DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VMmmS „EXTRA FINE" De Troonrede. Honderddertlgsie Jaargang No. Dlf numttftt b'eslaai nit 2 bladeo. 1928 Deze Courant word! ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, uitgegeven. Abonnemenfsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljsnummers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTlENi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrtjimfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ft ZOON. Voordam C9. Pirecteur: G. H. KRAK* DINillACI Telef.nr. Admfnistratie 3. Telefoonnr. Redactie 23. Postgiro 30607. Hoofdredacteurt Tj. N. ADEMA. 18 SEPTEMBER H. M. de Koningin heeft heden bij de opening der Staten Generaal dc volgende rede uitgesproken: Leden van de Staten Generaal, weder in Uw midden vertoevend, gevoel ik dankbaar heid voor de zegeningen, waarmee ons voik ook in bet afgeloopen jaar is omringd en die ons de moeilijkheden en zorgen, welke overblijven, met te meer moed en vertrouwen doen onder het oog zien. De algemeene toestand van het land geeft in mepig opzicht stof tot voldoening. Het voorschrijdend economisch herstel bui- ten onze grenspalen heeft, ondanks de kunst- matige belemmeringen in het internationaal ruilverkeer, een gunstigen invloed op handel en nijverheid. Een deel der scheepvaart lijdt echter bij voortduring onder een te veel aan scheepsruimte cp de wereldmarkt. De toestand van land- en tuinbouw stemt tot erkentelijkheid. Weliswaar stelde de fruit- teelt teleur, maai zoowel de omvang en de hoedanigheid van den oogst als de prijzen der producten mogen bevredigend heeten. Langs den weg van ontwatering en ont- ginning wordt met kracht verhooging van bet voortbrengingsvermogen van den bodem bevorderd. De financieele toestand blijft tot soberheid manen. Niet het minst omdat de zware lasten door de verschillende publieke licbamen op de bevolking gelegd een duurzame verbete- ring van den economischen toestand bel-emme- ren. De betrekkingen welke wij met de andere mogendheden onderhouden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Met eenige mogendheden werden arbitrage- en verzoe- ningsverdragen gesloten. Onze aandacht blijft op dit belangrijke onderweip gevestigd. Betreurende, dat de pogingen om tot inter nationale vermindering van bewapening te geraken.niet sneller tot tastbare resultaten vermogen te leiden, begroet ik met voldoening de toenemende internationale samenwerking op velerlei, in het bijzonder ook economisch gebied. Een voorstel tot toetreding tot bet on- Jangs te Parijs geteekende verdrag tot uitban- ning van den oorlog, waarin een nieuwe waarborg mag worden gezien voor de hand- having van den vrede, zal U binnenkort be reiken. Ik vertrouw, da-t hernieuwde besprekingen met Belgie zullen leiden tot een voor beide landen bevredigende uitkomst. Naast de in het afgeloopen jaar ingediende en nog aanhangige wetsontwerpen op welker afdoening wordt prijs gesteld, zullen eenige andere aan uw oordeel worden onderworpen. Daartoe behooren ontwerpen tot nieuwe rege ling van de arbeidsovereenkomsten van kapi- teins en van schepelingen en tot wijziging van het huwelijksgoederenrecht. Spoedige indiening is te verwachten van een wetsontwerp tot herziening van de ge meentewet en van een voorstel tot technische wijziging van de armenwet. Een ontwerp inzake het pachtcontract is in vergevorderden staat van voorbereiding. Tegemoet gezien kunnen worden ontwer pen van een natuurbeschermingswet en een monumentenwet. Een voorstel tot herziening van de finan cieele verhouding tusschen het Rijk en de Cemeenten zal Uwe aandacht vragen. Wetsvoorstelleb betreffende minimumloo- nen in de huisin-dustrie en betreffende de be- scherming van jeugdige personen en vrouwen bij het verrichten van landbouwarbeid zijn in voorbereiding, evenals een voorstel van wet tot regeling der werkloosheidsverzekering. De politieke toestand in Nederlandsch- In-die, hoewel voortdurende waakzaamheid vereischende, is, vergeleken bij dien van het vorige jaar, verbeterd. Het bedrijfsleven ver- beugt zich over het algemeen in een normalen bloei. De economische ontwikkeling van Surina- me, hoewel nog steeds onzeker, vertoont enkele lichtpunten, welke beloften voor de toekomst kunnen