rife wegen VAN HOUTEN'S PINGUIN "Bonbons Kerk en school FEUILLETON. Honderd dertigste Jaarpng. Radlo-hoekje 1928 Ilisisdas* 18 September. De Directeur der Gemeentewerken van ALKMAAR maakt bekend, dat de WEST- r)ijK tusschen den BLOEMENDALERWEG en de OMVAL op 19 en 20 SEPTEMBER a s. voor alle verkeer zal zijn AFGESLOTEN STEMMEN B1J VOLMACHT. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis: dat de kiezer, met inachtneming van het in d» Kieswet bepaalde, bevoegd is bij vol macht te stemmen, indien zijn beroep of werk- zaamheden medebrengen, dat hij herhaalde- lijk of althans gedurende een gedeelte van het >aar werkzaam pleegt te zijn buiten de m-m=ente, mils zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, Iwaann hij aldus werkzaam is, een of meet- oalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is bevoegd bij volmacht te stemmen, de yrouw, welke, gehuwd met een kiezer die voldoet aan bovenstaande voorwaaraen, met haar man, in verband met diens beroep of yerkzaamheden. afwezig pleegt te zijn. De aanwijzing van den gemachtigde geschiedt eerst nadat de belanghebbende een daartoe strekkend verzoekschrift aan het gemeentebe stuur heeft ingediend; de indiening moet ge- schieden voor 1 Januari en niet eerder dan 1 October a.s. Formulieren voor deze verzoekschriften zijn van heden af kosteloos verkrijgbaar ter gemeente-secretarie (le afdeeling). Voor het opmaken der volmacht moeten de kiezers zich in persoon vervoegen ter secre tarie. Alkmaar, 15 September 1928. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. muzfek. 1.25—2.50 Vocaal concert. 6.05— 6.50 Kamermuziek. 8.20 Concert. Werag- orkest. E. de Heureuse, mezzo sopraan E. Grape aan den vleugel. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 Af. (Zeesen). 12.20—5.20 Lezingen. 5.206.20 Orkest concert. 6.208.05 Lezingen. 8.20 Franki- sche Boerenbruiloft. Bruiloftsgebruiken, spreuken en spelen, gedichten, solo- en koor- zang, dansen en marschen. 9.20 Concert. Or- cest en koor. M. DodoweWachsmudt, so praan. B. Schwarz, viool. J. Schwarz, piano 10.5012.50 Concert. Dr. Becce's Terra- Symphoniker. C. Schoenert, tenor. Hamburg, 395 Af. 4.35 Concert. 5.20 Werken van Sibelius door orkest. 6.20 Dans muziek. 8.20 Concert. F. Kemp, orgel. Dr. Bobrick, voordracht. Daarna orkestconcert. Brussel, 509 Af. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Orgelconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 10.35 Galaconcert onder leiding van Hr. A. Dupuis. ZIJ, DIE ZICH MET 1 OCTOBER A.S. OP DIT BLAD VOOR MINSTENS MAANDEN ABONNEEREN, ONTVAN gen de tot dien datum ver SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Woertsdag 19 September. HUversum, 1071 Af. 12.302.Lunch jnuziek door het Trio Verhey. 4.-5.— Maak het zelfRubriek van Mevr. Schaake— Verkozen. 6.—7.30 Concert door het kwartet Rentmeester. 8.„De dochter van den Tam- boer-Majoor", operette in 3 bedrijven. Muziek yan Offenbach. Orkest onder leiding van J. j. van Amerom. Algeh. voorb. Chris de Vos. 1(3 Persberichten. Huizen, 340.9 Af. (Na 6 uur 1870 Af.) ((Uitsluitend N. C. R. V.) 12.301.45 Con cert. Mevr. R. van der HorstBleekrode, piano. H. van der Horst Jr., cello. H. Her mann, viool. 5.-6.— Kinderuurtje door mej. >B. v. d. Veer. T. Schiebaan, guitaarbegel. ,7.30—8.— Declamatie door mej. J. C. M. Doyen. Een Afrikaansch programma. 8.