illlllistlll CliHt. Radiografisch Weerbericht. fi Honderd derfigste Jaargang. Hoensdag 19 September. Binnenlandl Marktberichten Siadssiieuws HBHBBaHBBBHBHBBB Jfo. 223 1928 de staatsbegrooting. Oister heeft de minister van Financien, »r D J. de Geer, ingediend de Staatsbe grooting 1929, begeleid door de millioenen- nota, waarin een schets gegeven wordt van den iiuancieelen toestand des lands Blijkens deze nota ziet het totaalbeeld der hearooting 1929 er als volgt uit: A. Gewone B. Kapitaal- Dienst. Dienst Ontvangsten f 601.797.758 f 44 151 942 Uitgaven ,,593.650.930 ,,189 221 078 Voordeelig saldo 8.146.828 js'adeelig saldo 145 069.136 Het tekort op den kapitaaldienst wordt /oor 100 millioen veroorzaakt dooi een ten laste van Hoofdstuk VII A (Nationale Schuld) komende buitengewone aflossing van de dollarleening. Schakelt men dien fac tor uit, dan bedraagt derhalve het nadeelig 6aldo van den kapitaaldienst ruim 45 mil lioen. Voor de beoordeeling van het fmancieel beleid moet ook overigens de kapitaaldienst worden uitgeschakeld. Het blijkt dan dat de gewone diensten in de aan 1929 vooraf- gegane vier jaren hebben opgeleverd aan DiSfa°aM925 f 44.280.128 Dienstjaar 1926 68 149 8 28 Faming 1927 64 600-^ Raffling 1928 20600.000 Totaal 1925—1928 197 529 956 De minister merkt in zijn nota op, dat het batig saldo van den gewonen dienst 1929 noodig is tot dekking van nog niet op de be grooting te ramen, maar wel in 1929 te ver- wachten uitgaven. In de eerste piaats is kort geleden aan de Regeering gebleken, dat de ramingen, welke in 1925 voor een reeks van jaren zijn ge maakt voor de versnelde uitvoering van de drooglegging der Zuiderzee, niet zullen kun nen worden gehandhaafd, maar tot een hoo- ger bedrag zullen moeten worden opge- voeid. Deze overschrijding is deels een ge- volg van de te laag gebleken raming van soramige uitgaven, deels ook van de geble ken noodzakelijk'heid om bij de uitvoering van het werk een nog sneller tempo te vol- gen dan in 1925 was gedacht. In de tweede piaats zijn nog geen gelden uitgetrokken voor de technische herziening van de ambtenaarssalarissen, waarvoor de minister zich ten vorigen jare bereid heeft verklaard een matig bedrag uit de schatkist beschikbaar te stellen. De minister herinnert eraan, dat in de bei- de laatstvoorafgaande Nota's bij de uiteen- zetting van de toen respectievelijk voorgeno- men belastingverlagingen, telkens de waar- schuwing een piaats moest vinden, dat het nog onzeker was, of deze belasting verla ging tot het voile bedrag een blijvend effec- tief aan verlichting zou kunnen geven, m a. w of de loop van zaken het niet noodig zou maken, het verlies ten deele door eene nieu- we, minder schadelijke, heffing op te vangen. Het laatste jaar werd bij deze waarschuwing in het bijzonder gewezen op eenige nieuwe uitgaven, waarmee het budget van 1929, ook bij de strengst mogelijke beperking, zou moeten worden bezwaard, benevens op de f 5 millioen, welke de verlaging der inkom- stenbelasting in 1929 meer zou kosten dan in 1928, doordat zij dan over ihet geheele jaar zou werken. Uit de begrooting 1929 blijkt, dat een ten deele compenseerende heffing ook thans achterwege kan blijven. Doch de uiter- ste beperking, mede ter zalce van wenschelij- ke en dan ook aanvankelijk voorgenomen uit gaven, is daartoe noodig geweest. Afgezien van het normaal accres der uit gaven, drukken op het budget van 1929 o.a. de