inhouden. De cultuur van Liberia-koffie blijft gunstige resultaten op- leveren. De bauxietwinning ontwikkelt zich Vrachtig en het houtbedrijf vertoont een on- oiskenbare opleving De economische opleving van Curasao blijf t aanhouden. Met den wensch, dat Gods rijke zegen op uwen arbeid moge rusten, verklaar ik de ge- wone zitting der Staten-Generaal geopend. De troonrede brengt dit jaar over bet al gemeen g-een verrassingen. Men krij-gt onwillekeurig den indruk, dat het voor het kabinet niet gemakkelijk is elk jaar weer een nieuw program te publicee- r-en, vooral wanneer nog zooveel beloften van het vorig jaar niet in vervulling ge-gaan zijn. Het blijft ook nu weer bij wat toezeggin- gen en voorspellingen en een vrij vage ken- schetsin-g van den algemeenen toestand. Wie in een reeks van jaren de troonreden met elkaar vergelijkt, zal, wat de beoordee- ling van den financieelen en economischen toestand aangaat, weinig verschi-1 opmerken en het zwaartepunt van elke nieuwe troon rede is dan ook de toezegging van wets- voorst-ellen, die „binnenkort" zullen worden ingediend of in een vergevorderd stadium van voorbereiding zijn gekomen, wat niet uitsluit, dat vele daarvan e'en volgend jaar nogmaals een plaatsje op h-et w-erkprogram moeten krijgen. H. M. de Koningin, die het vorig jaar met dankbaarheid melding maakte van het feit, dat Haar beminde dochter bij de opening der Staten Generaal aan Haar zijde had plaats genomen, spreekt nu allereerst Haar dank baarheid uit voor de zegeningen waarmede ons voik ook in het aigeloopen jaar is om ringd en die ons de moeilijkheden en zorgen welke overblijven met te meer moed en ver trouwen onder het oog doen zien. Welke die zegeningen zijn waarvan wij het afgeloopen jaar zoo genot-en hebben, wordt helaas niet nader aangeduid. Het is duidelijk dat deze phrase het begin van elke willekeurig-e troonrede zou kunnen vormen. Slechts wordt als resultaat van die zege ningen medegedeeld, dat de algemeene toe stand van het land in menig opzicht stof tot voldoening geeft. Buiten onze grenspalen b-egint men de fu- n-este gevolgen van den groot-en wereldoor- log langzamerhand te boven te komen. Han del en verkeer, industrie en export komen ge- leidelij'k weer in bet oude spoor en al wordt het internationaal ruilverkeer door allerlei protectiemaatregelen nog belemmerd, toch ondervinden ook onze handel en industrie de gunstige gevolgen der algemeene opleving. Een deel der scheepvaart lijdt bij voortduring onder een te veel aan scheeps ruimte op de wereldmarkt. Hier dus gedwong-en werkeloosheid, die bij voortduring van het economische herstel geleidelijk zal verminderen. Werd een vorig jaar gem-eld, dat, dank zij de wijze van bedrijfsuitoefening en ontgin- ning, 't voortbrengingsvermogen van land- en tuinbouw toeneemt, thans wordt gecon- stateerd, dat de toestand van land- en tuin bouw tot erkentelijkheid stemt. Er wordt niet meer gesproken van weinig loo-nende prijzen, moeilijken afz-et en een min gunstige weersgesteldheid, integendeel, met dankbaarheid wordt geconcludeerd, dat, al voldeed de fruitteelt nog niet aan de opti- mistische verwachtingen, zoowel de omvang en de hoedanigheid van den oogst als de prijzen der producten bevredigend genoemd mogen worden. Voor een land, dat in zoo groote mate als het onze van het welslagen van den oogst afhankelijk is, mogen derg-elijk-e uitiatingen in een troonrede zeker verblijd-end genoemd worden. Trouwens, steeds meer zullen de voort- brengselen van den Hollandschen bodem van beteekenis voor ons economisch leven worden. Ned-erland is bezig zijn twaalfde provincie uit het zeewater naar boven te brengen en nu de werkloozen in grooten ge- tale aan ontginning van tot dusverre on- vruchtbare landstreken gezet worden, komt steeds meer bod-emoppervlakte beschikbaar vanwaar wij de waardevolle producten der voedselvoorziening voor de internationale markt beschikbaar kunnen stellen. Reeds zijn in Alkmaar producten van d-en pro-efpolder aan-gevoerd en het algemeene oordeel daarov-er is gunstig gebleken. Ook hier begOn van Alkmaar de victorie en in verloop van jaren zal Nederlands twaalfde provincie zijn rijken oogst naar alle wereldstreken zenden en d-en welvaart van ons voik ten goede doen komen. De financieele