Jtltiaarscle Cinrant. n nieuwe mantel FEU1LLETGN. Mnaiuiait I? September. No 220 1928 Honderd dertigste Jaargaag, Radio-hoekje Dinsdag 18 September Hilversum, 1071 M. 12.30—2.— Lunch- muziek door het Trio Verhey. 6.—7.15 Con cert door het kwartet Rentmeester. 7.15 7 45 Lezing door Mr. P. J. van Dam: De nieuwe Wet op de N.V.'s 8.—8.30 Lezing door Mevr. C. Schaake—VerkozenTooneel in de huiskamer. Concert en Radio-tooneel. j-jet Omroep-orkest onder leiding van Nico jreep. Mevr. G. Ydo—Sprenger, viool. ??adiotooneel onder leiding van Frits Bouw- tneester. „Het drempeltje", vroolijke levens- tragedie. Zij, Janny van Oogen. Hij, Frits Bouwmeester. „Iutermezzo", blijspel in 1 fcedr. van J. B. Schuii. Frans, F. Bouwmees- ier. Dolf, Adolf Bouwmeester. Mary, Janny van Oogen. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) YUitsluitend K. R. O.) 12.30—1.30 Lunch- muziek door het Trio Winkels. 6.7.Gra mofoonmuziek. 7.45—8.— Praatje over de cursus kerklatyn door L. Speet. 8.— Avond in Tegelen. Kon. Harmonie „St. Caecilia", kiir P. Guillaume. Harmonic „Voorwaarts", <dir L Th. Pelten. Orkest „Mignon", Dir. K. HHamm. Zanggez. „Vriendenkring", dir. M. 'Schmitz. Zangver. „Zanglust", Dir. P. Pen- jiartz. Spr.: Mr. F. M. C. Pesch, Burgemees- ter van Tegelen. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 111.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert door (Sextet. Olive Golf, sopraan. 1.20—2.20 jjDansmuziek. 4.20 Dansmuziek. 5.20 Lezing. 5 35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 1650 Nieuwsberichten. 7.05 Gramofoonmu ziek. 7.20 Lezing. 7.35 Madrigalen gezon- fen door de Radio Zangers. 7 45 Lezing 05 Vaudeville. 8.20 Kamermuziek. Leonard Gowings, tenor. Het McCullagh Strijkkwar- tet Dr. James E. Wallace, piano. 9.35 Le zing: A Talk on Talks. 9 50 Nieuwsberich ten io.10 „The Greater Power", drama door Francis J. Mott 10.50—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Or- kestconcert. 4.50 Concert. 9.05 Concert, met medewerking van solisten. „Sigurd", opera van Reyer. Orkest, koor en vocale solisten. Langenberg, 469 M. 12.30 Mechanische muziek. 1.252.. Concert. 5.206.05 Con cert. Werken van Schumann. 6.05—6.50 Concert. 8.20—9.30 Concert. 9.35 „Der Ad miral" van Oslcar Wessel. Muziek van Gus- tav Kneip. Spelleider: Rieth. Muzikal. lei ding: Eysoldt. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeeseti) 12.20—5.20 Lezingen. 5.20—6 20 Orke'stcon cert. 6.20—8.05 Lezingen. 8.50 Berlijn in't drama. H. Brennert inleiding. Claire Selo Paul Graetz, Carl Wallauer en Alf. Braun yoorlezing. 10.50 Sluiten. Hamburg, 395 M. 4.35 Vocaal concert 6 20 Orkestconcert. 8.20 Orkestconcert onder 'leiding van J. Eihenschutz. Daarna actueele causerie en vervolgens tot 11.20 Cabaret. Brussel, 509 M. 5.20 Gramofoonmuziek 5 50 Orkestconcert. 6.50 Orkestconcert. 7.20 Pianoconcert. 8.20—10 35 Orkestconcert, in dp Dieren-tuin Antwerpen. alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de na- olgende voorwerpen, als gevonden gedepo- neerd op 13 en 14 September 1928: Gouden broche; babymuts; kousje; gebreid zakje met kwast; fietspomp. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 13 en 14 September 1928: Jongensmuts, M. Rabeling, Liefdelaan 33; twee slaapmutsen, G. Sluis, Oudegracht 227 zakkammetje, J. Bergsma, Nieuwpoortslaan 106; 1 pond suiker, J. Recourt, Oudegracht 18; portefcuille met inhoud, Leegwater, Noorderkade 20; portemonnaie met inhoud, G. P. Albers, Kerkplein 6; zwarte dames- tasch met inhoud, Kl. Jonker, Snaamianslaan 57; rentezegelkaart, L. Karssen, Stationsweg 142; witte zakdcek, C. de Jager, Hooftstraat 3; belastingplaatje in etui, J. Schmidt, Korn- laan 2, Bergen; belastingplaatje in etui, G. v. Vegten, Breedstraat 21regenjas, P. Tuin- man, Oudkarspel (is te verkrijgen bij Breed, Paardenmarkt)portemonnaie met inhoud, Wester, Bierkade 13. Wanneer men in het bezit vah het gevon den voorwtrp is, gelieve men hiervan mede- deeling te doen aan het Bureau van Politie. COMMISSARIAAT VAN POLITIE TE ALKMAAR. ACHTERGELATEN VOORWERPEN. Aan het Bureau van Politie alhier zijn aan wezig en kunnen worden afgehaald de na- volgende voorwerpen, die in den nacht gedu- rende de afgeloopen weken door de politie van den openbaren weg zijn opgeruimd: 4 kisten en 4 manden, gevuld met ledige inmaakflesschen; 2 ledige glaskisten; 1 ledig benzinevat; 8 ledige kisten gemerkt J. d. G. 1 ledige eierkist. GEVONDEN VOORWERPEN, aanwezig aan het Bureau van Politie aan de Langestraat alhier en aldaar te bevragen op Provinciaal nieuws AMSTERDAM, Nieuwendijk 225-229. UTRECHT, Guile Uracht 151. Door R. L. de W. 1) HOOFDSTUK I. DeWegnaarNergens. Natuur spot met excentriciteit Zonder ophouden klonken die onzinnige Woorden Richard Beresford in de ooren, ter wijl hij stevig doorstapte op den doorweek- ten grindweg. Zij scnenen de maat te houden met het kraken van zijn schoenen op het natte -grind De wind nam ze op en slingerde ze m°t een r'-genspat viak in zijn gezicht Het pak op zijn rug Field het 'aatste woord vast stompte het tusschen zijn schouders. „Natuur spot met excentriciteit." Waar hij dat dwaze zinnetj-e gelezen had, *on hij zich niet herinneren; waarschijnlijk in net een of ander onbe-angry k tijdschriftarti- kd over populate wcier-schap. Maar dat was noggeen reden om het steeds in 't hoofd te hebben en dan nog wel op een dag als dezen net had niet eens de verdienste van raak te Zjjn; het was maar een vervelend, dom, ho! tmnetje van deze of gene domme gans, die gehoopt had er de aandacht van den uitgever door te zullen tickken. Al verder door den regen ploeterend CASTRICUM. Thans is wederom een geval van tongblaar aangegeven en wel onder het vee van den veehouder H. Twisk te Bak m. Wel nemen de gevallen van deze ziekte wederom toe, ter- wijl de gevallen van gevveken zijn niet in grooten getale cneer worden aangegeven. De aard van de ziekte blijft echter van lichten aard. De persoon die in de maand April alhier enkele personen wist te bewegen tot afgifte van geld voor het drukken van spijskaarten en het daraop plaatsen van advertenties van zakenmenschen, is eindelijk tegen de lamp geloopen. In Amsterdam werd hij Woensdag aangehouden en, waar hij door verschillende politie-autoriteiten werd gezocht, is hij ook o. a. naar Castricum overgebracht, ter con- frontatie, waar hij alles bekende en door de desbetreffende menschen is herkend gewor- den. Door de politie is hij gisteren overge bracht naar den commissaris van politie *e Helder, door wien hij ook gezocht werd. Het geheele land door wordt hij evenwel gezocht en het aantal oplichtingen door hem ge- pleegd i dan ook legio. Hij gebruikte echter steeds een anderen naam. Wij hebben een onderzoke ingesteld naar het bezoek aan het Provinciaal Land- goed tijdens het afgeloopen seizoen en komen ten aanzien daarvan tot het volgende resul taat: Ongeveer 23000 wandelaars