DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ij prui'mHoch dohiG.? 1 No. 217 Honderd dertlgste Jaargang 1928* innit«otnentspri|s bij vooruitbetaling per 3 maanflen f2.—fr. per post f2.50. JBewijsii. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar pTaatsruIinte. A Brieyen franco N.Y. Bock- en HandeMr. v.b. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Administr. No. 3. Eedactie No. 83. DOIDERDAE 13 SEPTEMBER DageBgjksch overzicht. Buifeniand Dif nmnmer besfaaf nit 2 bladen Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. OE RUST IN SPANJE VERSTOORD. Een opstand bijtijds onderdrukt. Talrijke arrestaties. Ook een deel van het leger er bij betrokken. Zooals men gisteren reeds onder de tele- grammen heeft kunnen lezen is er in Spanje een nieuwe samenzwering ontdekt, waarbij talrijke personen gearresteerd zijn. Bij de sterke censuur, die in Spanje iheerscht, is het natuurlijk moeilijk, uit de schaarsche berichten op te maken, in hoever- re de beweging als ernstig beschouwd moet worden, maar het feit dat Primo de Rivera oogenbiikkelijk naar Madrid is gekomen en de berichten over het groot aantal gearres- teerden (een 300) en het bijeenroepen van den ministerraad doen toch wel vermoeden, dat er lets ernstigs aan de hand is. Een UnitedPress-bericht uit Madrid meidt, dat de minister van binnenlandsche zaken erkend heeft, dat hij Dinsdag talrijke bevelen tot arrestatie heeft uitgevaardigd, waardoor de politie handen voi werk heeit. Tot nu tee zijn 300 menschen gearresteerd. Naar het schijnt, waren de leiders radicale politici, voor het grootste deel Catalomers, die voor de uitvoering van hun plannen den steun zochten van nilitairen en daarom bi] de ontevreden troepen-afdeelingeu propagan da voor de revolutie maakten. Bij de opstan delingen hadden zich communisten aange- sloten bij de liberalen en repubiikeinen Het plan was, om alle leden van het di- redorium te arresteeren, te berechten en te deporteeren. Op 14 September moest in het geheele land een algemeene staking uitoie- lijk harerzijds voorstellen voor de voortzet- ting der onderhandelingen te doen. DUITSCHLAND. HET ONGELUK OP DE ELBE. De oorzaak. Toch drie vermis- ten. Een politiek naspel. Over de oorzaken van het ongeluk op de Elbe loopen de meeningen uit elkaar. De ka- pitein van de Konigin Louise heeft aan de politie van Altona verklaard, dat de Engel- sche boot de schuld draagt, De kapitein zeide o.a.: Ik lag met de Konigin Louise voor het Schweinesand en wilde na het vuurwerk naar den steiger te Blankenesse varen. Ik lag stil en zonder drift op stroom. Ik gaf den En- ENGELAND. MOORD OP EEN GOUDZOEKER. Zeventien inboorlingen gedood. Er zijn zeventien inboorlingen gedood bij een gevecht met kolonisten in het N.W. dis trict van Zuid-Australie na een moord op een goudzoeker. De inboorlingen zijn in den laat- sten tijd erg roerig geweest. Zij vielen kolo nisten aan en docdaen hun vee. MACDONALD EN DE VERKIEZINGEN. Zijn candidatuur. Macdonald, de leider der Arbeiderspartij, heeft aangekondigd dat hij zich bij de volgen- de verkiezingen in een district in het graaf- schap Durham candidaat zal stellen in plaats ken Dat zou dus morgen moeten zijn, juist op den dag, dat de dictatuur vijt jaren het bewind in handen had. gehad. Voor dezen dag had de regeering een groot feestelijk programma in elkaar gezet en de samen- zweerders achtten klaarblijkelijk dif moment guns tig. om hun poging te wagen, daar een groot deel van het Madrileensche garnizoen aan de feestelijkheden zou deelnemen. De samenzwering is te Barcelona ont dekt. Onder de gearresteerden bevinden zich naast vele onderofficieren van het leger, van wie de politie wist, dat ze met de samen- zweerders bijeenkomsten hielden, de leider der republikeinsche partij Alexander Ler- roux, de republikeinsche gedelegeerden Bar- rioberre en Azzati en waardigheidsbeklee- ders bij de vrijrnetselarij, journalisten en de voorzitter der Lig& voor de Rechten van den