I spirin slillers! k piju- FUNE WA5CH Tabletten Binneniand u blijven onze Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord .BAYER" staat. Prijs 75cts. ten voor automobilisten en fietsers verkeers- spiegels te plaatsen. B. en W. zullen een on derzoek instellen. Verder stelde de heer Van Zoonen voor om in de -kosten bij te dragen voor de bewo- ners aan de La-ngereis, voor de aansluiting aan de Waterleiding ate dit wordt gevraagd. De voorzitter deelde mede, dat hierover reeds een schrijven was ingekomen van bet Waterleidingbedrijf. B. en W. hebben dit reeds in overweging genomen en zijn er niet voor steun- te ver- leenen, bang als zij zijn dat er dan van meer- dere zijde daarvoor steun wordt gevraagd. Volgde sluiting. URSEM. Vriidag werd een algemeene vergadering /an ae Vereeniging Ziekenhulp gehouden des avonds 7 uur in het cafe van den heer J. Mulder. De heer v. d. Heuvel opende de vergadering en na eenige besprekingen werd besloten, zulks op voorstel van het bestuur, om aan te sluiten bij Het Witte Kruis als af deeling. Na eenige discussien werd het huis- houdelijk reglement en de statuten, bestemd voor de afdeeling, met algemeene stemmen yastgesteld. Omdat een uitbreiding van het bestuur plaats vond, werden tot bestuursleden geko- zen de heeren W. Stroomer en Th. J. Koning, die onder dankzegging voor het in hen ge- stelde vertrouwen die benoeming aanvaard- den. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd de voorzitter en de secretaris der afdeeling. HEER-HUGOWAARD. Daartoe uitgenoodigd door het bestuur der fokvereeniging „Samenwerking" verga- derde een aantal personen Dinsdag in het lokaal van den heer Rus. Door den heer P. Blauw, voorz. van „Sa- menwerking", werd bij de opening der ver gadering gewezen op de laatst gehouden ver gadering der afd. van de Holl. Mij. van Landbouw, waarin men kwam tot het besluit j,Samenwerking" te verzoeken deze vergade ring uit te schrijven en daartoe uit te noodi- gen verschillende hier bestaande vereenigin- gen, alsmede B. en W. Laatstgenoemden had spr. ook gaarne aanwezig gezien. Met een weord van welkom, speciaal ook aan de heeren De Vries en Govera en de pers ver klaarde spr. de vergadering gaf hij het woord aan Ir. S veeteeltconsulent. Door den heer De Vries verwezen naar de circulaire, welke omtrent de t. b. c.-bestrijding was verspreid en ook was opgenomen in het Landbouwblad, om daarna nader in te gaan op de ziekte. Spr. wees er op, dat de t. b. c.-bacil, als verwek- ker der ziekte, werd ontdekt door Koch in 1872; door de ingeademde lucht of wel door het drinkwater kan de bacil gemakkelijk in het lichaam binnen treden, waar dan de strijd wordt gevoerd tusschen de bacillen en de weerkracht van het organisme van mensch of dier. Voorts wees spr. op gesloten en open t. b. c., daarbij wijzende op het feit, dat door open t. b. c. alleen besmetting kan ontstaan, door verschillende oorzaken kan de bacil in het bloedvatenstelsel komen en alzoo open t. b. c. veroorzaken. Radicaal zou zijn de die- ren met open t. b. c. zoo spoedig mogelijk te slachten, aangezien het gevaar van overbren- ging van het eene dier op het andere zeer groot is. Spr. zeide dat de t. b. c. beslist nie* erfelijk is, zooals men lang gemeend heeft, .wel is de aanleg aanwezig om besmet te worden en om door te geringe weerstand ten onder te gaan. Bij de in het wild levende die- ren komt de t. b. c. niet voor, zoodat de t. b. c. beschouwd moet worden als een cultuur- ziekte, hetgeen door spr. verder wordt uiteen- gezet, daarbij o.a. wijzende op minder gun- stige omstandigheden voor het dier, op hoo- gere eischen, waaraan het lichaam had te voldoen, op het marktwezen, op de fabriek- matige zuivelbereiding; beide laatste facto- ren werken ten zeerste verspreiding der ziek te in de hand. Daaraan moet ook worden toegeschreven de sterke toename der t. b. c. na 1880. De aanwezigheid der t. b. c.