DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. nmmiiT V1FI1DIN ri\r, DE DI>iTE r dt i! m kit if Honderddertigsie Jaargang Dagelijksch overzishi. Buitenland No. 218 Dii aamtnet bestaat ait 3 bladen. 1928 Deze Coarant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, nitgegeven. Ibonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door bet geheele Rljk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRUS DER GEWONE ADVERTENTlfiNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsnilmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ft ZOON* Voordam C9. VHUDAG DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. De nieuwe besprekingen begon- neri. Met officieus overzicht. Stemmen uit Engeland. Frank rijk biedt den grootsten tegenstand. Na de heftige rede van Briand en het ant woord daarop van Muller zou men hebben kunnen verwachten, dat er van een vroegere ontruiming van het bezette Rijnland geen surake meer was en dat de onderhandelin gen over dat punt voorloopig wel van de baan zouden zijn. Niets is echter minder waar. De bespre kingen zijn gisteren weer hervat. Van Duit sche ziide word-en ze gevoerd door den riikskanseiier Muller en den staatssecretans von Schubert, zoodat dus Muller en Briand elkaar weer zullen ontmoeten, Briand is itt- tusschen naar Parijs vertrokken om vandaag den Franschen ministerraad bij te wonen. Echter keert hij onmiddellijk weer terug naar Geneve om aan de verdere besprekin gen over de ontruiming van het Rijnlana deel te nemen. Voorloopig heeft men alleen gistermorgen eenige beraadslagingen ge houden in het hotel Beau Rivage, waar c.e Engelsche delegatie haar intrek heeit geno men De beraadslagingen duurden tot 1 urn 's middags en zullen Zondag a.s. worden voortgezet als Briand zal zijn teruggekeerd. Intusschen weet het Fransche blad ,,L Excelsior" een overzicht te geven over den stand der onderhandelingen inzake de vroe gere ontruiming van het Rijnland en de scha- deloosstelling. Het overzicht schijot een ofh- cieus karakter te dragen en luidt als volgt: 1 Briand heeft herhaalde malen de legende van zekere toezeggingen te Thoiry tegenge- sproken. 2. Rijkskanselier Muller, van wien men met iecht een verzoeningsgezindengeest, zooals die van rijkskanselier Marx, verwachten kon, heeft het stand-punt van de Duitsch-nationa- len tot het zijne gemaakt, is zelfs nog verder gegaan daar van Duitsche zijde nimmer of- firieet ontkend is, dat te Thoiry de mogelijk- heid van een financieele regeling besproken is 3. De sinds Thoiry verwachte Duitsche voorstellen zijn nimmer ingediend. In ieder geval staat het aan het Duitsche rijk en met aan Frankrijk en zijn geallieerden voorstel len voor een vroegere ontruiming te doen. 4. De voorbereidende werkzaamheden voor dergelijke voorstellen moeten door de Duitsche regeering worden verricht De agent-generaal voor de herstelbetalingen heeft tweemaal in zijn rapport over de uit- voering van het Dawes-plan op de mogelijk- heid van een algemeene regeling gewezen, welke hij wenschelijk achtte, waarbij hij op het voorloopig karakter van het Dawes-plan wees. 5. Het Duitsche rijk moet de mogelijkhe- den aantoonen, van welke de opheffing van het toezicht van den agent-generaal op de rijksfinancien en de opheffing van de hypo- theek van het Dawes-plan op het Duitsche economische leven afhangen. Voor een alge- heele regeling van de oorlogsschulden moe ten waarborgen gegeven worden, dat het commercieel maken van de Duitsche schulc in den vorm van een mobilisatie der spoor- weg- en industrie-obligaties regelmatig en permanent zal zijn. 6. De Fransche minister-president heeft bij de toelichting op de begrooting voor 1929 gewezen op het onderbrengen van een deel van de