UW WAGEN n.v. „R.A.M.I." Binnenland zonder twijfel hebben velen genoten. Na ailoop had de officieele sluiting plaals 'door den heer J. van Gemeren, die een jwoord van dank bracht aan den volijverigen 'secretaris, den heer F. J. Jonker, de vele standhouders en aan alien die hebben mee- gewerkt oim deze demonstratie te doen sla- gen. Door meerdere standhouders werd dank gebracht aan het uitvoerend comite. Intusschen was een verloting gehouden, waarvan de hoofdprijs, een pendule met coupes, werd gewonnen door den heer W. Stoop. De 3-daagsche demonstratie is in menig opzicht geslaagd. Het aantal betalende- be- zoekers is 2563 geweest, doch ook door alls werkende leden van verschillende vereeni- gingen, die gratis toegang hadden, is't aan tal bezoekers zeker 3000 geweest. Gister verwondde het dochtertje van den heer A. R. zich aan het dijbeen door op het prikkeldraad tevallen. Hoewel men hier- aan weinig aandacht wijdde, kreeg het kind ,'snachts pijn en moest de dokter gehaald .worden. Dr. v. Oppen constateerde bloed- vergiftiging, doch hedenpiorgen was het ge- vaar geweken, hoewel de patiente nog rust moet houden. Door de Geitenfokvereeniging alhier is gister op de groote landbouwtentoonstelling ite Medemblik de eerste prijswinnaar van de 1'onge dekbokken voor de Vereeniging aange- rocnt. b WINKEL. Bij de op Donderdag gehouden aanbeste- ding door Burgemeester en Wethouders van Anna Paulowna voor de levering van brand- Btoffen voor de gemeentelijke instellingen, is de levering gegund aan de laagste inschrijf- ster, de codperatieve broodbakkerij en ver- ibruiksvereeniging „De Tijdgeest" te Win k-el. i LUTJE WINKEL. I De heer J. de Koe, tweede machinist bij ide Coop. Stoomzuivelfabriek Westfriesland is benoemd tot eersten machinist bij de Btoomzuivelfabriek te Gramsbergen. WARMENHUIZEN. Aan den besteller den heer F. de Waal, on- jder de dorpsgenooten algemeen bek-end als Freek de Post, is met 1 October op zijn ver- zoek eervol ontslag verleend na een dienst- tijd van 45 jaar, waarvan 40 jaar in vasten idienst. Deze veteraan begon reeds op 13-ja- rige leeftijd zijn postale loopbaan. In 1883 als hulpbode van Schoorldam naar Warmen huizen, vervolgens als vaste hulpbode. In /1886 belast met den dienst Warmenhuizen- iNoordscharwoude Station. Van dezen ve teraan op het postgebied kan gezegd wor den, dat hij 45 jaar zijn plicht als ambtenaar inet opgewektheid, en tevens met ernst heeft vervuld, waar menig jong ambtenaar een voorbeeld aan kan nemen, en steeds met voorkomendheid tegenover een ieder zijn werk heeft verricht. Dat hij nog lang van zijn wel verdiend pensioer, moge genieten is wel de wensch van alien. BROEK OP LANGENDIJK. Woensdagavond zeven uur sprak alhier in de Geret. kerk mej. de Witte, van Utrecht over „Het lijden der Armeensche Christe- n-en" Na het openen op de gebruikelijke wijze en het sprekend van een inleidend woord nische Christenen te verduren hebben door wijze weergaf het groote leed dat de Arme- ven aan mej. de Witte, die op bezielende door Ds. van Baalen, werd het woord gege- de wreedheden der Turk en. Tal van voor- Ibeelden werden in deze door spr. aange- haald, die door haren arbeid, op de Zen- dingspost te Aleppo in Syrie, meermalen ooggetuige is geweest van de martelingen welke deze menschen ondergaan. Door ds. Donner werd deze bijeenkomst