Mensch in Cataloiiie. Tot de beschuldigden behooren de oud- minister-president Sanchez Guerra en oud- minister Cambo. De gouverneur van Barcelona moet ver klaard hebben, dat de samenzwering een zeer gevaarlijk karakter droeg en daarom zeer krachtig aangepakt diende te worden Een Luropa-pressbericht meldt voorts, dat het complot een veel grooteren omvang had dan de eerste berichten lieten verwachten. Te Valencia moet het tot een bloedige bot sing tusschen de opstandelingen en de poli tic, versterkt door de burgerwacht, zijn geko men. De opstandelingen hadden gepoogd ihet raadhuis te bezetten. Generaal Giroma is hier gearresteerd. I e Bilbao zijn honder- den plakkaten opgehangen, waarin de be- volking tot strijd tegen de tyrannen en tot bevrijding van het Spaansche volk werd op- geroepen. Te Saragossa had de beweging zich tot het garnizoen uitgebreid. Een groot aantal officieren en soldaten werd gearresteerd. Al le afgevaardigden, die vereenigd waren op het vakvereenigingscongres zijn gearres teerd. De regeering heeft een extra-censuur ingesteld. Te Madrid wordt het garnizoen in het ge- weer gehouden. De plaatselijke bevelhebber heeft de officieren tot een bespreking op het ministerie van oorlog uitgenoodigd. Primo de Rivera heeft een buitengewonen ministerraad bijeen gercepen en hij heeft be vel g eg even het garnizoen van Madrid door troepen uit de provincie te versterken. De opstand in Spanje blijkt dus nog niet zoo onschuldig te zijn als de eerste berich ten uit Spanje wel deden vermoeden En de positfe van Primo de Rivera is niet bij- zonder benijdenswaardig Voor de zoo- veelste keer heeft men getracht, Spanje tot een terrein van bloedigen opstand te maken Deze keer schijnt het mislukt te zijn. gelschman met de stoomfluit het signaal dat van te Aberavon in het kiesdistrict Glamor- ik om wilde zwaaien. Deze heeft klaarblijke- j gan, ijk dat signaal niet begrepen, waarop de aanvaring plaats vond. Onze machinekamer Hep vol water en het licht ging uit. De En- gelschman schoof ons een juiste manoeu vre van den loods van de Cornwood in snelle vaart op het strand. Er worden thans 3 menschen vermist, die vermoedelijk bij de aanvaring omgekomen zijn. Van de 6 menschen, die in het ziekenhuis van Blankenesse opgenomen waren, zijn er 4 gisterochtend weder ontslagen. De verwon- dingen van de overigen zijn niet van ernsti- gen aard. Men zegt, dat de Deputation fiir Handel, Schiffahrt und Gewerbe, die dezer dagen zal vergaderen, het plan heeft een verbod tot het afsteken van vuurwerk aan de oevers van de Elbe uit te vaardigen. De raad van toezicht op de scheepvaart zal de aanvaring Maandag al behandelen In- tusschen schijnt ook dit ongeluk betrokken te moeten worden in den strijd tusschen Pruisen en Hamburg. De waterstaat te Marburg is er althans dadelijk bij geweest om te zeggen, dat er tijdig besprekingen tusschen de Prui- sische en de Hamburger autoriteiten zijn ge- voerd over het vuurwerk, doch dat Hamburg klaarblijkelijk verzuimd heeft de groote scheepvaart te waarschuwen. DOOR STRUKROOVERS OVERVALLEN. Een auto uit Hamburg is Dinsdag op den grooten weg bij de boschwachterij Geest- hacht overvallen door struikroovers. Deze brachten de auto tot stand door-een grooten steen door de voo'ruit te werpen naar den chauffeur, die echter ongedeerd bleef. De in- zittenden van de auto lieten zich echter door het: „je geld of je leven'' van de roovers niet van de wijs brengen, maar verzetten zich en met behulp van een voorbijkomenden motor- fietser slaagden zij er tenslotte zelfs in twee van de struikroovers vast te houden en mee te nemen naar Bergedorf, waar zij aan de po litie overgeleverd werden. Men meent te weten dat het district Sea- ham is, welks zetel wordt ingenomen door Sydney Webb, die minister was in het La- bourkabinet. WIJZIGINGEN IN HET KABINET. Acht vacatures. De „Daily Telegraph" verneemt, dat er vlak voor de algemeene verkiezingen van het volgende jaar een medededing zal