Binnenland Pneiceii Sport Sea MPffe itswi wmpjte m #ae- Steven van Harn, naar fexei. J. Veenstra naar Alkmaar. A. M. Bakker, n. Hoorn. C. J. Min, naar Amsterdam Petr. J. Heldoorn en gez., naar Den Haag R Postma, naar Haarlem. URSEM. Bij den heer S. Bijnian, sluiswachter te Rustenburg is dezer dagen komen aanvli'egen een postduif gemerkt 1 ring rechterpoot Union Wattreles 5216; ring aan den linker- poot France H 27 No. 288316 en 1 gummi- ring binnen 529 en van buiten 670. Tijdens het hevig onweer op Zondag- avond werd een koe van den heer C. Blom te Rustenburg dood gestagen. Bij verschillende vngezetenen werd het electrisch iicht stukge- elagen. CASTRICUM. Gistermiddag met hoogtij spoelde aan het strand alhier aan het lijk van een onbekend manspersoon naar schatting oud 30 jaren, Igekleed in zwembroek. terwijl het gezicht ge- heel verminkt was. De politic heeft zorg ge- dragen dat het lijk geborgen is en overge- bracht naar het lijkenhuis in het dorp Het verkeerde in vergevorderden staat van ont- ibinding. Door den burgemeester werd gezorgd dat gistermiddag per radio het vinden van het lijk werd omgeroepen met als gevolg dat gis- teravond de familie van een dezer dagen ver- dronken badgast vfn Katwijk aan Zee naar bier kwam om te zien of het gevonden lijk dat van hun familielid was. Maandagavond te ruim 9 uur werd brand ontdekt in het houten woonhuis eige naar S. Brakenhoff alhier en bewoond door een zekeren Voorthuizen. De bewoners wa- ren ter gelegenheid van de kermis eenige da gen afwezig en vertoefden te Anna-Paulow- napolder. De brandweer was zeer vlug aan- wezig. Het brandende pereeel was echter niet meer te behouden, doch het gevaar voor 't beleudende pereeel kon worden bezworen. De meeste brandweerlieden waren tenge- voige van de kermis niet thuis, doch de waar- schuwer was daarom zoo actief de verschil lende gelegenhcden af te gaan, met als ge volg dat de brandweerlieden heel gauw aan- wezig waren. Het pereeel was verzekerd, hoewel niet hoog, terwijl de opgeslagen bloembollen ook verzekerd waren, doch zeer iaag. Of de in- boedel verzekerd was, is nog niet vastge- steld. WARMENHUIZEN. Men schdjft ons: 3urgemeester Burger is dood! Droeviger mare kon moeilijk op den schoo- nen ochtend van Maria Geboorte door de dorpen Harenkarspel en Warmenhuizen gaan Burgemeester Burger dood! wat een tra- gedie ligt opgesiolen in deze drip woorden! Een tragedie voor alles voor zijn talrijk ge- zin, maar niet veel minder, voor de groote gezinnen Harenkarspel en Warmenhuizen, welke hij met zooveel beleid wist te bestu- ren, en aan welker hoofd hij zich als een burgervader in den echten zin des woords stelde. Hoe groot zai zijn gemis zijn, wat zullen alien hem wfllen terug zien, op de plaatsen waar hij met zooveel eer, met zoo veel liefde, met zooveel tact werkzaam was gedurende vele jaren van zijn goed besteed leven. Vol ijver was hij in zijn verschillende functien daar werkzaam, tot nog voor slechts twee v "ken terug, en vandaag hebben zij alien, - i vele familieleden, zijn collega's uit den verren omtrek, zijn raadsleden uit beide gemeenten, zijn groote staf van gemeente- ambtenaren, zijn collega's uit de straten, een echare van dorpsgenooten en vrienden hem gebracht naar zijn laatste plaats op het vre- dige kerkhof zijner geboorteparochie Tuitje- horn. Droevig was de plechtigheid. Wij brachten een beminden over led ene weg, van wien voor het heil van zijn gezin, voor het heil van onze nijvere tuinbouwstreek, met