-bacil- len in de melk is veelal de oorzaak der be smetting voor den mensch. Het hoogste per centage werd geconstateerd om de steden, waar de melkboeren steeds gekocht vee heb ben, terwijl het laagste percentage werd ge- vonden, daar, waar de zuivel in eigen boer- derij werd bereid. Daarna werd in korte trekken door den spr. geschetst de schade, welke door de t. b c. wordt veroorzaakt. Waar echter die scha de niet zoo direct op den voorgrond trad, is het verklaarbaar, dat zoo lang groote lauw- heid bestond met betrekking tot de bestrij- ding der ziekte. Allengs was dit beter ge- worden, vooral ook doordien de t. b. c. on der de menschen zooveel slachtoffers maakte, wat niet te verwonderen is, daar ongeveer 20 pet. der melk dient voor consumptie, terwij) 1 pet van het vee lijdende is aan open t. b. c De bestrijding werd ook meer gevoeld als een volksbelang, weshalve ook de regeering aan-. dacht ging wijden aan de bestrijding. De groote vraag echter was maar, hoe deze moest en kan geschieden. Gezocht werd naar het middel om het lichaam onvatbaar te ma- voor geopend en de Vries, rijks- werd allereerst ken voor de ziekte, doch men heeft het tot nog toe niet verder kunnen brengen, dan in toepassing te brengen het middel, waardoor de aanwezigheid der bacil in het lichaam onderk-end wordt. Door spr. werd vervolgens stilgestaan bij de verschillende middelenj ^elke in toepas sing werden gebracht om de t. b. c. te bestrij den door besmetting zooveel mogelijk te voorkomen. Wel wordt thans weer een nieu- we stof in toepassing gebracht voor het immuun maken, doch van ervaring in do zen kan nog niet gesproken worden. Tot nog toe hebben al de regeeringsmaatregelen niet veel uitgewerkt. Bij kon. besluit van 1928 werd bepaald, dat het onderzoek naar de aanwezigheid der t. b. c. bacillen bij het vee niet meer door het Rijk zal geschieden; aan den Zuivelbond werd de opdracht verstrekt te tracthen het daarheen te leiden, dat mas- sale maatregelen zouden worden getroffen. En nu mag N.-Holl. zich gelukkig achten, dat ook door het provinciaal bestuur steun is toegezegd bij de bestrijding. Noodig bleek, dat er een provinciate centrale vereeniging kwam te staan, welke handelend kan optre- den met betrekking tot Rijks- en Provincialen steun. Deze vereeniging is 4 Mei j.l. opge- richt, doch de groote opbouw moet natuurlijk van onder op, dit is in dit geval van de be- langhebbenden, uitgaan. Spr.'s optreden had dan ook ten doel ook hier een opwekking uit te spreken tot vorming eener vereeniging ter bestrijding der t. b. c. Spr. achtte het vol strekt niet noodig, dat door een groot aantal personen daartoe het initiatief werd genomen; indien maar eenige personen van het groote nut zijn doordrongen en de zaak willen aanpakken, dan volgde wel de rest. In het kort schetste spr. den gang van za- ken, welke daarbij te volgen zal zijn. Door het Rijk wordt als basis van subsidie gesteld 25 voor elk clinisch ziek dier, benevens 50 ct. per rund van iederen