Dawes-annuiteit onder de normale inkomsten van de begrooting, welke overi- gens geen bepalingen voor een regeling der schulden aan Amerika ter grootte van tien milliard francs, die in April a.s. vervallen bevat. Hieruit kan men afleiden, dat de Fran sche regeering zich niet stoort aan den hefti- gen uitval van Muller te Geneve, doch be- reid is tot objectieve onderhandelingen op den grondslag van concrete voorstellen, wel ke de Duitsche regeering voor een algemeene regeling der oorlogsschulden zal doen. 7. Ongetwijfeld hangen de bepalingen van een dergelijke regeling niet van Duitschland alleen af, doch van Amerika. Een reden te nieer voor de Duitsche regeering tijdens de weinige maanden tot de Amerikaansche ver- kiezingen geduld te toonen, want daarna zal zij op de hoogte zijn van de voornemens der Vereenigde Staten. Zooals gezegd draagt het overzicht een officieus karakter. Er blijkt echter wel uit dat- het nog lang niet zoover is, dat de ont ruiming een feit wordt. Daarvoor moet Duitschland te veel concessies geven aan de geallieerden, met name aan Frankrijk. En het is de vraag, of Duitschland daartoe genegen is! De Engelsche regeering staat in deze kwestie nog altijd op hetz-elfde standpunt, dat zij bij de beantwoording v.an vragen in net parlement vroeger in het jaar heeft inge- nomen. In die antwoorden is verklaard, dat naar de> Engelsche opvatting een algemeene dntruimiog van het Rijnland' voor de periode Directeur: G. H. KRAK* die in het tractaat van Versailles voorzien is, slechts het gevolg kan zijn van een regeling tusschen de mogendheden, wier troepe-i aan de bezetting deelnemen, eenerzijds en de Duitsche regeering anderzijds. Indien zulk een regeling mogelijk is, zal zij de Engelsche regeering zeer welkom zijn en zij zal bi'eid zijn alle voorstellen te dien eind-e, door de partijen voorgelegd, in gunstige overweging nemen. En als men zich nog herinnert. dat oo1: in Belgie stemmen opgaan tegen de vervroegde ontruiming van het Rijnland, dan blijkt meer en meer, dat het Frankrijk is, dat den groot sten tegenstand biedt. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Fostgiro 30607. Hoofdredacteuri Tj. N. AOEMA. 14 SEPTEMBER aangemeld, die in den trein, waarin de mis- da ad is gepleegd1, reisde en wel in de aan- grenzenden coupe. Deze getuige was in staat een vrij nauwkeurige beschrijving van den vermoedelijken moordenaar te geven, die ech ter voorloopig nog geheim wordt gehouden Intussdhen heeft de politie de voor het aan- houden van den dader uitgeloofde premie van 1000 tot 5000 Mark verhoogd. VOLKENBOND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Een redevoering van den heer Colijn De heer Colijn heeft gisteren in de tweed-e commissie van de Volkenbondsvergadering een groote rede gehouden als voorzitter der beide conferences voor de afschaffing van de in- en uitvoerverboden en -beperkingen. Colijn heeft daarbif vooral de noodzakelijkheid be-., toogd, dat de Volkenbond de ontwikkeling van zijn economisch werk niet zou hinderen door budgetaire beperkingen. Hij wees er o.m. op, dat het wenschelijk zou zijn, dat de staten gebruik zullen maken van de bij art. 9 der ontworpen conventie hun gegeven bevoegdheid om zich wederkeerig te verplichten alle geschillen over de toepassing of interprefatie der conventie aan arbitrage te onderwerpen, zonder eenige uitzondering. De twee door hem geleide conferenties heb ben Colijn de overtuiging gegeven, dat de vele, zelfs groote moeilijkheden. overwonnen kunnen worden indien er werkeliik verlangen naar overeenstemming bestaat. De conferen ce heeft voorts duidelfjk aan het licht ge- bracht hoe groot de yoordeelen zijn van de gemeense'hanpelij-ke actie door tusschenkomst van den Volkenbond