toestand, zegt de troonrede, blijft tot soberheid manen. Dat is de vrijwel tradition-eele kenschet- sing en waarschuwing, welke in elke troon rede voorkomt. Geld tekort of in alletj gevalle niet te rui-m voorhanden is er altijd en all-een d-e oorzaak daarvan wordt in verschillend-e jaren aan iets and-ers geweten. Het vorig jaar heette die toestand zorg- eischend omdat zware lasten op de bevol king gelegd, de herleving der welvaart en de verruiming cler werkgelegenheid vertra- gen, thans wordt de oorzaak gezocht in de zware lasten, welke door de verschillende publieke lichamen op de bevolking gelegd worden en daardoor een duurzame verbete- ring van den economischen toestand foelem- meren. Dit jaar wordt dus de oorzaak van die zware lasten duidelijk aangewezen Het zijn de verschillende publieke licha men welke die lasten eischen, het is het steeds vermeerderende aantal overheidsorga- nen ter uitvoering en controleering onzer wetgeving. Ook hier, hoez-eer wij staatszorg voor ver- betering van allerlei misstand-en toejuichen, zal men zich voor overhaasting moeten wach- ten, wit niet de medicijn erger dan d-e kwaal blijken. Verbetering van misstanden, vooral bij ar- bei-ds- en ziekteregeling, is noodzakelijk, maar niet minder noudzak-elijk is verminde ring van de financieele lasten, waaronder de gansche bevolking thans gebukt gaat en die onze welvaart in hooge mate belemmeren. De betrekkingen, welke wij met de andere mogendheden onderhouden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Ook dit is gelukkig een traditioneele verklaring, al blij- ven wij de gewone toevoeging missen, dat zij reden tot voldoening g-even. Wellicht heeft men ingezien, dat dit na de thans afgelegde verklaring vanzelfsprekend is. Met eenige mogendheden werden arbitra ge- en verzoeningsverdragen gesloten en na- tuurlijk blijft de aandacht van het kabinet op dit belangrijke onderwerp gevestigd. Ondanks alle optochten van sociaal-demo- cratische zijd-e, gevoelt men er in Nederland nog niet veel voor, het voorbeeld voor ont- wapening te geven. Qui se fait brebis, le loup le mange, zegt het Fransche spreekwoord, en zoolang ons land aan alle zijden nog door wolven om ringd is, gevoelt men- er niet het minst-e voor als schaap op te treden. Ontwapenin-g kan slechts geleidelijk, inter nationaal en door onderling overleg geschie- den en het is zeker te b-etreur-en, dat een we- reldoorlog als thans achter ons ligt nog niet afschrikwekkend genoeg blijkt om het ont- wapeningsproces te overhaast-en. Verblijdend is evenwel aller goeden wil om gezamenlijk de fundamenten der wer-eld- maatschappij hechter en sterker te maken. Met voldoening begroet de troonrede d-e toenemende Internationale samenwerking op velerlei gebied en in het bijzonder op econo misch gebied. Een stuk als het Kelloggpact, dat, onaf- han-kelijk van allerlei iangdurige besprekin gen, zonder meer voorstelt den oorlog uit te bannen, dankt zijn groote beteekenis aan het feit dat een krachtig-e Statenbond als de Ame- rikaansche het naar voren brengt. De voor- naamste Europeesche mogendheden hebben het onderteekend en waar het de volkomen in- stemming van alle staten verdient, mogen wij ons zeker over de toezegging uit deze troonrede verblijden, dat d-e Staten-Gene raal binnenkort een voorstel zal bereiken tot toetreding tot het onlangs te Parijs getee kende verdrag tot uitbanning van den oorlog waarin een nieuwe waarborg mag worden gezien voor de handhaving van den vrede. Het vorig jaar werd in de troonred-e reeds de verwachting uitgesproken, dat het moge- lij'k zou zijn met den buurstaat Belgie in voor beide landen aannemelijken zin een op- lossing der nog steeds hangend-e vraagstuk- ken te vinden. Het is er nog niet toe gekomen, maar op- nieuw wordt thans het vertrouwen uitge sproken, dat hernieuwde besprekingen met Belgie zullen leiden tot een voor beide lan den bevredigende uitkomst. Het vriendschappelijk on-derhoud van mi nister Beelaerts van Blokland en de Belgi- sche minister Hijma-ns doet ons te dezen op- zichte de beste verwachtingen koesteren. Naast de in het afgeloopen jaar ingediende en nog aanhangige wetsontwerpen op wel ker afdoening wordt prijs gesteld, belooft de troonrede nog eenige andere. De arbeidsovereenkomst van