DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 221 Honderd dertigste Jaargang Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanflen f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters nnar plaatsi ulmtoi Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. fienns. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Admintatr. No. 3. Redactio No. 33* Uit het PaHement QageBgJkscii ovepzicht. Buitenland Dit namraei besfaaf sit 3 bladen. 1928 YRUDAfil Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. AOEMA. 21 SEPTEMBER Den Haag, 20 September. De Eerste Kamer heeft het zich niet moeie- lijk gemaakt met het Adres van Antwoord op de Troonrede. Aan een commissie was opgedragen het stuk te ontwerpen. Gister- middag heeft er vergaderin-g van de afdee lingen plaats gehad om dat ontwerp te be- jiandelen, wat, naar we hoorden, geen vijf minuten tijds heeft gekost, omdat geen der leden eenig -bezwaar er tegen had. Heden- morgen 11 uur kwam het dus in openbare 'behandeling ter tafel. Elke paragraaf, die niets meer was dan een terugslag op de cor- respondeerende paragraaf der Troonrede, werd door den Voorzitter plechtig aan de orde, gesteld. Niemand kikte er over, nie mand had eenig bezwaar, niemand vroeg stemming en het gansche Antwoord werd onder diep stilzwijgen goedgekeurd. Een kwartier na de opening der vergadenng stonden de heeren weer op slraat. Is ooit duidelijker bewijs geleverd van de over- bodigheid van het Antwoord dan op den dag van heden? Zal men nu het volgende jaar wijzer wezen? De Tweede Kamer die hedenmiddag bij een kwam, heeft bet ook niet laat gemaakt, maar zij heeft toch een en ander aan prac tised werk verricht. Vooreerst heeft de Voor zitter, de heer Ruys de Beerenbrouck, zij-n ambt aanvaard met een korte rede, waarin Jiij terecht een woord van hulde heeft ge- bracht aan de leden, die tijdens hex zomer- reces commissorialen arb-eid hebben verncht. Dat is heel wat meer dan de buitenstaander vaa-k vermoedt! Dat de Voorzitter den leden den noodigen zelfbedwang bij de komende beraadslagingen op het hart bond, was te loven. Laten we hopen, dat het helpt, nu de Kamer vermoedelijk in dit zittingjaar reeds vroeg uiteen zal gaan, en er heel wat werk af- gedaan moet worden. De Kamer heeft hierop hare vaste commis- sien samengesteld, daarbij o.a. tot leden der commissie voor de verzoekschriften benoemd de heeren Suring, Bierema, Langmans, Cra mer en Bijleveld. Aan den heer Van den Heuvel is vergund op een nader te bepalen dag de regeering te interpelleeren omtrent den toestand in de suikerindustrie. Den heer L. de Visser is ge- weigerd de regeering te interpelleeren over bet niet toelaten van Duitsche communisten, die een meeting te Arnhem wilden bijwo- nen. De Voorzitter meende, dat de zaak best bij de behandeling der begrooting aan de orde kon komen en de meerderheid van de Kamer was het daarmee eens. Alleen de soci- aal- en de vrijzinnig-democraten konden zich daarmee niet vereenigen. En natuurlijk ook de beer De Visser niet, die nog al wat tegen- pruttelde. De heer Drop heeft een interpellatie aan- •gevraagd over den toestand in het mijnbe- drijf. Daarover zal later worden beslist. De Kamer is hierop weer tot 16 October uiteengegaan. Dan komen een aantal onder werpen. welke in staat van wijzen verkee ren, aan de orde. Maar den 2den October komt de Kamer reeds in de afdeelingen bij- een ter behandeling van de Staatsbegrooting en enkele andere onderwerpen. De Winkelsluiting blijft