volgende nieuwe lasten: 4.2 millioen vregens de in gevolge de wet verhoogde bij- drage aan het Invaliditeitsfonds; f 1 milli oen saneering van de waterstaatsuitgaven 3.3 millioen pensioensaneering, waartoe bij de jongste herziening der Pensioenwet besloten werd; klein 1 millioen voor het zevende leerplichtjaar; 34 millioen bijdra- ge aan de Stichting voor de oud-gepension- neerden; 8 millioen (vborloopig als „over- echot" geboekt) deels voor de verhoogde kos ten der Zuiderzeewerken, deels voor de tech nische herziening der ambtenaarssalarissen; en f 5 millioen doorwerking van de verla ging der inkomstenbelasting Gezameiilijk tnaakt ait 23 millioen. Tegenover deze nieuwe lasten staat: lo. dat Hoofdstuk VII A (Nation. Schuld) met 10 millioen kon worden verlaagd, al dient daarbij opgemerkt, dat deze verlaging niet ten voile een ontlasting van het budget beteekent, daar zij ten deele voorspruit uit de aflossing van een stuk dollarleening, waar voor tot nu toe de uit Hoofdstuk VII A be- taalde rente terug werd ontvangen onder de middelen, zoodat tegenover de dalirig van VII A uit dezen hoofde een gelijke daling van de middelen staat; 2o. dat de middelen A—F (buiten de inkomstenbelasting) rond 10 millioen hooger konden worden ge- raamd. Uit een en ander blijkt, dat het ook nu ten slotte gelukt is, het normaal accres der uitgaven, dat in het algemeen gezegd kan worden tegen het normaal accres der middelen op te wegen, door voortgezette be- iparing ruim op te vangen. In 1930 zullen als nieuwe lasten op het budget drukken: 1 millioen voortgezette waterstaatssaneering en 2 millioen verdere uitgaven voor het zevende leerplichtjaar Bovendien vervalt in dat jaar de wet van 3CI Juh 1924, terwijl ook de herziening van de hnancieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten in de toekomst haar eischen Hi stellen. Verschillende versehijnselen, die ten deele door den hoogen belas+ingdruk worden be- ®vloed, o, a. de in ons land heer&chende duurte, blijven een bedreiging vormen voor ons economisch leven, dat, gelijk ook uit de nog steeds omvangrijke werkloosheid blijkt, zich slechts moeizaam kan herstellen. Tegen een te groot optimisme zou de minis ter dan ook willen waarschuwen. Het komt minister De Ge.er voor, dat, wel verre van op meergemelde batige sloten over achterliggende jaren onze toekomstige finan- cieele politek te bouwen, er veeleer aanleiding bestaat, met mr. Wintgens in de Parle- mentszitting, waarin destijds het laatste In dische batig slot behandeld werd te zeg- gen: „Neemt uw hoed af; gij zult het (in de zen vorm) niet terug zien". Op het hoofdstuk binnenlandsche zaken en landbouw der Rijksbegrooting wordt ge- raamd 21 025.128 (gewone dienst) en 54.000 (kapitaaldienst). Voor 1928 werd resp. toegestaan 21.093.247 en 35.000, zoodat voor den gewonen dienst thans minder wordt aangevraagd 68.119 en voor den ka pitaaldienst 19.000 meer. Oogenschijnlijk is het bedrag op den ge wonen dienst voor 1929 geraamd 68 119 lager dan dat voor 1928. Intusschen is dit slechts schijn, omdat van de ontwerpbegroo- ting is afgevoerd een bedrag van 660.000 als schadeloosstelling aan provincien en ge meenten wegens schorsing der heffing van een recht op de mijnen. Metterdaad is der halve de begrooting 591.881 hooger dan die voor 1928. O.a. ten gevolge van een ver- meerdering van inkomsten geschat op 60.000 kon de verhooging van het eindcijfer worden