limit Ciiiisiit. in Kuis Geen vlieg Donderda^ %0 September. FEU1LLKTON. als ge sproeit met Ko 223 1928 rimierddertirste 'aargang. ZIJ DIE ZICH MET 1 OCTOBER A.S., 0P blT BLAD VOOR MINSTENS 3 MAANDEN abonneeren, ontvan- de tot dien datum ver- OEN SCHIJNENDE NUMMERS gratis. FRANCO EN DE DIRECTIE. Radio-hoekje Vrijdag 21 September, tfilversum, 1071 M. 12.30—2 Lunch- muziek door het Trio Verhey. 6.—7.15 Con cert door het kwartet Rentmeester. 7.15—- 745 Boeicbespreking door H. Marsman: Q0rter _9 Solistenconcert. Nita van Os—Pool, mezzo sopraan. Th. van der Pas, piano. 9.06—11-10 Concert door het Om- roep-orkest onder leiding van Nico Treep. j0 pprsherichten. Daarna 'n Paul Lincke- Persberichten. Daarna programma. Hrizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1860 M) «2 30—1.30 K. R. O. Lunchmuziek door het Trio Winkels. 4.-5.— Gramofoonmuziek. c R v. 5.-6.45 Mevr. R. A- van der }4orst—Bleekrode, piano. N. van der Horst llr cello. H. Hermann, viool. 7.7.30 K. R. O 'Gramofoonmuziek. 7.35 V. P. R. O. J. Keesen, viool. P. Ketting, piano. 8.— Lezing door Dr S. J. Wellensiek: De factoren die onze ontwikkeling bepalen, gezien vanuit na- tuurwetenschappelifk standpunt. 8.40 P. Ret ting, piano. 9— Spr.: Dr. L. J. van Hoik: Oeloof, ongeloof en bijgeloof (Het ongeloof). q 50 J. Keesen, viool. P. Ketting, piano. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonaten-concert, cello en piano. 12.50 Orgelconcert 1.20— 2.20 Orkestconcert. 2.50 Lazing. 3.15 Mu- riek. 3-20 Lezing: Borneo. 3.45 Schoollezing. 4— Muziek. 4.05 „Julius Caesar", school- uitzending 4.50 Orkestconcert. 5.20 Lezing: 5 35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6 50 Mieuwsberichten. 7.05 Orkestconcert. ,7.20 Bioscooppraatje. 7.35 Koorzang. Madnga- lai. 7.45 Historische voorlezing. 8.05 Variete. Parkingtonkwintet en solisten. 9.05 „Van rol tot plaat." Concert van gramofoon-opnamen uit de eerste dagen der spreekmachine. 9.30 Lezing: The Nationaal Wireless Exhibition. 935 Lzing: The development and progress o? civil Aviation. 9.50 Nieuwsberichten. 10.10 Concert. R. Hignell, sopraan. G. Baker, bari- ton. Orkest. 11.05 Een verraosing. 11.20— 12.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris"1750 M. 12.50-*- 210 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestcon cert. 8.50—11.20 Concert. Hr. Baillet, zang. Kwintet „Radio-Paris". Hr. Soria, zang. Mme. Manceau, zang. Langenberg, 469 M. 12.30 Mechanische muziek. 1.25—2.50 Orkestconcert. 5.05 6.50 Vocaal concert, koo" en solisten. 8 20 Orkest concert. 9.20 „Ariadne auf Naxos", van Mythe tot opera. N. Bischoff, sopraan A Gotz, A. Treff en orkest van Dusseldorf. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesert). 12 205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkest concert. 6.20—10.— Lezingen. 10.50—11.50 Dansmuziek van Stuttgart. Hamburg, 395 M. 4.35 Concert en voor- dracht. 6 20 Vroolijk concert. 7.45 Lezing. 8 20 Plat-Duitsche avond. Vervolgens tot 11.20 Cabaret. Brussel, 509 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 6 55 Kamermuziek. 8.35 Orkestconcert. Mr. Delil, zanger. 10.35 Sluiten. Rechtszaken de gevolgen van "de aanrijding. De heer Dirk Booy oud 20 jaren te Alkmaar, is in den laten avond van 17 Juli aangereden en in bewuste- loozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Hij had verschillende verwondingen, aan het hoofd en de knieen. Op't moment mag hij op medisch advies nog niet werken. Hij heeft o.m. nog geheugenst ingen. Getuige kwam in dien avond met een vriend per rijwiel uit de richting Heiloc op het rij- wielpad rechts. 