op economisch gebied. Colijn erkende, dat thans nog de ratificatie der conference noodzakelij-k is. Een conven tie die alleen onderteekend is, heeft geen groote waarde. Maar hij vertrouwt^. dat de ratificatie volgen zal, want de regeeringen hebben in de acht maanden tijd tusschen de eerste en tweede conierentie voldoende ge- legenheid om te overwegen of zij tot ratifica tie zouden overgaan. Hij wees er op. dat er niet veel tijd te ver liezen is. De ratificaties moeten voor 30 Sep tember 1929 het Volkenbondssecretariaat hvtoiben bereikt. De heer Colijn ging daarna over tot een algemeene beschouwing over de verdiensten van de economische conference van het jaar 1927. Het zou ondankbaar zijn de verdien sten daarvan te willen verkleinen. Vele nieu we hooge tarieven waren toen in voorberei- ding. De economische conferentie heeft de bewe- ging naar tariefsverhooging gestremd. De heer Colijn vroeg hoe men uit het feit, dat desniettemin in sommige landen ook na 1927 de tarieven verhoogd zijn, daaruit argumen- ten mag putten om den gunsCgen invloed van de econoiriische conferentie te ontkennen DUITSCHLAND. FRANSCHDUITSCHE TOENADER1NG. Door de kinderen. Een maand geleden zijn er vijftig Fran sche kinderen, jongens en meisjes, naar Duitschland gegaan om daar te vertoeven bij de ouders van de Duitsche kinderen, die een maand in Frankrijk hadden doorgebracht Dezer dagen zijn de Fransche kinderen teruggekeerd opgetogen, naar de Quotidien vertelt, over hun uitstap. De meeste Fransche kinderen zijn te Berlijn ingekwartierd ge- weest, waar de stedelijke overheid en het mi- nisterie van binnenlandsche zaken allerlei faciliteiten hadden verleend opdat de jeugdi ge Franschen en hun Duitsche vrienden en vriendinnen zooveel mogelijk van het verblijf in de Duitsche hooldstad zouden kunnen pro- fiteeren. Het is niet voor het eerst geweest, dat Duitsche en Fransche kinderen bij elkaar op bezoek kwamen. De Frans-ch-Duitsche com missie tot uitwisseling van schoolkinderen is reeds eenige jaren aan het werk en, wij zei- den het reeds, de Quotidien verzekert, dat ook dit jaar de uitwisseling een groot succes is geweest. DE MOORD IN DEN TREIN. Een getuige meldt zich aan. De premie vervijfvoedigd. Omtrent den moord op den heer Nordmann van de Gelmenhorster Margarinefabriek kan nog worden medegedeeld, dat de strooien hoed die niet ver van de plaats van den misdaac is gevonden, en die een merkteeken „Rotter- dam" dro-eg, onmogelijk aan den dader kan hebben to-ebehoord. Een deskundig onderzoek heeft uitgewezen, dat de hoed daar reeds ge ruimen tijd moet hebben gelegen. Bii de politie heeft zich nu een getuige DE ZAAK-STINNES. Een nieuwe arresfatie. De Stinnesaffaire blijft steeds verder om zich heengrijpen. De Berlijnsche politie heeft nu den direc teur van het Oostenriiksch-Duitsche reis- bureau te Berlijn, Leo Hirsch, onder verden- king van medeplichtigheid aan dfe knoeierijen in hechtenis genomen. Leo Hirsch heeft vroeger in Weenen een groote eigen bank bezeten, maar werd meege- sleept in de deconfiture van de Algemeene Weensche Depositobank. Nadat hij zijn schulden tot den laatsten cent had betaald, bestond er voor hem te Weenen geen moge- lijkheid meer om te werken. Hij is nu sedert korten tijd te Berlijn in zijn nieuwe functie werkzaam, maar ook dit contract zou binnen korten tijd weer afloopen. Uit vrees dat Hirsch dan de wijk naar het buitenland zou nemen, heeft de politie hem, onmiddellijk na dat er verdenking tegen hem was gerezen, in verzekerde bewaring genomen. Natuurlijk heeft het reisbureau met de waarschijniijk door hem gepleegde malver- saties niet te maken. Het hem ten laste geleg- de feitenmateriaa-1 is oud. ENGELAND. ZES kinderen VERBRAND. Tengevolge van het gebruik van benzine om het v-uur in de kachel aan te wakkeren is in een woning te Colon, 30 K.M. ten Z. van Hearst (Ontario) brh.