— Uitzending uit de Groote Herv. Kerk te Wor- kum. Sprs.: A. Wagenaar Azn.: Het meer dan duizendjarige stedeke Workum. Ds. J. C. Schweitzer: Het anker onzer Hope. Ds. E. C. van der Laan: Het rechte zingen J. v. d. Schaap, Sted. muziekcorps „Crescendo", dir IJ. B. Dijkstra. Geref. Gem. Koor, dir. Ds. E. C. v. d. Laan. Kinderkoor „Zanglust", dir IJ. B. Dijkstra. Y. Wielinga, orgel. Daventry, 1600 Af. 10.35 Kerkdienst 1120 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladecon- cert voor bariton en piano. 12.50 Dansmu ziek. 1.20—2.20 Orkestconcert. 4.20 Klas- siek concert. Violet Jackson, sopraan. John Keighley Snowden, violoncel. Marion Keigh- ley Snowden, piano. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.40 Tuinbouw causerie. 6.50 Nieuwsberic'hten. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing. 7.30 Madrigalen, gezongen door de Radio Zangers. 7.45 Lezing: Mechanics in J3aily Life". 8.05 Militair concert. Betty Bannerman, alt. Edward Nichol, tenor. 9.35 Lezing: The Value of a Bad Memory. 9.50 Nieuwsberichten. 10.10 Pianoconcert. 10.35 „The Great Dressing-Gown Problem", muzi- fcale comedie van Lance Bieveking. 11.20 Prof. Julian Huxley, de telepaath. 11.35 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 Af. 12.50 Con cert. 4.05 Orkestconcert. 8.50 Concert. M. Doyen, piano. Mme. Eugenia Lucessaska, zang. Hr. Borelli en Mme Francine, zang Langenberg, 469 Af. 12.30 Mechanisehe Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere srJnool te Oudkarspel hebben zich 17 sollicitanten aangemeld. OVERDRACHT 1< ECTOR ATE N AAN ONZE HOOGENSCHOLEN. Utrecht. De rector-magnificus der Utrechtsche Uni- versiteit, prof. pr. B. J. H. Ovink, heeft in zijn rede tot overdracht van het rectoraat herinnerd aan het Kon. Besluit van eenige weken geleden, waardoor de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst bevoegd werd verklaard orn in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Universiteit te Utrecht een leerstoel in dt muziekwetenschap te vesti- gen. Spr. herinnerde voorts, dat de directeur van het Cantonspark reeds zeven jaar aan dringt op den bouw van een werkgelegenheid voor"de studenten in den hortus. De faculteit der letteren en wijsbegeerte is bezorgd over het uitblijven van een afdoende regeling van het onderwijs in de sociologie en teleurgesteld doordat nog steeds niet is voorzien in de dringende behoefte aan studie- en leeszalen Het aantal ineeschreven studenten bedroeg dezen cursus 2460 (tegen 2332 in den vori- gen) w. o. 467 vrouwelijke. Vervolgens hield spr. eenige beschouwin- gen over kwesties, deels van geestelijken, deels van materieelen aard, om dan te consta- teeren, dat wij leven in een tijd van onzeker- heid en verwarring aangaande de principes, die ons geestelijk leven beheerschen. Wan- neer wij de vraag stellen: „heeft de geweldi- ge vooruitgang in natuurbegrijpen en na- tuurbeheersehen de menschheid waarlijk beter en gelukkiger gemaakt", dan zullen wel wei- nigen zonder aarzelen bevestigend dilrvea antwoorden. En in deze onzekerheid blijft die oude vraag van het Evangelie haar beteeke- nis behouden„wat baat het den mensch, zoo hij de geheele wereld gewint, en hij lijdt schade aan zijn ziel, d.i. aan zijn geestelijk leven!" Prof. Ovink roerde vervolgens het vraag- stuk van het voorbereidend hooger onderwijs aan, in welk verband hij de positie van den medicus beschreef, die een H.B.S.