6innenbnd De algemeene vergadering van de Hoil, Maatschappij van Landbouw. t ju: Buifenland Kes*k en school Provinciaafi tvieuws ons j(Van onzen eigen v-erslaggev-er). De openingsrede van dr. Lovink. Deze vergadering werd hedenmorgen om 21 uur in het Wapen van M-edemblik door jden voorzitter, dr. Lovink geopend met een jbijzonder woord van welkom aan dr Swa ying, verlegenwoordiger van de Maatschap- jpij van |jnd'bouw, dr. Berger, directeur van den Nfderlandschen Veeartsenijkun-digen 'dienst, ir. Smeding, de heeren C. de Boer, Wertegenwoordiger van het Nederlandsch (la-ndbouwcomite en K. C. de Boer. Een [.woord van gelu'kwensch richtte spr. to*- het vroegere lid van het hoofdbestuur, den heer O verwater, in verband met zijn ontvangen pdecoratie. Ook aan den heer Avis, voorzitter der afdeeling, die het initiatief tot deze ten- "itoonstelling nam, richtte spr. een woord van welkom Hij wenschte de afd. veel succes met de tentoonstelling, waaraan zooveel zorg be- •steed is. De Zuiderzeewerken Hierna ging dr. Lovink over tot een be- sch-ouwing over de Zuiderzeewerken. Het iverheugde hem te zien dat deze groote na- tuurwerken tot stand komen, Spr. brachthul- de aan hen die zich daarvoor zooveel moeite getroosten. Dit werk van de drooglegging der Zui derzee zal blijken van groote beteekenis voor ons volk te zijn. Het gebrek aan cultuur- jgrond zal daardoor nog wel niet geheel op- geheven zijn, doch het feit, dat 200.000 H.A. .grond aan Nederland worden toegevoegd, jkan met vreugde worden begroet, daar het -gebrek aan -grond een der voornaamste pun- jten is, waaronder d-e landbouw lijdt. De ;-groote lijnen zeggen ons dat de werk en een Segen zijn voor ons land. (Applaus) Het is van de Nederlandsche regeering ®eer goed gezien om tot de instelling van jeen proefpolder te besluit-en, omdat dit aan de uitgifte van de Zuiderzeegronden ten fgoede zal komen. De leiding van den proef polder b-erust bij ir. Smeding, die daarover "straks een inleiding houden zal. Spr. kan wel zeggen, dat d-e proefpolder zoo is i-ngericht dat alles er op gezet is bij het in -ge-bruik ne- men der Zuiderzeegronden ongelukken voor •Jandbouwers te voorkomen. De uitgifte van )de gronden is een landbouwbelang en spr. ihoopte dat het lapport daarover van de door de regeering ingestelde commissie spoedig y-erschijnt, opdat in h-et belang van ons volk ook de landbouw zich daarover zal kunnen uiten en met de agrarische eischen in land rekening zal worden gehouden. Bestrijding mond- en klauwzeer absoluut onvoldoende. Spr. roerde hierna aan de bestrijding van mond- en klauwzeer en oordeelde het van Ibelan-g dat regeeringsvertegenwoordigers .aanwezig waren. Twintig jaar geleden spra-k hij in de Maatschappij ook reeds over dit onderwerp en hij moest helaas erkennen, dat men op dit gebied nog niet v-eel gevorderd is. Dit is aanleidi-ng geweest, dat spr. de zaak in het hoofdbestuur ter spra-ke bracht, waarna hij naar het Duitsche instituut op "t eiland Rins is gegaan. In Duitschland wordt de zaak van het mond- en klauwzeer krachtig onderzocht. Met den wil om daar flink aan ite pakken is er reeds heel wat te voorschijn gebracht en wat daar in het instituut tot .stand was gebracht maakte op spr. grooten indruk. Ook in Engeland is men reeds veel verder dan hier te lande. In Duitschland frappeerd-e spr. h-etgeen hij in het laboratori- um had gehoord. M-en liet hem daar zien alle bacterien van de verschillend-e stadia van ibet mond- en klauwzeer bij het Nederland- sche vee en het blee'k hem, dat men daar over gegev-ens beschikt, die bij den landbouw in -Nederland bekend moeten zijn. Wat raakt iden N-ederlandschen landbouw meer dan het mond- en klauwzeer? De onderzo-ekingen, die in Rins gedaan zijn, kloppen met hetgeen in Engeland werd vastgesteld en maken de maatregelen van dat land tegenover den in- voer van Nederlandsche varke-ns verklaar- baar. Het verbod van Engeland heeft een sterke inwerking op onzen landbouw. Er mogen in Engeland ook protectionistisch-e invloeden zijn, meer dan erg is het dat er op het ge .bied van mond- en klauwzeer niets geschiedt. Het h-eeft spr. gehinderd, toen d-e directeur van het instituut in Rins met een flauw glim- lachje over de Nederlandsche serum-inrich- ting sprak. Wat doen wij, aldus spr., voor een van de bel.angrijkste kwesties, voor het mond- en klauwzeer? Wij zitten met een serum-inrich ting die 25 jaar geleden goed was, doch thans niet meer voldoet. Wij missen in Ne- jd-erlancl op dit gebied w-etenschappelijke yoorlichti-n-g. Het Hoofdbestuur machtigde >pr. dan ook deze zaak uit te werken en zoo- Sang hij als voorzitter van de Maatschappij en als particulier persoon voor de belangen (yan den landbouw zal opkomen zal er niet stil -gezeten worden voor dat aan dezen I wantoestand een einde komt. (Applaus). Hoe zeer onze poiitieke gevoelens ook Imogen uiteenloopen, toch hoopt-e spr. dat imen zich het gebied van den landbouw eens- 'gezind zal scharen achter de mannen, die zich er voor spannen dien wantoestand te •beeindigen. (Applaus). Dit is het wat de Ne- id-erlandsche landbouw het eerst noodig heeft. Met kracht za-i men zich er voor span- men en spr. rekende daarbij op aller steun. (Langdurige i-nstemming). hierna werd medegedeeld, dat uit Noord- Hollamd 32 en uit Zuid-Holland 26 afdeelin- gen vertegenwoord-igd zijn. Op verzoek zal de a.s. voorjaarsvergade- ring bij wijze van proef, in plaats van April, in Mei gehouden worden. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken hield ir. Smeding een lezing over de bereikte resultat-en in den proefpolder. Vanmiddag om 4 uur vertrekt men met autobussen voor een excursie naar dezen -lder. HULDIGING VAN D. HANS. Receptie. De receptie, die de voorzitter van den Ned. Journalisten Kring, de heer D. Hans, gister- middag in hotel Pa-ulez te 's Gravenhage hield ter gelegenheid van zijn zilveren jubi- leum in -de journalistlek, is voor den jubila- ris een grootsche huldiging geworden. Toen om half vier de heer Hans met zijn familie arriveerde en binnengeleid werd door eenige leden van het huldigingscomite, vond hij in de receptiezaal reeas een uitgebreid gezel- schap bijeen, allereerst den minister van bin- nenlandsch-e za-ken, mr. Kan, die de regeering vertegenwoord-igde, den oud-minister van on- derwijs, kunsten en wetenschappen, dr. De Visser, mr. Plemp v. Duivelana, eere-voor- zitter van den Ned. Journalisten Kring, Jo- han de Meester, eere-lid, voorts de heeren mT. J. A. de Wilde, wethouder van Den Haag, mr. D. Fock en mr. G. A. Boon, namens den Vrijheidsbond, S. v. d. Bergh, lid der Eerste Kamer, ds. Hulsman, namens den Protestan- tenbond, Holsboer, namens de Oostelijke Pers, Kouwenaar, namens de Amsterdamsche Pers, P. J. Kanter namens het Alg. Ned. Verbond, Kol. Oudendijk namens de Haag- sche afdeeling daarvan, generaal Weber, Overeynder en De Korver namens Sparta- in Rotterdam, N. J. Pattist, inspecteur 1. o., J. N. v. Hanja, voorzitter van H. O. R. E. C. A. F., terwijl ook aanwezig waren bestuurs- leden van de Katholieke, de Haagsche en van de Rotterdamsche Journalisten Vereeniging. Achter de zitplaats van den jubilaris stond van „De Nederlandsche Corinthians", van