Rechtsagaken Tijriscltriften N9ai*kfbei*ichten van T, de minister bereid de Kamer zoo volte- to en liefst zoo spoedig mogehjk m te hch- Imh-ent de hygienische en ook de econo- die rich in meergenoemd Jannmgsoord voordoen? De uitgeweken papoea's. T Batavia is nader bericht ontvangen dat i. in verband met de vrees voor de Kara- *2, van Holland Nieuw Guinea naar het ffiralisdi gebied uitgeweken Papoeas L alien weder zijn teruggekeerd Opium, gevonden. De recherche te Semarang heeft aan boord J; pen ter reede liggend stoomschip zeven Sicken elk van vijf thai! opium en 20 blikjes L i thai! bereide opium gevonden. De uitvoer van Orang Oetans. De Delicourant" meldt uit Medan, dat transport van ruim dertig Orang Oetans, voor uitvoer bestemd waren, midden Lustus bij Pangkalanbradan door den fflirtroleur in beslag genomen werd; op -,«nd van de bepalingen tot beschermmgen deze diersoort. Dezer dagen is het ort's nachts echter spoorloos verdwe- nen vermoedelijk zijn de dieren in het ge- L uitgevoerd naar den overwal en van- L naar Europa, waar in den laatsten tijd «etl vraag naar deze dieren is in verband «et de bekende klieroperatie voor de verjon- torekuur. De politie heeft 'n onderzoek in- Lteld waar de verdwenen dieren zich be- dtiden,' maar tot heden bereikte het onder- ,oek geen resultaat. FEN nieuwe rijksserum- INRICHTING. Naar aanleiding van de door den voorzit- ler der Hollandsche Mij. van Landbouw, dr. Lovink, op de algemeene vergadering dezer vereeniging, te Medemblik gehouden rede in- iake de bestrijding van het mond- en klauw- ieer en waarin de indruk gevestigd wordt als zou de regeering in de laatste jaren te tort zijn geschoten in het bevorderen van de wetenschappelijke hulpmiddelen, ter bestrij ding van genoemde ziekte noodzakelijk, wordt on» van de best ingelichte zijde medegedeeld Op de ontwerp-begrooting van Binnenl. Za- ten en Landbouw zijn na voorlichting van den Veeartsenijkundigen dienst bereids gel- den uitgetrokken, ten einde in 1929 een begin tekunnen maken met het bouwen van een ge- tel nieuwe Rijksseruminrichting, welke uiter- aard overeenkomstig de moderne wetenschap- pelijke eischen zal worden ingericht. i.:reeds in 1927, Afgezien hiervan werden naar aanleiding van het rapport van de stu- diereis van den directeur van den veeartsenij kundigen dienst, dr. Berger, en den directeur der Rijksseruminrichting, dr. Lourens, be- sprekingen aangevangen met verschillende crganisaties op landbouwgebied, ten einde overleg te plegen omtrent de beste wi]ze, te ceraken tot de stichting van een mstituut, war in het bijzonder onderzoekingen op het Cebied van mond- en klauwzeer zouden wor den verricht. Het overleg daaromtrent is op heden nog niet beeindigd. MISS DOLORES DEL RIO. Oe Amerikaansche filmartiste Doloies Del Rio (hoofdfiguur in de film „De bloem der Wildernis", die thans vertoond wordt in W theater Cinema American! te Alkmaar) is jaierdag uit Den Haag, waar zij een kort be- zoek bracht, te Amsterdam aangekomen. Het was niet zeker of zij per trein, per auto of wel met een vliegtuig zou komen en daarom haa- den zich al vast vele bewonderaars opgestel i bij het Centraal Station om den trein van 3 unr 49 min. af te wachten, waarmee men haar in verband met vroegere mededeelingen ver- wachtte Het Hbl. schrijft over de binnenkomst der Amerikaansche: De trein van 3 u. 49 wierp een golf men- schen op het tweede perron van het Centraal Station. ;Bevond zich Dolores onder hen? Neen 't scheen van niet, toen ,,Do- lores!, daar gaat zij!" gefluisterd