recht nog zooveel w«rd verwacht. Wij kon- den het nog zoo moeilijk zonder hem stellen. Het moet een troost g-weest zijn voor zijn bedroefde weduwe en kinderen de groote be- langstellirig te mogen opmerken hedenoch- tend in het kerkgebrrw en op de begraaf- plaats te Tuitjeboir. Allen kwamen uiting geven van hun gevceiens van diep respect en groote aanhankelijkheid voor burgemees ter Burger-. Het hoofdaltaar was devoot versierd, in de eenvoudige lijnen, welke ook het geheele Seven van burgemeester Burger sierden. De H. Mis werd opgedragen poor den Zeer Eerw. Heer Pastoor Vonk van Tuitje- horn, geassisteerd ddor den Zeer Eerwaarde heeren Vollering, pastoor van de parochie Waarland als diaken, en door pastoor La- 6ance pastoor van Warmenhui.zen, als sub- diaken. Het zangkooi voerde cp stemmige wijze de requiem Missa-Tertia uit. Indrukwekkend waren de plechtigheden, vurig de gebeden opgezonden naar O. L. Heer. Allen deden den hemel geweld aan voor hun goeden burgervader opdat God hem toch de belooning zou schenken voor zijn geheel in den dienst van Hem geleid le ven. Een algemeen gebed werd op hartelij- fce wijze gestort aan het nog geopende graf. Zeer onder den indruk verlieten wij de be- graafplaats wetende een der besten onder ons te hebben ter aarde besteld, voelende de groote leegte welke hij rondom ons open liet. Wij zullen hem blijven gedenken in onze gebeden. Burgemeester Burger blijft in onze harten voortleven als het hartelijke toegan- kelijke, ons alien zeer liefhebbende hoofd on- zer gemeenten, die heeft geleefd voor ons en met ons op de meest ongedwongen wijze. Op het kerkhof werd een woord gespro- ken door den oudsten zoon van den overlede- ne als volgt: Uit naam van mijn moeder, zusters en breeders, zeg ik alle autoriteiten, de'gemeen- teraden van Harenkarspel en Warmenhui zen, en al hare inwoners, onzen hartelijken en welgemeenden dank, voor de veie blij'ken van deelneming ondervonden, bij het overlij- den van onze dierbaren echtgenoot en vader, die voor ons alien zoo plotseling uit dit le ven is weggeruk- da'- God zij". ziel genadig zij is onze innigate lee' Hier moge n--;; een bt-chnjving volgen van de plechtigheden. Voorafgegaan door ge- meeiite- pa rijkspolitk te IJkwggen oxer- dekt met een schat van bloemen, xransen van de Cenirale Veihngs-Vereeniging Warmen huizen en Omstreken, gemeente Warmenhui zen, gemeente Harenkarspel, gemeente Oud- karspel, waterschap N.-Holland, gemeente- personeel van Warmenhuizen, rijks- en ge- meentepolitie van Warmenhuizen en Haren karspel, Geestmerambacht, Ziekenhuis Duin en Bosch, Comm. Bestuur Provinciale Zie- kenliuizen, verschillende vereenigingen van Dirkshorn. Order de genoodigden en aanwezigen merkten wij onder anderen op: Kamerlid van der Bilt, Kamerlid Gerhard, Lid van Ge- deputeerde Staten van N.-Holland, Dr. Ben der, eerste geneesheer Duin en Bosch, bur- gemeesters van Alkmaar en Schoorl, namens Noorder Stoomtram Maatschappij Wijdenes Spaans, Dijkgraaf Hoogheemraad Noord- Hollands Noorderkwartier, Kouwenhoven en van Amstel Bond van Waterschappen, Schroder Geestmerambacht, Barnhorn Secre- taris Rijks Kieskring Helder, Van Nuland voorz. Staten Kieskring, Tromp, Secretaris Staten Kieskring, burgemeester van St. Maarten, Oudkarspel, Petten, Anna Paulow- na, Heer Hugowaard, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Winkel en Broek op Langendijk. Dominee Zillinger-Molenaar van Warmen huizen, ds. Bouma van Dirkshorn en ds v. d. Marel van