met psalmgezang en dankzegging gesloten. De gehouden collecte heeft opgebracht de somma van f 188.14. SCHOORLDAM. I Op verzoek van het Hoofd der O. L. School, alhier, zijn vanwege het Gemeentebestuur ter weerszijden van School en Speelplein duid-e- lijk zichtbare borden aangebracht, waardoor men vooral motorrijders en automobilisten tot kalm rijden hoopt te brengen. Nu de westzijde van het Kanaal voor het verkeer is gesloten, en alle vervoermiddelen in de richtingen AikmaarHelder en omge- keerd den weg door het Oostelijk komge- deelte volgen, is de groote drukte een ge- vaar voor de schooljeugd. Waar bedoelde borden bovendien binnen de palen der 20 K. M. snelheid staan, is het te hopen, dat de motorbestuurders verstan- dig genoeg zijn, om strengere maatregelen te voorkomen. NOORDSCHARWOUDE. r De besteller P. H., van het postkantoor al hier, presenteerde Woensdag bij een ingeze- tene een kwitantie, welke niet betaald werd volgens eerstgenoemde. Bij afrekening bleek de kwitantie niet meer in zijn bezit. Nader onderzoek wees uit dat de kwitan tie in bezit van den persoon was bij wien zij aangeboden werd. Gevolg van deze affaire was, dat de politie er mede gemoeid werd en de besteller eenige uren in arrest gesteld werd doch weder werd vrijgelaten. Het onderzoek duurt voort. Te Amsterdam slaagde voor het examen vrije- en ordeoefeningen onze plaatsgenoot, de heer K. Boot. KENNEMERLAND. De aanvoer van boonen is tot het laatst der vorige week nog al van beteekenis ge weest, doch na de warme dagen van Zater- dag en Zondag is het mis, want de boonen zijn vrijwel dood gebrand, althans van de snijboonen is weinig meer over. Wat de prijzen betreft, deze zijn in door- snee lager geweest, doch ditk warn doordat de mooie partijen schaarsch werden en de tweede kwaliteit in de meerderheid was. Mooie boonen dit geldt voor snij- en spercieboonen zijn duur en de dikke of dubbele boonen worden elken marktdag duurder. De prijzen waren: snijboonen le soort 33 tot 44, 2e soort 20 tot 26, 3e soort 6 tot f 11.50, trosboonen 28 tot 46, sper cieboonen zonder draad 25 tot 38, idem met draad 18 tot f 26, dikke boonen met draad 16 tot 28, idem zonder draad 22 tot 33, alles per 100 Kg. Spoedig zal de catnpagne tot het verledan behooren en we meenen, dat, al is het be- schot tegengevallen, de gelddijke opbrengst mee zal vallen, uitgezonderd van de snijboo nen. De aanvoer van doperwten, capucijners en raspers loopt af en tot heden zijn er hooge prijzen gemaakt. De noteering was: doperw- en 12 tot f 17, groentjes 11 tot f 15, raspers 16 tot 24, capucijhers 10 tot 18, alles per 100 pond. De aanvoer van bloemkool was gelijk aan dien der vorige week en wat de prijzen be treft deze waren afwisselend hooger en la ger, doch de laatste dagen vrij vast. We no- treden voor le soort 16 tot 24 en voor 2e soort 8 tot 13 per 100 stuks. Roode kool wordt den laatsten tijd in be- duidende kwantums aangevoerd, doch de handel was lui en de prijzen lager; de notee ring was 6 tot 10 per 100 stuks. Ook is er grooter aanvoer van groene kool, waar- voor nog al belangstelling bestaat, doch l hooger prijs. Deze varieert van 4 tot 6.50 per 100 stuks. Savoye kool was meer in trek en bracht 10 tot 14 per 100 stuks op. De aanvoer en prijs van andijvie waren als die der vorige week, we verwachten meer handel, daar