hebben van de kaarten gebruik gemaakt, terwijl 118 gezinnen aldaar gedurerde een week of lan- ger hebben gekampeerd op het daartoe inge- richt terrein. Voorts is dat landgoed bezocht door 2500 kinderen van schole nen 230 gele-i- ders, hetgeen gratis is geschied. Vooral het bezoek van schoolkinderen is zeer sterk toe- genomen, terwijl ook het bezoek van wande laars flink is vermeerderd. OTERLEEK. Dezer dagen vergaderd-e ten huize van den heer O. de Vries de Tuinbouwvereeniging „Ons Begin". Voorzitter was de heer S. Hoogvorst. Aanwezig 15 leden. Naar aanleiding van een besluit in de voorjaarsvergadering omtrent gezamenlijken aankoop van kunstmeststoffen, werd met al- gemeene temmen besloten, om bij de leden ir.hrrijvingsbiljetten te laten circuleeren en bij voldoende opgaven bij verschillende kunstmesthandelaars prijsopgaaf 4e vragen. Volgende punt was een veilingskwestie, ontstaan doordat enkele leden producten ver- kochten, in hoofdzaak •pootaardappelen, zon der- dat de betaling geschiedde over het be- taalkantoor te Broek op Langendijk. Beloten werd, dat de afgevaardigden deze kwestie aan het veilingsbestuur zullen voorleggen, ocn ze verder af te handelen. Na gehouden rondvraag, die weinig sto:: tot praten gaf, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. EGMOND AAN ZEE. De gemeenteraad vergaderde Vrijdag- avond. Afwezig was mevr. GlasPrins Voorzitter de heer C. J. Eyma, burgemeester Na lezing der notulen der vorige vergade ring vroeg de heer v. Eenennaam, of de voor zitter zich herinnerde bij de bespreking van het terras bij Zeezicht gezgd te hebben: Dat is nog een juridische kwestie. Op het toe stemmend antwoord verzocht de heer v. E dit alsnog in de notulen te doen opnemen Aldus geschiedde. Een verzoek van de commissie van vakon derwijs van den Alg. Ned. Politiebond vonc geen steun bij B. en W. en werd met alge- meene stemmen van de hand gewezen. Het verzoek van de commissie voor mala ria-bestrijding werd evenmin door B. en W gesteund De heer Hartman achtte het werk van vol doende belang voor de volksgezondheid om een subsidie van 25.voor te stellen. De heer v. d. Pol was daar ook absoluut niet tegen. Er waren hier wel niet zooveel stallen en geen slooten, maar er waren toch kelders genoeg en daar zat men dik in de muggen. De voorzitter meende, dat men kelders zelf wel kon ontmuggen. De heer v. d. Garde had nog geen ant woord gehoord op de vraag van den heer Snoeks, welke voordeelen er voor Egmond aan verbonden waren, wanneer men subsidie gaf, en wees er op, dat in het verzoek verwe- zen was naar een schrijven van '25. Spr wil- de dat verzoek wel aanhouden tot de volgen de vergadering. De heer Hartman deelde mede, dat men na zeven jaar de malaria bestreden te hebben, tot de conclusie gekomen was, dat men de verkeerde mug had doodgemaakt. Hij wilde ook aanhouden. Aldus besloten. 2. Aanbieding gemeenterekening 1927. De voorzitter deelde mede, dat deze reke- ning sloot met de volgende eijfers: gewone dienst batig saldo 477.54; kapitaaldienst batig saldo 156*0.88 KBurg. Armbestuur na-deelig saldo 543.99J/,: gasthuisfonds nadeelig saldo 425.29; gasbedrijf batig saldo 1796.0914; waterleiding batig saldo f 615.70 en electrisch bedrijf batig saldo 933.61. De voorzitter stelde voor een commissie van drie leden te benoemen om de rekening na te zien. De heer v. Eenennaam informeerde, of er bij de ingekomen stukken stukken niet een verzoek was geweest