-opleiding genoten heeft. Bedroevend noemde hij de op- pervlakkigheid en onwetend'heid van zeer vele medici, ten aanzien van de fundamenteele geestelijke problemen. Toch zou hij niet wil- len beweren dat de H.B.S. niet ook vele hoog- staande geleerden en ruim denkende men- schen zou hebben geleverd. Maar dit is de zaak waar het op aan koint: is het in het al- gemeen gewenscht, dat aan de gymnasiale opleiding door die der H.B.S. steeds sterkere concurrentie wordt opgedaan? Prof. Ovink meende dit te moeten ontkennen. Hij meende echter, dat men zich in ons land ten aanzien der klassieke vorming nog verder dan tot nu toe het gevat is, zal bewegen in een richting die men in andere land en wegens de daaruit voortgesproten onvruchtbare gevolgen al- weer heeft verlaten. In het laatste deel van zijn rede, wijdde de aftredende rector-magnificus aandacht aan de bezoldiging van het hoogleeraarsambt. De vereeniging van hoogleeraren zal niet mogen ophouden, met het aandringen op verbeterin- gen, voordat de Staat tot haar hetzelfde zegt wat de onrechtvaardige rechter zeide tot de weduwe in de geldjkenis: „Nochtans, omdat zij mdj1 moe:lijk valt, zoo zal ik haar recht doen, opdat zij niet eindelijk kome en mij het hoofd hreke!" Door R. L. de W. 2) Klaarblijkelijk met ongeduld had lady Drewith geluisterd. Op het laatst was ze uit gevallen: „Richard, je bent gek!" Ze had er de woor den uitgestooten, meer met overtuiging dan me! bitterheid. „Logisch gedacht, geloof ik, dat u hebt, tante (Proline", had hij geantwoord, en tevens Drewith een teeken gegeven de port aaar hem toe te schuiven. ,,Waar denk je van te leven?" vroeg lady Dewith. „Je hebt geen geld." „Misschien heeft hij plan om het van u te leenen, tante", had lord Drewith opgemerkt, terwijl hij een nieuwe sigarette opstak. Lady Drewith deed alsof zij' het niet hoor- oe. „Maar Richard1, ik begrijp niet" mrs. Erward Seymour had haar mooie, onbedui dend gezichtje in diepe rimpels getrokken, „waar ga je naar toe en wat wil je doen?" "Hij wil een landlooper worden'hoonde lady Drewith, „van de eene plaats naar de ndere trekke nzooals die vreeseliil andere trekke nzooals die vreeselijke mannen, die we verleden week zagen toen we met de auto naar Peterborough gingen". *0 zoo!?" Uit den toon van mrs. Ed- De Delftseke HoogescHool. Gister heeft prof. ir. N. C. Kist c.i., de waardigheid van rector magnificus overge- dragen aan zijn ambtgenoot prof. T. K. L. Sluyterman, met de gebruikelijke rede, waar- in hij aan de hand van een statistiek poogde een antwoord te geven op de volgende vra- gen: Hoe groot is Set aantal dergenen, die de studie voltooien, uitgedrukt in van het' aantal studenten die de studie beginnen? Hoe lang doet men over de studie? Hoe oud zijn de ingenieurs als zij de Hoogeschool ver laten? In totaal wordt het aantal dergenen die in September en October 1918 zijn aangekomen en het diploma halen, gesteld op 69 der aangekomenen. Volgens programma duurt de studie 5 jaar met dien verstande, dat iemand, die in September van een jaar de studie begint, in het 5e jaar daama in Juni eindexamen kan doen. Wanneer dus een student geen enkele tegenslag heeft, krijgt hij binnen de 5 jaar het einddiploma. Aan 17 der afgestudeer- den is dit gelukt; 2 wisten zelfs een jaar in te halen; 47 of ongeveer de helft heb ben het diploma met een jaar of minder ver- traging gehaald. Wat de percentages en den duur der studie betreft