-.d onstaan. Zes kinde ren kwamen om en de dienstbode liep zulke ernsti-ge brandwonden op, dat haar leven ge- vaar loopt De ouders en twee kinderen wer- den gered-. EEN TELEUROESTELD SCHATGRAVER. Een schooljongen vond bij het graven in een tuin bij Muswell Hill, Cranleigh, eenige weken geleden een urn met 652 zilveren Ro- meinsche munten dagteekenend uit de eerste eeuw na Christus. Hij maakte zijn vondst wat luidruchtig bekend met het gevolg, dat de fiscus, op grond van de oude bepalingen nopens gevonden schatten, de urn met in- houd kwam opeischen. Gisteren zijn de mun ten door den rechter tot eigendom van de Kroon verklaard en tot „Z. Majesteits be- schikking gesteld" zooals de wettelij'ke term luidt. De arme schatgraver heeft er niet eentje mogen behouden! DE GEEST VAN VELDMAARSCHALK HAIG. Conan Doyle staat met hem in verbinding. Sir A. Conan Doyle is een weinig gegriefd, dat Lady Haig, de weduwe van Lord Ha-ig, die in den loop van dit jaar overleed, er niet van gediend is om met den geest van haar echtgenoot in contact te treden. Conan Doyle heeft aan de „Daily Mail" verklaard dat hij uit een spiritistisch milieu in Schotland bericht had gekregen, dat Lord Haig had gezegd„Zeg Conan Doyle dat hij een medium moet raadplegen, ik wil met hem praten." Conan Doyle beslcot een van de beste media der wereld op te zoeken, mrs. Dowden, de dochter van een bekend Shakes- pea re-kenner. Toen Conan Doyle met Lord Haig sprak, had hij hem gevraagd hoe hij Lady Haig er- van kon overtuigen dat hij waarlijk met hem gesproken had. Haig had hem toen een uit- voerige mededeeling gedaan, voor Lady Haig bestemd. Tweemaal had Conan Doyle zich tot Lady Haig gewend, doch geen antwoord ge kregen. Lady Alexandra Haig, een dochter van den overkden veldmaarschalk, heeft thans ver klaard zeker te zijn dat haar moeder niets van de spiritistische mededeelingen weet. Zij heeft ze in elk geval nooit algewezen. Doch haar dochter meende dat ze niet in spiritisme ge'ooft en er geen belang in stelt de aangele- genheid te bespreken. DE ZAAK HELENE ADELE. De vrouw gehoord. In de strafzaak tegen de beide politieagen- ten in de Old Bailey, die er van verdacht wor den een valsche beschuldiging te hebben in- gebracht tegen de 21-jarig;e Helene Adele is Woensdag deze vrouw zelf gehoord en door den verdediger der beide agenten, den beken- den rechtsgeleerde Sir Henry Curtis Bennett, aan een kruisverhoor van meer dan vier uur ondcrworpen. Zij bevestigde haar verklaringen voor den politierechter en deelde thans nog mede, dat zij ook den nacht tevoren een der beide agenten in de garage had ontmoet. Den tweeden agent kende zii van vroeger. Toea zij naar het bureau werd gebracht zou de eer ste agent tot haar gezegd hebben, dat zij van plan waren een valsche beschuldiging tegen haar in te brengen en dat zij niets moest zeg- gen van de garage, omdat zij zichzelf en de beide agenten daardoor in moeilijkheden zou brengen. Zij had op het bureau geweigerd haar naatn on te p-even en ook niet tegen de valsche beschuldiging geprotesteerd omdat zij wilde dat de zaak voor den politierechter zou komen. f De verdediger vond het vreemd dat de eer ste agent in uniform de garage zou zijn bin- nengekomen, die verlicht was en waar ande- ren tegenwoordig waren en haar daar zou hebben gemolesteerd. Haar antwoord was dat een politieagent in uniform denkt dat ieder- een bang voor hem is. Voor de oauze zeide de president der recht bank van Old Bailey dat men haar ergens een goeden lunch moest geven en dat de poli tie er voor moest zorgen dat niemand haar lastig viel of over