Krabbendam. Dokter van Hes- teren, Warmenhuizen; Groenhart, van Dirks horn Notaris Pinxter, van Schoorldam, de gemeente secretaris H. Rijs, van Warmenhui zen en Dam, van Dirkshorn, de raadsleden van beide gemeenten, en verder diverse be- stuursleden van verschillende corporaties en vereenigingen. Tenslotte zij nog vermeld, dat onze over- leden burgervader in 1905 gemeenteraadslid werd te Dirkshorn, 1909 tot burgemeester van Harenkarspel en in 1921 tot burgemees ter van Warmenhuizen benoemd werd. Hij was voorzitter van de banne Harenkarspel, directeur van het Veefonds, bestuurslid van de kaasfabriek en voorzitter van het Burger- lijk Armbestuur te Dirkshorn. Burgemeester Burger zal nog lang in on ze herinnering blijven! Hij ruste in vrede. Waar mensch en tijger buren zijn, door L. C. Westenenk. Uitgave H. P. Leopold's Litgevers-Maatschap pij te 's-Oravenhage. Het is geen wonder, dat dit boek een bree- den kring van lezers en bewonderaars heeft gevonden. De schrijver, die als hooggeplaatst regee- ringsambtenaar gelegenheid had een groot deel van Indie goed te leeren kennen, is on der den indruk gekomen van de machtige be- koring, welke van dit reusachtig gebied van bergen en bosschen, van wilde stroomen, van vulkanen en ravijnen uitgaat. Dit alles is zoo overweldigend, zoo in drukwekkend, dat niet velen aan de suggestie dier woeste natuur ontkomen. Hier is geen plaats voor indrukken van landschapsschoon in de normale beteekenis, hier wordt men aangegrepen door den be- klemmenden angst voor eigen nietigheid bij een scnepping, imponeerend door boom- en plantengroei, waar tallooze wilde dieren in voile vrijheid ronddwalen en zich voeden met mensch en beest, die hun pad kruisen. De heer Westenenk is niet een dier nuch- tere Europeanen, die door hun binocle de bezieriswaardigheden van elke streek hebben opgenomen en zich in latere gesprekken her- inneren, dat zij daar ook nog eens geweest zijn en het heel aardig of hoogstens heel in- teressant hebben gevonden. Hij heeft aan den rand van het oerwoud geleefd, daar waar mensch en tijger buren zijn en toen de wilde pracht en kracht van deze natuur hem zijn eigen stoffelijke nietig heid deden gevoelen, heeft hij met inlanders gepraat, die weldra zagen, dat hij geen spot ter was en geen man, die slechts gelooven kan wat hij.met eigen oogen heeft kunnen aanschouwen. Toen hebben zij hem in hun vertrouwen genomen en toen heeft hij bij bet fantastische licht van een kampvuur in sprookjesachtige tropennachten geluisterd naar verhalen en legenden, naar oude overleveringen, naar een mengeling van fantasie en werkelijkheid, dat in den loop van geslachten als een na- tuurlijk evangelie door deze menschen aan- vaard is geworden. Verhalen, uit het oer- bosch, uit de rimboe, de schuilplaats van bloeddorstige dieren, van olifanten en go rilla's maar bovenal van HEM, wiens naam men in het oerwoud nimmer noemt, met het felle oog en den nooit missenden klauw, die in den bliksemsnel-suizenden aanval een flit- sende lichtschijn is van geel en grauw. De tijger, de koning van de rimboe, de bloeddorstige, de vermetele, die mannen, vrouwen en kinderen bij dag en nacht voor hun primitieve woningen weghaalt en er in metershooge sprongen mee verdwijnt, voor deze majesteit van vlugheid, kracht en bloed- dorstigheid buigen de inlanders het hoofd en in den tropennacht als geen spottende blan- da hun stemming verstoren kan, veitellen zij eikaar de oude overleveringen De heer Westenenk verhaalt wat van die