kan spr. geen verschil constateeren tusschen de vrouwelijke en de mannelijke stu denten. In aansluiting op de geschiedenis der T. H. deelde spr. mede dat in den cursus 1927 1928 bedroegen het aantal ingeschrevenen 1438, het aantal voor de eerste maal inge schrevenen 282 en het aantal afgestudeerden 249. Het aantal voor de eerste maal ingeschre venen toont tegenover den vorigen cursus, toen er 237 studenten aankwamen, een vrij groote toeneming, die verband houdt met een verbetering in de vooruitzichten voor de jonge ingenieurs. De R.K. Handelshoogeschool te Tilburg. Gistermiddag heeft de rector magnificus der R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, dr. Th. Goossens, bij de opening van het tweede studiejaar het „salve, rector terum- que salve" tot zich zelf moeten riehten, daar hij in opdracht van het curatorium voor de tweede maal het rectoraat op zich neemt. Een voorzichtige raming had het aantal studenten voor het eerste jaar begroot op vijftien, maar bijna het dubbele daarvan, n 1. 28 studenten, hebben zich volledig laten in- schrijven. Voorts waren nog 13 ingeschreven voor sommige colleges, zoodat in dit eerste jaar een totaal van 41 ingeschrevenen bereikt is (geen enkele uit N.-Holland). Over het onderwijs is nog weinig mede te deelen. Examens zijn nog niet afgelegd. Im- mers het propaedeutisch examen valt eerst in het tweede studiejaar. Mede als indenting voegde prof. Goossens hieraan toe, dat hem gebleken is, dat de gym- nisiale opleiding zeker een goede voorberei- ding is voor de studie aan de handelshooge school. Boekhouden en Handelscorrespondentie, welke ontbreken in het gymnasiumprogram, zijn als bijvakken in het programma opgeno- men. De handelshoogeschool. Bij de overdracht van het rectoraat der handelshoogeschool te Rotterdam heeft de rector-magnificus prof. W. E. Boerman een rede uitgesproken, waarin hij o.a. zeide: Dat de Nederlandsche handelshoogeschool zich in den nog korten tijd van haar bestaan een waardige plaats heeft veroverd, werd al eenige jaren geleden bewezen, toen Amster dam zich gedrongen achtte naar het Rotter- damsche voorbeeld een handelsfaculteit aan haar universiteit toe te voegen. In den aan- vang van dit studiejaar werd aan deze beide nog een derde toegevoegd door de stichting van de R. K. Handels-Hoogeschool te Til burg. De afgegeven getuigschriften geven nauw- keurig aan in welke vakken examen gedaan werd en om hen, die bovendien nog een zekere mate van dadelijk realiseerbare practische kennis van de jongelieden eischen, te bevredi- gen, werd het vorig jaar een aanvullingsleer- ;ang na het candidaatsexamen ingesteld voor ien, die met dit getuigschrift de wereld in willen. Tot de jongelui zelf zou ik dit willen zeg- gen, dat kansen van slagen niet zoo zeer be paald worden door wat men als ieder ander heeft, doch juist door het bijzondere. Het aantal ingeschrevenen bedroeg in het studiejaar 1927'28 326 studenten (vorig jaar 329), waaronder 27 vr. (v. j. 19). De gemiddelde tijd, die verloopt tusschen eerste inschrijving en het met goed gevolg afgelegd candidaats-examen bedroeg bij de 69 geslaagden 3 jaar en 2.2 maand (het vorig jaar 3 jaar en 2.1 maand). Beter zijn de uitkomsten van de doctorale examens geweest; het aantal aangiften be droeg 46; in 32 gevallen kon het getuig schrift worden uitgereikt (v. j. 34). Het exa men voor het diploma in de rekeningweten- schap (accountancy) werd door 7 studenten afgelegd; 2 maal moest worden afgewezen, zoodat 5 diploma's (v. j. 8) konden worden ward's stem klonk geen overtuiging. Het was haar blijkbaar nog niet recht duidelijk. „Het komt dodr den oorlog", verklaarde Edward Seymour, een gemelijk mannetje zon der kin, maar met een voorhoofd, dat haasf tot achter in zijn nek reikte; dank zij een be trekking aan het ministerie van munitie was hij aan de dienstplicht ontkomen. Lord Drewith plaatste zijn monocle in zijn oog en staarde belangstellend naar Seymour „Wees niet zoo dwaas Edward", berispte lady Drewith en mrs. Edward keek van den overkant met afkeurenden blik naar haar man. Het was algemeen bekend, dat de Sey mours op het geld aasden van den ouden vogel, zooals Jimmy Pentland het had uitge drukt. En hij was het ook, die hen „de gieren" had gedoopt, een naam die ingeslagen was „Wat ben je van plan te doen, als je geld op is?" had lady Drewith daarop geinfor- meerd. „Hoogst waarsdhijnlijk", had lord Drewith opgemerkt, „wordt hij ingerekend en dan komt hij' ons vragen hem los te koopen. Ik voor mij verafschuw gerechtshoven en ik kan me maar niet begrijpen waarom aan de rech- terlijke macht de wet wordt geleerd ten koste van de gezondheidsleer." Lady Drewith had over de tafel gekeken, met een versdirikte uitdrukking in haar oogen. Het was plotseling tot haar doorge- drongen, dat mogelijk onaangename gevol gen voor haar zouden kunnen voortvloeien uit het besluii van haar neef, om in het ver- volg zijn geluk te zoeken op landwegen en achter heggen. uitgereikt Het aantal gewone promofles be droeg 8 (v. j. 7), waarvan een „met lof". In het geheel werden 37 aanvragen om af gestudeerden tot het Bureau gericht, waar van vier uit het buitenland en 7 uit Indie. Spr. wees er op, dat buiten onze landsgren- zen zooal niet een groote toekomst ligt, dan toch het gebied, waar men een groote erva- ring kan opdoen, om desgewenscht daarvan later in eigen land weer te profiteeren, en dat er nog steeds enkelen zijn, die meenen dat hun getuigschrift hen een bepaald inkomen na een bepaald aantal jaren heeft te waar- borgen en die vergeten, dat verdere persoon- lijke kwaliteiten, praktische ervaring en rou tine mede van zeer groot belang zijn. Voorts wijst spr. erop, dat vele studenten hun studie- tijd en hun vacanties niet goed gebruiken. Voor een goed te besteden vacantie kan men ook al weder de hulp van het Plaat- singsbureau inroepen. Wel 60 jongelieden hadden dit jaar gedurende dien tijd een tijde- lijken werkkring kunnen krijgen slechts 15 gaven zich op. De R.K. universiteit. Dr. Jac. van Ginnegen S.J. heeft het recto raat overgedragen aan mgr. dr. J. Hoogveld, waarbij hij den geest aangaf waarin hij ge- tracht heeft de belangen der universiteit te dienen. De aanvulling der drie faculteiten tot het voile vijftal nam het eerst zijn gedachten in. Wil onze universiteit dienen tot het doel waar ze voor opgericht is, dan mogen er niet lang meer de natuur- en geneeskundige faculteiten aan ontbreken. De financien vormen nage- noeg het eenige bezwaar. Aan de theologische faculteit werd verbon- den de theologisch-maatsehappelijke afdee ling. Spr. wees er op, dat de samenwerking tus schen de politici der A. R. partii en de hoog leeraren aan de Vrije Universiteit te Amster dam aan de Keizer Karel Universiteit nog geen navolging heeft gevonden. In de georganiseerde