van den heer v. Belkom uit Bergen. De voorzitter meende, dat dit aan B. en W. was gericht. waar het ook thuis hoorde. De heer Snoeks meende te weten, dat het aan den raad geadresseerd was. Terwijl het desbetreffende document ter secretarie werd opgediept, werd gestemd over de commissie voor de rekening. Bij eerste stemming werden aangewezen de heeren v. Eenennaam en Snoeks, met resp. 6 en 5 stemmen van de adit. Beide heeren verklaarden zich bereid die opdracht te aanvaarden. Bij de herstemming merkte de heer van Eenennaam op, dat men dus nu een van d ar.dere zes dien-de te nemen. Na stemming en tusschenstemiming tus schen de heeren v. d. Pol en Blok leverde de eindstemming voor de heeren v. d. Pol en v d. Garde een gelij'k aantal stemmen op, waar- na het lot den heer v. d. Pol aanwees. Alsnu kwam het verzoek van den heer v Belkom op het appel. Het bleek inderdaad te zijn gericht aan den raad, d.w.z. aan het verkeerde adres. Het betrof een vasten dienst per autobus van Egmond op I Jnruiden en behoorde gericht te zijn aan Ged. Staten, vol gens den voorzitter. Dit kwam den heer Hartman vrij apocrief voor, daar een vorige maal de heer Groen geen toestemming kreeg van B. en W, voor een standplaats. De voorzitter: Dat was een losse dienst, dit een vaste. Uit de verdere discussie bleek, dat de heer v. Belkom tevens een aanvrage ingediend had bij Ged. Staten van een vas- ingediend had bij Ged. Staten voro een vas- 3. Aanbieding der gemeentebegrooting 1929. De voorzitter deelde mede, dat deze be- grooting in ontvangst en uitgaaf op den ge- wonen dienst sloot met 113.460,991/^ en op den kapitaaldienst met 5413,91. Een voorstel om een commissie te benoe men leidde na eenige discussie er toe, dat de heele raad commissie werd met de verplich- ting een verslag uit te brengen. 4. Gasprijsverlaging voor verwarming. B. en W. stelden voor den prijs van 7 cent per M3. te brengen op 6 cent en geen meter- huur te heffen van 1 Mei tot 1 October. De heer v. d. Garde meende, dat men op dit voorstel niet behoefde in te gaan. Alleen de scholen en de beter gesitu-eerden zouden er van profiteered Spr. wenschte liever een al- geheele verlaging van 1 cent per per M3. De voorzitter: Daar komen wij zoo meteen mee. De heer K. de GraaffMet 1 Januari heb ben wij reeds den prijs voor het algemeen ge bruik met 1 cent verlaagd. Nu.bij den aan- vang van het stookseizoen willen wij voor de verwarming met 1 cent verlagen. Met Januari komen we weer met 1 cent verlaging voor het algemeen. De voorzitter merkte op, dat er heelemaal niet de idee in zat om de beter gesitueerden te doen profiteered Mogelijk dat er misschien een kerk tot verwarming zou overgaan. Alsnu werd het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. 5. Uitgang strand Noorderstraat. Over trachtte hij dat vervelende ding te weerleg- gen en te vernietigen, het te vermorzelen door het zware geschut der rede. Hij vond de na tuur zelf excentriek. Had zij het op „Derby dag" niet laten sneeuwen? Vernietigde zij niet door nachtvorst haar eigen oogst? „Na-tuur-spot-met-ex-cen-tri-ci-teit", kraak- ten zijn schoenen. „Ex-cen-tri-ci-teiF', stompte het pak. „Tric-ci-teit", gierde de wind in hooge en lage tonen. Weg met dien nonsensAan andere dingen wilde hij denken; aan het leven, dat voor hem lag, aan zijn kameraden, die heenge- gaan waren, aan boeken en schilderijen, aan liefde en tabak, aan romantische avonturen, aan wandelingen en