'n Auto kwam uit de richting Alkmaar, maakte plotseling een zwenking naar het rijwielpad en getuige werd door het rijtuig gegrepen met de hierboven omschre- ven gevolgen. Verdachte bleef bij de verklanng voor den Rechter-Commissaris. Hij heeft toegegeven eenige glazen bier te hebben gebruikt, doch ontkende dronken t" zijn geweest. Wei gaf hij toe dat die gebruikte alcohol invloed heeft uifgeoefend op zijn daden. Voorts verklaarde hij nu gehinderd te rijn door het sterke licht der rijwiellantaarns. Hij reed met gedempt licht midden op den weg en raakte door een en ander den koers kwijt. Hij heeft onmiddel- lijk geremd. Verdachte kwam uit de Mannecantine te Helder en heeft daar gedanst en gedronken. Aan inspecteur Zoll heeft verdachte een en ander uitvoerig erkend, biijkens opgemaakt proces-verbaal. Hij is ter ontnuchtering in arrest gesteld. Verdachte achtte zulks niet gemotiveerd. Koplantaarn en linkerkant van den auto waren beschadigd na de aanrijding Direct na de aanrijding was inspecteur Zoll ter plaatse en kon den toestand dadelijk con- stateeren. Booy en zijn rijwiel lagen nog op den weg. De hoed van Boov lag nog boven op de motorkap van de auto. Verdachte rook naar alcohol en maakte den indruk onder den invloed te zijn. De vriend van den aangeredene, de heer Kutterink, verklaarde dat de rijwiellantaarns zwak licht hadden, 6 a 7 Meter vooruit schij- nend. Reeds direct had hij erg in de wonder- lijke bewegingen van den aankomende auto en onmiddelhjk daarna had reeds de aanrij ding plaats. Een slag volgde en Booy lag bloedend en bewusteloos op den weg. Getuige wist niet of de auto reed met gedempte kop- lichten, verdachte was volgens getuige sterk onder den invloed. Hij zwaaide met zijn rij- bewijs en liep slingerend. Hij rook ook naar alcohol. De politioneele inlichtingen omtrent ver dachte zijn niet bepaa'd gunstig met be trek king tot diens alcoholgebruik De patroon van verdachte gaf een gunstig testimonium. Requisitoir, De officier, het woor-d verkrijgende, achtte het ten laste gelegde wettig en oyertuigend bewezen en conform de dagvaarding. Vast staat dat verdachte verkeerde onder d'en in vloed. Zijn verontschuldigingen zijn niet ter zake dienende. Het gebeurde is weer een ernstige waarschuwing aan automobilisten geen a'cohollioudende dranken te con- MEERVOUDIGE STRAFKAMER (Nieuwe zaken). ZWAAR LICHAMELIJK LETSEL DOOR SCHULD. De vertegenwoordiger W. J. V., wonende te Amsterdam, stond terecht ter zake dat hij als bestuurder van een vierwiefig motorrijtuig op 7 Juli te Alkmaar, terwijl hij verkeerde onder drank-invloed, op den Kenneinerstr.weg zoo- danig roekeloos en onvoorzichtig heeft gere- den, dat een aanrijding plaats had met den wielrijder J. Booy die daardoor een hersen- echudding bekwam en eenigen tijd onder be- handeling van Dr. van Dam in het Stads Ziekenhuis is verpleegd geworden. Dr. van Dam a1s getuige-deskun-dige ge- hoord, gaf rapport van den deerniswekkenden toestand waarin getuige Booy was opgeno- men. Hij lijdt nog altijd eeniger mate aan Door R. L. de W. 4 Ze wisfen nooit over iets interessants te praten Het was onveranderlijk over tooneel itukken, die ze gez.en hadden, over de mu ziek, die gespeeld, over de soort van vloer waarop gedanst werd, over