dr. van der Meulen, waarnemend burgemees- ter van's Gravenhage, van mr. Gi-llesen, oud- griffier der Eerste Kamer, van mr. Hesse, oud-lid van den Hoogen Raad der Nederlan- den, van dr. Lammerts van Bueren, presi- dent-directeur der Heldring-gestichten, van d-en heer Graadt van Roggen namens de Jaarbeurs, van de K. N. A. C-, van Cathari- na van Rennes, van den heer Verbeek, voor zitter der Haagsche K. v. K., van ir Albarda, voorzitter der S. D. A. P. Tweede Kamer- fractie, -van prof. mr. D. van Blom, van den heer Elout, van Edo Bergsma, voorzitter van den A. N. W. B., van de Vereeniging „Ons Hollandsch Lied", van den Raad van Beheer der Nenijto, van Cor Ruys en Tilly Ruys-Lus, en van den heer Willy Mullens en voorts brieven van minister-president De Geer, die verklaarde onverwacht verh-ind-erd te zijn, onder toevoeging, dat de Regeering van harte deelt in de vreugde van dit jubilee; voorts van minister Waszink, van dr. J. A. Neder- bragt, en van mr. P. J. Troelstra, die de ob- jectiviteit van Hans' geschriffen prees en hem het eerste deel van zijn „Herinneringen" aanbood, onder mededeeling, dat hem ook het tweede deel, dat in November verschijn-t, zal worden geoffreerd. De Nederlandsche Dagbladpers (de di recteurenvereeniging) zond een mand met vruchten. DE TOL TE MAARTENSDIJK. Een automobilist met een zeldzamen af- keer tegen tollen en slagboomen heeft h-eden in zijn eentje getracht den Maartensdijk schen tol zonder betalen te passeeren. Hij een groot bl-oemstuk in de rood-witte kleuren paste, in klein-er bestek, een soortgelijke tac- opgesteld. van Sparta, de club, waaraan de tiek toe als zijn collega's bij de b-estorming heer Hans steeds zijn hart verpand heeft ge- van Muide-ns sta-in-den-weg. De automobilist Klein is de mugntaar groot het leed, Veroorzaakt door een muggebeet. 'P- had, terwijl onder de verdere bloemstukken er waren van den Ned. Journalistenkring, de Kath. Journalisten Vereeniging, de Amster damsche Pers, de Oostelijke Pers, de Buiten landsche Persvereeni-ging, de H. J. V., de R. J. V., de directie en hoofdredactie van Het Vaderland, enz. Onder de verdere huldeblij- ken was een groote stapel telegrammen en andere schriftelijke gelukwenschen, w.o. een schrijven namens Prinses Juliana, over wie de heer Hans een boekje schreef bij Haar 18en veriaardag. Toen de familie Hans de voor haar bestem- de plaatsen had ingenomen en de laatste tonen van het Wilhelmus had-den geklo-nken, nam m i n i s t e r K a n het woord. Persoonlijk had spreker de kwaliteiten van den heer Hans leeren bewonderen als sport- journalist, in welke kwaliteit hij buitengewone verdiensten heeft. Spr. schetste dan den groo ten invloed, dien de journalist kan hebbenop de opinie van het publiek, dat in de courant een soort evangelic ziet. Daarom is de taak van den journalist zoo buitengewoon belang- rijk. Die taak heeft Hans goed begrepen en daarbij komt, dat hij steeds trouw is gebleven aan zijn beginsel. Zijn journalistieke eerlijk- heid is schier spreekwoordelijk. Het geheele kabinet wenscht dan ook, dat Hans nog zeer langen tijd een sieraad zal blij-ven van den Kring en van de Nederlandsche Journalistiek. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Henri Dekking als voorzitter van het huldigingscomite, die den staat van dienst van den heer Hans naging. De heer Dekking overhandigde een geschenk in portefeuille met een Moorsch omslagje, dat spr. als persoon lijk bewijs van vriendschap aanbood en mevr. Hans bood hij een bloemstuk aan. Hierop nam het woord mr. J. J. van Bol- huis, die als woordvoerder van de Haagsche journalisten getuigde van den prettigen om- gang met Hans, wiens optimisme in oprecht religieuzen zin de kracht was in zijn levens strijd. De heer Kouwenaar, namens de Amster damsche Pers het woord voerende, zeide, dat de heer Dekking reeds op uitnemende wijze aller gevoelens vertolkt had. Toch stelde spr. er prijs op, mondeling de bewijzen van hoog achting der Amsterdamsche collega's over te brengen. Hij was er steeds door getroffen, dat Hans zich wist vrij te houden van exces- sen en de leiding van den Kring wist te ken- merken door rustige bezadigdheid. Nam-ens de Vereeniging De Oostelijke Pers was de heer Holsboer uit Deventer overgeko- men om den jubilaris de hartelijke gelukwen schen dier vereeniging over te brengen. Ds. G. Hulsman huldigde den jubilaris uit naam van de afd. Den Haag van den Ned. Protestantenbond, van welke afdeeling de heer Hans voorzitter is. De heer Overeynder, het woord verkrij- gend als voorzitter van Sparta, constateerde, dat de heer Hans, hoewel deze persoonlijk niet veel aan de sport heeft gedaan, zooveel te meer deed voor de spprt. Het woord was daarna aan den jubilaris zelf. Daarop werd voorlezing gedaan van een brief van baron Baud, kamerheer ter beschik- king van Prinses Juliana, luidende: „H. K. H. Prinses Juliana nam met veel belangstelling kennis van het vijf en twintig- jarig jubileum als journalist, dat gij heden viert en droeg mij op, Hoogstderzelver op- rechte gelukwenschen aan te bieden op dezen voor u zoo heuglijken dag. H. K. H. spreelct den wensch uit, dat het u gegeven moge zijn, nog vele jaren uwe gaven aan de Nederlandsche journalistiek te wij- den." Persoonlijk kwamen in den loop van den middag den jubilaris nog complimenteeren de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, minister van Staat, ihr. mr. dr. van Karne- beek, mej. H S. S. Kuyper, dochter van wij- len dr. Abr. Kuyper, de heeren J. B. Vesters en C. J. Stolwijk, resp. voorzitter en penning- meester van de R.K. Journalistenvereeniging uit naam van die organisatie, de heer Span- iaard namens den A.N.W.B., oud-ministers' Rambonnet en Treub, mr. Bik, namens het Ora-nje Nassau-Museum, Maurits Wagen- voort, baronesse van Lynden-von Schmidt auf Altenstadt, P. A. Haakman, mej. Joh. Westerman en de heer Fernandes namens den Vrijheidsbond afd. Den Haag, de heer en mevr. Van EysdenVink, en vele anderen, o.w. tallooze collega's van den jubilaris. Telegrammen van gelukwensch werden be- halve hetgeen reeds genoemd werd, ontvan gen van minister Slotemaker de Bruine, den minister van ko'onien, dr. Koningsberger, van den voorzitter der Eerste Kamer, baron van Voorst tot Voorst, van het Tweede Ka- merlid Krijger, van jhr. ir. de Muralt, lid van de Eerste Kamer en burgemeester van Bor- culo, van den heer H. A. Tromp, voorzitter kwam aangered-en, za-g zich in sti-lte reeds meester van den vrij en doorgang, maar. ov-erwon niet. Welke argumenten de autobe- stuurder ook gebruikte, de tolbaas hield zijn heiligdom gesloten, tenzij mij-nheer betaalde. Goede raad was duur. Hulptroepen waren in geen vel-den of wegen te zien, zoodat de bestuurder besloot een ei-ndje achteruit te rijden en te wachten. Bij deze manoeuvre kwam hij echter in botsing met een anderen auto. Op dat moment kwam juist Klaaszen Maartensdijks gem-eente-veldwachter, die proces-verbaal opmaakte van de aanrijdi-ng en den automobilist tev-ens verzocht zijn wa ge n aan den kant van d-en weg te zetten. De to! bleef intussehen -gesloten. Op een gegeven oogenblik haalde de aan- vankelijk zoo halsstarrig-e bestuurder zijn portemonnai-e uit d-en