aan alles, wat het leven waarde gaf. Het was dwaas, om zich door een paar woorden te laten hypnotiseeren. Maar jawelvan het oogenblik af, dat zijn gedachten een oogenblik aan zichzelf waren ovdrgelaten, keerden zij haastig terug tot die onzinwoorSen van een prulschrijver. Als een furie, die hem vervolgae, klemden zij zich aan hem vast; die dwaze, onlogische en in het bijzonder zijn zenuwen prikkelende woor den. „Natuur spot met excentriciteit!" Hij trachtte zich alle excentriciteiten der na- uur, waarvan hij ooit gehoord had, te herin neren. Tot elken prijs wilde hij dat ver- wenschte ding ontmaskeren. Lange dikke vrouwen en vijfpootige schapen kwam hij al struikelend bij zijn eigen familie terecht. Niettegenstaande zijn lamlendigen toestand lachte hij hardop. Al zijn familie- leden waren excentriek; toch kon niemand be- weren, dat het hun niet voor den wind was gegaan. Van de andere zijde der heg staarde een armzalig wit paard verbaasd naar hem. Menschen waren toch vreemde wezens, dat ze op zoo'n dag nog reden konden vinden om ti lachen. Ja, zijn familie was excentriek genoeg om te denken, dat hij gek was. Daar had je bij- voorbeeld tante Caroline, die er min of meer trotsch op was, dat zij anders was dan ande ren; toch was ze met een pair getrouwd, heel rijk en zoo excentriek als maar denkbaar was. Niemand kon zeggen, dat de fortuin haar niet gunstig was geweest. Door aan Caroline, lady Drewith te den ken, werd Beresford zich weer bewust van zijn tegenwoordigen toestand en van de reden, waarom hij langs een landweg liep te zwoegen tegen een Zuid-Westenwind op, die den regen met boosaard-ige, kleine stnemen in zijn gezicht zwiepte, op den treurigsten, onvoorjaarsachtigsten lsten Mei, dieh hij zich kon herinneren. Weer trok de dag hem terug naar zijti uitgangspunt: „Natuur spot met excentriciteit." Kortom: lady Drewith, het weer en het zonnetje schenen zoo dooreen gehaspeld en verward, dat zij niet te schei den waren. Het weer kon met een enkel woord worden afgedaan. Het was afgrijselijk, somber, En- gelsch. Rechi yoorgit kg de van regen doorweekte dit punt h'adden de stemmen op de vorige ver gadering gestaakt. De heer v. d. Garde vroeg welke bezwaren er tegen het openen van die uitgang waren en of er ieskundige bij geweest was. B. en w. waren van oordeel, dat het meer stuiven zou, wanneer dat gat in het prikkel- drAad open was. De heer Snoeks wees op de Werf, daar stoof het ook niet zoo. De voorzitter merkte op, dat er daar een trap was. Ook achtten B. en W. de voordee len niet zoo groot. Wilden echter de belang- hebbenden er des zomers planken leggen, dan was dat geen bezwaar. De heer v. Eenennaam wilde de historie van die uitgang nagaan. Dat gat was altijd open geweest. Op een gegeven oogenblik deed het gemeentebestuur het dicht. Toen heeft de heer Van Hall gezegd: Die uitgang moe: open. Dat is gebeurd. En nu maken B. en W. het weer dicht. Spr. wilde memoreeren, dat het voor de bewoners van de Noorderstraat stuitend is. Een der neringdoenden zei: Als het gat open is, heb ik er ookjiog wat aan voor mijn zaak. Indien nocdig kunnen we met bordessen een heele straat genoegen doen. Laten die menschen er ook van profiteeren Wij moeten hen ter wille zijn. Het gaat maar over een schep zand. De heer Blok oordeelde, dat het in den zomer niet zoozeer stoof. Overigens begreep hij den heer v. Eenennaam niet, daar deze indertijd als dagbladcorrespondent niet zoo licht