iltairssl# CmranL Het geheimzlnni LEU 1 LI,ETON. a w& mm No. 216 1928 Honderd dertigste Jaargang. Woensdag V& September. Radio-hoekje Donderdag 13 September. Hitversum, 1071 M. 10—12— Concert loor het Kling-trio. 12.30—2— Lunchmu- ick door het Trio Verhey. 2.5.Gramo- bonmuziek. 6—7.45 Dinermuziek door het twartet Rentmeester. 8—8.30 Lezing door fr A. G. Schoevers: Phytopatholoog bij den olantenziektenkundigen dienst, over Padde- stoelen. 8.30—9.30 Solistenconcert. Renee Regnard, piano. Adr. Gremme, tenor. 9.35— j J Populair concert door het Omroep- orkest onder leiding van Nico Treep. 10.15 Persberichten. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1370 M.) /Uitsluitend N. C. R. V.) 12.30-1.45 Con cert. W Cante—van Amerongen, sopraan. Mevr. L. van der Brink—Prakken, fluit. A. Adema, piano. 5.30—7— Concert. Mej. J. Bierma, sopraan. J. Stroomenbergh, bariton. Mej. A. Baartscheer, piano. 7.308.Spr.: Dr. F. J. Fokkema: Enkele mededeelingen omtrent de Nederlandsche Zendingsschool. 8— Concert, door het Com. voor Evangeli- satie-arbeid „Gideon". Sprs.: Ds. F. C. Meyster: Zoeken en vinden (De noodzakelijk- Jieid van den arbeid)Ds. J. A. Tazelaar: Bidden en werken (De Methode van den Ar beid). Adr. van der Nadorst: Daarom voort- yaren (De vrucht van den arbeid). De Evan- velisatiezangkoren Rotterdam en Delfshaven, Dir. J. Boonstra en J. J. de Vos, organist. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1120 Gramofoonmuziek. 12.20 Georgian fTrio. E. Frank, alt. 1.20—2.20 Gramofoon muziek 3.20 Vesper van de Westminster Ab bey. 4.05 Lezing. 4.20 Concert-orgelbespe- dirg. 4.50 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. Kinderuurtje. 6.20 Landbouwberichten. 6.40 Muziek. 6.45 Nieuwsberichten. 7.05 Dans muziek. 7.20 Lezing: Bird Calls. 7.35 Brahms' pianomuziek. 7.45 Lezing: The li mits of lying. 8.05 Edward German-pro- gramma. Orkest en D. Vane, sopraan. 9.35 Lezing: The way of the world. 9 50 Nieuws berichten. 10.10 Zwitsersch nationaal pro- gramma. Orkest en solis+en. 10.50—12.20 iDansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12.50 Or kestconcert. 4.05—5.05 Orkestconcert. 8.50— 11.20 Concert. Kwartet Kretlly. Hr. Nevry en Hr. Thann, Mile. Clement, zang. Hr. Lucas, piano. Mile. Dietz, zangeres. Langenberg, 469 M. 12.301.10 Mecha- pische muziek. 1.25—2.50 Orkestconcert. 6056.50 Concert. Koor, orkest en solisten. 8 20—9 15 Concert door het KleinWerag- orkest. 9.20 Gevarieerd programma. Orkest en solisten. Daama tot 12.20 Dansmuziek. Kdnigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen) 12.20—5.20 Lezingen. 5.20—6.20 Orkest concert. 6.20—8.05 Lezingen. 8.50 Populair orkestconcert. Orkest onder leiding van F van Szpanowski. 10.50—12.50 Dansmuziek Hamburg, 395 M. 6.20 Orkestconcert. 8.20 Blindenconcert. P. Dorken, orgel en piano. H. Kagel, zang. G. Kreutzfeldt, viool. E. Brummt, cello. A. Baasch en A. Burmeister, piano. Daarna voorlezing en vervolgens ca baret tot 11.20. Brussel, 509 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Or kestconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Klassiek concert in het Casino te Spa. Hr Perlemuter, piano. Mile. Dubois, zang. 10.35 Sluiten. Rechtszaken VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 10 September. TEN UITVOER LEGGING VOOR- WAARDELIJKE STRAF. De reclassant N. G. de L., vroeger te Me- demblik, is nalatig geweest in het vervullen der hem opgelegde bijzondere