werd; en inderdaad, daar ging zij de trap af, ae be- jaafde filmster, een bos bloemen in de hand Een elegante verschijning, zeer elegant, en zoo Week, zoo bleek, matbleek, dat kon met missen het moest Dolores zijn. Zij werd Icel op Het Komngsplein, om zich daarna na de Kalverstraat en het Muntplein weer naar 't hotel te begeven in afwachting van de in terviewers. En tegen ons eerste plan in, haastten wij1 ons onder deze laatsten te zijn om haar te vragen of zij nu per auto of per trein kwam, of wellicht met beide? en wat zij gezien had op haar wandeling door de stad? Eindelijk onze ware aard ontdekt Zij kwam per auto, heuschl, om, o neen!, om beter het platte land te leeren kennen, dorpen te zien, en eenvoudige mensdhen waar te nemen en omdat zij gek is op al dat water en die windmolens! En tijdens haar „ommetje" door de stad heeft zij gezien dat de Amsterdammers haar aldus opgeda- nen indruk bevestigen, n.l.: dat wij Nederlan- ders er allemaal zoo „happy" uitzien! Zoodat als zij ooit een Nederlandsch meisje moet uit- bedden en dat zal binnenkort't geval zijn. zoo'n visschersmeisje met krullen zus en zoo om en dat en dat op het hoofd, in die, u weet wel, kleeren zij haar almaar „vroolijk" zal laten kij'ken. En dat lijkt mij een allergelukkigst denk- beeid van Dolores! DE STAKING DER AMSTERDAMSCHE TAXI-CHAUFFEURS. Nog steeds duurt de staking voort. Nu hebben Zaterdag vertegenwoordigers van de betrokken groepen een conferentie gehouden. Van de zijde der werknemers werd ver- klaard, dat deze, in verband met het hun be kende voornemen van het gemeentebestuur om een tariefsverlaging in het taxibedrijf aan de orde te stellen, bereid zijn, het werk op de oude voorwaarder. te hervatten, mits: 1binnen een bepaalden, zeer korten ter- mijn de door B. en W. gewenschte besprekin- gen over tariefsverlaging en uitbreiding van het wagenpark een aanvang zullen nemen; 2. de staking niet het maken van slacht- offers ten gevolgc zal hebben, met andere woorden, dat alle omstreeks 100 stakende chauffeurs zullen worden teruggenomen. Ten aanzien van het eerste punt kon den de vertegenwoordigers der werkgevers de ver- langae toezegging doen. Aan de inwilliging van de tweede voor- waarde staat de mceilijkheid in den weg, dat de werkgevers inmiddels 25 nieuwe krachten hebben aangenomen, waartegenover echter staat, dat ook negen stakende Chauffeurs nieuw werk hebben gevonden. De partijen zoeken naar een oplossing, waarbij geen der stakenden zonder werk komt. Bij de werkgevers bestaat er overwe- gend bezwaar tegen van de 25 nieuwe chauf feurs, met wie zij een contract hebben geslo- ten er 16 te onrslaan. De mogelijkheid be staat eenige van de 16 stakers, die hierdoor buiten werk geraken, in een andere betrekking te brengende werkgevers hebben daarop het aanbod gedaan de helft van dezen voor- gemaalct. Van 6 uur tot Invart voor 8 Hebben de auto's, die het geheele verkeer langs den Zaanstreek ontwrichtten voor den Zaandijker tol gestaan om tenslotte m betaling van het verschuldigde huicwaarts te gaan. LIJKVERBRANDING IS GEEN BEGRAVEN. Men herinnert zich wellicht, dat in 1926 de Centrale Raad van Beroep te Utrecht een uitspraak heeft gedaan in zake de vergoeding voor begrafeniskosten, die bij een ongeval met doodelijken afloop krachtens de Onge- vallenwet van 1921 wordt verleend. Toen heeft de Raad die vergoeding geweigerd toe te kennen aan de weduwe van een doodelijk getroffen werkman, omdat het lij'k van dien getroffene niet was begraven, doch verbrand Deze uitspraak heeft destijds