over het stuiven dacht. Over het oude voorstel om die uitgang bij voortduring open te houden staakten de stem- men opnieuw, zoodat dit verworpen was. De heer v. Eenennaam stelde nu voor dit uitgang open te houden van 15 Mei tot 15 September. De voorzitter wilde dan liever van 1 Mei tot 1 September. De heer v. Eenennaam ging daar niet mede accoord. Dan van 1 Mei tot 1 October Meerdere stemmen verhieven zich tegen slui- ting op 1 September, zoodat ten slotte de einddatum met algemeene stemmen bepaald werd op 15 September. 6. Salaris K. Wijker. De heer K. Wijker, gemeente-architect, had in verband met d-e hem opgedragen werkzaamheden ten behoe- ve van het bouw- en woningtoezicht om ver- hooging van salaris gevraagd B. en W. stel den voor hierop afwijzend te beschikken. De heer Hartman stelde een aanvangssa- laris voor van 200. De voorzitter merkte op, dat de heer Wij ker dan achteruit giug, want hij genoot nu een salaris van 400. De heer Snoeks was voor een verhooging van 75 en verkreeg hierbij den steun van de heeren v. d. Pol en v. Eenennaam. De heer K. de Graaff vroeg of het niet meer op den weg lag van het gemeentebe stuur om dien heer aan te raden pensioen te nemen. Spr. vond, dat iemand op dien leef- tijd De heer Snoeks: Het is dan misschien maar voor een paar jaar. Daar heeft die man dan toch ook nog iets aan. Vroeger werd er toch ook wel eens een ambtenaar op leeftijd benoemd. De voorzitter deelde mede, dat B. en W van oordeel waren, dat de heer Wijker vol doende beloond werd met het huidige salaris De heer v. Eenennaam kon het daarmede niet eens zijn. Het gemeentewerk liep over een bedrag van 4000 en het gewone be- drag der vergoeding bedraagt 10 pet., dat is dus hier 400. Spr. bad nagegaan, dat het werk voor het bouw- en woningtoezicht onge veer 1/8 meer tijd in beslag zou nemen, zoo dat er een verhooging van minstens 50 bij moest. Waar de heer Snoeks 75 voorstelde, kon spr. daarmede accoord gaan. Het voorstel van den heer Snoeks kreeg ten slotte 5 stemmen van de heeren v. d. Pol, Snoeks, v. d. Garde, Hartman en v. Eenen naam, de overige 5 stemden tegen, zoodat de stemmen staakten. 7. Werkeloosheidsverzekering. Hierover staakten de vorige maal d-e stemmen. De heer Hartman verklaarde zich aan een kant blij, dat zijn voorstel aangehouden was De leden hadden zich intusschen er beter in kunnen werken. Den vorigen keer was het ge- kelderd, omdat men pen kolossalen overloop vreesde van den eenen bond naar den an deren. Mogen wij de menschen, die goede h-ersens hebben, tegenhouden ter wille van 'n gros, dat zich aansluit bij een syndikalistl- sche organisatie? De heer v. d. Plas had er in dien tijd een studie van gemaakt. Zijn conclusie was: een gedeelte zou er door bevoordeeld worden, een ander deel benadeeld, doordat zij hooger be lasting zouden moeten betalen zonder er ooit van te kunnen profiteeren. Die menschen zijn niet georganiseerd en kunnen dat ook niet, indien alle er op hu tijd van zouden kunnen profiteeren, dan zou spr. er wel voor zijn, nu niet. De heer Blok' wees er op, "dat 'de menschen zelf 38 cent per week moeten betalen, terwijl in den tijd, dat er uitgekeerd wordt, weinig kans is op werkeloosheid. Dat moet gedaan worden over de heele lijn. De uitkeering be draagt 1,75 per dag, en het lijntje is heel scherp getrokken. Indien men twee weken achter is met de contribute, krijgt men geen cent. Indien er het heele jaar uitgekeerd werd, zou