gemeenschappe- lijie v:ienden, of -indtrs gedweep met George Bernard Shaw of Maeterlinck. Hij had wel eens willen weten, hoe tante Caroline of de Edward Seymour's haar ge- vonden zouden hebben. Hem hadden ze gek verklaard, omdat hij de vrije natuur voor- trok boven Buitenlandsche Zaken; maar hadden ze een meisje in den regen op een hek zien zitten, heel gemelijk een sigarette te rooken, dan zouden ze naar alle waarschijn lijkheid niet alleen aan haar verstand getwij leld hebben, maar ook aan haar goede op voeding. Het meisje had klaarblijkelijk karakter; maar waarom zwierf ze alleen Iangs een En- gelschen landweg en dat nog wel nu de he- mel de aarde drenkte met kouden, grimmigen regen? Vreemd voor een meisje om dat te flcen, vreemd en onbegrijpelijk Wat zou ze gedaan hebben, als hij haar had aangespro ken? Naar alle waarschijnlijkheid zou zij heel kortaf geweest zijn; maar 't zou wat ntoois worden, mochten dan twee menschen, om 0_ sumeeren. Degelijke menschen als verdachte achter't stuur zijn een gevaar voor den weg Eisch 2 maanden hechteuis en ontzegging rijbevo-egdheid voor den tijd: van 1 jaar. Uit- s[ raak a.s. week. VERDUISTERING IN DIENST- BETREKKING. De 25-jarige wijnhandelaar Dirk de H., te Hocm, stond terecht ter zake verduistering van verschillende gelden ten nadeele van den wijnhandelaar v. Reel ten tijde dat verdachte nog met dezen getuige was geassocieerd Deze bedragen waren door verd. ontvangen te Medemblik voor geleverde wijnen, 107 gulden Subsidiair is hem ten laste gelegd ver duistering van de wijnen waarvoor hij gelden ontving. Verdachte was niet bevoegd tot het afsluiten van financieele transacties;- Verdachte beweerde nog geld van getuige van Reel te moeten vorderen aan niet uitbe- taalde provisie. Bewijzen dienaangaande kon hij niet leveren. De ingekomen informaties omtrent verd. zijn niet gunstig. "Mr. Thomas, verdediger van verdachte, stelde aan getuige van Reel eenige vragen omtrent de aan verdachte uitgekeerde pro visie. Getuige zeide dat hij geen bedragen kon noemen. De bescheiden had verdachte hem ontstolen. Getuige Barten uit Medemblik had 3 par tijen wijn ontyangen en het bedrag aan ver dachte voldaan in Maart j.l. De officier achtte verduistering en dief stal aanwezig en vorderde 200 boete of 60 dagen hechtenis. Mr. Thomas bracht eenige lichtpunten in de strafzaak naar voren en verzocht clemen- tie in den vorm van een geringere geldboete VERDUISTERING VAN RIJKS- GELDEN. De voormalige klerk van den rijksontvan ger te N.-Niedorp, H. A. M de B., stond terecht ter zake verduistering van 74.67 zelfs al waren ze van verschillend geslacht, hun dag niet meer op den openbaren weg doorbrengen? Het was een rare dag geweest, besloot Beresford, en hoe eerder hij hem vergat des te beter: Toch zou hij het meisje graag nog eens terug zien. Toen dadrt hij er over, wel ken kant zij zou zijn opgegaan. Zou dat eten nooit klaar zijn? Hij rilde weer, niettegenstaande de hitte van het vuur Zoodra hij iets gegeten had zou het wel beter worden, dacht hij. Die kellner was een leugc naar! Meer dan een kwartier was verloopen, sinds hij beloofd had. dat het diner over tien minuten klaar zou zijn. Hij belde. Even later ging de deur open. „Duurt 't nog lang voordat we gaan eten?" vroeg hij vanwaar hij stond, zonder om te kijken. „Ze zeggen, dat't klaar is" Als geelectriceerd draaide hij zich om en staarde in dezelfde grijze oogen, die de laat- ste paar