teruggebradht tot 500.000 een be drag, ongeveer overeenkomend met het sur plus voor z.g. verplichte uitgaven. Bij den stand der financien was het uitge- sloten boven dit bedrag nog, ten behoeve van z.g. onverplichte uitgaven het eindcijfer de begrooting te overschrijden. De minister heeft echter, doordat hier en daar gelden vrijvielen gelegenheid gevonden aan de meest nijpende behoeften tegemoet te komen; daarbij is in de eerste piaats gedacht aan de belangen van den landbouw, welke afdeeling in totaal aan niet-wettelijke uitgaven een verhooging van pl.m. f 250.000 aanwijst. Van de verhooging der onderwijsbegrooting krijet het gymnasium maar 16.000, terwijl 540.000 voor Hoogere burgescholen en lycea is uitgetrokken. Het Nijverheidsonderwijs ziet zijn post met 479.504 verhoogd. Het Lager Onderwijs vraagt 1.302.826 meer. Tegenover eene lagcre raming van de kosten van opleiding van onderwijzers en on- derwijzeressen ad 215.069, en van het open- haar lager onderwijs met 1.256 000 staan hoogere ramingen ad 2.589.104 voor het Bijzonder Lager Onderwijs, ad 105.500 voor het buitengewoon lager onderwijs en ad 80.100 voor de overige uitgaven betreffen- de het lager onderwijs. De verhooging van kunsten en wetenschap- pen met 158.718 wordt in hoofdzaak ver oorzaakt door versterking van den post_ voor subsidieering van monumentenrestauraties E)e pensioensuitgaven kunnen 1.500.000 lager geraamd worden. Defensie vraagt 123.482 minder, waar- van de landmacht 119.362 voor haar reke- ning neemt, hetsreen noodig blijkt, omdat de zeemacht 30.880 meer voor zich opeischt, zoodat ook de post Overige Uitgaven 35 mil- lie moest worden bezuinigd. Waterstaat vertoont een verhooging van ruim 4 millioen voornamelijk tengevolge van de Pensioensuitgaven. De 498.000 voor spoorwegen meer noo dig, kunnen voor de tramwegen worden ge- mist Kanalen, vaarten, enz. vragen ruim 3 ton meer. Rivieren en rivierwerken 200 000 minder, terwijl onze wegen het met 220.319.50 minder moeten doen. Ook afwa- teringsbelangen krijgen ruim f 200.000 min der. Arbeid: 4 millioen meer. Hoofdstuk X Is met f 4.357.666 verhoogd. Arbeidsverzeke- ring en Invaliditeitsfonds vragen ieder reeds ongeveer 4 miljoen meer dan het vorige jaar. Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid- deling zijn samen 602.300 hooger tenge volge van een hoogere raming van subsidie aan werkloosheidskassen. Voor Curasao meer. Minder voor Surina- me. Meer is uitgetrokken voor Curasao 56.453 voor wijziging der troepenformatie en andtere maatregelen ten aanzien van de militaire macht, terwijl voor Surinam 48.941 minder is geraamd, voornamelijk als gevolg van eene vermindering der Rijks bijdrage. HETZIENING VAN HET STRAF- STELSEL. Zooals men zich herinnert, werden in het vorige jaar de strafgevangenissen te Zut- phen en Alkmaar buiten dienst gesteld. De ze maatregel heeft, naar minister Donner in de Memorie van Toelichting op de Justitie- begrooting opmerkt, geleid tot een belang- rijke vermindering van personeel en derhalve tot een verlaging van den salarispost. Verhoogd werd daarentegen de post onder- toezicht-stelling van minderjarigen, omdat het aantal der gevallen, waarin de kinder- rechters tot dezen maatregel overgingen, sterk is gestegen. De uitgaven te dezer zake zijn dan ook 30.000 hooger geraamd. Ook de algenieene kosten der reclasseering wer den 100.000 hooger geraamd dan in de begrooting 1928. Deze