oude sagen en geeft verder een serie interes- sante schetsen van allerlei jachtavonturen bij en in de rimboe. Nu eens is de tijger het jachtdoel, dan weer de wilde olifant die alles onder zijn logge pooten vertrapt, maar altijd is er doodsgevaar voor de jagers en span ning voor hen, die van het verhaal dezer avonturen genieten. Toch is de schrijver met zijn ontvankelijk- heid voor het mystieke een groote dieren- vriend en er zijn heel wat schetsjes aan het leven van allerlei exotische dieren gewijd, die hij op zijn erf groot heeft gebracht en als huisdieren bij zich heeft gehouden. Aardige herinneringen als die aan den krankzinnigen controleur en aan het avon- tuur bij den lichttoren aan den Vlakken Hoek houden den 'lezer in opanning, maar meer nog boeien zijn verhalen over allerlei dieren, die hij in hun natuurstaat heeft kunnen be- studeeren, over de zeeschildpad, de stinkdas en den neushoornvogel, maar bovenal over de machtigen van de rimboe, de olifanten en krokodillen en over Hem, wiens naam in het oerwoud door geen inlander genoemd j wordt. v De heer Westenenk is er in gesb" n T nuchteren Hollander te doen b een tropennacht aan den rand v-.. - op den voor einolics vatbaren mensch een onuitwisclibaren indruk moet inaken. Tj. Het Testament, door Peter B. Kyne; uitgave J. T. Sivartsen- burg, Zeist. Het nieuwste werk van Peter B. Kyne is Het Testament, een ontspanningsverhaal, dat natuurlijk evenals al zijn voorgangers van dezen schrijver, weer veel gelezen zal worden. De romans van Peter B. Kyne be- hooren zeer zeker tot de beste, die geschre- ven worden in het genre van ontspannings- lectuur. Geen sensatie, zooals in de Lord Listers e. d., maar goede, logisch opgebouw- de vertellingen, die door de prettige manier van schrijven, gaarne gelezen worden. Zoo ook dit laatste boek. Elmer Clarke, een eenvoudige, stoere jon- gen met een pracht-karakter werkt hard voot zijn moeder. Door zijn toedoen is de zaak, waarin hij bediende is, snel vooruit gegaan. Zooals vaker gebeurt, is Elmer Clarke tot over de ooren verliefd op een schattig kind, een meisje, dat een zeer verantwoordelijke positie op een groot bankierskantoor heeft. Graag zou hij haar willen trouwenals hij maar geld had! En dat krijgt hij, al heel onverwacht. Een oom van hem El mer heeft hem nog nooit gezien en wat hij van hem weet is niet veel goeds! is ge- storven en heeft hem een millioen dollar na- gelaten! De goede Elmer dus plotseling schatrijk! Nu kan hij trouwen met zijn beve ling. Hij vraagt haar, en zijzij wil wel, maar eerst moet Elmer wat meer levenser- varing opdoen, eerst moet hij toonen, ook als millionair te kunnen bandelen. Hij moet dus wachten, zal wachten, en belooft zijn Nellie eeuwige trouw. Maar dan komen de schaduwzijden van zijn stand: twee oplichters zullen trachten Elmer zijn pas geworven geld afhandig te maken. Een der oplichters, een schattige, verleidelijke jongedame, tracht hem in haar netten te lokken, hetgeen gelukt. Doch dank zij Nellie, die steeds een oogje in het zeil houdt, blijft Elmer bewaard voor ellen- de en armoede. Telkens weer is zij het, die hem redt uit de handen der roofvogels, tot- dat ten slotte het rooverspaar gepakt wordt. Intusschen zijn de stukken gereed gekomen en kan Elmer zijn geld halen. 