worden gedaan inzake wijzigingen in het ministerie van Baldwin, noodig geworden door de wen- schen van verschillende leden, ingegeven door gezondheids- en andere redenen, Joynson Hicks wenscht met het oog op zijn gezond'heid „binnenlandsche zaken" te verla- ten voor een minder veeleischende functie. Dan worden genoemd Chamberlain (buiten- landsche zaken), Balfour (de bejaarde lord- president of the Council), Bridgeman (mari ne), d-e markies van Salisbury (lord privy seal en leider der regeering in het Hooger- flink van den ex-vorst, dat hij verschenen was en voegden er bij, dat hij niet behoefde te vreezen voor een onrechtvaardige behandeling in verband met de onthullingen over de moordzaak-Bawla. Men herinnert zich, dat het hier betreft den moord op den koopman Bawla te Bom bay, den vriend van Moemtaz Begoem, door een dansmeisje, vroeger aan't hof van den ex- maharadja verbonden; naar men weet, is de maharadja kort daarna afgetreden en on- langs getrouwd met een Amerikaansch meis- je, Nancy Miller, die zich vooraf tot het Hin- doei'sme had bekeerd. EEN DOOR EEN PREDIKANT GESTAAFDE SPOOKGESCHIEDENIS. De correspondent van de Londensche Star deelt mede dat bij het herstel van de uit de 14de eeuw dagteekenende pastorie te South Mimms menschelijke overblijfselen zijn ge- vonden, vlak onder den vloer van een slaap kamer, waar het vele jaren gespookt had. Ds. Allen Hay, de predikant, vertelde dat hij, dadelijk nadat hij, dertig jaren geleden, zijn intrek in de pastorie had genomen, ge- merkt had, dat er af en toe om drie uui 's nachts een geest in zijn slaapkamer op be- zoek kwam. Een tante van den dominee zag op zekeren dag toen zij de slaapkamer voorbijkwam, een lange dame in ouderwetsche kleeder- dracht uit die kamer komen en de trap afloo- pen. „Wie is die logee?" vroeg de tante en zij beschreef wat zij gezien had. De vrouw van den dominee antwoordde: „Wij hebben geen logee gehad. U moet het spook gezien heb- ben." Een andere maal toen de dominee niet thuis geslapen, had de tante die daar niet huis), Steel Maitland (arbeid) en Cunliffe van wist, geklaagd dat de dominee s nachts VOLKENBOND. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Miiller weigert een memorandum in te dienen. Over het verloop der gisteren gehouden besprekingen tusschen de vertegenwoordigers van de vijf bij de bezetting van het Rijnland betrokken mogendheden, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat de Duitsche Rijks- kanselier Miiller uitdrukkelijk geweigerd heeft in een memorandum voorstellen van de Duitsche regeering vast te leggen. De Rijks- kanselier zou hebben verklaard, dat Duitsch- land verwacnt dat thans eerst de geallieerden hun standpunt zullen bepalen ten opzichte van het Duitsche voorstel tot ontruiming van het Rijnland. Voordat de geallieerden principled hun standpunt hebben uiteengezet is het voor de Duitsche regeering niet moge- EEN VREEMDE GESCHIEDENIS. Vijf moor den door een jonge vrouw De Berlijnsche recherche houdt zich bezig met het uitzoeken van een allerzonderlingste geschiedenis. Een jonge vrouw is zich n.l. komen aange- ven. Zij beweert vijf moorden op haar gewe- ten te hebben. In den loop van de laatste ja ren zou zij twee jonge vrouwen, een kind en haar grootmoeder gedood hebben, terwijl zij beweert onlangs in het Grunewald een jon- gen man vermoord te hebben. De vrouw is 26 jaar; zij is het vorige jaar uit Nemmingen naar Berlijn gekomen om te dienen. Haar slachtoffers heeft zij met cyan- kali vergeven. Den moord in het Grunewald heeft zij tot in details beschreven De juistheid van de verschillende aanwij- zingen van de vrouw wordt thans onderzocht. DE MOORD IN DEN TREIN. De dader(s) nog niet opgespoord. De politie te Bremen is er tot dusver nog niet in geslaagd de(n) moordenaar(s) van den in den sneltrein AltonaBremen ver- moorden directeur-generaal van de Delmen- horster Margarinefabriek, den heer Nord mann, op het spoor te komen. De eenige aan- wijzing, die