voorloopig onbe- bandeid liggen. Feit, dat onder de Viamingen zelf zoo scherpe tegenstellingen bestaan, was oorzaak, dat de anti-Vlaamsche tegenstanders de bewe- ging zoo lang konden terughouden. Nu ech- ter het Vlaamsehe volk meer eensgezind wordt, zien ook de zich tegen het z.g. activis- me verzettende Vlaamsehe leiders het in, dat de beslissing moet worden afgedwongen. En zoo gebeurde het, dat de Vlaamsehe katholieke leider van Cauwelaert een amnes- tie voorstel heeft ingediend, dat echter met de opvattingen van de tegenstanders nog in rui- me mate rekening hie Id. Toch niet voldoende naar den zin der Walen en daar deze in de regeering overheerschen, kesloot de minister van justitie met een eigen voorstel te komen, dat weliswaar in staat zou stellen verschil- lende der Vlaamschen veroordeelden op vrije voeten te stellen, maar dat niet het karakter ■van een amnestie zou dragen en den terug- keer in het openbare leven der in vrijheid ge- stelden niet mogelijk zou maken. Dat was echter niet naar den zin der Via mingen. En zoo oreigde voor het ministei'ie de afval van den democratischen vleugel der katholieken, die zijn bestaan na den val van de vorige coalitie met de socialisten mogelijk maakte Aan den anderen kant echter dreigde een toegeven aan de verlangens van den katho lieken democratischen vleugel een afval te zullen veroorzaken van den Franskiljonische liberalen. De minister stond dus tusschen twee vuren in en nog geen oplossing, die bei- de partijen zou bevredigen Totdat een an dere Vlaamsch-katholieke leider, Vandevyvere, hem trachtte te redden. Deze heeft nu eenige sub-amendementen ingediend, die naar hij hoopte ziin Vlaamsehe katholieke aanhan- gers zouden kunnen winnen en die toch de meerderheid der Walen en Frankiljons niet zouden afschrikken. Deze denkbeelden van Vandevijvere zullen echter wet weinig kans van slagen hebben. Hoe de zaak zich nu verder zal ontwikkelen zal de tijd moeten leeren. Maar cat de regee ring wel met toezeggingen moet komen, is zeker, wil zij niet, dat de Viamingen in nog grooter verzet komen, waardoor een ministe- rieele crisis overmijdelijk zou worden. HET AMNESTIE VRAAGSTUK IN BELGIe. De Viamingen eischen amnestie voor de politieke gevangenen. De regeering tusschen twee vuren. Er moet een oplossing gevon- den worden. In Belgie beleven de politieke partijen weer dagen van ernstige strubbelingen. De Via mingen en Walen leveren weer strijd tegen elkaar, waarbij voor de zooveelste keer weer eens wordt bewezen, dat Belgie nog lang geen land is van innerlijke eenheid. Thans is het't vraagstuk van de amnestie voor tijdens den oorlog en de Duitsche be- zetting van Belgie begane politieke misdrij- ven, dat het land bedreigt met een minis- teri&le crisis. Onder de Viamingen wordt de beweging voor de amnestie steeds krachtiger, wat komt, omdat zij thans de-keppen bijeen steken en hun onderlinge veeten trachten te vergeten. Dat is natuurlijk een leelijke strop voor de regeering, die steeds gespeculeerd heeft op de onder de Viamingen zelf bestaande verdeel d- heid. Het meeningsverschil in de quaestie der amnestie is in hoofdzaak' een gevolg van de tusschen de Viamingen en Walen bestaande tegenstellingen. De politieke misdrijvers, die thans nog in de gevangenis zuchten, zijn Vla- ™ngen, die tijdenc den aorlog meenden van de hulp der Duitschers te kunnen gebruik maken voor de verwezenlijking van hun denkbeelden. En het verzet tegen de amnestie ^idt zijn oorzaak zoowel in den