deelnemer; voorts gratis onderzoek van sputum, mest, enz. en de noodige voorlichting; van provinciewege zijn de subsidiebedragen bovengenoemd res- pectievelijk 25 en 25 cent. Tevens werden door spr. enkele der ver- plichtingen genoemd, welke deelnemers wor den opgelegd, er op wijzende, dat deze in al- le opzichten zeer soepel zijn. Waarnevens de andere schaden door de t. b. c. aangericht een jaarlijksche financieele schade ook staat van 1.5 tot 4.50 millioen gulden, daar hoop te spr. ten zeerste de aanwezigen te hebben overtuigd, dat het hoog tijd wordt, dat de t. b. c.-bestrijding inderdaad, vooral ook door de veehouders zelf krachtig wordt aange- pakt, zoowel uit het oogpunt van eigenbe- lang als van het algemeen belang. Na eenige ervaring zal men ongetwijfeld tot de overtuiging komen, dat de uitgaven en de moeite en zorgen verre overtroffen zullen worden door de voordeelen. (Ap- plaus). Door den voorzitter werd met ge-noegen geconstateerd, dat de spr. met aandacht was gevolgdmet genoegen wees spr op de aan wezigheid van den heer Govers uit Stompe toren, die uit ervaring wellicht nog het een en ander zal willen m-eedeelen. De hr. Go vers verklaarde zich daartoe gaarne bereid. Spr. ving aan met te zeggen dat aanvulling niet wel mogelijk is na hetgeen door den hr. De Vries is gesproken; evenwel is het wel licht goed, dat de aanwezigen iets verne- omtrent het werken en de resultaten bereikt door „Eersteling" te Stompetoren. Om dui- delijk de resultaten te schetsen, meende spre- ker niet beter te kunnen doen, dan mee te dee- ten de treurige ervaring van een tweetal le den, die na het eerste jaar uit de vereeniging zijn getreden, omdat ze zich door het lid- maatschap niet vrij genoeg gevoelden. Blijk- baar sloegen deze mededeelingen bij de aan wezigen wel in, vooral toen daaraan kon- den worden toegevoegd, de gunstige resul taten, bereikt door anderen, die mee waren blijven strijden in de Eersteling-gelederen. Spr. wees er op, dat van den veestapel der leden zijner vereeniging in den aanvang bij 36 pet. der dieren reactie werd geconstateerd, terwijl in 1927 nog slechts 12 pet. reageerde, in 6 jaren tijd dus wel een mooi resultaat Men moet zich echter niet voorstellen, dat de resultaten voor ieder lid persoonlijk even gunstig waren, ook niet, dat in een mi nimum van tijd een t. b. c. vrijen veestapel te verkrijgen is, doch we dienen er naar te trachten een veestapel te verkrijgen, waar- mee we met vertrouwen kunnen voort wer ken. Voorts schetste spr. hoe de vereeniging te Stompetoren tot stand is gekomen, hoe ze, los van alles staande, heeft gewerkt. Niet de kosten zijn hoofdzaak, zeide spr., doch het komt vooral aan op zorg, nauwlettende zorg. Nadat door spr. ook nog is gewezen op de taak der zuivelfabrieken, eindigde spr. zijn mededeeling met den wensch, dat al- thans eenige der aanwezigen zich geroepen zullen gevoelen om het initiatief te nemen tot de stiehting eener vereeniging en dat de ze dan zal mogen bereiken gunstige resul taten. (Applaus). Door den heer De Vries werd nog gewezen op de bestrijdingsmethode in Friesland toege- past, n.l. door het steeds van de hand1 doen van t. b. c. vee. Ook Groningen en Overijsel schijnen dien weg te willen volgen, hetgeen voor andere provincien het gevaar des te grooter maakt. Ook werden nog eenige spre- kende cijfers aan de vergadering voorgelegd. Hierna gaf de voorzitter den aanwezigen gelegenheid tot gedachtewisseling. Verschil