er vraag komt voor de fabrie- ken. De aanvoer van peen (wortelen) was groo ter dan de vorige week, doch de handel was flauw en de prijzen bewogen zich in dalen- de lijn, varieerend van 9 tot 14 per 100 bos ;enkele partijtjes iets hooger. Sla en pos- telein werden in mooie kwaliteit aangevoerd, doch de prijs onderging geen verandering, daarentegen was er minder vraag naar sla, doch dit had geen invloed op den prijs. De aanvoer van tomaten hield in hetzelfde tempo aan, doch de kwaliteit was mooier. Ook was er meer vraag en de prijzen waren beter dan de vorige week en wel voor A. en B. 12 tot 13 per 100 Kg. De aanvoer van aardappelen onderging geen wijziging en ook de prijzen bleven bij het oude; de noteering was voor: blanke f 4 tot f 5.50, blauwe 4.25 tot 5.50, duin- aardappelen 6 tot 8 per 100 Kg. De overige aanvoer bestond uit kleine par tijtjes vruchten en grootere partijen pruimen, de prijzen waren onveranderd. De overige aanvoer geeft geen reden tot af- zonderlijke vermelding. CASTRICUM. Het Maandagmiddag alhier aan het strand aangespoelde lijk is gebleken te zijn van een'badgast, die op 2 September j.l. te Katwijk aan Zee is verdronken. Het is de 18-jarige student Hermann Grosseschmidt uit Osterfeldt in Westfalen. De jongeman, die den volgenden dag zou vertrekken, werd met zijn vrienden nog even voor het ongeluk gebeurde in zee gekiekt. Gisteren zou een lijkauto met kist uit Duitschland aankomen en het lijk overbreu gen naar de woonplaats van den overle- dene. De kermis is weder achter den rug en dank zij de aangename stemming en het mooie weer, kan dit jaarlijksche volksfeest als geslaagd genoemd worden. Allcen Dinsdagavond te ongeveer 11 uur ontstond een vechtpartij tusschen C. V. en C. B., beiden alhier, over een oude veete. De eerstgenoemde werd danig aan een der han- den, die op verschillende plaatsen moesten worden gehecht, en in zijn gezicht bloedend verwond. huishoudster, naar Aikmaar. M. Krijnen, N.H., dienstbode, naar Egmond aan Zee. Voorts werden afgeschreven de volgende vr. personen, alien R. K. en gewoond heb- bende in het Pensionaat, Loudelsweg 20: J- J. G. W A. G. A. M. Colon, naar Amsterdam. Th. M. Zegwaard, naar Amsterdam. - G. Verkerk, naar Amsterdam. C. C Rikaart, naar Nieuw-Helvoet. M. Krom, naar Heer-Hugowaard. C. Graaf, naar Texel, den Burg. G. M. Hoe- be, naar Helder. F. E. Hoek, naar Blok- ker. A. M. Hoogma naar Baarderadeel. Oosterv/ierum. E. Kamper, naar Wormer. A. M. Koppes, naar Oosterblokker. A. M. A. van der Maat, naar Beverwijk. H. M. M. Rouwendaal, naar Krommenie. A. E. Bluijs, naar Zandvoort. Th. D. J. v. d. Drift, naar Leiden. W. M. Tromp, naar Heemskerk. G. Schouten, naar H.- Hugowaard. Th. C. J. Schermer, naar Hoorn. A. M. Ruijter, naar Hoogkarspel. BERGEN. Vertrokken personen. L. Gorter, N.H., kantoorbed., van Natte- weg, naar Velsen. C. Druijven, R.K., dienstbode, van Kruisweg 24, naar Limmen M. G. Bakker, R.K., huishoudster, van Bergerweg 67 naar Aikmaar. M. E. Wig- gers, N.H., huish., van Kanaaldijk 27 naar St. Pancras. C. R. M. J. van Schaik, R.