haat tegen 'eiders der Vlaamsehe beweging als in de vrees, dat door de vrijlating der politieke ge vangenen met herstel van de hun ontno- ®en burgeriijke reehten, deze beweging weer hi kracht zal toenemen. VOLKENBOND. EEN BRIEF VAN PROF. VAN HAMEL AAN DEN VOLKENBONDSRAAD. Hij geeft in overweging het eind/' van zijn mandaat vast te stellen op Juh van het volgend jaar. Prof, van Hamel, de hooge-commissaris van den Votkenbond te Dantzig heeft tot den Volkenbondsraad een brief gericht, waarin hij den raad dankt voor het vertrouwen, dat hij hem gegeven heeft en waarin hij verklaart bevredigende resultaten verkregen te hebben voor de verschillende belangen, die op het spel stonden en met groote belangstelling te hebben gewerkt voor de toepassing van de nieuwe internationale methoden, die verwe- zenlijkt worden onder de auspicien van den Volkenbond. Hij zal voortgaan met alle sym- pathie de ontwikkeling te volgen van de vraagstukken met betrekking tot de vrije stad Dantzig. Met het oog op de belangen, die op hei oogenblik nog op het spel staan, veroorlooft hij zich aan den Volkenbondsraad het denk beeld in overweging te geven. om het eindc van zijn mandaat vast te stellen tegen het begin van Juli van het volgend jaar. De Volkenbondsraad zal morgen in dezen een definitieve, beslissing nemen en waarschijnlijk oak den opvolger van prof, van Hamel be noemen. DE ONTWAPENING. Een motie der redactiecommissie waarover Loudon voldaan is. De derde commissie heeft gisteren slechts een korte onbelangrijke zitting gehouden, daarentegen vergaderde de redactiecommis sie voor de vaststelling van den datum van de volgende zitting van de commissie-Loudon tot laat in den avond. Deze commissie heeft thans een motie uitgewerkt die vandaag aan de derde commissie wordt voorgelegd. De Duitsche delegatie zal echter vermoedelijk tegen die motie stemmen, omdat de voort- gang der werkzaamheden van de voorberei dende ontwapeningsconferentie daardoor niel verzekerd is. De heer Loudon toonde zich na afloop van de zitting voldaan over het resul- taat, aangezien thans een tekst bestaat waar mee hij in zee kan gaan. De bijeenroeping van de commissie voor de voorbereiding van de ontwapeningsconferentie wordt andermaal aan Loudon overgelaten. Minder tevreden toonde zich graaf Bernstorff die meende, dat de commissie-Loudon weer een onbepaalde neriode van werkeloosheid tegemoet gaat. Bernstorff had den indruk, dat heT er naar toegaat, dat in 1931 de conventie van Was hington herzien en dat de ontwapeningscon ferentie pas in 1932 gehouden zal worden Boucour heeft zich duidelijk tegen de bijeen roeping van de commissie-Loudon uitgespro ken eer de zeemoo-endheden het eens zijn ge- worden. In de redactiecommissie moet men het er over eens zijn. dat Loudon zich met de daarvoor in aanmerkine- komende zeemogend- heden in verbinding stelt. Cushendun heeft zooals vanzelf spreekt zich bij het standpunt van Boncour aangesloten. De delegatie van Duitschland zal vermoedelijk tegeo de voor- I gestelde motie stemmen. CHINA. HET EINDE VAN HET LEGER VAN MOEKDEN? De onverwachte opleving van den strijd. De regeering van Nanking. Gedurende de laatste weken scheen het als- of de strijd in China eenigermate was ge- luwd, doch gisteren meldde een telegram dat de Moekden-troepen in Noord-China versla- gen zijn en met zware verliezen moesten te- rugtrekken. Toen onlangs de resten van het noordelijk leger beoosten de Lam-rivier zon- der strijd waren teruggedreven zoo ver- telt