uur zijn gedachten zoo in beslag hadden genomen, dat er voor niets anders meer plaats was. „Het meisje van het hek!" De woorden kwamen onwillekeurig; geheel in de war ver- volgde hij: „0 pardon. Ik ik dacht, dat het ik had juist gebeld Toen zweeg hij en bleef naar haar kijken. „Ja, ik begriip het wel". zeide zij, bedaard glimlachend bij den haard komend. Ja, inderdaad, het was hetzelfde meisje, maar wat was ze veranderd. Het donkere haar lag op voorhoofd en slapen geplant, was gekapt; een slanke, elegante verschij- ning in de eenvoudige japon van een niet te zijnde belastingpenningen h'em door aenge- slagenen ter hand gesteld. Verd. had in totaa1 ruim /1000 verduisterd en pleegde deze frau- de reeds onder den vorigen ontvanger. Hij stond echter terecht voor een bedrag hier boven genoemd. Verdachte was geschorst, doch nog niet ontslagen. Het rapport omtrent verdachte was niet bepaald gunstig. De officier vond verdachte niet sympa thies Hij was niet oprecht, zooals spreker nader aantoonde. Verdachte leefde boven zijn stand. Hield van reisjes, lekkere dinee- tjes, meisjes en dure boeken. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Mr. A. Prins Junior, verdediger van ver dachte, was van meening dat zijn client nooit onder tactvolle leiding had gestaan. De ouders hadden het kind niet kunnen be- grijpen. Pleiter achtte in verband van een en ander een voorw. straf voor hem de aangewezen weg. Hij had een bianco straf register. Hij was in het kleine dorp niet op zijn plaats en gewend in een grootestadsmilieu. Pleiter concludeerde in het belang van verdachte en zijn toekomst, een voorw. straf met plaatsing in de huize „Padua" te Rotterdam. DIEFSTAL VAN RIJWIELEN EN TOEBEHOOREN. De 18-jarige E. H. M., los werkman te Hoorn, stond terecht ter zake verschillende diefstallen van rijwielen, rijwiellantaarn en een rijwielbelastingplaatje. O.m. had hij een rijwiel in de Overdiestraat, eigendom van getuige Pauw, weggenomen. Voorts een rijwiel in de Doorbraak, eigen do mvan Arie Molenaar, ten nadeele van Grietje Akkerman een rijwiellantaarn in het Raaksje, een rijwiel ten nadeele van den 18-jarigen kruidenier Obdam, gestolen op de Oudegracht op 23 Maart, 'n rijwielbe latsingplaatje ten nadeele van den metselaar T. de Jong op 22 Maart. Verdachte is thans boodschappenjongen voor los, zoo maar, zeide hij. De officier vorderde 3 maanden gev voorw. met 3 proefjaren. Mr. A. Prins Jr. sloot zich daarbij aan en achtte een streng toezicht in het belang van verdachte. OPLICHTING VAN AUTOBANDEN. De heeren Mozes S. en Abr. v. L., markt- kooplieden, thans gedomicilieerd te den Haag, stonden als opposanten terecht als verdacht van oplichting van den autogara gehouder H. Blous, dien zij op 14 Juni 1927 listiglijk en bedriegelijk hadden bewogen tot afgifte van 4 autobanden, Mozes deed zich voor als de zoon van een garagehouder te Scheveningen om vertrouwen te wekken. Met de 4 banden hadden verdachten de plaat ge- poetst. Beide verdachten erkennen volledig Zij hadden spijt van hun handeling. Zij zijn bereid den heer Blous de schade 60 te vergoeden en S. had reeds 20 af- betaald. De heer v. Elst, voorziter van de afd. De Goede Tempelieren te den Haag, ambtenaar der reclasseering, adviseerde een voorw. ver oordeeling, wat betrof Mozes S. De officier verzocht aanhouding teneinde een nader reclasseeringsonderzoek te houden Mr. Judell, verdedediger van verdachte v. L., deelde mede