ervaring aan te vullen Hij stelde zich daartoe door bemiddeling van een vroegeren voorweriker van de A. G. fiir Stickstoffdiinger te Knapsack in verbinding met verschillende meesterknechts en arbeiders van deze fabriek. In den loop der besprekin- gen -begaf de heer Vermet zich persoonlijk naar Keulen om van een meesterknecht uitvoe- rige details te verkrijgen en een contract met hem af te sluiten. Daar echter de meester knecht hiervan zijn patroon op de hoogte had gesteld, was het ae politic te Keulen mogelijk Vermet te arresteeren en het geheele mate- riaal in beslag te nemen. AUTO TE WATE&. Een doode. Een melkauto reed Zaterdagmorgen onder Nieuwe Brug bij Woerden door onbekende oorzaak in het water. Het elf jarig zoontje van den veehouder Brunt geraakte tusschen de bussen bekneld. Voordat de auto gelidht kon worden, is het jongetje overleden. De chauf feur kon gered worden. LOONGESCHIL LANDARBEIDERSR. De modern, ohr. en r.k. georganiseerde landarbeiders in de gemeenti. Avereest, die be- sloten hadden in staking te gaan wegens loon- geschil voor het aardappelrooien, hebben naar aanleiding van een ingekomert telegrafisch verzoek van den rijksbemiddelaar, den heer Van IJsselsteijn, en van den burgemeester dier gemeente, het besluit genomen de staking voorloopig uit te stellen. Tegen morgen heeft de rijksbemiddelaar de vertegenwoordigers der partijen bijeengeroe- pen op het gemeentehuis te Dedemsvaart. De landbouwers hadden aan de arbeiders nog een eenigszins verbeterd aanbod gedaan, dat evenwel ook door de arbeiders is verworpen. BRAND. Zaterdagmiddag heeft een brand gewoed in de boerderij van den landbouwer J. Kos te Naarden. De brand schijnt te zijn ontstaan in een hooiberg en is later naar de boerderij overgeslagen. Ernstig gevaar bestond voor de hervormde kerk. Reeds was een hoek van het gebouw door het vuur aangetast. De brandweer wist evenwel erger te voorkomen. De boerderij brandde geheel af. Het vee werd gered. Vrijdagavond is brand uitgebroken op de boerderij van de wed. Neuteboom, in de buurtschap Houdijk bij Woerden. De hofstede is geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. ONTSIERENDE RECLAME. Gemeenteverordening- niet bindend. De kantonrechter te Arnheitn heeft uit- spraak gedaan in een zaak betrreffende over- treding van de gemeenteverorcfening op ont- sierende reclame. De verschiUfende verdach- ten werden ontslagen van reditsvervolging, omdat de kantonrechter de veyordening niet bindend achtte. BRANDSTCHTIIstG. De rechtbank te Assen verocrdeelde 'n ver- pleegde te Veenhuizen, thans gedetineerd, wegens brandstichting in een der gebouwen aldaar tot 1 jaar gevagnenisstraf. voor U.L.O., Handelsschool, R.H.B.S., Gymn., en R.-K. Lyceum worden spoedigst gele- verd door L. PRANKENBERG, ALKMAAR. WISKUNDE IN HET OUDE EGYPTE. De Russische'geleerde, W. W. Struve, is aan het slot van de ontcijfering van den z.g. „mathematischen papyrus" van de Ermitage, een papyrus, die 3700 jaar oud is. De resul- taten van het werk van Struve kunnen sen- sationeel genoemd worden. De vijf M. lange papyrus is, volgens Struve, geschreven door een Egyptischen ieerling, die in de XVIIIde eeuw voor onze jaartelling leefde. Hij bevat vijf en twintig wiskunde-opgaven, rekenkun- dige (regel van drieen), algebraische meet- kundige. Bijzonder belangwekkend zijn twee vraagstukken (de berekening van het Volume van een afgeknotte pyramide en van de op- pervlakte van een halven bol), voor de oplos- sing waarvan de Egyptische Ieerling dezelfde formules gebruikte, welke ook de tegenwoor- dige leerlingen toepassen, Het schrift van den