kapitein-s en schepelingen wordt allereerst genoemd en al moge dit voor het navigeerende deel onzer bevolking van groot belang zijn, het is toch niet een di-er wetsontwerpen die voor den economischen toestand van land en voik van groote beteekenis zijn. Een wijziging van het huwelijksgoederen recht belooft van meer algemeen belang te zullen worden. Reeds het vorig iaar werden een wijziging ROOKT DE NIEUWE d-er gemeentewet en een technische herzie ning der Armenwet aangekondigd en beide wetten prijken ook nu weer op h-et werkpro- gram van het ministerie. Een ontwerp inzake het pachtcontract is in vergevorderden staat van voorbereiding en verblijdend voor alien, die het natuur- schoon van mooi Nederland zoo ongerept mog-elijk wille-n laten en de gedenkteekenen uit onze historie voor het nag-eslacht will-en bewaren, zijn de aankondigingen van n na tuurbeschermingswet en van een monumen tenwet. Maakte de troonrede er het vorig jaar mel ding van, dat de voorbereiding van de her ziening der financieele verhouding tusschen het rijk en de gem-eent-en door d-e regeeri-ng ter hand was genomen, thans wordt het des- betreffende wetsontwerp aangekondigd. Op het gebied van sociale wetgeving wor den een wetsvoorstel betreffende minimum loonen in de huisindustrie, een regeling ter besch-erming van jeugdige personen en vrou wen bij het verrichten van landbouwarbeid- en een wetsvoorstel tot regeling der werk loosheidsverzekering in uitzicht gesteld. Over de ziektewet, die reeds twee jaren op 't werkprogram van't kabinet prijkte en wel ker herziening nog steeds in alle belangrijke bonden en vereenigi-ngen b-esproken wordt, is ditmaal in de troonrede gezwegen. Over Nederlandsch Indie is de rede dit jaar uiterst sober. Allereerst wordt de politieke toestand gememoreerd, die, hoewel voortdurende waakzaamheid vereischt wordt, vergeleken bij die-n van het vorige jaar, verbeterd is. Er zijn inmiddels heel wat staatsgevaar- lij-ke elementen naar het verbanningsoord overgebracht. Het Indische bedrijfsleven verheugt zich over het algemeen in een normalen bloei en met deze veel er toch ook zoo weinig zeggen- de phrase wordt het jaarlijksch overzicht over opze groote en rijke Oost-Indische be- zittingen -besloten. Suriname geeft het moederla-nd ook reden tot tevredenheid. Het is altijd wel voorspeld, dat dit ietwat achterlij-ke stiefki-ndje nog heel wat sluime- rend-e talenten bezit, die eerst op lateren leeftijd tot ontwikkeling zouden komen. Nu ook Duiisch-e cultuurondernemingen dit gewest ontdekt hebben, blijkt men de toekomst van Suriname steeds gunstiger te beoord-eelen. De troonrede noemt den toestand nog wel steeds onzeker, maar er v-ertoonen zich reeds enkele lichtpunten, welke beloften voor de toekomst kunnen inhouden. Met voldoening wordt geconstat-eerd, dat de cultuur van Li- beria-koffie gunstige resultaten biijft opleve- ren, dat de bauxietwinning het erts waar uit aluminium gemaakt wordt zich krach- tig ontwikkelt en dat h-et houtbedrijf een on- miskenbare opleving v-ertoont. Met Curacao rekent de troonrede kort maar krachtig af. Veel woorden worden aan deze weinig vruchten biedende loot van den Hollandschen stam niet besteed en men vol- staat met de opmerking, dat de economische opleving van Curacau blijft aanhouden. Opnieuw heeft het ministerie zijn werklust gedemonstreerd en v-ele wetten aangekon digd die ons voik in maatschappelijk en eco nomisch opzicht kunnen verrijken. Moge het volgend jaar dankbaar g-econ- stateerd worden, dat de wetgevenden arbeid der Staten Gen-eraal land en voik in alle op- zichten ten goede is gekomen. DageBSJksch overzicht. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. De onderhandelingen te Geneve; wat reeds bereikt is; hoe men in Duitschland en Frankrijk denkt over de behaalde resultaten. Zondag zijn de vertegenwoordigers van de zes mogendheden, welke betrokken zijn bij een eventueele ontruiming van het Rijnland bijeengeko-men. De besprekingen, welke gehouden werden in het verblijf van de Engelsche delegatie on der voorzitterscha-p van lord Cus'uendun heb ben ruim drie uren geduurd en het blijkt nu, volgens een officieel communique, dat er overeenstemming is verkregen: lo. intake bet openen van gfficieete on derhandelingen over het door den Duitschen rijkskanselier Miiller gedane verzoek om vervroegde ontruiming; 2e. over de noodzakelijkheid eener voile- dige en defintieve regeling van het vraagstuk der schadeloosstelling en over de vorniing van een commissie van financieele deskundi- gen, om dat doel te bereiken; 3o. omtrent het beginsel der vorming van een vaststelling- en verzoeningscommissie, welker werkwijze, doel en duur het onder werp zullen uitmaken van onderhandelingen tusschen de regeeringen. Een volledig program dus voor het ver- effenen van oude geschillen. Het begin is er dus. Dat de onderhandelingen, welke nu moeten beginnen, moeilijk zullen zijn, en niet zoo gauw hun beslag zullen krijgen, zal niemand zich ontveinzen, maar het is een heele vooruitgang, dat het geheel van kiesche vraagstukken thans aan de sfeer van politie ke hartstoehten onttrokken kan worden, zoo- dat het veilig is voor den terugslag van par- lementaire debatten, die door uiterste elemen ten worden aangestookt, of bittere perspole- mieken. Er zal zoodoende een Centering komen in de openbare meening der verschil lende landen en die meening zal zich zeker laten gelden, indien de onderhandelingen op zeker. oogenblik zouden vastloopen. Het mag dus als een gunstig voorteeken worden be- schouwd, dat het hoopgevende overleg be- gonnen is te Geneve, de zetelplaats van den Bond tot verzoening der volken. In Berlijn is men zeer ingenomen met de resultaten, die bereikt zijn bij deze bespre kingen. In politieke kringen gelooft men, dat de gedachtenwisseling over de ontruiming niet meer zal inslapen. Zoo spoedig mogelijk zullen de noodige besprekingen tusschen de bezettingsmogendheden beginnen met het doel de ontruiming te bereiken. Dat de Vereenigde Staten niet in de com missie voor de herstelverplichtingen zullen zijn vertegenwoordigd, is, meent men in Duitschland, uitsluitend het gevolg van de houding van de regeering te Washington; alle belanghebbende regeeringen zouden ech ter gaarne zien, dat de Vereenigde Staten alsnog aan de werkzaamheden van de com missie zouden deelnemen. Ook in Parijs is men tevreden over de re sultaten, die te Geneve behaald zijn. In beginsel zijn Frankrijk, Duitschland, Belgie, Engeland, Italie en Japan het over de kwestie van den Rijn eens geworden. Een mogelijke vervroeging van de ontruiming. een afdoende regeling van de herstelbetalin- gen, de kwestie van de schulden tusschen ge- allieerden en de waarborgen van de veilig^ heid zijn hiermede aaneengekoppeld. Van weerskanten is men elkaar tegemoet gekomen. Briand drukte dit aldus uit: „Wij hebben een einde gemaakt aan de onzeker- heid van Frankrijk op het stuk van de beta- lingen en aan de onzekerheid van Duitsch land op het stuk van zijn financieele ver- plichtigen". Eigenaardig is, dat dfe groote boulevardbladen, de Matin in de eerste plaats, in den laatsten tijd onvoorwaardelijk het anti-chauvinistische standpunt verdfedi- gen. Zij bepleitten een toenadering tot Duitschland als een onontbeerlijk uitvloeisel van den geest van Locarno. Door anders te handelen zou Frankrijk gevaar loopen alleen te komen te staan. Hiervoor is echter niet het minste gevaar. De regeering in haar geheel staat achter Briand. Men kan dus nu beginnen met de onder handelingen. Hopelijk wordt nu bereikt, waf al sinds langen tiid bevorderlijk voor den goeden geest in West-Europa zou zijn ge- weest: geen vreemde militairen meer op Duitsch grondgebied! Beide partijen zulien er slechts wel bij varen. KORTE BERICHTEN. Prins Hendrik heeft Zaterdag te Zwolle wedstrijden bijgewoond van transportcolon- nes van het Roode Kruis te Deventer, En- schede, Hengelo, Lonneker, Meppel, Gronin- gen en Zwolle. Na afloop reikte hij ook de prijzen uit, nadat hij in een korte toespraak de bet-ee-kenis van het Roode Kruis had uit- een-gezet. Een 59-jarige man uit d-e Ripperdastraat te Den Haag, werkzaam bij een reederij, is in een bak met kokende traan gevallen en ernstig gewond. Te Tiel is plotseling overleden de tand- arts dr Schoondemark, die enkele jaren gele- den aftrad als lid van den raad, waar hij meer dan 25 jaar deel van utmaaktg. .Vele jaren was hij ook wethouder, ALKMAARSCHE CODRANT WRtrtniammimimiMm hiiwmm.iiu .hmmummk

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1