lende opmerkingen werden gemaakt, gestelde vragen beantwoord, eenige voorbeelden nog ter illustratie ten beste gegeven. Ook werd door den heer Govers, naar aanleiding eener opmerking, nog meegedeeld, dat voor „Eer- steling" de kosten hadden bedragen slechts 20 cts. per rund per jaar. Ook werden door den heer Mantel, lid van „Eersteling" de door hem verkregen gunstige resultaten meegedeeld. Tenslotte werd de vraag gesteld, wie in beginsel tot de stieh ting eener vereeniging wenschte mee te wer ken. Door den voorzitter zelf werd opgemerkt, dat hij aanvankelijk vrij wat bezwaar had deze vergadering te leiden, vooral, omdat hij omtrent zich zelf nog zeer i" 'wijfel stond of hij tot de oprichting eener -cniging zou willen meewerken. Gaarne nde hij echter, door het gehoorde tot ander inzicht te zijn gekomen en veel te gevoelen voor de stieh ting eener vereeniging. Als resultaat mogen we vermelden, dat 8 personen zich in beginsel verklaarden mede te willen werken tot de stiehting eerier vereeni ging. Opgewekt werd nog om na afloop van den a.s. fokveedag bij te vonen een voor- dracht, welke ter zake der t. b. c. bestrijding gehouden zal worden door den beer't Hooft. Door den heer De Jong werd de verg. gefe- liciteerd met het sueces, speciaal ook den voorzitter, terwijl spr de nieuwe vereeniging veel succes toewenschte. Door den heer Van der Meer werd den hr. de Vries gefeliciteerd met het succes van zijn optreden in Heer- hugowaard, daarbij in herinnering brengend ook de oprichting der fokvereeniging. Tot sluiting o,rergaande bracht de voor zitter den dank der aanwezigen aan den hee ren de Vries en Govers en voorts aan alien, die aan de vruchtbare bespreking hebben deelgenomen. De beide tuinbouw-cursussen alhier zijn weer aangevangen en well beiden met elf deelnemers. VEENHUIZEN. Woensdag had bij den heer De Wit de openbare aanbestcding plaats van het reini- gen enz. der polderslooten alhier. De uitslag was: Perc. 1 P. Beers voor 13.75; perc. 2 A. Bart voor 13.50; perc. 3 P. Pauw voor 22; perc. 4 A. Groot voor 12.75; perc 5 J. Kluft voor 15; perc. 6 K. Bart voor 16.75; perc. 7 A. Bart voor 13; perc. 8 P. Pauw voor 15; perc. 9 P. Pauw voor 15; perc. 10 A. Groot voor 15; perc. 11 K. Bart voor 10; perc. 12 P. Pauw voor 15; perc. 13 P Pauw voor 6. Samen voor 182.75. 't Vorige jaar was deze som 234.75. De heer T. Appel alhier werd Woens dag herkozen als hoofdingeland voor Geest- merambacht. BERGEN. Zaterdag j.l. werden in't gymnastieklo- kaal der openbare U.L.O-school door den burgemeester aan de schoolkinderen de prij- zen uitgereikt voor de mooiste plantjes en aan de leerlingen van den timmercursus aan de ijverigsten, waarvan wij den uitslag reeds meldden. De tentoonstelling van den Volksbond mocht zich Zaterdag en Zondag in een druk bezoek verheugen. Het ijverige bestuur kan op een welgeslaagde tentoonstelling terug- zien. Enkele nieuwe leden meldden zich aan. het bestuur aan. In aansluiting met ons bericht, dat met ingang van de nieuwe dmnstregeling van de tram van 7 October a.s. de tram No. 51 da- gelijks, behalve Woensdags en Zaterdags, ten 12.46 te Bergen aan Zee zal aa'nkomen, en tram No. 52 op die dagen ten 13.17 van Ber gen aan Zee zal vertrekken, wordt medege- deeld, dat tram No. 51 van Bergen-Binnen zal vertrekken ten 12.32 en tram No. 52 te Bergen Binnen zal aankomen ten 13.31. De ten 15.25 van Alkmaar vertrekkende tram (aankomst Bergen-Binnen 15.41) zal