onbekenden Egyptischen Ieerling, dat op wonderbaarlijke wijze bewaard is gebleven, geeft ons aldus een nieuwen kijk op de wis- kundige vaardig'heid der Egyptejjaren. Dat KORTE BERICHTEN. De fraaie windkorenmolen van den heer Snater te Borger is onlangs publiek ver- kocht, wachtend op des sloopers hand. Mede door de actie van de Vereeniging tot behouc van Molens te Amsterdam bestaat thans alle kans, dat de nieuwe eigenaar, de heer L Graver, dezen molen zal laten bestaan. De 53-jarige zandkruier, die een week geleden bij de Hartveldsche brug te Amster dam door een vrachtauto is aangereden, is in het O. L. V. Gasthuis aan de gevolgen van het ongeluk overleden. Gisteravond is te Tiel de jongste ma- troos, oud 20 jaar, van het opwaarts ge sleept wordende Rijnscliip „Wijkdienst 12" kantoor houdende aan de Levantkade te Am sterdam, overboord geslagen en in de Waa verdronken. Te Leiden is Zaterdag een van Ameri kaansche zijde aangeboden gedenkplaat ont- huld door John Robinson, den leider der groep Engelschen, die in 1608 naar Neder land kwamen, vluchtende voor de geloofsver- volgingen in hun land. In 1920 trok een dee hunner naar Noord-Amerika; Robinson bl'ee met eenigen achter, hij stierf in 1625 te Lei den. Daar is in 1920 drie eeuwen na he vertrek der pelgrims het Pilgrim Fathers Genootschap opgericht ter versterking van de godsdienstige en cultureele banden tusschen Nederland en Noord-Amerika. De bediende in een muziekhandel aan j de Zaagmolenstraat te Rotterdam heeft, toen zijn patroon op reis was en diens echtgenoo- te de stad was ingegaan, de plaat gepoets met medeneming van 1200 uit een gelc kistje, dat in een ongesloten kast achter den winkel stond. De Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde heeft haar vriendschappelijke bijenkomst ditmaal te Velp gehouden, ter ge legenheid van het 50-jarig jubileum der af- deeling Velp en omstreken. Er waren ruim 330 leden ppgekomen, TIJDSCHR1FTEN. Natuurlijk -heeft Panoramauitgave A W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij te Lei den een paar keurige foto's van het Koninklijk bezoek aan de provincie Drente. Dit nummer bevat prachtige natuuropnamen uit Amerika, Indie, Italie en Arabie. Bij een beschrijving van het kasteel oud Poelgeest worden interessante afbeeldingen gereprodu- ceerd. De verdere kieken betreffen de vier- daagsdhe afstandsrit der K.M.S.V., het eeuw- feest van Eise Eisinga, de huldiging van mevr. NoordewierReddingiusi, een tooneeltje uit het proces van Mary Dugan, enz. Lectuur op elk gebied doet ieder wat van zijn gading vinden. In het laatste nummer van Licht het populair-wetenschappelij'ke weekblad, dat bij de uitgever W. de Haan te Utrecht verschijnt geeft een onbekende medewerker een gee®- tig antwoord op de vraag of men kan leeren geestig te zijn. Laurits Lars en geeft het slot van zijn beschouwing over de kerkelijke regee- ring van Pius X, welk artikel door vele illu- straties wordt verduidelijkt. Jens Rosenkjaer bespreekt de evolutieleer van onzen tijd en een onbekende medewerker zoekt het meer in het verleden en vertelt interessante bijzonder- heden over de kunst in den ijstijd. Tot slot bevat dit nummer het laatste deel van de mededeelingen van Ir. A. Vosmaer over het kogellager. Het Septembernummer van De Nieuwe Gids brengt het vervolg van de novelle van Kees Ursem, getiteld Per pedes Apostelorum. ohannes Reddingius schrijft over Jules Schumann en dr. J. Berg behandelt het leven van Ch. Busken Huet te Paramaribo van 1871 tot 1878. NatuuTlijk is er weer een serie „Binnengedachten" van Willem Kloos, Helene Swarth geeft Sonetten en