voorwaarden, betreffende verandering van woonplaats, zoodat omzetting der voorwaardelijke straf jyordt gerequireerd. Deze zaak werd uiteraard met gesloten ideuren behandeld. Na heropening deelde de politierechter me- de, dat de voorwaardelijke straf, 2 maanden gevangenisstraf, zal worden ten uitvoer ge- VOORTGEZETTE BEHANDELING. Daarop werd voortgezet de zaak contra den 19-jarigen Jacobus E., verdacht van een vermogensaelict, te Hoogkarspel gepleegd. De ambtenaar adviseerde een voorwaarde lijke straf en onder toezicht stelling. De officier requireerde dienovereenkomstig 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 2 jaar proeftijd en op te leggen bijzon dere voorwaarden. Naar bet Engelsch van J. S Fletcher door Mej. A. T. 69 Dokter Frobemus scheen dit voorstel rede- lijk en zelfs aanlokkcbjk te vinden. Hij ga:: t-'eiten dat hij tot praten gezind was. ,,Het werk, dat wij gedaan hebben is hoogst merkwaardig," zei hij „Ik was op het punt u er van te verb 11 en, toen die werklui ons kwamen sloven ja, toen i'k mijn eigen ge- dachten een vaster, vorm gegeven had, deel de ik ze aan enkele nitverkoren en stoutmoe- d'ge geesten mede, die ze volkomen goedkeur- den Wij begonnen in F.uropa te werken. Ons «erste werk was, ager.ten te vinden, die kon den doen, waf wij wi'den Ik kreeg een schit- terend denkbeeld Er is een klasse onder uw aristucratie, die zich willig voor mijn plannen k- fi' dc klasse, die bestaat uit adellijke, D'aar zeer arme lieden, douairieres, menschen ®et veel connecties, maar die behoeftig zijn, menschen begrijpt u, die toegang tot de hoog Bte kringen hebben, maar wier inkomens heel dein zijn. Wij slaagden er in, de hand te leg men op een uitgezocht gezelschap van die per- Vonnis conform den etsch. Veroordeelde 1 wordt gesteld onder toezicht der R. K. Re- classeeringsvereeniging te Hoorn. NOGMAALS SLUITING DER DEUREN. Hierop werd met gesloten deuren voort gezet een zaak tegen Jan W., in welke zaak alsnog werd gehoord de heer Wiggers, re- classeeringsambtenaar. In deze zaak, zedenmisdrijf betreffende, werd opgelegd 4 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 proefjaren en bijzon dere voorwaarden. Volgde nog een dergelijk geheim zaakje contra Cornelia K. Hierin werd gevorderd 3 maanden gevangenisstraf. Vonnis overeen- komstig den eisch. Het betreft hier diefstal in dienstbetrekking. DIEFSTAL VAN HUIDEN. N. de V., oud 20 jaar, van beroep arbeider, en Joh. B. K., oud 19 jaar, stonden tere-cht ter zake een in den nacht van 14 op 15 April te Spanbroek gepleegde diefstal van 8 lammer- huidjes, ten nadeele van den aldaar wo- nenden van Dam. Verdachten, bijgestaan door mr. C. Bosman, erkenden het felt. Zij hebben zich de lammerhuiden toegeeigend ten einde er centen voor te maken. Ook had- den zij een wrok tegen van Dam, omdat deze hen vroeger met een koop van kippen had bedrogen. Eisch tegen lste verdachte 40 boete of 40 dagen hecht., en tegen 2e verdachte 30 boete of 30 dagen hecht. Mr. C. Bosnian kon zich met dit requisitoir wel vereenigen, doch achtte de gevorderde boete te hoog en verzocht een belangrijk la- gere boete. Vonnis tegen ieder 25 boete of 25 dagen hecbtenis. MISHANDELING VAN WERK- WILLIGE ARBEIDERS. De 24-jarige arbeider Cornelis D. te Ber gen stond terecht op grond van het feit, dat hij in zijn kwaliteit van staker aan de steen- fabriek op 23 Mei de werkwillige arbeiders Kooij en Koning heeft mishandeld. Verdach te zeide, dat getuige Kooij met een mes naar hem heeft gestoken. Kooij verklaarde, op weg naar zijn huis, hij woont te St. Pancras, onder anderen ook door verdachte D. te zijn gevolgd. Onder Huiswaard gekomen wilde D. getuige van z'n rijwiel trekken, waarop get. met een mes naar verdachte stak. Hij is toen door D. ge- slagen. Ook Koning is geslagen door D. en door andere stakers. D. vloog op Koning af en toen hebben beiden op elkander losgesla- gen. Verdachte is nog steeds zonder werk en krijgt ook geen uitkeering. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 6 weken, n.l. op 22 October a.s. VERDUISTERING. De 26-jarige kok Joh. M. ,gedomicilieerd te Amsterdam, thans gedetineerd in de strafge- vangenis te Groningen, stond terecht ter zake van verduistering van 2, althans 1 rijksdaalder, ten nadeele van zijn kostjuf- frouw, mej. Korver geb. Briefjes Koetsveld, te Alkmaar, die aan verdachte 2 rijksdaalders heeft ter hand gesteld, ten einde daarvoor 2 kaartjes voor het circus Strassburger te koo- pen. In plaats van aan die opdracht te vol doen, is hij met het geld op reis gegaan, ten eir.de zijn stervende moeder nog een laatste bezoek te kunnen brengen. Verdachte was verbonden aan het circus en logeerde gedu- rende den voorstellingstijd ten huize van den Leer Korver, cafehouder aan de Nieuw- poortslaan. Volgens getuige moest verdachte 2 kaartjes koopen a 2.50 per stuk. Verd. beweerde, dat hij 2.50 belooning zou ge nieten. Eisch tegen verdachte, die reeds viermaal wegens vermogensdelicten veroordeeld is, maanden gevangenisstraf. Vonnis 1 boete of 1 dag gev. DIEFSTAL VAN EEN PORTE- MONNAIE MET INHOUD. De 46-jarige metselaar Klaas L. te Berk hout heeft zich in Juli 1927 schuldig gemaakt aan diefstal van een portemonnaie, inhou- dende eenig zilvergeld, die hij in de woning van Nic. Wely te Nibbixwoud in een tasch had aangetroffen. Het feit is gepleegd tij- dens de kermis 1927. Verdachte erkende den diefstal, doch beweerde, dat hij niet de be- doeling had zich die portemonnaie toe te ei- genen, doch meer uit een aardigheid. Juffr. Wely kreeg echter argwaan en op haar aan- dringen heeft hij de portemonnaie terug ge geven. Verdachte rook dien dag naar alcohol en gisteren, terwijl hij terecht stond, trouwens ook. Eisch tegen L., die niet onverdeeld gunstig bekend staat, 2 maanden gevangenisstraf. Vonnis overeenkomstig den eisch. VERDUISTERING. De los-arbeider Pieter H. te Alkmaar stond terecht ter zake van verduistering tot een to- taal bedrag van 10.83, die hij zich in zijn kwaliteit van loopknecht der firma Eichholz wederrechtelijk heeft toegeeigend, zijnde 8.33 aan ontvangen gelden en 2.50 aan Hun wenk was kostbare voorwerpen uit de historische huizen van Engeland weg te ne- men, ze ons te brengen, en na afloop van het werk vijf en twintig procent commissieloon te ontvangen. Ik ken een handige dame, die in den loop van twaalf maanden niet minder dan twee duizend pond bij haar inkomen kreeg door het werk dat zij voor ons deed." „Dat is zeer merkwaardig," zei Jimmie. „Maar wat deed u of wat doet u met de hm! geannexeerde voorwerpen?" Het gelaat van dokter Frobenius werd plechtig. „Er staat altijd een uitstekende markt open, onder verzamelaars," antwoordde hij „U zult mij niet kwalijk nemen, dat ik niet in- ga op dat deel van ons werk. Dan zou ik na- men moeten noemen. De verschillende ge annexeerde voorwerpen worden gemakkelijk door ons verkocht tegen hooge, zeer hooge, zeer hooge