't Blijkt ech ter, dat, als Elmer al zijn schulden, belastin- gen, successierechten en de noodige legaten betaald heeft, hij zelf geen cent zal_ overhou- den. Dat spijt hem echter niets, hij betaalt alles graag, alleenhij zal van Nellie moeten af zien, omdat hij haar niets meer kan aanbieden. Zelfs zijn betrekking heeft hij verloren. Totdat op het laatste oogenblik blijkt, dat al die betalingen gefingeerd zijn door toedoen van Nellie, die hem eens op de proef wilde stellen. 't Slot is natuurlijk, dat beiden den grooten stap wagen en als man en vrouw het leven verder zullen doorwor- stelen Zooals gezegd, een aardig boek, prettig be- schreven. Gelukkig geen moordpartijen, geen schoone gravinnen en een gauwdief, die later een graaf blijkt te zijn, maar „echte" menschen uit onzen tijd. En al speelt dit ver haal in Amerika, toch is het niet „Ameri- kaansch": de gebeurtenissen zijn als't ware uit het leven gegrepen, de schrijver heeft „menschen" geteekend en geen halve goden, duivels of dergelijke creaturen. Gezonde lectuur dus, die ieder kan lezen, 't zij jong of oud, arm of rijfc, en van wel- ken godsdienst ook! D u i v e n. POSTDUIVENVEREENIGING „DE POSTDUIF". Bovengenoemde vereeniging hield Zondag j.l. een wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Vilvoorde (Belgie). Afstand 191 K M. Los om 8 uur met Zuid-oostenwind en helder weer. Aankomst als volgt: 1. F. Schieman 10-03-44 2. Dezelfde 10-05-41 3. J. den Broeder 10-09-54 4. F. Schieman 10-13-48 5. P. Bakker 10-15-10 6. Tb. Buissink 10-15-51 7. F. Schieman 10-16-16 8. Th. Buissink 10-16-44 9. P. Bakker 10-16-58 10. R. Reijmer 10-17-08 11. P. Bakker 10-17-12 12. H. Balder 10-17-16 13. Dezelfde 10-17-16 14. P. Bakker 10-19-02 15. F. Feijen 10-19-30 16. Th. Buissink 10-20-06 17. J. den Broeder 10-23-40 18. F. Feijen 10-20-44 Paardeo. DRAVERIJEN OP DUINDIGT. De eerste draverijen en rennen, die deze maand te Duindigt gehouden zijn, kunnen als welgeslaagd beschouwd worden. I. Septemberprijs Prijzendraverij 4e klasse. Afstand 1600 meter. Ingeschreven 12, niet uitgekomen vier. I. Queen H., eig. A. Vlieger (eigenaar), 1630 M. in 2 min. 34 3/5 sec. (1.34 4/5); 2 Prinses Duluth, eig. A. P. J. v. d Kroon (J. Vergay), 1630 M. in 2 min. 35 2/5 sec. (1.35 3/10). II. Nibelungenprijs. Afstand 1250 meter. Ingeschreven 8, niet uitgekomen vijf. 1. Histoire d'Or, eig. W. Jochems (v d Vaart); 2. Kingston Hill, eig. H. v. Perny (eigenaar). Gewanm _jwonnen met 2 lengten in 1 min. 22 sec. III. Tristanprijs. Handicapdravertj le klas se. Afstand 2000 Meter. Ingeschreven 12, niet uitgekomen zes. 1. Cernunnos, eig. C F. Ockhorst (eige naar) 2000 M. in 3 min. 4 4/5 sec (1.32 2/5); 2. Norbert G., eig. D. A. van Stralen (B. W, Schippers Sr.) 2020 M. in 3 min. 6 1/5 sec (1 32 1/10). IV. Isoldeprijs. Prijzendraverij 2e en 3e klasse. Afstand 2100 Meter. Ingeschreven 7, niet uitgekomen vies-. 1. Quitewell St. L., eig. C. T. Ockhorst (eigenaar), 2180 M. in 3 min. 18 1/5 sec. (1.30 9/10), 2. Present H., stal C (J. M. v. d. BefgX21§0 V. Walkureprijs. Prijzendraverij 3e en 4e Idasse. Afstand 2000 Meter. Ingeschreven 11, niet uitgekomen vijf. 1. Quadraat, eig. Stal En Avant (D. Pronk) 2000 M. in 3 min 13 4/5 sec. (1.36. 