- K., z.b., van Loudelsweg 20, naar 's-Gra- venhage. M. Lipjes, N.H., kinderjuff., naar Vlissingen. Jn. Breeker, D.G., sla- gersknecht, naar Aikmaar. W. Winter, R.K., onderwijzer, van K. de Gr. laan, naar Texel, Oudeschild. J. W. v. d. Oord, N.H., z.bvan K. de Grootelaan, naar Rotterdam. C. Slijkerman, R.K., z.b., v. Kogendijk naar Schoorl. A. Vethaak,T3.K., dienst bode, naar Egmond aan Zee. T. Wiersma, N.H., boerenknecht, naar Westdongeradeel, Brantgum. F. A. J. Middelkoop, Ger., adj. insp. financien N. O. I., naar Welte- vreden N. O. I. M. Hof, R.K., z.b., van Voert 5, naar Heemskerk. A. J. Veltkamp, geen, stucadoor, naar Aikmaar. H. D. Evelein, E.L., reiziger, naar 's-Gravenhage. M. Rijkenberg, R.K., geest. zuster, naar Warmenhuizen. Jac. Brons, R.K., arbei- der, naar Egmond aan Zee. M. L. Dij- ker, R.K., z.b., van Loudelsweg 20, naar Helder. T. Fraij, N.H., huish., van Rus- senweg naar Aikmaar. M. Kooijman, echtg. Stoel Feuerstein, N.H., z.b., naar Eindhoven. A. W. Visser, echt. Westhoeve N.H., z.b., van Russenweg naar Helder W. M. Zwarz, geen, slagersknecht, naar Velsen. Jkvr. L. C. W. Ch. van Panhuijs, Rem., z.b., naar 's-Gravenhage. C. J. de Gast, N.H., N. I. Amb. Breelaan 76, naar N. 0. Indie. R. G. Veenenbos, N.H., civ ingenieur, naar Haarlem. W. de Vries, N.H., dienstbode, naar Arnhem. C. J. A. Huisman, R.K., chauffeur, naar Schoorl. U. Wierda, G.K., landarbeider, naar Wym- britseradeel, Heeg. I. J. J. Kleyn, R.K., hulp in de huish., naar Amsterdam. P. Sijtema, N.H., boerenknecht, naar Tietjerk- steradeel, Eernewoude. H. Boersma, N.H., teekenaar kadaster, naar Amsterdam. V. M. Beerepoot, R.K., z.b., naar Wognum. P. C. Bekker, R.K., z.b., naar Noordschar- woude. H. W. van Dort, N.H., tuinman, naar Haarlem. H. Hoogzaad, R.K., agent van politie, naar 's-Gravenhage. M. H. Schneiders, R.K., apoth. ass., naar Raven steijn. P. Brommer, geen, leeraar gymn., naar Aikmaar. H. J. Lijnbach, N.H., koopman, naar Schoorl. D. Vlaar, R.K., dienstbode, naar Castricum. E. Hoffman, E.L., dienstbode, naar Duitschland. P. J Hoorn, geen, sigarenmaker, naar Aikmaar H. A" Wolzak, N.H., z.b., naar Heiloo. W. J. I. Bloem, R.K., z.b., naar 's-Hertogen bosch. A. Witteveen, N.H., dienstbode, naar Scherpenzeel. V. Schroder, R.K., onverschillig welk merk U rijdt, heeft vooral in het najaar de beste banden noodig, die U krijgen kunt. Vraagt Uw handelaar daarom den band, die minder kost dan hij moest kosten. U en Uw handelaar seijn hiermede gebaat. Ook Balloonbanden voor bestaande wielen en velgen Vraagt Uw handelaar. OUDE NIEDORP. Bij de deze week gehouden schietwedstrijd der afd. Oude- en Nieuwe Niedorp van den Bijz. Vrijwiflige Landstorm, aan de Weel, werden de prijzen gewonnen door de heeren W. H. Bierman, alhier 97 punten, P. Brink, alhier 96 punten, C. Stroet te N. Niedorp 96 punten, J. G. Impink, alhier 94 punten, G. Portegijs alhier 91 punten, J. de Boer Sz. te Nieuwe Niedorp 91 punten, J. Berkhout Fz., alhier 88 punten en Th. Schiebroek, alhier 86 punten. Bij de deze week gehouden veiling van sneezen kool, voor de erven van P. Droog, aan de Weel in deze gemeente, gehpuden in het cafe Pepping aldaar, was de uitkomst als volgt: Perceelen L tot 11, samen 108 snees Deen- sche kool, gekocht door den heer C. Beem- sterboer te Warmenhuizen, voor 2333. Perceel 12, 13 snees roode kool aan L. Stoop Jz. te Waarland voor f 23 per snees, Per ceel 13, 1414 snees aan H. Tames te Haren- karspel, voor f 22vper snees. Perceel 14, 9 snees aan L. Stoop Jz. voor 20 per snees. Perceel 15, 12% snees Deensche kool, aan J. Pancras Jz. en andere, voor f 