zak en betaalde drie gulden en veertig cents, het bedrag, waar- voor hij bij den tolwachter in het krijt stone wegens zeventien maal passeeren op cre- diet! Ten overvloede bood de ei-genaar van den wag-en nog zijn verontschuldiging aan en toen opend-e zich de slagboom. DE TOL TE MUIDEN. In een onderhoud met een vertegenwoor- diger van de Tel. verklaarde burgemeester van Muiden: Wij hebben besloten de tolheffing te hand- haven om een ministerieel besluit betreffendc de afschaffing en vergoeding te bespoedigen. Wanneer wij thans den tol opheffen en aldus een bron van inkomsten afsluiten, kunnen wij later niet om steun bij Rijk of provincie aan- kloppen. A.s. Zondag zal naar gang van zaken worden gehandeld. De marechaussee blijft zoo lang dit noodzakelijk is. Streng zal gelet worden op het betalen van het ver- schuldigde bedrag, hetgeen m. i. toch heuscb niet te hoog is. Bovendien kunnen geregelde passanten voor een maand ineens betalen: wij maken het het publiek waarlijk zoo ge- makkelijk mogelijk. Met de mededeeling, dat nog steeds op nadere instructies van den mi nister wordt gewacht, eindigde het onder houd. Naar de Tel. nader nog verneemt, heeft de commandant van de marechaussee voor Am sterdam en het Gooi, kapitein Versteegh, gis termiddag een order uitgevaardigd, inhou- dende dat geen willekeurige aanhoudingen, zooals met den heer Floris Vos het geval was, meer mogen gesphieden, in afwachting van instructies van den minister. De heer Floris Vos heeft gistermiddag bij den burgemeester van Muiden, als hulp-offi- cier van justitie een klacht ingediend tegen den tolgaarder op grond van het feit, dat deze Maandagmiddag den tolboom niet voor hem heeft geopend, toen hij weigerde tol te be talen. WEER VERGIFTIGINGS- VERSCHIJNSELEN. Gisteren hebben wij gemeld, dat zich bij de familie Bierschenk aan de Slaghekstraat te Rotterdam ernstige verschijnselen van vergiftiging hebben voorgedaan, waaronder een geval met doodelijken afloop. Gister- avond hebben zich in het gezin van een broer van den heer B., die in de Schildstraat woont eveneens dergelijke verschijnselen voorgedaan, n.l. bij 2 kinderen, een meisje van 15 jaar en een jongen van 11. Zij zijn op advies van den huisdokter in het zieken- huis aan den Coolsingel ter verpleging op- genomen. De kinderen zeggen worst gegeten te hebben, die zij hebben gekocht bij een win- kelier in de buurt. Gebleken is evenwel, dat deze winkelier sedert enkele maan-den niet meer van die worst in voorraad heeft. De po litic zet het onderzoek voort. EEN VALSCHE GULDEN. De politie te Hoogeveen heeft een zilveren gulden in beslag genomen, die gebleken is valsch te zijn. Het randschrift ontbreekt, de kleur is blauw-achtig en overigens is ze goed nagebootst. BRANDEN. Gisteravond omstreeks 6 uur is brand uit- gebroken bij den land-bouwer A. Trouw, op den Westdijk te Nieuw-Helvoet. Men was bezig met een benzine-dorschmachine, die tegen een schuur stond. Men vermoedt, dat door uitlaatgassen brand is ontstaan. De schuur met hooi, stroo en wintergraan is in de vlammen opgegaan. De heer T. is laag verzekerd. eenlgen tijd geleden twee jonge beeicmou- wers, leerlingen van Stursa, opgedragen het werk naar diens ontwerp te voleindigen. De beide kunstenaars zullen tezamen met pro fessor Kli-ma, voorzitter van het comite, in het begin van October een -bezoek aan Am sterdam en Naarden brengen. STIJGING VAN HET AANTAL1 VERKEERSONGEVALLEN. De Algemeene Vereeniging voor Automo- bilisme en Motorisme te 's-Gravenbage heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen tegen de onrustbarende