3/10); 2. Queen Abbess St. L., eig. W. H. Geersen (eigenaar) 2020 M. in 3 min. 15 1/5 sec. (1.36 3/5). VI. Siegfriedprijs. Handicapdravet ij le klasse. Afstand 2000 meter 1. Friscolema, eig. G. J. v. d. Elshout (eigenaar) 2000 M. in 3 min. 5 3/5 sec. (1.32 4/5); 2. Kapt. de Bruana, eig. N. de Groot (Monchen) 2020 M. in 3 min. 6 4/5 sec (1.32 2/5)3. Karabin, eig. Stal C. (L. A F. Prins) 2050 M. in 3 min 6 4/5 sec. (1.31 1/10). VII. Waalsdorperlaanprijs. Afstand 2200 meter. Ingeschreven 6, niet uitgekomen drie. 1. Jacasse, eig. A. Rasse (J. C. Kuiper); 2. Hellebore, eig. W Jochems (v. d. Vaart). Gewonnen met 3 lengten in 2 min. 29 2/5 seconde. DE ZWAVELZUURPLAAG OVER HET IJ TE AMSTERDAM. Het vernielde bosch. Eenige maanden geleden reeds klaagden buurtbewoners over het IJ naar aanileiding van de zwavelzuurplaag aldaar. De directie van de zwavelzuurfabriek voor- heen Ketjen en Co., gaf een antwoord op de klacht, waarin zij de gegrondheid van de klachten niet ontkende, en toezegde maatrege- len te zullen overwegen om in den toestand verbetering te brengen. Inmiddels zijn nu ruim vier maanden ver- loopen en de klachten houden aan en, ge zien den toestand, hebben de klagers groot gelijk. In den Oostelijken hoek van het IJ- bosch toch, waar veel berken staan, lijkt het alsof er een boschbrand heeft gewoed. De bladeren zijn bijna geheel weg en die welke nog over zijn, zijn zwart gebrand. De blade ren van kastanjes en Amerikaansche eiken zijn bruin, tal van struiken zijn bladerloos; de ruine is groot en ook het jonge kweekgoed heeft geleden, hoewel in geringere mate, om dat de omringende hooge boomen „den eer- sten stoot" opvangen. In de volkstuintjes, althanc in die, welke het dicbtst bij de fabriek liggen, is de toe stand al niet veel beter; de groenten zijn ge heel vernield, struiken zijn verschroeid. Kip- pen, die spinazie, welke was „aangetast", te eten hadden gekregen, stierven. De bewoners van de Vogelstraten kunnen vaak de ramen niet geopend hebben, omdat de damp uit de fabrieksschoorsteenen anders naar binnen dringt. Het'inademen van dien damp geeft een weei'ge zoete smaak in den mond, wat niet aangenaam is en bovendien is die damp misschien nog wel ongezond ook. Zou er hier nu geen middel bestaan, om de fabrieksdirectie te dwingen tot het nemen van maatregelen, die de klachten opheffen? PENSIONNEERING ZUIVEL- PERSONEEL. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf en het bestuur van de vakgroep zuivelbewerkers van dien bond hebben een schrijven gezonden aan de besturen der be- trokken coop, zuivelfabrieken in ons land, met verzoek over te gaan tot de invoering van ouderdomsrente en 'n weduwenpensioen van reeds een pensioenregeling is ingevoerd, deze in overeenstemming te brengen met de verze- kering, zooals die aan verschillende fabrie- ken, overeenkomstig het advies van de Cqm- missie voor Arbeidsvoorwaarden in Fries- land, voor de personeelen en hunne weduwen bestaat, namelijk een pensioen op 65-jarigen leeftijd van 10 per week met inbegrip van ouderdom rente en een weduwenpensioen van f 6 per week. In Friesland bestaat deze rege- ling reeds aan 2 zuivelfabrieken. Verder be staan aan een groot aantal zuivelfabrieken in ons land reeds pensioenregelingen, maar tot lagere bedragen en dikwijls zonder wedu wenpensioen. NIEUWS UIT INDT6. Verduistering. De politie te Batavia arresteerde den heer J. Stikkel, boekhouder bij de makelaarsfirma der Gebroeders Dull, wegens verduistering van veertig mille. Stikkel legde een volledige bekentenis af. Hii leefde boven zijn middelen en verloor bovendien bij speculaties. Het interneerings-kamp aan den Boven-Digoel. In het „Soer. Hdllsbl." van 9 Aug. j.l. wijdt „Villanus" een artikel aan het karakter van het interneerings-kamp aan den Boven Di- goel, welke nederzetting z. i. zou kunnen mis- lukken. Niet alleen om economische redenen, maar ook omdat't op het oogenblik volstrekt niet denkbeeldig is dat zij mislukt om hygieni- sche