prijzen. Dan yerdwijnen zij „Verdwijnen?" riep Jimmie'pit. „In de verzameling van den kooper", zei dokter Frobenius. „Om nooit weer gezien te worden?" vroeg Jimmie. Dokter Frobenius knipoogde even. „Het grootste genot van den echten ver- zamelaar," zei hij onderrichtend, ,js iets te bezitten, dat niemand anders ooit ziet." Jimmie antwoordde hierop niet. Hij lette op de werklieden, die nog buiten het huis wa- {gp, Smnmmen stOhden 010 een hOpgCO gftil wlsselgeld. Verdachte erkende het feit. Hij was des- tijds wat in de war, omdat hij met zijn zus- ter, bij wien hij in den kost was, kwestie had. Hij heeft nu werk gevonden op een pa- pierfabriek te Zaandam en is bereid het toe- gebrachte geldelijk nadeel te vergoeden. De officier stelde aanhouding voor, ten einde een reclasseeringsrapport af te wach- ten. Conform besloten. Over 14 dagen her- vatting der zaak. Hierna sluiting. OM TE KUNNEN SCHEIDEN. De strafkamer der Haagsche rechtbank heeft bekrachtigd het verstekvonnis dier rechtbank, waarbij een controleur bij de P T. T. in Nederlandsch-Indie, wonende te Mr Cornelis, wegens valschheid in geschrifte is veroordeeld. Hij wilde buiten zijn vrouw om een echt- scheiding bewerkstelligen en had daartoe een, aan haar door de rechtbank gezonden aangeteekend stuk in ontvangst genomen tegen overgifte van een valschelijk met haar naam door hem onderteekend ontvangbewijs. Bij verstek had de rechtbank hem tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Thans heeft de rechtbank, gelet op de moei- lijke omstandigheid waarin beklaagde ver- keerde, en op het feit, dat hij niet op eigen verantwoording handelde, deze straf terug- gebracht tot twee maanden gevangenisstraf. Prfwpclaajl nieuws CASTRICUM. Voor de eerst-e maal sedert jaren werd ditmaal de kermis weer op Zondag gehou- den en de proef, die genomen werd, in ver- band met de vechttooneel-en op Zondagsker- missen, en waarom hier de kermis op Zon dag is afgeschaft geworden, kan schitterend geslaagd genoemd worden, want geen enke le wanklank is ver-nomen. Ook de proef van de kermis op een speci- aal terrein, mag niet mislukt heeten. Schreven we voor eenigde weken'dat de gevallen van mond- en klauwzeer aan het afnemen waren, terwijl de ziekte van niet ernstigen aard kon worden genoemd, thans is het blaadje verhangen, want gistermorgen werden niet minder dan vier gevallen aange- geven. Voor de veehouders niet zoo'n mooi tee- ken. Veiling. Aan de veiling van Ons Be- lang waren Maandag aangev.: 297 z. enke- dubbele boon-en van 25 tot 31 lA ct.11 zak fijne trosboonen van 3536 >2 ct 133 zak dubbele boonen van 52231 lA ct.11 zak capucijners van 36 tot 41 >2 ct.; 40 zak tuin- boonen van 6 tot 13K ct.; 51 zak snijboonen van 25 tot 38 ct. en 4 zak doperwten van 19 tot 23 ct., alles per Kg. De prijzen van deze tuinvruchten blijven hoog, wat te v-erklaren valt, want het gewas valt op vel-e plaatsen erg tegen. Op de z.g.n. geestgronden is de pluk dan ook al geheel beei-ndigd, terwijl daar de oogst wel geheel als mislukt kan worden genoemd. De teel op de dui-ngronden is zeer goed daarentegen. Het seizoen raakt echter ten einde. Nu ko- men de aardappels weer aan, al valt het ge was niet tegen, zooals de verwachting was, in de eerste helft van Juli; de prijzen zijn, nu de teelt in de polders een hooge opbrengst geeft, niet dat hier van een loonend be- drijf kan worden gesproken. OUDKARSPEL. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubikum der kolfclub „Onder Vrienden" en het 5-jarig jubileum van de kolfclub „Volharding" al- hier, hebben gister de feesten van den Neder- landschen Kolfbond plaats gehad. Om 1 uur had de officieele ontvangst op het gemeente- huis plaats. De wedstrijden werden om 3 uur officieel geopend door den voorzitter van den Noord-Hollanaschen Kolfbond, dr. Van Ba- len Blanken. Tot en met Dinsdag a.s. zullen de wed strijden duren. Dat de burgerij met deze feesten meeleeft, bewijst wel dat vele vlaggen zijn uitgesto- ken. Maandagmorgen werd de houtzagerij van de firma Eecen bezichtigd en werd er een boottocht gemaakt. Des namiddags om 4 uur werd de alge- meene vergadering gehouden. Dr. Van Balen Blanken opende de verga dering. Het deed spr. genoege dat de kol- vers in zoo'n groote getale wuien opgeko- men. Het was dan ook voor spr. een groot voorrecht, alien een welkom toe te mogen roepen. Met leedwezen herdacht spr. den heer van Kohlen, die in de kolfbeweging een zeer sympathieke figuur was. Ook de heer Klokke kon wegens familieomstandigheden niet aan- wezig zijn. Dit gemis werd dubbel gevoeld, daar hier anders het feit herdacht kon wor den, dat de heer Klokke 25 jaar lid is ge weest van het hoofdbestuur van den Noord- Holl. Bond. Ook de heer Paarlberg, die ver- leden jaar zoo'n ernstig pleidooi hield om de feesten in Oudkarspel te houden, kon wegens ziekte niet aanwezig zijn. Spr. hoople op een spoedig herstel. De rekening van den penningmeester werd niet behandeld, daar deze niet aanwezig was. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren F. Q. C. den Hollander, C. F. H. Klokke, R. Slot en T. P. v. d. Berg. De vaststelling van de plaats voor de vol- gende algemeene vergadering lokte nogal wat discusise uit. Koog a. d. Zaan dacht er recht op te hebben, daar zij bovenaan op den lesrooster staat en „Vriendenkring" uit Noordscharwoude, omdat zij dezen keer als plaatsvervanger stond. Koog a. d. Zaan nam er ten slotte genoegen mee, dat het vol- gend jaar de feesten in Noordscharwoude zullen worden gehouden en over 2 jaar te Koog a. d. Zaan. Bij de rondvraag stelde Barsingerhorn voor om de z.g. „snijballen" niet meer te tel- len, daar dit louter geluk is. Het punt zal de volgende vergadering cp de agenda geplaatst worden, Hierna sluiting. ZUID-SCHARWOUDE. Raadsvergadering. Maandagavond vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting ten gemeente- huize, onder voorzitterschap van jhr. van Spengler. De gemeente Noordscharwoude berichtte dat de vergoeding, volgens art. 205 der L. O. Wet 1920, bedroeg 1605.05 over 1927. De heer Dijkhuizen informeerde hoe het stond met het aantal aansluitingen in de ge meente. De voorzitter zeide, dat bij het getal aan sluitingen, genoemd in het vorige verslag nog 14 gevoegd kunnen worden. Verder was ingekomen een verzoek van het Historisch genootschap Oud-Westfriesland, om subsidie, en een verzoek van gelijke strek king van de R. K. militairenvereeniging te Amersfoort, welke behandeld zullen worden bij de begrooting voor 1929. 