stij- ging van het aantal verkeersongevallen in den laatsten tijd. Er wordt in het adres vooral nadruk ge- legd op de wenschelijkheid van opvoeding en opleiding van weggebruikers. PROV. STATE N. Als opvolger van wijlen den heer J. Bur ger zal als lid der Prov. Staten van Noord- Holland optreden de heer H. van Nuland (R.K lief van den gemeenteraad van Scha- gen. i SPOOR WE GONGEVAL. Gistermiddag heeft op het stations-empla cement te Borculo een ernstig ongeluk plaats gehad. Tengevolge van een verkeerden wis- selstand reed een goedern-trein-locomotief op een drietal goederenwagens in, die totaal ver- nield werden. Van de twee arbeides die bij het lossen der wagens werkzaam waren kreeg de arbeider S. een ernstige hoofdwond; de an dere, M. werd licht aan den rug gewond. KORTE BERICHTEN. De 25-jarige R. Kommes, t-e Assen, die Zat-erdagavond te Smilde van zijn motor werd gesling-erd, is gisternacht in het zieken- huis te Assen aan de gevolgen overle-den. Naar verluid-t, staat nu vast, dat de b-e- noeming van mr. P. Droogleever Fortuyn, lid der Tweede Kamer, tot burgemeestex van Rotterdam aan de koningin is voorgedragen. Zij zou geschieden met ingang van 15 Octo ber. DUITSCHLAND. EEN MOORD IN DEN TREIN. Op het spoorwegtrajeet Altona—Bremen hebben spoorwegarbeiders gistermorgen het lijk van den heer Nordmann, directeur van de bij het Van den' Bergh-concem aangesloten margarinefabriek Gelmenhorst gevonden. Het schijmt, dat de heer Nordmann in den sneltrein HamburgBremen, die om 21.10 uit Hamburg was vertrokken, is vermoord en beroofd, en dat de moordenaars vervolgens het lijk uit den trein hebben geworpen. In de zakken van den vermoorde werd niets gevon den dan een spoorkaartje tweede klasse en een za'kmes. DE PANTSERKRUISER. Besluiten van den soc. dem. partijraad. 'De sociaal-democratisChe partijraad heeft gisteren, zooals niet anders te verwachten was, na een langdurig debat besloten, de door de communisten aangevraagde volksstem- ming over de kwestie van den pantserkruiser met man en macht te bestrijden. In het debat werd er op gewezen, dat d- communisten met hun voorstel niet beoogden den bouw van den pantserkruiser te verhin- deren, maar alleen aan de sociaal-democra- tisohe partij schade te berokkenen. De partij raad verwacht derhalve, dat alle partij-ge- nooten zich van stemming zullen onthouden Als tweede punt stond op de agenda de door de afdeeling Saksen geeischte bijeenroe- ping van een partijdag ter bespreking van de kwestie van den pantserkruiser. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin de partijraad nog eens met nadruk uitspree-kt, dat de partij tegen den bouw van -den kruiser is. De partijraad verwacht, dat er voor de behandeling van de oegrooting voor 1920 een partijdag bijeen- geroepen zal worden, om de principieele hou- ding van de partij ten aanzien van het pro- >leem der landsverdediging vast te stellen. Daar de oorlogsbegrooting einde Februari of begin Maart aan de orde komt, zal dus de verlang-de partijdag in den loop van Februari moeten worden gehouden. HET COMENIUSSTANBDEELD TE NAARDEN. In den laatsten tijd gingen er stemmen op om meer spoed te maken met het voleindigen van het standbeeld van Comenius, waarvan de schepper professor Stursa voor eenige jaren overleden is. Het comite, dat de gelden voor die monument inge^ameld heeft, ONDERWIJZERSVERGADERING IN DE ONDERWIJS-INSPECTIE ALKMAAR. De commissie, die zich belast heeft met de voorbereidende werkzaamheden, om het hou den van een vergadering van alle onderwij- zers en onderwijzeressen aan openbare en bijzondere scholen