ook nh 6 October op werkdagen doorloopen naar Bergen aan Zee. Gevonden voorwerpen, Een rijwielsleuteleen bruin knipporte- monnaitje; een gekleurd rieten mandje; een gouden broche; een rijwielpomp; een schil- derijtje in verguld lijstje; een kinderbril; een rijksdaalder; een bruin portemonnaitje met eenig geld; een veelkleurige dameshoed; een rijksdaalder; een grijs wollen truitje; een bruin Iederen portemonnaie met eenjg geld, een kinderportemonnaie met eenig geld; een bril met montuur; eenige rijwielbelasting- plaatjes. VOOR NEEM DE TOLOORLOG. Ged. Staten van N.-Holland wijzen vragen af. Van dr. M. de Hartogh zijn de volgende vragen bij Ged. Staten van Noord-Holland ingekomen 1. Is het Ged. Staten bekend, dat op 2 Ja nuari 1926 op de grens der gemeenten Zaan dijk en Wormerveer, op den eenigen hoofd verkeersweg langs de Zaan (AlkmaarAm sterdam), krachtens raadsbesluit der ge- meente Zaandijk, een tol in werking werd gesteld? 2. Is het Ged. Staten bekend, dat ate reden voor de instelling dezer middeleeuwsche ver keershindernis werd opgegeven: bestrijding der kosten van aanleg en onderhoud van in de gemeente Zaandijk nieuw aangelegde hoofdverkeerswegen en dat het bestuur der gemeente rekende op een jaarlijksche op- brengst van 5000? 3. Is het Ged. Staten bekend, dat deze tol van 2 Januari 1926 tot 1 Juli 1929 aan de gemeente reeds 36.000 opbrengst, dus ruim 21.000 meer dan was begroot? En dat dit bedrag van 36.000 wordt verkregen uit de jaarlijksche pachtsommen, terwijl de pachter in die 3yi jaar zeker 60.000 aan tolgelden int, welk bedrag voor de helft wordt opgebracht door de bewoners der Zaanstreek en voor de andere helft door het doorgaand verkeer? 4. Achten Ged. Staten het niet gewenscht, dat de bedoelde verkeersbelemmering, waar- voor geen enkele redelijke grond aanwezig Is en althans het beoogde doel(?) verre voorbij- streeft en waardoor velen worden genoopl de Zaanstreek te mijden, worde opgeheven door weigering van goedkeuring der des- betreffende gemeentebegrooting, waarop jaarlijks onder de inkomsten een post „tol- geld" paraisseert? Het antwoord van Ged. Staten luidt als volgt: Ged. Staten meenen zich te moeten ont- houden van het geven van een antwoord op bovenstaande vragen, welke betrekking heb ben op de verordeing op de heffing van tol gelden in de gemeente Zaandijk, laatstelijk goedgekeurd bij K. B. van 14 Juni 1928. Die vragen, en met name de vierde vraag, betreffen foch geen handelingen van hun college, als bedoeld in de art. 152 tot en met 162 der Prov. Wet, zooals die bij de wet van 16 December 1927 werd ingewilligd, ten aanzien waarin Ged. aan de Staten verant- woording schuldig zijn en alle verlangde in- lichtingen moeten geven. En alleen omtrent dusdanige handelingen kunnen, volgens art. 38bis van het Regl. van Orde voor de vergaderingen der Prov. Sta ten, schriftelijke vragen worden gedaan. De tweede tolboom te Maiden strijdig met de politieverordening In verband met den aan de Vechtbrug te Muiden dezer dagen aangebrachten tweeden tolboom, is, volgens de Tel., nader gebleken, dat afgescheiden van de vraag of het vol gens de wet toelaatbaar is, dat op een derge- lijke wijze aan de sommatie tot tolbetaling kracht wordt bijgezet burgemeester De Raadt hierbij heeft gehandeld in strijd me* artikel 28 der Algemeene Politieverordening van Muiden. In de eerstvolgende raadsvergadering zal hierover geinterpelleerd worden. NIEUWS UIT INDIe. Ernstige