spr. er wel voor zijn. De heer Krab oordeelde, dat de raad zich niet kon voegen naar 80 a 90 van djen Cen- tralen Bond, waar er 400 in andere organi- saties zijn. Die loopen er ook niet voor over. Dat wil een visscherman niet. Als't over het algemeen ging, was spr. er wel voor De heer Snoeks: Kunnen die vaklui dan niet organiseeren? Als nu de gemeente eens voorgaat en een stap in de goede Hchting doet? Het is toch exceptioneel, dat Egmond alleen achterblijft. De voorzitter: Er zijn toch nog wel meer gemeenten, die niet aangesloten zijn. De heer Hartman: Zeven. De voorzitter: Veel meer. Wij hebben een schrijven van den minister dat er gel,oof ik wel 168 zijn. De heer HartmanIk zal dat aan mijn ver- eeniging opvragen. De heer v. d. Garde verwondercfe zldi steeds meer. Den vorigen keer had de raad zich laten verleiden door de opgaven van den heer Blok. Dat was een grove leugen, Er is toen principieel gestemd, dat wij er voor waren, wanneer het 12J4 cent kostte. De voorzitter ontkende dit. Er was gestemd over al of niet aansluiten en daar istaakten de stemmen over. Spr. verzocht niet zulke uitdrukkingen als grove leugen te gebruiken. Men kan zich wel vergissen. De heer v. d. Garde nam het woord g c leugen terug, terwijl de heer Hartman u felde aan het bestaan van dien ministerieelen brief deed doorschemeren. De voorzitter zou dien brief dan laten halen. De heer v. d. Garde merkte op, dat men op de vorige vergadering bang was, dat het wel 2500 zou kosten. Als er dan toch geen leden overliepen, dan kon men er nu toch ze- ker wel toe overgaan. De voorzitter las alsnu het schrijven van den minister voor. Er waren 185 gemeenten nog niet aangesloten. De heer Hartman informeerde, van welken datum die brief was. De voorzitter: Van 18 Juni 1928. De heer Hartman zal nu toch wel inzien, dat hij zich vergist. De heer K. de Graaff was het met eens met de redeneering, dat de gemeente r voorgaan. Spr. vond, dat de arbeiders zelf eerst algemeen moesten inzien, dan v. de gemeente verplicht te volgen. Aanstonds moeten menschen, die het veel noodiger heb ben, bijdragen voor anderen, die het minder noodig hebben. Wij moeten wel wat doen, maar wij moeten niet voorloopen. Wij moeteg toch eerst ieder ons eigen belang behartigen. De heer Snoeks: Neen, eerst het algemeen belang. De heer K. de Graaff: Juist, dus niet voor 90 pet. die niet meedoen. De heer Hartman zette uiteen, dat deze zaak juist door den minister in het leven is geroepen, geen der organisaties had zich daarbij op den voorgrond gesteld. Het was juist een drang geweest voor de menschen, dat zij zich zouden organiseeren. Wie was de schuld, dat de arbeiders zich niet organi- seerden? Wanneer die menschen zagen, dat zij er voordeel van hadden, zouden ze het wel doen. Wat het Fonds voor sociale voor- ziening betrof, merkte spr. op, dat een vis- scher daar 60 per jaar voor moest betalen en de leider 3000 per jaar uit de kas ge noot. En dan zegt de heer Blok, dat de bepa- lingen zoo sterk zijn, dat als iemand twee weken achter is De heer Blok: Ik heb bedoeld de Rijkswer- keloozenkas, niet het fonds voor Sociale voorziening. De heer Hartman: Er is daar toch een clausule: bij zooveel weken achterstand geen uitkeering. Daar iis de uitkeering hoogstens een van 42 dagen. Maar bij de R. W. Kas duurt dat feitelijk het heele jaar. Want in dien de minister niet betaalt, omdat het seb zoen is, dan komt de Centrale Bond met zijn