men heeft, is een stroohoed, die langs de spoorlijn, in de nabijheid van het lijlc van den heer Nordmann werd gevonden. Deze hoed is, naar uit het etiket blijkt, af- komstig uit een hoedenwinkel te Rotterdam, en men vermoedt derhalve, dat de dader deel uitmaakt va,n een internationale misdadigers- bende. Te oordeelen naar den toestand van het lijk moet er een wanhopige worsteling tus schen den h-eer Nordmann en zijn aanval- ler(s) hebben plaats gehad. De spoorwegdirectie heeft een bedrag van M. 1000 uitgeloofd aan degenen, die mede deelingen kunnen verstrekken omtrent den moord. BEDROG OP GROOTE SCHAAL. Valsche orders. De Bremer, koopman Ido Behrens heeft zich schuldig gemaakt aan bedrog op groote schaal door aan eenige fabrieken orders te geven tot het leveren van allerlei artikelen, naar het heette vopr een scheepvaartmaat- schappij; volgens een mededeeling van offi- cieele zijde trad hij ook op als lasthebber van werven, hotels en pensions. De verstrekte orders beloopen een millioen mark. Tot dus ver zijn ongeveer 300 wissels, tot een totaal- bedrag van 600.000 a 700.000 mark, ge- protesteerd. Volgens het O. M. te Bremen ozu de affaire waarschijnlijk tot een der grootste schandalen uitdijen, Je ooit zijn .voorgekomen. Lister (handel) als leden van het kabinet, die bij deze wijzigingen betrokken zouden zijn Aan Birkenhead (Indie) wordt naar men weet het voornemen toegeschreven de regee ring voor de City te verlaten. Verscheiden ministers zullen alleen van plaats verwisselen, maar het is onvermijde- lijk dat er in belangrijke mate nieuw bloed in het ministerie zal worden gebracht. Volgens de „Daily Telegraph" wordt ver- dcr verwacht dat Baldwin een gunstig ant- woord zal geven op het verzoek, dat op de aanstaande conservatieve partijeonferentie aan de regeering zal worden gedaan om d-e safe-guarding politiek uit te breiden. CHAMBERLAIN GAAT VOORUIT. Hij denkt niet aan aftreden. Sir Austin Chamberlain heeft verklaard dat de reis hem wonderlijk veel goed heeft gedaan. De geruchten, dat zijn aftreden aan staande zou zijn, zijn onzinnig. Hij rekent er op zijn functies bij zijn terugkeer in Novem ber te hervatten. Gevraagd naar het Fransch-Britsche vloot- accoord herhaalde Chamberlain, dat dit uit- sluitend een poging is om het Fransche en Britsche standpunt met elkaar in overeen stemming te brengen. Het doel is het aan de Ontwapeningsconferentie voor te leggen. Hij is van oordeel, dat zijn rede in het Lagerhuis voor het parlementair reces, waarin hij een uiteenzetting van den aard van het accoord gaf, te kort was ten gevolge zijner ziekte. An ders, zoo zeide hij, zou het misverstand zich nooit hebben voorgedaan. PR INS GEORGE IN CALIFORNIe. Het vaderlijk verbod. Prins George brengt een bezoek aan Cali- fornie en onder de bezienswaardigheden, die zijn prinselijk-oog niet mogen voorbijgaan behoort natuurlijk ook Hollywood, het land dat zoo gemakkelijk prinsen doet ontstaan en sch-itteren. Juist door de talrijkheid van de prinsen op het filmdoek mak men echter ver wachten, dat een echte prins van koninklijken bloede er opgeld zal doen. Volgens een be richt van de New York Herald heeft prins George al opgeld gedaan, voor hij nog in Hollywood was. Gemeld wordt n.l. dat hij reeds in gezelschap van een Amerikaansche film-ster op weg was naar Hollywood. Ze zouden er per vliegtuig heen gaan. Prinse- lijke gangen, vooral als ze door de lucht gaan blijven echter moeilijk onopgemerkt en zoo kwam er, juist toen de prins te Santa Barbara met zijn ster in het vliegtuig zou stappen, een telegram van zijn koninklijken vader, waarin hem verboden werd door de lucht te reizen. De prins was danig teleurge- steld en de film-prinses niet minder, staat er in het bericht. Want die had er op gerekend om op koninklijke wijze met haar koningszoon in Hollywood uit de lucht te komen vallen en zoo goede reclame te maken. Al mag hij mi niet door de lucht gaan, toch is prins George van plan de filmstad