de „Times" en 15.000 man, a'smede twee pantsertreinen en 500 Russen, zich aan de troepen van Moekden hadden overgege ven, werd gedacht dat aan den strijd in dit gebied feitelijk een einde was gekomen. De 30.000 man der Sjantoenglegers echter, die voor de Nationalisten aan den haal waren gegaan zonder zelfs een poging te doen te- ;enstand te bieden, blijken zich evenwel eens- laps hersteld te hebben. Zij keerden zich te gen hun voormalige bondgenooten en brach- £en de troepen van Moekden een gevoeligen slag toe. Ongeveer 40.000 man Moekden- troepen wachten op het ontwapenen van de resten van de legers Sjili en Sjantoeng, en er is tot dusver weinig van hun lot bekend ge- worden. Sterke afdeelingen zijn binnen den grooten muur aangekomen, en algemeen wordt verwacht dat er een spoedig einde zal komen aan hetgeen er nog over is van het leger van Sjang Sjoeng Sjang (de bevel- hebber van het Sjangtoeng-leger), tenzij het in de richting van Jehol, aan de Lan, zou we- ten te ontkomen, waar echter de strijdkrach- ten van Pai Sjoeng Sji (de aanvoerder der Nationalisten) gelegerd zijn. Intusschen zijn Tsjiang Kai Sjek en eenige andere nationalistische leiders naar Nanking vertrokken om daar te confereeren over de be- noeming van de leden der vijf raden, die de nieuwe „model-regeering" zullen vormen. Het heet dat deze regeering een definitief einde zal maken aan de tallooze onwettige provinciale belastingen, waaronder de handel lijdt. Zij zou er een stelsel van nieuwe be lastingen in de plaats voor willen stellen, doch het is de vraag of de provincies willen toestemmen in het ontvangen van dat deel dezer belastingen, welke de regeering goed- dunkt aan de pro todes af te staan. Het ministerie van verkeerswezen heeft een beroep gedaan op de vijf voornaamste nationalistische generaals omdat het rollend materiaal voor den Peking-Hankau-Spoor- weg, anders niet zijn normalen dienst kan hervatten. Een complot ontdekt. Te Charbin is op het laatste oogenblik een complot ontdekt, dat ten doel had het regiem van Moekden door het vermoorden der lei ders ten val te brengen, Tien van de aanstichters werden in hechte- nis genomen. DUITSCHLAND. DE MOORD IN DEN TREIN. Hopp aangehouden De Osnabriicker Volkszeitung deelt mede, -dat de spoorwegbandiet Hopp te Nenndorf gearresteerd is. Hij maakte een abnormalen indruk. Zijn signaiement stemt tot in bijzon- derheden overeen met d.at door de politie op- Sfegeven. Hij had slechts 30 Mark bij zich Een officieefe bevestiging van dit bericht is nog niet ontvangen. NEUDAMM IN OPSCHUDDING. Een rechter laat tal van personen arresteeren. In Neudamm heeft een rechter door het in arrest laten stellen van ongeveer tien perso nen het geheele stadje in opschudding ge- bracht. Het volgende is daar gebeurd: Een bakker, Pszak, kreeg op de bruiloft van zijn broer onaangenaamheden met an dere gasten, die hem allerlei dingen verweten De bakker trok zich deze verwijten zoo hevig aan, dat hij van het feest wegliep en zich verdronk. Na lang zoeken werd zijn lijk ge- 1 von den. Deze gebeurtenis werd door de bewoners van Neudamm natuurlijk druk besproken en allerlei beschuldigingen werden aan het adres van de familie van den gestorvenen ge- uit. Deze beschuldigingen gingen zoover, Sat tenslotte de justitie er zich mee ging be- moeien. De plaatsvervangende rechter dr. Stahlberg leidde een onderzoek in met het volgende resultaat: Hij liet acht familieleden van den doode, onder verdenking van moord arresteeren