17.50 per snees. Perceel 16, 14 snees roode kool, aan P. Danenberg te Waarland voor 8 per snees. Perceel 17, 13'A snees aan denzelfden voor 17 per snees. Perceel 18, 11'A snees, aan A. Noordstrand te Waarland, voor 19 per snees. Perceel 19, 1114 snees, aan Ant. Pater te Slootgaard, voor 24 per snees en perceel 20 zijnde 5 snees witte boonen aan C. Veldman Jz. alhier, voor 12 per snees. Totale opbrengst f 4264.75. FEEST TE DEN BURG, TEXEL. Vervolg. Des nam. te 2 uur begon het concours hippique. De menschenvloed was nog groo ter, dan voor den middag. Naar men mee- deelde, had men 's morgens 1200 en nam. 1500 entree's van f 0.50 ontvangen, zoodat de commissie er wel zijde bij gesponnen heeft. Evenwel zal niemand zich de entree be-- klaagd hebben. Het Concours begon met Een-spannen (13 deelnemers). 't Was een aardige vertooning, die 13 mooie, lichte tilbury's achter elkander te zien rondrijden en bijna alle paarden waren in goeden doen en draafden er lustig op los. 't Doet weldadig aan, nu in den tijd van auto's en motorfietsen eens paarden te zien draven. De vertooning geeft goede dressuur en mooi [even te zien, en dan beschouwt men een auto als een dood ding, dat we evenwel als mid- del van vervoer gaarne behouden. 't Was voor de jury, -bestaande uit de hee ren E. Noordijk, C. Kuip, R. Kikkert, P. van Hijfte en R. Stoepker, ook al weer moeielijk de juiste punten toe te kennen, daar de mooi- ste paarden en de beste dravers aanwezig waren. Ten slotte werd de le prijs toege- kend aan A. de Visser voor de mooie bles- vosmerrie „Dora" de 2e prijs verwierf Frans Witte met de zwarte merrie „Nora", de der- de was voor C. Boersen met „Robert", brui- ne ruin, terwijl nog een vierde prijs werd toegekend aan het span van A. de Wit, die eerst ter elfder uur was aangegeven. Verder volgde: No. 2. Twee-span koudbldoedpaarden. Hiervoor waren slechts 2 deelnemers, elk met 2 vosblessen voor een boerenwagen aan- gespannen. Jongen, wat waren het stevige dieren; ze deden denken aan de paarden van de Amsterdamsche bierwagens. 't Waren twee mooie stellen: le prijs Jb. Knol, 2e P. Dros Albz. No. 3 Twee-spannen. Hiervoor hadden zich 4 deelnemers aan gegeven, doch er waren er maar 3 opgeko- men. 't Waren fiere dravers voor keurige vierwielige rijtuigen. le prijs C. Boersen, met „Robert" en „Nellie", bruine ruin en br. merrie; 2e prijs D. Witte, met „Vos" en „Ka- rel", vosruin en bruine ruin; 3cje prijs J. N. Witte, met „Karel en Bertha", zwarte ruin en zwarte merrie. En als slot van de paardensport volgde No. 4: Hemdenrace. Dit was een vermakelijk numrner, al kon men het niet mooi noemen. Hier zag men de meest uiteenloopende paar den en zoo moest meermalen een kleine hit rennen tegen een reuzeknol. Daarbij bleek gedurig de koppigheid der hitten, die soms ge'heel den verkeerden kant uitgingen. En meermalen was't een geren van wat ben je me; de grond dreunde er van. De ruiters moesten stoppen bij een hek, van het paard gaan en over het hek een groot hemd aantrekken; dan weer een ronde draven (rennen), over het hek een hoed op- zetten, weer te paard en wie dan het eerst over de eindstreep was, had gewonnen. Me nig foutje werd gemaakt, en de hitten na- men soms den kortsten weg, dwars over het veld, 't Was vermakelijk, al moest men het bespottelijk noemen. De prijzen werden gewonnen door