stijging wordt ver oorzaakt door het onderbrengen bij deze af- deeling van het artikel in zake de uitgaven, in verband met de toepassing der Psychopa- thenwetten. Voor nieuwbouw is uitgetrokken een be drag van 306.000, waarvan 21.000 is be- stemd voor den bouw van een boerderij en twee dorschschuren te Veenhuizen. NOODLOTTIGE VECHTPARTIJ. Op de Reguliersgracht te Amsterdam ge raakten gistermiddag twee kooplieden aan het vechten. Een van hen, een bewoner van de Moddermolensteeg kwam daarbij te vallen en kwam met zijn hoofd op een sinaasappe- lenkist terecht. Door den geneeskundigen dienst werd hij naar het Isr. Ziekemhuis ver- voerd. In den loop van den dag is hij aan de gevolgen overleden. Er bestond reeds geruimen tijd wrijving tusschen den koopman W. en den bewoner van de Reguliersgracht die tegen eerstge- noemde steeds „Jood" riep. Gisteren is deze ruzie op betreurenswaardige wijze gegindigd, doordat de bewoner van de Reguliersgracht geweld gebruikte en den kooomai <»V sla? onder den kin gaf, waar'door deze -vermoede- lijk al direct het bewustzijn verlotr. Met het vaststellen van de doodsoorzaak wordt ook rekening gehoude.i met het felt, dat achter het slachtoffer een kist stond, waarover hij, nadat zijn tegenstander hem den slag gaf, is gevallen. Het slachtoffer is 51 jaar oud De 34-jarige dader is aangeheuden. HET TWENTE-RIJN-KANAAL. In de Memorie van Toelichting op de Wa- terstaatsbegrooting voor 1929 merkt minister Van der Vegte op, dat aan het voornemen om met de uitvoering van de Twente-kana- len te beginnen, thans niets meer in den weg staat. Het ligt in de bedoeling het ge- deelte van den IJsel bij Zutphen tot aan de Geldersch-Overijsseslche grens het eerst on der handen te nemen. Voor 1929 wordt hier- voor aangevraagd 1.000.000, welk bedrag in de eerste piaats voor grondaankoop en verder voor voorbereidingsarbeid zal noodig zijn. v DE TOLOORLOG. Afkoop van den Mulder tol. Aangaande de onderhandeiingen tusschen het hoogheemraadschap te Muiaen en het ministerie van waterstaat over het overne- men van den tol aldaar, verneemt het „Hbld.", dat partijen al eenigszins meer tot elkaar zijn gekomen. Het hoogheemraad schap stelt zich op het standpunt, dat de nieuwe rijksweg om Muiden eerst in 1931 ereed zal zijn en de tol zonder tusschen omst van waterstaat dus nog drie jaar zal fungeeren. Voor afkoop wordt per jaar 40.000 gevraagd, dus in totaal 120.000. Het ministerie van waterstaat daarentegen neemt aan, dat de omgelegde rijksweg in 1930 voor het verkeer zal worden openge- steld en is bereid 30.000 per jaar, dus to taal 60.000 afkoopsom te betalen. Verwacht wordt, dat in den loop dezer week overeenstemming zal worden bereikt. DE HEER STENHUIS. Bedankt met voor het KamerUd- maatschap. Het Hbld. verneemt, dat de oud-voorzitter van het Ned. Verbond van Vakvereenigin- gen, het Kamerlid Stenhuis, op den eisch van het bestuur der S.D.A.P. 9 Sept. j.l., goedgekeurd door den Partijraad, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te bedan- ken, niet is ingegaan. De heer Stenhuis zal nu in het laatste jaar van deze parlementaire periode niet worden erkend als Kamerlid der S.D.A.P. De Tel. verneemt nader, dat de beer Sten huis ernstig overweegt zich desondanks voor de a.s. verkiezingen candidaat te stellen, zoo eenigszins mogelijk binnen partijverband. Ook zouden binnenkort opzienbarende me- dedeelingen over Stenhuis' conflict met