organisatie. Dat is de prikkel geweest om uit de Federatie te gaan en zich aan te slui ten bij den Centralen Bond. Spr. kon zich niet voorstellen, dat de Federatie de voordee-. len niet zag van de aansluiting bij de R. W. Kas. Het Burg. Armbestuur zou er ook wel bij varen. De minister had den weg gewezev Willen ze niet, dan is het hun eigen schuld. De heer v. d. Plas had het oog gehad op de broodvechters, die op zich zelven staan, Die worden als patroon beschouwd. De heer Hartman: Die kunnen in de transportarbeiders-organisatie. De heer Krab: De heer Hartman geeft zoo grindweg; ter weerszijden een glimmend- heg, waarvan het water geregeld in baloorige druppels afsiepelde. Langzaam trokken zwa re wolken door de lucht; zij lieten juist de toppen der boomen vrij. Bij heggen of onder boomen, die geen be- schutting meer tegen den onbarmhartigen regen boden, schuilde mistroostig vee. Hier en daar lag een beest ten einde raad in het open veld, als weigerde het langer hulp te zoeken, waar geen hulp was te vinden. Als bevers glommen de stammen der boomen, want de regen sloeg meedoogenloos door hun ijl gebladerte. In een woord, de wereld was nat tot op haar huid en Richard Beresford met de wereld. Zijn gedachten dwarrelden af naar het fa- miliedinertje in „Drewith House" en de bom die hij te midden er van had laten springen De vraag van zijn tante, wanneer hij plan had weer op Buitenlandsdhe Zaken te gaan werken, was oorzaak geweest van alles. Zijn korte verklaring, dat hij niets meer te maken had met Buitenlandsche Zaken of wat daaraan annex was, maar plan had een wan- deltocht te ondernemen, was met verbazing ontvangen. Hij glimlachte toen hij terug- dacht aan dat tafereel; de woede van lady Drewith, het optrekken der wenkbrauwen door zijn neef lord Drewith, het flikkeren van Edward Seymour's kleine loerende oogen den angstig-onderzoekenden blik van mrs. Edward's oogen naar lady Drewith en ver volgens naar poging om ae afkeuring van haar taoie te weersfriggeleft. Het was kelijk, bepaald karakteristiek. Hij had geen kans gezien uitleg te geven, hoe hij tot dat besluit gekomen was en lady Drewith en de Seymour's aan het verstand te brengen, dat de ioopgraven hem hadden ver- anderd, dat hij nu over alles geheel anders dacht en een anderen kijk op het leven had, dat nu andere dingen van belang waren dan vroeger. Ze hadden het toch niet begrepen. Hij kon niet uitleggen, dat ,,daar ginds" alles van waarde was veranderd, dat het leven thans andere eischen stelde, dat in een oogwenk de klok eeuwen achteruit was gezet; voedsel en leven was het eenige, dat telde. Op eenige meters afstand had steeds de Dood op de loer gelegen, om op een gegeven oogen blik, met minachtend vingergebaar, weg te halen wiens beurt het was en ieder, de een bewust, de ander instinctmatig, had getracht het groote raadsel Waarom? op te lossen. Inplaats van te pogen dit alles uit te leg gen, had Beresford zich tevreden gesteld mei te zeggen, dat de oorlog alles anders had ge maakt, hij1 zelf was ook veranderd, hij was ongedurig geworden. Met opzet was hij vaag feoleven, zich de gewoonte van lady Drewith erinnerend om alles letterlijk op te vatten. Hij was zich bewust geweest van een treuiig figuur te slaan en had in (fetilte lord Dre-witk verwenscht om zijn zwijgen. Hij althans had hem moetfji begrijpen, hij had alles zelf ook doorxre maakt. it* {Wordt

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5