te gaan zien en genieten tenzij er nog een telegram komt. f DOOR VROUWEN VERVOLGD. De ex-maharadja van Indore ver- schijnt voor den rechter. Wij hebben dezer dagen gemeld, dat dc- ex-maharadja van Indore door een Hindoe- wmm Nou. da's me ook n vraag,1 Maluurlijk. eo walgraag! Die lekhere. sappige Heb ik altya in m'n zak. om drie uur bij het naar boven gaan zoo leven had gemaakt dat zij er wakker van ge worden was. De vrouw van den dominee was alweer overtuigd dat het spook haar parten gespeeld had. Een anderen keer zag een gemeentenaar het spook in de kerk. Het knielde eerst bij het altaar en liep toen kalm naar de sacristie. EEN NIEUW TYPE VAN INBREKER Hampstead wordt verontrust door een meuw type van inbreker. Mevrouw Moses, een weduwe, vertelt dat zij hem's nachts door haar slaapkamerraam zag binnenkomen. Hij maakte geen leven (later vond men een paar viltpantoffels die hij aan had gehad) en geen licht. Het eerste wat hij deed was alle deuren in het heele huis open te zetten, tot de straat- deur toe, om gauw te kunnen wegsnappen Toen kwam hij in de kamer van de verschrik- te vrouw, die zich slapende hield, terug en haalde al haar kostbaarheden en een hand- tasch met geld weg. Vervolgens plunderde hij de slaao-kamer van haar neef Rex. Daarna begaf hij- zich naar die van haar zuster mevrouw Cohen, die ook wakker werd en den- kende dat haar neef Rex slaapwandelde, uit bed kwam. De inbreker sloop snel weg, en de voordeur uit. Toen mevrouw Cohen haar neef in een gezonden slaap op bed zag liggen, be- greep zij dat er onraad was, maar was het te laat. De bandiet had in het geheel voor een waarde van 500 tot 600 alleen van mevrouw Moses meegenomen. Haar n Rex mist zijn gouden sigarettenkoker, zijn met diamanten bezette platina manchetknoo- pen en nog een paar dingen, die de inbreker alle op den tast buitmaakte. BELGIe. VANDERVELDE VOOR DE ONTRUI MING VAN HET RIJNLAND. De voormalige Belgische minister van buitenlandsche zaken Vandervelde heeft zich te Buenos-Ayres verklaard voor een ver- vroegde ontruiming van het Rijnland. Van de bezetting hiervan ondervinden noch Frankrijk, noch Engeland of Belgie voor- deel; integendeel, zij is meent hij de oorzaak van groote nuttelooze uitgaven. FRANKRIJK. DE DIEF GESNAPT. In de gevangenis te Parijs zit een Belg ge- vangen, die getracht heeft een Amerikaan bij wien hij in dienst was, te berooven. De Amerikaan, Andrew Graves, was tot de ont- dekking gekomen, dat hij sinds eenigen tijd bankbiljetten van 100 fr. miste. Zijn verden- king viel op zijn bediende. Gedurende een week schreef hij de nummers der biljetten op, die hij in den zak van zijn jas opborg 'sMorgens kwam de bediende deze jas, na haar geborsteld te hebben, terugbrengen en dan ontbrak er steeds een biljet. Op een morgen toen de bediende weer bin- nenkwam het was nog vrij donker sprong de Amerikaan uit zijn bed, greep naar een pijp, die hij als een revolver op den bediende richtte, en beval hem zijn handen op te steken. In doodelijke angst bekende de bediende onmiddellijk, met alleen dien dag maar gedurende tal van maanden bankbi jetten uit het pak van den Amerikaan gesto- len te hebben. De politie stelde een onderzoek in de ka mer van den bediende in en vond daar 20 Kamer medegedeeld, dat hij bij het weer bij* eenkomen van de Kamer een interpellatie zal indienen over de redevoering van Briand en de voornemens der regeering met betrekking tot de ontwapening. POLEN, GAAT PROF. VAN HAMEL HEEN?, Een Italiaan als cammissaris te Dantzig. Naar uit Dantzig aan het „Berl. Tag." wordt gemeld, verluidt daar ter stede dat de tegenwoordige Volkenbondscommissaris, prof. Van Hamel, zal aftreden en door een Ita. liaansch diplomaat zal worden opgevolgd. Volgens den correspondent heeft men ten minste te Dantzig bericht ontvangen, dat de Italiaansche regeering reeds bij de bij den Volkenbond aangesloten landen heeft aan, vraagd, of de candidaat, dien zij voor commissariaat heeft gesteld, hun