stakingsrelletjes. Een doode, 14 gewonden. Dinsdagmorgen hebben duizend arbeiders van de Billiton Mij op het emplacement Klappa Kampit te Billiton het werk neerge legd. De stakers gingen over tot baldadig heid, waarop twee brigades veldpolitie, on der bevel van den gewestelijken leider het telefoonkantoor en het emplacement bezetten De veldpolitie werd later bij den afmarsch aangevallen door een driehonderdtal stakers, gewapend met steenen, stokken en ijzeren staven. Bij dit gevecht werden acht dienaren van de veldpolitie licht gewond, evenals de gewestelijke leider. Nadat herhaalde malen gewaarschuwd was, liet de leider vuren, waarbij een arbeider gedood, twee zwaar en vijf licht gewond werden. De stakers vlucht- ten hierop, doch zij weigerden den arbeid te hervatten. De onderhandelingen met de stakers wor den voortgezet. Dinsdagavond is een detache- ment van de Bataviasche politie onder lei- ding van de commissarissen Hermans en Harten, vergezeld door twee ondercommis sarissen en vier opzieners en voorzien van karabijnen, naar Billiton gezonden. Ook de adviseur voor Chineesche zaken, de heer H. Mouw en de heer Ch de Haze Winkelman, die tijdelijk belast is met het gewestleijk be stuur over Billiton begeven zich daarheen. Nader wordt vernomen, dat het bestuur van Billiton den toestand geheel meester is. De hoofdaanleggers van de stakers werden opgesloten, waarna het werk werd hervat. De oorzaak van de staking is opruiing door ongunstige elementen onder nieuw aange- worven Chineesche koelies. Gebleken is, dat dezen onder extremistischen invloed stonden De leiders van de staking dienden bij de di- rectie een aantal eischen in, die door de maat- schappij onmogelijk konden worden ingewil ligd. Hierop is een staking geproclameerd. DE STAAT GEDAGVAARD. In opdracht van den Centralen Nederland- schen Ambtenaarsbond heeft mr. Duys te Den Haag den Staat gedagvaard terzake van de reeds eerder gemelde niet-uitbetaling van periodieke salarisverhoogingen bij be- vordering van een aantal belastingambtena- ren. Op 17 Augustus is de conclusie van eisch ingediend, waarna mr. Telders, de advocaat der tegenpartij, uitstel van behandeling heeft verzocht. Het proces loopt in eersten aanleg over de vraag, of de bepalingen van een K. B door een besluit van den ministerraad krach teloos kunnen worden gemaakt. De eisch luidde: uitbetaling van de ten onrechte niet uitgekeerde gelden. BRAND IN EEN LOMPENPAKHUIS. Gistermorgen vroeg om zes uur nam een surveilleerend agent van politie in de Nieuwe Uilenburgerstraat te Amsterdam een ver- dachte rooklucht waar. Na eenig zoeken echter vond hij uit, dat er een brand woedde in het oude pakhuis De Bijenkorf. Hij waar- schuwde de brandweer en deze rukte uit met de motorspuiten en een ladderwagen. Bij aankomst bleek door het geheele pakhuis, dat uit een kelder, vier verdiepingen en een vliering bestaat, een verstikkende rook te staan. Toen de deur werd opengehakt, puil- den zwart-grijze wolken naar buiten. Met vier stralen op de motorspuit werkte de brandweer op de eerste verdieping, die over een lengte van veertig M. gevuld was met balen lompen en oude kleeding. De brandweerlieden hadden het kwaad te ver antwoorden door den rook. Het vuur had in het midden van het pand een gat gebrand naar de tweede verdieping, waar de meubel- opslagplaats is van Groen. Reeds had een kast, die op dit punt stond, vlam gevat, toen de kansen in het voordeel van de