2. Rekeningen over 1927. Deze rekeningen zijn in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Groen, Zeeman en Dijkhuizen. Namens de commissie adviseerd de heer Groen de reke ning van het gasbedrijf vast te stellen met een winstcijfer van 676.79 en die van het electriciteitsbedrijf met een winst van 447 De commissie had met genoegen verno- men, dat voortaan de inventarisatie de goed keuring behoefde van den accountant. Rekening Burgerlijk Armbestuur. Deze sloot met een batig saldo van 739.60. De ontvangsten hadden bedragen 3109.93 en de uitgaven 2370.33. De heer Groen stelde voor de rekening goed te keuren. De heer Kramer kon zich daarmede niet vereenigen. De commissie had gemeend een opmerking te moeten maken over den post: Belegging van legaten en giften in geld. Op dezen post was vermeld de subsidie aan de vereeniging Voorzorg. Dat was onjuist. Het B. A. had deze subsidie niet mogen verlee nen, want de raad had zich daartegen ver- klaard. Over deze kwestie was reeds veel gespro ken. Er ontstond een discussie tusschen de heeren Du Burck, Kramer, Dijkhuizen en Zeeman. De heer Du Burck zou een hoogere beslis sing willen uitlokken. Administratief was, volgens den heer Kra mer, de rekening niet in orde. Het was niet om het armbe&tuur in gebreke te stellen, doch het was niet te veraedigen, dat het arm bestuur een subsidie verleende, tegen den zin van den raad. De voorzitter stelde ten slotte voor de re kening zoo te wijzigen, dat de post van be legging van legaten en giften in geld, were veranderd in subsidie aan de vereeniging Voorzorg. De raad vereenigde zich daarmede. Gemeenterekening. Deze sloot met een bedrag van 60859.91 aan ontvangsten en aan uitgaven een bedrag van 52969.14%, dus met een batig saldo van 7898.77 en de kapitaaldienst met een bedrag van 8973.50 aan ontvangsten en uitgaven. De commissie adviseerde de rekening aldus vast te stellen. De heer Groen zeide dat de commissie, in het hooge batige slot, dat verkregen was, door de abnormale hooge belastingheffing, het vermenigvuldigingscijfer was immers 1.7, aanleiding vond voor te stellen over te gaan tot het vormen van een reserve, ter stabiliseering van het vermenigvuldigings cijfer. De voorzitter zeide dat eenige vergaderin- gen terug ,00k over het vaststellen van een verordening op een reserve was gesproken Toen hadden B. en W. gezegd, dat men het- zelfde kon bereiken, door den post „onvoor- ziene uitgaven" daarvoor te gebruiken. aan het einde van den tuin, zoogenaamd pra- tend over de draden, die er van uitgingen, sommigen waren blijven praten bij den hand- wagen. En terwijl hij keek, zag hij een zestal mannen naar het huis komen, blijkbaar met de bedoeling om binnen te gaan aan den kant, waar hij zelf was binnen gebracht, en onder hen herkende hij Packe. Hierop wend- de hij zich tot dokter Frobenius. „Nu", zei hij vriedelijk, alsof zij een zake- lijke kwestie op de vriendschappelijkste ma- nier bespraken, „laten we nu die geldzaak afdoen? Hoeveel wilt ge hebben?" Dokter Frobenius nam weer een snuifje. Hij stond op en ging naar een der vele deu ren van de kamer. „Omtrent het juiste bedrag", zei hij, „zou ik graag een vriendin en medehelpster raad- plegen, een dame, die mij groote hulp ver- leend heeft. Een oogenblik hij opende de deur en stak zijn hoofd in een andere kamer „mevrouw Wytkenshawezei hij tot iemand aprekend, die daar binnen was, „wilt u hier komen?" Jimmie keek scherp naar de dame, die nu binnentrad. Hij kende haar gezicht en gestal- te reeds; wat hij nu wilde was haar van dichtbij en onder deze buitengewone omstan- digheden te zien. Zij kwam binnen, keek hem scherp en zakelijk aan, vervaardigde zich ter- nauwernood naar Scraye te zien, die luid kreunde, toen hij' haar zag, en liet zich in een I gallon dite smi dm lessenaar yao dok ter Frobenius stond. Dokter Frobenius