redenen. De malaria neemt nl. sterk toe. De dokters spreken van een „ontploffing" in den laatsten tijd. De gevallen, welke ter ken nis van de geneeskundigen komen, worden veel tafrijker, naarmate het terrein verder wordt opengekapt. De gevreesde zwartwafer- koorts is niet meer zeldzaam. De sterftecijfers zijn echter nog verre van ongunstig. En dan gaat die schr. voort: „Men bedenke wel: onze reputatie, d. w. z onze positie als koloniale mogendheid, zou weinig zijn gebaat bij een sterfte-ramp aan de Boven Digoel. Wij maken er aanspraak op in dezen teerhartiger te zijn dan Russen; bo vendien zouden wij ons niet den roep kunnen veroorloven, welken Noord-Siberig en Cayen ne genieten. Men beseffe wel: Zelfs alls zij niet verban- nen waren, zouden de 150O mannen, vrouwen en kinderen, die weldra te Tanah Merah ge- vestigd zullen zijn, voor onze positie ko loniale mogendheid niet zoo gevaariijk heb ben kurmen worden, als wanneer hun koilonie voor een belangrijk gedeelte zou uiisterven. Valsche muntbiljetten. Maandagmiddcis van Bandoeng naar de gevangs-nis 1?*,plnai# overgebracht oud-legerkapt/Tyeester oud-p'akhuismee»' -r bij de Zovtreg^-' is momenteel werkzaam bij Staatsspoor- ?r. Tramwegen en wor^V i -v- een* poging to* invoer van w partf. ^al- sche muntbiljeiien van giri'dtn Verdachte bekende gedeelteli/k, Ernstige btond. slrekt complex van uit bilk opgefrokken wo- ningen in de kampong Kwitang Lebak te Weltevreden. Toen de brandweer na eenigen tijd arri- veerde, had men de grootste moeite het bran dende complex te bereiken vanwege de afge- legen ligging, zoodat men nagenoeg werkloos moest toezien, terwijl de brand zich steeds meer uitbreidde. Eerst na geruimen tijd slaagde men er in eenige slangen op het vuur te richten, doch toen was het pleit reeds be- slecht. Nagenoeg alles op het terrein van eenige henderden vierkante meters was plat- gebrand. De militairen en de padvinders ver- richtten goede diensten. Eene bevolking va omstreeks negenhon- derd personen heeft have en goed verloren Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De oorzaak is onvoorzichtigheid. DE STICHTING „VOGELENZANG." In een intieme samenkomst van bestuur en genoodigden heeft de Vereeniging tot Chr verzorging van krankzinnigen in Nederland" onder leiding van prof. L. Lindeboom (Kara- pen) en met een rede van ds. A. M. Donner emerit. predikant te's Gravenhage, te Voge! lenzang haar vijfde stichting „Vogelenzang" plechtig geopend. KOLENSTOFPLAAG TE LUTTERADE De Staatsmijn ,,Maurits" te Lutterade be^ zit sinds eenigen tijd een zeer moderne stook- inrichting. Het vuur wordt er gevoed met kolenstof, dat met groote kracht in de vlam- men wordt geblazen. Een deel van dit kolen stof schijnt evenwel onverbrand via den schoorsteen de lucht in te vliegen, tot groot ongenoegen der omwonenden. In den laatsten tijd hoort men tenminste tal van klachten, Het effect dezer kolenstofplaag moet once- veer gelijk wezen aan dat van cementfabrie- ken, alleen de kleur verschilt. Een uur gaans rond deze reuzenmijn al naar gelang van de windrichting ondervindt men bij het bleeken van waschgoed grooten overlast, om- dat zich het kolenstof erin zet. In de om^ vmg durft men vaak geen ramen meer open tt zetten, daar zich na korten tijd een laag ko- lenstof op alles legt. De boeren klagen over het bederven der groenten. Veel menschen uit de omgeving zouden aan oogontsteking lij. den, zoodat de medische dienst der mijn "vaak helpen moet. Naar verluidt, heeft men