kringen der katho lieke arbeiders schijnt de Nijmeegsche univer siteit al niet beter bekend te zijn dan in Den Haag. De vrijgestelden der arbeiders schij- nen spr. toe nog niet volleerd te zijn in socio logie. De arbeidersbewegin g zou van de uni versiteit nog wel eenig voordeel kunnen heb ben. Buiten Nijmegen nam men, naar spr. mf.encie, van de K. Karel Universiteit nog maar heel weinig nota. Het aantal ingeschreven bedraagt nu 400 (v. j. 356). Het aantal theologen vormde in de jaren van haar bestaan 4 tot 10 het aantal juristen 35 tot 42 van het geheel, Na vier jaar overtreft het totale aantal der ingeschrevenen reeds dat van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. De bezetting der jur'- dische faculteit is grooter dan die van Utrecht, Groningen en de Vrije te Amster dam. Die der literaire staat alleen nog achter bij de stedelijke te Amsterdam. Dat op den duur Nijmegen de grootste universiteit van Nederland zal worden, schijnt den spreker geen onmogelijkheid. Spr. deelde mede, dat de verbouwde biblio- theek ruimte biedt voor meer dan 2000 boe- ken. De landbouwhoogeschool. Prof. ir. J. W. Dieperink heeft het recto raat overgedragen aan prof. dr. N. L. Sohn- gen. Spr. herdacht allereerst degenen die aan de hoogeschool door den dood zijn ontvallen en wijdde daarna een afscheidswoord aan den vertrekkenen hoogleeraar Aberson, die den 70-jari'gen leeftijd heeft bereikt. Hij wees er verder op, dat de outillage der landbouwhoogeschool haar voltooii'ng nadert in een voor de wachtenden langzaam tempo Vele afdeelingen wachten nog op betere huis vesting. Het aantal ingeschreven studenten voor het studiejaar 19271928 bedroeg 369 tegenover 354 in het vorig jaar. "Het is een verheugend feit, dat de vraag naar landbouwkundige ingenieurs het aan bod overtreft. Het is geen zeldzaamheid, dat studenten reeds in de ingenieursstudie van een positie zeker zijn. Voor de richting Kolo- niale Boschbouw is in de laatste jaren het aantal studenten onvoldoende, zoodat niet aan de aanvraag naar afgestudeerden ten voile kan worden voldaan. Thans is het tekort aan boutvesters in In die zoo groot, dat ernstig overwogen wordt in het buitenland afgestudeerden in dienst te nemen. Het is te hopen, dat zulks niet noodig zal zijn door goot animo van onze studenten voor de boschbouwkundige studie, die uitzieh- ten opent op een zeer dankbare en goedbezol- digde betrekking in onze kolonien. De Oroningsche universiteit. Bij de overdracht van het rectoraat hield de aftredende rector magnificus, prof. dr. J. Lindeboom, een rede getiteld „Historisch Christen-Socialisme". Na een korte inleiding wees spr. op de be- langstelling, die ongeveer na het jaar 1000 Van Houten's Pinguint Bonbons geven ietsbij-, zonder fijns in een een- voudig doosje. In iede- re doos een bon vooi „Ons Eigen Tijdschrift£ ontstond voor bepaalde socialistisch en com- munistisch klinkende uitspraken van het N. Test. Er ontstond een sectarisch Christendom, dat in bewust verzet tegen kerk en clerus ret apostolisch ideaal van armoede en broe- derlijken gemeenschapszin wilde verwerkelij- ken: Arnoldisten, Lombarden, Waldenzen. Deze apostolisch-socialistische bewegingen waren niet in de eerste plaats economisch of politick, maar religieus van aard. Vaak leid- de dit tot opstandigheid die in politieke ba n-en ging, maar doorgaans werd niet gestre- den om de macht, maar tegen anderer