de zaak met haar praatte. BIJEN IN HUIS. Werklieden die bezig waren de muren van een boerderij te Fyfield (Essex) te herstellen verstoorden daarbij een biiennest en werden zoo verwoed aangevallen dat zij weigerden met het werk voort te gaan, voor het nest ver- wijderd was. Er werd nu een ervaren iimker. G. A. Taylor, bij gehaald, iemand die al meer dan 100 prijzen gewonnen heeft, en na twee dagen werkens had hij het nest opge- ruimd en een emmer vol honing eruit ge haald. Hij schatte de sterkk van het bijenvolk op ongeveer 20.000, die bii-kans drie maan den in de boerderij genesteld waren geweest Bij deze gelegenheid vertelde Taylor daf hij pas een dergelijk geval bij de hand had gehad in een boerderij uit de dertiende eeuw. Daar zaten de biien achter de kalk in den muur van de kinderkamer. Dit was het moei- lijikste werk dat hij ooit te doen gehad had Hij merkte dat de kalk van den muur naast het raam warm was, verwijderde die voor- zichtig en kreeg toen vier honingraten van ongeveer 1 M. lang te zietv. Zij waren moei- lij-k weg te snijd-en en hij kon de koningin nas vinden toen hij de laatste raat wegnam. Daar waren zeker meer dan 40.000 bij en, die hij naar een korf buiten overbracht. Maar den volgenden dag merkte hij dat zij naar het huis teruggegaan waren en dat hun ko ningin verdwenen was. Met behulp van een ionge koningin kon hij na een paar dagen de bijen weer in den korf buiten kriigen. FRANKRIJK. STERK MAGNETISME. In Lyon woont een schoenmaker, Gaillard, die over een sterke magnetische kracht be- schikt. Eenigen tijd ge'eden bezocht Gaillard dr. Locard, een van de bekendste medische deskundigen in Frankrijk en toonde hem zijn gave om dierlijke weefsels voor ontbinding te bewaren, enkel en alleen door de aanraking met zijn handen. Onder de voorwerpen, die hij den medicus toonde was een stuk schaaps- vleesch, zoo hard als hout, dat geen teekenen van ontbinding vertoonde en de versteende lichamen van een duif en een aal. Dr. Locard moest toegeven dat Gaillard in zijn handen een groote magnetische kracht bezat. Gaillard heeft eerst sinds December deze kracht in zich ontdekt; hij heeft thans zijn beroep als schoenmaker aan den kant gezet en tracht met zijn gave zieken te genezen. Reeds heeft hij succes gehad met een morphi nist en thans wil hij lijders aan kanker behan- delen. Alvorens de tehandeling toe te pas- sen, moeten de patienten een bewijs overleg- gen dat zij bij een medicus zijn geweest. OPENBARE ZWEMBADEN. Twee Fransche doctoren, Bordas en Neveu hebben de aandacht van de wetensehappelijke wereld gevestigd op het gevaar van zwemmen in openbare zwembaden, vooral gedurende het warme weer. Volgens hen loop en men- schen, die daarin zwemmen groot gevaar om niet alleen huidziekten op te doen maar veel ernstiger infecties te krij-gen. In een zwembad vonden zij de bacillen van een oogziekte, die totale blind-heid ten gevol- ge heeft. Teneinde aan hun beweringen groo- tere kracht bij te zetten, hebben zij van twee lappen wit flanel gebruik gemaakt. Het eene hebben zij gehaald door gewoon badwater; dit bleef helder. Het andere haalde zij door het water van een openbaar zwembad en dit kwam er uit, bedekt met een geleiachtige sub stantie, welke te verge! ijken is met een der culturen, waarin mannen van de wetenschap microben kweeken voor onderzoekingen. In het bad in kwestie dat 2300 kub. voet water bevatte, baadden dagelijks 200 menschen; het water werd slechts een-s per week ververscht! DRIE GENERATIES. In het Bretonsche dorp Lacmariaquer is een dezer dagen een merkwaardig familie- feest gevierd van de familie Rohellec, waar- aan het geheele dorp deelnameen gouden bruiloft, een zilveren bruiloft en een trouw- partij. In de kerk, uit