en opsluiten. Daarop kwam de beurt aan den gevangenbewaarder, die het toezicht op de arrestanten had1, vervolgens liet hij zijn eigen secretarcsse in voorloopige hechtenis nemen en nog een aantal andere personen die in verband met den moord wer den genoemd. Dr. Stahlberg ging tot een en ander over, omdat hij de overtuiging had, dat de door hem gevangen gezette personen den ondergang van den bakker hadden gewile en hem op de bruiloft een bedwelmend midde! hadden ingegeven en vervo'gens in het water hadden gegooid. De burgemeester van Neudamm, uit vrees dat in korten tijd alle bewoners van het plaatsje zich in arrest zouden bevinden, -be- sloot daarvoor een stokje te steken door den president van het Landgericht in Landsberg te hulp te roepen. Voor hij echter zoover was, had dr. Stahlberg tegen hem, en even later ook tegen den commissaris van politie een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd Dit bevel werd door ziin ondergeschikten ech ter niet opgevolgd. Dit bracht den rechter zoo van streek, dai hij zijn bureau uitliep, de straat op, roepende: „Men wil mij niet meer gehoorzamen, men vervolgt mij!" De presi dent van het Landgericht in Landsberg, on- dertusschen gewaarschuwd, kwam met een ambtenaar van het O. M. in allerijl naar Neudamm en liet na een kort onderzoek alle gevangenen weer in vrij'heid. Dr. Stahlberg werd in een sanatorium opgenomen en heeft voor onbepaalden tijd wegens storing van geestvermogens verlof geki egen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Wolff meldt uit Post-dam, dat gistermor- gen de volksschool te Michendorf gesloten moest worden, daar van de 140 leerlingen er 60 niet aanwezig waren wegens diphteritis, roodvonk en mazelen. Wanneer de toestand weer normaal is wordt meteen een nieuw gebouw betrokken, om elk infectiegevaar, door de oude schoolver- trekken te vermijden. ENGELAND. DE LEGERMANOEUVRES. Oorlog tusschen ,7)ostland" en „Westland". Een ultimatum. Woensdag zijn in het westen van Enge- land de groote legermanoeuvres begonnen Deze manoeuvres zullen wat „echtheid" be- treft die van vorige jaren nog ovretreffen. want de oorlog en zelfs de politieke gebeurte- nissen, welke er aan vOora. plegen te gaan, zijn zoo nauwkeurig mogelijk nagebootst. De grens tusschen de twee met elkaar in oorlog zii'nde mogendheden Oostland en Westland loopt over Gloucester, Chippen ham, Frome en Bruton, en vervolgens langs de rivieren Cale en Stour tot Christchurch Het gedeelte van Oostland, bezuiden de Theems, stelt het Elzas-Lotharingen, of beter nog: Bosnie-Herzegowina voor, want zijn be- volking snakt er naar met Westland te wor den vereenigd. Zaterdag j.l., den 15en Sep tember, werd de burgemeester van Salisbury in Oostland vermoord en deze daad heeft een nieuwe Serajewo ten gevolge gehad, daar de Oostlandsche regeering een ultimatum aan de Westlandsche heeft gezonden, dat Dins- dagrniddag om twee uur afliep! Men be- grijpt, dat het ultimatum niet werd aan vaard, anders zou er geen oorlog zijn geko men. De strijdmacht uit Oostland, de d°rde divi- sie is versterkt met een campagnie tanks, een compagnie pantserwagens, een regiment ca- valerie en een brigade artillerie. De strijd macht uit Westland bestaat uit twee gro'epen De eene groep, waarvan de tweede cavalerie- brigade de kern vormt, doet verkenningswerk, niet slechts door waarneming. maar ook door zelf te vechten, en krijgt hierbij hulp van een campagnie pantserwagens, een comoagnie lidhte tanks en een lichte