N Kik kert, A. J. Langeveld, J. C. Kikkert en P. Bre mer. Hiermede was deze sport afgeloopen. Er volgde nog een vliegerwedstrijd Prach- tige vliegers waren aanwezig; een schip met voile zeilen, een melkmeisje enz., maar't was te stil voor succes. Op den 2en dag volgen kinder- en volks- spelen, waarvan geen verslag gegeven wordt HEEMSKERK. Oemeenteraad. De raad kwam Woensdagmiddag onder voorzitterschap van den burgemeester bijeen. Afwezig was de heer G. de Ruyter wegens ziekte. Verzoeken van het militaire huis te Amers- foort en van onze afd. van het wit-gele kruis om subsidie werden verdaagd tot een vol gende zitting waarbij de begrooting ter tafel komt. Ook een verzoek van N. Henneman en Jan v. Tunen voor rioleering der schoolbeek zal bij die gelegenheid behandeld worden. Op een verzoek van W. v. Doom om schadever- goeding geleden aan zijn kleeren bij den brand van M. Gooyer besloot de raad in- gevolge een voorstel van B. en W. am 20 te verieenen. Tot de verdere mededeelingen behoorde nog dat de restauratie van den toren de gemeente nog ongeveer f 250 extra zal kosten. Bij monde van den heer A. E. de Wildt werd verslag uitgebracht aangaande voorloopige vaststelling gemeenterekening en die van het Algem. Armbestuur. Daarna werden deze goedgekeurd. Een voorstel tot verdere bestrating van de Molenstreng werd goedgevond waarvan de eindkosten 1450 zullen bedragen. Rest nog te melden dat in de rondvraag besloten is om tijdens de e. v. zitting op de agenda te laten prijken al of niet handhaving van een vroeger genomen besluit om in de politieverordening op te laten nemen dat het in onze gemeente verboden is langer nog doornenheggen te mogen plaatsen. MONUMENT DORUS RIJKERS. In een te Den Helder gehouden vergade- ring is opgericht een comite, hetwelk zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen voor een monument aldaar, waarin bet redding- wezen langs de geheele Nederlandsche kust zal worden gehuldigd. De plannen zijn oat staan kort na de treffende teraardebestel- ling van Dorus Rijkers; de toen uit alle plaatsen des lands ontvangen bewijzen van deelneming en de woorden, door de groote bladen aan dezen zeeheld gewijd, deden het denkbeeld operen in den vorm van een mo nument een blijvende herinnering te behou den aan Dorus Rijkers. Het voorloopige co mite, dat zich vormde, wist zich de medewer- king te verzekeren van een groot aantal vooraanstaande Nederlanders, en men heeft dezer dagen in de pers kunnen lezen, dat Z K. H. de Prigs der Nederlanden het be- schermheerschap voor dit comite heeft willen aanvaarden. Het uitvoerend comite bestaat uit de hee ren A. G. A. Verstegen, wethouder van Den Helder, voorzitter, L. Bandsma, directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs en het bu reau voor beroepskeuze aldaar, secretaris Bernh. Meijer, industrieel, penningmeester, aan welke drie heeren nog eenige commis sies van bijstand zijn toegevoegd, teiwij voorts een aantal vooraanstaande inwoners van Den Helder zitting in dit comite hebben. Den penningmeester is een commissie tosg voegd, bestaande uit de heeren J Kamman gemeente-secretarisJ. Zwart, inspecteur der belastingen, en A. Zuidervliet, directeur der Hoogere HandelssChool; deze commissie zal voortdurend toezicht houden op de ontvang- sten en uitgaven. Zooals boven reeds is gezegd, is het