ging ook zitten en begon zijn bril schoon te ma ken. „Wij spreken over de voorwaarden van den losprijs," zei hij, beleefd buigend voor mevrouw Wytkenshawe. „Lord Scraye is vol komen bereid en ik ben er in geslaagd, mijn- heer Tr.ckett aan te toonen. dat onze eischen billijk zijn. Nu, mijn waarde mevrouw, daar u volkomen op de hoogte is van den finan- cieelen toestand dezer heeren, op hoeveel zou u hun respectieve verplichtingen schatten?" Mevrouw Wytkenshawe sprak op duidelij- ken beslisten toon, die maakte, dat Jimmie haar nog nauwkeuriger aankeek. „In het geval van lord Scraye op twintig duizend pond", antwoordde zij. „In het ge val van miinheer Trickett op dertig." Dokter Frobenius keek de slachtoffers vra- gend aan. 1 „Hoort u, mijne heeren?" zei hij. „Nu, wat dunkt u van dit voorstel?" Scraye wenkte met een zwak gebaar, dat volkomen toestemming kon beteekenen, maar ook dat hij een verdere bespreking moede was. „Och, alles, alles!" kreunde hij. „Ik vine het goed. Laat me slechts hier weg en ik wi! alles, ik zeg alles." Dokter Frobenius wendde zich tot Jimmie „En wat", vroeg hij vriendelijk, „wat zeg* mijnheer Trickett?" Jimmie luisterde scherp. Hij was er zeker dat Paste ea de andere mannen nu in Hij moest de uitlating van den heer Groen tegen spreken, als zou het batig slot ontstaan zijn, door de hooge belastingheffing. Hij wil de mededeelen, dat geraamd was aan in- comsten 23000 en dat ontvangen was 23195, dus slechts 195 meer. Het saldo vond zijn oorzaak in het saldo van den voor vorigen dienst, een gedeelt-e van den vorigeo dienst. Verder was de post onvoorziene uit gaven niet gebruikt en had de gemeente een meevaller van de inkomstenbelasting, dienst 1926/27 van 1500. I De heer Zeeman onderschreef hetgeen de leer Groen had opgemerkt. Schommelingen in het vermenigvuldigingscijfer moeten voor- komen worden. Het vormen van een reserve oehoefde niet gepaard te gaan met het vast stellen van een verordening. Dat was niet noodig. In andere gemeenten werd eenvoudig een post op de begrooting geplaatst. We bw gonnen dan met een reserve van 8000 1928/29 sluit ook beslist weer met een flink batig saldo, waarvan dan weer op den dienst van 1928 gebracht kan worden. We hebben meer aan een reservefonds dan aan den post „onvoorziene uitgaven". De voorzitter zeide, dat hetzelfde resuL taat bereikt kan worden, door den post van onvoorziene uitgaven te gebruiken. Hij meen- de dat de 8000 niet geheel gereserveerd moesten worden. De heer Du Burck ging geheel met het advies van de commissie en de opmerking van de commissie accoord. Hij toonde de noodzakelijkheid van het vormen eener re serve aan. De heer Zeeman bepleitte nog eens de vor- ming van een reserve. De heer Dijkhuizen zeide dat de commissie van oordeel was, dat het jaar 1927 geen sal do behoefde te hebben, omdat het een slecht jaar was geweest. Nu was er toch een saldo van f 8000, de bedoeling van de commissie was nu om een reserve te vormen, om hooge vermenigvuldigingscijfers te voorkomen, want 1.7 was te hoog Het kwam wel op hetj. zelfde neer, als we het bedrag brengen op onvoorziene uitgaven, doch die post kan wel eens gebruikt worden en de reserve niet. Hij meende, dat de raad het voorstel van de commissie moest aannemen en B. en W. dien- de uit te noodigen bij de behandeling van de begrooting voor 1929 met voorstellen te komen. In deze breedvoerige discussies werd door de voorstanders het vormen van een