de huidige leiders der S. D. A. P. te wachten zijn. MEVR. ROOSJE KoHLER-VAN GELDER. Mevr. Roosje Kohler-Van Odder, van het Revue-gezelschap Henri ter Hall, heeft de revue vaarwel gezegd. Zij is voornemens we- der tot het groote tooneel terug te keeren en zal binnenkort in een geheel nieuw tooneel- werk optreden bij het gezelschap Verstraete en Braakensiek. INCIDENT NA DE OPENING VAN DE STATEN-GENERAAL. Gistermiddag, na afloop van de plechtig- heid der opening van de Staten-Generaal, heeft ,toen de genoodigde autoriteiten, enz., de Ridderzaal verlieten, een incident piaats gehad met een hofrijtuig, waarin gezeten waren de kamerheer in buitengewonen dienst, mr. S. B. W. graaf van Limburg Sti- rum, de adjudant der Koningin, kapitein-lui- tenant ter zee baron De Vos van Steenwijk, en baron Baud, kamerheer van Prinses Ju liana. Toen deze heeren reeds ingestegen waren in het rijtuig dat met vele ander koetsen en auto's langs den Zuidwesttoren der Ridder zaal wachtte, begon het linksche der beide paarden, door welke oorzaak is onbekend, Fevig schichtig te worden en sloeg en trapte. angstwekkend om zich heen, zoodat het span niet vooruit te krijgen was, welke moei- te men ook van verschillende zijden deed. De bovengenoemde Hofdignitarissen konden in- middels uitstijgen en vervolgden te voet huo w eg. Al wilder en wilder begon het schier ra- zend geworden dier te trappen en te steige- ren, zoodat de politie een flinke ruimte om't rijtuig moest vrijmaken om ongelukken te voorkomen. Ten slotte viel het paard neer en eerst na veel moeite gelukte het't dier over- eind te krijgen, waarbij een agent door een slag met den kop van het paard nog licht verwond werd. Het geval verweke nog al consternaie en veel oponthoud voor de autoriteiten, wier auto's en rijtuigen nu niet geleidelijk voor den hoofdingang konden komen voorrijden, daar die voertuigen een heel eind moesten ctnrijden langs Hofweg en Buitenhof. TWEE JONGETJES TE HAARLEM TE WATER GERAAKT. Een hunner verdronken. Zotidag heeft te Haarlem een zeer tra- gisch ongeval piaats gehad. Een tweetal jon- gens, van vijf en zeven jaar, waren aan het spelen op de houten beschoeii'ng langs het Noorden Buiten Spaarne, toen zij, door onop- gehelderde oorzaak, plotseling te water ge- raakten, hetgeen door niemand werd be- merkt. Het zevenjarig knaapje evenwel wist zich te redden en begaf zich naar huis, waar hij het gebeurde vertelde. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die een onderzoek instelde. Enkele leden van de reddingsbri- gade doken op de piaats, die door het andere jongentje werd aangewezen en na langdurig zoeken wisten zij het jongentje boven te brengen. Oniboden doktoren kotiden echter slechts den dood constateeren. OVERDRACHT VAN HET RECTOR A AT AAN DE VRIJE UNIVERSITEIT. Hedenmiddag had de overdracht van het Rectoraat aan de Vrije Universiteit te Am sterdam piaats. Vooreerst vermeldde de aftredende rector magnificus, prof. dr. A. A. van Schelven, daarbij de wisselingen in de bestuurscolleges. Het aantal studenten bedroeg in den cur- sus 1927/28 even door de 400. Het aantal promoties steeg - /1 Na o.a. nog melding te hebben gemaakt van een reeks voordracliten, die prof. dr. Hepp in Hongarije en de daaraan grenzende Hongaarsche gebieden heeft gehouden, van de oratie op den stichtingsdag der universi teit over De Idee van den Vooruitgang, en van den Indischen Dag, op 1 Maart 1928, deelde