P. H. van Moerkerke vervolgt zijn tooneelstuk „Sinte Elisabeth. Jac. van Looy publiceert een aar- dige novelle, getiteld „Pinkster", H. F. Kern- kamp bespreekt mevr. Noordewier en J. de Meester vervolgt zijn novelle „Toch tot haar doel". Het zal niemand verwonderen, dat de bijdrage „Over Nico van Suohtelen's tot het al-eene" van Willem Kloos afkomstig is, deze geeft ook een gelukwensch aan Herman Rob bers op diens 60ste verjaardag, Maurits Wa- genvoort behandelt het Buitenlandsch Over- zicht en Jeanne KloosReyneke van Stuwe verzorgt bekende damesrubriek ,JFeiten en Fantasieen. In het Septembernummer van het mooie eugdtijdschrift Zonneschijn uitgave W. de Taan te Utrecht vertelt mevr. J. M. Sel- legerElout van Laurientje, dat een klein Watchers meisje blijkt te zijn. A. C. C. de Vletter geeft een spannend jongensverhaal „Dios" geheeten en C. Versteeg—Brandon publiceert een kabouterversje. „Het Hofje" is een aardig verhaaltje van Clemence M. H. Bauer, de heer B. Wins geeft in „Het bosch" een aardig versje op muziek van Anna Wins en T. Hellinga—Zwart vertelt van een jon- gen, die te laat op school kwam en toch geen straf kreeg. Vedos brengt wat afwisseling met een Reuzengeschiedenis en P. J. Hoogendam behandelt de verzorging van een eigen tuin- tje. Natuurlijk geeft B. van der Groen— Zeegers het vervolg van haar brievenserie Van Dik en Ik en verder zijn er vele kleine rubrieken waarin de redactrice en hare mede- werkers zich voor de jeugdige lezers bijzon der verdienstelijk heeft gemaatk. In't laatste nummer van Stavast, het aar- dige maandblad voor alleen Nederlandsche jongens uitgave W. de Haan te Utrecht geeft P. Westerman een verhaal uit den ouden tijd „In handen der Spanjaarden". Ds. A. L. Broer vertelt over het waterland van Giethorn, waarna een verhaal van Maxim Gorki volgt „danko's hart" getiteld. Hugo Lous geeft in ,,4-B's Fleetstreet" aardige H;. B. S.-herineringen, waarna Henry Danil een ware geschiedenis van een nachtelijk avon- tuur verteld. Een- alleraardigst geillustreerd sdhetsje is dat over den Barbier van Bagdad- door J. Morier. Kap. Richard Benson geeft het derde deel van zijn novelle „De tijger van Batol" en een onbekende medewerker publi ceert het geheim van den baard. E. Temple Thurston* geeft een aarcige novelle „De laatste Kamer" en Krik van Hatert geeft nieuwe aanwijzigingen voor hen, die met een schetsboek naar" buiten willen gaan. Een dam-, een puzzle- en een wedstrijden-rubriek, een boekbespreking en een praatje van den redacteur met zijn jeugdige lezers vullen dit nummer verder aan. Op den Ultfdjk komt ditmaal weer met een goed verzorgd nummer, dat o.a. bevat een Jeugdherinnering van prof. Waterink, een lezenswaardig praatje van drs. Smilde over tabak en letterkunde, een verhaal, geti teld „Jongie" van Hugo Pin met paedagogi- sche strekking, van drs. van Deursen een bij drage over Zondvloedverhalen bij Natuur- volken, terwijl A. L. van Oijen een met tal van mooie illustraties voorzien artikel lever- de over Onze zingende torens. Verder noe- men we nog het tweede vervolg van Schet- sen uit Oud-Egypte van M. Goote, een ver haal van ds. Velders, getiteld De hooge Bas en de voortzetting van P. H. Muller's bijdra- gen over het Expressionisme in de moderne Nederlandsche dichtkunst. Naar men uit de ze korte opsomming ziet, geeft deze afleve- ring van bovengenoemd tijdschrift voor het christelijk gezin, uitgave van gebr. Zomer en Keuning uit Wageningen, weer bijdragen van allerlei aard. Ziet ge rnuggen, lang van poot, 'Aarzelt niet mar. slaat ze itopd.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7