brandweer keerden. De lompen- en kleedingvoorraad verbrand- de, of werd door het water beschadigd. De kelder, waar een opslagplaats was van aardewerk, kreeg ernstige waterschade. De oorzaak is niet bekend, doch waar- schijnlijk is, dat het vuur heel lang gesmeuld moet hebben, wilde het tot deze afmeting geraken. Voor zoover nagegaan kon worden is het vuur in het midden ontstaan en heeft zich toen over een afstand van twintig meter naar den voorkant uitgebreid. EEN WETHOUDER HET VER TROUWEN OPGEZEGD. Het rapport van een eereraad. De raadsvergadering te Helder eindigde Dinsdagavond om 1 uur aan de boycot van wethouder Van Breda. De publieke tribune was geheel gevuld met belangstellenden, die de behandeling van het rapport van den z.g. eereraad met spanning tegemoet zagen. Zooals men zich herinneren zal, heeft de wethoudersverkiezing ten vorigen jare een punt van bepreking uitgemaakt op grond van door een der wethouder, lid der R. K. Partij gewekte verwachtingen, als zouden twee leden der R. K. op den candidaat der vrijzinnigen stemmen, terwijl de stemming uitwees, dat alle R. K op den candidaat van „Gemeentebelang" hadden gestemd. Deze kwestie werd toen op voorstel van den bur gemeester naar een eereraad verwezen, wel ke in zijn rapport tot de conclusie kwam, dat inderdaad dergelijke verwachtingen waren 1 gewekt, en in overweging gal gezamenlih af te treden, teneinde een nieuwe verkiezim te kunnen houden. De beide wethouders Verstegen (S.D.A.P.) en Bok („Gemeentebe- lang") aanvaardden deze consequenties niet evenwel de heer Van Breda, die de conclu sie, als zouden verwachtingen door hem ziin gewekt, niet wenschte te aanvaarden. Na langdurige en vaak heftige discussies gaf de voorzitter der rechtsche fractie, de heer Van Dam, thans toe, inderdaad zich niet zeer duidelijk te hebben uitgedrukt. De fractie als zoodanig ging evenwel vrij uit. De R. K. heer Van Os verklaarde in gc- lijken geest en zeide, dat verdere uitlathmen van den wethouder Van Breda voor zijn eigen rekening kwamen. De Raad aanvaardde tenslotte de uit- spraak van den eereraad, en toen wethouder Van Breda hierna nog onwillig bleef, zijn mandaat ter beschikking te stellen, werd een motie aangenomen, waarin hem het ver trouwen opgezegd en alle samenwerking onthouden werd. Een motie van de vrijz.- dem. om B. en W. uit te noodigen de functies cnderling opnieuw te verdeelen, met uitslui- ting van den wethouder Van Breda, werd voorloopig in afwachting van de verdere ontwikkeling dezer aangelegenheid ingetrok- ken. Wethouder Van Breda bleef tot het einde toe bij de discussie tegenwoordig en verliet pas even voor de sluiting de vergadering. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Te Winschoten werd Dinsdagavond oa initiatief en onder voorzitterschap van dr, M. J. Mooi een drukbezochte vergadering gehouden ter bespreking van de vraag, hoe weer bewaking te krijgen van den overweg te Heiligelree. De voorzitter wees op het groote aantal sympathiebetuigingen, o.a. van de heerea F. E. H. Ebels, lid der Tweede Kamer, E. H. Ebels en J. W. ten Braak, leden van Ged. Staten, Medegedeeld werd, dat op 18 September het verkeer aan den overweg was opgenomen van 9 uur 's morgens tot 7 uur s avonds. Over dien overweg passeer- den: 47 auto's, 8 motoren, 512 rijwielen en 111 wagens met paarden. Spr. wees op het ontzettende gevaar, dat elken dag dreigt. De heer M. Bakker, secretaris der K. v, K., zei den steun der