dat de heer v. Elst ook bereid was toezicht te houden on verdachte Abr. v. L. en sloot zich aan bij het requsiitoir. Uitspraak a.s. week. Daarna sluiting. ProvSnciaal waeuws HEILOO. De R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" hield Dinsdagavond vergadering in het Bru no-gebouw. Er waren 27 leden aanwezig. De voorzitter, de heer J. Opdam, opende de vergadering met den christelijken groet, heet- te alien welkom en betreurde de geringe op komst De tijd voor vergaderen is eigen Kj! nog niet aangebroken, doch wij moeten voor j 26 September de kiezers gelegenheid geven om besprekingen te openen omtrent het ont- werp-program der R.K. Staatspartij, voor de verkiezing der Tweede Kamer in 1929. Ingekomen was een schrijven van het par- tijbestuur, waarin werd bekend gemaakt, dat volgens art. 21, lid 2 van het kiesreglement der R.K. Staatspartij, alleen zij die lid zijn der parochiale kiesvereeniging op 31 Decern ber van het jaar dat voorat gaat aan het ver- kiezingsjaar, deel kunnen nemen aan de par- tijstemmingen en candidaatstelling (tot heden werd hieraan niet de hand gehouden). In dit verband merkte de voorzitter op, dat voor j 31 December men bij de katholieken zou rond gaan, opdat ze alien lid worden. Men steunt dan tegelijk de katholieke zaak. De voorzitter bracht verslag uit van d' vergadering van den Staten-kieskring Zaan- dam. Dit, omreden noch afgevaardigde noch plaatsvervanger daar en nu fegenwoordig waren. Spr. achtte het gcwenscht dat dit in de toekomst wel gebeurt. Van den heer E. Schaper te Krommenie was bericht ingekomen, dat hij geen gevolg kan geven aan het verzoek om het ontwerp- program toe te lichten. In de vacature van een vrouwelijk be- stuurslid (vacature T. Liefting-Blokker, werd gekozen mej. M. Kuiper Pd. Bespreking ontwerp-program R. K. Staats partij. De voorzitter zeide, dat het ontwerp een goede pers heeft gehad. Ook niet-katholieke tiladen lieten zich waardeerend uit. Wan- neer wij het dan ook behandelen zal er wei- nig gelegenheid zijn voor aanmerkingen, doch de gelegenheid is er om aanvullingen of amendementen aan te brengen. Spr. herin- nerde aan het verslag in het N.-H. Dagblad over de vergadering in Alkmaar, waar des- kundigen en juristen weinig aanmerkingen hebben gemaakt. De vergadering had, bij puntsgewijze be- handeling, geen opmerking waarna het ont werp werd goedgekeurd. De eerstvolgende vergadering van den kieskring Den Helder wordt gehouden 6 October te Alkmaar. Bij de rondviaag opperde de heer K-ehl 't idee om voor de verkiezing in 1929 een paar sprekers t-e laten komen opdat de kiezer wak- ker worde gemaakt. Na beha-ndeling van huishoudelijke zaken, volgde sluiting. - Naar we veraemen is er groote kans dat de Commissie van uitvoering van de H. A. B. intact blijft. Van verschillende zijden heeft bet Comite de vraag gehad of het niet mogelijk was jaarlijks een tentoonstelling te houden. Hoewel het comite in principe niet tegen een jaarlijksch-e tentoonstelling zou wezen is de mogelijkheid niet uitgesloten dat zulks spoedig zou gaan vervelen. We sluiten ons aan bij de talrijke zaken- lieden en particulieren die de wenschelijk- heid hebben geuit om jaarlijks een of meer feestdag-en te organiseeren. bijv. een bloemen- corso, daar dit comite heeft bewezen dat zij haar sporen heeft verdiend. OUDE NIEDORP. Vergadering van den raad der gemeente Oude Niedorp, op Dinsdag 18 dezer, des avonds te 814 ure