nogal wat stof opgeiaagd. Thans lezen wij in „De Tel." dat de Cen trale Raad, blijkens een door hem op 6 dezer gedane uitspraak, aan het door hem ingeno- men standpunt is blijven vasthouden ook bij de toepassing der Ouderdomswet-1919. Deze wet bepaalt n.l., dat bij overlijden van een verzekerde in een bepaald geval en onder zekere voorwaarden een bedrag van 100 wordt uitbetaald aan dengene, die voor de be- grafenis van den verzekerde heeft gezorgd raak van ad het be dit bedrag Daar frischt loopig in dienst te nemen, zoodat de andere helft dan ten laste van de werknemersorgani- satie zal blijven, ierwijl zij tevens toezegden, dat al dezen in ieder geval aanspraalc erop zullen hebben bij vacaturs het eerst in diehst te worden gesteld. Op dezen grondblag werd intusschen nog geen overeenstemming bereikt, doch de verte genwoordigers der werknemersorganisaties verklaarden zich bereid het voorstel aan de vergadering der stakers voor te leggen. G. BROEKHUIZEN. Zaterdag is te Koekange (Dr.) overleden de heer G. Broekhuizen, een zeer bekend Drentsch figuur, een groot kenner van het oude landschap Drente, zijn taal en gebrui- ken. Zijn werkkracht en veelzijdigheid was schier onbegrensd: tooneelschrijver, schilder, dichter. Veel heeft de Drentsche boer aan hem te danken. De heer Broekhuizen bereikte den van 84 jaar. DE TOL TE MUIDEN. Geen verkeersstoornis van ern- stigen aard. In verband met de in de laatste dagen plaats gehad hebbende onregelmatigheden bij den tol te Muiden, waren gister speciale ver. keersmaatregelen genomen. De talrijke autombilisten, die op dezen op —ww. - mooien Zondag de gemeente Muiden passeer- vergezeld van een knappen jongen man met ^en mochten nu niet voorbij den tol rijden, 1 art, gekruld haar, een echten Spanjaardmaar m0€sten voor Muiden been gaan via de pas aangelegde brug, die tot heden toe slechts voor eenrichtingsverkeer begaanbaar was. Door vele manschappen der marechaussee werd het verkeer over deze brug geleid. De auto's werden om beurten op de heen- en terugweg doorgelaten. Daardoor moesten telkens tientallen auto s blijven wachten, totdat de uit tegenovergestel- de richting komende voertuigen de brug ge- passeerd waren. Ernstige verkeersstoornissen hadden echter niet plaats, ook al duurde het vrij lang, voor- dat men Muiden verlaten kon. Voor den tolgaarder, die de getroffen ver- keersregelingen met belangstelling gade- sloeg, was het echter een slechte dag, want, met uitzondering van de autobussen passeer- de er geen enkele auto den tol. Ook een tol-oorlog aan de Zaan. Zondagmiddag om 2 uur hebben een groot aantal automobieten een aanval ondernomen op den tol te Zaandijk. Toen de pachter, de heer Maarten Swart, de file zag aankomen, heeft hij den tolboom geopend en de auto s zonddr betaling doorgang verleend. De uit een 60-tal wagens bestaande stoet, heett daarop verschillende malen den tol gepas- seerd zonder tot betaling te worden ge- maand. Bij het uitblijven van het verwachte en gewenschte prcres-verbaal is de colonne naar de aan de gemeente Krommenie behoo- rende tolbrug over de Nauernasche vaart ge- reden. Hier gelukte het de vooruitrijdende auto zonder betaling te passeeren, doch voor een vo'gende gelegenheid had gevonden dit- zelfde te dcen, waren aan weerszijden van den brug de boomen gesloten en daarmede het autoverkeer zoov/el als de passage voor wielrijders en voetgangers gestremd. Tegen den brugwac'hter is door de Wormerveersdie politie procesverbaal opgemaakt wegens be- lemmering van het verkeer. De hekken