de be- doeling door de stichting van een nationaal monument alle bij de redding van schipbreu- kelingen op onze kust betrokken personen te huldigen. Dat dit monument zal komen in de stad van Dorus Rijkers, zal ieder billijken. Het thans tot stand gekomen comite zal zich allereerst bezighouden met de inzameling van gelden; het roept daartoe ieder Neder- lander, die sympathie voelt voor het plan, op een bijdrage voor dit doel te willen afstaan, eventueel een inzameling te willen houden. De gelden moeten worden gezonden aan den heer Bernh. Meijer, Kanaalweg, Den Helder, postgirorekening 94719, kantoor Den He!- der Nederlanders, dit is een nationals zaalt die aller sympathie v-erdient. Over bet menschlievend werk, door onze stoere zee- he lde n aan de kust bij storm en ontij san in nood v-erkeerende schepen verricht, behoeven wij niet uit te weid-en; ieder Nederlander is trotsch op deze landgenooten, deze een- voudige, bescheiden mannen, die niet aarze- le-n hun 1-even in gevaar te brengen waar de olicht der menschlievendheid dit gebi-edt. En ret comite twijfelt dan ook niet of ieder uwer wil een steentje bijdragen aan de totstandi®. ming van dit nation-ale monument, dat tot engte van dag-en de daden dezer maniien aan de vergetelh-eid zal ontrukken. DE VREESZIEKTE DER HONDEN. Dr. Duval Verwey schrijft aan het Hbl. In de laatste jaren heeft zich hier te laiide bij honden eene ziekte voorgedaa-n die gtlij. c-enis tooct met de hondsdolheid, doch daar- mede volstr-ekt niet verward mag worden. De verschijnselen van de Vr-eesziekte of Angstneurose zijn de volgende: zonder vaa te vor-en ziekteverschijnselen vertoond te hebben, worden de honden plotseling wild loopen luid blaffende als zinneloos rond' toonen groote onrust, krijgen schuim op den mond en weldra treden krampen en stuip. trekkingen op, waarmee het dier bewuste- loos neerstort. Na eenige minuten komt de patient bij en voelt zich blijkbaar weer nor- maal. Die aanvallen kunnen zich eenige ma- len herhalen en daarna voorgoed wegblijven. Van bijtlust tegenover menschen en dieren is geen sprake. De ziekte komt meestal 's zomers voor, doch ook wel in andere jaargetijdea De ziekteverschijnselen zijn dus dezelfde als die van de intermiteerende congestieve herse-nhyperaemie; de eigenlijke oorzaak is onbekend. Ongeveer dezelfde verschijnselen cunnen bij tal van andere ziekten voorko men, b.v. bij hondenziekte, bij epilepsie, bij intoxicaties, bij sommige darm- en neuspara- sieten etc., waardoor ten aanzien van de Vreesziekte een groote verwarring is ont- staan en menigmaal de dood van een bond wordt toegeschreven aan vreesziekte, of. schoon i-nderdaad een geheel andere oor zaak de reden daarva-n was. Bij eene enquete, gehouden onder een aan tal dierenartsen in het land tusschen Maas en ek, waar de vreesziekte veel voorkomt, bleek, dat een hunner de mortaliteit op 10 i 15 procent schatte; de anderen achtten de st-erfte niet groot of meenden dat doodelijke gevallen geheel achterwege bleven. Moeten nu hondententoonstellingen met het oog op Vreesziekte verboden worden? De bekende specialist in ziekten der hon den, dr. Klarenbeek, lector aan de Utrecht- sche Universiteit, vindt zulk een maatregel op het oogenblik onnoodig en ongewenscbt en is overtuigd dat daarvan geen enkel prac- tisch nut verwacht kan worden. Het