wettelijke tijd. Allen fegenwoordig. Voorzitter de heer B. J. F. Meijer, Burgemeest-er en tevens secretaris. Opening. Notulen d.d. 2 Augstus j.l. wer- den vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. "Verslag van den toestand en werking der gemeenschappelijke gasfabriek van de ge- meenten Winkel en Nieuwe Niedorp over 1927. Worden voor de leden ter inzage ge legd. Uittreksel uit het register van b-esluiten van Gedeputeerde Staten van Noord Holland waaruit blijkt, dat de beslissing omtrent het raadsbesluit tot het onderhandsch opdragen van h-et beharden van een gedeelt-e van den Oude Niedorperweg door dat College is ver- daagd. Voor kennisgeving aangenomen. Subsidie aanvragen voor 1929 van: 1. Het hoofdbestuur van de vereeniging tot bevordering van vakonderwijs in West- Frieslan-d. 2. Het bestuur der Schager Handeldrij- vende en Industrieele Middenstandsvereeni- ging te Schagen. 3 De commissie voor de malariabestrij- ding door de bevolking in Noord-Holland. Op voorstel van den Voorzitter worden deze aanvragen bij de begrooting behan- deld. Verslag van den toestand der gemeente over 1927. De laatste stukken werden voor kennisge ving aangenomen. Raming van ontvangsten en uitgaven over 1929 met toelichting van de gezondheids- commissie, zetel Hoorn. Werd goedgekeurd. Schrijven van B. en W. der gemeente Ar- nemuiden houdende verzoek adhaesie te wil len b-etuigen aan een aan den Minister van Onderwijs gericht aires nopens wijziging van artike! 104 der L O.-wet 1920. Op voorstel van B. en W. werd besloten om adhaesie te betuigen. Een verzoek van Th. Bakker Jnz. om een strook grond te mogen koopen van de ge meente groot 500 M2 van de z.g. bulleweid. De voorzitter deelde mede, dat Bakker dit r-echt aan B. en W. had verzocht en deze niet voor dien verkoop voeld-en, omdat Bakker en- kel een strook grond wenschte aan den weg. Het achtste land naar de ringsloot verliest dan zijn waarde. B. en W. stelden dus voor dien grond niet op deze manier te verkoopen. Na eenige bespreking werd het voorstel van B. en w. aangenomen. Mededeelingen. Burgemeester en Wethou- ders deelen den Raad mede dat, a. het beharden van het verbr-eede gedeelte van den Oude Niedorperweg door middel van een door sproeifalt gebonden steenslag- wegdek is opgedragen aan de N.V. „de Ge- ruischlooze Weg" te Heemstede voor de som van f 6900, welk bedrag blijft beneden de nader door den op zich ter Wartenhorst ge- wijzigde kostenbegrooting. Na eenige toelichting en nadat de heer v. Zoonen op spoed had aangedrongen, werd dit voor kennisgeving aangenomen. b. Op 21 September a.s. in het Opei»« baar aanbesteding zal worden gehouden van het verbreeden van gedeelten van d-en Oude Niedorperweg. c. Van de Tuinbouwvereenigmg „Nieuw Leven" te H. H. Waard onder dagteekening van 17 Augstus j.l. bericht is ingekomen dat deze vereeniging niet genegen is bij te dra- gen in de kosten van bet vernieuwen van den aanlegsteiger te Oude Niedorp, in verband waarmede Burgemeester en Wethouders zich van verdere bemoeiingen in dezen zullen ont- houden, tenzij alsnog door belanghebbenden zelve het initiatief worde genomen. Nadat verschillende heeren hierover het woord hadden gevoerd en over het alge- meen wel voor een steiger g-evoelden, deelde de voorzitter mede, dat die steiger niet van de gemeente was, feitelijk van een particulier, en werd besloten dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Voorstel