onhei- li-ge macht Veel meer van religieuzen aard was echter die andere groote uitbarsting van opstandig heid, de Wederdoopers van Munster. Het Munstersche treurspel beteekende meer dan de mislukking van een bepaalde christen-socialistische poging; het werd voor vele tientallen jaren bet diskrediet van alle naar het maatschappelijke georienteerde Christendom. Sociaal en socialistisch Chris tendom bleef tot in de 19e eeuw een uiting van goddeloozen overmoed of een gevaarlij- ke dwaasheid Dan echter komt verandering, doordat, naast veranderd economisch inzicht. de gedachte aan de humaniteit gaat wegen en gevolg van deze beMe lezonken en wetenschappelijk oordeel Maar ook daarin kan men nog wel hooren de klauken van apostolisch idealisme en "an fantasievolle toekomstverwachtingen, die typische be- standdeelen van historisch christen-socialis- me en van het historische niet alleen. Vervolgens gaf spr verslag van de lotge- vallen der universiteit in het studiejaar 1927/1928. Hij herdacht de overledenen en vermeldde de nieuwe hoogleeraren Het aantal ingeschreven studenten be droeg 1077, van wie 209 dames; dit getal overtreft weer zijn voorgangers, zij 't ook weinig. Er werden 419 examens afgelegd, waarvan 309 met goed gevolg, dat is bijna 75 pet., voor de dames alleen is dat percen tage iets gunstiger 52 op de 58, dat is 90 pet. Er hadden 30 promoties plaats, (zijnde 13 meer dan in den vorigen cursus). De Leidsche hoogeschool. De rector magnificus der Leidsche univer siteit, prof. dr. A. J. Wensinck, ving zijn rede aan met in herinnering te brengen, dat 22 September 1927 prinses Juliana in het al bum studiosorum werd ingeschreven. Spr. herdacht de zware verliezen, die de universiteit in het afgeloopen jaar heeft gele den, met name door den dood van Lorenh en vermeldde verder verschillende persona lia en fata. Het aantal der als studenten of als toe- hoorder ingeschrevenen bedroeg dit jaar 2236 Het aantal promoties bedroeg dit jaar, af- gezien van de doctoraten honoris causa in de wis- en natuurkunde, verleend aan prof. Deslandres te Parijs en prof. Kustner te Bonn, 66, tegen 59 in het vorig jaar. Van de 85 procent niet-gepromoveerden zou zeker een aanzienlijk deel in staat zijn tot het schrijven van een behoorlijk proef- schrift. Dat dit niet geschiedt, is te betreu- ren. Met een hartelijke toespraak droeg hierop prof. Wensinck de rectorale waardigheid aan zijn opvolger, prof. Van Eysinga, over. „Het lijkt mij begon Edward Sey mour met zijn magere stem, waar protest in lag. „Wat je lijkt, kan me niets schelen", zeide lady Drewith, waarop Edward Seymour in elkaar gekrompen was, met z'n pijnlijken trek op zijn knijperig gezicht. Met de spitse punt van haar schoen had mrs. Edward hem juist midden op zijn linker soheenbeen getroffen. „Indien Edward dagen en nachten had doorgebracht in de loopgraven," had lord Drewith gezegd, terwijl hij met alle aandacht bezig was .en noot te pellen, „dan zou hij begrijpen, waarom Richard terugdeinst voor Buitenlandsche Zaken." „Het zou me onmogelijk zijn," zeide Beres- ford, „om weer dat eentonige leven, van tien uur's morgens tot vier's middags te begin nen na de laatste vier jaren." „En wat ben je van plan te doen?" had lady Drewith gevraagd op den toon van iemand, die wist een vraagstuk op te werpen, waar geen antwoord op te vinden zou zijn. „Och", antwoordde Beresford luchtig. „A1- leen