Hbl. voegt hieraan toe, hoewel de ziek te sinds jaren in ons land voorkomt, op de groote jaarlijksche hondententoonstellingen t-e Amsterdam nog nooit een geval van Vrees ziekte is geconstateerd, ofschoon daar tocb honden uit alle oorden van ons land kwa- men. Men heeft nooit voorgesteld om htm- d'ententoonsteHingen te verbieden omdat de hondenziekte heerschte, een ziekte zoo alge meen verbreid, z66 besmettelijk, zoo gevaar- lijk, zoo doodelijk. En zou men dit wel wen- schen uit vrees voor de Vreesziekte"? DE TOL TE MUIDEN. Een ander betaalt voor Floris Vos. Naar wij vernemen heeft de heer C. B. te Blaricum, die elken ochtend dezen tol pas- seert in zijn auto, den tolgaarder een be- drag ter hand gesteld, waaruit voor de eerstvolgende veertien dagen het tolgeld voor den heer Floris Vos is betaald. De heer B. meent dat de wantoestand te Mui den inderdaad uitstekend gedemonstreerd is. zoodat alle automobilisten den heer Vos zeer dankbaar mogen zijn voor zijn optreden, doch dat het nu welletjes is, aangezien het te betreuren zou zijn als bij voortzetting del' demonstratie moord en doodslag het gevolg zouden wezen, iets wat niet uitgesloten is. NIEUWS UIT INDIe. O prating. Hadji Sanoesi uit Tjibadak is, biijkens be- richt uit Bandoeng wegens opruiing gear- resteerd en hem zal waarschijnlijk Batavia als verblijfplaats worden aangewezen. Onderwijzer verdwetun. De heer G. Eggink, vroeger onderwijzer te Serang en daarna te Tasikmalaja en ver volgens wegens zenuwzwakte te Bandoeng overgeplaatst, was eenigen tijd geleden met binnenlandsch verlof gegaan, maar hij is den dag, waarop hij weer in dienst moest treden, niet teruggekeerd. Gevreesd wordt, dat hem een ongeluk is overkomen, omdat hij zich den laatsten tijd wat zonderling gedroeg. Het departement van Onderwijs heeft aan het bestuur van Serang inlichtingen verzocht. De naspeuringen van de politie hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. WETSONTWERP WINKELSLUITING. Verkoop tabak e.d. na den ge- dwongen sluUingstijd. In de Woensdag gehouden buit-engewone algemeene ledenv-ergaderin-g der Amsterdam sche Vereeniging van Sigarenwinkeliers werd de volgende motie aangenomen: De buiten:-ewone algemeene leden-verga- derin-g der Ar.uterdamsche Vereeniging van Sigarenwinkeliers, enz. b-esproken hebbende het besluit van het con-gres van den Kon. Ned. Middenstands- bond, op 6 September j.l. te Aikmaar gehou den, om aan de Tweede Kamer te advisee- ren, in de ontwerpwet op de Winkelsiuiting .enz. op te nemen de bepaling, dat het den 1 houders van cafe's en dergelijke inrichtingen zal veroorloofd zijn tabaksfabrikaten te ver- •koopen of af te leveren gedurende den ge- dwongen sluitingstijd d-er sigarenwinkels; spreekt hare groote verbazing en ernstige ontstemming uit, daar hierdoor de belangen van de sigarenwinkeliers ten zeerste worden benadeeld, gezi-en de omstandigheid, dat de sigarenwinkeliers reeds jarenlang strijd voe- r-en tegen deze onbi-llijke bevoorrechting van de cafehouders, die reeds in het kader d-er te- genwoordige Drankwet vrijwel onbelem- merd tabaksfabrikaten in hun zaken afleveren gedurende den sluitingstijd der sigarenwin kels. Imp. voor Nederland: LEEUWARDENs Ruiter.kwartier 37-45 Tel. AMSTERDAM! N.Z. Voorburgwal 75-77 Telefooo 35397 232

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6