tot heden nog geen middel kunnen vinden tegen deze plaag ofschoon onderzockingen zijn ingesteld. An.' derzijds heet het, dat de mijndirectie opziet te- gen de hooge kosten voor verbetering. De ge- zondheidscommissie ter plaatse is eveneeni doende om verbetering in den toestand te ver krijgen. INST ALL ATIE SLAAPGELEGENHEDEN S. S. STATENDAM. Naar wij vernemen is de zeer belangrijke order op scheepsbedden, kooien en matras- sen voor de Statendam, het grootste passa- giersschip van de Nederlandsche vloot, thans in aanbouw bij de N. V. Wilton, voor reke- ning van de H. A. Lijn, in haar geheel opge dragen aan de bekende fabriek van beJden en stalen matrassen de N. V. Auping te De- venter, die daarvoor den strijd aanbinden moest met verscheidene buitenlandsche staii concurreerende fabrieken. Aan de Auping's fabrikaten, uitmuntend door soliditeit, moderne practische construe- tie en fraaie afwerking werd na vergelijking de voorkeur gegeven. Ongetwijfeld een groot succes voor onze goed georganiseerde Ne derlandsche Industrie en voor de Fabriek Auping in het bijzonder. MILITAIRE en civiele musici. Tot den Minister van Defensie is namens vele werklooze burgermusici telegrafisch een klacht gericht over het bevorderen hunner werkloosheid door militaire musici. Behalve losse werkzaamheden vervullen zij nu ook vaste betrekkingen in koffiehuizen en bios- copen in en buiten hun garnizoen. Thans is zelfs een burgermusicus te Rotterdam ver drongen door een fluitist van de Koninklijke Militaire Kapel. Verzocht wordt, maatregelen te treffen tot bescherming van het bestaan der burger musici en hun gezinnen. DE KONINGIN NAAR „DEN RUIGEN HOEK". De koningin is gistermiddag met gevolg uit Den Haag per auto voor enkele dagen naar Het Loo teruggekeerd. In den middag van Maandag komt H. M. weer te Den Haag, teneinde het landhuis „Den Ruigen Hoek" te Scheveningen te betrekken. Na het bezoek aan Amsterdam van 21 tot 27 dezer komt de koningin weder op „Den Ruigen Hoek" terug. Zij is voornemens daar tot 3 October te blijven. NEDERLAND EN BELGIe. Van de besprekingen, die de Nederland sche en Belgische ministers van buitenland sche zaken j.l. Maandagmiddag gehouden hebben, is het volgende, zeker wel magere, communique uitgegeven: „De minister van buitenlandsche zaken, jhr. Beelaarts van Blokland, en de Belgische minister van buitenlandsche zaken, de heer Hymans, hebben Maandagmiddag te Ge neve een lanp durig onderhoud gehoud ovef het Nederlar: h-Belgische vraagstuk. Zij hebben de oprissingen besproken, die in aanmerking zouden kunnen komen en kwa men overeen, het onderzoek daarvan voort te zetten."' Het Hbl. teekent hierbij aan: In elk geval zijn er dus blijkbaar oplos- singen, die in aanmerking zouden kunnen komen. In zooverre is het communique bemoedi- gend en bevestigt het de optimistische in drukken, die van Belgische zijde aan den heer Hymans werden toegesehreven. In verband met het feit, dat het onder houd het eerst door het Belgische Telegraaf- Agentschap kon worden aangekondigd, kun- r.en wij niet nalaten op te merken, dat de Nederlandsche onderhandelaars de Neder landsche persvertegenwoordigers tot deze ssededeeting niet in staat stelden. Bij't begin -w- deze onderhandelingen waarbij natuunijx grcerfe discretie moet worden betracht, spre ken wij toch de hoop uit, dat de Nederlano- sche pen-, wat officieele voorlichting betrerr, niet bij de Belgische zal worden achterge- ^teld

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6