de spreker onder dezen hoofde nog mede, dat voortaan voor de inschrijving aan de Vrije Universiteit geen overleggen van eenig diploma meer zal worden geeiscnt: ieder, die de colleges wenscht te volgen zal zich kunnen laten inschrijven; slechts bij het aan- vangen van eenig examen zal vertoon van de vereischte diploma's worden verlangd. De uit- breidingsplannen staan er gunstig voor. Over de kwestie in verband met de inter- pretatie van art. 2 der Statuten werd natuur- lijk ook gesproken. Na de oplossing, die de commissie-Van Dijk ten deze bood, mag ver wacht worden, dat de gerezen moeilijkbeden voorbij zullen zijn. DE OPLICHTING VAN 20.000 TE AMSTERDAM. Gisteren zijn de vier verdachten, die een effectenfirma in de Raadhuisstraat te Am sterdam hebben bestolen voor 20.000, ter beschikking van de justitie gesteld. KORTE BERICHTEN. Gistermorgen is de 16-jarige metselaar v. Z. uit Drumpt van den steiger voor een in aanbouw zijnd huis te Tiel gevallen. In be- wusteloozen toestand is hij naar het zieken- huis vervoerd. Op den Graafschen weg onder Nijme- gen bij de brug over het Maas-Waal-kanaal is Maandagavond een motorrijder met eenige personen in zijn zijspan op drie personen, die op den weg stonden te praten, ingereden. Twee hunner werden gewond, een uit Nijme- gen ernstig. De bestuurder van de motor- fiets verkeerde onder den invloed van sterken drank. Gisterochtend is de 13-jarige V., uit Den Dungen, leerling van de ambachtsschool te 's-Hertogenbosch, op de Zuid-Willems- vaart aldaar door de stoomtram overreden en ernstig gewond. In het ziekenhuis moest het rechterbeen tot aan de heup worden ge- amputeerd. De toestand van den jongen is zeer zorgelijk. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 19 Sept. 1928 Op de he- den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 223 vette kalveren le kw. 1—/ 1.14; 2e kw. 0.90—/ 1; 3e kw 0.700.90, per K.G. levend gewicht; 50 Nuchtere kalveren 14—/ 20; 600 Varkens Holl., Overz. en Geld, le kw. 0.91092; enkele hooger; 2e kw. 0 900.91; vette varkens 0.890.90 per K.G. slachtge- wicht. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 19 Sept. 1928. Op de he- den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 3 ladingen. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Sept 1928. Langedijker Groentenveiling. Bloem- kool le s. f 7 80f 15.10; BJoemkool 2e s. 23.50 per 190 stuks; Wojrtelen 3.90 4.20; Roode Kool 3.70—/ 6.20; Gele Kool 2.50—/ 5; Witte Kool 3.10- 3.60; Uien 5.405.60; Drielingen 5.30—/ 5.90; Nep 9.10—/ 9.70; Sla- boonen 15.8020.60; Bieten 3.20— 3.30; Aardappelen: Schotsche Muizen 4.505.20; Due of York f 4.30; Eigen- heimers 4.10; Bravo 3.20, alles per 100 Kilogram. Aanvoer: 28000 stuks Bloemkool; 4600 K.G. Wortelen; HOOO K.G. Roode Kool; 7200 K.G. Gele Kool; 25000 K.G. Witte Kool; 26300 K.G. Uien; 2200 K.G. Slaboo- nen; 3100 K.G. Bieten; 3400 K.G. Aardap pelen. CASTRICUM, 18 Sept. 1928. Aan de vei ling van „Ons Belang" waren heden aange- voerd: 178 zak enkele spercieboonen van 23 30 cent" fijne trosboonen van 3124K ct 102 zak aubbele boonen van 2226 cent; 11 zak tuinboonen van 10131/ cent en 21 zak snijboonen van 202534 cent; Raspers 36 cent, alles per K.G De aanvoer begint be- duidend te zakken. Het mooie weer werkt echter nog wel mede, want was zul'ks niet het geval reeds lang zou Gat weinig of niets meer te beduiden hebben. GESLAAGD. Bij de examens voor