bleven evenwel voor doorgang gesloten, Toen na en kele uren wachten nog steeds geen wijziging in de toestand was gekomen, heeft de colonne zich opgemaakt om de Noorderbrug te Koog aan den Zaan met een bezoek te vereeren, doch op hun terugtoeht vonden zij den tol boom te Zaandijk gesloten. Hier werd even- eens tegen den tolwachter procesverbaal op- „Coroles!" prevelden de stemmen der zich over het hekwerk van de uitgangstrap heen buigende meisjes. Stil, schoon elegant, en douloureus was zij 1 en zoo schreed zij de treden af naar beneden- Buiten stond reeds een heel troepje men- schen, waaronder veel meisjes, op haar te wachten. Nauw was haar groene hoed zicht- baar of men herkende haar en haar naam lag op aller lippen, doch slechts de verst-af- staande spraken haar luide uit. Er was iets in de fragiele figuur, het knap- pe, maar Week gelaat van Dolores, dat luid- ruchtige bewondering, toejuichingen, in de Idem scheen te smoren. Zij keek, alsof zij niets te maken wilde hebben met het_ publiek, zij was een schoone verpersoonlijking van het ,,odi et arceo profanum vulgus" en dat was toch zonderling voor een filmster zoo zonderling dat deze en gene begon te twijfelen; maar nieuwe aangekomenen her- kenden haar ook en waar heen de groene week, volgden haar belangstellende blikken, waar de pseudo-Dolores ging, stiet zij op een halven kring van bewonderaars, totdat een paar voorbijrijdende trams, 'n auto haar deden verdwijnen. Zij vluchtte niet, stellig niet, want geen oogenblik verloor zij haar kalmte, haar elegance en haar waardigheid, zij' verdween, en net haar de vermeende Spanjaard en het publiek begreep eindelijk, dat het zich vergist had en stelde zich nu op rondom een blak bij den uitgang wachtende, groote auto, gerui- Wen tijd lang, totdat ook die verdween. Dolores bestudeert, niet herkendde stad. Intusschen was Dolores toch in hotel L'Europe aangekomen en, naar het heette, per auto en wel zonder veel drukte en zonder herkend te worden. Een half uur later troffen wij haar, niet herkend (maar een ingewijde verzekerde ons, dat dit nu Dolores was) wan- delende in een wijnrooden mantel. Wij zagen haar stilstaan voor 'n parfumeriewinkel in de «egulierebreestr. en daarna met negeering van Rembrandt en Thorbecke, eventjes aarze- kn bij het bloemenwinkeltje op den hoek van Hesrengracht en Thorbeckeplein. Wij zagen haar de beroemde ,,bocht" van de Heeren gracht nemen alsof daar niets bijzonders aan Wis, en weer stilstaan voor een juwelierswin- Gelet nu op bovenvermelde uitspi den Centralen Raad van Beroep, h stuur der Rijksverzekeringsbank van 100 niet willen uitkeeren, omdat geble ken was, dat het lijk van verzekerde niet was „begraven", doch verbrand. De erfgenaam vond1 echter, dat een derge- lijke enge interpretatie van het woord begra- fenis niet in de bedoeling van den wetgever had gelegen, waarom hij' dan ook tegen de beslissing in beroep kwam. De Raad van Beroep te 's-Gravenhage schaarde zich edhter geheel aan de zijde der Rijksverzekeringsbank, welke uitspraak thans in hoogste instance is bevestigd. TRAMS TEGEN ELKAAR GEREDEN. Zondagmiddag omstreeks 4 uur is in de Plantage Middenlaan te Amsterdam een motorwagen van lijn 21 op een bijwagen van lijn 9 die voor een tramhalte stilstond, ge- reden. Het achterbalcon van lijn 9 en het voorbalcon van lijn 21 werden zwaar bescha- digd. Twee passagiers werden gewond. De eene, een heer, bekwam een kwetsuur aan een hand, terwijl de ander, een dame, klaagdt over pijn in den rug. De beide gekwetsten konden nadat