een beetje in de zon loopen. Ziet u, tante Caroline", zeide hij, zich voorover buigende. „Ik leef maar eens en „En he el maal denk je, dat' ik leef?" had lady ^rewith verontwaardigd gevraagd, haar kaken op een eigenaardige, hoogst on aangename manier op elkaar klappende. „ik herhaal, tante Caroline", was hij on- verstoorbaar doorgegaan, „dat ik maar eens leef en eerder dan terug te gaan naar B. Z zou ik JDe natuur willen verkrachten", stelde lord Drewith voor, glimlachend zijn neef aankijkend. „Allemaal hersenschimmen", had lady Drewith hoonend uitgeroepen. „Hij krijgt natte voeten en sterft aan bronchitis of long- ontsteking." „En dan moeten wij er nog naar toe voor de lijkschouwing", zeide lord Drewith. „Neen Richard, je moet het niet doen. De gezond heid van onze tante mag er niet aan gewaagd worden." Lady Drewith kon idealen nooh gevoels- kwesties begrijpen. Spreken kon zij alleen over dingen die tastbaar waren. Voor haar waren alle uitersten dwaas, optimisten en pes- simisten beiden even laakbaar. Wie niet in Burke (vroeger zou ze van „Almanach de Gotha" gesproken hebben) genoemd werd, kwam niet bij haar in aanmerking. En de Seymour's waren de trouwe echo's van lady Drewith. Beresford, die zijn eigen sigaretten rookte en de uitstekende port van lady Drewith dronk, wist heel goed, dat er meer dan hon derd redenen waren, die hij aan ieder ander dan zijp tante had kunnen voorleggen. Het zou dwaasheid geweest zijn haar te vertellen dat in hem een geest voor avontuur was ont- waakt. Zij zou eenvoudig gezegd hebben, dat hij sir Edmund Tobbitt, haar lievelingsdokter, eens moest raadplegen. „En hoe ben je van plan te leven, wanneer je je belachelijke natuur volgt en je zelf blootstelt aan alle soorten van weer?" had lady Drewith gevraagd. „Och, ik heb ongeveer tweehonderd pond", had Beresford geantwoord, „en tegen den tijd, dat ik mijn boeken en andere dingen ver-) kocht zal hebben bezit ik er zeker nog wel een honderd bij." „Ga je alles verkoopen?" vroeg Heel ver- baasd mrs. Edward Seymour. „Ja, alles, behalve de kleeren, die ik draag en een extra pak, dat ik meeneem",_ had Be resford glimlachend geantwoord, intugsfhea genietend van de ontsteltenis, die op het ge zicht van zijn nichtje te lezen was. „Als ik Londen verlaat, blijft er niet voor een shih ling waarde van me achter". „Richard, je bent gek". Lady Drewith scheen bevrediging in die woorden te vinden. „Je arme, lieve moeder was ook gek. Zij Lady Drewith brak plotseling af en staarde onderzoekend naar haar neef. „Wanneer ben je voor het eerst op dat dwaze denkbeeld gekomen?" had zij ge vraagd op den toon van een rechter van in- structie, die een gewichtige vraag gaat stel- len. „Ik ben mijn geheele leven een vagebond geweest", had hij glimlachend bekend „In het gareel loopen heb ik nooit goed gekund." Lady Drewith's kaken klapten op elkaar. Lord Drewith keek haar met belangstelling aan. Hij1 noch Beresford hadden ooit veel ont- zag voor hun tante gevoeld. Zij waren haar eenige bloedverwanten, die zich in haar tegenwoorcfigheid op hun ge-mak gevoelden, „Je bent een Ier", ging ze onmeedoogen- loos verded, terwijl ze Beresford_ aansprak op een toon, waarin een beschuldiging door- schemerde. „Een halve Ier". verbeterde Beresford. - -•»> (Wordt veryolgd). No 221 j Pinguimf 1.20; 2 Pinguins f 1.03 1 Pinguin fo.8a>

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5