motor-batterijde tweede groep wordt gevormd door de z.g ..armoured force", zonder pantserwagens en lichte tanks, maar met een bataljon infanterie in lorries en eenig zwaar geschut. Beide par tijen hebben verkenningsvliegtuigen te harev beschikking. IN DE AUSTRALISCHE HAVENS. Stakers contra vrijwilligers. Het besluit van het centrale bestuur der Australische vakvereenigingen en van d-en Havenarbeidersbond om de aanneming van niet-aangesloten werkkrachten te bestrijden, heeft te elfder ure het reeds gunstige voor- uitzicht op een beslechting van het geschil weer te niet gedaan. Gisteren zijn er te Newcastle (Nieuw-Zuid- Wales) relletjes geweest, die tijdens de aanne ming van werkwilligen door georganiseerde werkiieden op touw gezet werden. De politie dreef de rustverstoorders uiteen. EEN DUUR TELEFOONGESPREK. Kosten 285. Het langste en duurste telefonische ge- sprek dat tot dusver over den Atlantischen Oceaan gehouden is, was dat van een Ame- rikaan die Maanda-gavond in het Londensche Savoy-hotel zijn compagn-on te New-York op- belde en 95 minuten met hem sprak. Dit kostte hem 285. FRANKRIJK. MAURICE DROUARD. Zoon van Montmartre. De beeldhouwer en teekenaar Maurice Drouard, die in het begin van den oorlog 29 jaar oud is gesneuveld, zal worden herdacht door zijn wapenbroeders en zijn vele vrienden van Montmartre, waar hij is geboren en heeft geleefd. Hij heeft gewoond in een huisje op de Place du Tertre, op de Butte Montmartre, aan welke wijk zijn teekeningen de herinne- ring zouden bewaren. Met borstbeelden maakte hij naam. Toen kwam de oorlog en m-oest hij naar het front. Aan het huisje zal nu een gedenkplaat worden aangebracht, waarvoor Roland Dorgeles de inscriptie heeft saamgesteld. De voorbijganger zal le- zen, -dat Maurice Drouard ten strijde is ge- trokken, om de Butte, haar oude kerk en haar molens te verdedigen, en dat hij te Tahure is gesneuveld, terwijl hij de wonden van kame- raden aan het verbinden was. Robert Ma- thieu, een zijner strijdmakkers, heeft zijn por- tret gebeeldhouwd, dat onder de gedenkplaat zal worden aangebracht. Bij de onthulling zullen officieien en sol- d-aten van het 236e regiment aanwezig zijn en de priester, die hetn den laatsten bijstand heeft verleend. DE SALARISSEN DER MINISTERS. Tot 180.000 frs. verhoogd. De financieele commissie van de Kamer is Woensdagmid-dag voor het eerst weer bijeen- gekomen. Bij de behandeling van de begroo ting voor 1929 werd besloten de salarissen van de ministers te verhoogen van 160.000 tot 180.000 francs. BELGIi. DE LOONACTIE TE BRUSSEL EN TE ANTWERPEN. Alle samenscholingen in de hoofd- stad verboden. Uit Brussel meldt men, dat naar aanlei- ding van de staking in het bouwbedrijf al- daar en het feit dat, tijdens een betooging van stakers, waaraan ongeveer 4000 perso nen deelnamen, op sommige plaatsen relletjes voorkwamen, aile samenscholingen van meer dan vijf personen, stoeten en optochten door den burgemeester der hoofdstad verboden zijn. Ook in Gent duurt de staking fn het bouwibedrijf voort. Te Antweroen, waar geruimen tijd reeds onderhandeld werd tusschen de directie van de Minerva-motors" en de arbeiders, heeft de directie 7.5 pet. loonsverhooging toege- staan. In de werkhuizen van de „Societ6 Metallurgique" te Hoboken, bij Antwerpen. is eveneens een loon-actie begonhen. De arbei ders vragen 15 centime per uur meer. Ook bij de American Petroleum Cy" is het aanhan- gig zijnde loongeschil nog niet opgelost. DIAMANTEN VERMIST. Gisteren