van 8. en W. om, in verband met een ingekomen schrijven van het Histo- risch Genootschap „Oud West-Friesla-nd" d. d. 22 Augstus j.l., ten behoeve dier vereeni ging op de begrooting 1929 een subsidie uit te tr-ekken ten bedrage van f 10. Dit voorstel werd niet aangenomen. Tegen stemden de heeren Tromp, J. Wit, Bakker en Ligthart. Als voren om in verband1 met een inge komen schrijven van het Kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente te Oude Niedorp d.d. 22 Augstus j.l. aan dat kerkbestuur eene ver- goeding van f 40 t-e verleenen voor inge- bruik geving van het Ned. Herv. Kerkge- bouw ten dienste van het Openbaar Gewoon Lager Onderwijs tijdens de verbouwing der O. L. School te Oude Niedorp. Algemeen voor. Voordracht van B. en W. tot wijziging en aanvuHin-g der Algemeene Politiev.-rorde- ning. Na eenige bespreking werd deze voor dracht, na een kleine wijziging aangenomen. Concept-besluit tot wijziging en aan-vul- ling der begrooting, dienst 1928. Goedgekeurd tot een bedrag van 315. Voorloopige vaststelling der gemeente- rekening dienst 1927, sluitende in den^gewo nen dienst met een batig saldo van 5040,55 en in den kapitaaldienst met een batig slot van 2030,89, zoomede vaststelling der re kening van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1927, sluitende met een batig saldo van 668,2914. Met algemeene stemmen werden die reke- ningen voorloopig vastgesteld. Aanbiedin-g der begrooting, dienst 1929 en der begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur 1929. 1 Zal ter visie worden gelegd. Een suppletoir kohier wordt vastgesteld tot een bedrag groot /ll. De voorzitter deelde mede dat B. en W. een onderhoud hadden gehad met B. en W, van N. Niedorp om verlenging van de sluis te Verlaat. Van verschillende zijde werden bedragen toegezegd en het dan nog tekort komende zou dan door de sluisgelden te verhoogen, kunnen worden v-efhaald. Bij de rondvraag stelde de heer Van Zoo nen voor om bij het raadhuis en bij de wo ning van G. de Heer, bij de gevaarlijke hoe- noemen kleur, tusschen bruin en grijs in, die soepel om haar heen viel. Terwijl zij haar handen boven het vuur warmde, bekwam hij langzamerhand van zijn verrassing. Blijk- baar waren de wonderlijke gebeurtenissen van den dag nog niet voorbij. Beresford vond het benauwend voor twee menschen, om zonder praten voor denzelfden haard te staan en daarom ging hij terug naar zijn tafeltje, juist toen de kellner met de soep binnenkwam. Het meisje gewaar wor- dend, ging hij haastig naar het andere tafel tje en trok een stoel terug bij wijze van stil- zwijgende uitnoodiging. Met een giimlachje als dank ging zij zitten. Beresford kwam tot de conclusie, dat zij blijkbaar geen plan had zich verder met hem in te laten; mochten twee menschen, die samen in dezelfde herberg aten, niet eens over koetjes en kalfjes praten? Zij scheen ech ter besloten elke poging tot toenadering af te wijzen. Zijn soep lepelend wond Beresford zich steeds meer op over bekrompen Britsclie vooroordeelen. Wat had die oorlog nu voor goeds bewerkt, indien hij niet eens dien dwa- zen slagboom had opgeheven? Daar zaten nu twee menschen in de eetzaal van een klein buitenhotel, toch moesten ze ieder aan een apart tafeltje eten. Ook prikkelde hem de volkomen onverschilligheid van het meisje voor zijn tegenwoordigheid, een feit waar- van hij zich overtuigd had door eenige malen steelsgewijs naar haar te zien. Hoe meer