stenografie en machi- nesciirijven, gehouden op 18 Sept. te Amster dam1, onder leiding van den ontwerper, den heer A. W. Groote, slaagden voor kantoor- stenograaf 130 lettergr. per min. mej. G Zoet, Uitgeest, met lof; mej. N. Messelaar, Alkmaar en mej. L. van Kleeff, Alkmaar. Voor machineschrijven mej. N. Timmer- mans, Bergen, met een snelheid van 68 letter grepen per min.mej. L van Kleef, Alkmaar, met een snelheid van 62 lettergr. per min.; mej. D. Porte, Alkmaar, met een snelheid van 59 per min.; mej. G. Schellings, Alkmaar, met een snelheid van 57 letterrg. per min. De heer M. Hopman, Bergen, met een snelheid van 61 lettergr. per min. en de heer H. Burger, Alkmaar, met een snelheid van 61 lettergr. per minuut. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. Ter gelegenheid van den radio-avond voor den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, welke Maandag werd uitgezonden, had de af- deeling Alkmaar in ,,'t Gulden Vlies" een bij- eenkomst beltgd, om de leden en genoodig- den in de gelegenheid te stellen het speciale landstorm-programma te volgen. Ondanks het feit, dat velen reeds in het bezit van radio zijn, hadden toch nog ruim 100 personen gehoor gegeven aan den op- roep. Dank zij het uitstekend werkende toe- stel van de firma De Wild, was alles duide- lijk te volgen. Onder de aanwezigen waren meerdere le den van de gewestelijke en plaatselijke land- stormcommissie. De bijeenkomst werd geopend door den se- cretaris der gewestelijke landstormcommia- sie, den heer P. J. Oolders, die mededeelde, dat de burgemeester tot zijn spijt verhinderd was aanwezig te ziin. naar waarnemingen, verricht in den morgcn van 19 September. Medegedeeld door het Kon. Nedttf, Meteorologisch Instihiut te De BlKS. Hoogste barometerstand 769.9 te Valen- tia. Laagste barometerstand 743.3 te Ingd. Verwachting (geldig tot den avond van 20 September) Zwakke wind uit westelijke richtingen, licht tot half bewolkt, met morgennevel, waarschijnlijk droog wegr, weinig verande- ring in temperatuur. Hierna werd het toestel ingeschakeld en met veel interesse werd naar de muziek en de woorden in den aether geluisterd. Tevens werd van deze gelegenheid ge- bruik gemaakt om't door de leden bekostig- de vaandel aan de afdeeling Alkmaar aan te bieden. Deze plechtigheid geschiedde door den commandant, kapitein J. A. Brederode, die ei in zijn toespraak op wees, dat het hier wel geen erkend vaandel gold, doch dat men wel toch wel dezelfde beteekenis aan mocht hech- ten. Daarom zou het vaandel ook voortaan in de gelederen worden meegevoerd1. De bijeenkomst, die zich door bijzondere gezelligheid had gekenmerkt, werd met een woord van dank gesloten. OOMITe VOOR TOONEEL- UITVOERINGEN. Blijkens achterstaande advertentie heeft de openingsvoorstelling in dit seizoen piaats or Woensdag 3 October met „Het Politieraad- sel", te geven door het Vereenigd Rotter- damsch Hofstadtooneel (dir. Cor v. d. Lugt- Melsert), met Gimberg, Schwab, van Gaste- ren en Jo van Walraven in de hoofdrollen. Op Woensdag 21 November zal worden gegeven „Het Chineesche Landhuis" door hef Vereenigd Tooneel (dir.Verkade Verbeek), waarin van Dalsum, Eerens en Nel Stants de voornaamste rollen vervullen. De speciaal voor dit stuk vervaardigde decors worden door het gezelschap medegebracht. Onderhandeiingen zijn op het oogenblik ;aande met „Het Schouwtooneel" (Adr. v. d. iorst en Jan Musch) en ,,Het Nieuwe Neder- landsch Tooneel" (artistiek leider Louis Saalborn), zoodat zeer waarschijnlijk het co- mite dit seizoen alle vier groote tooneelgezel- schappen te Alkmaar zal kunnen laten optre den. Het comite wil er nog even de aandacht op vestigen dat het ook de nog niet vastgestelde voorstellingen op Woensdagavond hoopt te kunnen geven. Nog een 40-tal abonnementen is verkrijg- baar. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de in dit nummer voorkomende advertentie NIEUWE SOORTEN MARGARINE. In dit nummer treft men bij onze adverten- tits een reclame aan over nieuwe producten van de N.V. Van den Bergh's fabrieken te Rotterdam. De vennootschap heeft een brochure uitge- geven, getiteld „Wat is eigenlijk margarine", waarin het pubiiek duidelijk gemaakt wordt welk een uitstekend volksvoeasel margarine is. Er is een nieuw merk Mara (Margarine voor alien) in den handel gebracht, ge- karnd in de Blue Band fabrieken. Hoewel Blue Band algemeen is ingeburgerd, bleek de behoefte aan een goede maar goedkoopere margarine. Ook de Jurgens Margarinefabrieken te Rotterdam komen met iets nieuws, namelijk Jurgens' met melk bereide Bona, waarvan de prijs op 25 cent per half pond gesteld is. Men verwacht, dat tusschen de goedkoope soorten en de duurdere standaardmerken het nieuwe merk Bona ongetwijfeld bij het margarine-etend pubiiek welkcm zal zijn. NIEUWE ZAAK. De beer Max Trijbetz, die tot dusver een zaak in ijzerwaren, timmergereedschappen e.d. dreef onder den firmanaam J. L. Trijbetz Zoon, heeft deze reeds jaren bestaande zaak thans verplaatst van de Achterstraat naar de Magdalenenstraat 13. Gisteravond had de opening piaats van deze nieuwe zaak. Vele vrienden hadden door het zenden van bloemen bewijs gegeven van het meeleven in dezen voor den heer Trijbetz grooten voor uitgang. j Want een groote vooruitgang is het Immers de nieuwe zaak is eenige keeren grooter dan het tot dusver betrokken perceel en er is veel meer etalageruimte. Een enkele blik in de groote winkelkasten toont, dat de ondernemende koopman aanstonds heeft ge- profiteerd van de meerdere ruimte: de voor- raad winkelgoederen is met tal van artikelen uitgebreid, ook met dezulke die men in vorigen winkel tevergeefs zocht. AMSTERDAMSCHE MAATSCHAPPIJf VOOR JONGE MAMNEN. Wij ontvingen het winterprogramma van de A. M. V. J., die thans in Amsterdam op den hoek van de Vondelstraat een eigen ge- bouw heeft met woonkamers, recreatie-loka- len, een zwembassin, sportterrein, enz. Het is interessant te lezen wat op dat ge- bied in korten tijd reeds tot stand gebracht is. EEN WANDELING NAAR DE DRUIVENKASSEN OP HUISWAARD Je moet.er een wandelingetje van een half uur voor over hebben, zoo langs de Zes Wielen in de richting Koedijk, om door een weiland de kassen van den druivenkweeker Posthuma te bereiken. Maar die wandeling op zich zelf al niet onaardig wordt een voldoening, als je de kassen bereikt hebt.' Ver van het geroezemoes der stad, van d? jagende auto's en dreigende auto-peds der kinderen, liggen de druivenkassen. Reeds da- delijk bij het naar binnen kijken wordt je oog bekoord door dat schoon gezicht: prachtige dikke trossen hangen er in grooten getale tusschen het groen der bladeren en het water loopt je onwillekeurig om de tanden Echter, de druiven zijn i'u Je ziet ze wel, maar je moet er afblijven. Totaat heer Posthuma komt en de deur

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7