kwam een pakje met een aangege- ven waarde van 4000 een losse diamanten van Antwerpen te Londen aan met bestem- ming voor een juweliersfirma op Charing Cross. Toen de postbesteller aan het opge- geven adres kwam, miste hij het pakje uit zijn tasch, die sinds hij van het postkantoor ver trokken was, slechts tweemaal open was ge weest om andere aangegeven paketten te be- zorgen. De politie heeft de zaak reeds in on derzoek; voorloopig bestaat tegen den bestel- ler, een man met 20 dienstjaren geen verden king. POIEN. EEN STAKING TE LODZ. Van 50.000 textielarbciders. In de textielindustrie te Lodz is een staking uitgebroken; het aantal stakers bedraagt 50.000 De aanleiding tot het conflict heeft een nieuwe bedrijfsregeling gegeven, waarbij straffen zijn gesteld op verzuim onder den werktijd. De patroons zeggen, dat deze rege- ling voortyloeit uit de nieuwe order van den staatspresident betreffende de orde in de fa- brieken. Gisternacht zijn te Lodz druk bezoch- te arbeidersvergaderingen gehouden. Inciden- ten hebben nergens plaats gehad. Men ver moedt dat morgen een algemeene werksta- king zal worden uitgeroepen, indien de nieu we bedrijfsregeling niet wordt herroepen. Te Warschau zijn gisteren op het departement van den ministerpresident den geheelen dag besprekingen over den toestand gehouden Vertegenwoordigers der fabrieken te Lodz namen er aan deel. VERDUISTERINGEN DOOR MILITAIREN. Te Warschau is een groot proces tegen 18 officieren, onder wie de generaal Jazwinski, begonnen, die beschuldigd zijn van verduis- tering, hetzij dat zij deze zelf gepleegd heb ben, er van wisten, haar toelieten of bevorder* den. Publicaties van het militair-geografische instituut werden verkocht en de opbrengst werd niet afgedragen. Generaal Jazwinski komt voor een bijzondere rechtbank. OOSTENRIJK. DE AUTOBANDIETEN VAN IJBBS. VEROORDEELD. Te Weenen hebben de mannen terecht ge- staan, die den 31 en Maart's nachts net krankzinnigengesticht Ybbs aan den Donau zijn binnen-gedrongen en getracht hebben de kas te plunderen. Teen zij ontdekt en verdre- ven werden, schoten zij op hun a-chtervolgers en verwondden daarbij twee verp'egers. De mannen zijn veroordeeld tot gevangenisstraf- fen van een half tot twee en een half jaar. Een hun-ner, die vreemdelin-g is, zal na het uitzitten van zijn straf over de grens gezet worden. De mannen behoorden tot een bende, die er steeds per auto op uittrok en nu eens hier, dan daar haar slag sloeg. EEN FAMILIETRAGEDIE. Te Weenen heeft een familietragedie groot opzien gebaard. Een vroegere bestuurder van de Zentralbank Deutscher Sparkassen, dr. Artmann, is met zijn echtgenoote dood in hun woning gevonden. Hun 16-jarige zoon had lichte snijwonden aan zijn handen. Het echtpaar had in den nacht over financieele moeilijkheden ruzie gehad. De vrouw was daarbij1 in woede ontstoken, ging den mas met een mes te lijf. De zoon, die door het rumoer ontwaakt was, wilde ouders van elkaar scheiden en kreeg toen daarbij zelf eenige sneden. Ten slotte greep de vrouw een revolver, doodde haar man en daarna zich zelf. Artmann was in den oorlog olie-leveran- cier van het Oostenrijksche leger, waarmee hij een groot vermogen verdiende, dat hij echter later door de revolutie en met specula- ties weer verloor. SPANJE DE POLITIEKE TOESTAND. Men is er nog niet erg gerust op. Volgens berichten uit Hendoye schijnt men in Sgaansche regemngskringen nog niet ALKMAARSCHE COURiNT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1