werkzaam, mogelijk te maken, is hiermede zoover gevorderd, dat op Donderdag 27 September a.s. die vergade ring zal plaats hebben in het cafe „Central" alhier. Des voormiddags zal de heer A. R. Mul der, onderwijzer in handenarbeid, een rede houden over handenarbeid op de lagere school. Des namiddags wordt een gemeen- schappelijke tocht naar Egmond aan Zee ge- maakt. Daar wordt een bezoek gebracht aan de koloniehuizen „Kerdijk" en „Zwarten- dijk" van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies, ge- vogld door eene vertooning van koloniefilms. De penningmeester der commissie, de heer J. G. Bosschaart, hoofd der openbare lagere school te Egmond aan Zee, ontvangt gaarne voor 20 September bericht van deei- name, onder toezenaing van 1 per post- wissel of per giro onder No. 125625, ter be strijding der kosten van vergadering en treinreis. Alle onderwijzers en oud-onderwij- zers worden opgewekt ter bijvvoning van deze eerste vergadering in de Inspectie Alk- maar. HERHALINGS-OEFENINGEN TE DEN HELDER. Op 8 October a.s. zullen te den Helder dienstplichtigen voor herhalings-oefeningen onder de wapenen komen; de onderofficieren op 1 October tevoren. INLIJVING. De dienstplichtigen van de cavalerie (lste eskadrons, niet bestemd voor paardenverzor- ger of paardenoppasser), aan wie indertijd uitstel werd verleend tot het tiidvak 'van 4 tijdvak van ctober a.s. v.. eerste-oefening in werkelijken dienst komen, tot 8 Juli 1928, moeten op 1 October a.s. voor fiil HEILOO. Dinsdag 18 September a.s. icil jn j Groote Kerk te Alkmaar het 34ste Voikscon- cert plaats vinden, waarvan de heer W H Slinger de organisator is. O. m. zal medewerking worden verleend door de bekende sopraan-zangeres mej Ho lene Cals, over wie onze muziekmedewerker in de courant van gister reeds eenige bii?™' derheden mededeelde. Speciaal voor Heiloo is evenwel Vermel- denswaard, dat uit onze gemeente een sedert kort opgericht gemengd kwartet aan boven- genoemd concert zal medewerken. Dit kw j. tet bestaat uit de dames mej. D. Maas Geesteranus, sopraan, mevr. C. Jongejan de Jager, alt, en de heeren J. Hogervorst' tenor, en J. Rus, bas. Vele Heilooers zullen zeer zeker van de gelegenheid om mej. Cals, die voor de radio- bezitters geen onbekende is, van meer nabii te hooren, gebruik maken, temeer daar op dit concert bovengenoemd kwartet, dat geheel uit Heiloosche zangers bestaat, eveneens z'n medewerking verleent. De zangliefhebbers kunnen reeds vanai heden bij den heer P. Klopper kaarten ver- krijgen. Officieele opening van de H. A. B. In tegenwoordigheid van burg, en weth eere-comite en vele genoodigden, had gister middag 2 uur de officieele opening plaats door den heer J. van Gemeren, die het wel kom aan alien toeriep en den burgemeester verzocht de openingsrede uit te spreken waaraan deze bereidwillig voldeed. Den burgemeester deed het een groot ge. noegen om de openingsrede uit te spreken In langen tijd had spr. geen tentoonstelling geopend waar hij zoo sympathiek tegenover stond, omdat burgerij en nering hier laten zien wat ze presteeren. De pessiinisten heb ben gezegdwaarvoor die demonstratie, wij weten wel wat bij de neringdoenden te koop is. Doch spr. veronderstelde, dat als men ziet wat hier te koop is men behoeft hier- voor niet naar Alkmaar of Amsterdam - de pessimisten zullen zeggen: he, ik wist niet dat dit hier ook verkrijgbaar was. Ook voor de neringdoenden is er misschien wat te leeren, men kan tot de wetenschai komen wat hier gevraagd wordt. Of demonstratie zal slagen? Als u, mijnheer de voorzitter, de leiding neemt, u, die als