hun de eerste medische hulp verleend was naar huis gaan. Het ongeluk is veroorzaakt, doordat ondanks het krachFig remmen door den wagenbestuurder van den motorwagcri van lijn 21, deze is doorgegle- den. EEN GROOTE BETOOGING VAN DE S. D. A. P. T tenduizenden demonstranten door Amsterdam.'s straten. In vijf steden van ons land heeft de S. D. A. P. gister betoogingen gehouden, die wat de hoofdstad betreft veel gelijkenis hadden met de z.g. „roode Dinsdagen" die deze partij vroeger in den Haag organiseerde. In de vroege ochtenduren trokken reeds betoogers, die uit geheel Noord-Holland en ook uit een deel van Zuid-Holland en Utrecht gekomen waren, door Amsterdam's straten. Tegen 1 uur waren vrijwel alien, die zich voor de demons tratie der S. D. A. P. interes- seerden, op het IJsdubterrein verzameld. Daar heerschte onder de vele duizenden deel- nemers eene opgewekte stemming, die uiteraard door bet mooie-nazomersche weer en mede door den aanbiik van de kleurige vaandels en vlaggen verhoogd werd. De eischen, waarvoor op deze meeting ge- demonstreerd werd, waren de volgende: ontwapening, staatspensioen, handhaving en verdere invoering van den achturendag, arbeidersvacantie-regeling en medezeggen- schap en bedrijfsorganisatie. Door verschillende voormannen uit'de S. D. A P., door de Tweede-Kamerleden A. H. Gerhard, J. E. W. Duys en dr. Th. van der Waarden, benevens door de heeren H. J. J. Eichelsheim, E. Kupers, F. van Meurs en K Vorrink, werd in korte toespraken tot de me- nigte het doel van dezen „rooden Zondag" uiteengezet. De betooging van heden zoo lieten de sprekers uitkomen moest de inzet zijn voor de verkiezingen in het volgend jaar, met het oog waarop de eischen der socialis- tische arbeidersbeweging reeds thans ver- kondigd woiden. En ook al zouden de pro- pagandisten op het spreekgestoelte niet ge- waagd hebben van de eischen, welke de S. D. A. P. voor doorvoering van haar verkie- zingsprogram stelt, dan zouden de duizen den betoogers het toch hebben kunnen ver- nemen van de welsprekende opschriften op de transparanten, die in den stoet welke na de openluchtmeeting gevormd werd, zijn meegevoerd. Omstreeks half drie verliet de kop van den stoet het IJsclubterrein dat anderhalf uur later door den laatsten betooger verla ten we^d. Vooraan in den stoet liepen mede de leden van het partijbestuur der S. E>. A. P. en het N-. V. V. waaronder de voorzitter, de heer J. Oudegeest; verder de Eerste Ka- merteden, de heeren Wibaut, Mendels en Ossendorp, alsmede de Tweede Kamerleden Gerhard en van den Tempel. Een kleurige groep met tallooze wim- pels, groen, rood, paars of wit, dicht op el- kaar, werd gevormd door de vrouwen, die afzonderlijk op trokken, evenals de A. J. C., welke door vele meisjes en jongens was ver- tegenwoordigd. Dan waren er ook leden van arbeiders- sportbonden in rood en wit en ook in zwart en witte gymnastiekpakjes, die afwissehng brachten in den schier eindeloos lijkenden stoet op breede rijen loopende mannen en vrouwen. Telkens naderde weer een muziek- korps. Tromgeroffel en „internationale" wis- selden elkaar af. De stoet trok door een groot gedeelte buurt IJ IJ en vervolgens over de Wete- ringschans en de Reguliersgracht naar het Amstelveld. Het eerste gedeelte was daar at ontbonden, toen de staart ternauwernood het IJsclub-terrein had verlaten. Hier en daar trachtten tegenstanders van van een pantserkruiser was afgebeeld. Dat dit betrekking had op de houding van de so- ciaal-democratische ministers in Duitsch- land ten opzichte van