reserve noodzakelijk genoemd. De voorzitter zeide het nut er niet van in te zien, men kan hetzelfde bereiken langs een anderen weg waarom dan nog meer admi- nistratie. De voorzitter stelde ten slotte voor het punt aan te houden tot de volgende vergade ring. Een en ander zal dan nader onder dt oogen worden gezien. De heer Dijkhuizen zeide dat in de ge meente Me a aid urn deze zaak ook op deze manier geregeld was, zooals de commissie zich dat denkt. De voorzitter meende echter, dat, zoo men tot het vormen van een reserve besloot, er een verordening behoorde te wezen. De raad vereenigde zich daarna met het voorstel van den voorzitter. De heer Kramer vroeg inlichtingen over volgnummer 123 waarop was verantwoord rijksvergoeding voor de jaarwedden van het onderwijzend personeel. In deze bedragen zit een verschil. De voorzitter zeide, dat in het ontvangen bedrag was opgesloten een jaarwedde van een onderwijzer van het vorige jaar. Dat wordt later verrekend. Daarna werd door den voorzittr :an de orde gesteld de benoeming van een nd van de schattingscommissie, daar de heer de Jong ontslag verzocht in die functie. Het ontslag werd eervol verleend, terwijl in zijn plaats werd benoemd de heer P. Boon. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. HEILOO. ";r; Ingekomen personen. J. Th. Nibbering, r.-k. H. J. Kruijs- kamp en gezin, N.H. P. A. Koppes, R.K. J. van der Laan en gez., R.K. H. Korsman echtg. G. Dekker, R.K. C. A. in 't Veld, echt. C. Vennik, N.H. A. G Temming, R.K. R. de Reus wed. A. Groe newoud, N.H. Kg. A. van Diepen, R.K. M. Piekart, R.K. E. de Jong, geen. T. Bes en gez., D.G. S. H. Koopman R.K. H. ter Buurkes, N.H. G. van Aggelen, NH. M. Tjeertes en gez., N.H. T. van Kooten, R.K. - M. A. Emmerling er gez., N.H. A. Mulder, N.HG. Man tel, N.H. Vertrokken personen. E. Chruschcz, naar Ammerzoden. A, Hendrikse wed. W. Zoetelief, naar Helder. L. Schrier en gez., naar Bergen. P. 'J. Heldoorn, naar Den Haag. Th. H. Kui- pers, naar Aalsmeer. L. A. M. Brocket, naar Koewacht. Gr. Molenaar, naar Ha- renkarspel. H. Bakker, naar Hengelo. het huis waren en hij was benieuwa, wat zij deden en wanneer zij zouden komen. Wani dat zij kwamen was wel heel zeker. Matt hij gaf geen enkel teeken en keerde zich vol aandacht naar zijn ondervrager. „Wat mijnheer Trickett zegt", antwoordde hij, is dit; waarom kent mevrouw Wyt kenshawe in haar hoedanigheid van schatter een hoogere waarde aan mijnheer Trickett toe? Lord Scraye geschat op twintig duizend, is een pair en aristocraat, mijnheer Trickett is in veel opzichten een onbeduidend persoon Waarom is zijn losprijs tienduizend pond meer dan die van den markies van Scraye?" Hij keek onder het spreken mevrouw Wyt kenshawe scherp aan, en hij- hield zijn oogen vast op haar gericht, toen hij eindigde met spreken. Maar zoo hij gehoopt had een blik tot antwoord te krijgen, werd hij teleurge- steld, het gelaat en het oog van de dame b!e- ven even hard en koud en vastberaden als altijd. Even beslist en hard klonk haar stem. „Lord Scraye," zeide hij, „heeft voor veel te zorgen; mijnheer Trickett heeft alleen aan zichzelf te denken." „Maar", antwoordde Jimmie, „ik heb trouw- plannen. Ik i'k geloof niet, dat ik meer waard ben dan Scraye." Scraye wenkte weer met zijn hand. „Hoor eens!" zei hij dronkemansachtig „Ik zal je wat zeggen! Deel het verschiL Maak er vjjf qp .twintig van. Nu?" f -

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5