or ganisator uw sporen hebt verdiend, is dat reeds half gewonnen. Met den wensch dat de H. A. B. mag groeien en bloeien in't belang en tot recla me voor Heiloo, verklaarde spr. de tentoon stelling voor geopend. (Applaus en fanfares). Hierna deelde de voorzitter mede, dat pas- toor van Meeuwen en de heer W. van de Vail door drukke beziglieden verhinderd waren. Spr. hoopte, dat dit geen groote schaduw op de H. A. B. zou werpen. Hierna werd de eerewijn aangeboden, een foto gemaakt en daarna werd door den bur gemeester het lint doorgeknipt, waarna ds demonstratie werd bezichtigd, terwijl het R. K. fanfarecorps ,,St. Caecilia", directeur de heer Kuijs, zich liet hooren. 's Avonds 6 uur werd in de danstent van „De Rustcnde Jager" ee:. bioscoopvcorstel- ling gegeven voor de kinderen van alle scholen, terwijl de kleinen werden getrac- teerd. Om 8 uur werd voor volwassenen een bi oscoopvoorstelling gegeven van de inters- sante Maggi-film, doch de toevloed van be- zoekers was zoo groot, dat men besloot 2 voorstellingen achter elkander te geven. Jammer was het, dat er een dt ect aan de film kwam, waardoor niet alleen van een tweede voorstelling niets kon komen, doch men ruim een half uur moest waclden. Dit was een teleurstelling, doch niemand kon er wat aan doen. In de tentoonstellingstent der H.O.C.E. liet de Christelijke Zangvereeniging „Sur- sum Corda", directeur de heer Dorland, uit Alkmaar, zich hooren. Dit gemcngde koor zong achtereenvolgens „Bondslied", „De Boer", „IJs", „Avondklokje", „Het Regent" en „Holland" en het zal voor velen een openbaring zijn hoe goed dit koor zingt. Daarna liet het fanfarecorps „Eensgezind- heid", directeur de heer A. Meines uit Wor- merveer, zich hooren, wat een aangename afwisseling gaf. In de zaal van de N.V. „H.O.C.E." werd door de damesafdeeling van „D. O. V. E. S." een rijendans en vlinderdans uitgevoerd, waarvoor de leidster, mej. Langeberg, uit Afkmaar, een compliment verdient. Ook ver- dient de gerant, de heer Tjeertes, een woord van dank voor de mooie belichting van deze groepen, welke hij belangloos aan het co mite had aangeboden. In de Buurt was het druk, de illuminatie bood een mooi effect. De eerste dag is goed geslaagd, het aantal betalende bezoekers is 861 geweest. Heden (Woensdag)avond en Donderdagavond houden de heeren W. Ta- mis en J. G. Hazeloop een causerie over den tuinbouw in Nederland, een en ander verdui- delijkt door lichtbeelden, waarbij de heer W. Balk uit Alkmaar, geen onbekende in deze streek, zal assisteeren. Dezen en morgenavond is een rijk variee- rend program opgesteld. Voor bijzonderhe- den zie men de heden geplaatste advertentie. ZUID-SCHARWOUDE. Als een bijzonderheid vermelden wij, dat ■>ij den gehouden kolfwedstrijd te Oudkarspel uitgeschreven door den Ned. Kolfbond, onze plaatsgenoot, de heer P. Molenaar, den lsten orijs behaalde met 164 punten, zijnde het loogst aantal punten, dat tot dusverre bij dezen bond behaald werd. BAKKJM. Mej. A. Boes alhier is bestemd voor uit* zending naar Ned. Indie, om te worden ge- plaatst als verpleegster le klas oij het krank- zinnigenwezen. OUDE NIEDORP. - (Aug.) Geboren Gerardus, z. van Johannes Veldman en Grietje Bloothoofd. Antho- nius, z. van Anthonius Ruiter en Adriana Bakker. Afra Cornelia, d. van Cerrit Bruin en Petronella Kuijper. Geertruida Petronella, d. van Mathijs de Graaf ea Maartje Dekker. Qverleden Anthonius Ruiter, 3 da- gen. Jacob Molenaar, 95 jaar, weduwnr van Brechtje Zut. Petrus Droog, 41 jaar, weduwnr. van Vronica Jong. A'y .'tr'

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 8