den bouw van den pantserkruiser, bleek wel uit de uitroepen, die bij het voorbijtrekken van den stoet o.a. in de Honthorstraat voortdurend gehoord werden. Ook werd door de tegendemonstranten meermalen geroepen: „Waar is Stenhuis" en De pantserkruiser-socialisten zijn verra- ders". De sociaal-democratische betoogers, die echter het geschreeuw volkomen negeerden, trokken in voorbeeldige orde voort, zoodat nergens stoornis van de goede regeling plaats had. Op het Amstelveld werd de stoet bij ge- deelten ontbonden. DE BRUG TE THOLEN. Feest, maar niet voor de Kersten- mannen. Nu de werken aan de brug te Tholen zoo ver zijn gevorderd, dat de in gebruikneming over vier weken mag worden verwacht, is een commissie gevormd, die reeds over voldoen- de middelen beschikt om een feestelijke vie- ring voor te bereiden. Het bestuur van de school der oud-geref kerk (de Kerstenmannen) heeft bericht dat de kinderen diet school niet mogen medewer- ken aan de feesten en ook niet de te verstrek- ken gedenkplaat mogen ontvangen. BRAND. Brand in een groote loods. Gistermiddag is te Woensel (N.-Br.) de boerenwoning, bewoorid door de families A. Oudens en \V. Bogers, totaal afgebrand Twee varkens kwamen in de vlammen om De oorzaak van den brand is onbekend. Een zware brand heeft gistermiddag aan de Rietlanden te Amsterdam, een groote op- slagplaats van aardewerk, speelgoederen en huishoudelijke artikelen in de asch gelegd. Deze opslagplaats staat naast verschillen de andere loodsen en is grootendeels in ge- bruik bij de N. V. Hema (Holl. Eenheids- prijzen Mij.) terwijl een klein gedeelte aan de voorzijde van de 40 M. breede loods als tim- merwerkplaats van de Ned. Spoorwegen ge- bruikt wordt. Ook is er nog een schilders- werkplaats in de van hout opgetrokken loods waar een voorraad lijnolie en benzine was. 't Zal omstreeks half drie geweest zijn toen plotseling ongeveer op het midden van het groote pand de vlam naar buiten sloeg In een oogwenk ging het vuur langs den dak lijst naar beide kanten van den loods voort en toen de brandweer, die door verschillende personen gealarmeerd was, ter plaatse kwam was reeds het geheele pakhuis een vlammen zee. Zelfs was reeds 'n aangrenzende loods van de Ned. Spoorwegen, waarin vaten teer la- gen opgeslagen, door het vuur aangetast. De hoofdbrandmeester, de heer Grunet de Rochebrune, liet onmiddellijk naar alle brand weerkazernes het noodalarm „groote brand" seinen, waarop vanuit de geheele stad de brandweervoertuigen kwamen aanrijden en ook de drijvende stoompont „Jan van der Heijde", alsmede de motorspuit „Jason" naar de Rietlanden werden gedirigeerd. Intusschen werden speciale maatregelen genomen om het teerpakhuis in welks nabij- heid ook een gevulde tankwagen van de American Petroleum Comp. stond, te sparen Door hierin te slagen werd een groote ramp voorkomen. Toen er voor de loods met vaten teer geen gevaar mee was, werd het kracht de blussching aangevat van de hoog op laaiende vlammen. Aanvankelijk had de brandweer moeilijk heden, doordat ze niet voldoende water in de nabijheid had, zoodat wel 14 a 15 honderd meter slangen moesten worden uitgelegd Desondanks kon men na een half uur reeds zeggen, dat men den brand meester was. De geheele loods, met alles wat er in lag is een prooi van het vuur geworden. Verzeke- ring cfekt de schade, die zeer groot is. Door den commissaris van politie, den heer Timolt, werd nog een onderzoek naar den oorzaak van den brand ingesteld. Veronder- steld wordt dat broeii'ng de oorzaak is. KORTE BERIGHTEN. Op