K. v. K. toe. Overeenkomstig het voorstel van den voorzitter werd besloten, een adres aan de Tweede Kamer te zenden van alle openba. re lichamen en vereenigingen in de ge- meenten Winschoten, Scheemda en Veen- dam. GESCHENK VOOR DE KONINGIN. De koningin heeft gistervoormiddag ten Paleize in het Noordeinde te Den Haag een deputatie ontvangen, welke haar het geschenk (een gobelin) aanbood, dat door de officieren van het Nederlandsch-Indi- sche leger voor de koningin bestemd was, ter gelegenheid nog van het zilveren huwe- lijksfeest van koningin en prins. Bij de ont- vangst waren de prins en prinses Juliana vertegenwoordigd. De deputatie bestond uit mevr. Laman TripNolen, directrice der Ned. Kunst- weefschool te 's-Gravenhage, in welke in- richting het kunstwerk vervaardigd is en vijf hoofdofficieren van het N. Ind. leger. Bij de aanbieding van het geschenk sprak kolonel Peters een toepasselijk woord. Me- vrouw Laman Trip gaf eenige technische toelichtingen omtrent de bewerking. De koningin aanvaardde het geschenk met woorden van dank. School- en Stuidliehoekena Vlugge levering. L. PraakenBery Alkmaar. DE NEDERLANDSCHE VLOTTENDE SCHULD. Blijkens de Rijksbegrooting voor 1929 zal naar raming in dat jaar door het aangaaa van's Rijks vlottende schuld zijn te voorzien: in de financiering van den dienst 1929 tot een beloop van 40 millioen; in de kasbt- hoeften wegens voorschotten aan Oost- en West-Indie voor 22 millioen; wegens en- dietverleening aan het buitenland voor f 135 millioen; totaal 197 millioen. Door ver schillende lichamen en instellingen zal ter bvscikking van te Rijks schatlrist worden ge steld een geraamd bedrag van 49 millioen. Naar de thans bekende gegeven is derhalve te rekenen met een tegen schatkistpapier op te nemen bedrag van gemiddeld 148 mil lioen. De rente a gemiddeld 4 pet. bedraagt 5.920.000. DE KONINGIN MOEDER NAAR DE ZIEKEN. Dinsdagmiddag heeft de Koningin-Moe- der, vergezeld van haar particulieren secre taris C. S. baron Sixma van Heemstra, en freule Van Tuyl van Serooskerke, hofdame, een bezoek gebracht aan het sanatorium Oranje Nassau's Oord te Renkum. Alle pa- tienten ontvingen uit handen van H. M- chocolade, de bed-patienten bovendien bloe- men. DE RIJSKBEGROOTING. Op de Rijksbegrooting voor 1929 is 14.000 uitgetrokken voor de benoeming van twee rechters in de rechtbank te Am sterdam en 5500 voor benoeming van een rechter in de rechtbank te Dordrecht. Boven dien is 25.000 uitgetrokken om, zoo noo dig, het aantal rechterlijke ambtenaren bij de rechtbanken te v.rmeerderen. Voor 1929 wcrdt 20.000 meer aange- vraaga dan voor 1928 om in het belang der bewaring van natuurschoon ruimer uitvoe- ring te kunnen geven aan art. 12 der Boschwet 1922. BRANDEN. Maandagmiddag brandden te Oud-Gastel af woonhuis en schuur, bewoond door de families C. van Oosterhout en W. Schijve- naars. De brand ontstond dor tot nu toe on- bekende oorzaak in het rieten dak. Door ge- brek aan water kon niet gebluscht worden. Eenige varkens, de oogst en een partij nooi gingen mede verloren. Al weder is een boerderij op het Kam- per-Eiland een prooi der vlammen geworaen, ditmaal die van pachter Van Raalte (erf 44). Met moeite werd een deel van den inboeoei gered en konden een paar hooibergen g^ spaard blijven. Een defect aan den keu^" schoorsteen moet den brand hebben veroor zaakt. KON ZE EPFABRIEHEN DE DUIF OEM DOLDER^

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6