de maaltijd vorderde, hoe meer haar houding hem ergerde. Welk recht had zij om hem to+ zoo'n saai en vervelend diner te veroordee- len? De dag was waarlijk al ellendig ge- noeg geweest zonder dit totaal onnoodig vasthouden aan vooroordeelen, die uit den tijd waren en dat dwaze grens trekken tus schen de bokken en de schapen. Het was on mogelijk, provinciaalsch, kleinsteedsch, be krompen; hij raakte er geheel door uit zijn humeur, besloot hij. Wat zou zij na het diner doen? Bij den haard gaan ziten, naar de rookkamer gaan of rechtstreeks naar bed? Kon hij maar iets doen, om het beslissend oogenblik wat te ver- haasten? Maar wat? Ware hij een vrouw ge weest, dan had hij flauw kunnen vallen, maar hij geloofde niet ooit te hebben gelezen van een held uit een roman, die flauw viel, zelfs niet met het doel om kennis met de heldin te maken Hij zou zich kunnen verslikken, of een toeval krijgen, of verschijnselen vertoo nen van krankzinnigheid. Wat zou ze dan doen, die bedaarde j'ongedame? Waarschijn- lijk om den kellner bellen. Langzamerhand voelde hij doffe berusting opkomen over haar weinige toeschietelijk- heid. Nu, ze kon haar gang gaan, zoodra hij klaar was, ging hij naar de rookkamer, Niettegenstaande dit besluit bleef hij toch doorgaan onopgemerkt naar haar te kijken en zag bij hoe weinig zij at. Hij had geen trek en at hoegenaamd niets. Zouden ze bei- den kou gevat hebben? Wat zou die kellner wel denken, als hij de schalen wegnam, waar hoogstens even van geproefd was? Het ge- leek wel een schilderij van Charles Dana Gibson, alleen de kleine Supido met een pijl op zijn boog ontbrak. Het was belachelijk. Gewild luidrucbtig schoof Beresford zij." stoel achteruit en ging naar de deur. Zijn soep had zij bedorven en zij was oorzaak, dat de visch niet had gesmaakt, de rest was door haar schuld ongenietelijk geworden, zij had eenvoudig alles in de war gestuurd. Hij zou zijn koffie maar in de rookkamer nemen, daar brandde de kachel heerlijk en't was gek zoo door en door verkleumd hij was. Ja, hij zou er maar een eind aan maken. Mis- schien ontbeet zij morgen wel heel vroeg en was weg voor hij beneaen kwam. Even draai de hij zich nog om bij de deur en wierp een vluchtigen blik in de richting van haar tafel- Hij sloot de deur, ging naar de rookkamer en liet zich in een gemakkelijken stoel bij den gloeienden haard vallen. Hij belde om koffie en maakte toebereidselen om een pijp op te steken en het meisje uit zijn gedachten te rooken. Even later kwam de kellner binnen met de koffie. Beresford veronderstelde het althans, te oordeelen naar het gerammel van aarde- werk. De man plaatste een tafeltje voor den haard aan de linkerzijde van Beresford, zet- te er een blaadje op en vcrdween stilletjes. He, een kopje koffie zou vanavond sma- ken, hij greep naar het blaadje, waar hij to- zijn verrassing twee kopjes op zag staan. Wat nu? Toen drong plotseling tot hem door, dat zijn ge wezen discbgenoote, die fei telijk geen dischgenoote was geweest, ook in de rookkamer koffie ''ad bcsteld. Nu kwam het er op aan de vormen in acht te nemen, fc - sloor hij. Hij kon niet andcis doen dan wach ten en was nieuwsgierig of zij in de sehakel, die' hun beide kopjes verbond, ook aanleiding zou vinden om los te komec. Het noodi scheen de zaak in handen te nemen. -CWordt vervolgd.)' ..1J. lai i n rr \r de gelt bus mti smarten band.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5