de Mauritskade te Amsterdam is een 19-jarig meisje, vermoedelijk doordat zij met het voorwiel van haar rijwiel in de tram- rails geraakte, gevallen. Nadat zij in een cafe eenigszins van den schrik was bekomen, vermiste zij haar portemonnaie, inhoudende f 70, welke zij in haar hand had gehouden. De betonbouw voor het nieuwe winkel- pand der fa. Vroom en Dreesmacn op den hoek van het Spui en de Spuistraat te's Gra- venhage is voor 308 000 opgedragen aan de N.V. Nederl. aannemingmaatschappij v/h fa. H. F. Boersma aldaar. In de Kinkerstraat te Amsterdam is een 59-jarige man door een auto overreden, waardoor hij een wond aan het achterhoofd had gekregen en uit zijn rechteroor bloedde. Bij aankomst in het Wilhelmina Gasthuis bleek hij te zijn overleden. maafcten en In Set wflcfe om zich" heen staken. Het gevolg was, dat zekere C. T. Versluijs een steek in den arm en een zware verwon- ding in den buik opliep. Voorts kreeg zekere A. Kars een minder ernstige verwonding in den rug. Ook de Tienhovensche jongens kwamen niet zonder kleerscheuren vrij en hadden enkele verwondingen aan het hoofd opgeloopen. De getroffen Versluijs is op het kantje af aan den dood ontsnapt. Als verdacht van de steken te hebben toege- bracht, heeft voor de Tielsche reehtbank te- recht gestaan de Ite-jarige P. J. Lomwel. Ver- dachte erkende met een geopend mes te heb- den gezwaaid, evenals zijn broer, maar of iij iemand getroffen had, was hem niet be kend. Hij verklaarde uit noodweer gehandeld te hebben. Het O. M. meende, dat is komen vast te staan, dat verdachte de steken had toege- bracht. Hij staat gunstig bekend en ook was iij zeer in het nauw gebracht, maar wanneer er sprake zou zijn van noodweer, dan is ver dachte toch veel te ver gegaan. Gezien de ernstige gevolgen, die het gevecht gehad heeft, vorderde spr. negen maanden gevange- nisstraf. Uitspraak 27 Sept. VERVALSCHING VAN EEN POST- WISSEL. Een schildersknecht uit Eindhoven ver- zond op 11 October van het vorige jaar een postwissel, groot f 9, op zijn naam naar een hotel te Utrecht. Hij nam daar den wissel in ontvangst en wist vervolgens met behulp van een chemisChe bewerking het bedrag van 9 in 450 te veranderen. De aldus ver- valschte postwissel werd door een ambtenaar van het postkantoor te Utrecht uitbetaald. De verdachte, die voor een soortgelijk feit reeds in Den Bosch veroordeeld werd, heeft voor de Reehtbank te Utrecht terechtgestaan. Dit college legde hem op 17 April 1.1., wegens valschheid in geschrifte, 1 jaar gevange- nisstraf op. Van het gebruik maken van den vervalschten postwissel werd hij vrijgespro- ken, omdat hij niet als de aanbieder werd her kend en vermoedelijk een ander den postwis sel heeft laten innen. Van dit vo mi is kwam de veroordeelde bij het gerechtshof te Amsterdam in hooger be roep. Volgens de in deze zaak uitgebrachte rapporten van deskundigen was de verdachte de persoon, die de vervalsching had aange- bracht, terwijl een aantal getuigen allerlei voor verdachte bezwarende verklaringen af- legden. Toch bleef de man door dik en dun zijn onschuld volhouden, evenals in eersten aanleg. De advocaat-generaal mr. baron Van Ha- rinxma thoe Slooten eischte bevestiging van het vonnis. Ook moest de ontkentenis van verdachte, dat hij te Utrecht is geweest, terwijl verschil lende getuigen hem daar gezien hebben, als een erkentenis van schuld beschouwd worden, Mr. J. Fraenkel, de verdediger, verklaarde, dat hij, gehoord de getuigen en de voorgele- zen rapporten, tot zijn spijt zich geheel aan het oordeel