de elf de eeuw, die ge» heel met bloemen versierd was, werd eerst een godsdienstige plechtigheid gehouden; daarna werden op het dorpsplein dansert uitgevoerd, waarbij 't gouden bruidspaar op de muziek der Bretonsche pijpen voordanste. Een feesimaaltijd met tweehonderd gasten be- sloot den dag. De gouden bruidegom, die in de tachtig is, was vijftig jaar gemeenteraadslid en verzorgt nog steeds zijn tuin, terwijl zijn vrouw elken dag drie K.M. wandelt om de melk te halend ZWEDEN ONDER EEN GRAFSTEEN VERPLETTERD. Op een kerkhof te Stockholm waren giste ren eenige jongens aan het spelen toen plot- seling een grafsteen van 300 K.G. gewicht omviel en den 15-jarigen zoon van een fan- taarnoos+eker verpletterde. De knaap was ott< middellijk dood. IT ALU. GEESTDRIFTIGE ONTVANGST VAN NOBILE OP SICILIe. Dezer dagen heeft Nobile een bezoek ge bracht aan de familie van Ugo Lago, den journalist van de Popolo d'ltalia, die met het hulsel van de Italia is afgedreven en sinds- dien vermist wordt. De familie woon te Note op Sicilie. Hoewel Nobile incognito reisde, werd hij door de menigfe te Siracuse herkendi en hartelijk toesyjuichi. Na een kort verblijf in een hotel aldaar begai hij zich naar Noto, waar hij zich langer dan een uur met den vader, de moeder en de zuster van den ver- miste onderhield. Nobile sprak den menschen moed in en zeide hoop te koesteren, dat hij; hun breeder nog levend weer zou ziefl. Zoo- wel de familie Lago ais Nobile waren door het onderhoud ten zeerste geroerd. Voor het huis der Lago's had zich een dichte menigte verzameld, die Nobile, ioen hij in ziin auto stapte, zoo geestdriftig toe- juichte, dat de luchtvaarder zich genoopt zag op te staan en de menigte te verzoeken niet hem, maar den vermiste toe te juichen. Te Siracusa, waar Nobile overnaehtte, is de menigte in een optocht van duizenden naar zijn bote! getrokken om hem een harte- lij-ke ovatie te brengen. AMERIKA. EEN ONDERHOUD TUSSCHEN COOLIDGE EN KELLOGG. Uit New-York wordt gemeld, dat Coolidge Woensdag van zijn vacantieverblijf naar Washington is teruggekeerd. Kort na zijn aankomst aldaar had hij een onderhoud mei Kellogg, dat een half uur duurde. Het onder houd liep, naar men in goed ingelichte krin- gen te Washington verzekert, over de vloot- overeenkomst tusschen Engeland en Frank rijk, waartegen het Amerikaansche dept. van marine, gelijk bekend is, fel is gekant. DE TREK NAAR KLONDYKE. v Zeven mannen, die in 1898 aan den be- roemden uittocht naar de toen pas ontdekt.- goudvelden van Klondyke deel hebben geno-' men, hebben elkaar Dinsdagavond te Londen ontmoet. Zij waren gekometi om een film te zien, welke dien trek met al zijn verschrikkin* gen in sneeuw en its in beeld bracht. Na de vertooning bleven zij nog wat met elkaar nd- praten over dien tijd, toen zij tusschen de 18 en 25 waren. Een van hen, kapitein Murphy, vertelde dat hi! zich het best herinnerde, dat hij sneeuwblind geweest en door Eskimo's ge-' nezen was, die hem compressen met theebla- ren op de oogen hadden gelegd. Een ander, kapitein Talbot, zeide dat er nog altijd onmetelijke goudrijkdommen opge-- sloten lagen in de vesting van de Nafuitr in- de Klondyke een vesting van ondoordring- baar ijs, waar telkens lawines naar beneden storten. Mannen van elken leeftijd en ook' vrouwen waren bij den trek omgekomen. Zif die in leven bleven, trokken voort tot enkelen het goudveld bereikten. De grond was tot groote diepte bevroren. Sommigen maakten hun fortuin, duizenden kwamen terug of zijn er voor altijd gebleven. Talbot had da gen lang bij een lijk wacht gehouden, om het tegen versliudende wilde Jiond,en te bescher« men, ALKH1ARSCHE ~sr ■frwww'i'wm it in

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1