aange- naam is. ALBANI6. DE KONING VAN ALBANIe. Koning Zogoe van Albanie heeft in een gesprek met een vertegenwoordiger van een blad te Tirana verklaard, dat de titel van ko ning der Scipetaren door de nationale ver- gadering is vastgesteld, omdat de kroon niet is geerfd en om er den nadruk op te leggen, dat de proclamatie des konings beantwoordi aan den wil van het heele Albaansche volk. Behalve Italie en Griekenland heeft ook dongarije, dat geen diplomatieken vertegen woordiger te Tirana bezit, aan den nieuwen coning zijn gelukwenschen doen toekomen. DE NIEUWE TOESTAND IN ALBANIe. De Albaneesche premier heeft in een rede n de Nationale Vergadering zijn voldoening uitgesprok-en over het feit, dat Italie, Gne- kenland en Hongarije de monarchie hebben erkend. Hij verwachtte, dat spoedig 'n groot aantal andere staten eveneens de Albanee sche monarchie zullen erkenoen, daar. in ge- leel Albanie orde en rust heerscht. De Nationale Vergadering heeft met al gemeene stemmen een motie van vertrouwett in de regeering aa-n-genomen. TSJECHO SLOWAKIJE. HET SPOORWEGONGELUK. Ernstige klachien. De opruimingswerkzaamheden op de plaats van het spoorwegongeluk bij Saitz du-j ren nog steeds voort. De materieele schade wordt geschat op drie millioen lnronen. Dinsdag vertoefde de minister van het spoorwegwezen een uur lang op de plaats des onheils. Welke beslissingen hij genomen heeft, is nog niet bekend. Het is alleen geble- ken, dat de vertegenwoordigers van de pers onder nog strenger toezicht zijn gesteld. Den persfotografen werd o.a. belet opnemingen te maken. De houding, die door de ambtenaren bij het ongeluk worat aangenomen, geeft tot critiek sche vrouw is aangesproken voor een stevig i bankbiljetten welker nummers alle overeen bedrag, dat in de duizenden ponden loopt, - - - omdat hij haar en haar dochter uit Bombay zou hebben weggelokt en tien jaar in Indore zou hebben gevangen gehouden. De ex-maha radja is thans zelf voor het gerechtshof te Bombay verschenen om de bevoegdheid van dit college te betwisten van de zaak kennis te nemen. De rechters hebben hem evenwel in feet ongelijk gesteld, doch noemden het tevens stemden met die welke de Amerikaan geno teerd had. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. En de Fransche Kamer Behalve He socialistisch-radicale afgevaar- d'gde Montigny heeft ook de socialistische afgevaardigde Bjacke den voorzitter van de aanleiding. De spoorwegdirectie heeft zich in geen enkel opzicnt opgewassen getoond tegen het reddingswerk. In het station Saitz was geen bruikbaar verbandmateriaal aanwezig. De eerste hulptrein bracht alleen arbeiders en geen doktoren mede. De vrijwillige red- dingsbrigade van Brunn een Duitsche in- stelling werd niet te hulp geroepen, maar alleen de Tsjechische reddingsdienst, die verder slecht uitgerust is. De Duitsche red- dingsbrigade kreeg eerst door een particulier bericht kennis van het gebeurde en kon dien- tengevolge slechts met groote vertraging op de plaats des onheils arriveeren. Toen de eerste Duitsche hulptrein gewonden naar Brunn bracht, verhinderden leden van den Tsjechischen hulpdienst, die zonder wagen aan het station waren, Tsjechische gewonden („hun" gewonden!) naar het ziekenhuis te vervoeren. Ook aan de officieele berichtgeving schijnt nogal wat outbroken te hebben. Negen uur na het ongeluk werden in een officieel bericht niet meer dan vijf zwaar- en eenige lichtge- wonden vermeld. De oorzaak. Uit Brunn wordt gemeld, dat van de slachtoffers van het spoorwegongeval vier personen, drie vrouwen en een man, niet gefdentificeerd konden worden. Dinsdagavond te acht uur was het oprub mingswerk zoover gevorderd, dat het spoor1" wegverkeer weer in beide richtingen kon wor« den hervat. De bladen eischen in verbaro met het on* r i mi .alarJ 711 {jCdi Cli 1C1UC1 uci ill nci 11 7V7 r 1111 t i1 1 nm Hrip 1111 r-hn naar hoveil P2L2LR ZOO II 1 1 T~\ L AftXi "T1 OM 1 M

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1