van het Hof moet refereeren. Uitspraak 27 September a.s. HINDERLIJK VOLGEN. Voor de reehtbank te Middelburg is in hooger beroep behandeld de zaak tegen iemand uit Souburg en vier andere personen uit Vlissingen, die door den kantonrechter te Middelburg wegens het volgen van twee werkwilligen van de Kon. Mij. De Schelde op 26 Juli waren veroordeeld tot zeven dagen hechtenis voor de vier eerste en een maand tuchtschool voorwaardelijk, .met een jaar proeftijd, voor den laatste (een jongen van zestien jaar). Na een uitvoerig getuigenverhoor nam de substituut officier van justitie het woord vooi zijn requisitoir. Spr. meende, dat ter bescher- ming der persoonlijke vrijheid het vonnis moet worden bekrachtigd. EEN PLATTELANDS-VRIJAGE. Op Zondag 28 Januari van dit jaar waren de gebroeders Lomwel uit Tienhoven naar de buurtschap Middelkoop (gem. Leerbroek) ge- trokken, teneinde aldaar den tijd door te bren gen in gezelschap van twee Middelkoopsche jongedames. Het was niet de eerste maal, dat zulks gebeurde en de vorderingen, die de jon- geliedem bij hun uitverkorenen maakten, had- den reeds lang het misnoegen van het man- nelijk deel van de Middelkoopsche bevolking opgewekt en zelfs waren kleine provocaties niet achterwege gebleven. Op den bewusten Zondag nu, toen de duisternis gevallen was, stelden eenige groepjes jongens zich op, ten einde den Lomwel's een warme ontvangst te bereiden. Tegen tien uur verscheneij zij; de eerste De Vrijdagavond Joodsch Weekblad, Van Eeghenstraat 189 Amsterdam bevat: een artikel van J. Maarsen, getiteld Doelbe- wust, O. F. verhaalt van de offerande op de Morijah. Bension J. Hirsch geeft het slot van zijn beschouwing over Spinoza's verhou- ding tot het Jodendom. Is. Santcrooi Dlz. be- schrijft de Joden en het xeclasseeringswerk; Verder is er nog een artikel van Michel Dau- vers getiteld „5m het te maken tot een hei- ligdom" en schrijft X. Z. Y. over Joden in de muziekwereld. de betoogers, waaronder colporteurs van het ploeg lliet hen passeeren en toen de jongens ae oeioogeis, a]g het ware jQ de yal zatell; werden zi] over- -a siccus in uc imuijii— vail en. Een hevige vechtpartij ontstond, auto waarop een imitatie 1 waarbij de Lomwel's van hjm messen gebruik I dagblad ,',De Tribune", tegendemonstraties te houden. O.a. reed steeds in de nabijheid 1 van den stoet een ALKMAAR, 17 September 1928. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 63 vette koeien 225 f 400; 8 vette kalveren 65140; vette kalveren per ned. pond 1.2&1.50; 17i Nuchtere kalv. (slacht) f 1625; 518 vette varkens per ned. pond 7081 cent; zou- ters per ned. pond 7576 cent. BROEK OP LANGENDIJK, 17 Sept. 1928. Langedijker Groentenveiling. Bloem- kool le s. 7.30—/ 11.10; Bloemkool 2e s. 1.90—/ 2.70 per 100 stuks; Roode Kool 1.30—/ 4.40; Gele Kool 1.90—/ 3.90; Witte kool 3.30—/ 3.40; Uien 4.70— 5; Drielingen 4.705.10; Nep 8.60 9.30; Grove Uien 4.50; Slatooonen 12.50—16.90; Bieten 3—4; Peen 3.10—/ 3.30; Aardappelen: Schotsche muizen 46; Due of Yorfk 4; Eigen- heimers 2.30; Drielingen 3.20, alles per Aanvoer: 45600 stuks Bloemkool; 9900 K G. Roode Kool; 9100 K G. Gele Kool; 5800 K.G. Witte Kool; 19000 K.G. Uien; 700 K.G Slaboonen1700 K.G. Bieten; 3700 K.G. Peen; 7000 K.G. Aardappelen. CASTRICUM, 15 Sept. Veiling „Ons Be- Aangevoerd400 zal: enkele boonen 26 tot 31 cent; 118 zak dubbele boonen 20 tot 26K cent; IS zak smjboonen tot 25 cent; 17 zak raspers 34 tot 35 cent; 15 zak iuinbonen 8 tot 11 cent, alles

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7